Forum Starając się z pomocą medyczną Immunologia. Leki i szczepienia limfocytami.
Odpowiedz

Immunologia. Leki i szczepienia limfocytami.

Oceń ten wątek:
  • Miśka_11 Autorytet

Wysłany: 14 kwietnia, 11:51

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny,
    Chciałam się Was poradzić.... Od roku jestem pacjentką doc Paśnika, do tej pory byłam leczona Accofilem i encortonem przez kir AA i HLA-C męża C2 C2. Później badanie receptywności endometrium wykazało podwyższone komórki uNK. Niestety mam za sobą dwa nieudane transfery i 2 pełne procedury. Obecnie zmieniam klinikę i postanowiłam zrobić jeszcze kilka badań, niestety mam już wyniki p/c przeciwłożyskowych i mam wynik dodatni, czekam jeszcze na alloMLR.
    I tutaj mam do Was pytanie, czy wiecie w jaki sposób leczy się te przeciwciała? Czy tylko steryd czy szczepienia? I kogo możecie polecić poza doc Paśnikiem, bo narazie nie ma szans się umówić na wizytę. Udało mi się zapisać do prof Wilczyńskiego na 10 maja, bo do prof Malinowskiego nie mogę się dodzwonić...

11.2018 - poród przedwczesny 25 tc - ❤️Marcelinka [*] ❤️- niewydolność szyjki macicy, łyżeczkowanie
    03.2020 - inseminacja 😥
    05.2020 - badania immunologiczne doc. Paśnik Łódź; KIR AA, HLA-C C2C2 -> IVF + Accofil, encorton, heparyna, acard
    05.09.2020 - start IVF - krótki protokół - > punkcja: 18 komórek - 11 MII + 3 MI-> 1 BL
    21.09.2020 - ET BL 4.1.1💕, beta 5dpt - 0,5 mlU/ml 😞, 9 dpt < 0,2😢
    12.2020 - receptywność endometrium - uNK podwyższone
    02.2020 - 2IVF - krótki protokół -> punkcja: 10 komórek -> 6 MII -> 1BL
    20.02.2021 - ET BL 3.2.2💞, 7dpt -3,4, 9 dpt - 0,2😥
    04.2021 - wizyta Novum - podejrzenie endometriozy
    06.2021 - histeroskopia
  • Jestemza Autorytet

Wysłany: 14 kwietnia, 12:03

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Na Allo szczepienia, jeśli Kraków to dr Sacha, działają 😉

✓Starania od 2015 (cb)
    💊💉1 procedura-czerwiec-Lipiec 2020 Punkcja->transfer 3.1.1 , nieudany.
    08.2020 badania:
    🔍MTHFR 677C>T homozygota
    🔍 pai-1 4g heterozygota
    🔍Hashimoto-Euthyrox
    🔍Kariotypy prawidłowy
    🔍 Przeciwciała ok
    🔍Prolaktyna po obciążeniu podwyższona

✓10.2020
    Zmiana lekarza ->💪diagnostyka immuno:
    ✓Allo mlr 0%
    ✓Kiry bx( brak m.in 3 implantacyjnych)
    ✓ Hla c 05,07
    ✓Hla partnera c 07
    💉💊01/02.2021-> 2 procedura
    Mamy zamrożone dwa( 1 przebadany,zdrowy
    )💙💙💪
    04.2021 naturalny cud😍💪
  • Miśka_11 Autorytet

Wysłany: 14 kwietnia, 12:12

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jestemza wrote:
    Na Allo szczepienia, jeśli Kraków to dr Sacha, działają 😉

Dzięki, ale wyników allo jeszcze nie mam, narazie interesuje mnie leczenie na p/c przeciwłożyskowe i chodzi mi o lekarzy z Łodzi lub Warszawy.

