X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Krakowianki starające się o dziecko.
Odpowiedz

Krakowianki starające się o dziecko.

Oceń ten wątek:
  • Rudzik1 Autorytet
    Postów: 1950 1035

    Wysłany: 20 listopada 2018, 01:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 października 2019, 23:26

    Selina lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 listopada 2018, 01:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Rudzik1 wrote:
    Selina całe szczęście, że trafiłaś na tego lekarza. Ja też uważam, że histeroskopia powinna być standardowym badaniem przy długich staraniach, bo nie jest inwazyjna, a wiele może wnieść. Nie wiem dlaczego lekarze tak niechętnie ją zalecają, jeśli nie ma ewidentnych wskazań typu polip. Gdzie można zrobić ten posiew metodą aspiracji?
    Tez sie bardzo ciesze, ze mi go polecono, w zasadzie jedna forumowiczka :)
    Wielu lekarzy uwaza, ze to inwazyjne badanie mimo wszystko, ze mozn anaruszyc sciany macicy i narobic zrostow i ze bedzie jeszcze gorzej.
    Widziałam, ze w ProCreative mają za 400zł i w Superior za 300zł nzw.sie to biopsja endometrium aspiracyjna/metoda aspiracji

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 listopada 2018, 01:15

    Rudzik1 lubi tę wiadomość

  • Dziwna Autorytet
    Postów: 907 261

    Wysłany: 20 listopada 2018, 08:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja już miałam termin na histeroskopie i jeden lekarz zlecił a drugi powiedział że to bezsens. A jednak zrobiłam i się okazało że była przegroda i polip

    Wszystko ma swój czas...
  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 20 listopada 2018, 09:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Selina, to super wieści. Od razu widać, że energia nowa w Ciebie wstapiła:) To jest paskudna bakteria, ale przynajmniej wiesz co masz leczyć, to już jest coś. Zastanawiam się czemu tylko w dwóch przychodniach wykonują tę biopsję endometrium. Będziesz ją potem robić w którejś z nich czy na NFZ, tak jak histero?

    Skoro mój M. miał tę bakterię i może nadal ma (jutro robi posiew), to ja też mogę mieć, więc pewnie też będę robić tę biopsję, dobrze, że jest to forum, bo człowiekowi się oczy otwierają. Zastanawiam się tylko czym różni się biopsja od histero. Na histero można wykryć przegrodę i coś jeszcze?

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • Dziwna Autorytet
    Postów: 907 261

    Wysłany: 20 listopada 2018, 10:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Na histero wjeżdża ci taka kamerka i ogląda wnętrze macicy. I jak coś go niepokoi to pobiera wycinek do badania.

    Wszystko ma swój czas...
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 listopada 2018, 13:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    Hej Selina, to super wieści. Od razu widać, że energia nowa w Ciebie wstapiła:) To jest paskudna bakteria, ale przynajmniej wiesz co masz leczyć, to już jest coś. Zastanawiam się czemu tylko w dwóch przychodniach wykonują tę biopsję endometrium. Będziesz ją potem robić w którejś z nich czy na NFZ, tak jak histero?

    Skoro mój M. miał tę bakterię i może nadal ma (jutro robi posiew), to ja też mogę mieć, więc pewnie też będę robić tę biopsję, dobrze, że jest to forum, bo człowiekowi się oczy otwierają. Zastanawiam się tylko czym różni się biopsja od histero. Na histero można wykryć przegrodę i coś jeszcze?
    Tzn może robią też w innych miejscach, nie mam pojęcia ;) napisałam tylko o tych co wiem, co sprawdziłam. Możliwe że w klinikach krakowskich też taka usługa jest. Nie będę robiła na nfz, bo dr powiedział, że teraz się za długo czeka i zaprosił do siebie lub gdzieś indziej. Pójdę oczywiście do niego, bo mam zaufanie że dobrze mi to zrobi. Mówił, że ma jakieś nowe specjalne podłoża do posiewów, nie zrozumiałam za bardzo o co kaman, ale wierzę, że cosik dobrego.
    Na biopsji nie ma pracy kamerka chyba tak jak napisała Dziwna. Jest tylko pobranie frg.endo do badania za pomocą specjalnej szczoteczki bodajże. Podczas histero natomiast można wykryć różne nieprawidłowości w jamie macicy (właśnie przegroda, polipy, mięśniaki i co się da to się usuwa mikronarzedziami) u mnie dr wypełniał ja też przy okazji solą fizjologiczną, żeby wszystko lepiej uwidocznić-nie wiem czy normalnie też się tak robi czy nie

