X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną InviMed Wroclaw
Odpowiedz

InviMed Wroclaw

Oceń ten wątek:
  • Ewa89_89 Autorytet
    Postów: 8920 7716

    Wysłany: 21 sierpnia, 10:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hejsunny wrote:
    Dla mnie stymulacja była naprawdę spoko. Może wielkość zastrzyków w porównaniu do tkanki tłuszczowej na brzuchu średnio się zgrywały i nie było w co wbijać, ale tak poza tym to naprawdę łagodnie to przeszłam mi się wydaje. Ale, no może jakoś się odwlecze ten transfer jednak… mimo że już się nastawiłam.


    Chyba naturalny jednak, bo nie mam teraz żadnych leków.

    Ale! Pytanie do was. Dr nic nie mówił o badaniu zarodkow. Czy to rozsądne podchodzić do transferu bez badań?

    Decyzję o badaniu zarodków raczej podejmuje się wcześniej bo pobiera się materiał przed ich zamrożeniem.
    Teraz teoretycznie też można rozmrozić, pobrać i zamrozić ale może je to też osłabić.

    Czy rozsądne? Ryzyko choroby w ciąży masz takie samo gdybyś zaszła naturalnie.
    Jesteś młodą, to Twoja pierwsza próba.
    Raczej nikt kto nie wie że jest nosicielem choroby genetycznej, nie ma na koncie masy poronień itd. to nie bada zarodków.
    Jakby nie masz wskazań.
    Chic zawsze na własną prośbę mogłaś to zrobić.
    Ale! Bez wskazań nie w procedurze finansowanej przez MZ.
    Badania zarodków gdybyś jednak się zdecydowała są płatne, a na wyniki czeka się kilka tygodni.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 21 sierpnia, 10:41

    08.2024 FET 8a❌ 😔
    06.2024 FET 8a❌
    04.2024 FET 4BA ❌
    12.2023 FET 3BB ❌
    12.2022 FET 4AB 💔 10 tc [*] ♂️ 😔

    01.2022 III IMSI InviMed Wro, długi: 29 komórek/19 MII/12 zapłodnień/2x8a, 3bb,4ab,4ba.

    25.07.2020 FET 8b: 9dpt bhcg 12, niskie bhcg, krwotoki (krwiaki), niewydolność szyjki 23tc, pessar, hipotrofia - - >ciężki start ale jest na świecie! ♀️💜

    12.19 II IMSI AP Kato, długi protokół: 17 komórek/ 8MII/ 4 zapłodnienia/1❄️8b
    06.2019 IMSI AP Kato, krótki 12 komórek/7 MII/5 zapłodnień/ 1 zarodek 2BB ET :-( cb 😥 💔
    IUI 03.04.19 :( Invicta Wro

    Ja: AMH ok 3; mix G-B/Hashi, łuszczyca, RZS, zrosty, PAI homo, KIR AA, przegroda macicy usunięta, Endometrioza II st. (laparo), 3x histero, po cholecystektomii (10.2023). Cd138✔️ NK 6/1

    Mąż: słabo z ilością, upłynnieniem i ruchliwością, MSOME 0%, FDNA 18%; HBA 86%, 96% uszkodzeń główki, wszystkie parametry do kitu.

    Walka od 2016
  • Hejsunny Autorytet
    Postów: 388 244

    Wysłany: 21 sierpnia, 11:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ewa89_89 wrote:
    Decyzję o badaniu zarodków raczej podejmuje się wcześniej bo pobiera się materiał przed ich zamrożeniem.
    Teraz teoretycznie też można rozmrozić, pobrać i zamrozić ale może je to też osłabić.

    Czy rozsądne? Ryzyko choroby w ciąży masz takie samo gdybyś zaszła naturalnie.
    Jesteś młodą, to Twoja pierwsza próba.
    Raczej nikt kto nie wie że jest nosicielem choroby genetycznej, nie ma na koncie masy poronień itd. to nie bada zarodków.
    Jakby nie masz wskazań.
    Chic zawsze na własną prośbę mogłaś to zrobić.
    Ale! Bez wskazań nie w procedurze finansowanej przez MZ.
    Badania zarodków gdybyś jednak się zdecydowała są płatne, a na wyniki czeka się kilka tygodni.

    O kurde, myślałam, że można je robić w każdej chwili. Czyli jeśli odpukać się nie powiedzie teraz, to albo próbuje jeszcze z tymi co mam, albo nową stymulacja i punkcja i wtedy badania? Dr naprawdę nic nie mówił o badaniach i że „albo teraz albo w ogóle”. Chyba za późno zaczęłam o tym myśleć. Co do dofinansowania - wiem, koszty ogromne, bo właśnie sprawdziłam, że zaczynają się od 7 tys 🤯 czyli normalnie podchodzić na razie?

    Starania od: lipiec 2021
    👩
    ✔️KIR: BX., Kariotyp, AMH- 2,34 -> 1,82, Monitoring cyklu (2 lata)- 28-33 dni, Prolaktyna (utrzymywana lekami na niskim poziomie), sono-HSG, HSC, Trombofilia
    🏋️‍♀️ 🌱 🪡

    🧔‍♂️
    ✔️ Kariotyp, Nasienie: morfologia 7%, koncentracja 118,3 mln/ml, plemniki ruchliwe 76,5% (PR13,5%, PS48,9%, NP14%), NR23,5%, HOS 92%, plemniki żywe 92%, MLR, ANA2, p/c p.plemnikom
    🏋️‍♀️ 🌱

    18.12.2023 - IUI 1 -> ✖️
    16.01.2024 - IUI 2 -> ✖️

    09.08.2024 - punkcja -> 12 🥚-> 11 dojrzałych -> 6 zarodków (+5❄️oocytów)
    3x 4AA ❄️, 2x 4AB ❄️, 1x 4BB ❄️

    09.09.2024 - transfer ❄️ 4AA
    7dpt: beta 75,3, prog. 40,80
    9dpt: beta 185, prog. 72,6 ⬆️
  • Lilithgirl Autorytet
    Postów: 279 210

    Wysłany: 21 sierpnia, 11:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hejsunny wrote:
    O kurde, myślałam, że można je robić w każdej chwili. Czyli jeśli odpukać się nie powiedzie teraz, to albo próbuje jeszcze z tymi co mam, albo nową stymulacja i punkcja i wtedy badania? Dr naprawdę nic nie mówił o badaniach i że „albo teraz albo w ogóle”. Chyba za późno zaczęłam o tym myśleć. Co do dofinansowania - wiem, koszty ogromne, bo właśnie sprawdziłam, że zaczynają się od 7 tys 🤯 czyli normalnie podchodzić na razie?
    Takimi typowymi wskazaniami są raczej poronienia, nieprawidłowe kariotypy, posiadanie dziecka np. z zespołem Downa, bardzo zła fragmentacja lub wiek kobiety powyżej 35. U Ciebie nic nie wskazuje, żeby badania były niezbędne.

