Lipiec 2024
-
WIADOMOŚĆ
-
totylkoja wrote:Ja miałam się urodzić w lipcu a wyszłam w połowie czerwca.
Z innej beczki. Co myślicie o krwi pepowinowej?
My się nie decydujmy. Po pierwsze dla dziecka nie będzie miała ona prawdopodobnie w ogóle zastosowania, ewentualnie dla innych osób w rodzinie, bo jeśli dziecko będzie miało jakąś chorobę genetyczną to ta krew nie pomoże. Poza tym czytałam, że ma ona zastosowanie w ok. 5% przypadkach, a w Polsce nie była wykorzystana od kilku lat.
https://www.mamalekarz.pl/krew-pepowinowa-6-prawd/
https://www.rynekzdrowia.pl/serwis-hematoonkologia/Krew-pepowinowa-juz-nie-tak-bezcenna-Od-3-lat-nie-zastosowano-w-Polsce-ani-jednej-jednostki,232808,1023.htmlWiadomość wyedytowana przez autora: 22 marca, 18:59
AEGO lubi tę wiadomość
-
Wklejam tutaj przekopiowany newsletter od mamy i stetoskop. Jakby któraś chciała jeszcze fragment z książki „w oczekiwaniu na dziecko” to też prześlę.
W skrócie myślę tak jak poprzedniczka Zosis.
Czy BANKOWANIE KRWI PĘPOWINOWEJ ma sens?
Dzisiejszy temat poruszam ze względu na bardzo liczne prośby odbiorców. Jest on nieco inny, bo dotyczy ciąży i zdrowia dziecka, ale ze względu na to że aktualnie sama jestem w ciąży jest on mi szczególnie bliski. Dotyka moich rozterek jako mamy.
Każdy chce dla swojego dziecka jak najlepiej i często jesteśmy gotowi przeznaczyć na to bardzo dużo czasu, starań, sił, ale też pieniędzy. Pytanie co faktycznie warto kupować dla noworodka? W co warto inwestować?
Z takimi dylematami spotyka się pewnie każda przyszła mama i przyszły tato. Dodatkowo są wystawiani na liczne reklamy, zachęty, opinie znajomych i jak tu zdecydować, jeśli na szali jest zdrowie dziecka?
W tak trudnym położeniu są rodzice w momencie, gdy dowiadują się o możliwości bankowania krwi pępowinowej podczas porodu.
1. Czy jest to coś w co warto zainwestować?
2. Co mówi o bankowaniu krwi pępowinowej współczesna medycyna?
3. Czy ja jako przyszła mama się na to decyduję?
Takie otrzymywałam pytania i długo zastanawiałam się jak na nie najlepiej odpowiedzieć. Miałam poczucie, że mało zgłębiłam do tej pory ten temat, bo nie jest on połączony z moją codzienną pracą lekarki, dlatego zasięgnęłam opinii innych lekarzy, dużo czytałam i chciałam napisać o moich wnioskach. Medycznych i emocjonalnych - bo gdy jest się w ciąży, to łączy się z tym bardzo duży ładunek emocjonalny.
Czym jest bankowanie krwi pępowinowej?
Bankowanie krwi pępowinowej to pobieranie jej podczas porodu,
z odciętej już pępowiny, oraz późniejsze magazynowanie.
Pobranie i magazynowanie nie są finansowane ze środków publicznych, dlatego rynek zdominowany jest przez banki komercyjne.
Ile to kosztuje?
Za samo pobranie trzeba zapłacić około 2000 zł. Następnie roczna opłata za przechowywanie komórek macierzystych sięga kilkuset złotych i zależy od wybranego banku.
A co z finansowaniem ze środków publicznych?
W wieloletnim planie na lata 2011 - 2022 dotyczącym rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce pojawił się pomysł na rozwinięcie publicznych banków krwi pępowinowej. Przez jakiś czas było możliwe bezpłatne oddanie krwi do takiego banku w celu wykorzystania jej przez osobę potrzebującą, niekoniecznie przez dawcę. Jednak już
w 2015 roku Minister Zdrowia podjął decyzje o wstrzymaniu finansowania na pozyskiwanie nowych jednostek krwi pępowinowej.
O przyczynach tej decyzji będzie dalej.
Zastanawiacie się pewnie czy nic się nie zmieniło. W końcu plan
o którym pisałam skończył się na roku 2022, a teraz mamy już 2024.
