X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną Immunologia. Leki i szczepienia limfocytami.
Odpowiedz

Immunologia. Leki i szczepienia limfocytami.

Oceń ten wątek:
  • mt30 Autorytet
    Postów: 2410 770

    Wysłany: 21 stycznia 2020, 21:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    elinkagd wrote:
    Wiem że już wiele razy pisalyscie ale napiszcie mi proszę raz jeszcze. Mam pierwszą wizytę 2 marca u docenta Pasnika. Jakie badania mam zrobić na tą wizytę aby być w miarę przygotowana? Gdzie te badania mogę zrobić, najlepiej wysyłając krew do badania. Tak mam zamiar zbadać kiry bo w Gdańsku nie mogę nigdzie zrobić tego typu badań. Dziękuję.

    Ja robię ocenę cytokin(test CBA), IMK, ANA1, zastanawiam się nad KiR i testem na trombofile ze str. testdna

  • baksia Autorytet
    Postów: 1489 1316

    Wysłany: 21 stycznia 2020, 21:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Celka wrote:
    Ja też szukałam na innych forach i ktoś opisał jak to wygląda ( może to właśnie Ty pytałaś 😁) . Pierwsza wizyta i badania, następnie za jakieś 4 tyg kolejna i omówienie wyników i plan leczenia.

    Czytałam gdzieś , że mega duże dawki progesteronu też wpływają ochronnie na zarodek przy kiepskim MLR. Dziewczyny czy któraś się spotkała z taką teorią ?

    Ja w weekend pytałam dziewczyni i chyba z dwie mi opislay jak to mniej więcej wygląda. 😃
    O progesteronie nie słyszałam.

    Ewelka pewie, ze się podzielimy doświadczeniami. Sama jestem ciekawa. Ja z zajściem w ciążę nie mam problemu ale coś się dzieje w 6-8 tc i zatrzymuje się serduszko ale od początku wolno rozwija się ciąża 😔 też mam nadzieję, że Prof nam pomoże.

    Elinkagd ja nie pomogę, bo wybieram się do Prof Malinowskiego. Również jestem z Trójmiasta 😊
    Jakiś czas temu również chciałam zbadać Kiry na własną rękę ale byłam w szoku, że w Trójmieście nie ma gdzie tego zrobić 😑

    Ewelka02 lubi tę wiadomość

    iv09ej28y92h7fp1.png
    23.03.2019 Aniołek ❤️ - 9 tc Poronienie zatrzymane
    6.06.2019 - puste jajo płodowe
    12.11.2019 Aniołek ❤️ - 8tc poronienie zatrzymane
    Problemy immunologiczne-szczepienia limfocytami
    Pomorskie
  • Celka Ekspertka
    Postów: 127 65

    Wysłany: 21 stycznia 2020, 21:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mt30 wrote:
    Robiłyście test IMK może w lab. Diagnostyka? Mogę mi pobrać ale materiał wysyłają kurierem do innego labu. Czas dostarczenia ok. 20h. Czekam cały miesiąc, żeby zrobić to badanie i mam obawy, czy dobrze mi zrobią.
    Bo to może później sfałszować komórki NK? Szpital najbliższy, który robi 130km :(i w szpitalu Pani mówiła, że trzeba zrobić również do tego badania morfologię i być rano na pobranie.
    Ja robiłam w Diagnostyce albo bardziej próbowałam. Dzwoniłam kilka razy aby dopytać jak to ma wyglądać. Pani kazała przyjechać na czczo o 13.30 bo kurier miał zaraz przyjechać po próbkę. Czekalam i czekalam na wynik i w koncu po tyg do mnie zadzwonili , ze moja probka leżała zby długo i wynik będzie przekłamany. Więc pojechałam do Łodzi do APC ( mam 130 km więc nie tak daleko jak widzę że dziewczyny nawet z Trójmiasta) i tam zrobiłam plus jeszcze allo MLR i cross match. Ja mam złe doświadczenia odnośnie punktów pobrań bez zaplecza laboratoryjnego.

