X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Poronienie Jak szybko udalm sie zajść w ciąże po łyzeczkowaniu?
Odpowiedz

Jak szybko udalm sie zajść w ciąże po łyzeczkowaniu?

Oceń ten wątek:
  • Sendi Nowa
    Postów: 2 0

    Wysłany: 27 listopada 2017, 00:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Halo, halo, zagląda tu ktoś jeszcze?

    W czwartek 23.11 miałam w szpitalu indukowane poronienie + zabieg łyżeczkowania, na rutynowej wizycie 21.11 w 10 tc dowiedzieliśmy się, że serce naszego dziecka przestało bić jakiś czas temu. Czułam się dobrze, miałam pełen wachlarz ciążowych dolegliwości, ani trochę nie podejrzewalam, że już jakiś czas temu w moim ciele wydarzyła się taka tragedia.

    To była druga ciąża, z pierwszej mamy córkę, ale tamta ciąża zakończona w 31 tc, powikłana zespołem Hellp.

    Odezwijcie się, jeśli jeszcze tu zaglądacie.

  • Kat_ka Nowa
    Postów: 4 0

    Wysłany: 29 listopada 2017, 19:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witaj Sendi.
    U mnie właśnie minął tydzień od zabiegu. 16.11 dowiedzieliśmy się że serduszko już nie bije. To był 13 tydz. Maluch przestał się rozwijać w 9. To było także moje pierwsze usg(mieszkam w uk) i ból przeogromny. Staraliśmy się rok.

    Tutaj niestety nie mam dostępu do ginekologa więc nawet nie mam jak sprawdzić czy wszystko wróci do normy po pierwszym okresie. W szpitalu powiedzieli ki tylko że mogę się starać zaraz po nim jeżeli będę gotowa.
    To była 2 ciąża. Mam już córcię 6lat.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 grudnia 2017, 14:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej, dziewczyny.

    Jestem po pierwszej stracie. Na usg kontrolnym w 11 tygodniu okazało się, że serduszko przestało bić w 9 tygodniu (kilka dni wcześniej widziałam je bijące i zdążyłam podzielić się radosną nowiną z rodziną):( 1.12 miałam zabieg łyżeczkowania.

    To była moja pierwsza ciąża, w pierwszym cyklu starań. Też nie przypuszczałam, przez te 2 tygodnie, że coś może być nie tak. Chociaż od początku byłam dość niespokojna. Lekarz podał mi inny wiek ciąży, mówiąc że owulacja musiała być później, co mi się w żadną stronę nie zgadzało, bo z mężem współżyliśmy tylko 4 razy w tym cyklu. Nie wiem czemu nie podzieliłam się swoimi wątpliwościami wtedy z lekarzem. Chyba bałam się, że usłyszę coś złego. A tak po prostu zdałam się na niego. Następnym razem będę już mądrzejsza i o wszystkich wątpliwościach będę mówić, zamiast się denerwować.

    Lekarz powiedział, że starać się o kolejną ciążę mogę już tak naprawdę po pierwszej naturalnej miesiączce od łyżeczkowania. Pod koniec grudnia mam wizytę kontrolną pozabiegową i zobaczymy jak się sprawy mają i czy lekarz nadal podtrzymuje zdanie sprzed miesiąca.

    Na razie nastawiam się, że będziemy się starać najszybciej jak się da, ale jak to wyjdzie w praktyce? Zdanie na razie zmieniam co chwilę. Ale nie chcę też czekać zbyt długo, bo boję się, że rozregulują mi się cykle (nigdy nie miałam regularnych, pcos, 9 lat na anty) i wszystko przesunie się na odleglejszy termin i dojdą inne problemy i leki.

    Nie są to łatwe decyzje. Dużo trzeba przemyśleć samemu na spokojnie.

    Trzymam kciuki za wasze rychłe powodzenia!

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 grudnia 2017, 14:11

  • Nowakowa92 Przyjaciółka
    Postów: 73 82

    Wysłany: 13 grudnia 2017, 14:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    madamered wrote:
    Hej, dziewczyny.