Okazuje się, że w maju 2023 r. został przyjęty nowy wieloletni plan rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce na lata 2023 - 2032,
w którym jest wzmianka na temat krwi pępowinowej. W skrócie,
w związku ze spadkiem wykorzystania takiej krwi w Polsce i na świecie na rzecz zwiększonej liczby przeszczepień od dawców haploidentycznych, nie podejmuje się działań na rzecz zwiększenia zasobów tej krwi.
Zatem, na ten moment pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej nie jest finansowane ze środków publicznych i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości.
Dlaczego krew pępowinowa jest cenna?
Znajdują się w niej komórki macierzyste, które mogą być przeszczepiane u osób cierpiących na choroby hematologiczne czy nowotworowe (białaczka, szpiczak mnogi, chłoniak). Nad ich skutecznością leczniczą wciąż trwają badania, dlatego kwestia skuteczności ich wykorzystywania w leczeniu różnych chorób wciąż pozostaje niepewna, ale otwarta.
Podczas pobieranie krwi pępowinowej ilość którą udaje się pobrać wynosi zazwyczaj 60-80 ml i taka ilość może być wykorzystana w niektórych procesach leczniczych dla osób ważących do maksymalnie 30-50 kg (masa ciała różni się w zależności od źródła danych).
Komórki macierzyste można pobierać również ze szpiku kostnego podczas całego życia człowieka. Ich źródłem jest nie tylko krew pępowinowa.
Jak jest u mnie?
Zacznę od tego, że w poprzednich ciążach nie zdecydowałam się na bankowanie krwi pępowinowej. Mam już dwoje dosyć dużych dzieci i kiedy się rodziły (10 lat temu) nie był to aż tak popularny temat. Jako studentka medycyny coś tam wiedziałam, ale było bardzo mało zastosowań do wykorzystania takiej zbankowanej krwi pępowinowej. Dodatkowo koszt był wtedy dla mnie bardzo wysoki.
Nie zdecydowałam się.
Teraz jest dziesięć lat później. Medycyna z każdym rokiem idzie do przodu. Co krok powstają nowe metody lecznicze. Czy teraz się zdecyduję?
Po prześledzeniu licznych publikacji medycznych i informacji od banków krwi zauważyłam, że często stoją one w kontrze. Banki przekonują, że warto. Ja natomiast, na ten moment nie widzę przekonujących argumentów, by magazynować krew pępowinową na potrzeby własnej rodziny.
Dlaczego nie będę bankować krwi pępowinowej podczas porodu?
1. Prawdopodobieństwo, że pojawi się konieczność wykorzystania krwi pępowinowej do przeszczepienia autologicznego (czyli przeszczepienia dziecku komórek pobranych podczas jego porodu), w przypadku, gdy wywiad rodzinny w kierunku chorób genetycznych nie wykazał niczego niepokojącego, jest znikome.
W większości takich przypadków przeszczepienie autologiczne jest nieuzasadnione i nawet jeśli takie komórki są dostępne, leczenie z wyboru stanowi przeszczepienie allogeniczne, czyli od innego dawcy. Komórek nie podaje się zazwyczaj tej samej osobie, ponieważ mogą one zawierać czynniki chorobotwórcze, które przyczyniły się do powstania danej choroby.
2. Podobnie mało prawdopodobnie wygląda użycie krwi pępowinowej do przeszczepienia allogenicznego u rodzeństwa (czyli użycia krwi pępowinowej do leczenia rodzeństwa).
Warto przypomnieć, że krew pępowinowa oddana do banku publicznego – gdyby zaszła konieczność takiego użycia i krew byłaby dostępna – może być bez zbędnych trudności przeznaczona do wykorzystania rodzinnego. W części banków komercyjnych, ze względu na zakres badań koniecznych do wykonania przy dawstwie allogenicznym (inny niż w przypadku bankowania do wykorzystania autologicznego do celów medycyny regeneracyjnej), dawstwo takie musi być zdeklarowane przed zbankowaniem komórek. Komórki zbankowane w celu wykorzystania autologicznego (czyli dla tego dziecka które się urodziło) nie mogą być wykorzystane do innych celów np. dla rodzeństwa.
3. Zdania medyków w tym przypadku bywają podzielone.
Najczęściej brzmią:
“Nie ma sensu bankować.”
