X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W oczekiwaniu na testowanie Ex-testerki. Cudzie trwaj
Odpowiedz

Ex-testerki. Cudzie trwaj

Oceń ten wątek:
  • sliweczka92 Autorytet
    Postów: 759 1824

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 18:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeszcze jedno. Miałam dziś wizytę bez USG, mofmrfologia piekna (hemoglobiny 13,65🤩), mocz ok, tylko Tsh trochę niskie, ale nie najgorzej 0,605. No i umówiliśmy USG polowkowe na 16.02. Wtedy może w końcu się dowiemy, kto mieszka w brzuszku 😍

    Yoselyn82, Anna Stesia, Kaczorka, veritaa, Suszarka, Bunia86 lubią tę wiadomość

    <3
    k0kdcwa14mfoy763.png
    <3
    o1483e5ewjmvno6w.png
    <3
    ijpbdf9h3waux8rd.png
  • veritaa Autorytet
    Postów: 2112 1805

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 19:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Frelcia to nie jest prywatny szpital zebym powiedziała "poproszę nimesil" :) to raz a dwa z tego co kojarzę jeet on bezwzględnie przeciwskazany dla kobiet karmiących a jednak mysle ze spora większość matek po porodzie walczy o ten pokarm bardzo mocno. Więc dla mnie odpada.
    zapytałam o lek to mi mowia "możemy dać Pani paracetamol 500 mg albo ibuprom 200 ale ze aż tak Panią boli???? " :D

    Corka wrzesien 2018 18 cykl staran
    Poronienie listopad 2019 7tc
    Synek styczeń 2021
  • Frelciaa Autorytet
    Postów: 3928 5067

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 20:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Leżąc w najgorszym szpitalu podczas poronienia, istny PRL powiedziałam że pomaga mi nimesil i go dostałam. Nie musi to być prywatna placówka żeby prosić o konkretny lek który wiemy że nam pomaga- najwyżej usłyszymy odmowę. Z tego co wiem nimesil nie jest przeciwskazany przy karmieniu piersią bo sama o ten lek pytałam położną, wiedząc że po CC może być różnie. Chyba że są jakieś inne przeciwwskazania do jego brania. Tramal jeszcze dożylnie... ale tutaj już nie wiem jak wpływa na kp. Dziwni Ci ludzie serio... Nie rozumiem, że w jednych placówkach dają normalnie leki a tutaj nawet po prośbie jakąś cieniznę. Współczuję Ci i tyle.

    👩🏻‍🦰 29l.
    🔺endometrioza IIIst.,
    🔹kir BX
    🔺MTHFR_677C>T homo 🔺PAI-1 4G hetero
    💊acard od 1dc i 💉heparyna od transferu
    🔺ryzyko celiakii - dieta bg
    - 5 transfer poronienie w 8tc. :(
    👨🏽33l.
    🔺HBA 58%
    🔹reszta parametrów w normie

    🤰🏼Zarodeczku nasz malutki rośnij duży, okrąglutki. Pięknie się zagnieżdżaj i na 9 miesięcy w moim brzuszku zamieszkaj”👩‍❤️‍👨
    16.06- 6 transfer blaski 4BB <3
    22.06.20 6 dpt- beta 43,33 prog.33
    24.06.20 8 ddpt- beta 113,9 prog.35
    16.07.20 - ❤️ Serduszko nasze bije!
    25.07.20- 2 cm Kluseczka <3 tętno 167/min
    18.02.21- nasz Chłopczyk już na świecie 😍
    ZdiDp1.png
    Litania do św Józefa 🙏🏻
  • Izape_91 Autorytet
    Postów: 5024 11636

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 21:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Verita moje gratulacje!!! Mam nadzieję, że lada dzień poczujesz się lepiej, a jak wrócicie do domu to choć trochę odpoczniesz... Choć wiem, że może być różnie z takim maluszkiem.

