X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Problemy i komplikacje Hipotrofia- za małe dziecko
Odpowiedz

Hipotrofia- za małe dziecko

Oceń ten wątek:
  • Paulciaa__ Przyjaciółka
    Postów: 118 145

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 14:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi sprawdzali dwa razy w tygodniu plus jeszcze jeden raz w ciągu tygodnia, gdy sprawdzali przyrost wagi małej. Z tym, że u Basi przepływy są raz lepsze, raz gorsze. A u Nas były coraz gorsze. Nie było żadnej poprawy.

    Nikola Mała Wojowniczka 03.01.19 880g i 37cm❤
  • Paulciaa__ Przyjaciółka
    Postów: 118 145

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 15:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Alrauna różnica w pomiarach, która wynosi 2 tygodnie jest jeszcze na granicy normy. Ja urodziłam w 29+4 i mała była o 3/4 tygodnie do tył. Ale u Nas to już skrajna hipotrofia. Niestety przyczyny hipotrofii są czesto nieznane. U Nas najprawdopodobniej były problemy z łożyskiem. Podejrzewam, że nawet gdyby lekarka zareagowała to nie miałaby wielu opcji do wyboru. Z tego co ja wiem, wyczytałam można wprowadzic acard na lepsze przepływy, pentoksyfiline dostawałam w szpitalu tez na przepływy, clexane może, medargin na 'podtłuczenie' dzieciaczka. Teraz to już raczej za późno na takie leki ze względu na to, że rozrzedzają krew. Masz już ciąże praktycznie donoszoną. Waga synka nie jest taka zła. Pamiętaj, że to tylko usg, ktore moze sie mylić (trzymam kciuki, żeby na plus). Dzieciaczki bardzo szybko nadrabiają wagę. Nie martw się, będzie dobrze. Jest tutaj kilka dziewczyn, które urodziły maluszki z podobną wagą. Na pewno pomogą. Najważniejsze, żeby po urodzeniu maluszek rósł i wskoczył na siatki centylowe. Moja do tej pory nie wskoczyła na siatki, ale skrupulatnie pnie się do góry. Nie zamartwiaj się, to nie Twoja wina. Lekarze często bagatelizują sytuacje. Ba! Kiedyś rodziły się dzieci 2kg i nikt nie mówił o hipotrofii. Będzie wszystko dobrze. Jeżeli masz pytania, obawy, chcesz wiedzieć jak rozwijają się dzieci z hipotrofią o podobnej wadze urodzeniowej to zapraszam na grupę na facebooku - nieWielcy->hipotrofia.

    Alrauna1987 lubi tę wiadomość

    Nikola Mała Wojowniczka 03.01.19 880g i 37cm❤
  • Alrauna1987 Autorytet
    Postów: 1408 1434

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 15:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paulciaa

    dziękuje za informacje. Od początku ciąży biore neoparin 0.6. Też czytałam o acardzie ale dr nie zaleciła wdrożenia go a nie chciałam eksperymentować na własną ręke. Jutro mam ktg i ustalany termin cc bo mały ułożony pośladkowo.
    Mam nadzieję że różnica w wadze będzie na plus a mały cały i zdrowy.
    Mnie wlasnie od 3 prenatalnych straszyli wczesniejszym porodem. Pozniej zeby dociagnac do 32tc ,nastepnie 35tc a teraz 37tc i nic sie nie zapowiada zeby ruszylo przed cc.
    Dużo zdrówka dla Twojej córeczki 😘

    age.png
    Ponad 4 lata walki...[***]....
    "Przyjdzie taka chwila gdy stwierdzisz, że wszystko sie skończyło.
    To właśnie będzie początek."