Jestemza lubi tę wiadomość

11.2018 - poród przedwczesny 25 tc - ❤️Marcelinka [*] ❤️- niewydolność szyjki macicy, łyżeczkowanie
    03.2020 - inseminacja 😥
    05.2020 - badania immunologiczne doc. Paśnik Łódź; KIR AA, HLA-C C2C2 -> IVF + Accofil, encorton, heparyna, acard
    05.09.2020 - start IVF - krótki protokół - > punkcja: 18 komórek - 11 MII + 3 MI-> 1 BL
    06.2021 - histeroskopia
  • Bellakawa Przyjaciółka

Wysłany: 14 kwietnia, 13:16

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ola_la wrote:
    Cześć 🙂

Mogłabyś powiedzieć coś więcej na temat kosztów szczepień? Jak to było u Ciebie,dlaczego musiałaś się szczepić ?

Z góry dzięki za odp. 🙂
    Jak się jest pacjentką prof. Malinowskiego i nakłucia są wykonywane u niego w gabinecie to ceny są inne. W APC od męża jedno szczepienie 850. Pullowane nie wiem, chyba 1000.
    Szczepilam się dlatego, że mimo wielorazowej i różnej immunosupresji i wysokiego allo nie udawało się.
    Mnie szczepił prof. Wilczyński. On stosuje 2szczepionki i trzecią w ciąży.
    Na razie działa. Mam nadzieję że tak zostanie.

Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 kwietnia, 13:19

Ola_la lubi tę wiadomość

f2w3dqk3ufds5p3l.png
  • Madziulka24 Debiutantka

Wysłany: 14 kwietnia, 15:34

Cytuj  /     /  Zgłoś
    justka87 wrote:
    A ja nigdy nie byłam w ciąży oprócz pierwszego transferu który był cb.Moj partner ma słabe nasienie i naszym jedynym rozwiązaniem jest in vitro ale wyszły U mnie źle wyniki jeszcze ten kir AA i teraz to allo mlr 0%jestem załamana bo wszystko co źle mamy po jednej i drugiej stronie .wydalismy już tyle kasy że nie wiem jak to będzie dalej jakbym wiedziała że po tych szczepieniach się uda to bym zaryzykował i zebrała kasę a to też nie jest pewne im bardziej w las wchodzimy tym gorzej czuje taką niesprawiwdliwisc bo u nas problemy po obu stronach i to bardzo poważne.
    Widzę że jedziemy na tym samym wózku... Też mam te same problemy 🥺🥺🥺

• Guniaczek Autorytet

Wysłany: 14 kwietnia, 21:22

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny :) miałam dziś teleporadę u dr Jarosz z Invimed i jestem i zadowolona i zdruzgotana.

Wysłałam jej wyniki swoje z 2015 r. mutacja MTHFR wynik homozygota CC, do tej pory każdy lekarz mówił mi że u mnie jest wszystko pięknie, a ona od razu powiedziała, ze to nasuwa badanie homocysteiny....kurcze serio przez 6 lat każdy lekarz uważał że mam dobry wynik ? szlag mnie trafia....ale plus że jest jakiś trop

Z info które może dalej się przydać, powiedziała, żeby na tym etapie nie badać:

- Przeciwciała antykardiolipinowe: nastepujace klasy: IgA, IgG, IgM
    - Przeciwciała p beta2 glikoproteinie
    - Przeciwciała antykoagulant toczniowy

bo to warto w przypadkach poronień czego u mnie w rodzinie nigdy nie było i ja nigdy w ciąży nie byłam.

Odradzała też KIRy ze względu na kontrowersyjną metodę szczepień do której ona nie do końca jest przekonana no i tu mam dylemat, wszystkie o kirach piszecie, czy te szczepienia przynoszą realne efekty ?myslicie że mimo wszystko warto zrobić test?

starania od 2013 r.
    czynnik męski, morfologia 1-2%, 2 operacje ŻPN, hormony,suple, dieta, sport
    Genetyka ok
    2015 nieudane IVF, jeden zarodek
    -24.07.2020 nieudany transfer
    - 15.10.2020 transfer 4AA - nieudany
    - 19.03.2021 transfer 4AA - nieudany
    mamy jeszcze ❄️❄️

biorę sprawy w swoje ręce, badam wszystko czego jeszcze nie zbadałam
  • justka87 Koleżanka

Wysłany: 14 kwietnia, 22:40

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Guniaczek wrote:
    Dziewczyny :) miałam dziś teleporadę u dr Jarosz z Invimed i jestem i zadowolona i zdruzgotana.