    Materiał do badania pobiera się przed mrożeniem.

    Nie myśl na razie o kolejnej potencjalnej punkcji, bo macie naprawde duże szanse, że nie będzie potrzebna 🙂

    Ona: 87' kariotyp ok, PCOS, AMH=5,07 (01.24), niedrożny lewy jajowód, hipoglikemia reaktywna, tarczyca ok, MTHHFR C677T MTHFR A1298C PAI-1 hetero, KIR AA, immunofenotyp ok, ANA1 dodatnie, ANA3 ujemne

    On 82' kariotyp ok, słaba jakość nasienia

    03/04/05.23 - 3 x IUI nieudane (Aromek, Ovitrelle, Duphaston)

    03.24 - stymulacja (Gonal F, Ganirelix, Ovitrelle) -> hiperstymulacja
    Pobrano 21 komórek (jedna pusta) -> zapłodniono 14 -> po 3 dobie 10 zarodków -> po 5 dobie 4 zarodki -> PGT-A -> 3 zarodki 3BB, 4AA, 5AB

    04.24 scratching endometrium + biopsja -> CD138 25/10HPF CD56 >100/1HPF -> doxycylina 14x2

    18/07 PET 4AA (cykl sztuczny, acard, encorton, EG) 💔
  • Hejsunny Autorytet
    Postów: 388 244

    Wysłany: 21 sierpnia, 11:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lilithgirl wrote:
    Takimi typowymi wskazaniami są raczej poronienia, nieprawidłowe kariotypy, posiadanie dziecka np. z zespołem Downa, bardzo zła fragmentacja lub wiek kobiety powyżej 35. U Ciebie nic nie wskazuje, żeby badania były niezbędne.

    Materiał do badania pobiera się przed mrożeniem.

    Nie myśl na razie o kolejnej potencjalnej punkcji, bo macie naprawde duże szanse, że nie będzie potrzebna 🙂

    Dziękuję! Jestem też na innych grupach i tam hurtowo wszyscy badają, więc się trochę przestraszyłam, że chyba też powinnam.

    Starania od: lipiec 2021
    👩
    ✔️KIR: BX., Kariotyp, AMH- 2,34 -> 1,82, Monitoring cyklu (2 lata)- 28-33 dni, Prolaktyna (utrzymywana lekami na niskim poziomie), sono-HSG, HSC, Trombofilia
    🏋️‍♀️ 🌱 🪡

    🧔‍♂️
    ✔️ Kariotyp, Nasienie: morfologia 7%, koncentracja 118,3 mln/ml, plemniki ruchliwe 76,5% (PR13,5%, PS48,9%, NP14%), NR23,5%, HOS 92%, plemniki żywe 92%, MLR, ANA2, p/c p.plemnikom
    🏋️‍♀️ 🌱

    18.12.2023 - IUI 1 -> ✖️
    16.01.2024 - IUI 2 -> ✖️

    09.08.2024 - punkcja -> 12 🥚-> 11 dojrzałych -> 6 zarodków (+5❄️oocytów)
    3x 4AA ❄️, 2x 4AB ❄️, 1x 4BB ❄️

    09.09.2024 - transfer ❄️ 4AA
    7dpt: beta 75,3, prog. 40,80
    9dpt: beta 185, prog. 72,6 ⬆️
  • Marikamb Autorytet
    Postów: 388 457

    Wysłany: 21 sierpnia, 12:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hejsunny wrote:
    Dziękuję! Jestem też na innych grupach i tam hurtowo wszyscy badają, więc się trochę przestraszyłam, że chyba też powinnam.

    Też zauważyłam, że temat badania zarodków jest ostatnio tematem top, ja zapytam dr o jego rekomendację i zobaczymy.

    Narazie ten czas tak mi się dłuży, chciałabym już być krok dalej.
    Póki co cały czas jeszcze biorę te tabletki antykoncepcyjne, w sumie to jedno opakowanie, ale mam wrażenie, że łykam je już wieczność, ostatnią biorę w sb iiiiii teraz zaś mam stresa, bo jeśli dobrze pamiętam to zaraz po skończonym opakowaniu dostaje się okres prawda?
    A ja za tydzień mam wizytę u dr, czyli w sobotę ostatni raz łykam tabletkę, to teraz pytanie czy zacząć drugie opakowanie? Dr kazał łykać do wizyty, myślicie, że koordynator mi odpowie na to pytanie? Wiem, że dr T jest na urlopie (któraś z Was o tym pisała).

    🏋️🏃‍♀️
    Marzec 2022 8tc 💔 poronienie wstrzymane - łyżeczkowanie 😭
    Starania od VI 2022
    💁‍♀️
    AMH 1,97 ng/ml
    TSH - 2,020
    9.11 - wykryty 1 mały guzek tarczycy

    Mutacja MTHRF 1298A > układ heterozygotyczny
    Kariotypy ✅

    Badanie drożności 10.10.23
    Prawy jajowód drożny
    Lewy jajowód niedrożny
    💁‍♂️
    Kariotypy ✅
    Morfologia: 3%

    11.12.2023 - IUI ❌
    31.01.2024 - IUI ❌
    27.02.2024 - IUI ❌

    11.09 punkcja 💉 -> 17 🥚 -> 4❄️
    6BB (hatched blastocysta)
    4BB (blastocysta)
    4AB (blastocysta)
    5/6BB (hatched blastocysta)
  • Ewa89_89 Autorytet
    Postów: 8920 7716

    Wysłany: 21 sierpnia, 13:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ten ruch spowodowany badaniami zarodków jest pewnie dlatego, że weszła refundacja.

    Wiecie jak za procedurę trzeba było zapłacić 25 tys to już mało kogo było stać na badanie zarodków za 10-15.

    Teraz jak koszty są diametralnie mniejsze to Intel badania zrobiły się bardziej dostępne.

