X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Problemy i komplikacje pośrednie ryzyko trisomii 21
Odpowiedz

pośrednie ryzyko trisomii 21

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
    1 2
Oceń ten wątek:
  • Krysia1411 Autorytet
    Postów: 4396 3671

    Wysłany: 18 lutego, 21:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Prawda jest też taka, że same wyniki badań często są nieznane lekarzom... beta powinna być 2.5MoM... Ja miałam 5 i 25... usłyszałam tylko ze "niektóre kobiety tak maja".
    Inna rzecz, zw w drugiej ciąży miałam cały czas heparyne, może to pomogło....🤔

    27tc+3 - 😢 [*] 11.20
    37tc+3 - 🌈

    age.png
    _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

    X.2021 - start IVF

    23.12.21 - transfer blastki ❄️4AA
    29.12 - 6dpt - beta 39.40 mlU/ml
    18.01 - 26dpt - 6+1 CRL 0.55cm i bijące serduszko 😍
    01.03 - 12+1 I prenatalne 7.5cm chłopca 💙
    21.04 - 19+3 - II prenatalne - 330g 💙
    06.07 - 30+2 - III prenatalne 1810g 💙
    20.07 - 32+2 - 2250g
    29.07 - 33+4 - 2350g
    01.08 - 34+0 (IP) - 2590g
    02.08 - 34+1 (IP) - 2750g
    09.08 - 35+1 (IP) - 2940g
    16.08 - 36+1 (M) - 3300g
    17.08 - 36+2- 2950g 🤯
    23.08 - 37+1 - patologia- 3400g
    25.08 - 37+3 - 3220g i 54cm cudu jest juz ze mną
    ...
    _ _ _ _

    03.24 - wracamy po rodzeństwo
    Marzec - ❌️ - NK 25%
    Kwiecień - ❌️ - NK 15% 🥹
    22.04.2024 - 🙏

    ❔️❔️ 🫣


    2 blaski ❄️4AB ❄️3AA
  • agaa87 Debiutantka
    Postów: 13 0

    Wysłany: 4 marca, 22:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć Dziewczyny!
    Chciałam Was zapytać - jak wyliczali u Was ryzyka trisomii?
    Czy brali pod uwagę wyłącznie PAPPA, betaHCG i oczywiście wymiary dzieciaczka czy równie (do wyliczenia ryzyk trisomii) - PLGF? Czyli ryzyko składa się z danych: pappa, betaHCG, wyniki usg oraz plgf?

    Tak właśnie u mnie było i moje ryzyko zostało zakwalifikowane jaki pośrednie… nie znam nikogo ze swoich znajomych, którzy mieli taki przypadek :(
    Pokazywali nam badania na których jest: usg, beta i pappa.



    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 marca, 22:45

  • Mimisia Autorytet
    Postów: 486 129

    Wysłany: 5 marca, 09:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    agaa87 wrote:
    Cześć Dziewczyny!
    Chciałam Was zapytać - jak wyliczali u Was ryzyka trisomii?
    Czy brali pod uwagę wyłącznie PAPPA, betaHCG i oczywiście wymiary dzieciaczka czy równie (do wyliczenia ryzyk trisomii) - PLGF? Czyli ryzyko składa się z danych: pappa, betaHCG, wyniki usg oraz plgf?

    Tak właśnie u mnie było i moje ryzyko zostało zakwalifikowane jaki pośrednie… nie znam nikogo ze swoich znajomych, którzy mieli taki przypadek :(
    Pokazywali nam badania na których jest: usg, beta i pappa.

    To PIGF sie robi po to, bo lepiej ocenia pracę łożyska niż białko pappa, także myślę, że to głównie będzie miało wpływ na te wyniki w stanie przedrzucawkowym i zatrzymaniu wzrostu płodu, chociaż faktycznie ponoć zwiększa też czujność dla wykrywania trisomii 21.

    U nas akurat tego nie brali, ale można powiedzieć, że to PIGF nie ma na celu zaszkodzić, a zwiększyć czujność, bo to dodatkowy parametr.
    Ryzyko pośrednie, czyli jakie Ci wyszło dokładnie i ile masz lat? Na USG wszystko okej?

  • agaa87 Debiutantka
    Postów: 13 0

    Wysłany: 5 marca, 10:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mimisia wrote:
    To PIGF sie robi po to, bo lepiej ocenia pracę łożyska niż białko pappa, także myślę, że to głównie będzie miało wpływ na te wyniki w stanie przedrzucawkowym i zatrzymaniu wzrostu płodu, chociaż faktycznie ponoć zwiększa też czujność dla wykrywania trisomii 21.

    U nas akurat tego nie brali, ale można powiedzieć, że to PIGF nie ma na celu zaszkodzić, a zwiększyć czujność, bo to dodatkowy parametr.
    Ryzyko pośrednie, czyli jakie Ci wyszło dokładnie i ile masz lat? Na USG wszystko okej?

