X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Starania o Tęczowego Malucha 🌈💚
Odpowiedz

Starania o Tęczowego Malucha 🌈💚

Oceń ten wątek:
  • Elza1234 Autorytet
    Postów: 2884 2802

    Wysłany: 6 grudnia 2023, 22:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Magdanka wrote:
    Elza super plany, mocno trzymam kciuki, Roszpunka również🤞 fajnie, że stawiamy na samorozwój.
    Elza bardzo doceniam Twoja pracę, bez Ciebie moja praca nie miałaby sensu. Jesteśmy tak jakby koleżankami po fachu 😜 Ja też wybieram się na specjalizacje, ale moja jest z pielęgniarstwa anestezjologicznego.
    A dziękuję. Rzadko to słyszymy, nie ukrywam.
    Ja Twoja pracę również mocno doceniam ❤️

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 grudnia 2023, 22:08

    PCOS
    3 lata starań
    2 straty
    2024 - in vitro
    I transfer - ❌
    II transfer - 💔
    III transfer - ❌
    IV transfer - 10dpt beta 448 🥹
    11dpt beta 724 🥳
    12 dpt beta 986 ❤️
  • Butterfly23 Autorytet
    Postów: 9470 10039

    Wysłany: 6 grudnia 2023, 22:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Magdanka ale super 😍 ludzie myślą, że medycyna to tylko lekarze, pielęgniarki są tylko od podłączania kroplówki, a wyniki badań same się robią. Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni i wszyscy będą traktowani na równi. Bo bez jednego nie ma drugiego.

    Magdanka, S.Roszpunka lubią tę wiadomość

  • Moni89 Ekspertka
    Postów: 131 104

    Wysłany: 6 grudnia 2023, 22:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny mam wynik ! Przed chwilą się ukazał:)
    Zerkniecie?
    Jest ok ?, czy źle patrzę ?
    https://zapodaj.net/plik-8rHnvsQ2fQ

    Pinkflower, Jednorożec89, pandzia 🐼 lubią tę wiadomość

    Starania 2023:
    I ciąża- poronienie 6.03- 7 tydz. (zabieg łyżeczkowania)
    II ciąża- poronienie 7.10 - 6 tydz.

    Mięśniaki macicy (śródścienne)
  • Butterfly23 Autorytet
    Postów: 9470 10039

    Wysłany: 6 grudnia 2023, 22:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moni89 wrote:
    Dziewczyny mam wynik ! Przed chwilą się ukazał:)
    Zerkniecie?
    Jest ok ?, czy źle patrzę ?
    https://zapodaj.net/plik-8rHnvsQ2fQ
    Kariotyp jest prawidłowy ☺️

    Moni89 lubi tę wiadomość

  • Pinkflower Autorytet
    Postów: 3211 1670

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 07:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moni89 wrote:
    Dziewczyny mam wynik ! Przed chwilą się ukazał:)
    Zerkniecie?
    Jest ok ?, czy źle patrzę ?
    https://zapodaj.net/plik-8rHnvsQ2fQ

    Moni, bardzo się cieszę 🥰

    Moni89 lubi tę wiadomość

    29🙋‍♀️ 31🙋‍♂️
    2023-2 💔

    05.2024- powrót do starań

    06.2024 stymulacja, clostilbegyt 5-9 dc
    13.07 ⏸️
    22.07 pęcherzyk w macicy
    31.07, 5+6 ❤️
    07.08, 6+6, CRL 9mm, ❤️ 138
    19.08 CRL 22mm bobusia🥰, ❤️ 176
    26.08 CRL 3 cm, ❤️ 178
    10.09 USG prenatalne, wszystko ok 🥳
    17.09 wyniki pappa, ryzyka niskie 🥰
    25.09 8.6 cm, 95 gram szczęścia 🥳
    16.10 205 gram księżniczki 🩷
    18.10 Veracity, ryzyka niskie ☘️🩷

