Czerwcowe Testerki :)
-
WIADOMOŚĆ
-
samira wrote:możesz zacząć teraz brać i jechać przez 3miechy a jak ciąża to zaraz przerwać,
ok, właśnie wzięłam 1 tabletkę
bo dopiero zjadłam :*
dziękuje kochanie za radę
a kiedy zrobić drugi raz prolaktynę ?
bo progesteron idę robić 7dpoWiadomość wyedytowana przez autora: 25 czerwca 2014, 15:12
samira lubi tę wiadomość
-
nick nieaktualnyznalazłam coś takiego
Objawy podwyzszonego poziomu prolaktyny
U kobiety symptomem, który powinien skłonić lekarza do zlecenia badania stężenia tego hormonu we krwi, są nieregularne miesiączki. Zarówno bardzo krótkie cykle, jak i przedłużające się, trwające powyżej 40 dni, oraz zanik miesiączki (oczywiście, jeśli nie jest związany z ciążą). Symptomem zbyt wysokiego poziomu tego hormonu może być również mlekotok, czyli wyciek z brodawek cieczy podobnej do rozcieńczonego mleka lub przezroczystej wydzieliny. Nadmiar prolaktyny często tez objawia się trądzikiem, nadmiernym owłosieniem, spadkiem libido, drażliwością i nastrojami depresyjnymi. Dzieje się tak dlatego, ze prawidłowy poziom prolaktyny związany jest z działaniem kilku hormonów. Jej produkcję stymuluje tyreoliberyna (TRH), hormon który wpływa również na wytwarzanie TSH, substancji niezbędnej do wydzielania hormonów tarczycy. Hamująco na produkcje prolaktyny wpływa dopamina, neuroprzekaźnik produkowany w mózgu, odpowiedzialny miedzy innymi za nastrój. Jej prace z kolei kontroluje estradiol, jeden z estrogenów. Prawidłowy poziom prolaktyny związany jest więc z idealną równowagą tych wszystkich hormonów. Ich rozregulowanie daje objawy zarówno natury psychicznej, jak też w postaci trądziku czy nadmiernego owłosienia. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn poziom prolaktyny warto zbadać także wtedy, gdy cierpią na uporczywe, niepoddające się leczeniu bóle głowy oraz zaburzenia widzenia: zmniejszenie pola widzenia i upośledzone widzenie barw, bo to może świadczyć o obecności gruczolaka przysadki. U panów podwyższony poziom prolaktyny objawia się spadkiem ochoty na seks i problemami z erekcją, bo prolaktyna psuje szyki testosteronowi. Nieskuteczne starania o dziecko bywają także konsekwencją nadmiaru tego hormonu u mężczyzny. Zbyt duże jego ilości zakłócają bowiem produkcję plemników i obniżają jakość nasienia. Najbardziej widocznym fizycznym objawem jej nadmiaru u mężczyzny jest ginekomastia, czyli powiększenie się gruczołów piersiowych.
Dlaczego wzrasta nam poziom prolaktyny?
Przyczyną wcale nie musi być choroba. Bardzo silnym fizjologicznym czynnikiem podnoszącym produkcję prolaktyny jest stres. Ma takie znaczenie, że podczas pobierania krwi do oznaczenia tego hormonu, po umieszczeniu wenflonu w żyle czeka się pół godziny, by minął stres związany z wkłuciem igły, i dopiero wtedy próbka krwi jest odpowiednia! Może więc się zdarzyć, że wystarczy zmiana trybu życia i nauczenie się lepszego radzenia sobie z napięciami, a poziom prolaktyny znacznie spadnie. Podobnie może działać zmiana diety - produkcję hormonu zwiększa zjadanie dużej ilości węglowodanów. Aż strach pomysleć, ile osób żyjących w stresie i zajadających go słodyczami niepotrzebnie podnosi poziom prolaktyny w organizmie! Niewiele kobiet wie zapewne, że stężenie tego hormonu może podskoczyć także, jeśli nie nosimy biustonosza. Prolaktyna wydziela się w większych ilościach pod wpływem stałego drażnienia brodawek piersi. Jej poziom podskakuje także po stosunku seksualnym, dużym wysiłku fizycznym oraz w wyniku stosowania używek: alkoholu i narkotyków, np. amfetaminy. Wiadomo również, że wyższy poziom tego hormonu maja wegetarianie, ale dopóki nie obserwują objawów klinicznych, leczenie nie jest konieczne. Drugim bardzo istotnym powodem podwyższonego poziomu prolaktyny mogą być leki, które zażywamy. Należą do nich środki przeciwbólowe, antyhistaminowe, antydepresanty (z prozakiem na czele), leki obniżające ciśnienie, niektóre preparaty stosowane w gastroenterologii oraz estrogenowe tabletki antykoncepcyjne. Gdy poziom prolaktyny jest podwyższony, a my zażywamy jakieś leki � należy powiedzieć o tym lekarzowi. Endokrynolog powinien we współpracy z innymi specjalistami zmienić plan leczenia choroby, z powodu której bierzemy lekarstwa. Być może będzie możliwe odstawienie ich, a jeśli nie - poszukanie zamienników niewywołujących skutków ubocznych w postaci podwyższenia poziomu prolaktyny. Dopiero gdy w żadnym razie nie można przerwać stosowania leków - potrzebne będzie leczenie podwyższonego poziomu prolaktyny.