  • Borden Autorytet
    Postów: 534 498

    Wysłany: 21 stycznia 2020, 23:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    baksia wrote:
    Ja w weekend pytałam dziewczyni i chyba z dwie mi opislay jak to mniej więcej wygląda. 😃
    O progesteronie nie słyszałam.

    Ewelka pewie, ze się podzielimy doświadczeniami. Sama jestem ciekawa. Ja z zajściem w ciążę nie mam problemu ale coś się dzieje w 6-8 tc i zatrzymuje się serduszko ale od początku wolno rozwija się ciąża 😔 też mam nadzieję, że Prof nam pomoże.

    Baksia, u mnie było to samo z ostatnią ciążą. A powiedz czy beta na początku była dynamiczna czy od razu były wolne przysrosty? Bo u mnie super przyrost 180% , a po tygodniu tylko 66%. I mialam rację, że coś jest nie tak. Serduszko biło 120 /min , wielkość zarodka 3,2 mm. Po dwóch tygodniach, około 10 tyg ciąży serce już nie biło, zarodek miał jakiś 1 cm.
    A u ciebie w jakim tempie biło serce?
    pozdrawiam

    Wady:
    # niedoczynność i Hashi i IO
    # MTHFR C677 homozygota
    # słabo dodatnie p/c kardiolipinie
    # ostatnio kiepskie endo - 6 mm
    #1 poronienie w 10 tyg (zarodek XX - zdrowy)

    # NK - 25%
    # il 10 i il 5 - za nisko
    # szczepienia - dr Paśnik

    Pozytywy:
    * KIR BX (brak tylko 1 implantacyjnego)
    * Amh - 2,7

    Zalety:
    - 1 dziecko

    Mąż: armia zacna, morfo od 4-6%, fragmentacja 14%
  • Borden Autorytet
    Postów: 534 498

    Wysłany: 21 stycznia 2020, 23:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sylwia dzięki za odpowiedź

    Wady:
    # niedoczynność i Hashi i IO
    # MTHFR C677 homozygota
    # słabo dodatnie p/c kardiolipinie
    # ostatnio kiepskie endo - 6 mm
    #1 poronienie w 10 tyg (zarodek XX - zdrowy)

    # NK - 25%
    # il 10 i il 5 - za nisko
    # szczepienia - dr Paśnik

    Pozytywy:
    * KIR BX (brak tylko 1 implantacyjnego)
    * Amh - 2,7

    Zalety:
    - 1 dziecko

    Mąż: armia zacna, morfo od 4-6%, fragmentacja 14%
  • baksia Autorytet
    Postów: 1489 1316

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 09:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Borden, u mnie w pierwszej ciąży pierwszy przyrost był 160% po 3 dniach 176%, a po tygodniu 72% ale Beta już była ponad 3 tysiące a podobno powyżej 1tys Beta może zwolnić i to nie jest niepokojące. Po 1,5 tyg od ost bety byłam na wizycie, serduszko biło ale Dr nie powiedziała w jakim tempie. Po 2 tyg wylądowałam w szpitalu z plamieniem i okazało się, że serduszko nie bije i wielkość maleństwa miało tyle samo co 2 tyg temu na wizycie.
    W drugiej ciąży od razu Beta była niższa i rosła coraz wolniej i to było puste jajo płodowe.
    W 3 ciąży zaczynałam od bety 23-pierwszy przyrost był 165%, 2 Beta 191%,a następna 100% dalej nie badalam. Ale coś musiało się stać, że zwolniła a jeszcze była dosyć niska bo ponad 800.Serduszko biło do 7tc ale ciąża była młodsza o 6 dni. Tydzień przed poronieniem bete miałam ponad 19 tys więc dosyć wysoko. Ale również nie wiem jak biło serduszko ponieważ dr nie chciał męczyć malucha. Widziałam tylko,, pikający,, punkt na usg i dr powiedział, że to serduszko. Tydzień później już serduszko nie biło. 😔

    iv09ej28y92h7fp1.png
    23.03.2019 Aniołek ❤️ - 9 tc Poronienie zatrzymane
    6.06.2019 - puste jajo płodowe
    12.11.2019 Aniołek ❤️ - 8tc poronienie zatrzymane
    Problemy immunologiczne-szczepienia limfocytami
    Pomorskie
  • mt30 Autorytet
    Postów: 2410 770

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 10:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Czy warto robić KIR, jeżeli 2 razy beta minimalnie ruszyła?

