Słaba jakość komórek jajowych? To nie wyrok.

Poznaj autorski program poprawy jakości komórek dla pacjentek przed leczeniem in vitro, z niską rezerwą jajnikową i słabą odpowiedzią na stymulację hormonalną.
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Niedobitki - nasze testy to żart statystyki 💩⛔
Odpowiedz

Niedobitki - nasze testy to żart statystyki 💩⛔

Oceń ten wątek:
  • Aurora13 Autorytet
    Postów: 672 1606

    Wysłany: 4 października 2025, 12:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Frajda - no to w sumie dobrze, zawsze to większa szansa jak możecie więcej zapłodnić. Jak leżałam po punkcji to obok było małżeństwo, które miało 13 komórek i oboje rozmawiali o tym co zrobic, bo lekarz dał im wybór, żeby zapłodnić ile chcą. U nich to chyba też nie była pierwsza procedura. Nas nie pytali tylko od razu powiedzieli że 6 według ustawy i tak zadecydował doktor. Za pierwszym razem po punkcji pamiętam że przyszła Pani embriolog, powiedziała, że jest 5 i pytała czy mają zapłodnić wszystkie, powtórzyła też to pytanie jak dzwoniła i potwierdzić, że niestety nadają się tylko 3, czy ja dalej wszystkie zapłodnić. Może taka mają tam procedurę że dają wybór parze?Gdybym miała wybór wybrała bym, żeby zapłodnili wszystkie 8 z tej procedury. Trzymam kciuki kochana za Twoją punkcję bardzo mocno🍀✊🏻 i zdecydowanie wychodzi na to, że pierwsza stymulacja to często loteria, ale miałam wrażenie z rozmową z 2 lekarzami podczas drugiej jak jajka rosły powoli, że też sprawdzają reakcje na dane leki, ale że będzie lepiej to nigdy pewności nie ma.

    Dzwonili - 5 zarodków jest zapłodnionych, 6 też ale jest leniuszkiem, mimo tego wykazuje cechy zaplodnienia i rozwoju i też go liczą jako sukces w tym momencie🥹😭😭 czyli takie to uczucie kiedy podczas starań słyszysz w końcu dobrą wiadomość na danym etapie, a nie zawsze te gorsza trudniejsza opcje 😭

    Carrie - czekamy na info 🍀

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 października 2025, 12:22

    aszin, Marz91, Frajda, Motylek93, brilka, siesiepy, Loraa lubią tę wiadomość

    starania od 01.2023
    08.2023 👼CP - wycięty prawy jajowód
    👩32l. - nadwaga
    CD138 +++
    🧔31l. - translokacja zrównoważona 11%

    3 x IUI - 2025r. ❌
    I IMSI - 07.2025 - Rekovelle, Menopur ❌ 3MII -> 0❄️
    II IMSI - 09.2025 - Gonal-F, Mensinorm ❌ 8MII -> 0❄️
    01.2026 - PICSI - Gonal-F, Menopur -> 3.1.1. I 3.1.2. ❄️❄️
    20.02.2026 - FET 3.1.1 cb 💔
    31.03.2026 - FET 3.1.2. cb 💔
    Ostatnia procedura - lipiec 2026⏳
  • aszin Autorytet
    Postów: 7426 16439

    Wysłany: 4 października 2025, 12:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Julia, te wszystkie procenty można sobie o kant dupy rozbić, nie zwracamy uwagi na statystyki, bo już nieraz nieźle sobie z nas drwiły!🤭

    Aurora, piękny wynik, niech ładnie się teraz rozwijają 🍀

    Starania od 08.2023
    Trombofilia, Hashimoto, OAT
    ♀ 33 ♂ 38

    03.2024 💔💔 8tc (6+4)

    2026:
    ICSI: 3🍀 5AA, 4AA, 3BB
    I ET 24.01 → 30.03 💔 12tc (8+4) T21
    II FET 20.06 🙏✨
  • Marz91 Autorytet
    Postów: 1343 1771

    Wysłany: 4 października 2025, 12:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aurora13 świetne wieści 🙂 🍀