    Przepraszam, że się tak nie odzywam, staram się poświęcać czas Zosi, tysiąc spraw na głowie, no jest ciężko się zorganizować. Zawsze miałam z tym problem, a teraz jest tylko gorzej🤦‍♀️ Ogólnie to Zosia jest mega ruchliwa. Zaraz kończy 8 miesięcy :( nie wiem kiedy to zleciało.... Na 6 miesięcy zaczęła nam czworakować, teraz już staje przy meblach i chodzi do boku. Nie mamy ani jednego zęba. W dalszym ciągu kp i ostrożnie z dietą, bo ciągle coś wychodzi...

    Starania od 08.2016 r. - 37cs szczęśliwy ♥️

    S3YWp2.png
    Ona: hiperinsulinemia, hiperprolaktynemiia czynnościowa, lekka niedoczynność tarczycy, endometrioza I st., APS, mutacje MTHFR i PAI hetero, genotyp KIR BX - brak kir odp. za implantację, allo mlr 24,5%, 2 cb
    Leki: euthyrox, neoparin, acard, accofil do 8t2d, meta do 14 t 4 d

    On: HDS 21%, DFI 17%, morfologia 0%-2%
  • JustynaG Autorytet
    Postów: 4142 6356

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 21:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Frelcia, wg e-lactancia http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/nimesulide/product/ nie jest to dobry lek przy kp.

    43kt3e5ee2053a1j.png

    43ktio4p46502aio.png
    https://ekstesterki.wixsite.com/dziecko
  • Frelciaa Autorytet
    Postów: 3928 5067

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 21:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    JustynaG wrote:
    Frelcia, wg e-lactancia http://www.e-lactancia.org/breastfeeding/nimesulide/product/ nie jest to dobry lek przy kp.

    Wiadomo że to i tak lekarz decyduje chociaż kurcze mam dość młodą położną i myślę że ma sporą wiedzę. W każdym razie dawanie paracetamolu po operacji jest dla mnie kpiną. Tym bardziej jak pacjentka skarży się na duży ból :(

    👩🏻‍🦰 29l.
    🔺endometrioza IIIst.,
    🔹kir BX
    🔺MTHFR_677C>T homo 🔺PAI-1 4G hetero
    💊acard od 1dc i 💉heparyna od transferu
    🔺ryzyko celiakii - dieta bg
    - 5 transfer poronienie w 8tc. :(
    👨🏽33l.
    🔺HBA 58%
    🔹reszta parametrów w normie

    🤰🏼Zarodeczku nasz malutki rośnij duży, okrąglutki. Pięknie się zagnieżdżaj i na 9 miesięcy w moim brzuszku zamieszkaj”👩‍❤️‍👨
    16.06- 6 transfer blaski 4BB <3
    22.06.20 6 dpt- beta 43,33 prog.33
    24.06.20 8 ddpt- beta 113,9 prog.35
    16.07.20 - ❤️ Serduszko nasze bije!
    25.07.20- 2 cm Kluseczka <3 tętno 167/min
    18.02.21- nasz Chłopczyk już na świecie 😍
    ZdiDp1.png
    Litania do św Józefa 🙏🏻
  • Kaczorka Autorytet
    Postów: 6598 9558

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 21:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Verita - kurde! Co oni w tym szpitalu odwalają? Żeby po CC nie dać nic przeciwbólowego?!
    U nas dawali paracetamol i ibuprofen na zmianę co 4h i kazali brać, żeby nie dopuszczać do momentu aż zacznie boleć.
    Jak leżałam tydzień to przez cały ten czas przynosili przeciwbólowe. Później już tyle nie potrzebowałam, to zapas mi się uzbierał 🙈
    Jak możesz to bierz i nie przejmuj się głupimi komentarzami, bo to nie ich boli, tylko Ciebie.

    veritaa lubi tę wiadomość

    Alicja <3
    eec7d99fbc.png
    Oleńka <3
    dbdedccc68.png
  • Kaczorka Autorytet
    Postów: 6598 9558

