Forum Męskie sprawy Badanie nasienia
Odpowiedz

Badanie nasienia

Oceń ten wątek:
 • gosia81 Autorytet
  Postów: 655 785

  Wysłany: 8 sierpnia 2013, 08:30

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Hej, to i ja się wypowiem, bo to chyba a propos wyników mojego męża był wpis Sebzy.

  Można szanować wnikliwość przyglądania się dobrym (no, prawie dobrym) wynikom, ale nie za bardzo rozumiem jaki jest tego sens? Złe wyniki = leczenie, suplementacja + powtórne badanie. A dobre wyniki to też ma być powód do zmartwień?
  Litości!!! - Na Ovu roi się od smutnych historii, problemów z damską i męską płodnością - ja sama mam PCOS, mąż ma infekcję itp. - gdybym zaczęła podważać wszystkie dobre wyniki to bym chyba oszalała.

  Szczerze - nie podoba mi się taki defetyzm. Fedra bardzo dziękuję za pocieszenie i wyważone słowa, choć oczywiście nie sądziłam, że będę potrzebowała pocieszenia akurat ad. tego parametru (przypomnę, że w poprzednich latach morfologia była pomiędzy 80-60% prawidłowych form!) Niemniej :* :)

  PS. 23.08. mam wizytę u gina. Mąż idzie ze mną by wysłuchać komentarza ad tych wyników. Potem zapewne zrobi posiew.

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 sierpnia 2013, 10:15

  f2wl3e5epdkwr2t5.png
  5b09anliajytu9pv.png
 • Fedra Autorytet
  Postów: 9361 19565

  Wysłany: 8 sierpnia 2013, 08:42

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Gosiu nie ma za co :*

  Mam nadzieję że na wizycie dowiecie się czegoś konkretnego i jakiś konkretny plan działania zostanie wdrożony :) pamiętaj że już niejedna miała pcos a w ciąże zaszła ale trzeba się trzymac ustaleń lekarza no i wytrwałości zycze i cierpliwości :*

  gosia81 lubi tę wiadomość

  17.04.2013 - 29.06.2013 - 11 tydz <3
  2015 Nati <3
  2017 Suzi <3
 • sebza Autorytet
  Postów: 1911 1843

  Wysłany: 8 sierpnia 2013, 11:31

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Jeszcze się nie spotkałam na tym forum z tak opaczną interpretacją mojego posta.
  Hm... forum jest miejscem, gdzie każdy wypowiada swoje zdanie na dany temat. W związku z tym, że mój mąż miał szczegółowe badania i konsultowane z moją gin i innymi lekarzami (wtedy jeszcze nie wiedziałam nic o interpretacji wyników więc się chętnie dokształcałam). I wszędzie spotkałam się z informacją, że prawidłowe formy na poziomie o którym rozmawiamy to się im nie zdarzają. Dlatego w taki sposób ustosunkowałam się do wyników, szczególnie w przypadku, kiedy jest infekcja. To moje zdanie. Może komuś się przyda, może nie. Nie sądziłam, że można to zinterpretować jako defetyzm i wołać o litość.

  Fedra - poniekąd potwierdziłaś to, co ja słyszałam od lekarzy, o czym czytałam w sieci, bądź widziałam w tv. Nasze doświadczenia o tyle się różnią, że Ty znasz przypadek z takimi wynikami (chociaż jak sama napisałaś, lekarz też zalecił powtórkę badania - dokładnie o tym pisałam.) I powtórzę - oczywiście to jest dobra wiadomość, że z męską płodnością nie jest tak źle, jak można usłyszeć.

  Gosia81 - nie należy dokładać przesadnej ilości emocji w posty, w których nie ma ich ani grama. W swoim ostatnim poście nie pisałam o wynikach Twojego męża, tylko ogólnie o wynikach na poziomie 80% prawidłowych form (bez zagłębiania się w inne parametry). O wynikach, które wkleiłaś z tego co pamiętam wypowiedziałam się jeden raz. Życzę Wam, żeby lekarz do którego się udacie nie był tak "wnikliwy w przyglądaniu się dobrym wynikom", coby zaoszczędzić Wam stresu, którego nikomu nie brakuje pewnie na tym forum..

  Pozdrawiam.