    Zostań proszę 🙏🙏🙏
    Tak bardzo na Ciebie czekamy kochanie 🌈

    Kir bx: brak implantacyjnych i kiry hamujące
    💉accofil, neoparin, encorton, acard, cyclogest, glucophage, euthyrox, norprolac
    Aktualnie: euthyrox 50, neoparin 0.6, cyclogest 2x400, acard 150

    preg.png
  • S.Roszpunka Autorytet
    Postów: 1809 1485

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 07:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzień dobry prawie w weekend 🙂

    A propos medycznych zawodów.... wiadomo, że na pierwszą myśl pojawiają się lekarze. Ale kto odwala całą robotę np. w szpitalach? Pielęgniarki i pielęgniarze!!!!!! A są też te ukryte anioły jak m.in. laboranci! I tak jak napisała Butterfly- mam nadzieję, że ludzie wyjdą z tego ciemnogrodu i przestaną być sponiewierać pewnymi zawodami.


    Idę dziś ze stresem do pracy, bo nie wiem czy będzie pewne dziecko czy nie. Jest to dziecko z zaburzeniem w spektrum, bardzo nisko funkcjonujące, bardzo agresywne. Do tego jest ogromna bariera językowa, bo dziecko jest z Ukrainy i mówi tylko po rosyjsku. Dziecko niestety nie powinno być w ogólnodostępnym przedszkolu, niestety nie radzi sobie w dużej grupie i potrzebuje odpowiednich specjalistów. Tydzień temu już prawie mi przywalił, w ostatniej chwili się zatrzymał. Liczymy na to, że niebawem go przepiszą rodzice do innego przedszkola.

    No i też zgłaszam w 11 dpo biel oraz spadek temperatury, czyli to co było do przewidzenia 🙂
    Dobrego dnia! 🤗

    Butterfly23 lubi tę wiadomość

    17.09.2009 ❤ córka, 27 tc
    03.2023 💔
    09.2024 💔
  • Elza1234 Autorytet
    Postów: 2884 2802

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 07:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bardzo nie lubimy określenia laboranci 🙈 diagności są ok :)
    Nas niestety zawsze wypychają z laboratoriami do piwnic. Bogu dzięki obejmuje nas ustawa, więc wypłaty poszły w górę. Bo jak 5 lat temu zaczynałam, to miałam na umowie 2600..

    S.Roszpunka lubi tę wiadomość

    PCOS
    3 lata starań
    2 straty
    2024 - in vitro
    I transfer - ❌
    II transfer - 💔
    III transfer - ❌
    IV transfer - 10dpt beta 448 🥹
    11dpt beta 724 🥳
    12 dpt beta 986 ❤️
  • Elza1234 Autorytet
    Postów: 2884 2802

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 07:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja wg mam dziś 23 dc, zrobiłam wczoraj proga, we wtorek mam ten rezonans i chciałam wiedzieć czy była owulacja.
    Oczywiście próg 0.18, także żadnej owulacji nie było.
    Naprawdę miałam wczoraj kryzys, że po cholerę mi te suple i dieta i sport jak to nic nie daje. Powiedziałam mężowi że mam dość i równie dobrze mogę to rzucić wpizdu.
    A on do mnie takim proszącym głosem „wytrzymaj do in vitro, proszę” ..

    PCOS
    3 lata starań
    2 straty
    2024 - in vitro
    I transfer - ❌
    II transfer - 💔
    III transfer - ❌
    IV transfer - 10dpt beta 448 🥹
    11dpt beta 724 🥳
    12 dpt beta 986 ❤️
  • Jednorożec89 Autorytet
    Postów: 3715 3830

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 07:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Co do zawodów medycznych to ja was podziwiam to ogromna odpowiedzialność, ale pielęgniarek co drą mordy na pacjentów albo chodzą z miną jakby były w pracy za karę to nie znoszę. Na szczęście już jest coraz mniej takicj osób.

