Kalendarz dni płodnych to aplikacja umożliwiająca obserwacje cyklu miesiączkowego, w celu wyznaczenia dni płodnych i owulacji lub problemów z płodnością np. zaburzenia hormonalne. Często, aż do momentu starania o dziecko, nie zdajemy sobie sprawy, kiedy w naszym cyklu dochodzi do owulacji lub czy w ogóle owulujemy. Czasami nawet nie wiemy jak długie są nasze cykle. A warto to wiedzieć, przede wszystkim jeśli para rozpoczęła starania o dziecko. Korzystanie z kalendarza dni płodnych może znacznie przyspieszyć starania i skrócić czas oczekiwania na ciążę, pomóc szybciej wykryć ewentualne problemy, zaburzenia hormonalne i zaoszczędzić parom niepotrzebnego stresu. W każdym cyklu owulacyjnym zupełnie zdrowa para ma zaledwie kilka dni w ciągu których ma szansę na zapłodnienie.
Co konkretnie trzeba robić, aby kalendarz owulacji pomógł nam podczas starania o dziecko?
Uzupełniaj regularnie informacje o swoim zdrowiu i płodności. Najwięcej informacji o dniach płodnych i owulacji można dowiedzieć się na podstawie informacji takich jak:
- termin ostatniej miesiączki, plamienia, obfitość krwawienia
- obserwacja śluzu szyjkowego (wydzieliny z pochwy) / ew. pozycji szyjki macicy,
- obserwacja ogólnych objawów i samopoczucia, nastroju na przestrzeni cyklu miesiączkowego,
- testy owulacyjne,
- ewentualnie pomiar porannej temperatury, sprawdź dlaczego warto mierzyć temperaturę ciała,
Śluz szyjkowy za sprawą działających w ciele kobiety hormonów zmienia się w ciągu trwania cyklu. Obserwując śluz szyjkowy (wydzielinę z pochwy) możemy zauważyć, że w dni niepłodne śluzu jest mało, jest on lepki, białawy, raczej będzie słabo zauważalny. W miarę zbliżania się do owulacji, w trakcie dni płodnych, śluzu przybywa i wykazuje oznaki płodności czyli robi się rozciągliwy i przeźroczysty. Pojawienie się śluzu płodnego świadczy o zbliżającej się owulacji (podobnie jest z temperaturą - choć tego nie odczuwamy, temperatura ciała kobiety zmienia się na przestrzeni cyklu). Wiele kobiet doświadcza również innych symptomów, czy objawów związanych z cyklem miesiączkowym np. zmiany w nastroju, zmiany libido, czy odczuwanie różnego rodzaju bóli np. ból owulacyjny. Dzięki tym zmianom jesteśmy w stanie sprawdzić m.in., czy w cyklu występuje owulacja.
W przeciwieństwie do obserwacji, która jest dość prosta do wykonania, interpretacja uzyskanych danych może być trudna i czasochłonna. Dlatego do analizy cyklu warto wykorzystać kalendarz dni płodnych (wypróbuj Kalendarz Owulacji OvuFriend) Posiada on rozbudowany algorytm analizujący wszystkie wprowadzane do aplikacji informacje oraz dysponuje bazą setek tysięcy cykli miesiączkowych kobiet planujących ciążę i na tej podstawie wyznacza dni płodne i owulację, a także wykrywa potencjalne problemy z płodnością.
Czy kalendarz dni płodnych (aplikacja miesiączkowa) jest w ogóle potrzebny? Czy nie wystarczy po prostu kochać się co drugi dzień przez cały cykl i tak prędzej czy później kobieta zajdzie w ciążę?
W wielu przypadkach zapewne to wystarczy, aczkolwiek brak świadomości kiedy występuje owulacja, może wydłużać starania o dziecko. Całkowicie zdrowa para ma zaledwie około 20% szans na zajście w ciążę w każdym cyklu. Jeśli dodatkowo występują jakiekolwiek czynniki niesprzyjające poczęciu, np. nieregularne cykle, problemy ze śluzem płodnym czy obniżone parametry nasienia, to warto poświęcić trochę czasu, aby lepiej poznać swoją płodność, przeczytaj, jakie są najczęstsze problemy z płodnością. W takiej sytuacji bardzo dobre dopasowanie czasu współżycia do terminu owulacji jest kluczowe i często niezbędne do tego, aby mogło dojść do zapłodnienia.
A co z testami owulacyjnymi czy nie prościej byłoby sięgnąć po test owulacyjny i w ten sposób przekonać się czy do owulacji dochodzi?
Niezupełnie. Testy owulacyjne stanowią świetną metodę uzupełnienia obserwacji płodności oraz skutecznie informować o nadchodzących (potencjalnych) dniach płodnych, ale niestety nie mogą potwierdzić wystąpienia owulacji. Tego typu testy informują jedynie, że ciało przygotowuje się do owulacji, zwiększając poziom hormonu LH, nie oznacza to jednak że do owulacji faktycznie dojdzie, czytaj więcej o testach owulacyjnych. Zdarza się bowiem, że pomimo pozytywnego wyniku testu owulacyjnego, w ostateczności ciało kobiety „rozmyśla się” i np. z powodu stresu czy choroby, do owulacji nie dochodzi. W takiej sytuacji tylko pomiar temperatury (prowadzenie wykresu, na którym można zaobserwować typową dwufazowość temperatur) lub monitoring cyklu u lekarza ginekologa wykaże, czy do owulacji doszło.
Czy algorytmy w aplikacji OvuFriend wyznaczą owulację i zinterpretują wszystkie wskaźniki płodności za nas?
