Mamy dziś unikalną przyjemność porozmawiać bezpośrednio z ekspertami z Centrum Badawczo-Rozwojowego Invicta - dr Damianem Drzyzgą oraz Krystianem Zielińskim na temat nowoczesnego podejścia do in vitro, które przebojem zdobywa rynek w Polsce.
Mamy sporo pytań od naszych użytkowniczek i nie możemy doczekać się odpowiedzi! Zaczynajmy zatem.
OvuFriend: Na początek proszę nam krótko i zrozumiale opowiedzieć czym jest IN VITRO AIOO® GPS™ i czemu jest tak wyjątkowe?
Dr D. Drzyzga, K. Zieliński: Podsumowując, mamy do czynienia z metodą leczenia niepłodności, która łączy sztuczną inteligencję (AI) i badania genetyczne, aby zoptymalizować proces in vitro. Jest to wyjątkowe podejście, które z jednej strony opiera się na historii leczenia tysięcy pacjentek i doświadczeniu wielu lekarzy. Pomaga ono lekarzom w doborze odpowiedniej dawki leków. Co więcej, uwzględniając dane genetyczne w swoich algorytmach, jako pierwsze na świecie, stwarza możliwość doboru wysoce spersonalizowanego protokołu stymulacji hormonalnej dla każdej pacjentki. Dzięki temu zyskujemy wyższą skuteczność i bezpieczeństwo leczenia, co skutkuje uzyskaniem większej liczby i lepszej jakości dojrzałych komórek jajowych. Dodatkowo, metoda ta zmniejsza ryzyko hiperstymulacji jajników i ogranicza ilość leków potrzebnych do stymulacji.
Czy każdy może podejść do tego zabiegu, czy są jakieś ograniczenia, schorzenia, które wykluczają, inne ryzyka?
Przede wszystkim, to nie jest zabieg, lecz metoda wspomagająca lekarza. W trakcie rozwijania tego narzędzia, staraliśmy się uwzględnić jak najszerszą populację pacjentek. Od samego początku naszym założeniem było, aby AIOO® było uniwersalne i bezpieczne. Algorytmy, aby przeprowadzić analizę, potrzebują kilku informacji o pacjentce, takich jak na przykład wiek czy ostatni wynik badania AMH. Co więcej, dzięki AIOO® ryzyko potencjalnych komplikacji, takich jak hiperstymulacja jest minimalizowane.
Dla kogo rekomendowane jest ta metoda? Czy jakaś grupa szczególnie na tym zyska? Może panie, które mają tendencje do przestymulowania? Jakieś inne grupy?
Powiedziałbym, że jest to dla każdej pacjentki. Dzięki AIOO®, każda pacjentka zyskuje indywidualny plan leczenia, skrojony specjalnie dla niej. Nasze narzędzie stara się dobrać dawki leków tak, aby z jednej strony uzyskać jak najwięcej komórek jajowych, nie doprowadzając przy tym do hiperstymulacji. Dlatego, jeśli u pacjentki kiedyś wystąpiło takie zjawisko, zastosowanie AIOO® zmniejsza, a nawet całkowicie wyklucza możliwość jego ponownego wystąpienia.
Gdzie można przeprowadzić taki zabieg w Polsce?
Z AIOO® można skorzystać w każdej Klinice INVICTA i co więcej to nic nie kosztuje.
Myślę, że wiele z nas, zada sobie w głowie pytanie - dlaczego AI ma być lepsze od doświadczonego lekarza? Czy to nie lekarz najlepiej będzie wiedział jakie dawki i jakie hormony podać pacjentce?
Sztuczna inteligencja (AI) nie zastępuje lekarza, ale stanowi narzędzie wspomagające jego pracę. AI, takie jak AIOO®, korzysta z ogromnej ilości danych i doświadczeń zgromadzonych z leczenia tysięcy pacjentek. Dzięki temu, może pomóc lekarzom w doborze optymalnej dawki leków dla każdej pacjentki, uwzględniając jej indywidualne cechy, takie jak wiek czy wyniki badań genetycznych.