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 sierpnia 2013, 11:36

  kapturnica lubi tę wiadomość

  atdci09k89ytpjkc.png
 • Fedra Autorytet
  Postów: 9361 19565

  Wysłany: 8 sierpnia 2013, 11:40

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Sebza mój przypadek którey znam jest z tego forum znaczy dziewczyna jest z tego forum poprosze ją o komentarz w tej sprawie jeśli będzie miała oczywiście ochotę o tym pisac bo wiadomo nie wszyscy lubią ;)

  A lekarz kazał to sprawdzić dlatego ze tak zadko im się zdaża widzieć takie wyniki ;)
  zreszta jak mój miał na poziomie 0% też kazano mu je sprawdzić ;)

  tak więc Dziewczynki życzę Wam przedewszystkim duzo miłości i spełnienia waszych największych marzeń :*

  17.04.2013 - 29.06.2013 - 11 tydz <3
  2015 Nati <3
  2017 Suzi <3
 • sebza Autorytet
  Postów: 1911 1843

  Wysłany: 8 sierpnia 2013, 11:51

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Fedra, no właśnie, dokładnie to napisałam. Lekarze, jak widzą takie wyniki, to niestety tak reagują. Ja nie jestem lekarzem, więc mogę powołać się tylko na to , co od nich usłyszałam. I mam wrażenie, że to nie o to chodzi, żeby szukać dziury w całym, tylko się upewnić, bo (tak jak już wcześniej stwierdziłyśmy) takie wyniki to maleńki odsetek wszystkich.
  Innymi słowy, przypadek o którym napisałaś potwierdza to, co ja usłyszałam od lekarzy, tylko jak rozumiem, te wyniki się potwierdziły i inne parametry były w porządku. :)

  Niech największe marzenia i Tobie się spełniają.
  Życzę siły i powodzenia!! :)  PS. Wklejam ostatnie wyniki mojego męża, może się kiedyś komuś przydadzą. Wyniki musiałam tłumaczyć, więc sorry, jeśli coś nie tak przetłumaczyłam, ale robione były w Szwajcarii.

  Czas abstynencji - 4 dni
  Ilość - 5.0 ml , norma >1.5
  pH - 7.2 , norma >7.2
  Kolor - prawidłowy
  Lepkość - prawidłowa
  Liczba - 118 milionów/ml > 15.0
  Liczba łącznie - 590.0 mln w ejakulacie >39.0
  Ilość progresywnych - 395.3 mln w ejakulacie >12.5
  Rundzellen (komórki okrągłe) 3.2 G/L
  Leukocyty - 0.0 G/L <1.0

  Ruch

  - progresywny - 67% , norma od 32
  - lokalny - 5% ,
  - immotil (nie wiem jak to się tłumaczy) - 28%
  Łącznie 72%, norma >40

  Witalność 84% , norma >58%

  Analiza:
  aglutynacja - 0%, norma <5
  MAR-Test IgG - 0%, norma <50
  MAR-Test IgA - 0%, norma <50


  Formy prawidłowe - 6%, norma >3

  No i dalej to analiza tych nieprawidłowych, to już nie ma szczególnego znaczenia w tym momencie.

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 sierpnia 2013, 12:19

  atdci09k89ytpjkc.png
 • gosia81 Autorytet
  Postów: 655 785

  Wysłany: 8 sierpnia 2013, 13:00

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Czyli to ja źle zrozumiałam post w którym, zaleca się wnikliwą analizę dobrych parametrów, a nie tych mankamentów, które mogą stanowić PRAWDZIWY PROBLEM (na które zwróciła uwagę Fedra - dla mnie autorytet w tym temacie) ???
  Cóż powtórzę się - jeśli mąż miałby wykonać ponownie badanie to z uwagi na infekcje, a nie po to by podważyć dobre parametry (logika! trzy badania: 80% - 60% - 80% prawidłowych form, przy pierwszych dwóch żaden z lekarzy nie sugerował powtórzenia badań z uwagi na zbyt dobry wynik!).

  Jeśli faktycznie w takich postach nie ma emocji i jeśli na serio cyt. "forum jest miejscem, gdzie każdy wypowiada swoje zdanie na dany temat", to moja finalna puenta jest taka, że chłodne i rzekomo rzeczowe wypowiedzi, nie zwalniają autorów z poszanowania cudzych uczuć. Empatia najwyraźniej nie jest priorytetem dla niektórych osób, a szkoda.