    Louis L'Amour
    6 stymulacji , 9 transferów, 14 zarodków , 2 cb , 1 poronienie i 1 kochany cud na ziemi 💞💞💞
    4aa +embryoglue
    7dpt - 4.91
    11dpt - 36.94
    14 dpt - 338
    18 dpt - 1456
    22dpt - pęcherzyk z ciałkiem żółtkowym
    25 dpt 8610 prg 45
    26 dpt pulsuje 💓
    12+4 tc usg prenatalne OK 😁
    Zły wynik pappy 😭 ryzyko ZD 1:62
    14+3 tc usg bez zarzutu u docenta , będzie 🧑
    19+4 II usg prenatalne bez zarzutu.
    Krystianek waży ok 350g.💓💓💓 Boże miej w swej opiece mój CUD 🙏
    age.png
  • Paulciaa__ Przyjaciółka
    Postów: 118 145

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 16:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nikola jak się urodziła to wyszła ze szpitala po 85dniach. Twój synek jest na tyle duży, że bedzie wszystko dobrze. Nie powinnien mieć problemów z oddychaniem, wszystkie układy są już na tyle rozwiniete, ze nie powinno być zadnych problemów. Ogranicza Was tylko waga, którą szybko dzieci nadrabiają. Przygotuj się tylko na ciuszki w rozmiarze 50, wktórych i tak pewnie będzie pływał i pampersy 0.
    Dziękujemy😗 u Nas już prawie skończone 5 miesiący i 5kg na liczniku.

    Alrauna1987 lubi tę wiadomość

    Nikola Mała Wojowniczka 03.01.19 880g i 37cm❤
  • basia1987 Autorytet
    Postów: 718 1330

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 16:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No u mnie przepływy dziś gorsze niż ostatnio ale z tego co mówili to cały czas oscylują w podobnej granicy. Ostatnio były 1,47 dzisiaj 1,55 ale wcześniej podobno były 1,7. Na szczęście nie ma wstecznych. Jutro mam echo więc zobaczymy co wyjdzie. Jakbym chciała żeby to zwazyli... ktg nie mam jeszcze bo tu robią od zakończonego 26tyg. Więc pierwsze w tym tygodniu będzie. Sterydy dostałam w zeszłym tygodniu bo mały dobił do 500g a to dla nich waga graniczną.

    3jgxvfloilgh1ndu.png

    13 cs szczęśliwy ❤
    25.01 beta 197
    28.01 beta 599
    31.01 beta 1636
  • mmalibu Autorytet
    Postów: 861 1106

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 17:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, a czy przy dzieciach z hipotrofia miałyście niskie białko pappa? Mi lekarz zalecił Acard właśnie ze względu na niskie białko i ryzyko hipotrofii. Poprzednie dziecko 3,550kg 2 tygodnie przed terminem, a teraz tu takie cuda...

    relg6iyem5hi69f7.png
  • Paulciaa__ Przyjaciółka
    Postów: 118 145

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 18:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Z tego co pamietam to ja chyba miałam niskie białko, ale musiałabym sprawdzić. Tylko, ze nikt nie zareagował. Acard zaczęłam brać dopiero jakoś w 23tc i to na własną rekę. To juz zdecydowanie za pozno było.

    Mmalibu a Tobie ile białko wyszło?

    Basia ja miałam przepływy ponad 2. O ioe pamiętam w tetnicach pepowinowych. Mogę się mylić. Ale z tego co mi mówił mój lekarz to były praktycznie dwukrotnie przekroczone. Pozniej w główce się pogorszyły. Groziło małej niedotlenienie, zamartwica wewnątrzmaciczna. No i pozniej przepływ wsteczny. Bardzo bym chciała być kiedyś jeszcze w ciąży, ale nie wiem co musiałabym zrobić zeby sytuacja się nie powtórzyła.

    Nikola Mała Wojowniczka 03.01.19 880g i 37cm❤
  • Evli Autorytet
    Postów: 3815 2518

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 19:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paulciaa__ wrote:
    Evli a jak u Was? Jak malutka, ile waży? Jak sytuacja z oddychaniem?