    Jestem po pierwszej stracie. Na usg kontrolnym w 11 tygodniu okazało się, że serduszko przestało bić w 9 tygodniu (kilka dni wcześniej widziałam je bijące i zdążyłam podzielić się radosną nowiną z rodziną):( 1.12 miałam zabieg łyżeczkowania.

    To była moja pierwsza ciąża, w pierwszym cyklu starań. Też nie przypuszczałam, przez te 2 tygodnie, że coś może być nie tak. Chociaż od początku byłam dość niespokojna. Lekarz podał mi inny wiek ciąży, mówiąc że owulacja musiała być później, co mi się w żadną stronę nie zgadzało, bo z mężem współżyliśmy tylko 4 razy w tym cyklu. Nie wiem czemu nie podzieliłam się swoimi wątpliwościami wtedy z lekarzem. Chyba bałam się, że usłyszę coś złego. A tak po prostu zdałam się na niego. Następnym razem będę już mądrzejsza i o wszystkich wątpliwościach będę mówić, zamiast się denerwować.

    Lekarz powiedział, że starać się o kolejną ciążę mogę już tak naprawdę po pierwszej naturalnej miesiączce od łyżeczkowania. Pod koniec grudnia mam wizytę kontrolną pozabiegową i zobaczymy jak się sprawy mają i czy lekarz nadal podtrzymuje zdanie sprzed miesiąca.

    Na razie nastawiam się, że będziemy się starać najszybciej jak się da, ale jak to wyjdzie w praktyce? Zdanie na razie zmieniam co chwilę. Ale nie chcę też czekać zbyt długo, bo boję się, że rozregulują mi się cykle (nigdy nie miałam regularnych, pcos, 9 lat na anty) i wszystko przesunie się na odleglejszy termin i dojdą inne problemy i leki.

    Nie są to łatwe decyzje. Dużo trzeba przemyśleć samemu na spokojnie.

    Trzymam kciuki za wasze rychłe powodzenia!

    Ja również 1.12 miałam zabieg łyżeczkowania, serduszko przestało bić w 8 tygodniu, a tydzień wcześniej jeszcze widziałam mojego aniołka na usg, u nas też była sytuacja że ciąża była młodsza, aczkolwiek nie dopuszczałam do siebie tej wiadomości, że może byc coś nie tak, wychodziłam z założenia że znowu był nieregularny cykl.
    To co nas różni to fakt, że z mężem staraliśmy się półtora roku o aniołka :(

    Dziwie się, że lekarz już od pierwszej miesiączki pozwolił starać się. Ja wczoraj byłam na kontroli w szpitalu, bo bolały mnie bardzo jajniki, na szczęście jest wszystko w porządku. Oczywiście pod koniec wizyty postanowiłam zapytać po raz enty od kiedy starać się, kolejny raz usłyszałam 3 miesiączki.

    Chyba wcześniej to nawet nie odważę się. Chciałabym poserduszkować z mężem ale boje się i on zresztą też. Lekarz poradził mi wczoraj żebym z mężem skorzystała z wizyty u psychologa, ale sama nie wiem czy chce... sama nie wiem czego boje się tak dokładnie.

    Pozdrawiam i trzymam za Ciebie kciuki :)

    74di20mmhhjfjws7.png
  • bondzik007 Autorytet
    Postów: 1401 992

    Wysłany: 13 grudnia 2017, 14:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej madamered! Ja swoją fasolkę straciłam dwa tygodnie wcześniej niż Ty.. 17listopada miałam zabieg,byl to 9+3tc, a usg pokazywalo 8. Ja z kolei mam iść na wizyte po 1miesiaczce na którą czekam..

    W szpitalu też mi powiedziano (moja ginekolog) żebym odczekała trzy cykle, ale nie chcę az tyle czekać :( Czytałam tutaj posty dziewczyn i niektóre zaczęły się starac po 1, 2@.. My chcemy chyba zacząć w styczniu.