    Elza może spróbuj sobie odpuścić do czasu procedury? Olej to bierz tylko leki które musisz a z resztą daj sobie odpocząć.

    Moni ładny wynik:)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 grudnia 2023, 07:46

    Moni89 lubi tę wiadomość

    Dawniej Biedrona89

    11.2021- puste jajo płodowe 💔

    17.07.2018 - Franio 💙💙

    17.04.2021 - Jaś 💙💙

    Kwas foliowy, Wit D3

    Morfologia nasienia - ✅

    HyCoSy - oba jajowodu drożne

    Histeroskopia - stan zapalny i mikropolipowatość endometrium

    Lipiec 2024 Wracamy do starań 😊 lametta+Ovitrelle+luteina
    "Póki Bóg nie raczy odsłonić przyszłości ludzkiej, cała ludzka mądrość będzie się mieścić w tych paru słowach: Czekać i nie tracić nadziei!" A.Dumas
  • Butterfly23 Autorytet
    Postów: 9470 10039

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 08:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzień dobry!
    Roszpunka a rodzice dają sobie radę z tym chłopcem?

    Ja dziś miałam sen, w którym moja sąsiadka z dzieckiem mówi do mnie, że ja już po 30 i dzieci nie mam? A jej dziecko niemowlak ok 10 miesięcy płynnie mówiące. Trzymam ją na rękach, rozmawiam z nią i ona mówi, że jest wcześniakiem, bo musiała coś tutaj załatwić dlatego szybciej się urodziła. I wyszeptała mi na ucho, że moja córka też za mną tęskni 🥹
    Lata temu jeszcze przed mężem byłam u wróżki. I wróżka faktycznie przepowiedziała mi córkę. Że będę miała jedno dziecko. I dziś rano wstałam z myślą, a co jeśli to właśnie jest ta moja jedyna córka…
    Mnie też już brzuch boli jak na małpę, za 2 dni powinna przyjść. I też mam Elza tak jak Ty. Na co to wszystko…

  • Jednorożec89 Autorytet
    Postów: 3715 3830

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 09:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wiecie co P. Zrobił? Normalnie siedzę i ryczę:
    Podpisała postanowienie że do końca przyszłego roku nie będzie pił żadnego alkoholu bo jak stwierdził po pierwsze nie chce dawać w kość plemnikom a po drugie: kochanie już tyle rzeczy wyleczyłaś że może się w końcu uda to jak będziesz chodzić z brzuszkiem to razem będziemy bezalkoholowe. Czasem naprawdę zapominam jak bardzo go kocham

    pandzia 🐼, Moni89 lubią tę wiadomość

    Dawniej Biedrona89

    11.2021- puste jajo płodowe 💔

    17.07.2018 - Franio 💙💙

    17.04.2021 - Jaś 💙💙

    Kwas foliowy, Wit D3

    Morfologia nasienia - ✅

    HyCoSy - oba jajowodu drożne

    Histeroskopia - stan zapalny i mikropolipowatość endometrium

    Lipiec 2024 Wracamy do starań 😊 lametta+Ovitrelle+luteina
    "Póki Bóg nie raczy odsłonić przyszłości ludzkiej, cała ludzka mądrość będzie się mieścić w tych paru słowach: Czekać i nie tracić nadziei!" A.Dumas
  • Elza1234 Autorytet
    Postów: 2884 2802

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 09:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jednorożec89 wrote:
    Wiecie co P. Zrobił? Normalnie siedzę i ryczę:
    Podpisała postanowienie że do końca przyszłego roku nie będzie pił żadnego alkoholu bo jak stwierdził po pierwsze nie chce dawać w kość plemnikom a po drugie: kochanie już tyle rzeczy wyleczyłaś że może się w końcu uda to jak będziesz chodzić z brzuszkiem to razem będziemy bezalkoholowe. Czasem naprawdę zapominam jak bardzo go kocham
    Ale cudnie, naprawdę. Brawa dla tego pana!

