Z Mikusiem wszystko w porządku bardzo ładnie przybiera na wadzę w 2 tyg przybyło mu 232 gramy czyli dziś waży 802 gramy położenie ma pośladkowe co wiedziałam po mocnych kopnięciach w pęcherz ale to i tak bez znaczenia bo przecież około 38 tyg będzie cc
Kocham Cię syneczku mój kochany
Maxi myślami i duchem jesteśmy z Tobą i czekamy na info
Wiadomość wyedytowana przez autora 21 lipca 2014, 14:42
Dziś mamy ostatni dzień 26 tygodnia byliśmy na badaniu dopplerowskim czyli przepływy łożyskowe i pępowinowe wszystko jest w jak najlepszym porządku ... Pani DR zmierzyła też Mikusia i pokazała buźkę w 4 D wreszcie się pokazał urwisek mój kochany jest piękny no i najważniejsze że zdrowy
Ja występuje o roczny macierzyński
Skutki wystąpienia od razu o roczny "macierzyński"
Z dniem 17 czerwca 2013 r. do katalogu urlopów, za które przysługuje zasiłek macierzyński, dodano urlop rodzicielski. Można z niego korzystać przez 26 tygodni, co wraz z podstawowym i dodatkowym urlopem macierzyńskim daje co najmniej roczny okres. Nie jest on jednak przyznawany z urzędu, lecz na wniosek, który może być złożony na dwa sposoby: w ciągu 14 dni po porodzie od razu o pełny wymiar wszystkich należnych urlopów lub na bieżąco, przed upływem poszczególnych urlopów. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, a decyzja, którą z nich wybrać, zależy wyłącznie od osoby występującej o świadczenie.
Urlopy z prawem do zasiłku
Gdy dziecko przyjdzie na świat, zostanie przysposobione albo przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej), jego rodzice lub opiekunowie podlegający ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo albo na zasadzie dobrowolności) mogą liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy odpowiednio jako okres:
podstawowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego,
dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz
urlopu rodzicielskiego.
Kwestię tę reguluje art. 29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową.
Wymiar podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego, stanowiący wielokrotność tygodnia, został zróżnicowany w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych jednocześnie na wychowanie, inaczej niż urlopu rodzicielskiego, który jest jednakowy dla wszystkich (patrz tabela).
W świetle art. 1831 § 1 Kodeksu pracy tydzień urlopu z tytułu macierzyństwa odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
Dla matki i ojca
Z podstawowego urlopu (zasiłku) macierzyńskiego z reguły korzysta ubezpieczona, która urodziła dziecko, choć po 14 tygodniach po porodzie może ona zrezygnować z pozostałej jego części na rzecz ubezpieczonego ojca wychowującego dziecko. Jest to urlop obligatoryjny, przyznawany po przedłożeniu przez ubezpieczoną skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka.
Jeżeli ubezpieczona nie korzystała z urlopu (zasiłku) macierzyńskiego przed porodem (nie więcej niż 6 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu - art. 180 § 3 K.p.), przyznawany jest on nie później niż od dnia porodu.
Pozostałe urlopy mogą być przyznane na równych prawach zarówno matce, jak i ojcu dziecka, a na urlopie rodzicielskim mogą oni przebywać jednocześnie. Przy czym łączna liczba dni wykorzystanego przez nich urlopu (zasiłku) nie może przekroczyć ustalonego limitu. Tym razem jednak niezbędny jest wniosek osoby, która zamierza z nich skorzystać, złożony w odpowiednim terminie wraz z wymaganymi dokumentami.
Wniosek o świadczenie
O uzyskanie wszystkich przewidzianych przepisami urlopów z tytułu macierzyństwa w pełnych należnych wymiarach, a tym samym o prawo do co najmniej rocznego zasiłku macierzyńskiego, pracownica/pracownik może ubiegać się w dwojaki sposób.
Po pierwsze - nie później niż 14 dni po:
porodzie lub
przyjęciu dziecka na wychowanie i wystąpieniu do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka albo
przyjęciu dziecka na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej,
można złożyć pisemny wniosek o udzielenie, bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim/na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Takie jednorazowe wystąpienie o wszystkie urlopy w pełnych wymiarach przewiduje art. 1791 oraz art. 1824 K.p.
