Wielka Akcja - Wspieramy się w niepłodności!
Dziś dodająca otuchy historia Danuty i Adama

Zainspiruj się!
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Styczeń 2023
Odpowiedz

Styczeń 2023

Oceń ten wątek:
  • Żelka1990 Autorytet
    Postów: 3288 1000

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 10:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Karmara ja bym szukała opinii innego lekarza a nawet bym zmieniła. Jak można w ten sposób straszyć…
    Ja ci już opisywałam historie mojej koleżanki z pracy. Obie w tym samym czasie starałyśmy się o ciąże wtedy o moją pierwszą. I ona miała dużego mięśniaka ale ze względu na jej wiek ona jakoś 33/34 lata miała lekarka powiedziała, że jie ma sensu tego opóźniać przez operacje mięśniaka rekonwalescencję itd. Fakt, ze starali sie o ciaze dłużej ale w końcu sie udało, i bez żadnych wspomagaczy typu duphastony luteina itd donosiła ciąże a przy porodzie gdzie dziecko miało 4600 ponad miała cesarkę i tego mięśniaka jej usunęli przy tej cesarce. Ma pięknego zdrowego syna.

    karmar, LILILA lubią tę wiadomość

    age.png
    age.png
  • Żelka1990 Autorytet
    Postów: 3288 1000

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 10:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natalia95 wrote:
    Hej dziewczyny. Gratuluję kochane udanych wizyt. Widziałam, że wczoraj dwie takie były 🙂❤️.
    Karmar dziwna ta lekarka, bez serca jakaś. Jeśli mięśniaki od 2 trymestru ciąży zaczynają się zmniejszać to jest szansa, że ciąża będzie się zdrowo rozwijać. Bądź dobrej myśli ❤️.
    Ja niestety dziewczyny przewertowałam internet w podobne przypadki do mojego. I przeczytałam, że w bardzo wielu przypadkach zaburzenia pęcherza moczowego u płodu wiążą się z wadami genetycznymi. Mierne powiększenie pęcherza moczowego ( 7mm do 15mm ) w 25 % przypadków koleruje z wadami chromosomowymi. Natomiast to co mówiła doktor na prenatalnych o zastawce wiąże się z nawet śmiercią płodów. Zaś dzieci, które przetrwały ciążę po urodzeniu mają problemy z nerkami. Chociaż w przypadku tej zastawki to może doktor miała na myśli jakąś inną ? Nie wiem sama co mam myśleć 😥. Do wizyty tak daleko. Mam wprawdzie jutro USG ale te kontrolne mam wykonać dopiero za miesiąc. Wyniki z pappy już są ale one powiedzą mi tylko o ewentualnym prawdopodobieństwie choroby u maluszka. Zresztą te USG kontrolne najwięcej powie. Czuję, że to będzie najdłuższy miesiąc mojego życia. Miałam kupować już jakieś pierwsze ciuszki ale teraz sama nie wiem ☹️
    Nie myślałaś o wizycie u jakiegoś lekarza „wybitnego”?! Kraków: doc Wiecheć i dr Nocuń Warszawa : dr Lipa i prof Wielgoś ?? Np wiem od koleżanki, że jak u jej synka przez cofnięta żuchwę podejrzewali wady generyczne doc Wiecheć przyjął ich bez względu na termin i nawet nie wziął pieniędzy. Do tego wykonali amniopunkcję. Zdrowy chłopaczek ma po prostu taka budowę tej kości.