Wysłałam jej wyniki swoje z 2015 r. mutacja MTHFR wynik homozygota CC, do tej pory każdy lekarz mówił mi że u mnie jest wszystko pięknie, a ona od razu powiedziała, ze to nasuwa badanie homocysteiny....kurcze serio przez 6 lat każdy lekarz uważał że mam dobry wynik ? szlag mnie trafia....ale plus że jest jakiś trop

Z info które może dalej się przydać, powiedziała, żeby na tym etapie nie badać:

- Przeciwciała antykardiolipinowe: nastepujace klasy: IgA, IgG, IgM
    - Przeciwciała p beta2 glikoproteinie
    - Przeciwciała antykoagulant toczniowy

bo to warto w przypadkach poronień czego u mnie w rodzinie nigdy nie było i ja nigdy w ciąży nie byłam.

Odradzała też KIRy ze względu na kontrowersyjną metodę szczepień do której ona nie do końca jest przekonana no i tu mam dylemat, wszystkie o kirach piszecie, czy te szczepienia przynoszą realne efekty ?myslicie że mimo wszystko warto zrobić test?
    Z tego co się orientuję to na nieprawidłowy KIR jest tylko podawany acofil ja mam tak przynajmniej, a szczepienia to na allo mlr jak wyjdzie niski.

Guniaczek, Miśka_11, Turkusowa82 lubią tę wiadomość

• Turkusowa82 Autorytet

Wysłany: 15 kwietnia, 10:15

Cytuj  /     /  Zgłoś
    justka87 wrote:
    Z tego co się orientuję to na nieprawidłowy KIR jest tylko podawany acofil ja mam tak przynajmniej, a szczepienia to na allo mlr jak wyjdzie niski.
    Dokładnie, z tego co ja też wiem, to na kiry daje się accofil.

Jestemza lubi tę wiadomość

38 l.
    2xIUI 2017, 2018 10tc[*] Kariotyp ok🔸ANA1 ujemne✴️niedoczynność tarczycy🔸p/c p.anty.łozyska ujemne🔸p/cp.kardiolipinie ujemne 🔸 p/c p beta2 gliko.ujemne 🔸p/c p.plemnikom ujemne 🔸 antykoagulant toczniowy ujemny🔸mutacja 20210 G-A ujemna 🔸czynnik V Leiden ujemny ✴️MTHFRA1298C hetero 🔸MTHFR C677T ujemny🔸laparo, histero 2016 ok 🔸KIR: BX, ok 🔸 alloMLR 54,7% ✴️ komórkiNK:13%/34%🔸 cross-match ujemny🔸anty TGT ujemne ✴️PAI-1 homo🔸witD3 ok 40 🔸 prolaktyna po obciążeniu ok✴️cytokiny:rozjechane🔸Homocysteina 4,83 🔸glukoza 87

I IVF 2020: 5 blastek
    ET 25.07 dwóch blastek cb☹️
    FET 8.12 4.1.1 :-(
    3 FET:
    🔸cykl przed encorton i equoral,
    FET 22.04.2021 intralipid,encorton,accofil wlew,heparyn,embryoglue,AH ☹️

Został ❄️ 4.1.1

Silne kobiety nigdy się nie poddają. Może czasem potrzebują przerwy na kawę, na łzy do poduszki.Ale zawsze wracają silniejsze
  • Miśka_11 Autorytet

Wysłany: 15 kwietnia, 14:09

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Turkusowa82 wrote:

Dokładnie tak, mam kir AA i dostaje Accofil z encortonem i heparyną.

Dziewczyny wiecie jak dostać się do prof Malinowskiego? Dzwonię drugi dzień i telefon jest głuchy... W jakichś godzinach najlepiej dzwonić?

03.2020 - inseminacja 😥
    06.2021 - histeroskopia
  • Guniaczek Autorytet

Wysłany: 15 kwietnia, 16:37

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Turkusowa82 wrote:
    ja pierdziele to znów ręce mi opadły.....w takim arzie robię komplet, nawet te które za poronienia odpowiadają...nie ma co czekać

Powiedziała mi też żeby badania zrobić najwcześniej 6 tyg od transferu, wiecie coś o tym?

