X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Hiperprolaktynemia
Odpowiedz

Hiperprolaktynemia

  • AUTOR
    WIADOMOŚĆ
    1 2
Oceń ten wątek:
  • Lucy Autorytet
    Postów: 1514 455

    Wysłany: 13 kwietnia 2014, 21:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    szurabura wrote:
    Czyli badanie po obciążeniu nie wpływa na zajście w ciążę? Bo przecież podwyższona prolaktyna zazwyczaj utrudnia zajście...
    Może, ale nie musi :)
    Róznie to bywa w róznych organizmach.

    Warto jednak maksymalizować swoje szanse. Tak ja uważam.

    Kayla, kasiatoja lubią tę wiadomość

    zem3j44jocammsgx.png
    zrz6x1hp5wag352p.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 kwietnia 2014, 21:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Przy podwyższonej PRL można zajść w ciąże, ale istnieje zwiększone ryzyko poronienia. W moim przypadku na całe szczęście wszystko zakończyło się szczęśliwie. Tak jak napisała Lucy warto maksymalizować swoje szanse i zbijać prolaktynę.

    kasiatoja lubi tę wiadomość

  • aga.just Autorytet
    Postów: 3047 1300

    Wysłany: 14 kwietnia 2014, 08:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    szurabura wrote:
    Czyli badanie po obciążeniu nie wpływa na zajście w ciążę? Bo przecież podwyższona prolaktyna zazwyczaj utrudnia zajście...

    Prolaktyna może wpływać, ale badanie po obciążeniu nie jest już praktykowane i wiarygodne = nie jest leczone.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 kwietnia 2014, 08:45

  • aga.just Autorytet
    Postów: 3047 1300

    Wysłany: 14 kwietnia 2014, 08:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lucy wrote:
    Gratuluję takim lekarzom podejścia..

    Z wypowiedzi dwóch lekarzy z kliniki leczenia niepłodności:
    Prolaktynę do starań najlepiej jest obniżyć do max 10.

    Wyższa, może zaburzać owulację, ale nie musi. Ale..
    niższa prolatyna, to lepsza jakośc komórki jajowej. A także mniejsze ryzyko poronień.

    Ja wiem że są dwie szkoły, jedni lekarze nie uznają badań po obciążeniu, drudzy uznają.
    Ja jednak ufam temu, który postanowił mnie z tej prolaktyny wyprowadzić, czym w końcu przywrócił mi naturalną owulację, wraz z pękaniem jajeczek, czego wcześniej nie było.

    Biorę Bromergon od grudnia. Moja prolaktyna spadła aż poniżej normy (wg ostatniego badania była tylko 0.9).

    A na potwierdzenie że prolaktyna jest ważna podam sój przykład: prolaktyna podstawowa w normie, w górnej granicy ale w normie - 20.4. Żaden lekarz nie chciał mi jej zbijać, aż im pokazałam wyciek z piersi. już przy takiej prolaktynie go miałam :)
    Oczywiście po obciążeniu była za wysoka, wzrastała 12-13 razy.

    Lucy - piszesz o podstawowej prl. I masz rację - jej wysoki poziom MOŻE ale NIE MUSI hamować owulację. I wtedy jak najbardziej potrzebne jest leczenie.
    Przy obciążeniu coraz więcej lekarzy, również z klinik niepłodności nie uznaje tego badania = nie leczy.
    Zgadzam się z Tobą - prl jest ważna, ale ważny jest wynik podstawowy. I rzeczywiście im prl podstawowa niższa tym lepiej.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 kwietnia 2014, 08:47

  • ancoma Autorytet
    Postów: 792 185

    Wysłany: 30 kwietnia 2014, 12:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    czy ktoras z was miala prawidlowy wynik po obciazeniu ? moze jednak jest cos nie tak z tym badaniem ???

  • livia30 Autorytet
    Postów: 7923 4598

    Wysłany: 30 kwietnia 2014, 12:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja zawsze dostaję skierowanie od lekarza na prolaktynę podstawowa i po obciążeniu (badania z obciążeniem nie można robić w ciąży - zawsze pielęgniarki się mnie pytają zanim igłe wbiją). Endokrynolog u którego byłam z tarczyca również powiedział mi, że obciążenia prl już sie nie robi ale ja ufam swojemu lekarzowi. Bez powodu tego badania by mi nie robił. Wyjściowa prl miałam w górnej granicy na początku ale w granicach normy, jednak po obciążeniu ponad 7 krotność. Zbijam od wrzesnia 1/4 tabletki dostinexu na tydzień i owulacje mam w każdym cyklu, regularnie, po 2 pęcherzyki. Ładnie pękają, cykle regularne... Spotkałam sie z różnymi opiniami na temat tego badania ale uważam, że mi pomogło - nie każdy lekarz musi miec takie same metody leczenia.