    Druga sprawa może właśnie badanie NIFTY czy coś w tym stylu by tez mogło wam coś powiedzieć?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 czerwca 2022, 10:15

    age.png
    age.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 10:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Żelka zastanawiam się nad taką wizytą, ewentualnie testy genetyczne. Chociaż przyznam szczerze, że to jednak sporo kosztuje. No zobaczę. Doktor mówiła, żeby zrobić to kontrolne USG bo teoretycznie w normie się mieści ten pęcherz ale mógłby być mniejszy. No i pewność czy on jest za duży czy może jednak normalnej wielkości będę miała dopiero po tym kontrolnym USG. Jeśli byłby za duży to moja ginekolog będzie mnie najpewniej kierować do specjalistycznej kliniki. Boję się, że będę miała amniopunkcję i w powikłaniach stracę ciążę

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 czerwca 2022, 10:24

  • Marcysia1990 Autorytet
    Postów: 1658 408

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 10:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natalia95 ja Ci polecam dr Bal z Wrocławia, naprawdę jest specem w swoim fachu, wystarczy poczytać opinie w Internecie, choć ja znam wiele takich z pierwszej ręki. Lekarz z powołania i z ogromną wiedzą. Ja na Twoim miejscu konsultowalabym to od razu z innym ginem, co dwie opinie to nie jedna. Nie czytaj tak tych internetow, bo tam najwięcej negatywów i czarnych scenariuszy znajdziesz, będziesz się dodatkowo stresować. A dr coś powiedziała konkretnego? Wzbudziła w Tobie jakiś niepokój? Tule mocno!

    age.png
  • Kolorowa27 Autorytet
    Postów: 528 512

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 10:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marcysia 1990 mój termin porodu to 08.01.2023 😊 można dopisać na pierwszej stronie, dziękuję. 🙂

    Natalia95 przykro mi, że tak się zdołowałaś. Trudno mi cokolwiek doradzić bo to moja pierwsza ciąża i wiele nowości, natomiast tak jak dziewczyny radzą, ja również pilnie skonsultowałabym się z innym lekarzem. Same wiemy, że każdy z nich ma inne podejście i inny punkt widzenia. Wbrew pozorom wymiary pęcherza są w normie, podwyższone ale w normie. Musisz myśleć pozytywnie, wierzyć i walczyć o Maleństwo. Badania typu nifty to rzeczywiście olbrzymi koszt, natomiast spokój jest bezcenny. Ja w tej sytuacji mimo wszystko, choćbym miała pieniądze spod ziemi wykopać, zdecywałabym się na badanie.

    Marcysia1990 lubi tę wiadomość

  • Żelka1990 Autorytet
    Postów: 3288 1000

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 10:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natalia95 wrote:
    Żelka zastanawiam się nad taką wizytą, ewentualnie testy genetyczne. Chociaż przyznam szczerze, że to jednak sporo kosztuje. No zobaczę. Doktor mówiła, żeby zrobić to kontrolne USG bo teoretycznie w normie się mieści ten pęcherz ale mógłby być mniejszy. No i pewność czy on jest za duży czy może jednak normalnej wielkości będę miała dopiero po tym kontrolnym USG. Jeśli byłby za duży to moja ginekolog będzie mnie najpewniej kierować do specjalistycznej kliniki. Boję się, że będę miała amniopunkcję i w powikłaniach stracę ciążę
    Natalia ja wiem, że to odruch bezwarunkowy wklepywać w internet i szukać i formacji. Bo sama wiesz, że ja też potrafię szukać dziury w całym.
    A z jakiego jesteś województwa? Wiem, że te badania NIFTy itd to duży koszt i nie każdy może sobie tak o wyciągnąć zwłaszcza w takich czasach jakie nam teraz są dane. Ale wiesz co jak to jest na pograniczu to może nie jest tak źle jak myślisz. No bo wtedy to chyba od razu lekarka by dała ci skierowanie np do szpitala najwyższej referencyjności a nie, że kontrolne usg u zwykłego ginekologa?
    A może zadzwoń sobie po prostu do Dobre USG w Krakowie gdzie wlasnie przyjmuje doc Wiecheć i dr Nocuń i dopytaj o cenę takiego kontrolnego usg drugiej opinii ?
    Kurczę miesiąc czasu to duzo. Najpewniej wszystko będzie dobrze ✊✊ a ty tylko przysporzysz sobie i dzidziutkowi stresu.