  • Borden Autorytet
    Postów: 534 498

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 11:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Baksia, to u ciebie było z betą lepiej niż u mnie, bo u mnie już przy 2500 zaczęła zwalniać, a na tym etapie to jeszcze powinna byc jakaś dynamika.
    Kurcze chciałabym wierzyć, że to kwestia np. podania heparyny a nie immunologii. U mnie p/c kardiolipinowe były graniczne i chciałabym wierzyć, że to było przyczyną, bo to problem łatwy do wyeliminowania. Niestety nie zachodze od ponad 2 lat więc nie mam jak tego zweryfikować

    Baksia, robiłaś cytokiny może? W stopce tego nie masz.
    U ciebie są mocne ANA, to może one mieszały.
    A powiedz mi jak byłaś obstawiona lekami przy dwóch kolejnych ciążach?
    pozdrawiam

    Wady:
    # niedoczynność i Hashi i IO
    # MTHFR C677 homozygota
    # słabo dodatnie p/c kardiolipinie
    # ostatnio kiepskie endo - 6 mm
    #1 poronienie w 10 tyg (zarodek XX - zdrowy)

    # NK - 25%
    # il 10 i il 5 - za nisko
    # szczepienia - dr Paśnik

    Pozytywy:
    * KIR BX (brak tylko 1 implantacyjnego)
    * Amh - 2,7

    Zalety:
    - 1 dziecko

    Mąż: armia zacna, morfo od 4-6%, fragmentacja 14%
  • Borden Autorytet
    Postów: 534 498

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 11:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mt30 wrote:
    Czy warto robić KIR, jeżeli 2 razy beta minimalnie ruszyła?

    Tak, bo Trasti miała KIR AA i mąż C2C2 a jej ciąża zatrzymana rozwijała się bodajże do 10tyg. Czasem Kiry AA pozwalają na wczesny rozwój ale i tak trzeba mocno ciąże podtrzymywać lekami / wlewami w 1 trymestrze żeby ograniczyć ryzyko poronienia

    Wady:
    # niedoczynność i Hashi i IO
    # MTHFR C677 homozygota
    # słabo dodatnie p/c kardiolipinie
    # ostatnio kiepskie endo - 6 mm
    #1 poronienie w 10 tyg (zarodek XX - zdrowy)

    # NK - 25%
    # il 10 i il 5 - za nisko
    # szczepienia - dr Paśnik

    Pozytywy:
    * KIR BX (brak tylko 1 implantacyjnego)
    * Amh - 2,7

    Zalety:
    - 1 dziecko

    Mąż: armia zacna, morfo od 4-6%, fragmentacja 14%
  • mt30 Autorytet
    Postów: 2410 770

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 11:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Borden wrote:
    Tak, bo Trasti miała KIR AA i mąż C2C2 a jej ciąża zatrzymana rozwijała się bodajże do 10tyg. Czasem Kiry AA pozwalają na wczesny rozwój ale i tak trzeba mocno ciąże podtrzymywać lekami / wlewami w 1 trymestrze żeby ograniczyć ryzyko poronienia

    No właśnie czytałam, że badanie KIR ma sens robione z mężem. Mąż ma azoospermię i korzystamy zawsze z dawcy. Myślisz, że jest zasadność tych badań w moim przypadku? Może ktoś jest w podobnej sytuacji?

  • Borden Autorytet
    Postów: 534 498

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 14:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mt30 wrote:
    No właśnie czytałam, że badanie KIR ma sens robione z mężem. Mąż ma azoospermię i korzystamy zawsze z dawcy. Myślisz, że jest zasadność tych badań w moim przypadku? Może ktoś jest w podobnej sytuacji?