Miśka....próbuję się do niego dobić już z dwa tyg, dlatego w końcu zapisałam się do innej kobitki...

Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 kwietnia, 16:37

starania od 2013 r.
    Genetyka ok
    mamy jeszcze ❄️❄️

• Turkusowa82 Autorytet

Wysłany: 15 kwietnia, 16:51

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Guniaczek wrote:
    ja pierdziele to znów ręce mi opadły.....w takim arzie robię komplet, nawet te które za poronienia odpowiadają...nie ma co czekać

Powiedziała mi też żeby badania zrobić najwcześniej 6 tyg od transferu, wiecie coś o tym?

Miśka....próbuję się do niego dobić już z dwa tyg, dlatego w końcu zapisałam się do innej kobitki...
    Nie wiem dokładnie co chcesz robić ale np allo mlr musiałam zrobić 10 tygodni po cb. Ale doczytałam, że Ty nie byłaś w ciąży więc chyba nie ma potrzeby badać alloMLR.

Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 kwietnia, 16:53

38 l.
    2xIUI 2017, 2018 10tc[*] Kariotyp ok🔸ANA1 ujemne✴️niedoczynność tarczycy🔸p/c p.anty.łozyska ujemne🔸p/cp.kardiolipinie ujemne 🔸 p/c p beta2 gliko.ujemne 🔸p/c p.plemnikom ujemne 🔸 antykoagulant toczniowy ujemny🔸mutacja 20210 G-A ujemna 🔸czynnik V Leiden ujemny ✴️MTHFRA1298C hetero 🔸MTHFR C677T ujemny🔸laparo, histero 2016 ok 🔸KIR: BX, ok 🔸 alloMLR 54,7% ✴️ komórkiNK:13%/34%🔸 cross-match ujemny🔸anty TGT ujemne ✴️PAI-1 homo🔸witD3 ok 40 🔸 prolaktyna po obciążeniu ok✴️cytokiny:rozjechane🔸Homocysteina 4,83 🔸glukoza 87

I IVF 2020: 5 blastek
    ET 25.07 dwóch blastek cb☹️
    FET 8.12 4.1.1 :-(
    3 FET:
    🔸cykl przed encorton i equoral,
    FET 22.04.2021 intralipid,encorton,accofil wlew,heparyn,embryoglue,AH ☹️

Został ❄️ 4.1.1

Silne kobiety nigdy się nie poddają. Może czasem potrzebują przerwy na kawę, na łzy do poduszki.Ale zawsze wracają silniejsze
  • Miśka_11 Autorytet

Wysłany: 15 kwietnia, 17:06

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Guniaczek wrote:

Wiesz z mojego doświadczenia wynika, że warto robić wszystko od razu. Kiry robiłam za drugim razem i niestety strzał w dziesiątkę a teraz na własną rękę robiłam alloMLR i p/c p. łożyskowe i te drugie już wyszły mi dodatnie jak dojdzie do tego słabe alloMLR to czekają mnie szczepienia i wolę to wiedzieć zanim zmarnuje zdrowie i pieniądze na kolejną procedurę. Immunologia to są duże koszty, ale chyba lepiej od tego zacząć i wiedzieć na czym się stoi.

Niestety widzę, że ciężka sprawa z zapisami do immunologów. Mam nadzieję, że uda mi się dostać do mojego lekarza albo chociaż skontaktować mailowo.
    Gdybyś była zainteresowana to dziś bez problemu zapisałam się do prof Wilczyńskiego i proponowano mi już 22 kwietnia.

Guniaczek lubi tę wiadomość

03.2020 - inseminacja 😥
    06.2021 - histeroskopia
  • Guniaczek Autorytet

Wysłany: 15 kwietnia, 17:36

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Miśka_11 wrote:
    Wiesz z mojego doświadczenia wynika, że warto robić wszystko od razu. Kiry robiłam za drugim razem i niestety strzał w dziesiątkę a teraz na własną rękę robiłam alloMLR i p/c p. łożyskowe i te drugie już wyszły mi dodatnie jak dojdzie do tego słabe alloMLR to czekają mnie szczepienia i wolę to wiedzieć zanim zmarnuje zdrowie i pieniądze na kolejną procedurę. Immunologia to są duże koszty, ale chyba lepiej od tego zacząć i wiedzieć na czym się stoi.