Choroby, które zakłócają działanie hormonu płodności
Bardzo często są to zaburzenia pracy tarczycy, najczęściej niedoczynność. Zachwianie równowagi wydzielania TRH i TSH skutkuje wzrostem stężenia prolaktyny we krwi. Dlatego badając poziom prolaktyny, powinniśmy jednocześnie oznaczyć poziom TSH, co od razu pokaże, czy w naszych problemach ma swój udział zła praca tarczycy. Poziom prolaktyny podnosi się także w wyniku schorzeń innych narządów: wątroby i nerek. Powodem zwiększonego jej wydzielania przez przysadkę bywają również gruczolaki przysadki lub guzy podwzgórza. Zazwyczaj są to łagodne zmiany, które leczy się farmakologicznie.
Jak się przygotować?
Próbkę krwi na oznaczenie stężenia prolaktyny najlepiej pobrać rano, na czczo. Jeśli robimy to w ciągu dnia - od ostatniego posiłku muszą minąć co najmniej dwie godziny. Poziom prolaktyny bowiem nieustannie się zmienia - może go podwyższyć np. zjedzenie porcji makaronu. Kobietom zaleca się wykonanie badania między 5 a 10 dniem cyklu miesiączkowego (jeśli zrobimy to pod koniec cyklu, tzn. miedzy 20 a 24 dniem - stężenie prolaktyny będzie wyższe). W dniu poprzedzającym badanie należy zrezygnować z obfitych węglowodanowych posiłków i picia alkoholu, a także ćwiczeń fizycznych. Jeśli to możliwe, warto się wyciszyć i zrelaksować, by zmniejszyć poziom stresu. Jeśli bierzemy lekarstwa, które podnoszą poziom prolaktyny, trzeba koniecznie uzgodnić z lekarzem, czy je odstawić przed badaniem.
Wynik badania
Norma prolaktyny dla kobiet wynosi: nie więcej niż 15,0 ng/ml lub 15,0 ug/l (zależnie od jednostek stosowanych przez dane laboratorium), gdy badanie wykonywane jest między 5 a 10 dniem cyklu. Jeśli stężenie mierzymy między 20 a 24 dniem cyklu, nie powinno przekraczać 25 ng/ml lub 25,0 ug/l. Norma prolaktyny u mężczyzn to nie więcej niż 15,0 ng/ml lub 15,0 ug/l. Jeżeli stężenie prolaktyny u nas osiągnie górną granicę normy lub lekko ją przekroczy, trzeba powtórzyć badanie.
mizzelka lubi tę wiadomość
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualnyZajsonku, wyniki masz bardzo dobre, tylko prolaktyna podwyzszona. Ale mozna ja latwo zbic, takze nic sie nie martw.
Nie serduchowalas dzien przed badaniami z mezem? Maz nie bawil sie Twoimi piersiami? Bo abstynencja jest wskazana przed badaniem prolaktyny.Zajsonek lubi tę wiadomość
-
Nasturcja wrote:Zajsonku, wyniki masz bardzo dobre, tylko prolaktyna podwyzszona. Ale mozna ja latwo zbic, takze nic sie nie martw.