    Dodam jeszcze, ze kontrolne badanie w listopadzie i potem w styczniu prl po obciążeniu miałam już prawidłowe - nie przekraczały 5 krotności wyjsciowej ;-) A wyjsciowa spadła do 13 :-)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 30 kwietnia 2014, 12:11

    atdci09krcni3vrx.png
    dqpranlijgjzfr8g.png
    l22nvcqg03ccs7pi.png
  • livia30 Autorytet
    Postów: 7923 4598

    Wysłany: 30 kwietnia 2014, 12:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aga.just wrote:
    Prolaktyna może wpływać, ale badanie po obciążeniu nie jest już praktykowane i wiarygodne = nie jest leczone.

    Jak widać jest praktykowane bo lekarze nadal je zlecają i leczą jeśli wynik jest zły.

    atdci09krcni3vrx.png
    dqpranlijgjzfr8g.png
    l22nvcqg03ccs7pi.png
  • Anutka Autorytet
    Postów: 7531 3723

    Wysłany: 30 kwietnia 2014, 14:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    moja PRL przy braniu Bromka 1x0,5 dziennie to - 7,47 :) 3 miesiąc brania :)

    1usavcqg3fbgb4ge.png
    3jgx3e3kec0agggp.png
    f2w3rjjgjb0z63zo.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 30 kwietnia 2014, 16:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny!

    Przyłączę się do wątku, ja zaczęłam brać Bromergon 0,5 tabletki przed snem około miesiąc temu. Za chwilę idę na wizytę do gin, zobaczę czy będzie mi już kazał powtórzyć prolaktynę, czy każe jeszcze pobrać. Przed Bromkiem miałam 27,3

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 maja 2014, 16:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja obecnie zaczelam brac bromergon, ale jak w styczniu wyniki robilam to mialam 24,2 - ciekawa jestem o ile mi sie obnizy. Poki co biore po pol tabletki, a potem zamierzam zwiekszyc do 1 na dzien...

  • vanessa Autorytet
    Postów: 3207 1966

    Wysłany: 4 maja 2014, 13:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    livia30 wrote:
    Jak widać jest praktykowane bo lekarze nadal je zlecają i leczą jeśli wynik jest zły.
    Zgadza się. Mnie lekarz tłumaczył że prl po obciązeniu jeżeli jest wysoka to skacze w górę m.in. jak sie stresuję i jak np. sie zestresuję ciut przed owulką to może do niej nie dojść bo pęcherzyk nie pęknie tylko wytworzy sie ciałko żółte na jego miejsce i pomimo tego że ciałko żółte będzie piękne to owulki może nie być bo prl ją zahamuje.
    Jak zwykle co lekarz to inna opinia :/

    7 lat walki o Ciebie Kruszynko...

    201701271765.png

    (*) Aniołek Madzia 7 tc luty 2020 - w moim sercu pozostaniesz na zawsze
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 5 maja 2014, 18:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wysoka prolaktyna po obciazeniu moze swiadczyc o hiperprolaktynomii czynosciowej - kazdy rozsadny lekarz powinien kierowac pacjentke dalej, np. na tomografie glowy, gdzyz najczestsza przyczyna jest gruczolak przysadki. W tej sytuacji Bromergon prawdopodobnie do konca zycia. I raczej niemozliwe zajscie w ciaze bez zbijania PRL.
    Bzdura jest, ze lekarze odchodza od badania PRL po obciazeniu - no, chyba, ze chca sobie zaoszczedzic kosztow skierowan na dodatkowe badania.
    A na Bromergonie bardzo ladnie zachodzi sie w ciaze. :)

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 5 maja 2014, 18:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wysoka prolaktyna po obciazeniu moze swiadczyc o hiperprolaktynomii czynosciowej - kazdy rozsadny lekarz powinien kierowac pacjentke dalej, np. na tomografie glowy, gdzyz najczestsza przyczyna jest gruczolak przysadki. W tej sytuacji Bromergon prawdopodobnie do konca zycia. I raczej niemozliwe zajscie w ciaze bez zbijania PRL.
    Bzdura jest, ze lekarze odchodza od badania PRL po obciazeniu - no, chyba, ze chca sobie zaoszczedzic kosztow skierowan na dodatkowe badania.
    A na Bromergonie bardzo ladnie zachodzi sie w ciaze. :)

