X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr Hashimoto a przyjmowanie jodu
Odpowiedz

Hashimoto a przyjmowanie jodu

Oceń ten wątek:
  • Tamka Autorytet
    Postów: 3359 3280

    Wysłany: 19 sierpnia 2014, 13:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Szukałam takiego tematu, nie znalazłam, jeśli powielam, to przepraszam. Mam niedoczynność tarczycy spowodowaną Hashimoto, przyjmuję euthyrox. Moja endokrynolog nie zaleca dodatkowo brania jodu, a znajoma profesor endo kazała mi go przyjmować natychmiast... I tak jestem między młotem, a kowadłem... nie wiem, co robić. Czy któraś z Was jest może w podobnej sytuacji?

    nzjds65gs3bzr1jb.png
    *******Gang 18+*******
    PL (WRO)
  • Niunia86 Autorytet
    Postów: 1092 2019

    Wysłany: 19 sierpnia 2014, 20:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witaj. Ja też mam Hashimoto. Przyjmuje eutyrox 100 i jodid 100 ale dawkę wyjściową jodu miałam 200. Jeżeli chodzi o mojego endokrynologa to mówi,że jod jest bardzo waży a w ciąży nawet bardziej :) J nawet zaczęłam brać 150 w ciąży jodu bo miałam bardzo wysoką tarczyce w pierwszych tygodniach a przy większej dawce szybciej spada TSH. Teraz z powrotem biorę 100 bo jest ok ale moim zdaniem jod jet niezbędny przy niedoczynności...

    Tamka lubi tę wiadomość

    iv09cbxm68yuj78z.png
  • Niunia86 Autorytet
    Postów: 1092 2019

    Wysłany: 19 sierpnia 2014, 20:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Znalazłam coś takiego :) Miłej lektury :)

    Stanem, tym razem fizjologicznym, który szczególnie usposabia do niedoboru jodu jest ciąża, kiedy to u kobiety ciężarnej wzrasta zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Już w 12-tym tygodniu ciąży tarczyca płodu uruchamia własną syntezę hormonów, a potrzebny do tego jod pobiera z zapasów matki. Poza tym u kobiety ciężarnej wzrasta ilość estrogenów, które również wpływają na obniżenie ilości aktywnych hormonów tarczycy. Utrzymujący się niedobór jodu w czasie ciąży odbija się również na płodzie, u którego może również dochodzić do przerostu tarczycy czyli wola wymagającego natychmiastowego leczenia już po urodzeniu. Duży niedobór jodu u matki może spowodować opóźnienie wzrastania i rozwoju mózgu u płodu.
    Wiadomo również, że niedoczynność tarczycy na podłożu niedoboru jodu może powodować bezpłodność.
    Karmienie piersią również wzmaga zapotrzebowanie na jod. Matka karmiąca potrzebuje tego pierwiastka zarówno dla siebie, jak i w celu dostarczenia właściwej dawki jodu z pokarmem swojemu dziecku.

    Tamka, agnieszka1804 lubią tę wiadomość

    iv09cbxm68yuj78z.png
  • Tamka Autorytet
    Postów: 3359 3280

    Wysłany: 20 sierpnia 2014, 12:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję Niuniu, pogadałam jeszcze z kuzynką, która również ma Hashimoto i potwierdzała u 3 lekarzy, że należy przyjmować jod

    kiepskiego mam endokrynologa najwidoczniej :/

    nzjds65gs3bzr1jb.png
    *******Gang 18+*******
    PL (WRO)
  • polinka Koleżanka
    Postów: 39 8

    Wysłany: 22 sierpnia 2014, 18:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    hej.tez mam hashimoto i Pani dr nauk med endokrynolog i ginekolog jednoczesnie, ktora wybrałam z powodu najlepszych opini (i drogich wizyt)odradziła stanowczo branie jodu kobietom w ciazy z hashimoto!Czytam Was i w czwartek ide do innego zapytac co i jak.