    Dziś chcą jej wyciągnąć rurkę i założyć maskę ale czekają na dobry moment.
    Na razie schodza z leków uspokajających. Masakra jak się kręci, odwyk nie jest łatwy :(Jest wybudzona ale jeszcze nie na tyle (jak na chwilę przyśnie to zapomina sama oddychać). Może tej nocy się uda.
    Waży 1405 gramy :)
    Jejku Twoja Nikola spędziła prawie 3 mc w szpitalu, też się próbuje przestawic do dłuższego pobytu bo byłam nastawiona na koniec lipca ;)

    Basia czyli przepływy lekko gorsze niż ostatnio ale lepsze niż na początku to nie jest źle.
    Pozostaje czekać, jesteś pod opieką, musi być dobrze :)

    Misiabella lubi tę wiadomość

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
  • Ania0306 Autorytet
    Postów: 844 373

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 20:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Alrauna moja córeczka ważyła tyle samo na tym etapie ciąży co jesteś. Urodziła się z wagą 2645g. Żadnych problemów po porodzie. Teraz bardzo szybko nadrabia. U Ciebie waga nie jest zła. Nie każde dziecko musi mieć ponad 3kg. :)

    Alrauna1987 lubi tę wiadomość

    08.02.2019 ❤ Julka 39t i 1d 2645g 51 cm
    iv09jw4z1f5kql8q.png
  • Alrauna1987 Autorytet
    Postów: 1408 1434

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 20:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ania0306 wrote:
    Alrauna moja córeczka ważyła tyle samo na tym etapie ciąży co jesteś. Urodziła się z wagą 2645g. Żadnych problemów po porodzie. Teraz bardzo szybko nadrabia. U Ciebie waga nie jest zła. Nie każde dziecko musi mieć ponad 3kg. :)

    Ja się tylko boję żeby z małym było wszystko ok. Może być kurczaczek i kosteczek byle cały i zdrowy. Jutro mam ktg w szpitalu gdzie bede rodzic i moze tez usg zrobia bo bedzie ustalany termin cc zobaczymy jak tam wyjdzie z pomiarow.

    Evil mocne kciuki za Twoja wojowniczkę ❤❤❤

    Paulciaa to zuch dziewczyna 🙂 ładnie nadrabia zaległości, oby tak dalej 👶

    age.png
    Ponad 4 lata walki...[***]....
    "Przyjdzie taka chwila gdy stwierdzisz, że wszystko sie skończyło.
    To właśnie będzie początek."

    Louis L'Amour
    6 stymulacji , 9 transferów, 14 zarodków , 2 cb , 1 poronienie i 1 kochany cud na ziemi 💞💞💞
    4aa +embryoglue
    7dpt - 4.91
    11dpt - 36.94
    14 dpt - 338
    18 dpt - 1456
    22dpt - pęcherzyk z ciałkiem żółtkowym
    25 dpt 8610 prg 45
    26 dpt pulsuje 💓
    12+4 tc usg prenatalne OK 😁
    Zły wynik pappy 😭 ryzyko ZD 1:62
    14+3 tc usg bez zarzutu u docenta , będzie 🧑
    19+4 II usg prenatalne bez zarzutu.
    Krystianek waży ok 350g.💓💓💓 Boże miej w swej opiece mój CUD 🙏
    age.png
  • Nalia Autorytet
    Postów: 3539 1247

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 21:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Alrauna1987 wrote:
    Ja się tylko boję żeby z małym było wszystko ok. Może być kurczaczek i kosteczek byle cały i zdrowy. Jutro mam ktg w szpitalu gdzie bede rodzic i moze tez usg zrobia bo bedzie ustalany termin cc zobaczymy jak tam wyjdzie z pomiarow.

    Evil mocne kciuki za Twoja wojowniczkę ❤❤❤

    Paulciaa to zuch dziewczyna 🙂 ładnie nadrabia zaległości, oby tak dalej 👶
    Hej! Ja miałam urodzić dziecko 3200, a w 40+1 urodziłam mała hipcie 2800. Między 31 a 32 tc mało przybrała, ale wg lekarza to nic nie znaczyło, potem rosła ok i między 38 A 40 znów orzystopowala. Teraz ma prawie roczek, waży coś koło 8.5kg, czworakuje po mieszkaniu jak szalona, przy wszystkim staje, powoli zaczyna chodzić przy kanapie. Jest radosna, mówi mama, tata, baba, dziadzia, dzidzi i jeszcze trochę w swoim języku. Jak się urodziła i była taka mała, to też odchodzilam od zmysłów czy będzie zdrowa. Jak na razie wszystko jest ok - więc głowa do góry ;* u mnie też nie było wiadomo skąd hipotrofia.