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 listopada 2018, 14:27

  • kłot Autorytet
    Postów: 803 923

    Wysłany: 21 listopada 2018, 20:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczynki, ostatnio mało się udzielam bo mam dużo pracy ale Was podczytuje :) Selina dobrze że przynajmniej wiesz już co mogło być przyczyną niepowodzeń, teraz już pójdzie z górki :)
    U mnie oczywiście pojawiła się @, i już jestem najprawdopodobniej po owulacji. W tym cyklu zero objawów owu :/ tylko przed moment pojawił się rozciągliwy śluz w 8dc i tylko wtedy był sex bo oczywiście mój mąż wyjechał w pon o 4 rano do pracy i wróci dopiero w piątek w nocy... Więc minimalne szanse że w tym cyklu się uda. Jutro (12dc) idę do nowej ginekolog, ciekawe czy coś wymyśli, wszystkie wyniki biorę ze sobą. Dam znać po.
    A Ty do kogo Selina chodzisz?

    cb7w9jcgx8lte4p1.png
    29l.
    Wyniki męża- ok
    HSG- jajowody drożne
    Histeroskopia - usunięte zrosty przy szyjce macicy. Najprawdopodobniej czynnik maciczny
    Po ponad 2 latach starań
    16.01 BetaHCG - 195,10 <3
    20.01 Beta 896,40 <3 <3
    24.01 Beta 2646 <3 <3 <3
    Czekamy na synka 💙 termin 30.09.20r.
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 21 listopada 2018, 21:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, a ja nie wiem trochę co robić, potrzebuje rady. Mój mężczyzna zrobił sobie badania (cały pakiet z HBA, mar, igg, itp, które mają rozstrzygnąć skąd taki problem z lepkością) i umówił nas do Parens na konsultację z M.na za tydzień. Ja będę wtedy prawdopodobnie w 5-6 dniu cyklu. Zastanawiam się czy nie przełożyć terminu na wcześniejszy tak żeby załapać się może na 2-3 DC, żeby w razie czego przepisał coś na stymulacje. Rok temu byłam stymulowana przez inną ginke Aromkiem, i były ładne jajeczka. Ponoć bez stymulacji też są, ale bez efektów jak widać. Nie bardzo się też orientuje czy mlody doktor na M.bedzie w stanie cokolwiek powiedzieć o wynikach męża. Gdzieś się pogubiłam i nie wiem co robić. Czy w ogóle jest sens iść do niego? Wyników jeszcze nie mamy bo mają być do odbioru na miejscu...

  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 21 listopada 2018, 22:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A macie już wyniki?

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 21 listopada 2018, 22:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Fiorella u nas dr M.nie potrafił za wiele o wynikach męża powiedzieć. Tzn w zasadzie powiedział to co już wiedzieliśmy i co widać czarno na białym. Ja zasugerowałam, że może mąż powinien zrobić posiew nasienia, bo nigdy nie robił, na co dr M., że po co, skoro nie ma leukocytów w nasieniu. U mojego męża też ciągle jest lepkość (oprócz tego słaba ruchliwość). Mąż poszedł ze świeżymi wynikami seminogramu (razem z fragmentacją) do androloga w tej klinice i jemu od razu ta lepkość się nie spodobała i stwierdził, se mąż może mieć jakąś bakterię o dał antybiotyk na 3tyg. (taki pewnie standardowy). To było początkiem października, ja też wtedy miałam histero w szpitalu (o której dr M.tez się pozytywnie nie wypowiadał, że po co ja to robię, że na usg wszystko dobrze wygląda a jak jest jakiś polip, to maleńki no na usg ledwo widać i czasem lepiej tego nie ruszać). Mąż zjadł te tabletki, później byliśmy na urlopie. Jak wróciliśmy czekały na mnie już wyniki po histero no i tam owa bakteria o której tutaj wcześniej wspomniałam. Dr który zabieg mi wykonywał przepisał od razu leczenie dla mnie i dla męża. Tamten antybiotyk który mąż brał wcześniej na bank nie zadziałałby na tego dziada, którego u mnie wykryto na endometrium. Powiem szczerze, że mam ochotę pójść do dr M.i wygarnąć mu conieco, powiedzieć co u mnie wykryto podczas tej histero która tak wcale nie była potrzebna wg.niego. Jak to rzekomo wszystko jest pięknie i u męża również. No skądś ta lepkość była i jest. Jestem naprawdę ciekawa czy po leczeniu u niego to zniknie, czy w ogóle się wyleczymy z tego (przede wszystkim ja, bo gin stwierdził, że to gorzej jak kobieta ma, bo u mężczyzny można nasienie obrobić/przesiać przy IUI np.lub ivf).
    Powiem szczerze ja tego lekarza nie polecam. Jak dla mnie on jest dobry dla par które dużego problemu nie mają jak np.beak owulacji, to ok może jest dobry. Jednak jak trzeba pogrzebać głębiej, to już ma problem

