X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Poronienie Badania po poronieniu
Odpowiedz

Badania po poronieniu

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
    1 2
Oceń ten wątek:
  • Helen Autorytet
    Postów: 2224 1939

    Wysłany: 15 grudnia 2014, 15:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    MałaMysz wrote:
    Po poronieniu zazwyczaj większość kobiet zastanawia się i rozpaczliwie poszukuje przyczyn poronienia. Decydując się na badania należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze otrzymamy odpowiedź. Często sami lekarze nie zachęcają do wykonywania badań, zwłaszcza po pierwszym poronieniu uznając je za przypadek lub zjawisko powszechne. Owszem statystyki są bezlitosne i mówią, że około 15 % ciąż kończy się poronieniem, nie oznacza to jednak moim zdaniem, że możne je traktować na zasadzie " nie ryzykujesz nie zyskujesz". Dzisiaj już to wiem, ponieważ możliwe, że gdybym po pierwszym poronieniu wykonała komplet badań można było wprowadzić leczenie zwiększające moje szanse na donoszenie ciąży... Zatem czy uważam, że jest sens wykonywać badania po pierwszym poronieniu? Dziś mówię, że tak. Jest wiele kobiet, które bez badań zachodzą w druga ciążę i kończą ją szczęśliwie, ale jest również cała grupa kobiet które tracą drugą, trzecią ciążę i lekarze nadal nie reagują, a nawet przekonują aby próbować nadal. Jakie zatem wykonać badania? Jaki jest ich orientacyjny koszt? Za co zapłaci NFZ, a za co zapłacimy same? Badań jest bardzo, bardzo wiele. Na początek warto wykonać badania hormonalne progesteron, prolaktynę, wykonać badania wykrywające różyczkę, kiłę, toksoplazmozę w klasie IgG oraz IgM, spotkałam się także ze stwierdzeniem, iż dobrze jest wykonać najpierw badanie nasienia u mężczyzny z dwóch ważnych przyczyn, a mianowicie z przyczyny ekonomicznej- w porównaniu do cen reszty badań jest po prostu badaniem tanim ( nie refundowanym przez NFZ), po drugie warto je wykonać zanim podejmie się wykonania badań inwazyjnych u kobiety, w niektórych przypadkach przykładowo wykrywanie wad macicy, wszelakie laparoskopie, sprawdzanie drożności jajowodów itd... Czasem problem może tkwić właśnie w złej jakości nasieniu, może być bakteria w nasieniu lub zwyczajnie problem z DNA plemnika. Badanie nasienia jest nieinwazyjne i zanim podejmiemy się kosztownych i inwazyjnych badań kobiety dobrze jest wykluczyć lub potwierdzić czynnik męski. Należy pamiętać iż jest to WSPÓLNY problem i należałoby przez diagnostykę przechodzić razem we dwoje, płodność traktujmy w aspekcie pary, a nie doszukiwania się winy tylko u kobiety lub tylko u mężczyzny. Czasem mężczyźni mogą mieć uczucie, że chcemy ich odrzeć z ich męskości stawiając pod znakiem zapytania ich płodność, jest to temat bardzo delikatny i wymaga spokojnej rozmowy bez emocji czy jakichkolwiek wyrzutów i oskarżeń. Idealnie jest, gdy na wizytę kontrolna po poronieniu idziemy z partnerem i ginekolog zasugeruje, że również mężczyzna powinien się zbadać, wtedy dalej wspólnie można opracować plan działania i zastanowić się jakie badania wykonamy.
