X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Jak w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę?

W dzisiejszych czasach wiele par zmaga się z problemem niepłodności. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych od 10 do 12% kobiet ma problem z zajściem w ciążę. Dane w Polsce także nie napawają optymizmem, gdyż nawet 20% par w wieku rozrodczym cierpi na niepłodność. Powodów takiego stanu rzeczy jest dużo. Część, rzecz jasna, jest związana z chorobami układu rozrodczego czy zaburzeniami hormonalnymi, ale są pary, które w teorii mają dobre wyniki badań, a jednak ich starania nadal nie kończą się ciążą. Tutaj pojawia się pytanie: jak w naturalny sposób zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę?

Jak zwiększyć szansę poczęcia? Poznajcie naturalne sposoby

Niewątpliwie ciąża jest marzeniem wielu kobiet, ale życie różnie się układa i niestety często zaskakuje właśnie problemami z płodnością. Poza zgłoszeniem się do lekarza specjalisty i przeprowadzeniem szczegółowych badań, warto spróbować także naturalnych sposobów, które zwiększają szansę poczęcia. I tutaj mamy na myśli sposoby naszych babć, które oparte są na medycynie ludowej.

Zacznijmy może od naparów ziołowych. Na pewno zalecana jest herbatka z przywrotnika. Wyobraźcie sobie, że ta roślina nie tylko ma wpływ na samą płodność, lecz także reguluje cykle miesiączkowe. Co więcej, przygotowanie naparu z przywrotnika jest bardzo proste. Otóż zalewamy łyżkę stołową rośliny wrzącą wodą i parzymy pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie wystarczy tylko wypić napar. Ważne jest także to, by pić go regularnie, czyli codziennie przez okres przynajmniej miesiąca. Kolejnym skutecznym wywarem jest herbatka z pokrzywy, która także poprawia zdolności reprodukcyjne, i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wzmacnia organizm, ale też przeciwdziała niekorzystnym skutkom stresu oksydacyjnego, który powoduje problemy z płodnością. Ma do tego silne działanie przeciwzapalne. Łyżkę suszonej pokrzywy należy zalać wrzątkiem. Zaleca się codzienne picie takiego wywaru.

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć oleju z wiesiołka, który jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, ale też selen, cynk czy witaminę E. Poprawia kondycję śluzu szyjki macicy i zwiększa jej lepkość, dzięki temu zwiększa szanse na zapłodnienie. Należy do szklanki wody dodać około 6–8 g oleju.

Spokój i relaks są dobrym lekarstwem

Ciąża nie musi być poza zasięgiem Waszych marzeń. Jeżeli lekarz nie zdiagnozował u Was chorób, które są powodem niepłodności, a Wasze wyniki badań są dobre, to być może przyczyną problemów z zajściem w ciążę jest nadmiar stresu, obciążona psychika i poddawanie się silnym emocjom. Bywa tak, że im bardziej się człowiek stara, tym mniej z tego wychodzi.

W tym przypadku nie ma jednego skutecznego sposobu, który sprawi, że stres minie, ale jednak można pracować i małymi krokami dojść do celu. Na pewno warto postawić na relaks. Nie należy cały czas śledzić śluzu czy temperatury, lepiej poddać się spontaniczności. Można choćby wybrać się na wspólną wycieczkę, gdzie skupicie się przede wszystkim na spędzaniu wolnego czasu wspólnie. Chodźcie do kina, grajcie w gry planszowe i róbcie to, co jest dla Was dobre i zmniejsza poziom stresu.

Dieta poprawiająca płodność

Starając się o dziecko, trzeba zadbać jeszcze o swoją dietę. Nie może być ona oparta na tzw. „śmieciowym jedzeniu”. Zabronione jest jedzenie fast foodów, ale też palenie tytoniu czy picie alkoholu. Przede wszystkim należy wprowadzić do diety dużą ilość warzyw, które powinny stanowić ponad 75% zawartości każdego posiłku. Do tego ryby morskie, nabiał, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste – to rzecz jasna podstawy. Warto także wprowadzić do menu produkty korzystnie wpływające na płodność. Kobiety powinny zwiększyć podaż pełnowartościowego białka, ale też wysokiej jakości tłuszczów roślinnych. U mężczyzn na większą płodność wpływają przeciwutleniacze – zwiększają one liczebność plemników oraz ich ruchliwość.

Jak naturalnie zwiększyć szanse na zajście w ciążę - podsumowanie

Zajście w ciążę może nie być łatwe dla wielu par, nawet tych, u których badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości ani problemów zdrowotnych. Na szczęście jednak istnieją naturalne sposoby, które mogą zwiększyć szanse na poczęcie. Picie naparów z ziół, takich jak przywrotnik i pokrzywa, może wspomagać płodność, regulować cykle miesiączkowe i poprawiać zdolności reprodukcyjne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Stosowanie oleju z wiesiołka również może być korzystne, ponieważ produkt ten poprawia kondycję śluzu szyjki macicy i dzięki temu zwiększa szanse na zapłodnienie. Oprócz tego dla osiągnięcia sukcesu w staraniach o dziecko ważne są redukcja stresu i odprężenie. Skupienie się na relaksie i postawienie na spontaniczność mogą pomóc zmniejszyć napięcie emocjonalne. Dieta oczywiście także odgrywa istotną rolę w całym procesie, a wprowadzenie w życie właściwych nawyków żywieniowych, takich jak spożywanie warzyw, pełnowartościowego białka i tłuszczów roślinnych, może wspomóc płodność. Szczególnie korzystne dla mężczyzn mogą się okazać przeciwutleniacze, które poprawiają liczbę i ruchliwość plemników. Dla wszystkich par starających się o dziecko wysoce wskazane jest dbanie o zdrowy styl życia, unikanie fast foodów oraz przede wszystkim papierosów i alkoholu. 

 

Artykuł powstał na zlecenie Allegro

Oceń ten artykuł:
(5)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend

Zainteresują Cię również:

Gadżety elektroniczne dla kobiet część 1 - opaski fitnessowe wesprą Twoje zdrowie, ale też płodność

To pierwszy artykuł z serii gadżetów elektronicznych dla kobiet. Dziś przyjrzymy się opaskom fitnessowym - w czym mogą nam pomóc, na co warto zwrócić uwagę wybierając opaskę i co ciekawe w jaki sposób opaski fitnessowe mogą dodatkowo wesprzeć naszą płodność i polepszyć analizę cykli miesiączkowych. Podpowiemy również dlaczego warto skonfigurować opaskę z aplikacją miesiączkową i czy zawsze jest to możliwe.

CZYTAJ WIĘCEJ

Koronawirus a starania o dziecko i ciąża

Czy kobiety w ciąży mają większe ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy są w grupie ryzyka? Z jakim zagrożeniem wiąże się dla matki i dla rozwijającego się dziecka, zakażenie koronawirusem? Czy matka może przekazać swojemu nienarodzonemu dziecku wirusa? Czy dziecko może być zagrożone wadami rozwojowymi?

CZYTAJ WIĘCEJ

Problemy z płodnością, brak owulacji? 3 przepisy na koktajle wspierające owulację.

Sprawdź jak pyszne i łatwe do zrobienia koktajle, mogą wesprzeć Twoje starania o ciążę. Działaj kompleksowo i wspieraj swoje starania w naturalny sposób. Poznaj 3 propozycje przepisów na pyszne koktajle propłodnościowe. 

CZYTAJ WIĘCEJ