X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Poronienie Trzy nieudane ciąże, nie pomógł nawet Clexane
Odpowiedz

Trzy nieudane ciąże, nie pomógł nawet Clexane

Oceń ten wątek:
  • czarnulka24 Autorytet
    Postów: 5609 2727

    Wysłany: 15 października 2016, 09:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    dziewczyny a rozszerzając ten badania z ANA1 do ana 2,3,4 itd chyba aż do ANA 10 można to wyjdzie konkretnie co atakuje nasz układ czy np stawy, czy krew, czy tarczycę?

    27.08.17 22.00 i 22.01 - moje 2 największe skarby
    07.06.2019 synek
    3 aniołki w niebie [ <3 13tc,<3 10tc,<3 10tc] Cb


    BARDZO SKUTECZNA MODLITWA W SPRAWACH TRUDNYCH I BEZNADZIEJNYCH - Modlitwa do Św. Rity
  • Haana Autorytet
    Postów: 696 401

    Wysłany: 15 października 2016, 10:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    czarnulka24 wrote:
    dziewczyny a rozszerzając ten badania z ANA1 do ana 2,3,4 itd chyba aż do ANA 10 można to wyjdzie konkretnie co atakuje nasz układ czy np stawy, czy krew, czy tarczycę?
    Te kolejne badanie jest właśnie rozszerzające i powinno pokazać, gdzie te przeciwciała występują.
    U mnie było tak, że zrobiłam ana tydzień po poronieniu, wyszło dodatnie ana 1:100 typ ziarnisty. Rozszerzyłam diagnostykę i wszystko na zero... więc u mnie mogło to być sztucznie indukowane ciążą albo związane z hashimoto bo posiadam.

    czarnulka24 lubi tę wiadomość

    2 aniołki <3 <3 never give up
    Lipiec 2017 Szczęśliwa Żona
    Kwiecień 2018 Szczęśliwa Mama
    17u9wn15caesulxa.png
  • Arleta Autorytet
    Postów: 1033 687

    Wysłany: 15 października 2016, 10:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczynki jesli mogę coś doradzić..z własnego doświadczenia..
    gdybym wiedziała po drugim poronieniu że encorton może uratować mi trzecią ciążę to nawet sekundy bym się nie zastanawiała..
    a jeśli lekarze mówią że nie macie wskazań..hmm..
    a zlecili Wam cały pakiet badań immunologicznych?takich jak np test IMK,CBA,różne przeciwciała i tak dalej?
    bo sorry,jesli to wychodzi zle to tylko encorton przedewszystkim (ja miałam jeszcze szczepienia) może uratować ciążę.
    Ja leczę się w Łodzi u znanego prof.,większość jego pacjentek ma przepisane w ciąży m.in. encorton i jest dobrze.naprawdę.
    Jesli nie jeden lekarz to inny,szukajcie takiego który prowadzi ciąże na encortonie,ewentualnie diagnozuje na początku porządnie!
    Sam Clexane może nie wystarczyć (mój przypadek) dlatego po co ryzykować,stawka jest zbyt duża...

    S1985 gratuluję! jak u Ciebie sytuacja,schemat leczenia?
    ja mam nadzieję,że od tego miesiąca będę mogła zaczać starania..

    Synek 2008
    [ * * * * ]
    leczenie Łódz, mlr 32,2%,trombofilia, nk, IO, p/c przeciwplemnikowe,hiperprolaktynemia
    zaczynam
    9a63a08b68.png
    u81xgmb.png

  • Justa87 Autorytet
    Postów: 1537 1074

    Wysłany: 15 października 2016, 10:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Arleta tak mi się tez wydaje ze trzeba immunologie sprawdzić, mi ginekolog zapisał takie badania LCT, CB, IMK :)
    A jesteś teraz w ciąży ?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 października 2016, 10:44

    Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności jakie panują w naszych sercach...3 aniołki.
    CORCIA 06.09.17r.
  • Haana Autorytet
    Postów: 696 401

