Endometrioza a ciąża - endometrioza jest bardzo częstą chorobą kobiecego układu rozrodczego, która sprawia, że zajście w ciążę może być trudniejsze. Dlaczego tak się dzieje? Czy chorując na endometriozę są szanse, aby naturalnie zajść w ciążę? Czy to prawda, że ciąża leczy endometriozę? Jakie badania powinna wykonać kobieta z diagnozą endometriozy, przed planowanym zajściem w ciążę? Jak wygląda leczenie endometriozy? Na pytania odpowiada specjalista od endometriozy, który na co dzień zajmuje się leczeniem schorzeń kobiecego układu rozrodczego - lek. med. Jan Olek.
OvuFriend: Endometrioza a ciąża - to często poruszana kwestia w społeczności OvuFriend. Czy możliwe jest poczęcie dziecka przy endometriozie?
Czy endometrioza ma wpływ na płodność?
Czy leczenie endometriozy poprzez ciążę to mit? Czy ciąża leczy endometriozę?
Jak się przygotować do ciąży przy endometriozie? Jakie badania wykonać przed ciążą?
- badanie ogólne krwi z CRP - pozwala wykluczyć większy stan zapalny, również niedokrwistość. Jeżeli jest stwierdzona niedokrwistość warto badanie rozszerzyć o oznaczenie żelaza i ferrytyny, białka magazynującego zapasy żelaza, które konieczne jest do syntezy hemoglobiny. Im mniej żelaza w organizmie, tym mniejszy poziom ferrytyny. Poziom tego białka rośnie również w stanie zapalnym, dlatego oznaczenie jego bywa pomocne w diagnostyce
- badanie ogólne moczu - w celu wykluczenia stanu zapalnego, infekcji, wykluczenie obecności krwi i cukru w moczu mogące świadczyć o cukrzycy lub innych chorób.
- poziom glukozy we krwi w celu wykluczenia cukrzycy lub nieprawidłowego poziomu glukozy na czczo, który jest stanem przedcukrzycowym.
- przeciwciała przeciwko toksoplazmozie - toksoplazmoza jest dość częstą chorobą, wiele z nas już ją przeszło. Świeża infekcja może być bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu.
- przeciwciała przeciwko różyczce - kobiety, które nie przeszły tej choroby mogą ewentualnie się jeszcze doszczepić, zwłaszcza osoby mające kontakt z małymi dziećmi. Wówczas można oznaczyć również przeciwciała przeciwko ospie wietrznej i cytomegalii.
- antygen HBs,
- hormony tarczycy. U kobiet z endometriozą często w parze idą choroby autoimmunologiczne, najczęściej choroba Hashimoto, prowadząca często do niedoczynności tarczycy. Warto sprawdzić nie tylko TSH i FT3, FT4, ale również przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO i anty-TG
Poza badaniami laboratoryjnymi nie można zapomnieć o:
- Wizycie u stomatologa. Ubytki w zębach sieją stan zapalny na cały organizm, który jest obciążeniem dla układu immunologicznego, organizm pozbywa się szybciej również pewnych mikroelementów i witamin, przede wszystkim wit. C, która niszczy wolne rodniki powstające w procesach zapalnych. Endometrioza jest chorobą prozapalną i każde kolejne ognisko zapalne dodatkowo obciąża układ immunologiczny (odpornościowy).
- Wizyta u ginekologa, wymienian na końcu, ale ten punkt jest najważniejszy. Badanie ginekologiczne połączone z badaniem USG pozwala na wykrycie wielu schorzeń dróg rodnych mogących przyczyniać się do trudności z zajściem w ciążę lub donoszeniem ciąży. Mogą być to stany zapalne w pochwie, polipy w macicy (częste przy endometriozie ze względu na obecność płynu zapalnego w jamie macicy), mięśniaki macicy, torbiele na jajnikach, wodniaki jajowodów i wiele innych. Odpowiednio wczesna diagnostyka pozwala niejednokrotnie uniknąć powikłań ciąży lub przyspieszyć leczenie poprawiające płodność. Ginekolog powinien wykonać również badanie cytologiczne.
Czy zaawansowana endometrioza może zagrażać dziecku podczas ciąży?
Czy ciąża z endometriozą wymaga prowadzenia u lekarza z tą specjalizacją, lub mającego większą wiedzę nad temat tej choroby? Czy wymaga jakiegoś specjalnego podejścia do prowadzenia ciąży?