X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

11 najczęstszych pytań o IUI, czyli inseminacja w pigułce

Inseminacja to jedna z metod wspomaganego rozrodu. Komu jest polecany zabieg? Jaka jest jego skuteczność? Czy zabieg inseminacji jest bolesny? Czy kobieta po zabiegu powinna szczególnie na siebie uważać i zachować środki ostrożności? Odpowiedzi na 11 najczęstszych pytań o inseminację! 

1. Czym jest inseminacja?

 
Inseminacja jest jedną z najdłużej stosowanych, a jednocześnie najmniej skomplikowanych technik wspomaganego rozrodu. Polega na podaniu przygotowanego w warunkach laboratoryjnych męskiego nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Celem zabiegu jest ominięcie ewentualnych przeszkód uniemożliwiających dotarcie plemników do komórki jajowej i ułatwienie zapłodnienia. Może być wykonana nasieniem partnera lub anonimowego dawcy, kiedy trudności z zajściem w ciążę powodowane są czynnikiem męskim. Inseminację przeprowadza się w cyklu naturalnym, albo po wcześniejszej stymulacji jajeczkowania. 
 

2. Komu jest zalecany zabieg inseminacji? 

 
Warto zaznaczyć, że decyzja dotycząca sposobu leczenia niepłodności podejmowana jest wspólnie z partnerami, na podstawie oceny ich stanu zdrowia, wieku oraz dotychczasowego przebiegu leczenia niepłodności. Do inseminacji kwalifikują się zazwyczaj pary poniżej 40 r.ż. u których brak ciąży wynika z obniżonych parametrów nasienia, zaburzeń ejakulacji, nieprawidłowości anatomicznych szyjki macicy, zaburzeń w obrębie błony śluzowej macicy, niemożności współżycia. Wskazaniem względnym do inseminacji mogą być również zaburzenia owulacji, endometrioza I i II stopnia, obecności przeciwciał, które nie pozwalają plemnikom dotrzeć do komórki jajowej. Zastosowanie inseminacji w cyklu naturalnym w tych przypadkach charakteryzuje jednak niewielka skuteczność, porównywalna do starań naturalnych. W przypadku niepłodności idiopatycznej inseminacja wykonywana jest zazwyczaj na wyraźne życzenie pacjentów, nie zwiększa bowiem znacząco szansy na ciążę. Czytaj więcej: wskazania do inseminacji.
 

3. Jak wygląda przygotowanie do inseminacji, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn? Jakie badania warto wykonać przed zabiegiem?

 
Przed inseminacją zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą wykonać szereg badań. Warto zaznaczyć, że bezwzględnym warunkiem kwalifikacji do inseminacji jest drożność jajowodów partnerki. Sono-HSG jest więc podstawowym badaniem, któremu musi poddać się kobieta, aby wykluczyć, że zablokowany jajowód lub jajowody nie uniemożliwiają zapłodnienia. Ponadto, w przypadku kobiet niezbędne jest badanie ginekologiczne, ocena rezerwy jajnikowej, badanie cytologiczne, badania wirusologiczne na obecność HIV, HCV i HBS, a także w kierunku kiły czy chlamydii trachomatis. Na liście badań, którym musi poddać się partner, znajdują się: badanie nasienia, badania na obecność HIV, HCV, HBS, chlamydii trachomatis i w kierunku kiły. 
 

4. Czy podczas inseminacji możliwe jest skorzystanie z nasienia dawcy?

 
Do inseminacji można wykorzystać zarówno nasienie partnera, jak i nasienie anonimowego dawcy. Z drugiego rozwiązania korzysta się najczęściej wówczas, gdy parametry nasienia tj. liczba plemników w ejakulacie, słaba ruchliwość i żywotność plemników, nieprawidłowości w budowie, są zbyt niskie, aby mogło zostać wykorzystane do zabiegu. Warto nadmienić, że nasienie pozyskanie w procedurze anonimowego dawstwa to każdorazowo wynik restrykcyjnej, wieloetapowej procedury kwalifikacji samego dawcy, jak i specjalistycznych badań nasienia. Dzięki temu para może mieć absolutną pewność, że podane nasienie spełnia kryteria wymagane do przeprowadzenia inseminacji i pochodzi od zdrowego dawcy. 

5. Jak przebiega zabieg inseminacji? 

 
W przebiegu inseminacji można postępować zgodnie z dwoma scenariuszami, w zależności od kogo pochodzi nasienie. Procedura wygląda nieco inaczej, gdy wykorzystuje się nasienie partnera, a inaczej, gdy nasienie anonimowego dawcy. Niezależnie od tego, pierwszym krokiem jest uchwycenie momentu owulacji lub jej wywołanie. W tym celu na ok. dobę przed zabiegiem kobieta przyjmuje leki hormonalne. Jeśli inseminacja ma się odbyć z wykorzystaniem nasienia partnera, to na ok. 1,5 – 2 godziny przed jej rozpoczęciem mężczyzna musi zgłosić się do kliniki w celu oddania próbki spermy. Następnie trafia ona do laboratorium andrologicznego, gdzie jest odpowiednio przygotowywana. Jeśli do inseminacji ma zostać wykorzystane nasienie dawcy, to wystarczy, że kobieta pojawi się w klinice na ok. godzinę przed planowanym zabiegiem. W tym momencie laboratoriom przystępuje do przygotowania nasienia. Samą inseminację przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Zanim lekarz rozpocznie procedurę, wykonuje jeszcze badanie USG, aby upewnić się, że pęcherzyki jajnikowe znajdują się w odpowiedniej fazie wzrostu. Przed  podaniem nasienia do jamy macicy, lekarz zakłada wziernik, by uwidocznić szyjkę. Następnie wprowadza do jamy macicy cienki silikonowy cewnik i przez niego podaje nasienie. 
 