    Jak macie wątpliwości to zawsze możecie się umówić do genetyka po więcej informacji.

    Ale tak jak pisze lilithgirl trzeba mieć jakieś wskazania do badań. A jak się podchodzi 1 raz i nie ma chorob to jakie?

    Ja się dopiero nad tym zastanawiam, a jeśli będę musiała podejść to będzie to moja 4 procedura i jestem 35+.
    Choć i tak nie wiem czy warto.
    Kiedyś było takie stanowisko, że zarodek który niesie poważna chorobę genetyczna np downa to wiadomo, że od razu utylizują ale takie które są mozaikowe lub mają jakieś pomniejsze nieprawidłowości także. A ponoć zarodki mają jeszcze funkcje naprawczą na tak w zwanym etapie i zarodek, które może być odrzucony w badaniach mógłby dać zdrową ciążę.

    Ale ostatni raz o badaniach zarodków dyskutowałam z genetykiem w 2019,a jest 5 lat później i to może być przepaść technologiczna. Tego nie wiem.

    Napewno przy 1 procedurze bym się tym nie przejmowała.
    Kiedyś każdy transfer to była kupa kasy, wyeliminowanie chorych zarodków też miało sens żeby zaoszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze.
    Ale tak samo zdrowy zarodek może dać ciążę, puste jajo, pozamaciczna jak i nie dać nic. Tak samo te niezbadane.

    Głowa do góry!

    08.2024 FET 8a❌ 😔
    06.2024 FET 8a❌
    04.2024 FET 4BA ❌
    12.2023 FET 3BB ❌
    12.2022 FET 4AB 💔 10 tc [*] ♂️ 😔

    01.2022 III IMSI InviMed Wro, długi: 29 komórek/19 MII/12 zapłodnień/2x8a, 3bb,4ab,4ba.

    25.07.2020 FET 8b: 9dpt bhcg 12, niskie bhcg, krwotoki (krwiaki), niewydolność szyjki 23tc, pessar, hipotrofia - - >ciężki start ale jest na świecie! ♀️💜

    12.19 II IMSI AP Kato, długi protokół: 17 komórek/ 8MII/ 4 zapłodnienia/1❄️8b
    06.2019 IMSI AP Kato, krótki 12 komórek/7 MII/5 zapłodnień/ 1 zarodek 2BB ET :-( cb 😥 💔
    IUI 03.04.19 :( Invicta Wro

    Ja: AMH ok 3; mix G-B/Hashi, łuszczyca, RZS, zrosty, PAI homo, KIR AA, przegroda macicy usunięta, Endometrioza II st. (laparo), 3x histero, po cholecystektomii (10.2023). Cd138✔️ NK 6/1

    Mąż: słabo z ilością, upłynnieniem i ruchliwością, MSOME 0%, FDNA 18%; HBA 86%, 96% uszkodzeń główki, wszystkie parametry do kitu.

    Walka od 2016
  • Hejsunny Autorytet
    Postów: 388 244

    Wysłany: 21 sierpnia, 13:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marikamb wrote:
    Też zauważyłam, że temat badania zarodków jest ostatnio tematem top, ja zapytam dr o jego rekomendację i zobaczymy.

    Narazie ten czas tak mi się dłuży, chciałabym już być krok dalej.
    Póki co cały czas jeszcze biorę te tabletki antykoncepcyjne, w sumie to jedno opakowanie, ale mam wrażenie, że łykam je już wieczność, ostatnią biorę w sb iiiiii teraz zaś mam stresa, bo jeśli dobrze pamiętam to zaraz po skończonym opakowaniu dostaje się okres prawda?
    A ja za tydzień mam wizytę u dr, czyli w sobotę ostatni raz łykam tabletkę, to teraz pytanie czy zacząć drugie opakowanie? Dr kazał łykać do wizyty, myślicie, że koordynator mi odpowie na to pytanie? Wiem, że dr T jest na urlopie (któraś z Was o tym pisała).

    Nie wiem jak było wcześniej, bo starałam się nie zaglądać na te wszystkie grupy, żeby się nie nakręcać tak jak zrobiłam to teraz 😂 daj znać co powie.

    Co do czasu, wierzę! Ja mając ostatni okres przed punkcją już byłam spokojna, codziennie nastawiona na branie zastrzyków, coś się działo. A teraz - od kilku dni, nie czuję, że to może być moja ostatnia miesiączka. Mam wrażenie, że znowu jakieś działanie się skończyło i znowu muszę wejść w okres oczekiwania.

    Kiedy myślisz, że ruszysz grubo z przygotowaniami? Niestety nie znam się na Twoim leczeniu i nie potrafię pomóc :( ta anytkoncepcja jest po punkcji czy to przygotowanie do niej?

    Starania od: lipiec 2021
    👩
    ✔️KIR: BX., Kariotyp, AMH- 2,34 -> 1,82, Monitoring cyklu (2 lata)- 28-33 dni, Prolaktyna (utrzymywana lekami na niskim poziomie), sono-HSG, HSC, Trombofilia
    🏋️‍♀️ 🌱 🪡

    🧔‍♂️
    ✔️ Kariotyp, Nasienie: morfologia 7%, koncentracja 118,3 mln/ml, plemniki ruchliwe 76,5% (PR13,5%, PS48,9%, NP14%), NR23,5%, HOS 92%, plemniki żywe 92%, MLR, ANA2, p/c p.plemnikom
    🏋️‍♀️ 🌱

    18.12.2023 - IUI 1 -> ✖️
    16.01.2024 - IUI 2 -> ✖️

    09.08.2024 - punkcja -> 12 🥚-> 11 dojrzałych -> 6 zarodków (+5❄️oocytów)
    3x 4AA ❄️, 2x 4AB ❄️, 1x 4BB ❄️

    09.09.2024 - transfer ❄️ 4AA
    7dpt: beta 75,3, prog. 40,80
    9dpt: beta 185, prog. 72,6 ⬆️
  • Marikamb Autorytet
    Postów: 388 457

    Wysłany: 21 sierpnia, 13:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hejsunny wrote:
    Nie wiem jak było wcześniej, bo starałam się nie zaglądać na te wszystkie grupy, żeby się nie nakręcać tak jak zrobiłam to teraz 😂 daj znać co powie.