    🧑‍🦱 31 👱 34🐈‍⬛
    AMH 1,68 -> 2,89 -> 1,56 -> 2,44
    12.08.24 - 3 ❄️❄️❄️
    17.08.24 - I ❄️ beta 0 ❌
    14.10.24 II ❄️beta 0 ❌
    18.06.2025 ❄️ beta 0 ❌
    brak kirow: 2DS1, 3DS1, 2DS5 ⛔
    Hla-c 👧 C1, 🧔 C1/C2
    Homocysteina, Białko s, Białko c, krzywa
    cukrowa i insulinowa, ANA2, Cytokiny, Trombofilia Immunofenotyp, komórki NK, biopsja endometrium, witaminy, kariotypy ✅

    Accofil, Hydroxychloroquine, Acard, Equoral,
    Encorton
    Cross Match 29,7%
    Allo Mlr 0%
    Adenomioza 🚨
    Zmiana kliniki 10.25

    IVF II - 22.01.26 -> 02.02.26 punkcja -> ❄️❄️❄️
    5.1.1, 5.1.2, 6.3.2 (1 zdrowy)
    IVF III - 03.04.2026 -> 14.04.26 punkcja -> ❄️❄️❄️
    5.1.1, 5.2.2, 5.2.1 (2 zdrowe)
    Razem 3 zdrowe po PGT-A
    Immunosupresja 🔜
  • Carrie12 Autorytet
    Postów: 364 642

    Wysłany: 4 października 2025, 12:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Iskiereczka00 wrote:
    Carrie i jak?

    Frajda ✊🏻❤️❤️❤️

    Rano jeszcze był cały ale jeszcze czekamy! Mamy wizytę o 14.00 - może się uda!

    31 👩‍🦰

    Endometrioza + Trombofilia
    12.2023 - początek starań

    23.06 - 1 IUI ❌
    1.12 - 2 IUI (na pękniętym pęcherzyku)
    Beta 11 dpo - 33,8 mIU/ml Beta-hCG
    Beta 14 dpo - 152 mIU/ml Beta-hCG
    Beta 21 dpo - 2827,1 mIU/ml Beta-hCG
    dziewczynka 🩷

    preg.png
  • aszin Autorytet
    Postów: 7426 16439

    Wysłany: 4 października 2025, 12:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Carrie12 wrote:
    Rano jeszcze był cały ale jeszcze czekamy! Mamy wizytę o 14.00 - może się uda!
    Trzymam kciuki! Myślałam, że można robić IUI na niepękniętym pęcherzyku, ale może tylko wtedy jak nigdy się nie miało problemów z pękaniem? 🤔

    Carrie12 lubi tę wiadomość

    Starania od 08.2023
    Trombofilia, Hashimoto, OAT
    ♀ 33 ♂ 38

    03.2024 💔💔 8tc (6+4)

    2026:
    ICSI: 3🍀 5AA, 4AA, 3BB
    I ET 24.01 → 30.03 💔 12tc (8+4) T21
    II FET 20.06 🙏✨
  • Księgowa Autorytet
    Postów: 10073 12418

    Wysłany: 4 października 2025, 13:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Carrie12 wrote:
    Rano jeszcze był cały ale jeszcze czekamy! Mamy wizytę o 14.00 - może się uda!

    To masz dzis lekarski dzien 😅

    Carrie12 lubi tę wiadomość

    Hashimoto + GB.
    Trombofilia (PAI-1 4G homo, czynnik II protrombiny hetero, obnizone bialko S).
    Nadciśnienie, arytmia, hipoglikemia reaktywna.
    Atrofia endometrium.
    _______________________________________________
    Po ponad 2 latach starań:
    Moja mała wojowniczka 💜
    22.02.2022 (36+2)
    _______________________________________________
    Druga dzielna dziewczynka ❤️
    29.11.2023 (38+4)
    _______________________________________________
    Nasz aniołeczek 👼
    20.07.2024 💔 (18+1)
  • Carrie12 Autorytet
    Postów: 364 642