    Po wizycie u lekarza, któremu zdecydowaliśmy się zaufać otrzymaliśmy całą listę badań, uprzedziła nas także że nie są tanie. Z punktu widzenia mojego lekarza najważniejsze mogą okazać się następujące badania:
    Wykaz badań do wykonania w celu stwierdzenia przyczyn poronienia:
    0. Test potrójny nasienia- badanie nie jest refundowane przez NFZ, zapłacimy za nie z własnej kieszeni. Koszta wahają się od 400-700 zł w zależności od kliniki i regionu Polski. Test potrójny - obejmuje seminogram + SCSA + ROS.
    Seminogram- badanie nasienia - polega na ocenie plemników, wydzieliny prostaty i pęcherzyków nasiennych. Jest to podstawowe badanie nasienia, które wykonuje się w celu ustalenia przyczyny niepłodności.
    ROS (tzw. stres oksydacyjny) - przedstawia poziom reaktywnych form tlenu w nasieniu; podwyższony poziom ROS uszkadza plemniki; przy podwyższonym poziomie ROS zdolność antyoksydacyjna plazmy nasiennej jest obniżona.
    SCSA Wynikiem takiego badania jest tzw. indeks DFI (ang. DNA fragmentation Index), czyli odsetek plemników z uszkodzeniami DNA (fragmentacją DNA), a także HDS (ang.High DNA Stainability) – odsetek plemników o niedojrzałej chromatynie.
    1. Antygen tocznia ( lupus antykoagulant) we krwi - badanie refundowane przez NFZ ( dostałam na nie skierowanie z poradni immunologicznej, koszt badania wykonanego prywatnie to ok 100 zł w zależności od laboratorium). Oznaczenie stosowane w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego APS ( przyjmuję się, że zespół antyfosfolipidowy stanowi jedną z przyczyn wielu poronień, której można skutecznie zapobiegać).
    2. Przeciwciała antykardiolipinowe IgG oraz IgM we krwi - badanie refundowane przez NFZ ( dostałam na nie skierowanie z poradni immunologicznej, koszt badania wykonanego prywatnie to ok 150 zł -za oznaczenie w klasie IgG oraz IgM w zależności od laboratorium). Oznaczenie stosowane w diagnostyce zespołu antyfosfolipidowego APS ( przyjmuję się, że zespół antyfosfolipidowy stanowi jedną z przyczyn wielu poronień, której można skutecznie zapobiegać).
    3. Przeciwciała przeciw glikoproteinie IgG oraz IgM we krwi - 110 zł
    4. Przeciwciała przeciw fosfatydyloinozytolowi IgG oraz IgM we krwi - 75 zł
    5. Przeciwciała przeciw fosfatydyloserynie IgG oraz IgM we krwi - 75 zł
    6. Przeciwciała przeciw protrombinie IgG oraz IgM we krwi - 110 zł
    7. Przeciwciała przeciwjądrowe ANA 1 oraz ANA 2 - 120 zł badanie refundowane przez NFZ, skorzytsalismy z refundacji
    8. Przeciwciała przeciwłożyskowe - 90 zł
    9. Przeciwciała przeciw transglutamylopeptydaza tkankowa -
    10. TSH, anty- TPO, anty- TG, FT3, FT4- komplet ok 150 zł- badania refundowane przez NFZ
    11. Homocysteina w surowicy - NIE ROBIŁAM NIE ZNAM CENY. UZUPEŁNIĘ.
    12. Posiew z szyjki macicy w kierunku chlamydia, mycoplasma oraz ureaplasma - 150 zł wszytskie, są refundowane.
    13. Mutacja czynnika V Leiden - 200 zł
    14. Mutacja genu protrombiny 20210 - 200 zł
    15. Mutacja genu MTHFR C 766 T +16. Mutacja genu MTHFR A1298 C -250 zł