    PCOS
    3 lata starań
    2 straty
    2024 - in vitro
    I transfer - ❌
    II transfer - 💔
    III transfer - ❌
    IV transfer - 10dpt beta 448 🥹
    11dpt beta 724 🥳
    12 dpt beta 986 ❤️
  • S.Roszpunka Autorytet
    Postów: 1809 1485

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 09:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Elza1234 wrote:
    Bardzo nie lubimy określenia laboranci 🙈 diagności są ok :)
    Nas niestety zawsze wypychają z laboratoriami do piwnic. Bogu dzięki obejmuje nas ustawa, więc wypłaty poszły w górę. Bo jak 5 lat temu zaczynałam, to miałam na umowie 2600..

    Przepraszam i dobrze, że o tym mówisz!
    Tak jak nauczycielki przedszkola nie lubią byc przedszkolankami.

    17.09.2009 ❤ córka, 27 tc
    03.2023 💔
    09.2024 💔
  • S.Roszpunka Autorytet
    Postów: 1809 1485

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 09:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Butterfly23 wrote:
    Dzień dobry!
    Roszpunka a rodzice dają sobie radę z tym chłopcem?

    Ja dziś miałam sen, w którym moja sąsiadka z dzieckiem mówi do mnie, że ja już po 30 i dzieci nie mam? A jej dziecko niemowlak ok 10 miesięcy płynnie mówiące. Trzymam ją na rękach, rozmawiam z nią i ona mówi, że jest wcześniakiem, bo musiała coś tutaj załatwić dlatego szybciej się urodziła. I wyszeptała mi na ucho, że moja córka też za mną tęskni 🥹
    Lata temu jeszcze przed mężem byłam u wróżki. I wróżka faktycznie przepowiedziała mi córkę. Że będę miała jedno dziecko. I dziś rano wstałam z myślą, a co jeśli to właśnie jest ta moja jedyna córka…
    Mnie też już brzuch boli jak na małpę, za 2 dni powinna przyjść. I też mam Elza tak jak Ty. Na co to wszystko…


    Oczywiście że nie dają sobie rady 😞 tzn. ojciec nie widzi problemu - daje mu telefon i problemu nie ma żadnego.

    17.09.2009 ❤ córka, 27 tc
    03.2023 💔
    09.2024 💔
  • Magdanka Autorytet
    Postów: 1373 1200

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 09:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jednorożec89 wrote:
    Co do zawodów medycznych to ja was podziwiam to ogromna odpowiedzialność, ale pielęgniarek co drą mordy na pacjentów albo chodzą z miną jakby były w pracy za karę to nie znoszę. Na szczęście już jest coraz mniej takicj osób.

    Elza może spróbuj sobie odpuścić do czasu procedury? Olej to bierz tylko leki które musisz a z resztą daj sobie odpocząć.

    Moni ładny wynik:)

    Wydaje mi się, że w każdym zawodzie są takie osoby które zachowują się dosyć dziwnie i 'drą mordy', np w urzędach, a moja bratowa to non stop drze mordę w domu na dzieci i na brata 😑

    08.2022 7tc 💔
    09.2023 10tc 💔

    07.09.24 ⏸️🤞

    💉💊Euthyrox, acard, encorton, clexane, accofil, cyclogest
  • Magdanka Autorytet
    Postów: 1373 1200

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 10:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Napisałam maila do punktu pobrań z zapytaniem o moje wyniki Kirow i odpisali, że dzisiaj dostanę wynik. Ciekawe co wyjdzie 🙄
    W ogóle okres mi się spóźnia, dzisiaj 35dc i żadnych bóli brzucha, nic a nic co mogłoby zapowiadać jego nadejście. Może znowu się rozregulował dlatego, że nie brałam systematycznie merforminy.