    Wysłany: 4 października 2025, 13:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aszin wrote:
    Trzymam kciuki! Myślałam, że można robić IUI na niepękniętym pęcherzyku, ale może tylko wtedy jak nigdy się nie miało problemów z pękaniem? 🤔

    Dokładnie tak. Niektórzy rekomendują inseminację na niepękniętym pęcherzyku bo wiadomo – plemniki żyją dłużej i mogą sobie "poczekać" na owulację. Niestety, u mnie jest za duże ryzyko tego, że nie pęknie i będzie to stracona procedura.
    Kochaliśmy się również wczoraj wieczorem w razie czego "żeby nie przegapić" owulacji gdyby miała się zadziać w nocy.

    Tak czy inaczej, czekamy na 14.00 na wizytę!

    31 👩‍🦰

    Endometrioza + Trombofilia
    12.2023 - początek starań

    23.06 - 1 IUI ❌
    1.12 - 2 IUI (na pękniętym pęcherzyku)
    Beta 11 dpo - 33,8 mIU/ml Beta-hCG
    Beta 14 dpo - 152 mIU/ml Beta-hCG
    Beta 21 dpo - 2827,1 mIU/ml Beta-hCG
    dziewczynka 🩷

    preg.png
  • Carrie12 Autorytet
    Postów: 364 642

    Wysłany: 4 października 2025, 14:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Niestety, nie pękł :(

    31 👩‍🦰

    Endometrioza + Trombofilia
    12.2023 - początek starań

    23.06 - 1 IUI ❌
    1.12 - 2 IUI (na pękniętym pęcherzyku)
    Beta 11 dpo - 33,8 mIU/ml Beta-hCG
    Beta 14 dpo - 152 mIU/ml Beta-hCG
    Beta 21 dpo - 2827,1 mIU/ml Beta-hCG
    dziewczynka 🩷

    preg.png
  • Sikoreczkaaa Autorytet
    Postów: 3476 4406

    Wysłany: 4 października 2025, 15:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Carrie bardzo mi przykro.. taki LUF potrafi dać nieźle w kość 😪 czy lekarz ma plan?

    Aurora piekny wynik. Zmiana leków jednak zrobiła swoje. U nas z kiepskim nasieniem też było 6/6 zaplodnień i w rezultacie 3 zarodki. Trzymam kciuki za dalszy rozwój. Kiedy teraz mają dzwonić?

    Marz zawsze podziwiam opiekunów nastolatków ja bym nie dała rady. 🤣

    Marz91 lubi tę wiadomość

    Starania od 06.2022

    👦
    ciężka oligospermia - brak przyczyny 🔴 hormony, genetyka,usg OK.
    👩
    torbiele w piersiach 🔴
    cykle regularne 27 dni potwierdzone owulacje, niski progesteron 7dpo
    hormony 3dc 🟢
    udrożniony jajowód🟢
    TSH 2,8 ➡️ Letrox25 🔴
    I INV 10 komórek ➡️ 3 ❄️4BA 2x2BB

    Transfer 4BA 💚
    6dpt beta 35 prog 29
    8dpt beta 112 prog 35,5
    12dpt Beta 513 prog 36,7

    Sanco - zdrowy chłopczyk
    👶🏻🧸♂️ 💙

    18.11 6,8 cm akrobaty 🏋‍♂️
    28.01 600g cudu 🧸
    15.04 2200 g misia 🐻

    🍀🍀🍀🍀

    age.png
  • aszin Autorytet
    Postów: 7426 16439

    Wysłany: 4 października 2025, 15:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Carrie, przykro mi 😣 co mówił lekarz? Jaki ma dalszy plan?

    Starania od 08.2023
    Trombofilia, Hashimoto, OAT
    ♀ 33 ♂ 38

    03.2024 💔💔 8tc (6+4)

    2026:
    ICSI: 3🍀 5AA, 4AA, 3BB
    I ET 24.01 → 30.03 💔 12tc (8+4) T21
    II FET 20.06 🙏✨
  • Carrie12 Autorytet
    Postów: 364 642

    Wysłany: 4 października 2025, 16:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mamy wpaść do niego w poniedziałek rano na obserwację. Jeżeli zrobi się torbiel - dostanę proga na jej wchłonięcie.
    Zaproponował też lek na obniżenie prolaktyny w przyszłym cyklu. (mam ją w normie, ale nie wiemy czy nie "skacze" w ciągu dnia).