    Myślę, że nadal ma sens, bo twój ewentualny kir AA byłby nadal mało prospektywny, a wciąz nie wiesz czy dawca jest C1 czy C2 i w zwiazku z tym wypadałoby wdrozyć u ciebie Accofil.
    Nawet BX z wieloma brakami kwalifikuje de facto do Accofilu.
    Lepiej zrobić niz się zastanawiać bez końca :)

    Poza tym jak sama mówisz beta dwa razy ruszyła - biochemiczne. Skoro dawca ma super nasienie, to problem może lezeć po stronie macicy.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 22 stycznia 2020, 14:02

    Wady:
    # niedoczynność i Hashi i IO
    # MTHFR C677 homozygota
    # słabo dodatnie p/c kardiolipinie
    # ostatnio kiepskie endo - 6 mm
    #1 poronienie w 10 tyg (zarodek XX - zdrowy)

    # NK - 25%
    # il 10 i il 5 - za nisko
    # szczepienia - dr Paśnik

    Pozytywy:
    * KIR BX (brak tylko 1 implantacyjnego)
    * Amh - 2,7

    Zalety:
    - 1 dziecko

    Mąż: armia zacna, morfo od 4-6%, fragmentacja 14%
  • Migotka9191 Debiutantka
    Postów: 9 0

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 14:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witam Dziewczyny Mam do odsprzedania pare lekow MENOPUR75IU data ważności marzec oraz 2 opakowania .MONURAL 3G , 1 op OVITRELLE 250 /0,5 ml oraz 2 op CLOSTILBEGYT 50 mg

  • baksia Autorytet
    Postów: 1489 1316

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 14:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Borden nie badalam cytokin. Jeśli chodzi o ANA to byłam u 2 reumatologow i powiedzieli, że mam dodatnie tylko dfs70, a to są przeciwciała które fałszują wynik ANA i nie wskazuje na żadną chorobę tym bardziej, że nie mam objawów. Pytałam czy ma to wpływ na ciaze, poronienia i powiedzieli, że nie. Tak samo powiedział immunolog u którego byłam po tym trzecim poronieniu. No ale ja coś czuję, że to nie jets tak do końca że one nie szkodzą.. No ale jak lekarze uważają inaczej 🤷🏼‍♀️
    W trzeciej ciąży brałam heparyna, acard, metylowane Wit (brałam już 2 miesiące przed zajściem w ciążę) i encorton 5mg, Euthyrox.
    Mam nadzieję, że Prof Malinowski mi pomoże 🙏🏻

    iv09ej28y92h7fp1.png
    23.03.2019 Aniołek ❤️ - 9 tc Poronienie zatrzymane
    6.06.2019 - puste jajo płodowe
    12.11.2019 Aniołek ❤️ - 8tc poronienie zatrzymane
    Problemy immunologiczne-szczepienia limfocytami
    Pomorskie
  • Celka Ekspertka
    Postów: 127 65

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 16:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    baksia wrote:
    Borden nie badalam cytokin. Jeśli chodzi o ANA to byłam u 2 reumatologow i powiedzieli, że mam dodatnie tylko dfs70, a to są przeciwciała które fałszują wynik ANA i nie wskazuje na żadną chorobę tym bardziej, że nie mam objawów. Pytałam czy ma to wpływ na ciaze, poronienia i powiedzieli, że nie. Tak samo powiedział immunolog u którego byłam po tym trzecim poronieniu. No ale ja coś czuję, że to nie jets tak do końca że one nie szkodzą.. No ale jak lekarze uważają inaczej 🤷🏼‍♀️
    W trzeciej ciąży brałam heparyna, acard, metylowane Wit (brałam już 2 miesiące przed zajściem w ciążę) i encorton 5mg, Euthyrox.
    Mam nadzieję, że Prof Malinowski mi pomoże 🙏🏻
    Ja też bardzo liczę na pomoc prof . Ale cała ta immunologia to bardzo zawiły temat.