Nie serduchowalas dzien przed badaniami z mezem? Maz nie bawil sie Twoimi piersiami? Bo abstynencja jest wskazana przed badaniem prolaktyny.
nie kochana, nie serduszkowaliśmy i piersi też miały spokój
możliwe też, że podwyższyła mi się prolaktyna, bo ja panicznie boję się pobierania krwi głupio mi się przyznać, ale taka jest prawda
ale wybiorę ten castangus i zobaczymy -
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny
-
mizzelka wrote:
CZERWCÓWECZKI
1 - inezka (@), Katiś, merida17, Mała Mi86 , klaudiaslask
2 - Kaśka (@), JaKo , mandragora , bella84 , Nenaaa , Violik , Kropek29 , emili . Agi , Leyla , marcela29 , BasiaPelasia
3 - aja(-), mirusia77 Martuniss, słońce ,Edytka ,
4 - XxMoniaXx (-), paaulla84 (@), Januszkowa , angelis8 , Izzy
5 - basiulkaa_89 (@), dzastina2005(-), potforzasta(@), Ania_84(@), Promoszka
6 - Iwka (@), Eruanna , Dora8201 , bulinek88 , Borgnesse , justi87(@)
7 - Gosiacu(@), sonia18a (-)
8 - kasia1988 , marcela29 , efcia90 , olcia87
9 - slodka100 (@), gusiaa , Anuśka (-), słoneczna 85 , hakuna.matata (-), lula88 , kasiatoja Angelstw , Chajko
10 - Mega (@), Paragonik_93 (@), Rudasek , Sue , pudel22 , ofelaine (@)
11 - Welonisia (@), Tygrysek86 (@), *Sylwia
12 - Rubi(@), lulu_ovufriend (@), Kasiulik
13 - Brawurka84(@), zara (@), maja35 magdaleka_ka (@), munirka (@), Aprilka (@), olencja(@)
14 - kasika8303 , Carola55 , ep7
15 - kierzynka (@), kasianadine
16 - Ewa99 (-), czrnula22 (@), motyl1993 (@), myska , majka86
17 - madzianka(@), magmiecz , dorocia2324 , zlobk , PatrycjaP
18 - przedszkolanka:) , Paula27 , ...WIKI...
19 - Aniiusiaaa5(@), Edka (-), MKMKK(@), Aneczka98 , anksunamun88
20 - pleasure (-), Ewelcia (-), marissith(@), dorka1979 , Krokodylica(@)
21 - Pantofelek , bommbelek89
22 - samira (-), JusWik(@), takasobieja
23 - chmurreczkaa (-), Izuniaa89, Zajsonek(@), kizia90(@), Madzik82 , Daisy (-), Tygrysek , kamyk08 , jaska , Rybeńka ,
24 - Julita (-), Kamelia
25 - Magda_lena88, Nasturcja(@),
26 - Tasiemka, Pysiaaa21, mizzelka, Zonia (@)
27 - Iwonaa11, Betty Boop
28 - Bombelek87, liwi, Another
29 - Neli, Ola89, Aga89
30 - La, aisza, Mirinda, staraczka, Kasia*, Z.
w tym miesiącu jest: 67
...
Już parę mamusiek tu jest:)
Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 czerwca 2014, 17:04
-
U zoni @ przyszła.
Zonia lubi tę wiadomość
2012-2015 pierwsze starania, czynnik męski, 2IUI, ciąża biochemiczna
-
maj 2021 kwalifikacja do ICSI+FAMSI
10.06 długi protokół
19.07 punkcja, 30 jaj, 21 dojrzałych, zapłodnionych 6
24.07 I transfer (ET) blastka 4.1.1😔
24.08.21 II transfer (FET) blastka 4.1.1; biochemiczna😔
30.09.21 III transfer (FET) blastka 4.1.1 ciąża pozamaciczna😔
01.04.2022 IV transfer (FET na cyklu naturalnym) blastki 4.2.2. i 3.2.3; biochemiczna
Koniec naszych starań. -
Kasika trzymajcie się!!!! Trzymam mocno kciuki za Was :-* wszystko będzie dobrze :-*Ona -> 35 -> Niedoczynność tarczycy, Hashimoto, alergia. Dwójka cudownych dzieciaczków z pierwszego małżeństwa
MAJUSIA
28.02.2015r.