    Ogólnie - jest jeszcze mała szansa, że dzisiaj pęknie. Nie minęło jeszcze 48h godzin od ovitrelle. Mała to szansa ale jest.

    31 👩‍🦰

    Endometrioza + Trombofilia
    12.2023 - początek starań

    23.06 - 1 IUI ❌
    1.12 - 2 IUI (na pękniętym pęcherzyku)
    Beta 11 dpo - 33,8 mIU/ml Beta-hCG
    Beta 14 dpo - 152 mIU/ml Beta-hCG
    Beta 21 dpo - 2827,1 mIU/ml Beta-hCG
    dziewczynka 🩷

    preg.png
  • Aurora13 Autorytet
    Postów: 672 1606

    Wysłany: 4 października 2025, 18:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Carrie - jeśli jest szansa to trzymamy wszystkie kciuki na to, żeby pękł ✊🏻

    Sikorko - teraz już obserwują i będą dzwonić tylko w środę potwierdzić albo odwołać transfer.

    Carrie12, Sikoreczkaaa, aszin lubią tę wiadomość

    starania od 01.2023
    08.2023 👼CP - wycięty prawy jajowód
    👩32l. - nadwaga
    CD138 +++
    🧔31l. - translokacja zrównoważona 11%

    3 x IUI - 2025r. ❌
    I IMSI - 07.2025 - Rekovelle, Menopur ❌ 3MII -> 0❄️
    II IMSI - 09.2025 - Gonal-F, Mensinorm ❌ 8MII -> 0❄️
    01.2026 - PICSI - Gonal-F, Menopur -> 3.1.1. I 3.1.2. ❄️❄️
    20.02.2026 - FET 3.1.1 cb 💔
    31.03.2026 - FET 3.1.2. cb 💔
    Ostatnia procedura - lipiec 2026⏳
  • brilka Autorytet
    Postów: 2656 5024

    Wysłany: 4 października 2025, 18:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aurora, cudowna informacja, nie puszczam kciuków! 🍀💖

    Starania od 04/24

    niedrożny kanał szyjki macicy, niedrożny jajowód, kir AA, ogniska adenomiozy, allo-MLR 0%, RIF, oligospermia

    08/25 - I ICSI ➝ 3 ❄️ po PGT-A
    3 x FET beta <0,2
    04/26 - II ICSI ➝ 2 ❄️ po PGT-A
  • brilka Autorytet
    Postów: 2656 5024

    Wysłany: 4 października 2025, 22:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aszin, czy masz jakieś porady jak robić zastrzyki z heparyny, żeby były jak najmniej bolesne i z mniejszym ryzykiem siniaków? Czytałam, że warto przykładać kostkę lodu przed zastrzykiem, ale może jest jeszcze coś co można spróbować. To jeszcze przede mną, nastawiam się już mentalnie 🤪

    Starania od 04/24

    niedrożny kanał szyjki macicy, niedrożny jajowód, kir AA, ogniska adenomiozy, allo-MLR 0%, RIF, oligospermia

    08/25 - I ICSI ➝ 3 ❄️ po PGT-A
    3 x FET beta <0,2
    04/26 - II ICSI ➝ 2 ❄️ po PGT-A
  • aszin Autorytet
    Postów: 7426 16439