    Dziewczyny właśnie idę na mszę ku Św. Rity patronki starających się. Więc pomodle się za nas wszystkie 😁 czy wy wierzące czy nie , będę was wszystkie polecac w modlitwie 😘 u nas jest każdego 22 dnia miesiąca taka msza .

    baksia, mt30, njut, aeiouy, Borden, Kosanka, Ewelka02 lubią tę wiadomość

  • baksia Autorytet
    Postów: 1489 1316

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 17:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Celka domyślam się, że immunologia nie jest taka łatwa i prosta. Ale chyba trzeba wierzyć, że ktoś nam pomoże bo bez tego to chyba można sobie wszystko darować 😣

    iv09ej28y92h7fp1.png
    23.03.2019 Aniołek ❤️ - 9 tc Poronienie zatrzymane
    6.06.2019 - puste jajo płodowe
    12.11.2019 Aniołek ❤️ - 8tc poronienie zatrzymane
    Problemy immunologiczne-szczepienia limfocytami
    Pomorskie
  • emciaczek Znajoma
    Postów: 19 1

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 17:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Figunia wrote:
    Ja na początku miałam zlecone genotyp KIR , NK i allo Mllr ,😊 podobnie jak ty mam endometrioza 1 stopnia jakie miałaś zarodki w procedurze ? Dobrej jakości ?


    Nie pamiętam jakiej jakości były zarodki bo w novum w dokumentacji nie widzę nigdzie ceny zarodków. Z tego co lekarze mówili to były bardzo dobrej jakości zarodki. Ostatni transfer był pozytywny do 8tc bo serduszka nie było i miałam wywoływane poronienie.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 22 stycznia 2020, 18:00

    ONA - 38 lat ON - 41
    Usunięta przegroda macicy
    Prolaktynemia
    MTHFR - C6777T hetero, A1298C hetero,
    laparoskopia+ histeroskopia = jajowody drożne, Endometrioza 1 stopnia
    Kariotypy - ok
    KIR AA
    7 pełnych procedur - 9 transferów (2 biochemie)
    Bocian... Novum... Kriobank (obecnie)
  • emciaczek Znajoma
    Postów: 19 1

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 18:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, jakie badania mąż może zrobić przy problemach z implantacją...?

    ONA - 38 lat ON - 41
    Usunięta przegroda macicy
    Prolaktynemia
    MTHFR - C6777T hetero, A1298C hetero,
    laparoskopia+ histeroskopia = jajowody drożne, Endometrioza 1 stopnia
    Kariotypy - ok
    KIR AA
    7 pełnych procedur - 9 transferów (2 biochemie)
    Bocian... Novum... Kriobank (obecnie)
  • njut Autorytet
    Postów: 4864 2361

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 18:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    emciaczek wrote:
    Dziewczyny, jakie badania mąż może zrobić przy problemach z implantacją...?
    Jakich by nie zrobił to na implantację nie ma co liczyć ;)

    STARANIA ZAKOŃCZONE BEZ SKUTKU
    3 poronienia naturalnych ciąż: 2011 5+6tc, 2013 7+1tc, 2019 8+2tc i 1CB po CT
    2 IVF > 11 zarodków > 2013 8A+8A, 8A+6B, 2015 8B, 2018 3BC, 2019 3BB, 3AB (CB, beta max 17,18), 2020 4AB, 8A... czeka 8A, ❄️
    A1298C hetero, PAI-1 4G/5G hetero, APA +, endometrioza II (zatoki), KIR AA, NK 21% > 17% > 15%, aktywność NK 58,9%, MLR 0% > szczepienia mężem > 0% mąż, 0% dawcy > 4 mc > 0% mąż, 33,6% dawcy > szczepienia pulowane > 91,2% mąż, 0% dawcy > 4cs CB, 5cs poronienie 8+2tc > 45,3% mąż, 55,5% dawcy > 7 mc > immunosupresja > cdn
    on: FDNA 22%, HLA-C C1
    moja historia leczenia
  • Borden Autorytet
    Postów: 534 498