    Co do czasu, wierzę! Ja mając ostatni okres przed punkcją już byłam spokojna, codziennie nastawiona na branie zastrzyków, coś się działo. A teraz - od kilku dni, nie czuję, że to może być moja ostatnia miesiączka. Mam wrażenie, że znowu jakieś działanie się skończyło i znowu muszę wejść w okres oczekiwania.

    Kiedy myślisz, że ruszysz grubo z przygotowaniami? Niestety nie znam się na Twoim leczeniu i nie potrafię pomóc :( ta anytkoncepcja jest po punkcji czy to przygotowanie do niej?

    Ja jeszcze przed punkcją, wszystko ma się u mnie dziać we wrześniu. Teraz biorę antykoncepcje, w środę wizyta i na niej uzyskam info o planie dalszego działania czyli już stymulacja, punkcja i wszystko, ale teraz mam dylemat z tymi tabletkami, bo jak na złość w tym miesiącu okres dostałam sporo za wcześnie.


    Poczekam może jeszcze jakaś Invimedzianka😅 będzie mieć wiedzę co z tym fantem zrobić, a jak nie to napiszę dziś do Koordynatora☺️


    Hejsunny a jak Twój dalszy plan wygląda?

    NadiaaL lubi tę wiadomość

    🏋️🏃‍♀️
    Marzec 2022 8tc 💔 poronienie wstrzymane - łyżeczkowanie 😭
    Starania od VI 2022
    💁‍♀️
    AMH 1,97 ng/ml
    TSH - 2,020
    9.11 - wykryty 1 mały guzek tarczycy

    Mutacja MTHRF 1298A > układ heterozygotyczny
    Kariotypy ✅

    Badanie drożności 10.10.23
    Prawy jajowód drożny
    Lewy jajowód niedrożny
    💁‍♂️
    Kariotypy ✅
    Morfologia: 3%

    11.12.2023 - IUI ❌
    31.01.2024 - IUI ❌
    27.02.2024 - IUI ❌

    11.09 punkcja 💉 -> 17 🥚 -> 4❄️
    6BB (hatched blastocysta)
    4BB (blastocysta)
    4AB (blastocysta)
    5/6BB (hatched blastocysta)
  • Kate@@ Autorytet
    Postów: 1042 1348

    Wysłany: 21 sierpnia, 14:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marikamb wrote:
    Też zauważyłam, że temat badania zarodków jest ostatnio tematem top, ja zapytam dr o jego rekomendację i zobaczymy.

    Narazie ten czas tak mi się dłuży, chciałabym już być krok dalej.
    Póki co cały czas jeszcze biorę te tabletki antykoncepcyjne, w sumie to jedno opakowanie, ale mam wrażenie, że łykam je już wieczność, ostatnią biorę w sb iiiiii teraz zaś mam stresa, bo jeśli dobrze pamiętam to zaraz po skończonym opakowaniu dostaje się okres prawda?
    A ja za tydzień mam wizytę u dr, czyli w sobotę ostatni raz łykam tabletkę, to teraz pytanie czy zacząć drugie opakowanie? Dr kazał łykać do wizyty, myślicie, że koordynator mi odpowie na to pytanie? Wiem, że dr T jest na urlopie (któraś z Was o tym pisała).

    Dr wrócił z urlopu w poniedziałek więc może odpisze choć jest taka padaka u niego po tych dwóch tygodniach, że nie wiem czy da radę 🥲

    Jeśli kazał Ci brać anty do wizyty i masz kolejne opakowanie to chyba tak bym zrobiła. U mnie co prawda miesiączka przyszła 5 dni po ostatniej tabletce więc zakładając, że u Ciebie byłoby podobnie to byście się zmieścili. Natomiast bezpieczniej będzie Ci ich nie przerywać do wizyty, zbadać się na niej, odłożyć po wizycie, poczekać kilka dni na okres i od 2dc wjedzie stymulacja. Jeśli trafiłabyś z wizytą na miesiączkę to też dr mógłby Cię zbadać ale mało zobaczy, endometrium będzie niejednorodne. Więc może przyśpieszyłoby Ci to sprawy o kilka dni ale nie wiem czy jest sens.

    Marikamb lubi tę wiadomość

    👩🏻
    35 lat, PCOS; AMH 6.82; niedoczynność tarczycy; kariotyp ok; mutacje MTHFR hetero, V R2 hetero, PAI-1 homo, Kir genotyp Bx
    🧑🏻
    39 lat, MSOME 0% plemników pierwszej klasy, 1% plemników drugiej klasy; ruchliwość i ilość poniżej normy; kariotyp ok

    2021 - rozpoczęcie starań
    11/23 - histeroskopia (stan zapalny endometrium)
    2/24 - punkcja (27 🥚 pobrano -> 21 🥚 zapłodniono -> powstało 8 ❄️ -> embrace dla połowy); hiperstymulacja

    ❄️2 zdrowe 6AB & 5AB
    ❄️4 nieprzebadane, 1 nieinformatywny

    15.04.2024 - transfer ❄️ 6AB (atosiban, acard, neoparin, metypred) - beta 0 💔
    29.07.2024 - transfer ❄️ 4AB (acard, neoparin, encorton, embryo glue) 6 dpt cień cienia; 7 dpt beta 6,64; 9 dpt beta 1,40 - cb 💔
    28.08.2024 - transfer ❄️ 5AB (acard, neoparin, encorton, intralipid, accofil, relanium, UTM):
    6 dpt beta 42,2; progesteron 56,1
    8 dpt beta 99,1 (+124%)
    10 dpt beta 269 (+171%)
    12 dpt beta 869 (+223%)
    14 dpt beta 2352 (+171%) ⏳
  • Kate@@ Autorytet
    Postów: 1042 1348

    Wysłany: 21 sierpnia, 14:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ewa89_89 wrote:
    Kiedyś było takie stanowisko, że zarodek który niesie poważna chorobę genetyczna np downa to wiadomo, że od razu utylizują ale takie które są mozaikowe lub mają jakieś pomniejsze nieprawidłowości także. A ponoć zarodki mają jeszcze funkcje naprawczą na tak w zwanym etapie i zarodek, które może być odrzucony w badaniach mógłby dać zdrową ciążę!