    Badań i tak pewnie żadnych ginekolog mi nie zaleci, bo jak usłyszałam że pierwsza ciąża może się taka zdarzyć, a dopiero przy kolejnych poronieniach zaleca się jakąś tam profilaktykę.

    Byłam dzisiaj również w aptece po kwas foliowy, który mam brać i pani w aptece również mi powiedziała że mam się nie przejmować bo ona swoją pierwszą ciąże też straciła, a w kolejnej była juz po 3 miesiącach i rozwijała się prawidlowo.
    Także... bądźmy dobrej myśli!!

    Miejmy nadzieję że razem będziemy mogły się już niedługo testować i razem będziemy się cieszyć z dwóch kreseczek <3

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 grudnia 2017, 15:20

    Paula_071 lubi tę wiadomość

    12.04.18 - Dwie kreski!! <3 Beta 232,47 11dpo 3cs
    p19u3e3kqm3ubh3v.png

    [*] Aniołek 9tc+3 16.11.2017 <3 <3 <3 1cs

    Synek <3 cały i zdrowy urodzony 16.12.18 <3

    [*] Aniołek 10tc+5 31.12.19 <3 <3 <3 dziewczynka z trisomią 22 ..

    MTHFR_1298A-C homozygota , obniżone białko S, podwyższone D-dimery
    Folian, b12, b6, wit D, acard, clexane, duphaston
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 grudnia 2017, 15:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć :)
    Nowakowa92 wrote:
    Dziwie się, że lekarz już od pierwszej miesiączki pozwolił starać się.

    Powiedział że na świecie już się nie praktykuje czekania 3 cykli. I uprzedził, że tak mi powiedzą w szpitalu i tak było :) To jest młody lekarz, raczej na bieżąco z informacjami medycznymi, także ja mu ufam. Jeśli psychicznie będę się czuła na siłach i macica będzie już zregenerowana, też nie widzę przeszkód :) Natomiast nie odważyłabym się próbować wcześniej, a czytałam też wypowiedzi dziewczyn, którym lekarze pozwalali próbować już po 2 tygodniach :o
    bondzik007 wrote:
    Ja z kolei mam iść na wizyte po 1miesiaczce na którą czekam,

    Ja miałam się pojawić za 4 tygodnie i trochę się obawiam, że mi się nałoży na miesiączkę. Na wszelki wypadek zarejestrowałam się również na tydzień później, żeby zaklepać termin, jeśli lekarz powie, że mam wrócić po miesiączce. Bo szczerze powiedziawszy nie wiem jak miesiączka może wpłynąć na obraz usg...

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 grudnia 2017, 15:22

  • bondzik007 Autorytet
    Postów: 1401 992

    Wysłany: 13 grudnia 2017, 15:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi jeszcze mówiła ginekolog o tym, ze teraz jest okres gryp i chorób i dlatego warto poczekać. Ale łatwo tak mówić. Gdyby to wszystko miało tylko wpływ, żadne dzieci nie rodziłyby się sierpień/wrzesień/październik..

    a z obrazem usg nie mam pojęcia jak to będzie w czasie miesiaczki. Ale myślę że najlepiej iść po. Oceni endometrium, może trafi na owulację :)

    12.04.18 - Dwie kreski!! <3 Beta 232,47 11dpo 3cs
    p19u3e3kqm3ubh3v.png

    [*] Aniołek 9tc+3 16.11.2017 <3 <3 <3 1cs

    Synek <3 cały i zdrowy urodzony 16.12.18 <3

    [*] Aniołek 10tc+5 31.12.19 <3 <3 <3 dziewczynka z trisomią 22 ..