    age.png
    age.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 10:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jestem z pod Warszawy, dokładnie Ciechanów i do Krakowa daleko strasznie mam, ewentualnie tą Warszawę rozważam no ale ceny kosmiczne a możliwe, że i tak za ten miesiąc bym na Warszawę jechała i to na NFZ. Doktor na badaniach prenatalnych powiedziała, że pęcherz jest na granicy normy 1 trymestru. Jeszcze się mieści w tej normie ale jak będzie tak rósł to za jakiś czas będzie za duży i to zobrazuje USG kontrolne. Tylko teraz się zastanawiam bo się nie dopytałam czy ja mam na to USG do swojej ginki iść czy do tej doktor od badań prenatalnych. W dokumentach tylko pisze, żeby za miesiąc to skontrolować. Ale na normalnym USG będzie pęcherz normalnie widać, te USG prenatalne jednak bardziej dokładne

  • malinowa_chmurka Autorytet
    Postów: 802 291

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 10:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzień dobry 👋

    Dziewczyny gratuluję wszystkim udanych wizyt ❤️

    Natalia może rzeczywiście skonsultuj się z innym ginekologiem,na pewno ostatecznie wszystko będzie dobrze, najważniejsze, że jest w normie, to że na granicy to nie musi nic oznaczać, mam nadzieję,że odetniesz z ulgą ❤️

    17.05 ⏸️
    18.05 beta 533
    20.05 beta 1291
    6.06 pierwsza wizyta, jest ❤️
    20.06 kolejna wizyta
    23.01 💚
  • Żelka1990 Autorytet
    Postów: 3288 1000

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 11:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natalia95 wrote:
    Jestem z pod Warszawy, dokładnie Ciechanów i do Krakowa daleko strasznie mam, ewentualnie tą Warszawę rozważam no ale ceny kosmiczne a możliwe, że i tak za ten miesiąc bym na Warszawę jechała i to na NFZ. Doktor na badaniach prenatalnych powiedziała, że pęcherz jest na granicy normy 1 trymestru. Jeszcze się mieści w tej normie ale jak będzie tak rósł to za jakiś czas będzie za duży i to zobrazuje USG kontrolne. Tylko teraz się zastanawiam bo się nie dopytałam czy ja mam na to USG do swojej ginki iść czy do tej doktor od badań prenatalnych. W dokumentach tylko pisze, żeby za miesiąc to skontrolować. Ale na normalnym USG będzie pęcherz normalnie widać, te USG prenatalne jednak bardziej dokładne
    Rozumiem. Faktycznie dr Lipa ma ceny z kosmosu bo ja chciałam jechać do niego właśnie tego 1 lipca to tych dwóch moich ginekologów tu w Krakowie powiedziało ze to przesada. On kosztuje 650 zł samo usg. Dr Nocuń czy nawet dr Pokorski we Wrocławiu bierze 400 zl.

    Ale tak pomyślałam może uprościć ginekologa w takim razie o skierowanie do tego szpitala co tam pracuje ten Lipa, MamaGinekolog itd to ten najbardziej skompilowany szpital w Warszawie i oni przecież maja ta ta patologie ciąży w sensie przychodnie nie ze oddział.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 czerwca 2022, 11:04

    age.png
    age.png
  • karmar Autorytet
    Postów: 262 181

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 11:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natalia95 wrote:
    Jestem z pod Warszawy, dokładnie Ciechanów i do Krakowa daleko strasznie mam, ewentualnie tą Warszawę rozważam no ale ceny kosmiczne a możliwe, że i tak za ten miesiąc bym na Warszawę jechała i to na NFZ. Doktor na badaniach prenatalnych powiedziała, że pęcherz jest na granicy normy 1 trymestru. Jeszcze się mieści w tej normie ale jak będzie tak rósł to za jakiś czas będzie za duży i to zobrazuje USG kontrolne. Tylko teraz się zastanawiam bo się nie dopytałam czy ja mam na to USG do swojej ginki iść czy do tej doktor od badań prenatalnych. W dokumentach tylko pisze, żeby za miesiąc to skontrolować. Ale na normalnym USG będzie pęcherz normalnie widać, te USG prenatalne jednak bardziej dokładne

