Znalezione na stronie http://www.eporady24.pl/miejsce_pobytu_na_zwolnieniu_lekarskim,pytania,16,99,6073.html
Przeczytaj całość- bardzo fajnie wytłumaczone
"Jestem na zwolnieniu lekarskim. Jestem zameldowany we własnym mieszkaniu, ale na czas leczenia i rehabilitacji chcę się przeprowadzić czasowo gdzie indziej. Czy w nowym miejscu pobytu będę musiał się zameldować i poinformować ZUS o tym fakcie? Boję się kontroli.
Zgodnie z ustawą z dnia 24.09.2010r. o ewidencji ludności, która weszła w życie 01.01.2012 r., obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie.
Obowiązek meldunkowy polega na:
zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego;
wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.
Jak wskazuje art. 27 ust. 1, należy zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego najpóźniej w 30. dniu, licząc od dnia przybycia do tego miejsca.
Na zwolnieniu lekarskim lekarz wpisuje dane adresowe ubezpieczonego, które, jak wskazuje sam druk zwolnienia, są rozumiane jako „adres pobytu w okresie trwania niezdolności do pracy”.
Pobytu wskazanego w zwolnieniu lekarskim nie należy utożsamić z zameldowaniem na pobyt stały lub czasowy, gdyż zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności „równocześnie można mieć jedno miejsce pobytu stałego i jedno miejsce pobytu czasowego”.
Miejsce pobytu wskazane na zwolnieniu lekarskim jest miejscem faktycznego pobytu, bez względu na to, czy wynika ono z zameldowania na pobyt stały, czy czasowy.
Inaczej mówiąc, ZUS nie interesuje się, czy jest Pan zameldowany w miejscu pobytu, czy nie i jakiego rodzaju jest to pobyt. Dla ZUS-u ma jednak duże znaczenie, gdzie Pan przebywa, i również w Pana interesie jest poinformowanie ZUS-u o zmianie miejsca pobytu.
Wynika to z faktu, iż ZUS ma prawo skontrolować prawidłowość orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz prawidłowość wystawiania zaświadczenia lekarskiego.
Zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa kontrolę tę wykonują lekarze orzecznicy ZUS.
W celu kontroli lekarz orzecznik ZUS może:
przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego:
w wyznaczonym miejscu,
w miejscu jego pobytu,
skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS.
ZUS wysyła na adres wskazany w zwolnieniu lekarskim, za zwrotnym poświadczeniem odbioru, wezwanie na badanie, w którym określa termin badania przez lekarza orzecznika ZUS lub konsultanta. Niestawienie się w wyznaczonym terminie lub nieprzebywanie w miejscu pobytu (w przypadku przeprowadzania badania w miejscu pobytu chorego) powoduje, że zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku (art. 59 ust. 6 w związku art. 59 ust. 10).
„Art. 5. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do ubezpieczonego, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wezwanie, w którym określa termin badania przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo przez lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych. Wezwanie zawiera informację o skutkach, o których mowa w ust. 6 i 10”.
„Art. 59 ust 6. W razie uniemożliwienia badania lub niedostarczenia posiadanych wyników badań w terminie, o którym mowa w ust. 5, zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie”.
„Art. 59 ust 10. W przypadkach, o których mowa w ust. 6 i 7, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku”.
Konkludując, jeżeli ZUS zechce skontrolować prawidłowość orzeczenia o Pana czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, wyśle Panu wezwanie na adres podany w zwolnieniu lekarskim. Jeżeli go Pan nie odbierze i nie stawi się na kontrolę, ZUS potraktuje to jako uniemożliwienie przeprowadzenia badania, Pana zaświadczenie straci ważność, a ZUS pozbawi Pana zasiłku chorobowego."