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 21:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Frelciaa wrote:
    Wiadomo że to i tak lekarz decyduje chociaż kurcze mam dość młodą położną i myślę że ma sporą wiedzę. W każdym razie dawanie paracetamolu po operacji jest dla mnie kpiną. Tym bardziej jak pacjentka skarży się na duży ból :(

    Uwierz, że paracetamol i ibuprofen spokojnie dają radę 🙂

    Rucola, Aga9090. lubią tę wiadomość

    Alicja <3
    eec7d99fbc.png
    Oleńka <3
    dbdedccc68.png
  • Frelciaa Autorytet
    Postów: 3928 5067

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 21:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kaczorka wrote:
    Uwierz, że paracetamol i ibuprofen spokojnie dają radę 🙂

    Mnie przy skurczach z endomendą nawet ketonal średnio dawał radę no ale zobaczymy. Zobaczę za niedługo... mam mieć w pakiecie wycinany torbiel z jajnikiem to może ból będzie mniejszy, bo ta torbiel dawała mi do wiwatu.

    👩🏻‍🦰 29l.
    🔺endometrioza IIIst.,
    🔹kir BX
    🔺MTHFR_677C>T homo 🔺PAI-1 4G hetero
    💊acard od 1dc i 💉heparyna od transferu
    🔺ryzyko celiakii - dieta bg
    - 5 transfer poronienie w 8tc. :(
    👨🏽33l.
    🔺HBA 58%
    🔹reszta parametrów w normie

    🤰🏼Zarodeczku nasz malutki rośnij duży, okrąglutki. Pięknie się zagnieżdżaj i na 9 miesięcy w moim brzuszku zamieszkaj”👩‍❤️‍👨
    16.06- 6 transfer blaski 4BB <3
    22.06.20 6 dpt- beta 43,33 prog.33
    24.06.20 8 ddpt- beta 113,9 prog.35
    16.07.20 - ❤️ Serduszko nasze bije!
    25.07.20- 2 cm Kluseczka <3 tętno 167/min
    18.02.21- nasz Chłopczyk już na świecie 😍
    ZdiDp1.png
    Litania do św Józefa 🙏🏻
  • Anna Stesia Autorytet
    Postów: 3942 5285

    Wysłany: 25 stycznia 2021, 22:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Verita, oby w końcu zaczęto dawać Ci właściwe dawki! I to ciśnienie jeszcze, i puls... mam nadzieję, że szybko się wyreguluje. A ten tekst "aż tak panią boli?"... nie, masz tylko rozpłatane ileś warstw w brzuchu, więc tylko trochę łaskocze :-( Pamiętam właśnie, że Kaczorka i Jeżowa mówiły, że zachowanie ciągłości przyjmowania przeciwbólowych jest ważne.

    Śliweczka, cudne wyniki! A masz jakieś przeczucia co do lokatora lub lokatorki?

    Frelciu, u Ciebie też już bliżej jak dalej!

    Mnie położne i lekarze w szpitalu ochrzaniali o wszystko, szkoda, że nie miałam wtedy takiego rozumu jak mam teraz. No ale kobieta w połogu to są odmienne stany świadomości, a już z non stop płaczącym dzieckiem w ogóle.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 stycznia 2021, 22:48

    sliweczka92 lubi tę wiadomość

  • veritaa Autorytet
    Postów: 2112 1805

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 02:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Szkoda gadać, przykro mi tylko bo jakbym wiedziala ze tak to będzie wyglądać to bym sama zabrała z domu paczkę paracetamolu i ibuprofenu...i może to wspomnienie CC nie byłoby takie złe.
    Mam nadzieję że mi unormują to ciśnienie i puls i jutro powinniśmy wyjść do domu... Jeśli nie to rozwazam konkretnie juz w tym momencie wypis na żądanie jeśli z malutkim bedsie wszystko ok.
    Frelciu na pewno to wiesz po wielu latach leczenia niepłodności ale radzę Tobie nie ufać lekarzom i położnym w sprawie kp.Ich wiedzq jest zerowa. Tzn większości nie mówię że wszystkich bo są też super położne ale trzeba dobrze szukac.