    Nie wiem jakie jest akurat podejście naszej kliniki co do transferu mozaik ale na swoim wyniku badań widzę jaki zarodek nie jest zakwalifikowany do transferu (tutaj u mnie złożona aneuploidia). Przy reszcie jest „Priorytet do transferu” i określają, który najlepiej rokuje (euploidalne), później w drugim priorytecie mam swój nieinformatywny i wydaje mi się, że taki drugi priorytet również uzyskałaby mozaika. Na pewno nie utylizują ich, moja znajoma ma mozaikę u nas w klinice i będzie chciała ją transferować jeśli ujawnią jej płeć (jest po rozmowie z genetykiem i w związku z jakąś chorobą ma to znaczenie). Ale tak, dodałam się jakiś czas temu do grupy o mozaikach na Fb i rodzą się z nich zdrowe dzieci!

    NadiaaL lubi tę wiadomość

    👩🏻
    35 lat, PCOS; AMH 6.82; niedoczynność tarczycy; kariotyp ok; mutacje MTHFR hetero, V R2 hetero, PAI-1 homo, Kir genotyp Bx
    🧑🏻
    39 lat, MSOME 0% plemników pierwszej klasy, 1% plemników drugiej klasy; ruchliwość i ilość poniżej normy; kariotyp ok

    2021 - rozpoczęcie starań
    11/23 - histeroskopia (stan zapalny endometrium)
    2/24 - punkcja (27 🥚 pobrano -> 21 🥚 zapłodniono -> powstało 8 ❄️ -> embrace dla połowy); hiperstymulacja

    ❄️2 zdrowe 6AB & 5AB
    ❄️4 nieprzebadane, 1 nieinformatywny

    15.04.2024 - transfer ❄️ 6AB (atosiban, acard, neoparin, metypred) - beta 0 💔
    29.07.2024 - transfer ❄️ 4AB (acard, neoparin, encorton, embryo glue) 6 dpt cień cienia; 7 dpt beta 6,64; 9 dpt beta 1,40 - cb 💔
    28.08.2024 - transfer ❄️ 5AB (acard, neoparin, encorton, intralipid, accofil, relanium, UTM):
    6 dpt beta 42,2; progesteron 56,1
    8 dpt beta 99,1 (+124%)
    10 dpt beta 269 (+171%)
    12 dpt beta 869 (+223%)
    14 dpt beta 2352 (+171%) ⏳
  • Ewa89_89 Autorytet
    Postów: 8920 7716

    Wysłany: 21 sierpnia, 14:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marika moim zdaniem powinnaś brać tabletki anty aż do wizyty. Te kilka dni kompletnie nic nie zmieni.

    Marikamb lubi tę wiadomość

    08.2024 FET 8a❌ 😔
    06.2024 FET 8a❌
    04.2024 FET 4BA ❌
    12.2023 FET 3BB ❌
    12.2022 FET 4AB 💔 10 tc [*] ♂️ 😔

    01.2022 III IMSI InviMed Wro, długi: 29 komórek/19 MII/12 zapłodnień/2x8a, 3bb,4ab,4ba.

    25.07.2020 FET 8b: 9dpt bhcg 12, niskie bhcg, krwotoki (krwiaki), niewydolność szyjki 23tc, pessar, hipotrofia - - >ciężki start ale jest na świecie! ♀️💜

    12.19 II IMSI AP Kato, długi protokół: 17 komórek/ 8MII/ 4 zapłodnienia/1❄️8b
    06.2019 IMSI AP Kato, krótki 12 komórek/7 MII/5 zapłodnień/ 1 zarodek 2BB ET :-( cb 😥 💔
    IUI 03.04.19 :( Invicta Wro

    Ja: AMH ok 3; mix G-B/Hashi, łuszczyca, RZS, zrosty, PAI homo, KIR AA, przegroda macicy usunięta, Endometrioza II st. (laparo), 3x histero, po cholecystektomii (10.2023). Cd138✔️ NK 6/1

    Mąż: słabo z ilością, upłynnieniem i ruchliwością, MSOME 0%, FDNA 18%; HBA 86%, 96% uszkodzeń główki, wszystkie parametry do kitu.

    Walka od 2016
  • Ewa89_89 Autorytet
    Postów: 8920 7716

    Wysłany: 21 sierpnia, 14:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kate@@ wrote:
    Nie wiem jakie jest akurat podejście naszej kliniki co do transferu mozaik ale na swoim wyniku badań widzę jaki zarodek nie jest zakwalifikowany do transferu (tutaj u mnie złożona aneuploidia). Przy reszcie jest „Priorytet do transferu” i określają, który najlepiej rokuje (euploidalne), później w drugim priorytecie mam swój nieinformatywny i wydaje mi się, że taki drugi priorytet również uzyskałaby mozaika. Na pewno nie utylizują ich, moja znajoma ma mozaikę u nas w klinice i będzie chciała ją transferować jeśli ujawnią jej płeć (jest po rozmowie z genetykiem i w związku z jakąś chorobą ma to znaczenie). Ale tak, dodałam się jakiś czas temu do grupy o mozaikach na Fb i rodzą się z nich zdrowe dzieci!

    No pewnie, że się rodzą 😘

    Kate a Ty idziesz teraz za ciosem po kolejny zarodek?

    08.2024 FET 8a❌ 😔
    06.2024 FET 8a❌
    04.2024 FET 4BA ❌
    12.2023 FET 3BB ❌
    12.2022 FET 4AB 💔 10 tc [*] ♂️ 😔

    01.2022 III IMSI InviMed Wro, długi: 29 komórek/19 MII/12 zapłodnień/2x8a, 3bb,4ab,4ba.

    25.07.2020 FET 8b: 9dpt bhcg 12, niskie bhcg, krwotoki (krwiaki), niewydolność szyjki 23tc, pessar, hipotrofia - - >ciężki start ale jest na świecie! ♀️💜

    12.19 II IMSI AP Kato, długi protokół: 17 komórek/ 8MII/ 4 zapłodnienia/1❄️8b
    06.2019 IMSI AP Kato, krótki 12 komórek/7 MII/5 zapłodnień/ 1 zarodek 2BB ET :-( cb 😥 💔
    IUI 03.04.19 :( Invicta Wro

    Ja: AMH ok 3; mix G-B/Hashi, łuszczyca, RZS, zrosty, PAI homo, KIR AA, przegroda macicy usunięta, Endometrioza II st. (laparo), 3x histero, po cholecystektomii (10.2023). Cd138✔️ NK 6/1

    Mąż: słabo z ilością, upłynnieniem i ruchliwością, MSOME 0%, FDNA 18%; HBA 86%, 96% uszkodzeń główki, wszystkie parametry do kitu.