    paaulla84 lubi tę wiadomość

  • yourself Ekspertka
    Postów: 228 106

    Wysłany: 5 maja 2014, 22:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    hej
    ja jak zaczynałam starania miałam kosmiczną prl wyjściową i po obciążeniu też. lekarz mimo, że sam zlecił badanie i tak nic z tym nie zrobił. stymulacja clo i tak minął rok (miałam zufanie, ale dziś wiem - była naiwna)
    w każdym razie trafiłam do innej ginekolog i po wynikach, które zrobił tamten lekarz kazała zbadać tsh i prl. tsh prawie 5 prl też źle po obciążeniu znów kosmos. gdy ona zobaczyła te wyniki wysłała mnie natychmiast do endokrynologa (dodała tylko, że niepotrzebie robiłam po obciążeniu bo ten wynik nic nie wnosi) poszłam do endokrynologa i na początku powiedział, że da mi euthyrox (obecnie biorę raz 75 raz 100, naprzemiennie) i skierował na anty tpo i any tg wykluczył Hashimoto. na prl powiedział, że często bywa powiązana z tsh i zobaczymy jak zareaguje mój organizm. po 3 m-sach zrobiłam wyniki. tsh ślicznie spadło i prl chyba było 17, ale po obciążeniu ok 450... endokrynolog powiedział, że odchodzi się od tego badania dlatego, że robiło się je w czasach gdy dostęp do tomografu był ograniczony. po niecałym roku udało mi się zajść w ciąże niestety poroniłam. już sama jestem skołowana czy ta prl po obciążeniu jest ważna czy nie. dodam, że obecny ginekolog (inny niż ten co skierował mnie na tsh) również twierdzi, że jest to wyniki nieważny.

    Jeżeli szczęście nie przyszło jeszcze do Ciebie to znaczy, że jest duże i idzie małymi krokami.
  • isabelle Autorytet
    Postów: 2399 2736

    Wysłany: 5 maja 2014, 22:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Potwierdzam, że prolaktynę można bardzo szybko zbić, jeśli lekarz dobierze właściwą dawkę. Ja nie miałam robionego badania po obciążeniu, ale wynik podstawowy miałam podwyższony do 34 (norma 25). Dostałam Bromergon w dawkowaniu pół tabletki/dzień - po 3 tygodniach prolaktyna spadła do 19, czyli szału nie było, a już ta połówka tabletki masakrowała mnie każdego dnia (mdłości, zawroty głowy, uderzenia gorąca itp.) Kilka dni po zaprzestaniu brania Bromergonu prolaktyna znów skoczyła ponad normę. Uzgodniłam z lekarzem zmianę leku, zaproponował Norprolac (biorę do teraz) w dawkowaniu 1 tabl/dziennie. Prolaktyna (sprawdzałam po miesiącu) spadła mi poniżej dolnej granicy normy, więc dużo łatwiej zbił podwyższony poziom, poza tym nie odczuwam żadnych dolegliwości związanych z jego przyjmowaniem. Teraz biorę połówkę i mam wynik 16 (25). Od momentu brania Norprolacku mam dwufazowe cykle, przy Bromergonie były bezowulacyjne. Niestety cena Norprolacku jest bardzo wysoka...

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 5 maja 2014, 22:52

    0d1yskjom1pl8rx5.png
    mhsvrl68zjjdct5d.png
1 2
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Niepłodność u mężczyzn - najczęstsze przyczyny. Kiedy warto wykonać badanie nasienia?

Problem z poczęciem dziecka jest problemem obojga partnerów, dlatego jeśli już dłuższy czas czekasz na dziecko, to diagnostykę i ewentualne leczenie rozpocznij razem z partnerem. Niepłodność u mężczyzn występuje tak samo często, jak u kobiet. Przeczytaj jakie są najczęstsze przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn, w jaki sposób można je wykryć i jakie są potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Zagnieżdżenie zarodka - ile dni po stosunku? Jakie mogą być objawy zagnieżdżenia?

Czym jest i kiedy następuje zagnieżdżenie zarodka w macicy, ile dni po stosunku dochodzi do implantacji? Czy zagnieżdżenie zarodka można zaobserwować? Jakie objawy mogą towarzyszyć implantacji? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a zajście w ciążę

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne i czujesz, że przyszedł czas na odstawienie tabeletek, bo chciałabyś już zajść w ciążę? Podobnie jak w przypadku przyjmowania tabletek, odstawienie ich także musi być świadomym działaniem. Zanim podejmiesz taką decyzję, warto dowiedzieć się, jakie mogą być ewentualne objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Jak cały proces wpływa na organizm kobiety? Czy przyczynia się ona do komplikacji związanych z zajściem w ciążę? Odpowiadamy!  

CZYTAJ WIĘCEJ