    Wysłany: 15 października 2016, 11:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Arleta, a masz dodatkowo jeszcze coś zdiagnozowane? Np. trombofilie? Jak wiesz życzę Tobie powodzenia i czekam na Twoje II czerwone. :)

    Arleta lubi tę wiadomość

    2 aniołki <3 <3 never give up
    Lipiec 2017 Szczęśliwa Żona
    Kwiecień 2018 Szczęśliwa Mama
    17u9wn15caesulxa.png
  • czarnulka24 Autorytet
    Postów: 5609 2727

    Wysłany: 15 października 2016, 11:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Haana wrote:
    Te kolejne badanie jest właśnie rozszerzające i powinno pokazać, gdzie te przeciwciała występują.
    U mnie było tak, że zrobiłam ana tydzień po poronieniu, wyszło dodatnie ana 1:100 typ ziarnisty. Rozszerzyłam diagnostykę i wszystko na zero... więc u mnie mogło to być sztucznie indukowane ciążą albo związane z hashimoto bo posiadam.
    aha rozumiem , jak uda mi się zajść to i tak będę chciała powtórzyć badanie

    27.08.17 22.00 i 22.01 - moje 2 największe skarby
    07.06.2019 synek
    3 aniołki w niebie [ <3 13tc,<3 10tc,<3 10tc] Cb


    BARDZO SKUTECZNA MODLITWA W SPRAWACH TRUDNYCH I BEZNADZIEJNYCH - Modlitwa do Św. Rity
  • Arleta Autorytet
    Postów: 1033 687

    Wysłany: 15 października 2016, 14:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki dziewczynki :)
    wielkimi krokami nadchodzi mój czas starań..za ok 1,5 tyg.owulka,w leki jestem zaopatrzona ale boję się jak cholera...a tak czekałam na zielone światło...

    ja miałam te cytokiny bardzo zrypane,prawie wszystkie poza normami..
    w tych testach jeśli któraś będzie robić zwróćcie uwagę na "czynnik martwicy nowotworu"-im wyżej jest,tym gorzej,wskazuje na duże odrzucanie zarodka
    a np "interkulina" 10 jest dobrą cytokiną którą im wyżej mamy tym lepiej.
    ja miałam dodatkowo hamowanie 0% czyli allo mlr-brak ochrony zarodka ze strony mojego organizmu,teraz po szczepieniach mam 32,2 % :) .Po szczepionkach pojawiła się poprawa w tych testach bo powtarzałam je ze 3 razy...
    ale jak ktoś nie chce szczepień może mieć też wlewy z intralipidu +leki
    A encorton to podstawa

    Najważniejsze jest,żeby wiedzieć w końcu co Nam jest i czemu ciąże obumierają..

    Aha jeszcze wyszła mi też dodatkowo trombofilia ale nie róbcie tych badań w Diagnostyce,wyniki nie są miarodajne,ja miałam 2 różne wyniki w białku c i s.
    przeciwciała też wyszły ale obniżyły się prawie do normy po szczepieniach

    Na Ana napewno musi być encorton ..


    Synek 2008
    [ * * * * ]
    leczenie Łódz, mlr 32,2%,trombofilia, nk, IO, p/c przeciwplemnikowe,hiperprolaktynemia
    zaczynam
    9a63a08b68.png
    u81xgmb.png

  • Madera2000 Autorytet
    Postów: 1032 721

    Wysłany: 15 października 2016, 17:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dlaczego wyniki z Diagnostyki nie sa miarodajne?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 października 2016, 17:42

    Arleta lubi tę wiadomość

    2013 córeczka 💜
    2 aniołki
    Ja: NT i przeciwciała Atg i Atpo; MTHFR 1298
    dqprx1hp00wr3pez.png
  • reni86 Autorytet
    Postów: 643 108

    Wysłany: 15 października 2016, 18:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Arleta wiesz ze trzymam mocno za Was kciuki! ale nie zgodze sie z tym zeby na sile wlaczac encorton jesli nie ma do niego wskazan. Kazda z nas jest innym przypadkiem. I wiem ze Twoj lekarz ma sukcesy ale inni lekarze tez je odnosza:)