    Walka od 2016
  • NadiaaL Przyjaciółka
    Postów: 110 108

    Wysłany: 21 sierpnia, 15:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja też swoich zarodków nie badałam, bo to moje pierwsze podejście, ale patrząc na to ile z nich obumarło, to nie wiem czy nie powinnam... Sama nie wiem czy jest to jakiś wyznacznik, ale wiadomo, scenariusze mogą być różne.

    Przeżywam teraz najgorszą miesiączkę w swoim życiu po tej stymulacji i punkcji. Nie wiedziałam, że może to aż tak boleć... A szwy po punkcji jak były dwa tygodnie temu tak dalej są 😕

    Życzę sobie po cichutku i nieśmiało, że może w okolicach moich urodzin pod koniec września uda się zrobić pierwszy i szczęśliwy transfer ☘️



    Ona 33':
    -stwardnienie rozsiane (8 lat leczenia immunomodulącego 😕)
    -niedoczynność tarczycy
    - kariotyp ok ✅

    AMH: 3,26

    On 34':
    -kryptozoospermia, pojedyncze żywe plemniki 😕
    - kariotyp ok ✅

    25.07 start stymulacji
    07.08 punkcja 🤞 --> 24 🥚
    ❄️4AB, ❄️ 4AB, ❄️4BA
  • Hejsunny Autorytet
    Postów: 388 244

    Wysłany: 21 sierpnia, 15:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ewa89_89 wrote:
    Ten ruch spowodowany badaniami zarodków jest pewnie dlatego, że weszła refundacja.

    Wiecie jak za procedurę trzeba było zapłacić 25 tys to już mało kogo było stać na badanie zarodków za 10-15.

    Teraz jak koszty są diametralnie mniejsze to Intel badania zrobiły się bardziej dostępne.

    Jak macie wątpliwości to zawsze możecie się umówić do genetyka po więcej informacji.

    Ale tak jak pisze lilithgirl trzeba mieć jakieś wskazania do badań. A jak się podchodzi 1 raz i nie ma chorob to jakie?

    Ja się dopiero nad tym zastanawiam, a jeśli będę musiała podejść to będzie to moja 4 procedura i jestem 35+.
    Choć i tak nie wiem czy warto.
    Kiedyś było takie stanowisko, że zarodek który niesie poważna chorobę genetyczna np downa to wiadomo, że od razu utylizują ale takie które są mozaikowe lub mają jakieś pomniejsze nieprawidłowości także. A ponoć zarodki mają jeszcze funkcje naprawczą na tak w zwanym etapie i zarodek, które może być odrzucony w badaniach mógłby dać zdrową ciążę.

    Ale ostatni raz o badaniach zarodków dyskutowałam z genetykiem w 2019,a jest 5 lat później i to może być przepaść technologiczna. Tego nie wiem.

    Napewno przy 1 procedurze bym się tym nie przejmowała.
    Kiedyś każdy transfer to była kupa kasy, wyeliminowanie chorych zarodków też miało sens żeby zaoszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze.
    Ale tak samo zdrowy zarodek może dać ciążę, puste jajo, pozamaciczna jak i nie dać nic. Tak samo te niezbadane.

    Głowa do góry!

    Byliśmy u genetyka przed tym, jak załapaliśmy się na program. Tak jak zalecał dr żeby „obskoczyć” wszystkich zanim nas zakwalifikuje. Nic nie stwierdziła i wg niej nie było powodów do obaw. Chyba że chodzi o jakąś inną diagnostykę na tym etapie?


    Dziękuję wam za uspokojenie, serio! Ktoś mi musi tak gadać 😅

    Marikamb, Ewa89_89 lubią tę wiadomość

    Starania od: lipiec 2021
    👩
    ✔️KIR: BX., Kariotyp, AMH- 2,34 -> 1,82, Monitoring cyklu (2 lata)- 28-33 dni, Prolaktyna (utrzymywana lekami na niskim poziomie), sono-HSG, HSC, Trombofilia
    🏋️‍♀️ 🌱 🪡

    🧔‍♂️
    ✔️ Kariotyp, Nasienie: morfologia 7%, koncentracja 118,3 mln/ml, plemniki ruchliwe 76,5% (PR13,5%, PS48,9%, NP14%), NR23,5%, HOS 92%, plemniki żywe 92%, MLR, ANA2, p/c p.plemnikom
    🏋️‍♀️ 🌱

    18.12.2023 - IUI 1 -> ✖️
    16.01.2024 - IUI 2 -> ✖️

    09.08.2024 - punkcja -> 12 🥚-> 11 dojrzałych -> 6 zarodków (+5❄️oocytów)
    3x 4AA ❄️, 2x 4AB ❄️, 1x 4BB ❄️

    09.09.2024 - transfer ❄️ 4AA
    7dpt: beta 75,3, prog. 40,80
    9dpt: beta 185, prog. 72,6 ⬆️
  • Hejsunny Autorytet
    Postów: 388 244

    Wysłany: 21 sierpnia, 15:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marikamb wrote:
    Ja jeszcze przed punkcją, wszystko ma się u mnie dziać we wrześniu. Teraz biorę antykoncepcje, w środę wizyta i na niej uzyskam info o planie dalszego działania czyli już stymulacja, punkcja i wszystko, ale teraz mam dylemat z tymi tabletkami, bo jak na złość w tym miesiącu okres dostałam sporo za wcześnie.


    Poczekam może jeszcze jakaś Invimedzianka😅 będzie mieć wiedzę co z tym fantem zrobić, a jak nie to napiszę dziś do Koordynatora☺️


    Hejsunny a jak Twój dalszy plan wygląda?