6. Ile trwa zabieg inseminacji?

 
Inseminacja jest zabiegiem krótkim. Trwa ok. kwadrans. Po podaniu nasienia zawsze zaleca się, aby pacjentka pozostała na fotelu ginekologicznym jeszcze przez ok. 10-20 minut. 
 

7. Czy inseminacja jest zabiegiem bezbolesnym?

 
Inseminacja jest zabiegiem bezbolesnym i nie wymaga podania znieczulenia. 
 

8. Jakie są zalecenia po zabiegu inseminacji? Czy kobieta powinna jakoś szczególnie na siebie uważać lub zachować środki ostrożności? Jeśli tak, to jakie? 

 
Inseminacja jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym, w związku z czym kobieta bezpośrednio po podaniu nasienia może wrócić do normalnej aktywności zawodowej, czy fizycznej. Bez obaw może też współżyć z partnerem. Chyba, że odczuwa jakieś dolegliwości w postaci plamienia lub bólu podbrzusza. Wówczas powinna oszczędzać się, aż do ustąpienia objawów. W takich przypadkach oczywiście zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. 
 

9. Jaki jest orientacyjny koszt inseminacji?

 
Cena inseminacji uzależniona jest od tego, czy do zabiegu wykorzystuje się nasienie partnera, czy anonimowego dawcy. Przed przystąpieniem do zabiegu warto dowiedzieć się, co mieści się w cenie zabiegu. Oferty klinik leczenia niepłodności mogą się w tym zakresie różnić. Średnia cena to 800-1400 zł za jedną próbę zapłodnienia. 
 

10. Jaka jest skuteczność inseminacji? 

 
Skuteczność inseminacji określa się na kilka do kilkunastu procent na cykl. Podobnie, jak w innych procedurach wspomaganego rozrodu, to kwestia bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników, m.in. od wieku pacjentki, jakości nasienia jej partnera, czy liczby wystymulowanych pęcherzyków. 
 

11. Ile razy warto podejść do inseminacji? Po ilu nieudanych próbach, zrezygnować z tej metody?

 
Inseminacja jest zabiegiem bezpiecznym, dlatego jeśli pierwsza próba zapłodnienia tą metodą nie przyniesie rezultatu, zabieg można powtórzyć. Zgodnie z rekomendacjami PTMRIE nie więcej jednak niż w 3. kolejnych cyklach. 
 
Oceń ten artykuł:
(5)

AUTOR:

dr n. med. Dariusz Mercik - ginekolog i położnik, endokrynolog z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym. Specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności oraz endokrynologii rozrodu. Od wielu lat zawodowo związany z Kliniką Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Członek polskich i zagranicznych towarzystw ginekologicznych.

Maja1457 3.09.2020, 20:35
Ciekawy artykul

Zainteresują Cię również:

Kwasy Omega-3 - ważny składnik w diecie przyszłej mamy

Kwasy omega-3 są bardzo istotnym składnikiem w diecie, o którym warto pomyśleć już na etapie starań o dziecko. Idealnie, aby po konsultacji z lekarzem, suplementować kwasy już od pierwszych dni ciąży. Dlaczego są takie ważne? Jaką pełnią rolę? Jak wybrać odpowiedni suplement? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Inseminacja (IUI) koszt i wskazania. Jaka jest skuteczność inseminacji?

Inseminacja domaciczna jest zabiegiem mającym na celu, ułatwienie zapłodnienia, poprzez skrócenie drogi, jaką mają do pokonania plemniki do komórki jajowej. Czy warto ją wykonać, jaki jest koszt i przy jakich schorzeniach odnotowuje się najlepsze rezultaty? Przeczytaj również jakie badania należy wykonać przed inseminacją i jak się do niej przygotować. 

CZYTAJ WIĘCEJ

7 sposobów jak przetrwać przesilenie wiosenne i jak szybko zajść w ciążę!

Przesilenie wiosenne dla wielu kobiet jest trudnym okresem przejściowym, kiedy mogą pojawiać się problemy ze snem, nadmiernym zmęczeniem, brakiem energii, czy obniżoną koncentracją. Wszystko to może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną i kobiecą płodność. Jak w tym czasie przygotować się do ciąży? Jakie są skuteczne sposoby na poprawę płodności? Jak szybko zajść w ciążę, wprowadzając proste nawyki do codziennego stylu życia?

CZYTAJ WIĘCEJ