    Amelka[*] - 17.03.13 (10tc)
    Franio[*]- 16.06.14 (9tc)
    Karolek[*]- 13.12.14 (10tc)

    niedoczynność tarczycy, NK, MTHRF C667T homozygota - metylofolin 0,8mg, B6, B12, D3, eutyrox, acard,...
  • Arleta Autorytet
    Postów: 1033 687

    Wysłany: 15 października 2016, 20:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    reni86 wrote:
    Arleta wiesz ze trzymam mocno za Was kciuki! ale nie zgodze sie z tym zeby na sile wlaczac encorton jesli nie ma do niego wskazan. Kazda z nas jest innym przypadkiem. I wiem ze Twoj lekarz ma sukcesy ale inni lekarze tez je odnosza:)

    Pisałam w razie złych wyników,bez encortonu niektórych parametrów nie da się niczym innym poprawić.. ;)

    Synek 2008
    [ * * * * ]
    leczenie Łódz, mlr 32,2%,trombofilia, nk, IO, p/c przeciwplemnikowe,hiperprolaktynemia
    zaczynam
    9a63a08b68.png
    u81xgmb.png

  • Arleta Autorytet
    Postów: 1033 687

    Wysłany: 15 października 2016, 20:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Madera2000 wrote:
    Dlaczego wyniki z Diagnostyki nie sa miarodajne?

    Nie musi tak być ale zdarza się,potwierdziło już to kilka z dziewczyn..w kierunku trombofilli mi np wyszły dobrze a gdzie indziej zle,niektóre metody mają niedokładne a dużo też zależy od laboranta ;(

    Synek 2008
    [ * * * * ]
    leczenie Łódz, mlr 32,2%,trombofilia, nk, IO, p/c przeciwplemnikowe,hiperprolaktynemia
    zaczynam
    9a63a08b68.png
    u81xgmb.png

  • Madera2000 Autorytet
    Postów: 1032 721

    Wysłany: 15 października 2016, 21:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A ktore badania dokladnie Tobie wyszly inaczej? Robilam tam w kierunku zespolu antyfosfolipidowego. Te parametry moga sie w organizmie zmieniac dlatego zalecaja zrobic od razu po poronieniu i pozniej 3 miesiace po.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 października 2016, 21:26

    2013 córeczka 💜
    2 aniołki
    Ja: NT i przeciwciała Atg i Atpo; MTHFR 1298
    dqprx1hp00wr3pez.png
  • Arleta Autorytet
    Postów: 1033 687

    Wysłany: 15 października 2016, 22:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Madera2000 wrote:
    A ktore badania dokladnie Tobie wyszly inaczej? Robilam tam w kierunku zespolu antyfosfolipidowego. Te parametry moga sie w organizmie zmieniac dlatego zalecaja zrobic od razu po poronieniu i pozniej 3 miesiace po.
    te białka c i s całkiem inaczej mi wyszły,niedługo po poronieniu robiłam a w odstepie około tygodniowym bo zdecydowałam się na leczenie gdzie indziej no i musiałam powtarzać wszystko

    Synek 2008
    [ * * * * ]
    leczenie Łódz, mlr 32,2%,trombofilia, nk, IO, p/c przeciwplemnikowe,hiperprolaktynemia
    zaczynam
    9a63a08b68.png
    u81xgmb.png

  • czarnulka24 Autorytet
    Postów: 5609 2727

    Wysłany: 17 października 2016, 03:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Arleta wrote:
    Dzięki dziewczynki :)
    wielkimi krokami nadchodzi mój czas starań..za ok 1,5 tyg.owulka,w leki jestem zaopatrzona ale boję się jak cholera...a tak czekałam na zielone światło...

    ja miałam te cytokiny bardzo zrypane,prawie wszystkie poza normami..
    w tych testach jeśli któraś będzie robić zwróćcie uwagę na "czynnik martwicy nowotworu"-im wyżej jest,tym gorzej,wskazuje na duże odrzucanie zarodka
    a np "interkulina" 10 jest dobrą cytokiną którą im wyżej mamy tym lepiej.
    ja miałam dodatkowo hamowanie 0% czyli allo mlr-brak ochrony zarodka ze strony mojego organizmu,teraz po szczepieniach mam 32,2 % :) .Po szczepionkach pojawiła się poprawa w tych testach bo powtarzałam je ze 3 razy...
    ale jak ktoś nie chce szczepień może mieć też wlewy z intralipidu +leki
    A encorton to podstawa

    Najważniejsze jest,żeby wiedzieć w końcu co Nam jest i czemu ciąże obumierają..