    MTHFR_1298A-C homozygota , obniżone białko S, podwyższone D-dimery
    Folian, b12, b6, wit D, acard, clexane, duphaston
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 grudnia 2017, 15:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    bondzik007 wrote:
    Byłam dzisiaj również w aptece po kwas foliowy

    Miejmy nadzieję że razem będziemy mogły się już niedługo testować i razem będziemy się cieszyć z dwóch kreseczek <3

    Ja dzisiaj zamówiłam kwas metylowany. Stwierdziłam, że nie zaszkodzi tym razem brać takiego :)

    Fajnie byłoby mieć kompana do testowania! Mam tylko nadzieję, że nie będziemy się niepotrzebnie nakręcać w razie niepowodzeń :*

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 grudnia 2017, 15:35

  • Nowakowa92 Przyjaciółka
    Postów: 73 82

    Wysłany: 13 grudnia 2017, 18:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    bondzik007 wrote:
    Mi jeszcze mówiła ginekolog o tym, ze teraz jest okres gryp i chorób i dlatego warto poczekać. Ale łatwo tak mówić. Gdyby to wszystko miało tylko wpływ, żadne dzieci nie rodziłyby się sierpień/wrzesień/październik..

    Chyba każdemu mówią to po prostu żeby gadać, bo ja usłyszałam to samo :) ale jak widać moja mama wyłamała się z tych zabobonów, bo jestem z września :) :)

    Kwas foliowy praktycznie biorę cały czas, jedynie podczas pobytu w szpitalu nie brałam bo nie miałam opakowania przy sobie, teraz zastanawiam sie jeszcze nad tym magicznym olejem z wiesiołka. Któraś z was stosowała?
    Tyle ma on zastosowań to może pomoże :) a jakby dodatkowo włosy, paznokcie i cera poprawiły się to byłoby całkiem sympatycznie :)

    74di20mmhhjfjws7.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 grudnia 2017, 19:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie miałam okazji stosować ani oleju ani ziół ojca Sroki, ale dziewczyny na forach sobie chwalą. Ja na razie nie będę brała nic poza tym, co brałam wcześniej. Jeśli po pół roku się nie uda zajść w ciążę to przypuszczam, że przetestuje obie rzeczy :)

  • bondzik007 Autorytet
    Postów: 1401 992

    Wysłany: 14 grudnia 2017, 00:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A macie w planach jakieś badania zapobiegawczo?

    No i ten kwas metylowany. Słyszałam o nim., Szczególnie zalecane gdy ktos ma mutacje mthfr
    Bierzesz w witaminach jakis? Prenatal, femibion czy cos jeszcze innego? ☺️

    Miejmy nadzieję że te wzajemne nakręcanie się nas ominie ☺️

    12.04.18 - Dwie kreski!! <3 Beta 232,47 11dpo 3cs
    p19u3e3kqm3ubh3v.png

    [*] Aniołek 9tc+3 16.11.2017 <3 <3 <3 1cs

    Synek <3 cały i zdrowy urodzony 16.12.18 <3

    [*] Aniołek 10tc+5 31.12.19 <3 <3 <3 dziewczynka z trisomią 22 ..

    MTHFR_1298A-C homozygota , obniżone białko S, podwyższone D-dimery
    Folian, b12, b6, wit D, acard, clexane, duphaston
  • bondzik007 Autorytet
    Postów: 1401 992

    Wysłany: 14 grudnia 2017, 00:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A oleju z wiesiołka jeszcze nie testowałam, ale też o nim slyszalam...

    12.04.18 - Dwie kreski!! <3 Beta 232,47 11dpo 3cs
    p19u3e3kqm3ubh3v.png

    [*] Aniołek 9tc+3 16.11.2017 <3 <3 <3 1cs

    Synek <3 cały i zdrowy urodzony 16.12.18 <3

    [*] Aniołek 10tc+5 31.12.19 <3 <3 <3 dziewczynka z trisomią 22 ..