    Alrauna1987 lubi tę wiadomość

    ❤Ada&Pola❤
    gg642n0atc7priww.png
    o1488ribmfu4nl5k.png
  • Alrauna1987 Autorytet
    Postów: 1408 1434

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 21:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nalia wrote:
    Hej! Ja miałam urodzić dziecko 3200, a w 40+1 urodziłam mała hipcie 2800. Między 31 a 32 tc mało przybrała, ale wg lekarza to nic nie znaczyło, potem rosła ok i między 38 A 40 znów orzystopowala. Teraz ma prawie roczek, waży coś koło 8.5kg, czworakuje po mieszkaniu jak szalona, przy wszystkim staje, powoli zaczyna chodzić przy kanapie. Jest radosna, mówi mama, tata, baba, dziadzia, dzidzi i jeszcze trochę w swoim języku. Jak się urodziła i była taka mała, to też odchodzilam od zmysłów czy będzie zdrowa. Jak na razie wszystko jest ok - więc głowa do góry ;* u mnie też nie było wiadomo skąd hipotrofia.

    Dzięki za pokrzepienie 😊 zdrowka dla córci i duuużo uśmiechu 😺 całym serduchem wierze że bedzie dobrze, musi...ale strach i tak dominuje mnie teraz w całości.

    age.png
    Ponad 4 lata walki...[***]....
    "Przyjdzie taka chwila gdy stwierdzisz, że wszystko sie skończyło.
    To właśnie będzie początek."

    Louis L'Amour
    6 stymulacji , 9 transferów, 14 zarodków , 2 cb , 1 poronienie i 1 kochany cud na ziemi 💞💞💞
    4aa +embryoglue
    7dpt - 4.91
    11dpt - 36.94
    14 dpt - 338
    18 dpt - 1456
    22dpt - pęcherzyk z ciałkiem żółtkowym
    25 dpt 8610 prg 45
    26 dpt pulsuje 💓
    12+4 tc usg prenatalne OK 😁
    Zły wynik pappy 😭 ryzyko ZD 1:62
    14+3 tc usg bez zarzutu u docenta , będzie 🧑
    19+4 II usg prenatalne bez zarzutu.
    Krystianek waży ok 350g.💓💓💓 Boże miej w swej opiece mój CUD 🙏
    age.png
  • Paulciaa__ Przyjaciółka
    Postów: 118 145

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 22:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Evli wrote:
    Dziś chcą jej wyciągnąć rurkę i założyć maskę ale czekają na dobry moment.
    Na razie schodza z leków uspokajających. Masakra jak się kręci, odwyk nie jest łatwy :(Jest wybudzona ale jeszcze nie na tyle (jak na chwilę przyśnie to zapomina sama oddychać). Może tej nocy się uda.
    Waży 1405 gramy :)
    Jejku Twoja Nikola spędziła prawie 3 mc w szpitalu, też się próbuje przestawic do dłuższego pobytu bo byłam nastawiona na koniec lipca ;) :)

    Czyli jest na respiratorze? Ile ma tlenu? Synek mojej koleżanki był 2 miesiące ma respiratorze. Przez tydzień miał 100% tlenu. Dobrze, ze próbują przechodzic na cpap. U Nas Nikola była 12 dni ma respiratorze, ale potem 1.5 miesiąca na cpapie. Dostaje jakieś sterydy na rozwój płucek? Dobrze, ze schodzą z leków. A waga piękna! 🙂 czyli jak dobrze rozumiem, pierwsze kangurowanie przed Wami?