    Aha jeszcze wyszła mi też dodatkowo trombofilia ale nie róbcie tych badań w Diagnostyce,wyniki nie są miarodajne,ja miałam 2 różne wyniki w białku c i s.
    przeciwciała też wyszły ale obniżyły się prawie do normy po szczepieniach

    Na Ana napewno musi być encorton ..

    Witaj Arleta.
    a jak dokładnie nazywają się według labolatorium te badania jak bym chciała zrobić ? i czy wykonują je w normalnym labo czy trzeba w diagnostyce? i czy wyniki wyjdą miarodajne jak już jest kilka miesięcy po poronieniu ?

    27.08.17 22.00 i 22.01 - moje 2 największe skarby
    07.06.2019 synek
    3 aniołki w niebie [ <3 13tc,<3 10tc,<3 10tc] Cb


    BARDZO SKUTECZNA MODLITWA W SPRAWACH TRUDNYCH I BEZNADZIEJNYCH - Modlitwa do Św. Rity
  • Arleta Autorytet
    Postów: 1033 687

    Wysłany: 17 października 2016, 10:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czarnulka może najlepiej by było jak byś zaczęła od szukania lekarza który by cię pokierował bo wiesz że nie wszyscy mają o tym pojęcie..
    Ja jak byłam w takim punkcie jak Ty teraz robiłam na własną rękę badania te takie główne czyli na zespół antyfosfolipidowy,Ana itd. ale i tak mi to nic nie dało,bo nie miałam tych szczegółowych z immmunologii a Clexane po 2-im poronieniu i tak dostałam profilaktycznie bez wskazań ale i też bez sukcesu.Także lekarz to podstawa.Też wszystko zależy co w Nas siedzi,jednej pomoże sama heparyna a inna będzie mieć wór leków a i tak się nie uda..Trzeba wybadać co jest nie tak,teraz to już to wiem
    Żeby nie było że się wymądrzam [ REni ;) ]kiedyś bym też bardzo chciała żeby jakaś dziewczyna po podobnych przeżyciach mi coś poradziła,powiedziała co robić,gdzie szukać bo człowiek to tak wtedy po omacku wszystko robił nie mówiąc o kosztach ale jakoś wtedy nie było nikogo takiego "od mojego przypadku"
    Ale mówcie co chcecie,jeśli mi się teraz uda to i tak będę polecać mojego profesorka,byłam wtedy już tak zdesperowana że zdecydowałam się na jego leczenie (nie myśląc już o tym,jakie badania mam robić bo to On sie tym wszystkim zajał) mimo dużych kosztów oraz 5-godzinnego dojazdu..
    Niewiem Czarnulka skąd jesteś?
    Takie badania immuno można robić w każdym momencie..
    Moge Ci napisać co mniej więcej ale i tak powinnaś to zrobić pod okiem jakiegoś dobrego lekarza..
    Wysłałam Ci zaproszenie :)

    Synek 2008
    [ * * * * ]
    leczenie Łódz, mlr 32,2%,trombofilia, nk, IO, p/c przeciwplemnikowe,hiperprolaktynemia
    zaczynam
    9a63a08b68.png
    u81xgmb.png