    MTHFR_1298A-C homozygota , obniżone białko S, podwyższone D-dimery
    Folian, b12, b6, wit D, acard, clexane, duphaston
  • Nowakowa92 Przyjaciółka
    Postów: 73 82

    Wysłany: 14 grudnia 2017, 00:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja chyba na razie badań nie będę robić poza jakimiś podstawowymi typu morfologia, tsh ale to dopiero po pierwszej miesiaczce, jakoś póki co chyba nie ma co martwić sie na zapas i wmawiać sobie chorób.
    Co do kwasu to ja biorę teraz femibion planowanie przedtem brałam folik, no i zastanawiam się nad tym wiesiolkiem, bo faktycznie mam słabe paznokcie ostanio i ta cera z wypryskami :/

    74di20mmhhjfjws7.png
  • bondzik007 Autorytet
    Postów: 1401 992

    Wysłany: 14 grudnia 2017, 11:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Po femibionie dobrze się czujesz? Gdzieś czytałam, że dziewczynom jest niedobrze, mają bóle żołądka itp. a też się nad nim zastanawiałam lub nad pregną plus, która jest dużo droższa. :)

    12.04.18 - Dwie kreski!! <3 Beta 232,47 11dpo 3cs
    p19u3e3kqm3ubh3v.png

    [*] Aniołek 9tc+3 16.11.2017 <3 <3 <3 1cs

    Synek <3 cały i zdrowy urodzony 16.12.18 <3

    [*] Aniołek 10tc+5 31.12.19 <3 <3 <3 dziewczynka z trisomią 22 ..

    MTHFR_1298A-C homozygota , obniżone białko S, podwyższone D-dimery
    Folian, b12, b6, wit D, acard, clexane, duphaston
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 14 grudnia 2017, 12:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    bondzik007 wrote:
    No i ten kwas metylowany. Słyszałam o nim., Szczególnie zalecane gdy ktos ma mutacje mthfr
    Bierzesz w witaminach jakis? Prenatal, femibion czy cos jeszcze innego? ☺️

    Zamówiłam Solgar Folian :)

  • Nowakowa92 Przyjaciółka
    Postów: 73 82

    Wysłany: 14 grudnia 2017, 13:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    bondzik007 wrote:
    Po femibionie dobrze się czujesz? Gdzieś czytałam, że dziewczynom jest niedobrze, mają bóle żołądka itp. a też się nad nim zastanawiałam lub nad pregną plus, która jest dużo droższa. :)


    Ja po femibionie nie mam żadnych dolegliwości aczkolwiek kończę dopiero pierwsze opakowanie. Muszę kupić kolejną paczkę, tylko może tym razem coś innego? sama nie wiem :)

    74di20mmhhjfjws7.png
  • bondzik007 Autorytet
    Postów: 1401 992

    Wysłany: 14 grudnia 2017, 14:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To chyba się skusze na femibion ☺️ jeszcze jest ta pregna plus, ale ona już coś powyżej 30zl albo blisko 40 ☺️

    12.04.18 - Dwie kreski!! <3 Beta 232,47 11dpo 3cs
    p19u3e3kqm3ubh3v.png

    [*] Aniołek 9tc+3 16.11.2017 <3 <3 <3 1cs

    Synek <3 cały i zdrowy urodzony 16.12.18 <3

    [*] Aniołek 10tc+5 31.12.19 <3 <3 <3 dziewczynka z trisomią 22 ..

    MTHFR_1298A-C homozygota , obniżone białko S, podwyższone D-dimery
    Folian, b12, b6, wit D, acard, clexane, duphaston
  • JJ. Autorytet
    Postów: 777 392

    Wysłany: 17 grudnia 2017, 12:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi lekarz zalecił przyjmować Summavit D, panie a aptece też sobie chwalą ten lek :)
    Swoją ciążę straciłam w 13 tygodniu, tzn. serduszko się zatrzymało i miałam wywoływane poronienie. Lekarz kazał się starać zaraz, na nic nie czekać. Jak tylko psychicznie czuję się dobrze, to fizycznie nie ma przeciwwskazań.

    JJ.