    08.2022 7tc 💔
    09.2023 10tc 💔

    07.09.24 ⏸️🤞

    💉💊Euthyrox, acard, encorton, clexane, accofil, cyclogest
  • Pinkflower Autorytet
    Postów: 3211 1670

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 11:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Magdanka wrote:
    Napisałam maila do punktu pobrań z zapytaniem o moje wyniki Kirow i odpisali, że dzisiaj dostanę wynik. Ciekawe co wyjdzie 🙄
    W ogóle okres mi się spóźnia, dzisiaj 35dc i żadnych bóli brzucha, nic a nic co mogłoby zapowiadać jego nadejście. Może znowu się rozregulował dlatego, że nie brałam systematycznie merforminy.

    Magdanka, kciuki za wyniki 🤞
    Widzę, że dalej mamy niektóre rzeczy podobnie. Ja mam dzis 30 dc i nie mam żadnych objawów. Więc pewnie moje cykle znowu robią co chcą. Albo to że biorę castagnus wyklucza te objawy. Bo tak też jest napisane, że łagodzi objawy pms.

    29🙋‍♀️ 31🙋‍♂️
    2023-2 💔

    05.2024- powrót do starań

    06.2024 stymulacja, clostilbegyt 5-9 dc
    13.07 ⏸️
    22.07 pęcherzyk w macicy
    31.07, 5+6 ❤️
    07.08, 6+6, CRL 9mm, ❤️ 138
    19.08 CRL 22mm bobusia🥰, ❤️ 176
    26.08 CRL 3 cm, ❤️ 178
    10.09 USG prenatalne, wszystko ok 🥳
    17.09 wyniki pappa, ryzyka niskie 🥰
    25.09 8.6 cm, 95 gram szczęścia 🥳
    16.10 205 gram księżniczki 🩷
    18.10 Veracity, ryzyka niskie ☘️🩷

    Zostań proszę 🙏🙏🙏
    Tak bardzo na Ciebie czekamy kochanie 🌈

    Kir bx: brak implantacyjnych i kiry hamujące
    💉accofil, neoparin, encorton, acard, cyclogest, glucophage, euthyrox, norprolac
    Aktualnie: euthyrox 50, neoparin 0.6, cyclogest 2x400, acard 150

    preg.png
  • Jednorożec89 Autorytet
    Postów: 3715 3830

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 11:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U mnie też okresu ani widu, wczoraj Endo miało 15 mm więc pewnie na dniach się zjawi

    Dawniej Biedrona89

    11.2021- puste jajo płodowe 💔

    17.07.2018 - Franio 💙💙

    17.04.2021 - Jaś 💙💙

    Kwas foliowy, Wit D3

    Morfologia nasienia - ✅

    HyCoSy - oba jajowodu drożne

    Histeroskopia - stan zapalny i mikropolipowatość endometrium

    Lipiec 2024 Wracamy do starań 😊 lametta+Ovitrelle+luteina
    "Póki Bóg nie raczy odsłonić przyszłości ludzkiej, cała ludzka mądrość będzie się mieścić w tych paru słowach: Czekać i nie tracić nadziei!" A.Dumas
  • pandzia 🐼 Autorytet
    Postów: 1368 1372

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 12:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzień dobry ☺️
    Pinkflower, wynik kariotypu nie zmieni tego,że będziesz dalej się starać i robić wszystko żeby osiągnąć cel więc bardzo mnie cieszy,że nieco odpuściłaś i tak jak dziewczyny pisały może rozmowa z profesjonalistą pomoże Ci inaczej na to wszystko spojrzeć 😚 martwię się o Ciebie, bo widac po wpisach Twój stres i nerwy przy każdym badaniu.
    Jednorozec nie miałam nigdy stymulacji, ale każdy organizm jest inny i inaczej przyjmuje leczenie . Ciekawe jak to u Ciebie będzie wyglądało w 10dc po takich dawkach ( rozumiem,że spore) trzymam kciukasy, żeby było dobrze!
    Az mi łzy poleciały jak napisałaś o tej kobiecie w ciąży..
    Słowa Twojego męża też mnie poruszyly. Chociaż mojemu rzadko zdarzy się "palnąć" coś tak pięknego to wczoraj jak mu zwróciłam uwagę jak chciał się napić alkoholu, ze przecież mamy się za jakiś czas starać a plemniki potrzebuja 90dni na regenerację. Więc mógłby się już starać o to. Nie napil sie ☺️ bez miłych słów ale zrozumiał i powiedział ,że nie musi pić ☺️