    Gdyby nie moje doświadczenia i wiedza która nabyłam glownie dzięki temu forum,dziewczynom z którymi mam kontakt poza forumowy nie wiem czy udałoby się mi karmić długo (dla mnie 18 miesiecy to dlugo)corcie i teraz odpukać mimo CC bezproblemowo idzie mi karmienie synka. Jestem przerazona co mówią położne pierworodkom w tej kwestii,sama nia bylam I nie słuchałam nic co do mnie mówiły akurat w zakresie kp.

    Dziewczyny łatwo nie jest ale widok tego małego człowieka rekompensuje mi wszystko. Nie wiem czy jest to kwestia mojego jakiegoś tam doświadczenia w macierzynstwie,wieku czy innego podejścia ale no jest super! Mam naprawdę wszystko I czuje się bardzo SZCZĘŚLIWA! udało mi się poki co przespać 3h w 4 setach kiedy synio dal się odłożyć do tej mydelniczki :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 stycznia 2021, 08:43

    JustynaG, summer86, agulineczka, malka lubią tę wiadomość

    Corka wrzesien 2018 18 cykl staran
    Poronienie listopad 2019 7tc
    Synek styczeń 2021
  • Frelciaa Autorytet
    Postów: 3928 5067

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 09:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    W moim rejonie i z doświadczenia koleżanek wiem ze bardzo pilnują rozkręcania laktacji i ogólnie karmienia piersią. Wręcz jest lekki terror laktacyjny i wiem ze niektóre koleżanki kryły się z mm. I trzeba mieć mocny charakter żeby się tutaj przebić jeśli mama chce jednak mm karmić. Ja nie mam ciśnienia na karmienie piersią i myśle sobie ze będzie co ma być. Moje ciało zadecyduje. Bardziej w obecnej sytuacji zależy mi na kontakcie skóra do skory po porodzie i tego będę mocno pilnować żeby chociaż tata kangurowal.

    Verita życzę Ci dużo siły i szybkiego dojścia do siebie 🙂 i wspaniałego macierzyństwa

    👩🏻‍🦰 29l.
    🔺endometrioza IIIst.,
    🔹kir BX
    🔺MTHFR_677C>T homo 🔺PAI-1 4G hetero
    💊acard od 1dc i 💉heparyna od transferu
    🔺ryzyko celiakii - dieta bg
    - 5 transfer poronienie w 8tc. :(
    👨🏽33l.
    🔺HBA 58%
    🔹reszta parametrów w normie

    🤰🏼Zarodeczku nasz malutki rośnij duży, okrąglutki. Pięknie się zagnieżdżaj i na 9 miesięcy w moim brzuszku zamieszkaj”👩‍❤️‍👨
    16.06- 6 transfer blaski 4BB <3
    22.06.20 6 dpt- beta 43,33 prog.33
    24.06.20 8 ddpt- beta 113,9 prog.35
    16.07.20 - ❤️ Serduszko nasze bije!
    25.07.20- 2 cm Kluseczka <3 tętno 167/min
    18.02.21- nasz Chłopczyk już na świecie 😍
    ZdiDp1.png
    Litania do św Józefa 🙏🏻
  • reset Autorytet
    Postów: 7233 13043

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 09:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nimesil przy karmieniu piersią odpada. Miałam w październiku usuniętą chirugicznie ósemkę, sześć szwów w buzi itp. atrakcje, dentysta zapisał mi antybiotyk i niemesil. I potem za mną wybiegł, że przecież mówiłam, że nadal karmię i on uwzględnił to wybierając antybiotyk, a zapomniał się i odruchowo wypisał nimesil, który stanowczo mi odradza.