    Nikola Mała Wojowniczka 03.01.19 880g i 37cm❤
  • Paulciaa__ Przyjaciółka
    Postów: 118 145

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 22:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeszcze Evli co do pobytu w szpitalu. Tego nie przewidzisz. Zawsze coś może wyjsc nagle co opoznia Wasze wyjscie. U Nas Nikola miała grypę przez którą pozniej zaczęła samodzielnie oddychać. Wyszliśmy ze szpitala tak jakby w 42tc. Teoretycznie w terminie🙂

    Nikola Mała Wojowniczka 03.01.19 880g i 37cm❤
  • Evli Autorytet
    Postów: 3815 2518

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 23:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paulciaa a długo Nikola potrzebowała pomocy w oddychaniu? Dostawała sterydy po narodzinach?
    Ale fajnie 5 kilo już ♥️

    Alrauna1987 2500g to bardzo ładna waga :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 czerwca 2019, 23:20

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
  • Paulciaa__ Przyjaciółka
    Postów: 118 145

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 23:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Evli wrote:
    Paulciaa a długo Nikola potrzebowała pomocy w oddychaniu? Dostawała sterydy po narodzinach?
    Ale fajnie 5 kilo już ♥️

    Alrauna1987 2500g to bardzo ładna waga :)


    Evli długo, ponad 2 miesiące. Jakoś tydzień po wyleczeniu z grypy zaczeła w pełni sama oddychać. Własnie 12 dni respirator, około 1.5 miesiąca cpap i 2 tygodnie takie wąsy do oddychania. Z tym, ze te wąsy zawsze jak przychodziłam to były obok noska. I taka szczesliwa byłam jak saturacja była idealna. Tak, dostała sterydy jakoś jak długo była na cpapie i chcieli wspomóc płucka. Nie pamietam, ile dokładnie ale na pewno ponad tydzień podawali jej sterydy. Pozniej taki strach jak ją wzielismy do domu, zeby pamiętała o oddychaniu. Mamy monitor oddechu i to super sprawa. Nie wyobrazam sobie życia bez niego. Dzięki niemu jestem spokojniejsza. Do tej pory jak chodzimy na spacery i Nikola śpi ładnie w wozku to się zatrzymuje, zeby sprawdzic czy brzuszek unosi się do góry. Myslę, że ten strach pozostanie już na zawsze po takich przejściach. Urodzeniowo 880g i 37cm, teraz 5kg i 56cm(moze ciut wiecej).

    Nikola Mała Wojowniczka 03.01.19 880g i 37cm❤
  • Evli Autorytet
    Postów: 3815 2518

    Wysłany: 26 czerwca 2019, 00:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To i tak Twoja krótko miała respirator :) U nas przedłużyło się ze względu na podejrzenie problemu z sercem a później nadciśnienie płucne. Od 4 dni mamy sterydy i poprawa jest świetna, w końcu odłączyli maszynę z tlenkiem azotu i będziemy przechodzić na cpap :) Dzwoniłam przed chwila i pięknie oddycha sama ale nadal zapomina się oddychać jak zaśnie wiec jeszcze czekają. Może jutro :) Ogólnie to będą ciężkie dni bo żeby przejść na cpap to schodzą z morfiny wiec coraz bardziej jest rozbudzona i wkurzona ;) sterydy zreszta też działają rozdrażniajaco :(
    O monitorze oddechu tez będę musiała pomyśleć bo znając siebie to nie usnę i też będę cały czas sprawdzać czy oddycha..
    Jaki masz model?

    gosia7122 lubi tę wiadomość

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
  • Migotka83 Autorytet
    Postów: 558 267

    Wysłany: 26 czerwca 2019, 00:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Alrauna, waga Twojego Maluszka nie jest zla. U nas w 37tc bylo 1940gr i mimo, ze nic sie nie działo zrobili mi cc. Teraz Mala ma prawie 5 miesiecy i wazy ponad 5.5kg. Dziewczyna ma tyle energii, ze ja ledwo za nia nadazam ;-)

    Mmalibu, u mnie bialko pappa bylo za niskie. Nie pamietam, ale coś koło 0.4. Często przy hipotrofii wychodzi nisko.

    Evli, cieszę się z postępów. Powoli i do przodu. Nie obejrzysz się, a Córeczka będzie szaleć w domu :-) Polecam monitor baby sense 7. Ja bez niego bym chyba wogole nie spala ;-)

    Paulciaa, super Twoja Nikola rośnie! Juz chyba powoli zapominacie ten czas w szpitalu? ;-)

    Basiu, trzymam kciuki! Te przepływy nie sa takie zle. U mnie czasem do 2 dochodzilo i nic nie robili...