Niestety widzę, że ciężka sprawa z zapisami do immunologów. Mam nadzieję, że uda mi się dostać do mojego lekarza albo chociaż skontaktować mailowo.
    Gdybyś była zainteresowana to dziś bez problemu zapisałam się do prof Wilczyńskiego i proponowano mi już 22 kwietnia.

tak, trzeba zrobić wszystko...młodsza nie będę ;) dzięki za info o Wilczyńskim :) zapiszę się do niego też :)

starania od 2013 r.
    Genetyka ok
    mamy jeszcze ❄️❄️

• justka87 Koleżanka

Wysłany: 15 kwietnia, 20:22

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Miśka_11 wrote:

Miska widzę że byłaś wcześniej u dr .Pasnika i miałaś jakieś leczenie ,jeśli możesz mi napisać czemu teraz zmieniasz imunnologa?nie leczy Cię dr Pasnik?

• Miśka_11 Autorytet

Wysłany: 16 kwietnia, 08:43

Cytuj  /     /  Zgłoś
    justka87 wrote:
    Miska widzę że byłaś wcześniej u dr .Pasnika i miałaś jakieś leczenie ,jeśli możesz mi napisać czemu teraz zmieniasz imunnologa?nie leczy Cię dr Pasnik?

Byłam i jestem u Paśnika tylko jest problem żeby szybko się do niego dostać, bo ma już pacjentki do końca wakacji😳 a w poniedziałek mam wizytę w nowej klinice i chciałabym zgrać to czasowo, nie chcę tracić kolejnych miesięcy, bo młodsza nie będę. Będę próbowała mailowo, bo to zawsze super działało a teraz bardzo długo czeka się na maila. Jestem też na liście rezerwowej, ale nie wiadomo czy się uda.
    Poza tym jestem trochę ciekawa stanowiska drugiego lekarza, bo badania alloMLR i p/c p. łożyskowe robiłam sobie sama. Ze względu na pierwszą ciążę bez żadnych leków nie kazano mi robić tych badań, ale po dwóch nieudanych transferach na zaleceniach Paśnika postanowiłam to sprawdzić i jednak coś wyszło. Czekam jeszcze na alloMLR, bo jeśli będziesz za niskie to sprawa jest jasna jeśli będzie wysokie to zostaje kwestia przeciwciał a tu stanowiska są różne. I obaj lekarze stosują różne leki, może to coś pomoże, bo tonący brzytwy się chwyta.

Wiadomość wyedytowana przez autora: 16 kwietnia, 09:47

03.2020 - inseminacja 😥
    06.2021 - histeroskopia
  • Jusia 82 Autorytet

Wysłany: 16 kwietnia, 16:50

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Miśka_11 wrote:
    Dokładnie tak, mam kir AA i dostaje Accofil z encortonem i heparyną.

Dziewczyny wiecie jak dostać się do prof Malinowskiego? Dzwonię drugi dzień i telefon jest głuchy... W jakichś godzinach najlepiej dzwonić?

Napisz sms-a lub maila. Nie zdażyło mi się zeby nie oddzwonili.

Miśka_11 lubi tę wiadomość

azoospermia, zespół antyfosfolipidowy, Mutacja MTHFR C677T (układ homozygotyczny), dodatnie ANA1,ANA2, kariotyp OK, histeroskopia OK, Szczepienia+ immunosupresja

Starania od 2014
    1wsze ICSI maj 2018
    2gie ICSI sierpień 2019
    8 transferów (1cb, 1 poronienie zatrzymane)
  • Bombka Ekspertka

Wysłany: 16 kwietnia, 18:28

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewuszki, Dzisiaj odebralismy wynik hla-c męża i nie mam tam ze jest C1 C2 itd badanie bylo wykonane w Berlinie i wynik jest 07:02:01G i obok jest 12:03:01G..o co kaman?😳poratujcie swoją wiedzą🐈