    Wysłany: 5 października 2025, 08:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    brilka wrote:
    Aszin, czy masz jakieś porady jak robić zastrzyki z heparyny, żeby były jak najmniej bolesne i z mniejszym ryzykiem siniaków? Czytałam, że warto przykładać kostkę lodu przed zastrzykiem, ale może jest jeszcze coś co można spróbować. To jeszcze przede mną, nastawiam się już mentalnie 🤪
    Właściwe to chyba nie ma na to złotej rady 🫣 Na pewno wtłaczać lek powoli i nie puszczać fałdki dopóki nie wyjmie się igły. Nigdy nie robiłam żadnych trików z chłodzeniem, bo wychodzę z założenia, że to nie jest ból, który jest bardzo dokuczliwy i po prostu trzeba to przeżyć 😁 Boli bardziej jak się trafi w jakiś zroscik, a poza tym nie jest tak źle ☺️

    Dzień dobry, miłego dnia 🥰

    Starania od 08.2023
    Trombofilia, Hashimoto, OAT
    ♀ 33 ♂ 38

    03.2024 💔💔 8tc (6+4)

    2026:
    ICSI: 3🍀 5AA, 4AA, 3BB
    I ET 24.01 → 30.03 💔 12tc (8+4) T21
    II FET 20.06 🙏✨
  • Sikoreczkaaa Autorytet
    Postów: 3476 4406

    Wysłany: 5 października 2025, 09:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Miłej niedzieli 🥰

    Carrie12, Marz91, Aurora13, Motylek93, siesiepy lubią tę wiadomość

    Starania od 06.2022

    👦
    ciężka oligospermia - brak przyczyny 🔴 hormony, genetyka,usg OK.
    👩
    torbiele w piersiach 🔴
    cykle regularne 27 dni potwierdzone owulacje, niski progesteron 7dpo
    hormony 3dc 🟢
    udrożniony jajowód🟢
    TSH 2,8 ➡️ Letrox25 🔴
    I INV 10 komórek ➡️ 3 ❄️4BA 2x2BB

    Transfer 4BA 💚
    6dpt beta 35 prog 29
    8dpt beta 112 prog 35,5
    12dpt Beta 513 prog 36,7

    Sanco - zdrowy chłopczyk
    👶🏻🧸♂️ 💙

    18.11 6,8 cm akrobaty 🏋‍♂️
    28.01 600g cudu 🧸
    15.04 2200 g misia 🐻

    🍀🍀🍀🍀

    age.png
  • Sikoreczkaaa Autorytet
    Postów: 3476 4406

    Wysłany: 6 października 2025, 08:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jaki rozklad jazdy na ten tydzień w Niedobitkach? :)

    Ja w sobotę proszę o kciuki jedziemy zobaczyć czy jest serduszko. ✊️

    PaulinKA, brilka, Iskiereczka00, Marz91, Aurora13, aszin, Motylek93 lubią tę wiadomość

    Starania od 06.2022

    👦
    ciężka oligospermia - brak przyczyny 🔴 hormony, genetyka,usg OK.
    👩
    torbiele w piersiach 🔴
    cykle regularne 27 dni potwierdzone owulacje, niski progesteron 7dpo
    hormony 3dc 🟢
    udrożniony jajowód🟢
    TSH 2,8 ➡️ Letrox25 🔴
    I INV 10 komórek ➡️ 3 ❄️4BA 2x2BB

    Transfer 4BA 💚
    6dpt beta 35 prog 29
    8dpt beta 112 prog 35,5
    12dpt Beta 513 prog 36,7

    Sanco - zdrowy chłopczyk
    👶🏻🧸♂️ 💙

    18.11 6,8 cm akrobaty 🏋‍♂️
    28.01 600g cudu 🧸
    15.04 2200 g misia 🐻

    🍀🍀🍀🍀

    age.png
  • brilka Autorytet
    Postów: 2656 5024

    Wysłany: 6 października 2025, 08:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sikoreczka, ja mam jutro monitoring przed transferem i próbny transfer czy cewnik przechodzi przez szyjkę 🙈 Strasznie się boję, że znowu dostanę tytuł drama queen 😅 Jutro powinnam też przyjąć pierwszą dawkę accofilu ale czekam jeszcze na zielone światło od dr Jarosz, bo wczoraj miałam pierwsze objawy przeziębienia i pytałam spanikowana co robić 🤡