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 21:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Baksiu , encorton 5mg to dawka terapeutyczna. Taka dawka ma sens przy braniu jej co najmniej pół roku przed transferem. Rekomendowana to 15mg- 20 mg.
    Powodzenia następnym razem😊

    Esperanza Mia, njut lubią tę wiadomość

    Wady:
    # niedoczynność i Hashi i IO
    # MTHFR C677 homozygota
    # słabo dodatnie p/c kardiolipinie
    # ostatnio kiepskie endo - 6 mm
    #1 poronienie w 10 tyg (zarodek XX - zdrowy)

    # NK - 25%
    # il 10 i il 5 - za nisko
    # szczepienia - dr Paśnik

    Pozytywy:
    * KIR BX (brak tylko 1 implantacyjnego)
    * Amh - 2,7

    Zalety:
    - 1 dziecko

    Mąż: armia zacna, morfo od 4-6%, fragmentacja 14%
  • baksia Autorytet
    Postów: 1489 1316

    Wysłany: 22 stycznia 2020, 22:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Borden wiem, że dawka 5mg była za niska 😣 w dniu pozytywnej bety jechałam 150km do lekarza, bo u siebie w Trójmieście nie było wolnego terminu, a o NK dowiedziałam się dwa dni wcześniej w sobotę. A tam immunolog powiedziała mi, że przy moich wynikach nie potrzebne są sterydy i najwyżej aby mieć spokojna głowę to mogę brać 5mg 😑 nikt inny nie chciał mi przepisać innej dawki..
    Dopiero immunolog którego znalazłam po poronieniu powiedział mi, że dawka 5mg nic nie dała bo była za niska 😣 nie wiem czy to by coś zmieniło gdybym miała wyższa dawkę 🤷🏼‍♀️ nie chce o tym myśleć, bo aż serce mi pęka jak pomyślę że mogłoby się to wszystko inaczej skończyć gdyby ktoś mi dał większą dawkę 😔
    Dziękuję i Tobie również życzę powodzenia!

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 22 stycznia 2020, 22:13

    iv09ej28y92h7fp1.png
    23.03.2019 Aniołek ❤️ - 9 tc Poronienie zatrzymane
    6.06.2019 - puste jajo płodowe
    12.11.2019 Aniołek ❤️ - 8tc poronienie zatrzymane
    Problemy immunologiczne-szczepienia limfocytami
    Pomorskie
‹‹ 1324 1325 1326 1327 1328 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Inseminacja (IUI) koszt i wskazania. Jaka jest skuteczność inseminacji?

Inseminacja domaciczna jest zabiegiem mającym na celu, ułatwienie zapłodnienia, poprzez skrócenie drogi, jaką mają do pokonania plemniki do komórki jajowej. Czy warto ją wykonać, jaki jest koszt i przy jakich schorzeniach odnotowuje się najlepsze rezultaty? Przeczytaj również jakie badania należy wykonać przed inseminacją i jak się do niej przygotować. 

CZYTAJ WIĘCEJ

7 zaskakujących rzeczy, o których możesz się dowiedzieć prowadząc kalendarz owulacji OvuFriend

Wydaje Ci się, że działanie kalendarza owulacji sprowadza się tylko do wyznaczania dni płodnych i terminu owulacji? Nic bardziej mylnego! Podczas prowadzenia obserwacji w kalendarzu OvuFriend możesz dowiedzieć się o rzeczach, które wspomogą Twoje starania o dziecko. Poznaj 7 zaskakujących rzeczy, o których możesz się dowiedzieć prowadząc kalendarz dni płodnych! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak liczyć, który to tydzień ciąży?

Udało Wam się zajść w ciążę? Gratulacje! Określenie tygodnia ciąży jest kluczowe z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala ustalić, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz umożliwia wykrycie wcześniejszego porodu bądź poronienia. Pozwala też rodzicom przygotować się do momentu przywitania nowego członka rodziny na świecie. Zobacz, w jaki sposób można ustalić wiek ciąży.

CZYTAJ WIĘCEJ