Tak. Prawidłowa interpretacja cyklu miesiączkowego, w szczególności jeśli mamy skomplikowane, problematyczne, nieregularne cykle lub nietypowe objawy, wymaga wprawy i doświadczenia. W aplikacji OvuFriend są wbudowane bardzo skomplikowane, nowoczesne algorytmy oparte na sztucznej inteligencji, dzięki czemu możliwa jest dokładna analiza i interpretacja cykli miesiączkowych. Śledzenie płodności i prawidłowe wyznaczanie owulacji z kalendarzem owulacji OvuFriend jest bardzo proste. Jedyne co należy zrobić, to regularnie wpisać konkretne obserwacje, objawy lub testy (przeczytaj, co warto zapisywać w aplikacji OvuFriend). System sam przeanalizuje i zinterpretuje wprowadzone dane, określi najbardziej prawdopodobny termin wystąpienia owulacji oraz codziennie poinformuje o statusie dni płodnych (czym jest Detektor i Prognoza płodności) oraz ostrzeże jeśli wykryje coś niepokojącego, np. brak owulacji lub zbyt długą drugą fazę cyklu. Takie narzędzie umożliwia śledzenie płodności nawet przez bardzo zapracowaną kobietę
Warto pamiętać, że śledzenie cyklu jest pomocne nie tylko w momencie rozpoczęcia starań o dziecko, czy na etapie leczenia niepłodności. Jest to rozwiązanie właściwie dla każdej kobiety, która chciałaby poznać i na co dzień monitorować swoją płodność. Jeśli chodzi o leczenie i diagnostykę problemów z płodnością - każdy cykl/wykres można łatwo wydrukować i pokazać lekarzowi podczas wizyty. Informacje w nim zawarte mogą być niewątpliwie wielką skarbnicą wiedzy o płodności kobiety (długości cykli, terminie występowania owulacji, długości faz lutealnych, odczuwalnych i powtarzalnych z cyklu na cykl objawów, nietypowych bólach, intensywności krwawień miesiączkowych i wiele innych).
W jaki sposób codzienny pomiar temperatury ciała (BBT) pomoże nam wyznaczyć dni płodne i owulację?
Aplikacja OvuFriend bierze pod uwagę wszystkie wpisywane objawy i obserwacje, aby na ich podstawie wyznaczać najbardziej wiarygodny termin owulacji. Nie jest do tego wymagany pomiar temperatury, chociaż wiele kobiet w dalszym ciągu lubi korzystać z tej metody.
Choć tego nie odczuwamy, temperatura ciała kobiety zmienia się na przestrzeni cyklu. W pierwszej fazie cyklu, do wystąpienia owulacji, za sprawą działania estrogenu, temperatura ciała utrzymuje się na niższym poziomie. W momencie uwolnienia komórki jajowej (wystąpienia owulacji) ciało kobiety zaczyna produkować progesteron, który podwyższa temperaturę ciała. Mierząc codziennie poranną temperaturę ciała kobieta jest w stanie zaobserwować w swoim cyklu dwie fazy temperatur: fazę temperatur niższych (występujących przed owulacją) oraz fazę temperatur wyższych (występujących po owulacji, aż do kolejnej miesiączki). Jeśli do owulacji nie dojdzie, progesteron nie zostanie uwolniony i tym samym temperatura ciała nie zwiększy się i przez cały cykl pozostanie na podobnym poziomie.
Poniżej pokazany został kalendarz dni płodnych dla trzech rodzajów cykli: owulacyjnego, bezowulacyjnego oraz ciążowego. Możemy łatwo zauważyć jak zachowuje się temperatura w tych trzech przypadkach* (*owulacja została wyznaczona przez unikalny algorytm OvuFriend).
W cyklu owulacyjnym widoczne są dwa poziomy temperatur - niskie przed owulacją i wyższe po owulacji.
W cyklu bezowulacyjnym nie jest widoczny podtrzymany wzrost temperatury (nie zauważa się dwufazowości cyklu).
W przypadku zajścia w ciążę, za sprawą działania progesteronu, temperatura nie spada i cały czas utrzymuje się na wyższym poziomie.
Podsumujmy na koniec w jaki sposób kalendarz owulacji pomaga w staraniach o dziecko?
Prowadząc kalendarz owulacji zyskuje się szereg korzyści podczas starań o dziecko, na przykład:
- Poznanie wiarygodnego czasu wystąpienia owulacji;
- Możliwość lepszego planowanie współżycia, dzięki wiedzy na temat nadchodzących dni płodnych (zmiany w śluzie, analiza wcześniejszych cykli, zmiany pozycji szyjki macicy) - prognoza płodności na najbliższe 3. dni;
- Informację kiedy warto sięgnąć po test ciążowy;
- Możliwość wykrycia ciąży lub nawracających poronień już na bardzo wczesnym etapie;
- Wgląd do przydatnych statystyk cykli miesiączkowych;
- Analizę pierwszych objawów ciążowych;
- Większą ilość informacji dostępną do przekazania lekarzowi, a co za tym idzie możliwość szybszej diagnozy nieprawidłowości cyklu obniżających szanse na zajście w ciążę (min. brak owulacji, niedomoga fazy lutealnej, późna owulacja, powtarzające się wczesne poronienia);
-
Często krótszy okres leczenia niepłodności – szczegółowe informacje o cyklu dostępne do przekazania lekarzowi oraz większa świadomość kobiety mogą pomóc w lepszym dobraniu metody leczenia.