    Starania od 04/24

    niedrożny kanał szyjki macicy, niedrożny jajowód, kir AA, ogniska adenomiozy, allo-MLR 0%, RIF, oligospermia

    08/25 - I ICSI ➝ 3 ❄️ po PGT-A
    3 x FET beta <0,2
    04/26 - II ICSI ➝ 2 ❄️ po PGT-A
  • Iskiereczka00 Autorytet
    Postów: 425 743

    Wysłany: 6 października 2025, 09:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aurora wspaniały wynik! ❤️😍 Czekamy teraz na środę ✊🏻❤️

    Carrie przykro mi, że jednak nie pękł, jeśli są jeszcze szanse, to przesyłam moc ciepłych myśli.

    Brilka nie wiedziałam, że są próbne transfery 😯 będę jutro mocno trzymać kciuki. No i jestem w ekscytacji, że to już 😍

    Frajda jestem myślami przy Tobie ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

    Carrie12 lubi tę wiadomość

    Starania od 10.2022

    👩🏼 35
    ❌️IO, hipoglikemia reaktywna, niedrożny prawy jajowód, przewlekłe zapalenie endometrium, endometrioza I stopnia + adenomioza
    ❌️Kir AA, brak implantacyjnych
    ❌️Brak przeciwciał blokujących (allo mlr)
    ✅️Kariotypy prawidłowe
    ✅️Przeciwciała przeciwplemnikowe ujemne
    ✅️ANA ujemne, TRAB ujemne
    ✅️HB wyleczone

    🧔🏻‍♂️ 36
    ❓️06.2025: 23,75 mln, ruch postępowy 14%, procent prawidłowych 3%
    ❓️fragmentacja z 2023 roku: prawidłowych 73%.
    ✅️Hla C1C1


    IVF
    I procedura, krótki protokół 07.2025 - 7 pobranych ➡️5🥚➡️ 0❄️
    II procedura, długi protokół 09.2025 - 10 pobranych ➡️8🥚➡️❄️❄️❄️➡️ przetrwał 1❄️➡️ PGT⏳️➡️nieprawidłowy😭

    17.04.26 pierwsze ⏸️🥹 5tc 💔✨️
  • brilka Autorytet
    Postów: 2656 5024

    Wysłany: 6 października 2025, 09:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Iskiereczko, u mnie to konieczność bo jak cewnik nie będzie przechodzić albo będzie mnie to strasznie boleć to trzeba będzie pomyśleć nad transferem w narkozie 😩

    Starania od 04/24

    niedrożny kanał szyjki macicy, niedrożny jajowód, kir AA, ogniska adenomiozy, allo-MLR 0%, RIF, oligospermia

    08/25 - I ICSI ➝ 3 ❄️ po PGT-A
    3 x FET beta <0,2
    04/26 - II ICSI ➝ 2 ❄️ po PGT-A
‹‹ 173 174 175 176 177 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Insulinooporność - zasady żywieniowe, dieta i objawy.

Czym jest insulinooporność? Insulinooporność a dieta - na czym polega zależność? Jak odżywiać się przy insulinooporności? Które produkty spożywcze warto włączyć do diety, a z których warto zrezygnować? Artykuł napisany przez Zosię i Anię z Akademii Płodności. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Owulacja – kiedy owulacja zwiększy szanse na zajście w ciążę

Kiedy owulacja? Większość kobiet wie, że owulacja to czas, w którym możliwe jest zajście w ciążę. Ale kiedy dokładnie ona występuje, jakie są objawy owulacji, jak ją rozpoznać lub co może na nią wpływać nie dla wszystkich jest oczywiste. Kilka faktów na ten temat oraz parę prostych instrukcji jak obserwować swoje ciało pomoże Ci wielokrotnie zwiększyć szanse na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak od strony psychicznej przygotować się do porodu?

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Większość jednak skupia się na przygotowaniach od strony fizycznej... A co z psychiką? Czy do porodu można się przygotować od strony mentalnej? Jak zadbać o odpowiednie nastawienie? Jakie są techniki przygotowania do porodu? 

CZYTAJ WIĘCEJ