    Zrobiliśmy dwa badania i w jednym ośrodku w którym brali również plgf pod uwagę wyszło 1:542, a w drugim bez plgf 1:4000… mam 36 lat, na wizycie u pani genetyk dowiedzieliśmy się, że wszystko jest ok, bo to wiek oddziałuje na prawdopodobieństwo…

    nie rozumiem dlaczego jedni biorą pod uwagę ten parametr do obliczenia trisomii a drudzy nie… nie znam pary, u której to również wzięli pod uwagę … stad mętlik w głowie… bo dlaczego nie ma innych norm dla trzech parametrów (beta, pappa i plgf) tylko są brane pod uwagę te same co dla dwóch parametrów (papp i beta)??

    Usg I-go trymestru ok, kostka nosowa jest (na obu badaniach), usg II-go trymestru kostka nosowa krótka… znowu podwójne badania, jedna pani dr mówi (tam gdzie brali wcześniej plgf), że zgłębiłaby diagnostykę, a drugi pan dr mówi ( bez plgf), ze to marker wyizolowany i nie należy się tym stresować…
    Pozostajemy głupi ….

  • NN Autorytet
    Postów: 436 179

    Wysłany: 5 marca, 10:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeżeli cię to uspokoi i masz fundusze zrób płatne badania

    06.10.2023 pozytywny test- niespodzianka naturalna
    07.10.2023 beta 742 (godz15)
    09.10.2023 beta 1551 (godz 11)
    11.10.2023 beta 2994 (godz 10:30)
    14.10.2023 beta 8476 (godz 21)
    19.10 ♥️ 96 uderzeń
    31.10 CRL 13,4mm FHR 159/min
    21.11 3,86 człowieczka ♥️173 (10w5d)
    04.12 USG prenatalne ok (12w4d) PAPPA ok
    19.12 ♥️150 (14w5d)
    16.01 273 gr człowieczka (18w5d)♥️152
    22.02 397 gr córcia, badania połówkowe ok (22w)
    15.02 556gr (23w) ♥️142
    14.03 973gr (27w) ♥️155
    09.04 1484gr (30w5d) ♥️147 prenatalne nieznacznie poszerzona miedniczka

    preg.png
  • agaa87 Debiutantka
    Postów: 13 0

    Wysłany: 5 marca, 11:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Właśnie się nad tym zastanawiamy… czy nas to uspokoi - nie wiem, bo myśl o samym otwieraniu wyników badań jest przerażający.. ale..

  • Mimisia Autorytet
    Postów: 486 129

    Wysłany: 5 marca, 12:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    agaa87 wrote:
    Zrobiliśmy dwa badania i w jednym ośrodku w którym brali również plgf pod uwagę wyszło 1:542, a w drugim bez plgf 1:4000… mam 36 lat, na wizycie u pani genetyk dowiedzieliśmy się, że wszystko jest ok, bo to wiek oddziałuje na prawdopodobieństwo…

    nie rozumiem dlaczego jedni biorą pod uwagę ten parametr do obliczenia trisomii a drudzy nie… nie znam pary, u której to również wzięli pod uwagę … stad mętlik w głowie… bo dlaczego nie ma innych norm dla trzech parametrów (beta, pappa i plgf) tylko są brane pod uwagę te same co dla dwóch parametrów (papp i beta)??

    Usg I-go trymestru ok, kostka nosowa jest (na obu badaniach), usg II-go trymestru kostka nosowa krótka… znowu podwójne badania, jedna pani dr mówi (tam gdzie brali wcześniej plgf), że zgłębiłaby diagnostykę, a drugi pan dr mówi ( bez plgf), ze to marker wyizolowany i nie należy się tym stresować…
    Pozostajemy głupi ….

    No niestety to, jakie lekarze biorą parametry to już inna para kaloszy, bo właśnie nie ma norm odgórnych i mam wrażenie, że każdy sobie to robi inaczej 🙈 U nas np. wyszło ryzyko wysokie, ale jak się dodało inne dane to już było pośrednie, także co specjalista to inaczej💁‍♀️

    Generalnie uważam, że jak na Twój wiek to masz ryzyko wręcz bardzo dobre, bo niestety w statystykach lata dosyć mocno wpływają na wynik. Kość nosowa jest obecna i to jest najważniejsze. Ciężko znaleźć nawet normy, na ile powinna być potem ona długa na badaniach drugich. Generalnie jej obecność lub brak jest ważnym markerem różnych wad, ale długość już nie.
    Oczywiście, że możesz zrobić badania nieinwazyjne i wydać na to 2 tys zł.,ale moim zdaniem, przy dobrym USG i przy nie jakimś strasznym ryzyku to chyba bym zaufała lekarzowi temu, który mówi, że się nie ma czym stresować. No, ale oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie.

    agaa87 lubi tę wiadomość

  • Aaron88 Nowa
    Postów: 5 0

    Wysłany: 18 marca, 12:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Asia441 wrote:
    Może moja historia kogoś pocieszy, mój wiek 39 lat po badaniu papa, powiększona przezierność 2,86, Beta 1,99MoM Papa 0,4MoM reszta wyników OK. Wyliczone ryzyko większe niż 1:4. Zrobiłam NIFTY, aminopunkcje wszystko wyszło prawidłowo. Papa to nie wyrok to podejrzenie. 1:4 to 75% szans na zdrowe dziecko, moje wyliczone ryzyko było większe od podanego...