Po drugie, o poszczególne urlopy pracownik może występować na bieżąco. Tu jednak należy pilnować określonych terminów. Pisemny wniosek w sprawie udzielenia:
dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego,
urlopu rodzicielskiego,
składa się w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z danego urlopu.
Co istotne, pracodawca jest zobowiązany uwzględnić złożony przez pracownika wniosek.
Analogiczne zasady obowiązują ubezpieczonych niebędących pracownikami. Przy czym powinni oni ubiegać się nie o urlop, a o zasiłek za okres urlopu z tytułu macierzyństwa. I tu podobnie wnioski ubezpieczonych są wiążące dla płatnika składek (np. zleceniodawcy) lub organu rentowego (np. w przypadku osoby prowadzącej działalność pozarolniczą). Przy czym wnioski o zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego lub kolejne ich części powinny być złożone nie później niż do zakończenia okresu przyznanego wcześniej zasiłku macierzyńskiego. Opóźnienie skutkuje odmową prawa do świadczenia za kolejny wnioskowany okres.
Wysokość zasiłku
Tryb występowania o urlopy z tytułu macierzyństwa przekłada się odpowiednio na wysokość należnego zasiłku macierzyńskiego. W świetle art. 31 ustawy zasiłkowej miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres:
podstawowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz
dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Natomiast za okres urlopu rodzicielskiego świadczenie to wypłacane jest w wysokości 60% podstawy wymiaru zasiłku.
Jednakże w przypadku, gdy ubezpieczony wystąpi od razu o pełny wymiar wszystkich urlopów (zasiłków) z tytułu macierzyństwa w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od porodu/przyjęcia dziecka na wychowanie, świadczenie to przez cały należny okres wypłacane jest w jednakowej wysokości, stanowiącej 80% podstawy zasiłku.
Jeżeli zatem osoba uprawniona do zasiłku macierzyńskiego chce pobierać to świadczenie przez cały należny okres w jednakowej wysokości, musi pamiętać, aby nie przekroczyć 14-dniowego terminu na złożenie stosownego wniosku o roczny urlop z tytułu macierzyństwa. Spóźnialscy będą musieli pogodzić się ze zróżnicowaną wysokością należnego zasiłku.
Nie zawsze się opłaca
Warto jednak podkreślić, iż pobieranie świadczenia przez cały okres należnego zasiłku w wysokości 80% podstawy jego wymiaru jest korzystne wyłącznie wówczas, gdy podczas jednego porodu przyjdzie na świat lub w danej chwili zostanie przyjęte na wychowanie tylko jedno dziecko. Z matematycznego punktu widzenia pozostaje bez znaczenia, czy zasiłek macierzyński będzie wypłacany najpierw przez 26 tygodni podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy zasiłku, a następnie przez kolejnych 26 tygodni urlopu rodzicielskiego w wysokości 60% podstawy zasiłku, czy też przez wszystkie 52 tygodnie w wysokości 80% podstawy świadczenia:
26 × 100% + 26 × 60% = 52 × 80%.
Natomiast przy porodzie mnogim lub też przyjęciu jednocześnie na wychowanie więcej niż jednego dziecka bardziej opłaca się pobierać zasiłek za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego (np. przez 39 tygodni) w wysokości 100%, a przez pozostałych 26 tygodni urlopu rodzicielskiego w wysokości 60% podstawy zasiłku. Daje to bowiem większą kwotę niż gdyby przez cały należny okres zasiłku (65 tygodni) otrzymywać zasiłek w wysokości 80% podstawy jego wymiaru:
39 × 100% + 26 × 60% > 65 × 80%.
Rodzicom wieloraczków bezwzględnie więc nie opłaca się występować od razu o pełny wymiar wszystkich należnych urlopów z tytułu macierzyństwa. W ostatecznym rozrachunku stracą bowiem na tym finansowo.
Możliwość rezygnacji
Złożenie wniosku o roczny okres urlopów z tytułu macierzyństwa w przewidzianym w przepisach terminie daje możliwość rezygnacji z korzystania w całości lub w części z:
dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego,
urlopu rodzicielskiego.
Wystarczy w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy wystąpić ze stosownym wnioskiem np. do swojego pracodawcy, który powinien ten wniosek uwzględnić. O niewykorzystaną część urlopu może wystąpić drugi rodzic, który również może z niego zrezygnować - wówczas na urlop może powrócić rodzic, który pierwotnie występował o urlop w tytułu macierzyństwa.