    17. Aktywność białka C -60 zł badanie refundowane przez NFZ
    18. Aktywność białka S -60 zł badanie refundowane przez NFZ
    19. Przeciwciała Allo- MLR+ test cytotoksyczny( konieczność pobrania krwi jednocześnie od obojga partnerów) - 395 zł za badanie płacimy sami.
    20. Badania genetyczne - badanie kariotypów (konieczność pobrania krwi jednocześnie od obojga partnerów)- Badania kariotypu to badania wykonywane m.in. w celu ustalenia przyczyny poronienia. Nieprawidłowości w budowie chromosomów przynajmniej jednego z rodziców, mogą doprowadzić do pojawienia się mutacji w kariotypie płodu, co powoduje zaburzenie jego rozwoju, a także przyczyniają się do wystąpienia poronienia. Badanie kariotypu wykonuje się, gdy występują poronienia nawykowe lub ciąża kończy się porodem martwym. Cena 325 zł za jedną osobę ( cena w jednej z łódzkich poradni genetycznych) badanie jest refundowane przez NFZ, skorzystaliśmy z mężem z refundacji.
    21. AZF - badania molekularne chromosomu Y w zakresie czynnika azoospermii - Badania molekularne chromosomu Y w zakresie czynnika azoospermii - AZF w przypadkach niepłodności męskiej. Badanie wykonuje się przy niepowodzeniach rozrodu, których jedną z przyczyn mogą być zmiany genetyczne. Poddanie się temu badaniu jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przed procedurą zapłodnienia pozaustrojowego. Cena badania 500 zł ( cena w jednej z łódzkich poradni genetycznych) badanie jest refundowane przez NFZ, mąż skorzystał z refundacji.
    22. Badanie mutacji genu CFTR - badanie wykonywane w diagnostyce mukowiscydozy i niepłodności męskiej. Mukowiscydoza jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Przyczyną choroby są mutacje w genie CFTR, umiejscowionym w chromosomie 7. Gen ten odpowiada za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR (cystic fibrosis transmembrane conductance regulator). Problemem w tym zaburzeniu jest produkowany przez chorego gęsty i lepki śluz, który powoduję obturację przede wszystkim dróg oddechowych, innych przewodów w układzie pokarmowym oraz układzie rodnym np. sperma. Nosicielem mutacji odpowiedzialnej za wystąpienie mukowiscydozy jest 1 osoba na 25. Świadomość nosicielstwa (mutacja w genie CFTR bez objawów choroby) pozwala na podejmowanie świadomych decyzji prokreacyjnych, może być także podstawą do przeprowadzenia diagnostyki przedurodzeniowej choroby. Mutacje w genie CFTR oznaczane są także w przypadkach niepłodności męskiej. Poddanie się temu badaniu jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) przed procedurą zapłodnienia pozaustrojowego. Cena badania: 19 mutacji (zestaw InnoLipa) 500 zł, 17 mutacji (zestaw InnoLipa) 500 zł, 36 mutacji (19+17) 900 zł ( cena w jednej z łódzkich poradni genetycznych) badanie jest refundowane przez NFZ, mąż skorzystał z refundacji.
    Jesteś lekarzem?
    co za wiedza...
    ile miałas poronień?
    ostatnio słyszałam historię, że znajomego męża żona poroniła 7razy, jak zapisali się na adopcję to zaszła i mają bliźniaki.