    W 11 dc mam się zgłosić do kliniki (30.08) i tyle wiem. Ostatni raz byłam w klinice na punkcji i dostałam tylko info, że zaprasza na kolejną wizytę. W ogóle myślałam, że podchodzę na sztucznym, a doczytałam w Internecie, że jednak na naturalnym skoro nie mam leków. Co do dalszych planów (bo już wiem że zarodki są ok) to dopytywałam tutaj na forum 😅 więc nastawiam się już na transfer, nie wiem czy słuszne. 😅

    Marikamb lubi tę wiadomość

    Starania od: lipiec 2021
    👩
    ✔️KIR: BX., Kariotyp, AMH- 2,34 -> 1,82, Monitoring cyklu (2 lata)- 28-33 dni, Prolaktyna (utrzymywana lekami na niskim poziomie), sono-HSG, HSC, Trombofilia
    🏋️‍♀️ 🌱 🪡

    🧔‍♂️
    ✔️ Kariotyp, Nasienie: morfologia 7%, koncentracja 118,3 mln/ml, plemniki ruchliwe 76,5% (PR13,5%, PS48,9%, NP14%), NR23,5%, HOS 92%, plemniki żywe 92%, MLR, ANA2, p/c p.plemnikom
    🏋️‍♀️ 🌱

    18.12.2023 - IUI 1 -> ✖️
    16.01.2024 - IUI 2 -> ✖️

    09.08.2024 - punkcja -> 12 🥚-> 11 dojrzałych -> 6 zarodków (+5❄️oocytów)
    3x 4AA ❄️, 2x 4AB ❄️, 1x 4BB ❄️

    09.09.2024 - transfer ❄️ 4AA
    7dpt: beta 75,3, prog. 40,80
    9dpt: beta 185, prog. 72,6 ⬆️
  • Hejsunny Autorytet
    Postów: 388 244

    Wysłany: 21 sierpnia, 15:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A macie może kontakt z dr Sydorem? Niestety nie odpisał mi od tygodnia ani na SMS ani na maila. Może urlop?

    Starania od: lipiec 2021
    👩
    ✔️KIR: BX., Kariotyp, AMH- 2,34 -> 1,82, Monitoring cyklu (2 lata)- 28-33 dni, Prolaktyna (utrzymywana lekami na niskim poziomie), sono-HSG, HSC, Trombofilia
    🏋️‍♀️ 🌱 🪡

    🧔‍♂️
    ✔️ Kariotyp, Nasienie: morfologia 7%, koncentracja 118,3 mln/ml, plemniki ruchliwe 76,5% (PR13,5%, PS48,9%, NP14%), NR23,5%, HOS 92%, plemniki żywe 92%, MLR, ANA2, p/c p.plemnikom
    🏋️‍♀️ 🌱

    18.12.2023 - IUI 1 -> ✖️
    16.01.2024 - IUI 2 -> ✖️

    09.08.2024 - punkcja -> 12 🥚-> 11 dojrzałych -> 6 zarodków (+5❄️oocytów)
    3x 4AA ❄️, 2x 4AB ❄️, 1x 4BB ❄️

    09.09.2024 - transfer ❄️ 4AA
    7dpt: beta 75,3, prog. 40,80
    9dpt: beta 185, prog. 72,6 ⬆️
  • Hejsunny Autorytet
    Postów: 388 244

    Wysłany: 21 sierpnia, 15:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kate@@ wrote:
    Nie wiem jakie jest akurat podejście naszej kliniki co do transferu mozaik ale na swoim wyniku badań widzę jaki zarodek nie jest zakwalifikowany do transferu (tutaj u mnie złożona aneuploidia). Przy reszcie jest „Priorytet do transferu” i określają, który najlepiej rokuje (euploidalne), później w drugim priorytecie mam swój nieinformatywny i wydaje mi się, że taki drugi priorytet również uzyskałaby mozaika. Na pewno nie utylizują ich, moja znajoma ma mozaikę u nas w klinice i będzie chciała ją transferować jeśli ujawnią jej płeć (jest po rozmowie z genetykiem i w związku z jakąś chorobą ma to znaczenie). Ale tak, dodałam się jakiś czas temu do grupy o mozaikach na Fb i rodzą się z nich zdrowe dzieci!

    Nigdy o tym nie słyszałam.
    Moja dalsza znajoma roniła 7! razy zanim okazało się, że pierwszy nie może być chłopak. Urodziła się dziewczynka, a potem od razu chłopak. Myślałam, że to pojedynczy przypadek 🙈 rany, jak ja nic nie ogarniam w tym temacie.

    Starania od: lipiec 2021
    👩
    ✔️KIR: BX., Kariotyp, AMH- 2,34 -> 1,82, Monitoring cyklu (2 lata)- 28-33 dni, Prolaktyna (utrzymywana lekami na niskim poziomie), sono-HSG, HSC, Trombofilia
    🏋️‍♀️ 🌱 🪡

    🧔‍♂️
    ✔️ Kariotyp, Nasienie: morfologia 7%, koncentracja 118,3 mln/ml, plemniki ruchliwe 76,5% (PR13,5%, PS48,9%, NP14%), NR23,5%, HOS 92%, plemniki żywe 92%, MLR, ANA2, p/c p.plemnikom
    🏋️‍♀️ 🌱

    18.12.2023 - IUI 1 -> ✖️
    16.01.2024 - IUI 2 -> ✖️

    09.08.2024 - punkcja -> 12 🥚-> 11 dojrzałych -> 6 zarodków (+5❄️oocytów)
    3x 4AA ❄️, 2x 4AB ❄️, 1x 4BB ❄️

    09.09.2024 - transfer ❄️ 4AA
    7dpt: beta 75,3, prog. 40,80
    9dpt: beta 185, prog. 72,6 ⬆️
  • Hejsunny Autorytet
    Postów: 388 244

    Wysłany: 21 sierpnia, 15:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    NadiaaL wrote:
    Ja też swoich zarodków nie badałam, bo to moje pierwsze podejście, ale patrząc na to ile z nich obumarło, to nie wiem czy nie powinnam... Sama nie wiem czy jest to jakiś wyznacznik, ale wiadomo, scenariusze mogą być różne.

    Przeżywam teraz najgorszą miesiączkę w swoim życiu po tej stymulacji i punkcji. Nie wiedziałam, że może to aż tak boleć... A szwy po punkcji jak były dwa tygodnie temu tak dalej są 😕

    Życzę sobie po cichutku i nieśmiało, że może w okolicach moich urodzin pod koniec września uda się zrobić pierwszy i szczęśliwy transfer ☘️

    A jak w takim przypadku postępować? W sensie zarodki są zamrożone, więc będzie potrzebna kolejna stymulacja? - pytam w kontekście mojego wcześniejszego pytania i waszych odpowiedzi.