Rozwiązanie to, przewidziane w art. 1792, 1793 oraz 1824 § 2 K.p., wydaje się korzystnym, tym bardziej, że ubezpieczony występując na bieżąco o dodatkowy urlop macierzyński/na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlop rodzicielski nie ma możliwości rezygnacji.
Należy jednak pamiętać, iż o ile przepisy ustawy zasiłkowej w art. 31 ust. 4 przewidują wyrównanie wypłaconego zasiłku macierzyńskiego z 80% do 100% podstawy jego wymiaru, to jednak wyłącznie w określonych przypadkach. Może być ono wypłacone w razie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi:
dodatkowego urlopu macierzyńskiego/na warunkach urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze lub jego części albo
urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze,
i to pod warunkiem niepobrania zasiłków macierzyńskich za okres odpowiadający okresom tych urlopów (np. przez ojca dziecka).
Nie może zatem na nie liczyć np. pracownica, która zrezygnowała z części urlopu rodzicielskiego, bez względu na to, czy ojciec dziecka wykorzysta pozostałą część tego urlopu.
Plusy i minusy występowania od razu o roczny okres urlopów należnych z tytułu macierzyństwa
Okresy należnych urlopów (zasiłków) z tytułu macierzyństwa obowiązujące od 17 czerwca 2013 r.
W razie urodzenia przy jednym porodzie lub przyjęcia na wychowanie jednocześnie Podstawowy urlop macierzyński/na warunkach urlopu macierzyńskiego Dodatkowy urlop macierzyński/na warunkach urlopu macierzyńskiego* Urlop rodzicielski** Razem (maksymalnie)
jednego dziecka 20 tygodni (tj. 140 dni) do 6 tygodni (tj. 42 dni) do 26 tygodni(tj. 182 dni) 52 tygodnie (tj. 364 dni)
dwojga dzieci 31 tygodni (tj. 217 dni) do 8 tygodni (tj. 56 dni) 65 tygodni (tj. 455 dni)
trojga dzieci 33 tygodnie (tj. 231 dni) 67 tygodni (tj. 469 dni)
czworga dzieci 35 tygodni (tj. 245 dni) 69 tygodni (tj. 483 dni)
pięciorga i więcej dzieci 37 tygodni (tj. 259 dni) 71 tygodni (tj. 497 dni)
* udzielany jest w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, jednorazowo lub w dwóch częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej
** udzielany jest w wymiarze wielokrotności tygodnia, bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.)
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
Jula jest 8 letnią dziewczynką no 8 i pół bardzo ładną mądrą i bardzo grzeczną , od samego początku dogadujemy się rewelacyjnie i bardzo się kochamy Jula mieszka ze swoją mamą z którą też mam dobry kontakt i Jula przebywa u Nas kiedy tylko chcę
Jula dopiero wczoraj się dowiedziała o Mikusiu nie mówiliśmy ze względu na traume jaką przeszła po śmierci Nastki a mimo dużego brzucha Julcia się nie domyślała bo nie jest ciekawska i myślała że przytyłam ;P
FOTECZKI SĄ Z ZESZŁEGO ROKU
U Mikusia wszystko w porządku waży 1061 i jest aktywny
Lekarka dziś mi oznajmiła że skieruje mnie na cc do swojej znajomej do Kliniki na Ligotę ponieważ z moim bardzo mocno obciążonym wywiadem nie poleca porodu w normalnym szpitalu tylko w Klinice więc umówi mnie na wizytę do koleżanki i z nią ustalę dokładną datę około 38 tygodnia ...
Już się Ciebie nie mogę doczekać syneczku ty mój kochany
Wiadomość wyedytowana przez autora 11 sierpnia 2014, 19:46
Pakowanie torby do szpitala to ważny rytuał przygotowujący kobietę do urodzenia dziecka. To okazja, by zastanowić się, w jaki sposób możesz oswoić szpitalną przestrzeń i co Ci jest potrzebne, by w sali porodowej poczuć się bezpiecznie. Jeżeli nie rodzisz w domu, możesz kawałek domu wziąć ze sobą - np. ulubioną koszulę i szlafrok albo płytę z muzyką.