    Ja na początku myślałam o najgorszym teraz mam trochę inny obraz.

    Ryzyko 1:80 to 98,7 % szans na zdrowe dziecko.


    Dziękuję, że są takie wpisy jak te i podtrzymują mnie na duchu. Czekam na amnio. Ryzyko wyliczono mi na 1:94, mój gin sam się zastanawia dlaczego i mówi, że dziecko na pewno zdrowe, ale dla spokoju ducha mam zrobić amnio, a nie dać się naciągać na drogie badania z krwi...
    Mam 35 lat, to moja pierwsza ciąża, od początku wszystko przebiega bez zarzutu, USG prenatalne wyszło wzrowo (kość nosowa obecna, NT 1,7, przepływy na zastawce prawidłowe), ale po 2 tygodniach zadzwonili, że PAPPA niska (0,316) i w połączeniu z moim wiekiem daje to takie, a takie ryzyko. Beta prawidłowa- 1,4 MoM.
    Chyba większego stresu, niż aktualnie nie przeżywałam nigdy... Naprawdę zastanawiam się kto i jak to liczy i czy naprawdę mam się czego obawiać...

  • Kasiap899 Debiutantka
    Postów: 12 16

    Wysłany: 19 kwietnia, 17:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aaron88 wrote:
    Dziękuję, że są takie wpisy jak te i podtrzymują mnie na duchu. Czekam na amnio. Ryzyko wyliczono mi na 1:94, mój gin sam się zastanawia dlaczego i mówi, że dziecko na pewno zdrowe, ale dla spokoju ducha mam zrobić amnio, a nie dać się naciągać na drogie badania z krwi...
    Mam 35 lat, to moja pierwsza ciąża, od początku wszystko przebiega bez zarzutu, USG prenatalne wyszło wzrowo (kość nosowa obecna, NT 1,7, przepływy na zastawce prawidłowe), ale po 2 tygodniach zadzwonili, że PAPPA niska (0,316) i w połączeniu z moim wiekiem daje to takie, a takie ryzyko. Beta prawidłowa- 1,4 MoM.
    Chyba większego stresu, niż aktualnie nie przeżywałam nigdy... Naprawdę zastanawiam się kto i jak to liczy i czy naprawdę mam się czego obawiać...

    Hej :)
    Mam właśnie to samo. Rocznikowo mam 34 lata, pierwsza ciąża. W dotychczasowych badaniach wszystko ok. USG I trymestru prawidłowe - kość nosowa obeca, przepływ prawidłowy ale przez wyniki PAPPA wyszło ryzyko 1:350 i się stresuję. U mnie akurat PAPPA w normie (0,717) ale beta hcg powyżej normy (2,793). Jak mi lekarz przeliczył ryzyko trisomii 21 po samym USG to wynosiło ok 1:2300 a po wynikach z krwi tak mocno wzrosło do 1:350...

1 2
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Zespół PCOS – czym jest i jak z nim walczyć?

PCOS to jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych. Jak się objawa? Jakie są metody leczenia? Czy Zespół Policystycznych Jajników może utrudniać zajście w ciążę? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Niedobór kwasu foliowego - zaskakujące wyniki badań

Niemalże każda kobieta starająca się o dziecko ma świadomość, że podczas starań oraz w czasie ciąży powinna suplementować kwas foliowy. Jednak najnowsze doniesienia lekarzy wskazują na duże problemy z jego przyswajalnością. Co to oznacza? Niedobór kwasu foliowego - jakie mogą być tego skutki? Nawet pomimo zażywania kwasu foliowego, kobiety w dalszym ciągu mogą być narażone na ryzyko chorób/powikłań związanych z jego niedoborami. Jak temu zaradzić? Przeczytaj najnowsze doniesienia i zalecenia ginekologów.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Klinika niepłodności - 50 pytań, na które warto znać odpowiedź przy pierwszej wizycie.

Chciałabyś mieć pewność, że dobrze przygotowałaś się do swojej pierwszej wizyty u lekarza, dotyczącej problemów z zajściem w ciążę? Skorzystaj z naszego formularza płodności  – są to pytania, które dobry specjalista prawdopodobnie zada Ci podczas pierwszej wizyty , która pomoże zdiagnozować niepłodność. W ten sposób o niczym nie zapomnisz i będziesz mieć pod ręką wszystkie szczegóły dotyczące Twojego zdrowia, płodności lub historii chorób w Twojej rodzinie!       

CZYTAJ WIĘCEJ