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 czerwca 2019, 02:42

    Evli lubi tę wiadomość

    Aniołki 8tc 2016 i 6tc 2017
    Kochana Kruszynka - hipotrofia 2019
  • mmalibu Autorytet
    Postów: 861 1106

    Wysłany: 26 czerwca 2019, 07:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paulciaa__ wrote:
    Z tego co pamietam to ja chyba miałam niskie białko, ale musiałabym sprawdzić. Tylko, ze nikt nie zareagował. Acard zaczęłam brać dopiero jakoś w 23tc i to na własną rekę. To juz zdecydowanie za pozno było.

    Mmalibu a Tobie ile białko wyszło?

    Basia ja miałam przepływy ponad 2. O ioe pamiętam w tetnicach pepowinowych. Mogę się mylić. Ale z tego co mi mówił mój lekarz to były praktycznie dwukrotnie przekroczone. Pozniej w główce się pogorszyły. Groziło małej niedotlenienie, zamartwica wewnątrzmaciczna. No i pozniej przepływ wsteczny. Bardzo bym chciała być kiedyś jeszcze w ciąży, ale nie wiem co musiałabym zrobić zeby sytuacja się nie powtórzyła.
    0,4 MoM

    relg6iyem5hi69f7.png
  • Evli Autorytet
    Postów: 3815 2518

    Wysłany: 26 czerwca 2019, 13:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paulciaa__ wrote:
    Czyli jest na respiratorze? Ile ma tlenu? Synek mojej koleżanki był 2 miesiące ma respiratorze. Przez tydzień miał 100% tlenu. Dobrze, ze próbują przechodzic na cpap. U Nas Nikola była 12 dni ma respiratorze, ale potem 1.5 miesiąca na cpapie. Dostaje jakieś sterydy na rozwój płucek? Dobrze, ze schodzą z leków. A waga piękna! 🙂 czyli jak dobrze rozumiem, pierwsze kangurowanie przed Wami?

    Przegapiłam wczoraj tą wiadomość ;)
    Tak jest na respiratorze. Tlenu ma między 21 a 24. 100% miała tylko pierwszego dnia.
    Kanguruje my się prawie codziennie. Pierwsze było jakoś tydzień po narodzinach :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 czerwca 2019, 13:13

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
‹‹ 138 139 140 141 142 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

TOP 10 nowinek technologicznych w dziedzinie wspierania płodności, których nie możesz przegapić

Czy sztuczna inteligencja może wspierać płodność i zwiększać szanse na zajście w ciążę? Czy wirtualna rzeczywistość może być antidotum na problemy emocjonalne w trakcie przedłużających się starań o dziecko? Jak nowoczesne rozwiązania, aplikacje, gadżety mogą pomagać parom, które marzą o rodzicielstwie? Zebraliśmy dla Was 10 nowinek technologicznych, które mogą w znaczący sposób przybliżyć Was do spełnienia marzenia...

CZYTAJ WIĘCEJ

5 rzeczy, które wesprą Twoje starania o dziecko!

Rozpoczynacie starania o dziecko. Wykonujesz kolejne testy ciążowe i… nic. Zastanawiasz się, dlaczego to tyle trwa, skoro „wszyscy” wokół informują o tym, że spodziewają się dziecka. Tak naprawdę wiele starań kończy się sukcesem dopiero po pewnym czasie, a niepłodność dotyczy już blisko 15-20% par. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe poczęcie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Ciąża pozamaciczna - czym jest i jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) zdarza się raz na 90-100 przypadków ciąży. Jest to ciąża, która zamiast w macicy rozwija się poza nią. Objawy ciąży pozamacicznej nie są jednoznaczne. Trudno ją czasem rozpoznać, bo na początku objawy są podobne do ciąży o prawidłowym przebiegu. Na późniejszym etapie pojawia się ból podbrzusza, krwawienie oraz brak prawidłowego przyrostu hormonu hCG. 

CZYTAJ WIĘCEJ