Przygotowania najlepiej zacząć wraz z końcem 7. miesiąca. Warto wówczas upewnić się, czego wymaga szpital. Jest jeszcze czas na zrobienie badań i przygotowanie niezbędnych zaświadczeń lub uzyskanie zgody na wykonanie obowiązkowych zabiegów (golenia i lewatywy - jeśli są konieczne) we własnym domu. Proponowana przez nas lista pomoże przygotować najpotrzebniejsze rzeczy bez zbędnego pośpiechu. Łatwiej będzie znaleźć to, czego potrzebujesz, jeśli do jednej torby włożysz rzeczy na czas porodu, do drugiej - konieczne po porodzie, do trzeciej - rzeczy dla dziecka, a osobno - dokumenty i wyniki badań. Jeśli planujecie wspólny poród, pokaż swojemu mężowi, gdzie co jest. Unikniecie stresu i wielkiego bałaganu, gdy poprosisz go o wyjęcie czegoś z torby podczas porodu!
Dokumenty:
dowód tożsamości,
dowód ubezpieczenia (aktualna książeczka ubezpieczeniowa, druk RMUA, dowód wpłaty składki na ubezpieczenie lub inne - w zależności od Twojego statusu formalnego),
karta przebiegu ciąży,
skierowanie do szpitala (nie jest wymagane, ale dobrze mieć),
numer NIP pracodawcy lub własny w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Wyniki badań:
grupa krwi i czynnik Rh (oryginał),
przy ujemnym Rh (Rh-) - badanie na obecność przeciwciał anty Rh,
ostatnia morfologia i badanie moczu,
zrobione po 32. tygodniu HBS - badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej, lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B,
odczyn WR - badanie w kierunku kiły (robione dwukrotne: na początku i pod koniec ciąży),
wynik ostatniego USG,
wynik badania na obecność HIV,
wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptoccocus agalactiae - wykonanego po 35 tygodniu ciąży,
wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży,
inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna itd.
Na czas porodu:( dla mam rodzących sn mnie to ominie )
ubranie dla mamy (1 lub 2 koszule, lub dłuższe T-shirty, szlafrok, ew. rozpinany sweter lub bluza, ciepłe skarpetki, kapcie),
wygodne ubranie dla taty (czasem wymagany jest zestaw jednorazowy: fartuch, maska, ochraniacze na buty - wówczas sprzedawane są w szpitalu), kapcie,
jednorazowe pieluchy w kształcie podpasek,
jednorazowe chusteczki,
opaska, spinki lub gumka do włosów,
pielucha lub bawełniana chusteczka (do przecierania twarzy, do okładów),
woda kosmetyczna w aerozolu do odświeżania twarzy,
termos z kostkami lodu (do okładów), wypełniony do 1/3 objętości,
termofor owinięty w poszewkę - przyda się do ciepłych do okładów, ew. żelowy kompres,
iłka „jeżyk" lub dwie piłki tenisowe włożone do skarpetki (do masażu okolicy lędźwiowej),
lanolinowa pomadka do ust (wysuszonych podczas długotrwałego oddychania),
poślizgowy olejek lub oliwka do masażu i ulubione olejki aromaterapeutyczne,
płyty z muzyką,
coś do jedzenia i picia - niegazowana woda mineralna, sok owocowy, landrynki, banany, czekolada,
kanapki dla osoby towarzyszącej,
dla chętnych: aparat fotograficzny.
Dla mamy po porodzie:
koszula z rozcięciem, wygodna do karmienia,
6 par majtek (najlepiej siatkowe, jednorazowe),
przybory toaletowe, kosmetyki, klapki pod prysznic,
2 ręczniki,
20 poporodowych dużych podpasek (np. Bella),
ręczniki papierowe, papier toaletowy,
poduszeczka „jasiek" - przyda się do karmienia,
2 staniki do karmienia i wkładki laktacyjne,
telefon komórkowy i ładowarka.