    feegu6l.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 15 grudnia 2014, 16:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie nie jestem lekarzem, jestem mamą 3 Aniołków. Właśnie z braku lekarza prowadzącego musiałam sama zdobyc wiedzę smutne ale prawdziwe...

  • MagSz Autorytet
    Postów: 519 249

    Wysłany: 15 grudnia 2014, 18:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    i coś po tych wszystkich badaniach ustaliłaś?

    f2wlcbxmqludqper.png
  • Kamilka Autorytet
    Postów: 886 324

    Wysłany: 15 grudnia 2014, 19:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mała Mysz. Zgodzę się z Tobą że przydałoby się zrobić te badania o których piszesz. . Szkoda tylko że lekarze nie chcą dawać skierowania na te wszystkie badania.... a koszty prywatnie są ogromne. Zwłaszcza że rozbieżności w cenach są spore. U mnie kariotyp 500 zł. Szkoda tylko że mało czasu na te badania. Niektóre powinno się wykonać do 6 tyg po poronieniu. Dzięki.

    04.2008 [10t]
    12.2009 zdrowa córcia
    09.2014 [8t]
    11.2015 [7t]
    10.2019 zdrowy synek
  • Anko:-) Autorytet
    Postów: 1455 2069

    Wysłany: 16 grudnia 2014, 08:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny bardzo proszę o pomoc. Wejdźcie na forum z profesorem-na moje pytanie do lekarza-i proszę polubcie je.
    Ruszylam tam temat pcos poronienien itp
    Lekarz odpowie tylko na pytania z największą liczbą polubien.
    z góry dziękuję Ania

    Kamilka lubi tę wiadomość

    dfe01f0225.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 16 grudnia 2014, 08:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    MagSz wrote:
    i coś po tych wszystkich badaniach ustaliłaś?
    Moje wyniki badań znajdują się w pytaniach do profesora. Zdiagnozowano Hashimoto, niedoczynność tarczycy bardzo wysoki poziom przeciwciał ANA, oraz problem z Allo MRL... Duzo jak na jedna osobę.

    Kamilka lubi tę wiadomość

  • Kamilka Autorytet
    Postów: 886 324

    Wysłany: 16 grudnia 2014, 21:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Helen wrote:
    Ja jeszcze nie przeprowadziłam żadnych badań, własnie sobie podliczyłam i bym musiała na te podstawowe wydać ok.600zł, ale skoro płacę składki to dla mnie lepszym wyjsciem byłoby skorzystanie z refundacji NFZ, i nie widzę powodu aby za nie takie pieniądze 9płacić, więc muszę się umówić na wizytę, aby lekarz był skłonny wypisać mi te badania, choć wydaje mi się ze lekko nie będzie.
    lub wykupię taki pakiet badań na kartę, teraz można wziąść abonament może to będzie się bardziej opłacało.
    Widzę ze twoja gin się przykłada, skoro tyle badań robicie, w sumie nie ma co zwlekać i porządnie się przebadać.
    Wiesz. ... moja ginka nie tyle się przykłada co dostrzega problem. Ale w tym właśnie problem że ona do prowadzenia ciąży jest dobra, ale moim zdaniem nie ma wiedzy medycznej i pomysłu na to co robić żeby znaleźć przyczynę, lub jakoś mądrze pokierować. Dlatego szukam lekarza który mi pomoże. No ale póki co czekam jeszcze na jeden wynik. A tak z innej beczki. Dziś się dowiedziałam że do poradni genetycznej na badania kariotypów może dać skierowanie lekarz rodzinny niekoniecznie ginekolog. A do tej pory byłam pewna że wyłącznie gin.

    04.2008 [10t]
    12.2009 zdrowa córcia
    09.2014 [8t]
    11.2015 [7t]
    10.2019 zdrowy synek
1 2
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

3 kluczowe płaszczyzny wsparcia męskiej płodności

Za problemy z płodnością w równym stopniu odpowiadają czynniki żeńskie, jak męskie. Jednak problemy z płodnością u mężczyzn w dalszym ciągu są większym tabu. Czas to zmienić! Jakie są najważniejsze i kluczowe płaszczyzny wsparcia męskiej płodności? Co w sytuacji, gdy wyniki nasienia nie napawają optymizmem? Które składniki są istotne w kontekście męskiej płodności? Wszystko wyjaśnia diagnosta laboratoryjny, seminolog - mgr anal. med. Piotr Nazarek. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a zajście w ciążę

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne i czujesz, że przyszedł czas na odstawienie tabeletek, bo chciałabyś już zajść w ciążę? Podobnie jak w przypadku przyjmowania tabletek, odstawienie ich także musi być świadomym działaniem. Zanim podejmiesz taką decyzję, warto dowiedzieć się, jakie mogą być ewentualne objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Jak cały proces wpływa na organizm kobiety? Czy przyczynia się ona do komplikacji związanych z zajściem w ciążę? Odpowiadamy!  

CZYTAJ WIĘCEJ

Problemy z zajściem w ciążę - 13 niepokojących objawów

Czy problemy z zajściem w ciążę można przewidzieć? Przeczytaj listę 13 potencjalnych symptomów, którym powinnaś się bliżej przyjrzeć. Nieregularme miesiączki, obfite miesiączki, niskie libido czy utrata włosów - nie ignoruj tych i innych symptomów mogących świadczyć o zaburzeniach hormonalnych czy innych schorzeniach powodujących problemy z zajściem w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