MICHAŚ
05.10.2017r.
On -> 36 -> Niska jakość nasienia -> 2% prawidłowych -> ruchliwość prawidłowa prawie 0..
Zaczynamy 9cs -
Tygrysku piękny przyrost bety rośnijcie zdrowo :-*
Tygrysek lubi tę wiadomość
Ona -> 35 -> Niedoczynność tarczycy, Hashimoto, alergia. Dwójka cudownych dzieciaczków z pierwszego małżeństwa
MAJUSIA
28.02.2015r.
MICHAŚ
05.10.2017r.
On -> 36 -> Niska jakość nasienia -> 2% prawidłowych -> ruchliwość prawidłowa prawie 0..
Zaczynamy 9cs -
nick nieaktualny
-
http://zapodaj.net/ff9d65100307d.jpg.html
widzicie tu cos?
strasznie nie wyrazne bo moj aparat jest do dupyWiadomość wyedytowana przez autora: 25 czerwca 2014, 18:59
przedszkolanka:), Daisy lubią tę wiadomość
8 IUI nie udanych
04.09.2015 - ICSI w Holandii zarodek dwudniowy 4 C
10.12.2015 - criotransfer w Holandii zarodek 5 C
23.10.2017 - ICSI w Polsce blastusie 3BC i 3CB - cb
08 i 11.2021 - 2 x ICSI w Belgii NIE UDANE
29.03.2022 - niespodzianka - ciąża naturalna termin 06.12.2022 -
nick nieaktualny
-
Ja też widzę dwie kreski2012-2015 pierwsze starania, czynnik męski, 2IUI, ciąża biochemiczna
-
maj 2021 kwalifikacja do ICSI+FAMSI
10.06 długi protokół
19.07 punkcja, 30 jaj, 21 dojrzałych, zapłodnionych 6
24.07 I transfer (ET) blastka 4.1.1😔
24.08.21 II transfer (FET) blastka 4.1.1; biochemiczna😔
30.09.21 III transfer (FET) blastka 4.1.1 ciąża pozamaciczna😔
01.04.2022 IV transfer (FET na cyklu naturalnym) blastki 4.2.2. i 3.2.3; biochemiczna
Koniec naszych starań. -
No wlasnie od 15 bardzo boli mnie brzuch juz wzielam 2 nospy i jest masakra jak na @ szyjka jest wysoko miekka i jak dla mnie otwarta... i zrobilam sobie test godzine temu zeby potwierdzic ze to ciotka juz za pare godzin bedzie.
Zrobilam spojrzalam i mowie no jak zawsze negatyw.. ale spojrzalam po 10 minutach i byla wasnie ta druga blada kreseczka ale pewnie to przebarwienie jutro rano powtorze.. wiec narazie sie nie nakrecam bo @ jak dla mnie sie czai..
a i hee zmuszalam sie zeby zrobic siku bo malo pilam
8 IUI nie udanych
04.09.2015 - ICSI w Holandii zarodek dwudniowy 4 C
10.12.2015 - criotransfer w Holandii zarodek 5 C
23.10.2017 - ICSI w Polsce blastusie 3BC i 3CB - cb
08 i 11.2021 - 2 x ICSI w Belgii NIE UDANE
29.03.2022 - niespodzianka - ciąża naturalna termin 06.12.2022 -
Jak mało piłaś test jest jeszcze bardziej wiarygodny, bo mocz nie rozcieńczony.
Ja zrobiłam kolejny test bo oczywiście stres mnie zjada i kreska jest mocniejsza niż z rana i jak na tamtym po wyschnięciu znikła, na tym jest.Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 czerwca 2014, 19:18
2012-2015 pierwsze starania, czynnik męski, 2IUI, ciąża biochemiczna
-
maj 2021 kwalifikacja do ICSI+FAMSI
10.06 długi protokół
19.07 punkcja, 30 jaj, 21 dojrzałych, zapłodnionych 6
24.07 I transfer (ET) blastka 4.1.1😔
24.08.21 II transfer (FET) blastka 4.1.1; biochemiczna😔
30.09.21 III transfer (FET) blastka 4.1.1 ciąża pozamaciczna😔
01.04.2022 IV transfer (FET na cyklu naturalnym) blastki 4.2.2. i 3.2.3; biochemiczna
Koniec naszych starań.