  • polinka Koleżanka
    Postów: 39 8

    Wysłany: 22 sierpnia 2014, 18:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czy jod szkodzi? Tak i nie
    Nie w ilości ok. 150 ug, czyli zalecanej przez dietetyków normy dla zdrowych osób dorosłych (Niemcy zalecają 180-200 ug). Jod hamuje dalsze powiększenie wola w przypadku jego niedoboru. Zapobiega powstawaniu guzków; a jeśli nawet w tarczycy są „guzki gorące” jod może ujawnić ukrytą nadczynność, co przyspieszy rozpoznanie i leczenie. Jod nie szkodzi również w nadczynności tarczycy.
    Tak – osobom z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy, nawet przy poziomie bezpiecznym. Nadmiar jodu w diecie może się zdarzyć w przypadku suplementacji witaminami i minerałami, preparatami z alg lub jedzeniem dużej ilości ryb, owoców morza, nadużywaniem soli jodowanej.
    Przeciętne poziomy jodu w żywności (w mikrogramach na 100 g):
    sól 3000
    owoce morza 66
    warzywa 32
    mięso 26
    jaja 26
    śledź 24
    mleko i jego przetwory 13
    pieczywo 10
    owoce 4


    http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/lecznicze/niedoczynnosc-tarczycy-odpowiednia-dieta-w-niedoczynnosci-tarczycy_36945.html

  • Kaj Autorytet
    Postów: 922 293

    Wysłany: 22 sierpnia 2014, 19:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi przy hashimoto rowniez kazano suplementowac jod. Podobno
    jest to wazne dla malucha.

    ukdy82c3jvhxu38m.png

    tb73k6nl2pyu28tq.png
  • Ross Znajoma
    Postów: 20 4

    Wysłany: 25 sierpnia 2014, 09:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dokladnie tak - jod jest teraz bardzo potrzebny dla dziecka mimo hashimoto nalezy go w czasie ciazy brac.

    akeus65glbn43a50.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 5 września 2014, 20:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moja endy również przepisała mi jodid, gdy dowiedziała się, że staram się o dziecko. Dziewczyny a jak z tym hashimoto? Widzę, że macie piękne suwaczki. Ciężko było? Ja już jestem po ciąży biochemicznej i poronieniu.

  • Kaj Autorytet
    Postów: 922 293

    Wysłany: 8 września 2014, 20:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    @Majka85
    Nie było tak ciężko jak się spodziewaliśmy. Nam udało się w 8 cyklu starań, po zlikwidowaniu hormonalnym cysty na jajniku.

    Majka85 lubi tę wiadomość

    ukdy82c3jvhxu38m.png

    tb73k6nl2pyu28tq.png
  • Niunia86 Autorytet
    Postów: 1092 2019

    Wysłany: 8 września 2014, 22:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Majka ja po odtworzeniu cyklu bo miałam cykle bezowulacyjne zaszłam za pierwszym razem z hashimoto. Rok wczesniej też przy pierwszej próbie ale poroniłam z powodu zbyt wysokiej tarczycy:( Ale wychodzi na to,że hashimoto za bardzo w zajściu nie przeszkadza :)

    Majka85 lubi tę wiadomość

    iv09cbxm68yuj78z.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 9 września 2014, 10:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki dziewczyny za dobre wieści :) Może w tym cyklu się uda..... A jak nie to może w następnym :) TSH mam 1,9 i ciągle zwiększam przyjmowanie euthyroxu, więc może w końcu się uda.

  • NY Autorytet
    Postów: 413 793

    Wysłany: 11 września 2014, 16:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi wyszło ATPO 8,4 przy normie 8, dostałam euthyrox 25 ale nie dostałam skierowania do endo, nie wiem czy mi to minie po ciąży czy co ? Nic nie wiem na ten temat...

    eNortjKzUjIyMjAzMVayBlwwFWgCzg,,11.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 15 września 2014, 18:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Udało się :)tylko żeby się utrzymało............ :)

  • kas50 Autorytet
    Postów: 4712 1440

    Wysłany: 23 marca 2016, 19:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witam. Jestem w 6tc i mam Hashimoto. Widzę że bralyscie jod w ciąży. Czy miało to wpływ na wyniki tarczycy? Póki co tsh wzrosło do 3,210 :(

    dqpri09k0q2gqh47.png
    l22ngu1rr5v7rhaf.png


    ........................................................................................

  • niania.ogg Autorytet
    Postów: 597 498

    Wysłany: 16 kwietnia 2016, 17:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi endokrynolog zarówno poza ciążą jak i w ciąży zabraniała suplementacji jodu i ja jodu nie zażywałam i nie zażywam. W ciąży miałam wielokrotnie zwiększaną dawkę tyroksyny, wszystko stale pod kontrolą, ginekolog też mi podkreślał, że jod mam po prostu w euthyroxie. Witaminy brałam elevit - bez jodu. Z tym, że jadłam sporo ryb. i winogron (podobno mają dużo jodu?). Dziecko zdrowe, żadnych niespodzianek ze strony tarczycy ani w ciąży ani po. A warto zaznaczyć, że jod zażywany pobudza tarczycę do pracy, jej praca z kolei przeciwciała i może przydarzyć się rzut choroby, a co za tym idzie, nadczynność, która w ciąży również jest bardzo groźna. Ale co lekarz to opinia - koleżanka miała zupełnie odwrotnie zalecone. I u niej też ok :)

    https://www.maluchy.pl/li-71898.png

    https://www.maluchy.pl/li-72950.png
  • niania.ogg Autorytet
    Postów: 597 498

    Wysłany: 16 kwietnia 2016, 17:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    kas50 wrote:
    Witam. Jestem w 6tc i mam Hashimoto. Widzę że bralyscie jod w ciąży. Czy miało to wpływ na wyniki tarczycy? Póki co tsh wzrosło do 3,210 :(