  • reni86 Autorytet
    Postów: 643 108

    Wysłany: 17 października 2016, 11:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ej Arleta nie o to mi chodziło;) wymądrzaj się! może ktoś skorzysta z tych informacji:)
    chodziło mi bardziej o to, żeby się nie nakręcać z tymi badaniami, bo różni lekarze różnie leczą i z pozytywnym skutkiem, a nam wszystkim chyba o to chodzi:) grunt to porządny lekarz, który ogarnie wszystko i dobierze właściwe leczenie!
    ps. nie chciałam Cię urazić:) i bardzo cenię Twoją wiedzę:) nawet po ostatniej wizycie u mojej prof. zaczęłam się zastanawiać, czy nie skonsultować się z Twoim prof., choć na szczepienia się nie zdecyduje;)

    Arleta lubi tę wiadomość

    Amelka[*] - 17.03.13 (10tc)
    Franio[*]- 16.06.14 (9tc)
    Karolek[*]- 13.12.14 (10tc)

    niedoczynność tarczycy, NK, MTHRF C667T homozygota - metylofolin 0,8mg, B6, B12, D3, eutyrox, acard,...
  • Wiaterek Autorytet
    Postów: 3117 4128

    Wysłany: 17 października 2016, 11:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Przede wszystkim pierwsze badanie które moim zdaniem powinno się zrobić to określenie kariotypu dziecka. Tobie Arleta wyszedł kariotyp prawidłowy. U mnie nieprawdiłowy, u Reni, z tego co pamiętam, też. A w takim wypadku to żadne leki na świecie nie pomogą bo genetyka to jednak najczęstsza przyczyna poronień. Tak szczerze to ja bym się chyba nie zdecydowała na Twoje leczenie. Moim zdaniem jest zbyt inwazyjne, a dziecko jak już się urodzi to potrzebuje Mamy. Ja dużo artykułów naukowych przeczytałam na temat i szczepień i wlewów i sterydów i nie mam najlepszej opinii na ten temat. Oczywiście każdy decyduje za siebie, tylko ja jestem przykładem, że allo mlr 0% nic nie oznacza. Gdyby oznaczało to nie byłabym na końcówce ciąży.

    reni86 lubi tę wiadomość

    Wojtuś ur. 12.11.2016 r. Cc
    Kornelia ur. 21.07.2019 r. Sn
    Moje największe szczęścia <3
    4 Aniołki
  • reni86 Autorytet
    Postów: 643 108

    Wysłany: 17 października 2016, 11:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    właśnie Wiaterku Twojego przykładu mi tu było potrzeba! dziękuję!:)
    W mojej drugiej ciąży kariotyp dziecka był prawidłowy, ale nie miałam leczenia włączonego więc nie wiem jakby się potoczyła gdybym już wtedy brała clexan.

    Wiaterek lubi tę wiadomość

    Amelka[*] - 17.03.13 (10tc)
    Franio[*]- 16.06.14 (9tc)
    Karolek[*]- 13.12.14 (10tc)

    niedoczynność tarczycy, NK, MTHRF C667T homozygota - metylofolin 0,8mg, B6, B12, D3, eutyrox, acard,...
  • Wiaterek Autorytet
    Postów: 3117 4128

    Wysłany: 17 października 2016, 12:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A i żeby nie było zgadzam się Arleta z Tobą w 100%, że grunt to znaleźć dobrego lekarza. Niestety większość lekarzy w Polsce zwyczajnie nie ma zielonego pojęcia o poronieniach. Przykre jest to, że musimy jeździć po całym kraju, żeby właściwie dobrać leczenie i utrzymać ciążę. Choć i tak, z tego co słyszę, mamy lepiej niż w innych krajach (niby cywilizowanych i wysoko rozwiniętych).

    Reni, właśnie nie wiedziałam jak u Ciebie w drugiej ciąży, bo o trzeciej pamiętałam. Ja oczywiście przez wspaniałych lekarzy, po pierwszym poronieniu nawet nie wiedziałam, że można zbadać dziecko pod kątem genetycznym. Bo przecież pierwsze to jest przypadek wg większości naszych ginekologów. Baa, nawet 2 to przypadek. Wyleje swoje żale na lekarzy, bo ta sama lekarka, która prowadziła mnie w pierwszej ciąży, w tej, po tym jak trafiłam na patologię ze skracającą się szyjką, kazała mi odstawić Clexane! Na szczęście na oddziale był też inny lekarz i on jednak zalecił przyjmowanie Clexane dalej. Taką właśnie lekarze mają wiedzę medyczną z zakresu poronień.