    - 13tc [*] - ciąża obumarła - 27.10.2017
    - grudzień 2020 - ciąża biochemiczna

    - Endometrioza 1 stopnia
    - Słabo drożony (niedrożny) lewy jajowód
    - MTHFR 677-C / układ heterozygotyczny
    - PAI- 1 4G / układ homozygotyczny
    - Hashimoto

    08.06.2022 - CUD !!! Ignaś

    ...Ponieważ znosiłaś chorobę z poddaniem się Woli Bożej , Bóg udzieli Ci tej łaski na Moją prośbę...
  • bondzik007 Autorytet
    Postów: 1401 992

    Wysłany: 17 grudnia 2017, 15:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    JJ. wrote:
    Mi lekarz zalecił przyjmować Summavit D, panie a aptece też sobie chwalą ten lek :)
    Swoją ciążę straciłam w 13 tygodniu, tzn. serduszko się zatrzymało i miałam wywoływane poronienie. Lekarz kazał się starać zaraz, na nic nie czekać. Jak tylko psychicznie czuję się dobrze, to fizycznie nie ma przeciwwskazań.


    Życzę powodzenia w staraniu ☺️

    12.04.18 - Dwie kreski!! <3 Beta 232,47 11dpo 3cs
    p19u3e3kqm3ubh3v.png

    [*] Aniołek 9tc+3 16.11.2017 <3 <3 <3 1cs

    Synek <3 cały i zdrowy urodzony 16.12.18 <3

    [*] Aniołek 10tc+5 31.12.19 <3 <3 <3 dziewczynka z trisomią 22 ..

    MTHFR_1298A-C homozygota , obniżone białko S, podwyższone D-dimery
    Folian, b12, b6, wit D, acard, clexane, duphaston
  • MartaBS Ekspertka
    Postów: 212 162

    Wysłany: 18 grudnia 2017, 10:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja biorę femibion od prawie roku i nie mam żadnych skutków ubocznych :)
    Gin mi mówił jak byłam w ciąży że może powodować natężenie mdłości ale nie zdążyłam go zmienić na inny lek..
    Od nast cyklu zaczynamy starania, odczekaliśmy 3 cykle, ten będzie czwarty i zarazem pierwszy. Mam nadzieję że znów zaskoczymy za pierwszym razem bo nie wyobrażam sobie tyle msc czy lat czekać jak wiele wiele dziewczyn tutaj :(

    Nowakowa92 lubi tę wiadomość

    irpfp1.png
    26.08- zabieg, puste jajo płodowe, podejrzenie zaśniadu groniastego
‹‹ 73 74 75 76 77 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Endometrioza a starania o ciążę - poruszające historie trzech kobiet

Endometrioza jest na tyle niezbadaną jeszcze do końca chorobą, że postawienie prawidłowej diagnozy może zająć lata... A właściwa diagnoza i szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, to najważniejsza kwestia szczególnie w przypadku kobiet, które starają się o dziecko. Trzy kobiety podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami w drodze do diagnozy endometriozy i upragnionego macierzyństwa. Przeczytaj historie, które dodają skrzydeł i nadziei, że pomimo trudów będzie dobrze! 

CZYTAJ WIĘCEJ

TOP 10 nowinek technologicznych w dziedzinie wspierania płodności, których nie możesz przegapić

Czy sztuczna inteligencja może wspierać płodność i zwiększać szanse na zajście w ciążę? Czy wirtualna rzeczywistość może być antidotum na problemy emocjonalne w trakcie przedłużających się starań o dziecko? Jak nowoczesne rozwiązania, aplikacje, gadżety mogą pomagać parom, które marzą o rodzicielstwie? Zebraliśmy dla Was 10 nowinek technologicznych, które mogą w znaczący sposób przybliżyć Was do spełnienia marzenia...

CZYTAJ WIĘCEJ

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych - jak zrobić to bezpiecznie?

Wiele kobiet uważa, że odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, plastrów, czy innych środków hormonalnych to bardzo prosta sprawa - wystarczy przestać zażywać. Tymczasem warto znać kilka zasad, które sprawią, że odstawienie antykoncepcji będzie bezpieczne, łagodne dla organizmu i pozwoli jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. 

CZYTAJ WIĘCEJ