    Takiego problemu nie miałam, ale przy pierwszej ciąży mój synek miał za duży brzuszek o 2 tygodnie i lekarz był na mnie trochę zły, bo to rzekomo od mojej złej diety. Trochę mnie też straszył. Ale miesiąc później na wizycie okazało się, że wszystko jakoś się wyrównało, z dzieckiem wszystko ok, a dzisiaj to śliczny i mądry 7-latek bez żadnej tendencji do otyłości czy innych takich. Jak czytam, słucham i obserwuję różne ciąże, to często parametry są lekko odchylone od normy, ale potem jakoś biologia wszystko wyrównuje. Życzę Ci dużo spokoju.

    qXNVp2.png
  • Żelka1990 Autorytet
    Postów: 3288 1000

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 11:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja z córka w ciąży miałam znowu problem taki l, że mała miała okresowa tachykardie serca czyli zapisy serduszka często na USG czy później przy zapisach KTG były wysokie. Miałam robione w ciąży 3 razy echo serca do tego 2 razy hospitalizowana na patologii ciąży i wszystko w porządku. Dr Nocuń na echo serca mówiła mi, ze widać taka jej uroda a mama ma się mniej stresować. I po porodzie tez badali serduszko i wszystko w porządku.

    age.png
    age.png
  • Olciax Autorytet
    Postów: 267 125

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 12:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natalia wydaje mi się, że usg u Lipy bez testu pappa kosztuje ok 350 zł, z pappą 650. Ja Ci polecam też mojego lekarza Jakuba Doruchowskiego - sprawdź sobie na znanym lekarzu, ma jeszcze więcej opinii niż Lipa.
    Jestem pewna, że wszystko jest w porządku…. To już Twoja decyzja czy poczekasz czy przyspiesz konsultacje. Niemi np. pięknie czekała do wizyty mimo stresów. Pamiętaj, że póki co wszysyko jest w normie, a reszta to scenariusze. Trzymaj się kochana

  • Żelka1990 Autorytet
    Postów: 3288 1000

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 13:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Olciax wrote:
    Natalia wydaje mi się, że usg u Lipy bez testu pappa kosztuje ok 350 zł, z pappą 650. Ja Ci polecam też mojego lekarza Jakuba Doruchowskiego - sprawdź sobie na znanym lekarzu, ma jeszcze więcej opinii niż Lipa.
    Jestem pewna, że wszystko jest w porządku…. To już Twoja decyzja czy poczekasz czy przyspiesz konsultacje. Niemi np. pięknie czekała do wizyty mimo stresów. Pamiętaj, że póki co wszysyko jest w normie, a reszta to scenariusze. Trzymaj się kochana
    Nie nie… nawet teraz sprawdziłam i zdrożało ! Usg prenatalne 670 zł a usg prenatalne + pappa od 670 bo do tego biochemię trzeba doliczyć

    age.png
    age.png
  • Marcysia1990 Autorytet
    Postów: 1658 408

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 13:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A ja tak trochę z innej beczki, na stronie mamyginekolog czytałam o różnych teoriach na rozpoznanie płci. Cześć oczywiście ona uznaje za sciemę, ale jedną , dotyczącą ułożenia woreczka żółciowego uznaje, że ma skuteczność ok 80%. Nazywa się to teoria NUB - slyszalyscie coś o tym? 😊 Wrzucę poniżej dwie przykładowe fotki z USG. Można to "wyczaic" w okolicy 12-13 tygodnia. W skrócie- dziewczynki mają podłużny woreczek, a chłopcy okrągły. 😊

    Edit: wzięło mnie na rozmyślenia po wczorajszej wizycie, na jakiej podstawie gin już coś mógł ocenić, że chyba będzie dziewczynka i wyczytalam, że sporo lekarzy korzysta z tej teorii 😊 może się czegoś dziś dowiem na prenatalnych 😁