    relgmg7ymfbmxgyl.png


    * 28.02 - 9 dpo: beta 6.47, 10 dpo: beta 11.5, 11 dpo: beta 25, 13 dpo: beta 88.7, 14 dpo: beta 159,8, 16 dpo: beta 549,4, 18 dpo: beta 1360,8, 21 dpo: beta 3272 <3
    * listopad - po laparoskopii: endometrioza - usunięte zrosty na jajniku, udrożniony jajowód, wyczyszczona macica, usunięte zrosty na jelitach. Działamy!
    * HBA 72% i 3% morfologii przy ogólnych b.dobrych wynikach nie mają klinicznego znaczenia!
    * PCOS, dodatnie ANA i ASA, ujemne AOA i APS, Euthyrox, Metformina, Bromergon, mutacje MTHFR i PAI1 - hetero.
  • veritaa Autorytet
    Postów: 2112 1805

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 09:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Frelcia niestety przy kp I pierwszym dziecku często trzeba włożyć duzo wysiłku i samozaparcia żeby się udało...Sama decyzja ciała nie wystarczy. Ale rozumiem że komuś może na tym akurat nie zależeć.
    dzięki za życzenia :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 stycznia 2021, 09:58

    Corka wrzesien 2018 18 cykl staran
    Poronienie listopad 2019 7tc
    Synek styczeń 2021
  • agulineczka Autorytet
    Postów: 6061 6542

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 10:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Verita a gdzie rodzilas?
    Ja cc miałam na klinikach. Wspominam ja bardzo dobrze, przeciwbólowe w kroplowce dostałam tylko w pierwszej dobie, na drugi dzień nie potrzebowalam w ogóle przeciwbólowych. Nawet mojego apapu, który miałam w torbie nie wyciągnęłam. No ale każda kobieta przechodzi cc inaczej. Moja koleżanka np cały pierwszy tydzień była na ketonalu, bo nie dawała inaczej rady.
    Z kolei indukowany poród sn wspominam znacznie gorzej pod względem bolu, skurcze co chwilę i kur...sko bolesne nie dawały wytchnienia, a ja krzyczałam na cała salę.
    Na klinikach położna sama przychodziła wieczorem i pytała się czy potrzebuję czegoś przeciwbolowego. Zazwyczaj dawali ibuprofen. Także dziwię się, że U Ciebie nic nie dają. A na obchodzie próbowałaś powiedzieć , że potrzebowalabys czegoś na ból?

    Co do wysokiego pulsu to ja też.mialam dość długo podwyższony, zwłaszcza rano. Często ponad 100 bez żadnego wysiłku fizycznego. U mnie najprawdopodobniej przyczyną było bardzo niskie TSH. Jak zaczęło mi samo wracać do normy puls.zaczal się obniżać, choć ja zawsze mam w okolicach 80.

    Synek 2016 💚
    Córka 2018 💖
    Synek 2021 💚
  • agulineczka Autorytet
    Postów: 6061 6542

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 10:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    sliweczka92 wrote:
    Jeszcze jedno. Miałam dziś wizytę bez USG, mofmrfologia piekna (hemoglobiny 13,65🤩), mocz ok, tylko Tsh trochę niskie, ale nie najgorzej 0,605. No i umówiliśmy USG polowkowe na 16.02. Wtedy może w końcu się dowiemy, kto mieszka w brzuszku 😍

    Sliweczka! Taka hemoglobina to moje marzenie, ale ja takiej nawet poza ciążą nie mam 😉 Mój organizm, nie wiedzieć czemu, słabo przyswaja żelazo, bo u mnie ewidentnie anemia wynika z niedoborów żelaza. Kwas foliowy i B12 mam ładne. TSH chyba Ci się podniosło trochę, prawda?

    sliweczka92 lubi tę wiadomość

    Synek 2016 💚
    Córka 2018 💖
    Synek 2021 💚
  • sliweczka92 Autorytet
    Postów: 759 1824