    Gratulacje S. Roszpunka i Elza za krok w edukację! Mam nadzieję,że wam ta droga pozwoli odwrócić uwagę od spraw ciążowych. Ja za niedługo mam kończyć mgr i przez to co się wydarzyło w tym roku totalnie nie potrafię skupić się na nauce a co dopiero na pisaniu pracy. Wstyd przyznać ale nie ruszyłam nic.
    Elza ja również bardzo doceniam Waszą pracę!

    Moni piękny wynik ☺️


    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 grudnia 2023, 12:02

    Moni89 lubi tę wiadomość

    2023:
    2x CB
    2x puste jajo płodowe
    💔
    2024:
    Marzec ⏸️
    Euthyrox,Encorton,Acard,Accofil, Neoparin, Utrogestan ->Cyclogest, Prolutex, Duphaston
    02.04 pęcherzyk z ciałkiem żółtkowym
    16.04 mamy ♥️ 152ud, CRL 1.32
    29.04 CRL 2.59
    15.05 ♥️158ud, 5.29 Maluszka
    20.05 I prenatalne, niskie ryzyka
    12.06 150g dziewczynki 💗
    02.07 262g 🎀
    15.07 II prenatalne, 336g 🌸
    30.07 530g 💖
    27.08 1kg małej pandzi 🐼
    19.09 III prenatalne, 1404g
    24.09 1668g 🥰
    22.10 2525g 💕

    APS, kariotyp, badanie genetyczne po poronieniu, MUCHa 2x, AMH, badania hormonalne, USG 3d macicy, allo mlr, cross match


    Kir AA, Pai- 1 homo, TSH, histeroskopia: stan zapalny endometrium -> antybiotyk

    On:

    Morfologia, test mar, chromatyna,kariotyp
    👩🏼95'
    👨🏼93'
    preg.png
  • S.Roszpunka Autorytet
    Postów: 1809 1485

    Wysłany: 7 grudnia 2023, 12:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Melduję 🐒

    17.09.2009 ❤ córka, 27 tc
    03.2023 💔
    09.2024 💔
‹‹ 613 614 615 616 617 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Kalendarz dni płodnych - aplikacja - starania o dziecko

Postanowione - rozpoczynacie starania o dziecko. Mija pierwszy, drugi, trzeci miesiąc, a ciąży nie ma. Pojawia się lekki niepokój - co się dzieje? Tak rozpoczyna się historia wielu kobiet z OvuFriend, które używają aplikacji podczas starania o dziecko. Inteligentny kalendarz dni płodnych nie tylko szybko nauczy się Twojej płodności ale również wcześnie wykryje nieprawidłowości. Przeczytaj jak aplikacja pomoże Ci zajść w ciążę!  

CZYTAJ WIĘCEJ

Witaminy na męską płodność - które najważniejsze?

Powszechnie wiadomo, że witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jaką jednak rolę odgrywają witaminy na męską płodność? Po jakie produkty sięgać, by dostarczać witamin, które mogą poprawić jakość nasienia i zwiększyć szanse na zajście w ciążę? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Problemy z płodnością, brak owulacji? 3 przepisy na koktajle wspierające owulację.

Sprawdź jak pyszne i łatwe do zrobienia koktajle, mogą wesprzeć Twoje starania o ciążę. Działaj kompleksowo i wspieraj swoje starania w naturalny sposób. Poznaj 3 propozycje przepisów na pyszne koktajle propłodnościowe. 

CZYTAJ WIĘCEJ