    FB-IMG-1656497571726.jpg
    FB-IMG-1656497475856.jpg

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 29 czerwca 2022, 13:42

    age.png
  • wichrowe_wzgórza Autorytet
    Postów: 5000 1716

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 14:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marcysia1990 wrote:
    Ok, czyli to wolne płodowe dna to coś jak NIFTY. A czym się różni wolna beta HCG od klasycznej? Czy to zawsze jest wykonywne w parze z PAPPA? Żaden z gin nie wspominał o tym, tylko o Pappa 🤔

    Beta hcg to hormon produkowany przede wszystkim w ciąży. Jego obecność w moczu czy we krwi swiadczy o prawodopodobnej ciąży.

    Wolna podjednostka beta hcg to marker wykorzystywany m.in. właśnie w przesiewowych badaniach określających ryzyko wad chromosomalnych płodu.

    Jak pójdziesz do przychodni i poprosisz o krew do testu pappa, to raczej skumają i zrobią obie te rzeczy ;) Zwykle zresztą one są w pakiecie jednorazowo płatnym. ALe zawsze możesz też powiedzieć, że krew na pappę i wolną betę do usg :) Lekarz z pewnością powiedział to skrótowo, bo jakoś faktycznie nazywa się to "testem pappa".

    9 tc (*) 24.01.2016

    3 córki :)
    06.11.2017
    01.07.2020
    07.01.2023
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 14:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki dziewczyny ❤️. Trochę mnie pocieszyłyście. Przejdę się z małym do Pepco i może coś dla maleństwa wyczaję fajnego. Ogólnie chcę max do 27 tygodnia mieć całą wyprawkę i tylko prać sobie na spokojnie i układać w szafeczkach. Z tym praniem i układaniem tak do 32 tygodnia się wyrobić i zostanie mi tylko kupić rzeczy higieniczne dla mnie i maleństwa i spakować torbę do szpitala. W ciąży z synkiem zdecydowanie za późno się za wszystko wzięłam a z brzuchem ciążowym ciężko się ogarnia wyprawkę, jeszcze jak się skracającą szyjka znów przyplącze to wogóle. A tak z pozytywnych aspektów poczułam dziś pierwszy ruch maleństwa 🙂. Już od tygodnia mam takie dziwne odczucie w macicy ale dziś już nawet jak dotknęłam brzucha to poczułam takie falowanie 🥰. W poprzedniej ciąży czułam pierwsze ruchy w 16 tygodniu to by się tak zgadzało bo w ciążach kolejnych te ruchy czuje się wcześniej 🙂

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 14:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marcysia1990 wrote:
    A ja tak trochę z innej beczki, na stronie mamyginekolog czytałam o różnych teoriach na rozpoznanie płci. Cześć oczywiście ona uznaje za sciemę, ale jedną , dotyczącą ułożenia woreczka żółciowego uznaje, że ma skuteczność ok 80%. Nazywa się to teoria NUB - slyszalyscie coś o tym? 😊 Wrzucę poniżej dwie przykładowe fotki z USG. Można to "wyczaic" w okolicy 12-13 tygodnia. W skrócie- dziewczynki mają podłużny woreczek, a chłopcy okrągły. 😊

    Edit: wzięło mnie na rozmyślenia po wczorajszej wizycie, na jakiej podstawie gin już coś mógł ocenić, że chyba będzie dziewczynka i wyczytalam, że sporo lekarzy korzysta z tej teorii 😊 może się czegoś dziś dowiem na prenatalnych 😁

    FB-IMG-1656497571726.jpg
    FB-IMG-1656497475856.jpg

    Marcysia u mnie powiedziała doktor, że prawdopodobnie chłopczyk. Ciekawe czy się potwierdzi

  • wichrowe_wzgórza Autorytet
    Postów: 5000 1716

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 14:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U Lipy usg 650?!? Jezu, chyba go pogięło o.O Żeby chociaż miał staż pracy liczony w dłuuuugich latach... A kolo młodszy ode mnie...
    Ja polecam Roberta Makowskiego - on widzi wszystko, i wszystko jest w stanie opisać, pokazać, ma mega doświadczenie. Usg w tej chwili 300. Gabinet na Żytniej, bo tam ma świetny sprzęt.
    Ogólnie jestem "team Żelazna", od UCZKiNa wolę się trzymać z dala, poszłabym tam tylko wtedy, jeśli wyłącznie oni mogliby w czymś pomóc ;]

    Natalia, w Warszawie specjalistą od wad wrodzonych jest dr Roszkowski, do niego cała Polska przyjeżdża.