  PS. Na serio ciekawa jestem, czy ktoś zaniepokoił się dobrymi parametrami badanego nasienia, miast zająć się tym co faktycznie może szwankować? Próbuję sobie taką sytuację wyobrazić i jednak jakoś mi się nie udaje. Ale to może dlatego , że jestem raczej optymistką i nie staram się szukać dziury w całym :)

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 sierpnia 2013, 13:26

  f2wl3e5epdkwr2t5.png
  5b09anliajytu9pv.png
 • sebza Autorytet
  Postów: 1911 1843

  Wysłany: 8 sierpnia 2013, 13:32

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Mam poczucie, że albo nie przeczytałaś moich postów, albo masz w sobie zbyt dużo negatywnych emocji, które nie pozwalają Ci obiektywnie spojrzeć na napisane przeze mnie informacje. Zdecydowana nadinterpretacja, nieuzasadniony atak ( nie zalecałam "wnikliwej analizy dobrych parametrów" zwróciłam uwagę na "mankamenty, które mogą stanowić prawdziwy problem - odsyłam do mojego pierwszego posta pod wynikami przez Ciebie zamieszczonymi).
  To jest też trochę śmieszne, bo ewidentnie napisałam to samo co Fedra, która potwierdziła to, co pisałam o podejściu lekarzy do takich wyników przypadkiem,który znała. Nie chodzi o to, żeby podważać taki wynik, tylko go potwierdzić, tym bardziej, że inne nie były idealne, ale zostałam spolaryzowana po przeciwnej stronie i został mi przypisany brak empatii, "rzekome rzeczowe wypowiedzi", defetyzm, nieszanowanie cudzych uczuć.

  Gdybym była złośliwa, to poprosiłabym o podanie cytatów do każdego zarzutu wystosowanego w moim kierunku, ale nie o tym jest ten wątek i należy ten OT jak najszybciej zamknąć (co po tym poście uczynię ze swojej strony). W każdym razie ja nie odnajduje się w takim tonie rozmowy, przepełnionym rozgoryczeniem i pretensjami o nieszanowanie cudzych uczuć. Bo gdzież się można tego doczytać? :)
  Przecież ja tylko zinterpretowałam wynik badania w oparciu o swoją wiedzę wyniesioną z gabinetów lekarskich (nawet linki zamieściłam, żeby nie być gołosłowną) :) Przykro mi, że tak opacznie to zinterpretowałaś, no ale nie mam wpływu na to, że chcesz tkwić w tym przeświadczeniu.

  Powodzenia i spokoju życzę!

  atdci09k89ytpjkc.png
 • gosia81 Autorytet
  Postów: 655 785

  Wysłany: 8 sierpnia 2013, 13:45

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Tak - oczywiście, taki post zwracający uwagę na "podejrzanie dobre" wyniki badania nasienia, w kontekście tu wszechobecnych starań o spłodzenie dziecka, to tylko: życzliwa uwaga, pouczenie, chęć pomocy???

  Może inne starające się potrzebują takiego zimnego prysznica, ale ja z pewnością nie. Nie umieściłam tu wyników męża po to, by ktoś mnie dołował, ale by poradził i wskazał, jakie kwestie są niepokojące, co można z nimi zrobić.

  Mniejsza z tym, czy ktokolwiek poza mną zobaczy brak empatii w takich postach. Ja uważam to za duży brak taktu.

  Gratuluję Ci zatem wspaniałej samooceny, świetnego samopoczucia i wszechwiedzy. Zastanów się jednak, czy to byłoby faktycznie śmieszne, gdyby dotyczyło Ciebie a nie kogoś innego.

  Końcowe życzenia i spokoju są zbyteczne - jestem spokojna, a negatywne emocje na szczęście można wyeliminować, nie czytając malkontenckich postów. Bez odbioru.

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 sierpnia 2013, 13:53

  f2wl3e5epdkwr2t5.png
  5b09anliajytu9pv.png
 • Fedra Autorytet
  Postów: 9361 19565

  Wysłany: 10 sierpnia 2013, 12:01

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Dziewczyny myślę ze po prostu się źle zrozumiałyście i nie ma co tego roztrząsać...