Lub:
“Nie ma wielu przypadków zastosowań dla krwi pępowinowej, ale może coś się zmieni, więc na wszelki wypadek można to rozważyć.”
Na stronie banków komercyjnych można zobaczyć zdjęcia i polecenia lekarzy, którzy zdecydowali się na magazynowanie krwi pępowinowej
u swojego dziecka. Chciałam Wam napisać, że Ci lekarze to też ludzie którzy boją się o własne dzieci i są w stanie zrobić dla nich wszystko. Wiele banków komercyjnych oferuje bardzo atrakcyjne zniżki na bankowanie krwi dla lekarzy jeśli zgodzą się na udostępnienie informacji, że skorzystali z ich oferty.
4. Wiele reklam takich ofert bankowania krwi pępowinowej jest bardzo emocjonalnych. Będąc w ciąży takie rzeczy przeżywa się jeszcze mocniej. W mojej opinii mocny marketing tego rodzaju usług nie wzbudza zaufania.
Jak podjąć decyzję?
Nie znamy przyszłości i nie wiemy co będzie nowego w medycynie
za kolejne 10 czy 20 lat, dlatego myślę, że każdy rodzic powinien taką decyzję podjąć sam.
W razie wątpliwości warto skonsultować się z zaufanymi lekarzami.
Sama po takich konsultacjach, nie zdecydowałam się na bankowanie krwi pępowinowej.
Wiadomość wyedytowana przez autora: 22 marca, 18:49
Mimi09 lubi tę wiadomość
-
Nie byłam tyle czasu. Biorę tylko określoną kwotę i nie ma zmiłuj 😂a jadę z córcia i ona pewnie sobie coś wybierze. Będzie w sumie pierwszy raz na świadomych zakupach. Później już bym z Jia nie pojechała.
A na lato na podwórko umierania z primark wydają mi się najbardziej odpowiednie nie są strasznie drogie a można wybrać perełki.
Zobaczymy jak to się skończy😁AEGO wrote:Ja staram się omijać galerię handlową, w której jest primark, bo wyjdę zawsze z jakimiś głupotami 😂 -
Ja nie będę korzystać, bo z tego co czytałam to raczej takie naciąganie.
Tu jest dość bezstronny artykuł https://gemini.pl/poradnik/artykul/jak-wyglada-pobranie-krwi-pepowinowej-u-noworodkow/?fbclid=IwAR1FVAqmXEBmGDTrDogZTdfBRY5Ucz8h38R1ae7B2ZGrTSCm3cgBUR2zT2s31.10.2022 💔
25.05.2023 💔
13.11.2023 ⏸️ beta 93,81
15.11.2023 beta 223,65
22.11.2023 beta 4193 🤞
27.11.2023 6+1 2,6 mm ❤️ USG 5+6
11.12.2023 8+1 1,39cm ❤️ USG 7+5
22.12.2023 9+5 2,58cm ❤️ USG 9+3
09.01.2024 12+2 5,79cm USG 12+2. Prenatalne idealnie 😍
19.02.2024 18+1 232g ❤️
05.03.2024 20+2 II prenatalne, 340g i pierwsze kopniaki 😍
14.05.2024 30+2 III prenatalne, 1750g 😍
Iga 🥰🥰 30.07.2024 22:51 😍 ⚖️3635g 📏56cm 💖
-
Aego dzięki za info, nadrobię przy herbatce no właśnie jak pisałam Pani z banku męczy telefonami i chciałam wiedzieć jak ta jej gadanina ma się do realiów a albo nie miałam czasu albo zapominałam zgłębić temat.
-
Emimo wrote:Zara sobie zainstalują tą apke
Dziewczyny macie jakieś majtki do polecenie ? Jutro jadę do primarka może znajdę coś dużego ale ładnego 😂
Ja kupiłam H&M mama i są ok, jestem zadowolona, nic się nie wbija, nie ciśnie.