    Karmar, nie wahałabym się przed pójściem do kogoś innego, najlepiej poleconego. Takie opinie ZAWSZE warto konsultować.

    9 tc (*) 24.01.2016

    3 córki :)
    06.11.2017
    01.07.2020
    07.01.2023
  • Marcysia1990 Autorytet
    Postów: 1658 408

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 14:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    wichrowe_wzgórza wrote:
    Beta hcg to hormon produkowany przede wszystkim w ciąży. Jego obecność w moczu czy we krwi swiadczy o prawodopodobnej ciąży.

    Wolna podjednostka beta hcg to marker wykorzystywany m.in. właśnie w przesiewowych badaniach określających ryzyko wad chromosomalnych płodu.

    Jak pójdziesz do przychodni i poprosisz o krew do testu pappa, to raczej skumają i zrobią obie te rzeczy ;) Zwykle zresztą one są w pakiecie jednorazowo płatnym. ALe zawsze możesz też powiedzieć, że krew na pappę i wolną betę do usg :) Lekarz z pewnością powiedział to skrótowo, bo jakoś faktycznie nazywa się to "testem pappa".

    Dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Dziś po prenatalnych zrobię pappe i powiem o tej wolnej beta HCG na wszelki. 😊 położna nazwała to badaniem białka Pappa.

    age.png
  • Mona1234 Autorytet
    Postów: 331 599

    Wysłany: 29 czerwca 2022, 15:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Dziewczyny, ja dzisiaj mam zjazd. Niedawno ogarnęłam się i zaczęłam działać w domu i w kuchni, normalnie pół dnia przespałam 🙈. Karmar ale ta lekarka Cię nastraszyła :/, faktycznie idź może poradź się innego w sprawie mięśniaków. Natalia wiem że się niepokoisz, narazie jak lekarz powiedział wszystko jest w granicach normy, życzę Ci aby na kolejnym badaniu było wszystko dobrze!

    age.png
    4 procedury, 10 inv,
    2 👼 9tc, 16tc - Zespół Edwardsa
    05.2022 ET
    31.05 - ❤️
    7.07 usg prenatalne - ok, nifty pro - niskie ryzyka, dziewczynka ❤️
    17.01 - Ola ❤️🥰
‹‹ 107 108 109 110 111 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

14 najczęstszych pytań o Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)

Na PCOS, czyli Zespół Policystycznych Jajników może cierpieć nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Czy PCOS jest groźną chorobą? Jakie są najczęstsze przyczny PCOS? Czy Zespół Policystycznych Jajników jest uleczalny? Poznaj odpowiedzi na 14 najczęstszych pytań o PCOS.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Choroby endometrium - jakie są najczęstsze?

Czym jest endometrium, a czym endometrioza? Jakie mogą być inne choroby endometrium i jak się objawiają? Jaka grubość endometrium jest optymalna podczas starań o dziecko? 

CZYTAJ WIĘCEJ

"Nie mogę zajść w drugą ciążę" - czym jest niepłodność wtórna?

Gdy wspomnienia z porodu zaczną blednąć, a pierworodny synek lub córeczka wyrosną z etapu pieluch i kaszek, pojawienie się myśli o dalszym powiększeniu rodziny najprawdopodobniej będzie tylko kwestią czasu. Niestety, nie każdej kobiecie udaje się zajść w ciążę po raz drugi. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest niepłodność wtórna i jak sobie z nią radzić? 

CZYTAJ WIĘCEJ