2016- ciąża pozamaciczna zakończona metotreksatem;
    217-stymulacje-bez ciąży
    2018-droznosc jajowodów;
    2019-3 inseminacje-bez ciąży, nasienie męża ok
    2020-nastepne stymulacje bez ciąży;
    9.2020-laparohisteroskopia-endometrioza. torbiele zrosty miesniaki usunięto;
    11.2020 ciaza biochemiczna
    12.2020 ciaza biochemiczna
    2021-kariotypy ok, leukopenia, kir aa, mąż hla-c C1 C1, gen mthfr 1298c i pai 1 homozygota; ana2 graniczny ana3 ok; dodatnie pc przeciw osłonce przejrzystej jajnika;
    2021-szykujemy się do in vitro
  • baksia Autorytet

Wysłany: 17 kwietnia, 18:55

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny do gabinetu Prof Malinowskiego ciężko się dodzwonić. Piszcie maila z prośbą o telefon w sprawie np. umówienia wizyty. Ja tylko w taki sposób kontaktowałam się z nimi.

m3sxyx8dblkd8j1c.png
    23.03.2019 Aniołek ❤️ - 9 tc Poronienie zatrzymane
    6.06.2019 - puste jajo płodowe
    12.11.2019 Aniołek ❤️ - 8tc poronienie zatrzymane
    Problemy immunologiczne-szczepienia limfocytami
    Pomorskie
  • Misiaa Autorytet

Wysłany: 17 kwietnia, 21:39

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Miśka napisałam Ci priv ;)

24tc...17.05.2017 córeczka 😇💔
    26tc...02.03-19.05.2018 córeczka 😇💔
    IV.2019 CB
    24tc...11.12.2020 córeczka👼💔

"Wtedy, gdy wydaje mi się, że już nie dam rady
    - przypominam sobie kto mi się przygląda.."
  • Aguś93 Przyjaciółka

Wysłany: 19 kwietnia, 13:52

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, mam pytanie ile dni po pozytywnej becie lub po transferze brałyście do szczepienia w ciąży ? 🤔

11.18 Histeroskopia
    2xIUI :(
    06.19 In Vitro- 5 zarodków, po badaniu 3 zdrowe
    07.19 Transfer :(
    12.19 Transfer :(
    05.20 Transfer :(
    Zmiana kliniki I lekarza na dr Palige -2 procedura in vitro
    10.20:(
    02.21:(
    4x[*]
    AMH 13.16
    Hashimoto, PCOS
‹‹ 1501 1502 1503 1504 1505 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zainteresują Cię również:

Problemy z zajściem w ciążę - 13 niepokojących objawów

Czy problemy z zajściem w ciążę można przewidzieć? Przeczytaj listę 13 potencjalnych symptomów, którym powinnaś się bliżej przyjrzeć. Nieregularme miesiączki, obfite miesiączki, niskie libido czy utrata włosów - nie ignoruj tych i innych symptomów mogących świadczyć o zaburzeniach hormonalnych czy innych schorzeniach powodujących problemy z zajściem w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ

4 Problemy z zajściem w ciążę, które możesz wykryć z pomocą aplikacji OvuFriend!

Kalendarz owulacji kojarzy Ci się tylko z wyznaczaniem dni płodnych i terminu owulacji? Jego możliwości są dużo większe! Aplikacja może być pomocna w wykrywaniu problemów związanych z płodnością na bardzo wczesnym etapie. O jakich problemach mowa? Co możesz wykryć z pomocą kalendarza? Kliknij i przeczytaj!   

CZYTAJ WIĘCEJ

Inseminacja (IUI) koszt i wskazania. Jaka jest skuteczność inseminacji?

Inseminacja domaciczna jest zabiegiem mającym na celu, ułatwienie zapłodnienia, poprzez skrócenie drogi, jaką mają do pokonania plemniki do komórki jajowej. Czy warto ją wykonać, jaki jest koszt i przy jakich schorzeniach odnotowuje się najlepsze rezultaty? Przeczytaj również jakie badania należy wykonać przed inseminacją i jak się do niej przygotować. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego