Ciaza w Norwegii
-
WIADOMOŚĆ
-
K Ty byłaś w Polsce u genetyka ja piszę o wizycie u genetyka w Szpitalu W Oslo .
Tutaj to wygląda inaczej iż w Polsce - jak wszystko zresztą .
Do 12 tygodnia ciąży w Norwegii możesz przerwać ciąże i nikt się Ciebie nie pyta dlaczego. Idziesz do lekarza dostajesz skierowanie do szpitala i tyle . Po 12 tygodnia tutaj trzeba pisać wniosek o aborcję- dołącza się wszystkie wyniki badań i czeka się na decyzję . Tutaj nie ma terminologii - terminacja .
W Norwegii biopsję kosmówki robi się już w 11-12 tygodniu w Polsce jest bardzo mało specjalistów którzy się tego podejmują .
Fostervannsprøve
Fostervannet inneholder celler fra fosteret som kan analyseres ved genetisk laboratorium. Analysene kan gi svar på om fosteret har en kromosomsykdom, for eksempel Downs syndrom. Noen ganger er det også aktuelt å undersøke for andre sykdommer hos fosteret.
Undersøkelsen utføres fra 10 ukers svangerskap, vanligvis i uke 11–12
Først utføres det en orienterende ultralydundersøkelse for å finne ut hvor stort fosteret er og hvilken metode som er mest velegnet. Hvilken metode som benyttes avhenger av hvordan morkaken er plassert. Det utføres ingen full ultralydundersøkelse av fosteret.
Morkakeprøve kan utføres på to ulike måter:
gjennom magen (transabdominalt)
gjennom skjeden (transcervicalt)
Hvis man går gjennom magen, får du litt lokalbedøvelse i huden. Under ultralydveiledning stikkes det en nål inn i morkaken og det suges ut litt vev fra denne. Hvis man går gjennom skjeden, føres det under ultralydveiledning et tynt kateter via skjeden inn i morkaken, og det suges ut vev.
Prøvetagningen kan gjøre litt vondt. Smerten oppleves forskjellig, for de fleste omtrent som ved en vanlig blodprøve.
Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 grudnia 2018, 16:12
-
K. wrote:zaden z noweskich leakrzy nie posiada dyplomu z fetal medicine abys mogla przeprowadzic u niego badanie genetyczne
Tutaj się bardzo mylisz bo w Norwegii 8 osób ma certyfikat FMF :
NT specialists
Norway
Health care professionals from Norway who have obtained the certificate of competence in measurement of nuchal translucency, have submitted to the FMF their NT measurements and representative images for audit and they were found to be satisfactory.
Torbjorn Moe Eggebo,
Tom Hartgill,
Claudia Heien,
Anne Helbig,
Martin Lundring,
Karin Matre,
Karin Stangeland,
Philip Von Brandis
W Polsce jest 408 lekarzy z certyfikatem FMF
https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT-specialist
Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 grudnia 2018, 21:35
-
alda wrote:Tutaj się bardzo mylisz bo w Norwegii 8 osób ma certyfikat FMF :
NT specialists
Norway
Health care professionals from Norway who have obtained the certificate of competence in measurement of nuchal translucency, have submitted to the FMF their NT measurements and representative images for audit and they were found to be
Tak ale ale nie odnosnie usg gentycznego 1 trymestru, ktory wraz z teztem
Pappa moze wylicYc ci ryzyko, prodedura jest ta sama aby dokonac aborcji ze wzgledow na ciezkie wady letalne plodu musisz poddac sie amniopunkcji lub biopsji i wtedy odrazu mozna dokonac twrminacji jednak nie pozniej niz 22 tc, jesli boisz sie ze twoje dziecko jest chore zrob sobie test nipt ktory pozwoli ci wykluczyc 3 najczestsze wady i ciesz sie ciaza -
K. wrote:
Tak ale ale nie odnosnie usg gentycznego 1 trymestru, ktory wraz z teztem
Pappa moze wylicYc ci ryzyko,
No właśnie lekarze z certyfikatem FMF mają po to ten certyfikat żeby wyliczać to ryzyko - przeprowadzać USG genetyczne 1 trymestru wraz z testem PAPPA ( PAPPA i wolne bHCG ) usg + badanie krwi .
Do tego potrzebny jest certyfikat FMF i program komputerowy który jest rekomendowany przez FMF .
Ja nie wiem skąd wzięłaś informacje że w Norwegii nikt nie ma kompetencji do takich badań a w Polsce napisałaś że jest 6 lekarzy z certyfikatem którzy to robią co jest nieprawdą - podaj źródło tych informacji .
Ja się bardzo cieszę ciążą !!!
Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 grudnia 2018, 20:42
-
To wyobraz sobie ze jak patrzylam na to w listopadzie tak bylo, moze zrobili update ale teraz pokazuje norwegia 120 a polska 1468 ...
https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1
A tutaj niestety nie ma nikogo z norwegii a z polski jest 6 nagrodzonych dyplomem FMF
https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/diploma
Jesli masz mozliwosc jedz do polski i zrob sobie USG gentyczne 1 trym. lacznie z przeplywami i wszystkim, 8 tyg tenu nikt w norwegii nie byl w stanie tego wykonac ( wg.mojego fastlege) generalnie wydaje mi sie nasi lekarze maja wieksza wiedze.
Dlaczego masz miec konsultacje genetyczna ? -
Poszperałam trochę i :
https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/diploma
Tak w Polsce jest 6 lekarzy z dyplomem FMF ale dyplom dotyczy :
Dyplom Medycyny Plodowej FMF Londyńskiej Fundacji Medycyny Płodowej (Diploma in Fetal Medicine) – prestiżowy dyplom potwierdzający doświadcznie badawcze i umiejętności zabiegowe w dziedzinie medycyny płodu - czyli operacje płodu w łonie matki.
Wiadomość wyedytowana przez autora: 12 grudnia 2018, 12:17
-
https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT-specialist
https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT
https://fetalmedicine.org/lists/map/attendants/1
Tutaj są różne certyfikaty dlatego liczba lekarzy jest inna
Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 grudnia 2018, 22:38
-
Cześć dziewczyny mam do was takie pytanie jakie badania robią na pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego ? Jestem w 10 tygodniu ciąży i byłam prywatnie u ginekologa żeby potwierdzić ciąże. U rodzinnego mam wizytę w następnym tygodniu. Nie powiem bo trochę przeczytałam i przeraża mnie to wszystko tutaj . To prawda że na pierwszej wizycie mogą zbadać tylko mocz ? Dziękuję bardzo za odpowiedź
-
ania125 ja miałam porobione wszystkie badania od razu. Robią standardowe badania między innymi na toksplazmoze, aids, różyczke. Bodajże na grupę krwi miałam robione później. Pewnie wszystko zależy od danego fastlege, bo mi już robił w 7 tygodniu te badania i założył od razu kartę ciąży.
Wyniki potem lekarz daje i nosisz razem z kartą ciąży.
Większość zakłada kc po 12 tyg, to i może wtedy robią badania. Naprawdę zależy od lekarza, więc nie ma co się zastanawiać. Mocz na każdej wizycie bada, chyba że w bliskim terminie byłam u położnej to już nie, bo u niej też zawsze mocz. -
Ja badania będę miała dopiero po 12 tygodniu ciąży - to zależy od lekarza .
Kartę ciąży już mam , skierowanie na połówkowe i na poród wysłane ale badań mi nie chciała zrobić - parodia
Wiadomość wyedytowana przez autora: 12 grudnia 2018, 16:11
Zoja36 lubi tę wiadomość
-
Na svangetskapsomsorg jest napisan
8-12 tydz
Hb,grupa krwi, rh, swinka,hiv syfilis itp oraz sprawdza twoje bmi i wysla podanie do usg w tug 17-19 oraz jesli w ciagu ostatnich 2 lat nie mialaas cytologii to pobiora i test na rzezaczke <25 rż, wzw typu b i c i hbA1c oraz niedoczynnosc tarczycy pozniej mocz i serfuszko co wizyta u poloznej i dopiero w 24 tyg znow wizyta z badaniami do lekarza -
Cześć dziewczyny ! Trafiłam na forum kompletnie przez przypadek szukając odpowiedzi u "doktora google"
Jestem Daria Do Norwegii przyjechałam w lipcu tego roku, pod koniec tego samego miesiąca zaczęłam pracę jako extrahjelp w hotelu w Bergen.. I tak co miesiąc robię tam po około 100 godz (lepsze to niż nic).
Z mężem staramy się o bobasa od 2 lat - mam PCOS oraz hashimoto. Równe 2 tygodnie temu, zrobiłam test, który o dziwo wyszedł pozytywny, jednak nauczona doświadczeniem (straciłam jedną ciąże w 4 tyg) nie ekscytowałam się za bardzo.
Parę dni temu byłam w Polsce i zajechałam do ginekologa, w celu dowiedzenia się co i jak. Beta wysoka- rosnąca, USG wszystko ok. Pani doktor stwierdziła, że jestem między 4/5 a tygodniem ciąży.
Na chwilę obecną jestem mega senna i mam nudności, jednak chcę jak najbardziej pracować - dopóki mogę.
Czy możecie mi pomóc w paru kwestiach?
Otóż umowę mam do końca tego roku, jednak rozmawiałam z szefową i umowę dostanę też na kolejny rok, ALE jako extrahjelp.. Nie mówiłam nic jeszcze jej o ciąży, jednak wie że ciągle się staramy.
Dodatkowo mam na razie D number.
Powiedzcie mi, kiedy powinnam się zgłosić do lekarza? Jak wgl go tutaj szukać?
Czy pomimo to, że mam taką umowę a nie inną należy mi się jakikolwiek zasiłek? I czy w ogóle mogę iść na chorobowe?
Mam nadzieję, że uda mi się urodzić bobasa, bo to nasze wspólne marzenie.
Dodatkowo będzie super spotkać kogoś w Bergen- bo prócz męża nie znam tutaj nikogo -
Hej marmoladzionko, gratulacje ale odnosnie tych wszytskich kwestii o ktore pytasz to nie mam zielonego pojecia bo ja jestem tutaj ponad 16 lat i nie wiem jak odbywaja sie wszytskie papierki w takiej sytuacji ale napewno ci bedzie przyslugiwac becikowe albo macierzybski jak go sobie wyrobisz ale napewno dzieczyny wiedza duzo na ten temat i zaraz ktoras napisze
-
alda wrote:Jeżeli Twój mąż ma stały kontrakt i numer personalny to postarajcie się o łączenie rodzin wtedy powinnaś dostać numer personalny który wszystko ułatwi .
Wiesz co jak przyjechałam tutaj, udaliśmy się razem do Navu i bardzo nie miły Pan powiedział nie dostanę personal number.. Ogólnie ja mam tutaj takiego pecha, że wątpię już w to wszystko..
mamy znajomego norwega, jednak on nie za bardzo chce nam pomóc ani nic z tych rzeczy..
I szczerze mówiąc przeraża mnie to wszystko jak to ma wyglądać.