AI ma również zaletę w postaci algorytmów, które mogą przeprowadzić skomplikowane analizy danych szybciej i dokładniej niż człowiek. Dzięki temu, lekarze mogą skupić się na innych aspektach leczenia, podczas gdy AI pomaga w zoptymalizowaniu planu leczenia.Ponadto, AIOO® pomaga zminimalizować ryzyko hiperstymulacji jajników - jednego z potencjalnych skutków ubocznych stymulacji hormonalnej. Dzięki temu, leczenie jest bezpieczniejsze dla pacjentki. Podsumowując, AI nie zastępuje doświadczonego lekarza, ale stanowi cenne narzędzie wspomagające, które pomaga lekarzom w dostarczaniu bardziej spersonalizowanego i bezpiecznego leczenia. Finalnie, ostateczny głos w prowadzeniu procesu leczenia i tak należy do lekarza i pacjentki.
Czy dobrze rozumiem, że ta metoda jest bezpieczniejsza? Zmniejsza ryzyko przestymulowania co jest często zmorą kobiet przechodzących przez zabieg.
Tak, AIOO® pomaga zminimalizować ryzyko hiperstymulacji jajników, co jest jednym z potencjalnych skutków ubocznych stymulacji hormonalnej. Hiperstymulacja jajników może być nieprzyjemna i niebezpieczna dla pacjentki, dlatego zmniejszenie tego ryzyka jest kluczowe dla bezpieczeństwa leczenia. Dzięki temu, leczenie jest bezpieczniejsze dla pacjentki. Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja o leczeniu zawsze należy do lekarza prowadzącego. AIOO® jest tylko narzędziem wspomagającym, a nie zastępuje doświadczonego lekarza.
Rozumiem, że skuteczność in vitro AIOO® GPS™ jest wyższa niż przy standardowej procedurze. Jakie są to wskaźniki, o ile wyższe i jakimi badaniami zostało to udowodnione?
Podczas tworzenia AIOO® przeanalizowaliśmy ponad 13 000 procesów stymulacji, aby otrzymać algorytm maksymalizujący efekt stymulacji hormonalnej. Odpowiednie dawkowanie gonadotropin pozwala na uzyskanie większej liczby dojrzałych komórek jajowych do zapłodnienia, a co za tym idzie większej liczby szans na udany transfer. Nasz model jest stale monitorowany, dzięki czemu mamy pewność, że predykcje odnośnie liczby dojrzałych komórek pokrywają się z rzeczywistymi efektami stymulacji.
Kto był odpowiedzialny za wynalezienie AIOO® GPS™, czy mogą Panowie krótko opowiedzieć o zespole badawczym? Czy to Polacy, z jakiej kliniki? Jakie mają doświadczenie?
Do stworzenia AIOO® GPS™ zebraliśmy interdyscyplinarny zespół, składający się ze specjalistów z dziedzin takich jak ginekologia, uczenie maszynowe czy genetyka. W zespole znaleźli się profesorowie i doktorzy z uczelni takich jak Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański czy Uniwersytet Warszawski. Równie istotną rolę odegrali specjaliści z Laboratorium Biologii Molekularnej INVICTA oraz programiści z Centrum Badawczo Rozwojowego INVICTA. Dzięki bliskiej współpracy zespół wykorzystał doświadczenie lekarzy, najnowsze odkrycia genetyczne oraz analizę danych do stworzenia niepowtarzalnego oprogramowania, które wspomaga lekarzy i pacjentów w podejmowaniu decyzji.
Usłyszeliśmy dziś sporo niewątpliwych zalet tej metody, czy są jakieś ryzyka?
Tak jak każda metoda leczenia, metoda oparta na sztucznej inteligencji (AI), również może wiązać się z pewnymi ryzykami. Przede wszystkim, AI jest narzędziem, które pomaga lekarzom w podejmowaniu decyzji, ale nie zastępuje ich doświadczenia i intuicji. Ostateczna decyzja o leczeniu zawsze należy do lekarza prowadzącego. AIOO® wspiera lekarzy w dawkowaniu gonadotropin, jednak każda procedura medyczna, w tym stymulacja hormonalna, wiąże się z pewnym ryzykiem.
Dziękuję bardzo za rozmowę. Wszystko to jest szalenie interesujące. Cieszymy się, że metoda jest szeroko dostępna dla par, które marzą o dziecku!