Dla dziecka na trzydniowy pobyt w szpitalu:
najmniejszy rozmiar jednorazowych pieluch,
10 pieluch tetrowych,
3 bawełniane koszulki,
2 bawełniane cienkie czapeczki i jedna cieplejsza, bez wiązania,
3 pajacyki (śpiochy z rękawami i nogawkami - wygodniejsze są rozpinane w kroku) lub 3 kaftaniki i 3 pary śpiochów,
2 pary skarpetek i rękawiczki (żeby dziecko nie drapało się po buzi),
kosmetyki (dowiedz się wcześniej w szpitalu, co będzie potrzebne), mokre chusteczki,
szczoteczka do włosów,
ręcznik kąpielowy z kapturem,
kocyk lub śpiworek.
Wszystkie rzeczy (nawet nowe) powinny zostać uprzednio wyprane.
Na powrót do domu:
ubranie dla mamy (pamiętaj, że Twój brzuch nie od razu stanie się płaski),
odpowiednie do pogody ubranko dla dziecka,
krem ochronny,
fotelik samochodowy dla noworodka.
4 lata temu była piękna pogoda słoneczko grzało i było grubo ponad 30 stopni był to 1 z najważniejszych i najpiękniejszych dni mojego życia 2 niestety stał się najgorszym a na 3 czekam z niecierpliwiona do października
Dziś zaczeliśmy 30 tydzień jeszcze 8 i będzie po wszystkim
A oto co rano znalazłam na ławie plus piękna karta z życzeniami no i kasiorka hahaha kochany ten mój mąż
Mężu kochany kocham Cię z całych sił i mam nadzieje że spędzimy razem resztę życia z gromatką dzieci
Wszystko z Mikusiem jest dobrze Maluszek waży 1405g i wszystkie pomiary prawidłowe
Oczywiście nie pokazał buźki zasłaniał rączkami i nie mamy foteczki 4 d a Mamusia z Tatusiem tak bardzo czekali no i babcia (prababcia Mikusia) była z nami na badaniu i też miała nadzieje go dobrze zobaczyć ale cóż mam w brzuszku małego uparciuszka
Potem zafundowałam sobie prywatnie ktg i wszystko wyszło w porządku
KOCHAM CIĘ SYNECZKU JESTEŚ CAŁYM MOIM ŚWIATEM
A OTO NOSEK I USTECZKA MIKUSIA
ZAPIS KTG
Szok!!!!!!!! to jest niesamowite ...Ja????30 lat???? na prawdę ???? przecież wczoraj miałam jeszcze 23 ..... A tak serio to 20 była dla mnie burzliwa było dużo złych chwil i dużo smutku z wyjątkiem oczywiście ślubu z moim kochanym mężem , teraz głęboko wierzę że skoro dekada się skończyła i nowa się zaczeła to wszystko się zmieni to będą same szczęśliwe chwile przepełnione radością i miłością
Dmuchamy
Mąż i Dziadkowie
My
Wiadomość wyedytowana przez autora 23 sierpnia 2014, 20:10
Z córeczką 30 tydzień ( 17 kwiecień 2013 )
Z synkiem 30 tydzień ( 26 sierpień 2014)
Wiadomość wyedytowana przez autora 26 sierpnia 2014, 20:11
Wiadomość wyedytowana przez autora 28 sierpnia 2014, 08:24
Syneczku kocham Cię najmocniej w świecie i nie mogę się już Ciebie doczekać
Cudownie, niech kluseczka sobie rośnie :) Trochę zazdroszczę cc...nie będziesz miała tego durnego oczekiwania!
Cieszymy się, że wszystko jest ok. Dużo zdrowia :)
super ciesze się że wszystko w porządku :)
Super! A Mikołaj to rośnie jak na drożdżach :)
jej przeczytalam "ulozony posladkowo" i juz mnie zmrozilo, ale doczytalam, ze CC :) nie moge sie doczekac Mikolaja ! bedzie cudownym dzieckiem z cudowna mama :) wiesz, jestes tak pozytywnie do wszystkiego nastawiona, taka promienna i szczesliwa, ze super mi tu zagladac do Ciebie :*:)
Super wiadomości, niech maluszek rośnie i oby jak najszybciej do tego 38 tc bo już się nie mogę go doczekać ;-))
Super niech Mikus rośnie!! już tak niewiele zostało czekamy na Mikołaja
cieszę się bardzo, że Mikuś rośnie zdrowo :)
Ale super wiadomośc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mikuś to okaz zdrowia :)
Rośnij, rośnij Mikusiu, duży okrąglutki :) buziole dla was!
no no ale waga , pięknie:)