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 21 listopada 2018, 22:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Klot wiesz co czasem o dziwo taki jeden raz wytacza i jest ciąża ;) różnie bywa. Do kogo się wybierasz?
    Ja mam iść w grudniu do dr Knafel i może powie co dalej po antybiotykoterapii

  • kłot Autorytet
    Postów: 803 923

    Wysłany: 21 listopada 2018, 23:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina idę do Marzeny Kuli-Prykan, ktoś tutaj polecił ją, ma bardzo dobre opinie i pracuje w Ludwin&Ludwin. Mam nadzieję że znajdzie się jakiś mały wojownik który jednak przetrwa te 3 dni ;) Choć wcześniej mąż był na saunie (ale krótkie seanse + lodowata woda) i to były plemniki 4 dniowe... Sauna chyba słabo wpływa na plemniory?

    cb7w9jcgx8lte4p1.png
    29l.
    Wyniki męża- ok
    HSG- jajowody drożne
    Histeroskopia - usunięte zrosty przy szyjce macicy. Najprawdopodobniej czynnik maciczny
    Po ponad 2 latach starań
    16.01 BetaHCG - 195,10 <3
    20.01 Beta 896,40 <3 <3
    24.01 Beta 2646 <3 <3 <3
    Czekamy na synka 💙 termin 30.09.20r.
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 22 listopada 2018, 00:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    kłot wrote:
    Selina idę do Marzeny Kuli-Prykan, ktoś tutaj polecił ją, ma bardzo dobre opinie i pracuje w Ludwin&Ludwin. Mam nadzieję że znajdzie się jakiś mały wojownik który jednak przetrwa te 3 dni ;) Choć wcześniej mąż był na saunie (ale krótkie seanse + lodowata woda) i to były plemniki 4 dniowe... Sauna chyba słabo wpływa na plemniory?
    Tak, słabo. Jeszcze zależy jakie mąż ma parametry

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 22 listopada 2018, 06:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    A macie już wyniki?
    No właśnie nie, mąż nie wziął żadnego numerka do sprawdzenia w siedzi, chce odebrać osobiście, żebyśmy się nie nakręcali stawiając sobie sami diagnozy...

  • Dziwna Autorytet
    Postów: 907 261

    Wysłany: 22 listopada 2018, 08:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    kłot wrote:
    Selina idę do Marzeny Kuli-Prykan, ktoś tutaj polecił ją, ma bardzo dobre opinie i pracuje w Ludwin&Ludwin. Mam nadzieję że znajdzie się jakiś mały wojownik który jednak przetrwa te 3 dni ;) Choć wcześniej mąż był na saunie (ale krótkie seanse + lodowata woda) i to były plemniki 4 dniowe... Sauna chyba słabo wpływa na plemniory?
    Jeśli to opinie na znany lekarz to bierz to na dwa razy bo większość kont obecnie jest moderowana przez lekarzy i negatywne komentarze nie ujrzą światła dziennego. Jeśli chodzi o ludwin to tam są lekarze co pracują u nich i lekarze którzy wynajmują u nich gabinety. Niedawno tam byłam i właśnie się dowiedziałam że cześć tych lekarzy prowadzi własną praktykę w ich lokalach. Co do opinii to musisz swoją zbudować po kilku wizytach. Każdy lekarz jest inny i może nam się spodobać na pierwszej wizycie a później może być niezainteresowany tematem albo się nie przyznać że problem go przerasta.

    kłot lubi tę wiadomość

    Wszystko ma swój czas...
  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 22 listopada 2018, 09:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    Tak, słabo. Jeszcze zależy jakie mąż ma parametry

    Tu jak z wszystkim zależy od organizmu, bo my się lubimy saunowac i czego jak czego ale tego mezowi nie zakaze hehe, a mąż ma calkiem dobre wyniki. Z tym że to jest saunowanie raz na miesiac, moze nawet dwa miesiace. Mój dziś idzie na posiew i mi marudzi, że HBA to miało być już ostatnie badanie a musi jeszcze na to iść. Postraszylam go, że na pewno ma nadal tego paciorkowca i będzie miał chorą prostate i temat uciety. Faceci to hipochondrycy, trzeba ich tak podchodzic hehe

    kłot lubi tę wiadomość

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • kłot Autorytet
    Postów: 803 923