https://www2.hm.com/pl_pl/productpage.0754792016.htmlEmimo lubi tę wiadomość
👱♀️38 lat, 🤵43 lata
AMH-2,55 (03.23)
KIR Bx, mutacja Leiden, Pai-I, MTHFR, niedoczynosc tarczycy,adenomioza
wysoki Cross match 32%,
Starania od maja 2016
2018 - 2xIUI ❌
2020 - CP-metotreksat
08.2021
1 IVF - 2 ❄️❄️ niezbadane, 2 transfery ❌
10.2022
2 IVF - 3 ❄️❄️❄️ - po PGT-A mamy 1 ❄️ (5.1.1)
10.22-05.23-stan zapalny endo(4 biopsje)
04.23-08.23 osocze
05.23- laparoskopia
06.23-leczenie immuno
06.23-11.23- aku
07.23- 5 biopsja 0/10
08.23-10.23- za cienkie endo
31.10.23 FET 5.1.1.
7dpt-56, 9dpt-125
13dpt-623,15dpt-1402
20dpt-4409, 24dpt-8616
29dpt (6+4) -jest ❤️
38+1 - poród SN, synek 2420g, 49 cm, 10/10 -
Emimo wrote:Nie byłam tyle czasu. Biorę tylko określoną kwotę i nie ma zmiłuj 😂a jadę z córcia i ona pewnie sobie coś wybierze. Będzie w sumie pierwszy raz na świadomych zakupach. Później już bym z Jia nie pojechała.
A na lato na podwórko umierania z primark wydają mi się najbardziej odpowiednie nie są strasznie drogie a można wybrać perełki.
Zobaczymy jak to się skończy😁Emimo, Kejt93 lubią tę wiadomość
-
Ja też jestem bardziej na nie ze względu na duży marketing i opłacanie specjalistów. Dodatkowo do tej pory jakoś nie była ta krew za bardzo wykorzystywana. Zresztą nigdy człowiek nie ma pewności czy próbka była dobrze pobrana i zabezpieczona..
Kejt93 lubi tę wiadomość
👱🏻♀30👱🏻♂32
24.03.23r. poronienie zatrzymane 7/8 tydz. 💔
31.10 ⏸️
02.11 bhcg 2047 mIU/ml; prog 27 ng/ml
04.11 bhcg 5315
07.11 wizyta - pechęrzyk ciążowy z ciałkiem żółtym
19.11 szpital - krwawienie🥺
30.11 8+4 i 2.05 cm
21.12 4.9 cm
28.12 prenatalne 13+1 i prawie 7 cm
01.02.24 240 g cudu ❣️
15.02 połówkowe 20+1 i 380 g dziewczynki 🌸
14.03 716 g
04.04 1100 g 💟
25.04 1450 g 💟
21.05 2300; 33+6
04.06 2700: 35+6 🌸.
-
totylkoja wrote:Ja miałam się urodzić w lipcu a wyszłam w połowie czerwca.
Z innej beczki. Co myślicie o krwi pepowinowej?
Mój gin ma brata chorego na stwardnienie rozsiane i się bardzo tym interesował i niestety nie ma to żadnego zastosowania. Jeśli mnie pamięć nie myli to do tej pory nie było żadnego użycia tej krwi. Szkoda kasy.💒 04.09.2021
Starania 👶 od 2022
⏸️ październik 2022
💔 listopad 2022
❤️🩹 wznowienie starań 02.2023
⏸️ październik 2023 🥹🤞✊
🤰22.11.2023 - 1,58 cm i bijące serduszko
👶 08.12.2023 (10+1) - 3,48 cm
👦 04.01.2023 (14+0) - 8,15 cm - chłopczyk
⚖️ 25.01.2024 (17+0) - 190g ❤️
⚖️ 15.02.2024 (20+0) - 310g 😍
⚖️ 07.03.2024 (23+0) - 630g 🥺
⚖️ 28.03.2024 (26+0) - 960g 😱
⚖️ 18.04.2024 (29+0) - 1650g 🤯
⚖️ 09.05.2024 (32+0) - 2150g 🥳
⚖️ 31.05.2024 (35+1) - 2750 g
Nikodem 🩵
23.06.2024 - godz 20:09
⚖️ 3260g
📏 55 cm
-
Ciri86 wrote:Cześć Dziewczyny,
Jak to jest z tymi ruchami? Wczoraj w ciągu dnia czułam, a od kolacji do teraz mam wrażenie jakby nic,czy to możliwe na tym etapie? Czy po prostu nie czuje przez to łożysko z przodu?
Od kiedy te ruchu powinny być bardziej regularne?
Chyba zamówię sobie detektor, używacie?