  Gosiu nie uważam sieza autorytet pisze jedynie z własnego doświadczenia z obserwacji i rozmów z lekarzami... ale faktycznie kwestie infekcji nalezy wyjaśnić...

  pozdrawiam Was obie serdecznie i nie ma co się juz stresować :)

  gosia81 lubi tę wiadomość

  17.04.2013 - 29.06.2013 - 11 tydz <3
  2015 Nati <3
  2017 Suzi <3
 • natalinka Autorytet
  Postów: 1873 1190

  Wysłany: 12 sierpnia 2013, 16:30

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Cześć dziewczyny! Mam do Was ogromną prośbę o interpretację wyników męża gdyż trochę się martwię. Widzę kilka znajomych z wątku PCO :)
  A to wyniki (w nawiasach normy lab.)
  okres karencji - 3 dni
  objętość - 6 ml (> 1,5)
  czas upłynnienia 5 min (< 60)
  PH - 7,4 (> 7,2)
  całkowita liczba plemników - 94 mln (> 39)
  koncentracja - 16 (> 15)
  ruch całkowity - 30 % (> 40)
  ruch postępowy - 15 % (> 32)
  prawidłowa budowa 19 % (> 4)
  Brak uwag.
  Martwię się tym ruchem... Czekam na Wasze opinie.

  201404234670.png

  cfc61914ad.png
 • natalinka Autorytet
  Postów: 1873 1190

  Wysłany: 12 sierpnia 2013, 20:35

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Mamy już wyniki nasienia i hormonów. Moje raczej w normie, tylko LH/FSH wynosi 1,6. W odniesieniu do stosunku 3, który był kilka miesięcy wcześniej - jest chyba lepiej. TSH - 2. Testosteron w normie. (posiew ujemny)
  A to wyniki męża (w nawiasach normy lab.)
  okres karencji - 3 dni
  objętość - 6 ml (> 1,5)
  czas upłynnienia 5 min (< 60)
  PH - 7,4 (> 7,2)
  całkowita liczba plemników - 94 mln (> 39)
  koncentracja - 16 (> 15)
  ruch całkowity - 30 % (> 40)
  ruch postępowy - 15 % (> 32)
  prawidłowa budowa 19 % (> 4)
  Brak uwag.
  Martwię się tym ruchem...

  201404234670.png

  cfc61914ad.png
 • Fedra Autorytet
  Postów: 9361 19565

  Wysłany: 13 sierpnia 2013, 10:44

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Natalinka wyniki męza są ok jeśli chcesz zwiększyć ruch nie zaszkodzi przyjmowanie preparatów witaminowych plus wit C i E o której pisałam już na tym watku...

  ale najlepiej jest to obgadać z lekarzem... jesli jest to pierwsze badanie twojego męza na pewno zaleci powtórke za 4 tyg by sprawdzić jak się kształtuja wyniki...

  a twoje wyniki tak na oko są ok niestety jestem w trasie i nie moge za bardzo dokładnie tego posprawdzać...

  życzę powodzenia :)

  natalinka lubi tę wiadomość

  17.04.2013 - 29.06.2013 - 11 tydz <3
  2015 Nati <3
  2017 Suzi <3
 • natalinka Autorytet
  Postów: 1873 1190

  Wysłany: 13 sierpnia 2013, 19:50

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Fedra - dziękuję, podniosłaś mnie na duchu :* Zakupiliśmy dziś Salfazin, L-karnitynę, witaminę C. Dorzucę mężowi jeszcze folik. Nie wiem, czy nie za dużo tych suplementów, ale z tego co się dowiedziałam L-karnityna wpływa dobrze na ruchliwość, a niestety w Salfazinie jej nie ma. Jest za to cynk. Hmm... Zobaczymy. Moje wyniki wprawdzie mieszczą się w normie, nie mniej jednak zastanawiam się nad Estradiolem. W 4 dc wynosił 25,39 pg/ml (norma 12,5 - 165,0). Jest w porządku, czy trochę niski?