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 11:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Agulineczka, tak, wcześniej miałam 0,015 😮 Ale w poprzedniej ciąży miałam tak samo

    <3
    k0kdcwa14mfoy763.png
    <3
    o1483e5ewjmvno6w.png
    <3
    ijpbdf9h3waux8rd.png
  • veritaa Autorytet
    Postów: 2112 1805

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 12:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Agulineczka rodzilam wlasnie na klinikach więc jak widzisz troche sie zmieniło :D

    zdenerwowali mnie bardzo, dziś najlepsze wyniki od dawna ciśnienia i puls tez mowia ze ide do domu, ja się pakuję a po 15 minutach przychodzi lekarz ze jednak nie idę. Już chcialam mu powiedzieć że w takim razie wychodze na własne żądanie ale się jesscze powstrzymam do jutra.

    Corka wrzesien 2018 18 cykl staran
    Poronienie listopad 2019 7tc
    Synek styczeń 2021
  • Kaczorka Autorytet
    Postów: 6598 9558

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 14:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Verita - kciuki, żeby jutro w końcu Was wypuścili ❤️

    Mi się trafiły dwa cycusie mamusi. Alka jak się przyssała, tak ciągnęła cyca przez 2 lata i 9 miesięcy 🙈 Ola póki co rok i 3 miesiące 🙂 mam nadzieję, że nie będzie chciała siostry gonić, bo mi już się znudziło KP. Chciałabym w końcu pospać normalnie 😝

    A tymczasem Ola w końcu nauczyła się chodzić i tym samym pożegnałam się z pewnym etapem w moim życiu - już nie będę miała raczkujących maluchów 🙂

    JustynaG, veritaa, sliweczka92, Bunia86, Rucola, Yoselyn82, Anna Stesia, summer86, malka, Aga9090., Lunaris lubią tę wiadomość

    Alicja <3
    eec7d99fbc.png
    Oleńka <3
    dbdedccc68.png
  • sliweczka92 Autorytet
    Postów: 759 1824

    Wysłany: 26 stycznia 2021, 14:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kaczorka, gratulacje dla Oluski! 👏 Piotruś też już szaleje na dwóch nogach, rzadko raczkuje. Musimy powoli zacząć myśleć o jakichś butikach dla niego. :)

    <3
    k0kdcwa14mfoy763.png
    <3
    o1483e5ewjmvno6w.png
    <3
    ijpbdf9h3waux8rd.png
‹‹ 3909 3910 3911 3912 3913 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to ogólne określenie na objawy i dolegliwości, które odczuwają kobiety przed miesiączką. A jakie są najczęstsze objawy PMS? Co jest ich przyczyną? Czy i kiedy napięcie przedmiesiączkowe wymaga leczenia? 

CZYTAJ WIĘCEJ

TOP 5 gadżetów ułatwiających życie młodej mamy

Rynek produktów dla przyszłych rodziców i maluszków jest ogromny. O jakich gadżetach warto pomyśleć kompletując wyprawkę? Które produkty są warte uwagi i mogą ułatwiać codzienność świeżo upieczonych rodziców? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak przygotować się do ciąży i czy na pewno warto?

Czy zastanawiałaś się nad tym czy powinnaś jakoś szczególnie przygotować się do ciąży? Może odwiedzić lekarza, zmienić dietę lub styl życia? Tylko po co…tyle kobiet tego nie robi i zachodzi w ciążę?! Jednak eksperci są zgodni - kobiety, które świadomie planują swoją ciążę i przygotowują się do niej, w większości przypadków łatwiej w nią zachodzą i ich ciąża jest zdrowsza i częściej przebiega prawidłowo. Przeczytaj zatem co możesz zrobić, żeby bardziej świadomie i szczęśliwie wejść w macierzyństwo. 

CZYTAJ WIĘCEJ