    Trzymaj się kochana! Jeszcze chwilę i będzie po miesiączce - o tym myśl, może pomoże 🤔

    Możliwe, że na kolejnej wizycie dowiem się, że nie próbujemy - wtedy będziemy razem transferować ✊✊

    NadiaaL lubi tę wiadomość

    Starania od: lipiec 2021
    👩
    ✔️KIR: BX., Kariotyp, AMH- 2,34 -> 1,82, Monitoring cyklu (2 lata)- 28-33 dni, Prolaktyna (utrzymywana lekami na niskim poziomie), sono-HSG, HSC, Trombofilia
    🏋️‍♀️ 🌱 🪡

    🧔‍♂️
    ✔️ Kariotyp, Nasienie: morfologia 7%, koncentracja 118,3 mln/ml, plemniki ruchliwe 76,5% (PR13,5%, PS48,9%, NP14%), NR23,5%, HOS 92%, plemniki żywe 92%, MLR, ANA2, p/c p.plemnikom
    🏋️‍♀️ 🌱

    18.12.2023 - IUI 1 -> ✖️
    16.01.2024 - IUI 2 -> ✖️

    09.08.2024 - punkcja -> 12 🥚-> 11 dojrzałych -> 6 zarodków (+5❄️oocytów)
    3x 4AA ❄️, 2x 4AB ❄️, 1x 4BB ❄️

    09.09.2024 - transfer ❄️ 4AA
    7dpt: beta 75,3, prog. 40,80
    9dpt: beta 185, prog. 72,6 ⬆️
  • Marikamb Autorytet
    Postów: 388 457

    Wysłany: 21 sierpnia, 16:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kate@@ wrote:
    Dr wrócił z urlopu w poniedziałek więc może odpisze choć jest taka padaka u niego po tych dwóch tygodniach, że nie wiem czy da radę 🥲

    Jeśli kazał Ci brać anty do wizyty i masz kolejne opakowanie to chyba tak bym zrobiła. U mnie co prawda miesiączka przyszła 5 dni po ostatniej tabletce więc zakładając, że u Ciebie byłoby podobnie to byście się zmieścili. Natomiast bezpieczniej będzie Ci ich nie przerywać do wizyty, zbadać się na niej, odłożyć po wizycie, poczekać kilka dni na okres i od 2dc wjedzie stymulacja. Jeśli trafiłabyś z wizytą na miesiączkę to też dr mógłby Cię zbadać ale mało zobaczy, endometrium będzie niejednorodne. Więc może przyśpieszyłoby Ci to sprawy o kilka dni ale nie wiem czy jest sens.

    Napisałam do Koordynator z prośbą o dopytanie Doktora, do soboty pewnie otrzymam info, jak nie to na własną rękę będę brała tabletki ☺️

    Dzięki dziewczyny! Tak myślałam, że najlepiej to się Was poradzić w tym temacie.

    Kate@@ lubi tę wiadomość

    🏋️🏃‍♀️
    Marzec 2022 8tc 💔 poronienie wstrzymane - łyżeczkowanie 😭
    Starania od VI 2022
    💁‍♀️
    AMH 1,97 ng/ml
    TSH - 2,020
    9.11 - wykryty 1 mały guzek tarczycy

    Mutacja MTHRF 1298A > układ heterozygotyczny
    Kariotypy ✅

    Badanie drożności 10.10.23
    Prawy jajowód drożny
    Lewy jajowód niedrożny
    💁‍♂️
    Kariotypy ✅
    Morfologia: 3%

    11.12.2023 - IUI ❌
    31.01.2024 - IUI ❌
    27.02.2024 - IUI ❌

    11.09 punkcja 💉 -> 17 🥚 -> 4❄️
    6BB (hatched blastocysta)
    4BB (blastocysta)
    4AB (blastocysta)
    5/6BB (hatched blastocysta)
  • NadiaaL Przyjaciółka
    Postów: 110 108

    Wysłany: 21 sierpnia, 16:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hejsunny wrote:
    A jak w takim przypadku postępować? W sensie zarodki są zamrożone, więc będzie potrzebna kolejna stymulacja? - pytam w kontekście mojego wcześniejszego pytania i waszych odpowiedzi.

    Trzymaj się kochana! Jeszcze chwilę i będzie po miesiączce - o tym myśl, może pomoże 🤔

    Możliwe, że na kolejnej wizycie dowiem się, że nie próbujemy - wtedy będziemy razem transferować ✊✊
    Mam nadzieję, to pierwsza procedura, więc pewnie będą transferować to, co jest, bez badań. Z tego co się naczytałam to jest duża szansa, że chory zarodek się po prostu nie zaimplementuje... Ale to tylko moje domysły, 3 września mam wizytę u lekarza, zobaczymy jaki dalszy plan działania ;)

    Daj znać jaka decyzja u Ciebie, oczywiście życzę Ci szybkiego transferu, ale będzie mi miło jak razem będziemy transferować 😉

    Ona 33':
    -stwardnienie rozsiane (8 lat leczenia immunomodulącego 😕)
    -niedoczynność tarczycy
    - kariotyp ok ✅

    AMH: 3,26

    On 34':
    -kryptozoospermia, pojedyncze żywe plemniki 😕
    - kariotyp ok ✅

    25.07 start stymulacji
    07.08 punkcja 🤞 --> 24 🥚
    ❄️4AB, ❄️ 4AB, ❄️4BA
‹‹ 1201 1202 1203 1204 1205 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Koronawirus a starania o dziecko i ciąża

Czy kobiety w ciąży mają większe ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy są w grupie ryzyka? Z jakim zagrożeniem wiąże się dla matki i dla rozwijającego się dziecka, zakażenie koronawirusem? Czy matka może przekazać swojemu nienarodzonemu dziecku wirusa? Czy dziecko może być zagrożone wadami rozwojowymi?

CZYTAJ WIĘCEJ

Śluz płodny a owulacja i dni płodne - jak prowadzić obserwacje?

Na rynku dostępnych jest wiele pomocy w wyznaczaniu dni płodnych. Większość z nich działa na podobnej zasadzie – rozpoznaje zmianę hormonów w ciele kobiety i na tej podstawie wskazuje dni płodne. Czy wiesz, że jedno z takich „narzędzi” masz już w sobie? Twój śluz płodny, który pojawia się w czasie dni płodnych, czyli przed wystąpieniem owulacji!

CZYTAJ WIĘCEJ

Masturbacja - 9 najczęstszych pytań o samozaspokojenie!

Masturbacja to jeden z największych tematów tabu - dlaczego tak się dzieje? Czy kobiety się masturbują? Czy masturbacja w związku jest normalna? Kiedy masturbacja może być niebezpieczna, a kiedy może przynosić korzyści? 

CZYTAJ WIĘCEJ