    Ja na miesiąc przed wykonaniem testu miałam wyniki idealne, a kilka dni po pozytywnym teście okazało się, że zapotrzebowanie drastycznie skoczyło. Nie martw się, to normalne, to dzidzia :)

    https://www.maluchy.pl/li-71898.png

    https://www.maluchy.pl/li-72950.png
  • takasobieja Autorytet
    Postów: 2289 1527

    Wysłany: 26 kwietnia 2016, 13:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    przy nadczynności jod jest zakazany, przy niedoczynności wskazany, a przy hashi zdania są podzielone... :/

    Gameta Rzgów
    III procedury ivf. (4 mrozaczki :))
    4 Crio 29.02.15 2x4cc - 7dpt - betaHcg 109.6, 9dpt - 273,6 11dpt- 603,2, 14dpt - 1897 ;)
    08.09.2016r. - narodziły się moje skarby w 30t+0d.
    Leoś 1580g i Laura 1420g. <3
  • kas50 Autorytet
    Postów: 4712 1440

    Wysłany: 26 kwietnia 2016, 15:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moje tsh spada i ft4 również w przeciagu 4tyg.aż o 20% w dół. Cały czas dostaję większe dawki leku.

    dqpri09k0q2gqh47.png
    l22ngu1rr5v7rhaf.png


    ........................................................................................

  • Ryba1985 Koleżanka
    Postów: 95 12

    Wysłany: 7 czerwca 2016, 16:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej.
    Wlasnie odebralam swoje wyniki z lab. I przyznam sie szczerze, ze przerazilam sie okropnie :(
    Jestem w 5 tyg ciazy - pierwszy cykl po poronieniu. W sumie mialam jedna ciaze donoszona, bez problemow a potem 2 poronienia w 6 tyg.
    Moje wyniki (o ile dobrze je interpretuje) wskazuja na Hashimoto. Prosze poradzcie, bo do wizyty zwarjuje.
    TSH 0,79 (NORMA: 0,27-4,20)
    FT-3 6,49 (NORMA: 3,10-6,80)
    FT-4 1,23 (NORMA: 0,93-1,70)
    ATG 518,60 (NORMA: 0-30)
    ATPO 12 (NORMA 0-34)

    85999n73ze96h91v.png
1 2 3
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Stres oksydacyjny w plemnikach jako przyczyna męskiej niepłodności

Wiadomo, że stres może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ale co ma wspólnego stres oksydacyjny z plemnikami? Czy może być on przyczyną męskiej niepłodności? Dowiedz się, skąd bierze się stres oksydacyjny oraz jak diagnozuje się jego obecność w męskim nasieniu?

CZYTAJ WIĘCEJ

Mierzenie temperatury podczas starań o dziecko - kiedy owulacja i dni płodne?

Temperatura ciała jest reakcją naszego organizmu na to co się w nim dzieje. Prawie wszyscy wiedzą, że temperatura ciała informuje nas, o tym, że nasz organizm walczy z infekcją. Niewiele osób zaś wie, że temperatura ciała może również dawać zaskakująco dokładne informacje na temat płodności kobiety! Wystarczą zaledwie 3 minuty dziennie, a nie wydając ani grosza dowiesz się więcej niż możesz przypuszczać. Sprawdź, po co mierzyć temperaturę podczas starania o ciążę. Dowiedz się, jak prawidłowo mierzyć temperaturę i w jaki sposób OvuFriend Ci w tym pomoże! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Suchość pochwy - jakie mogę być jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Problem z odpowiednim nawilżeniem pochwy dotyczy bardzo dużej liczby kobiet. Najczęściej problemy występują w okresie okołomenopauzalnym, ale z różnych przyczyn mogą pojawiać się na każdym etapie życia kobiety. Suchość pochwy może znacząco obniżać jakość życia seksualnego, z powodu bólu i dyskomfortu odczuwanego podczas zbliżeń... Skąd się bierze suchość pochwy? Jak sobie z nią radzić? 

CZYTAJ WIĘCEJ