Hej, ja aktualnie mam 22+6 i ruchy czuje codziennie, calkiem intensywnie. Najbardziej jak sie poloze. Ale jak siedze tez sie zdarza. Jednak w zeszlym tygodniu mialam taki dzien, ze od rana maly siedzial cicho, az sie przestraszyłam. Akurat mam detektor, ktory kupilam na poczatku ciazy (ale ostatnio nie uzywam, bo maly kopie) i sprawdzilam. Wszystko ladnie bilo. Jak sie kladlam spac to maly dal mi popalic 🤭 Mysle, ze tak sie po prostu zdarza, ze dziecko moze miec dzien lenia, albo jest spiace, albo nasze jedzenie w ciagu dnia malo go “motywuje”. Nie dajmy sie zwariowac.
Troche pozna czytam ta wiadomosc, mam nadzieje, ze twoj slodziak sie juz przebudzil )))Ciri86, Kejt93 lubią tę wiadomość
-
AEGO wrote:Dziś odkryłam playlistę Disneya w wersji piano, polecam serdecznie, bo Bibek „tanczyl” do niej przez 30min ciągle. 😃😅
Na youtubie?💒 04.09.2021
Starania 👶 od 2022
⏸️ październik 2022
💔 listopad 2022
❤️🩹 wznowienie starań 02.2023
⏸️ październik 2023 🥹🤞✊
🤰22.11.2023 - 1,58 cm i bijące serduszko
👶 08.12.2023 (10+1) - 3,48 cm
👦 04.01.2023 (14+0) - 8,15 cm - chłopczyk
⚖️ 25.01.2024 (17+0) - 190g ❤️
⚖️ 15.02.2024 (20+0) - 310g 😍
⚖️ 07.03.2024 (23+0) - 630g 🥺
⚖️ 28.03.2024 (26+0) - 960g 😱
⚖️ 18.04.2024 (29+0) - 1650g 🤯
⚖️ 09.05.2024 (32+0) - 2150g 🥳
⚖️ 31.05.2024 (35+1) - 2750 g
Nikodem 🩵
23.06.2024 - godz 20:09
⚖️ 3260g
📏 55 cm
-
Kejt93 wrote:Na youtubie?
https://youtu.be/1rBwfi8fW8w?si=6qV9vshZdhw_KPWr
Najbardziej się podobała z Vaiany na tę chwilę chyba 😂 ale nie przesłuchaliśmy całej rzecz jasna jeszcze 😄.
Ps. Pies też bardzo lubi, idzie w spanko od razu 🤣Wiadomość wyedytowana przez autora: 23 marca, 13:26
Kejt93 lubi tę wiadomość
-
Targi dziecięce zakończone sukcesem 💪 wyszłam z dwiema koszulamu Coali a moje dziecię z kocykiem bambusowym i multipackiem pieluch tetrowych. Młoda najwyraźniej nie jest z takiego podziału zadowolona i pachwiny bolą jak nie wiem co... 🙈😧
AEGO lubi tę wiadomość
-
Jak będziecie miały chwilę to możecie polecić jakieś nosidełka takie żeby Stary mógł robić za kangura ? Do użytku im wcześniej tym lepiej.
Póki co podobają mi się z babybjorna i zaffiro. Ale może macie jakieś sprawdzone bo ja nie wiem z czym to się je 🤷♀️ myślę tylko, ze fajnie gdyby miało jakąś regulacje ułożenia nóżek np i nie wymuszało na dziecku jakiejś pozycji. -
Hej dziewczyny wieczorem. Dzieci już śpią od 15min.wiec matka może chwilę dychnąć 😜
Porozczulam się nad ruchami brzdąca 😆 Stary w soboty ma na popołudnie do pracy, więc większość dnia sama z dziećmi - pobiły się tylko raz 🤣 co to są za szoguny to nie do wiary 🙈
Dziś sobie sesję ciążową zaklepałam za w czasu, żeby potem nie było, że nie ma terminu.
Kliknęłam po małym prezencie na Wielkanoc dla łobuzów i chyba jeszcze kliknę parę ciuchów dla bobasa 😆
Pytałam się córki, czy podoba się jej imię Feliks dla chłopca i o dziwo się jej podoba 😁 no ale na razie nie wiemy. Bardzo nam się Karol podoba ale mam wujka o tym imieniu i nie bardzo ehh. Ciężko będzie serio 😏 Się wkurzę to dam po moim tacie - Stefan i tyle😆Wiadomość wyedytowana przez autora: 23 marca, 19:48
Emimo, Ammeluna, Doris8 lubią tę wiadomość