  201404234670.png

  cfc61914ad.png
 • Fedra Autorytet
  Postów: 9361 19565

  Wysłany: 14 sierpnia 2013, 10:29

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  natalinka wrote:
  Fedra - dziękuję, podniosłaś mnie na duchu :* Zakupiliśmy dziś Salfazin, L-karnitynę, witaminę C. Dorzucę mężowi jeszcze folik. Nie wiem, czy nie za dużo tych suplementów, ale z tego co się dowiedziałam L-karnityna wpływa dobrze na ruchliwość, a niestety w Salfazinie jej nie ma. Jest za to cynk. Hmm... Zobaczymy. Moje wyniki wprawdzie mieszczą się w normie, nie mniej jednak zastanawiam się nad Estradiolem. W 4 dc wynosił 25,39 pg/ml (norma 12,5 - 165,0). Jest w porządku, czy trochę niski?


  spokojnie salfazin może łykac z l-kartyniną nie przeszkadza :)

  niestety nie mam przy sobie moich wyników żeby sprawdzić jaki ja miałam jak wróce do domu to popatrze ale wydaje mi się ze źle nie jest :)

  natalinka lubi tę wiadomość

  17.04.2013 - 29.06.2013 - 11 tydz <3
  2015 Nati <3
  2017 Suzi <3
 • natalinka Autorytet
  Postów: 1873 1190

  Wysłany: 14 sierpnia 2013, 14:46

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Dziękuję za chęć pomocy i interpretację wyników. Jest to dla mnie niezwykle ważne, bo nie ukrywam, że trochę się nimi zmartwiłam. Wystarczy, że ja miewam jakieś problemy zdrowotne, więc jedna osoba problematyczna w związku chyba wystarczy :)

  201404234670.png

  cfc61914ad.png
 • Truskawkowa Przyjaciółka
  Postów: 82 52

  Wysłany: 15 sierpnia 2013, 19:25

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Ovu-koleżanki, to i ja poproszę o pomoc w ogólnej interpretacji :)

  WSTĘPNA OCENA MAKROSKOPOWA

  abstynencja: 4 dni
  upłynnienie: całkowite norma: całkowite
  objętość ml: 4,2 norma: 1,5 - 6,0 ml
  pH: 7,9 norma: >7,2
  lepkość: + norma +
  wygląd: prawidłowy norma: prawidłowy
  aglutynacja (-,+,++,+++): + norma -
  leukocyty i komórki okrągłe: 2-4

  RUCHLIWOŚĆ PLEMNIKÓW

  w % (norma: a+b>=32% lub a+b+c>=40%

  ruch postępowy szybki a: 19,3%
  ruch postępowy wolny b: 16,8%
  ruch niepostępowy c: 18,5%
  nieruchome d: 45,4%

  w ml (norma łącznie >15)

  ruch postępowy szybki a: 5,5
  ruch postępowy wolny b: 4,8
  ruch niepostępowy c: 5,3
  nieruchome d: 12,9

  w ejakulacie (norma łącznie >39)

  ruch postępowy szybki a: 23,1
  ruch postępowy wolny b: 20,1
  ruch niepostępowy c: 22,1
  nieruchome d: 54,2

  LICZBA PLEMNIKÓW

  liczba plemników: 100%
  liczba plemników ml: 28,5 norma: >15
  liczba plemników w ejakulacie: 119,5 norma: >39

  MORFOLOGIA PLEMNIKÓW

  plemniki o prawidłowej budowie: 9,0% norma: 4%
  plemniki o nieprawidłowej budowie: 87,0%
  - główki 87,0%
  - wstawki 10,0%
  - witki 0,0%
  - krople cytoplazm 2,0%
  nieprawidłowości pojedyncze
  - tylko główki 81,0%
  - tylko wstawki 4,0%
  - tylko witki 0,0%
  morfologia ogólna
  - prawidłowa 9,0%
  - nieprawidłowa 91,0%

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 sierpnia 2013, 19:25

  biedronka1982 lubi tę wiadomość

  Anielska cierpliwość wymaga diabelskiej siły...
 • Fedra Autorytet
  Postów: 9361 19565

  Wysłany: 16 sierpnia 2013, 11:57

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  na pewno pierwsza rzecz to leukocyty mówiace o jakiejś infekcji lub bakterii należy zrobić posiew nasienia...