    Wojtuś ur. 12.11.2016 r. Cc
    Kornelia ur. 21.07.2019 r. Sn
    Moje największe szczęścia <3
    4 Aniołki
  • czarnulka24 Autorytet
    Postów: 5609 2727

    Wysłany: 17 października 2016, 12:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wiaterek wrote:
    Przede wszystkim pierwsze badanie które moim zdaniem powinno się zrobić to określenie kariotypu dziecka. Tobie Arleta wyszedł kariotyp prawidłowy. U mnie nieprawdiłowy, u Reni, z tego co pamiętam, też. A w takim wypadku to żadne leki na świecie nie pomogą bo genetyka to jednak najczęstsza przyczyna poronień. Tak szczerze to ja bym się chyba nie zdecydowała na Twoje leczenie. Moim zdaniem jest zbyt inwazyjne, a dziecko jak już się urodzi to potrzebuje Mamy. Ja dużo artykułów naukowych przeczytałam na temat i szczepień i wlewów i sterydów i nie mam najlepszej opinii na ten temat. Oczywiście każdy decyduje za siebie, tylko ja jestem przykładem, że allo mlr 0% nic nie oznacza. Gdyby oznaczało to nie byłabym na końcówce ciąży.

    no właśnie z tym to jest różnie.. ja zaczerpnęłam informacji od 3 ginekologów różnych i każdy z ich powiedział o encortonie że ryzyko przewyższa korzyść ..moja obecna pani ginekolog powiedziała żeby spróbować z clexane ..a ewentualnie gdyby coś było nie tak to później pomyślimy ..

    ale i tak z ciekawości rozszerzę badania ,i ja podejrzewam że mogę mieć problem z krzepliwością ,, zobaczę co wyjdzie z badań i wtedy ewentualnie zaczerpnę opinii innych lekarzy ..

    a co do przeciwciała ANA wyczytałam że niedobór witaminy D przyczynia się własnie do powstawania chorób autoimmunologicznych między innymi właśnie przeciwciał przeciwjądrowych .. a ostatnio robiąc badania wyszło że mam krytyczny niedobór .. a w żadnej ciąży i przed nie brałam witaminy D tylko właśnie po 2 poronieniu zaczęłam brać jak zobaczyłam wyniki !!!


    27.08.17 22.00 i 22.01 - moje 2 największe skarby
    07.06.2019 synek
    3 aniołki w niebie [ <3 13tc,<3 10tc,<3 10tc] Cb


    BARDZO SKUTECZNA MODLITWA W SPRAWACH TRUDNYCH I BEZNADZIEJNYCH - Modlitwa do Św. Rity
‹‹ 68 69 70 71 72 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Masturbacja - 9 najczęstszych pytań o samozaspokojenie!

Masturbacja to jeden z największych tematów tabu - dlaczego tak się dzieje? Czy kobiety się masturbują? Czy masturbacja w związku jest normalna? Kiedy masturbacja może być niebezpieczna, a kiedy może przynosić korzyści? 

CZYTAJ WIĘCEJ

"Nie mogę zajść w ciążę" - moja historia starania o dziecko

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko". Opowieść o kobiecie, która nie traci nadziei... "Nie mogę zajść w ciążę, ale nie tracimy nadziei..." - nieplodna_optymistka opowiada o swoich staraniach, drodze do macierzyństwa, leczeniu niepłodności i niegasnącej wierze w to, że się uda! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Starania o ciążę a badanie AMH - 6 rzeczy, o których warto wiedzieć

Badanie AMH może bardzo dużo powiedzieć o kobiecej płodności... Kiedy warto je wykonać? Jakich informacji może dostarczyć? Jakie są normy AMH i jak przebiega badanie? Poznaj 6 faktów o badaniu AMH!

CZYTAJ WIĘCEJ