    Wysłany: 22 listopada 2018, 09:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mój podobno, jak się rozstaliśmy na jakiś czas, był we Wrocławiu (bo bliżej pracy) na rozszerzone badania nasienia i później miał konsultację z tymi wynikami u androloga, podobno ma bardzo dobre wyniki, androlog powiedział, że gdyby to było jakieś 60 lat temu to byłyby to wyniki raczej mocno średnie, ale jak na dzisiejsze "warunki" to ma bardzo dobre. Ciekawe czy to była prawda co powiedział mój M, czy tylko tak wymyślił żeby mnie uspokoić, bo oczywiście tych wyników nie widziałam (tylko poprzednie podstawowe które robiliśmy), bo podobno są one w tej klinice a on "nie będzie tam specjalnie jeździł" -.-

    cb7w9jcgx8lte4p1.png
    29l.
    Wyniki męża- ok
    HSG- jajowody drożne
    Histeroskopia - usunięte zrosty przy szyjce macicy. Najprawdopodobniej czynnik maciczny
    Po ponad 2 latach starań
    16.01 BetaHCG - 195,10 <3
    20.01 Beta 896,40 <3 <3
    24.01 Beta 2646 <3 <3 <3
    Czekamy na synka 💙 termin 30.09.20r.
  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 22 listopada 2018, 13:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny może wam sie przyda to info. Jak będziecie chciały swoich wysłać na posiew to w Parens mozna tylko we wtorki i czwartki do 10 rano.Na wynik czeka sie tydzień, koszt 80 zł.

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 22 listopada 2018, 14:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anuśla wrote:
    Dziewczyny może wam sie przyda to info. Jak będziecie chciały swoich wysłać na posiew to w Parens mozna tylko we wtorki i czwartki do 10 rano.Na wynik czeka sie tydzień, koszt 80 zł.
    Dokładnie. Mój mąż jak kiedyś chciał zrobić, to akurat był piątek :/ a wtedy jeszcze dr M.mnie odwiódł od tego pomysłu, żeby tego nie robił

  • kłot Autorytet
    Postów: 803 923

    Wysłany: 22 listopada 2018, 14:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jestem po wizycie. Bardzo dokładna Pani doktor, przejrzała wszystkie wyniki. Powiedziała że wszystkie są ok oprócz cytomegalii która wyszła mi reakrywna parę miesięcy temu, mam to badanie powtórzyć. Powiedziała że jestem jeszcze młoda i że tak na prawdę jak rzadko widzę się z mężem to możliwe że nie trafiamy... i faktycznie zrobiła mi usg (12dc) i jeszcze jestem przed owu. Możliwe że będzie dzisiaj lub jutro...pecherzyk 21mm, endometrium prawie 8mm. A mój mąż dopiero jutro późnym wieczorem będzie:( ale po2iedziala że jest szansa że się uda. Choć wiadomo lepiej przed owu. Jestem na razie umówiona do niej na monitoring czy pęcherzyk pęka za tydzień. Jestem pełna nadziei:)

    Dziwna, Selina lubią tę wiadomość

    cb7w9jcgx8lte4p1.png
    29l.
    Wyniki męża- ok
    HSG- jajowody drożne
    Histeroskopia - usunięte zrosty przy szyjce macicy. Najprawdopodobniej czynnik maciczny
    Po ponad 2 latach starań
    16.01 BetaHCG - 195,10 <3
    20.01 Beta 896,40 <3 <3
    24.01 Beta 2646 <3 <3 <3
    Czekamy na synka 💙 termin 30.09.20r.
‹‹ 225 226 227 228 229 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Naprotechnologia - naturalna metoda podczas starania o dziecko i nie tylko.

Naprotechnologia (Natural Procreatice Technology, w skrócie: NPT lub NaPro) to metoda naturalnego wsparcia prokreacji. Ma wiele zwolenników, jak i całkiem sporo przeciwników, zanim wypowiesz swoją opinię, przeczytaj informacje jakie dla Ciebie zebraliśmy. Przeczytaj, na czym dokładnie polega naprotechnologia, czy jest przeznaczona tylko dla kobiet, czy również wspiera mężczyzn, w jakich przypadkach okazuje się najskuteczniejsza, a w jakich raczej się nie sprawdzi. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Znaczenie jakości męskiego nasienia

Jest wiele czynników, które wpływają na szanse na zajście w ciążę u pary, która marzy o rodzicielstwie. Jednak niewątpliwie wśród najważniejszych jest odpowiednia jakość komórki jajowej i plemników. Wyjaśniamy, dlaczego jakościowe komórki jajowe czasami nie gwarantują sukcesu. Jakie znaczenie odgrywa jakość męskiego nasienia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

CZYTAJ WIĘCEJ

Niepłodność u mężczyzn - najczęstsze przyczyny. Kiedy warto wykonać badanie nasienia?

Problem z poczęciem dziecka jest problemem obojga partnerów, dlatego jeśli już dłuższy czas czekasz na dziecko, to diagnostykę i ewentualne leczenie rozpocznij razem z partnerem. Niepłodność u mężczyzn występuje tak samo często, jak u kobiet. Przeczytaj jakie są najczęstsze przyczyny problemów z płodnością u mężczyzn, w jaki sposób można je wykryć i jakie są potencjalne rozwiązania na zajście w ciążę.

CZYTAJ WIĘCEJ