  Aglutynacja plemników jest to zjawisko polegające na przyleganiu ruchliwych plemników do siebie nawzajem, co uniemożliwia im ruch w wybranym kierunku (tzw. ruch postępowy, inaczej progresywny). Grupa plemników przylegających do siebie tworzy w takich przypadkach tzw. aglutynat. Plemniki związane w aglutynacie zwykle nadal wykazują dość intensywny ruch, co przy obserwacji plemników w mikroskopie wygląda jakby plemniki „szarpały się” w miejscu, próbując oderwać się od aglutynatu. W innych przypadkach, kiedy aglutynacja jest bardzo duża i dotyczy wielu plemników ich ruch może być znacznie słabszy. - info z neta jak widzisz aglutynacja u twojego nie jest duża ale moze mieć wpływ na ruchliwość plemników i stad te zaburzone parametry...

  na ruchliwośc dobra jest wit C i E - warto poczytac ten wątek od początku...

  morflogia nie jest zła :D i bardzo fajna liczba plemników :D

  czyli tak jak pisałam na pewno trzeba zrobić posiew nasienia by zobaczyć co się dzieje (o tym świadczą leukocyty) do tego powinieni brać witaminy dla mężczyzn plus wit C i E...

  i na pewno powinien iśc z tym wynikiem i wynikiem z posiewu do urologa...

  ale nie jest źle trzymam kciuki za szybkie zafasolkowanie :)

  17.04.2013 - 29.06.2013 - 11 tydz <3
  2015 Nati <3
  2017 Suzi <3
 • Truskawkowa Przyjaciółka
  Postów: 82 52

  Wysłany: 16 sierpnia 2013, 17:51

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Dzwoniłam właśnie do laboratorium w sprawie tych leukocytów. Pani laborantka była o dziwo miła ;) Powiedziała, że ich obecność jest naturalna (w normie) i nie wymaga dodatkowych badań. Uff i już mi się lepiej zrobiło :)Fedra dziękuję za pomoc :*

  Anielska cierpliwość wymaga diabelskiej siły...
 • Fedra Autorytet
  Postów: 9361 19565

  Wysłany: 17 sierpnia 2013, 08:38

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Truskawkowa wrote:
  Dzwoniłam właśnie do laboratorium w sprawie tych leukocytów. Pani laborantka była o dziwo miła ;) Powiedziała, że ich obecność jest naturalna (w normie) i nie wymaga dodatkowych badań. Uff i już mi się lepiej zrobiło :)Fedra dziękuję za pomoc :*


  nie ma za co ale i tak bym posiew zrobiła na waszym miejscu zresztą jak pójdziecie do lekarza to na pewno każe Wam to zrobić tak czy siak..

  życze powodzenia :)

  17.04.2013 - 29.06.2013 - 11 tydz <3
  2015 Nati <3
  2017 Suzi <3
 • nick nieaktualny

  Wysłany: 20 sierpnia 2013, 19:48

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  witam kochane, po dzisiejszej wizycie w klinice jestem zalamana, z meza nasieniem nie jest najlepiej, z tego co nam powiedział lekarz jest wrecz tragicznie :(

‹‹ 16 17 18 19 20 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zainteresują Cię również:

Koronawirus a starania o dziecko i ciąża

Czy kobiety w ciąży mają większe ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy są w grupie ryzyka? Z jakim zagrożeniem wiąże się dla matki i dla rozwijającego się dziecka, zakażenie koronawirusem? Czy matka może przekazać swojemu nienarodzonemu dziecku wirusa? Czy dziecko może być zagrożone wadami rozwojowymi?

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak radzić sobie z trudnymi pytaniami, gdy cierpisz na niepłodność i masz problemy z zajściem w ciążę?

Tylko osoby, które doświadczyły przedłużających się starań o dziecko, wiedzą jak trudne mogą być pytania ze strony innych... "A Wy kiedy będziecie mieli dziecko?" jest jednym z najczęstszych. Jak odpowiadać na trudne pytania? Jak radzić sobie z emocjami podczas przedłużających się starań o dziecko? I dlaczego problemy z płodnością są tak trudnym emocjonalnie doświadczeniem? Przeczytaj artykuł doświadczonego psychologa - Justyny Kuczmierowskiej, która na codzień pracuje z parami borykającymi się z niepłodnością! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Progesteron - dlaczego jest tak ważny podczas starania o dziecko?

Progesteron to jeden z najważniejszych hormonów dla kobiecej płodności. Jaką rolę odgrywa podczas starania o dziecko, przy zapłodnieniu i we wczesnej ciąży? Jakie są normy i co się dzieje, kiedy stężenie progesteronu jest za niskie? Jak wygląda leczenie luteiną dopochwową i doustną? 

CZYTAJ WIĘCEJ