X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Grudniowe, świąteczne testowanie
Odpowiedz

Grudniowe, świąteczne testowanie

Oceń ten wątek:
  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 21:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Julia93 wrote:
    Tak się zaczęłam zastanawiać, kolejna moja znajoma robiła badania po poronieniu. Oczywiscie wyszedl mthfr i pai1. Powiem szczerze że jeszcze nie spotkałam się z sytuacją żeby te wyniki wyszły prawidłowo. Moje przemyślenia są takie że za niedługo lekarze pewnie będą wypisywać tą profilaktykę przeciwzakrzepową wszystkim cięzarnym po kolei :D Pakiet startowy w ciazy - zastrzyki z heparyny + acardzik :D


    Po pierwsze odmiany genu MTHFR i PAI to polimorfizm a nie mutacja, czyli częstość występowania w populacji (w przeciwieństwie do mutacji) jest duża. Zarowno polimorfizm MTHFR jak i wariant PAI zwiekszają tylko prawdopodobienstwo wystp powiklan zakrzepowych. Czasami kilka czynnikow sie naloży i trudno wtedy utrzymac ciążę. Niekiedy wystp tych wariantow genow nie ma znaczenia. Po drugie nikt kto zachodzi w ciąży w 1 lub 2 cyklu tych badań nie robi. Najczęściej robią je osoby z problemami...kiedyś takie kobety skazane były na przechodzenie kilku poronien nim jedna ciąża jakimś cudem przeszła bez problemu. Teraz dzięki właśnie tej "heparynie i acardzikowi" można szybciej przeciwdzialac kolejnym stratom.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 grudnia 2018, 21:30

    Beti82 lubi tę wiadomość

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
  • Oleczka94 Autorytet
    Postów: 2272 441

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 21:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anhydra wrote:
    Po pierwsze odmiany genu MTHFR i PAI to polimorfizm a nie mutacja, czyli częstość występowania w populacji (w przeciwieństwie do mutacji) jest duża. Zarowno polimorfizm MTHFR jak i wariant PAI zwiekszają tylko prawdopodobienstwo wystp powiklan zakrzepowych. Czasami kilka czynnikow sie naloży i trudno wtedy utrzymac ciążę. Niekiedy wystp tych wariantow genow nie ma znaczenia. Po drugie nikt kto zachodzi w ciąży w 1 lub 2 cyklu tych badań nie robi. Najczęściej robią je osoby z problemami...kiedyś takie kobety skazane były na przechodzenie kilku poronien nim jedna ciąża jakimś cudem przeszła bez problemu. Teraz dzięki właśnie tej "heparynie i acardzikowi" można szybciej przeciwdzialac kolejnym stratom.
    Planuje wlasnie mniej wiecej obczaic sobie jakie ja badania powinnam zrobic. Mozesz mi cos wiecej napusac o tym badaniu.?

    10.09.2019 Marcel
  • Domi_tur Autorytet
    Postów: 3774 8197

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 21:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A gdzie się podziewa Najmlodsza? :) ciekawa jestem jak tam wizyty...

    mhsvi09k7inxyf5l.png
  • Izaw Autorytet
    Postów: 500 344

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 21:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Przedszkolanka trzymam mocno kciuki żeby obyło się bez antybiotyku! Jak już dziewczyny radziły, szałwia ma moc :)

    Anhydra gratuluję 9 tygodnia!

    I gratuluję II kresek, ale nie pamiętam nickow! Nadrabiałam was po całym dniu dzisiaj :)

    Nona w klinice niepłodności zalecali żeby nie korzystać z sauny, gorących kąpieli w 2 fazie cyklu, no i dla facetów też nie polecają na czas starań :) drink na tym etapie nie zaszkodzi.

    przedszkolanka:) lubi tę wiadomość

    27 lat
    9cs
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Oleczka94 ja robiłam pakiet badań na trombofilię z testdna i większość dziewczyn na forum właśnie tam poleca. Cena jest niższa niż w jakimkolwiek laboratorium z krwi. Czekam właśnie na wyniki, mam nadzieję, że będą w przyszłym tygodniu.

    Przedszkolanko nie nagrzewaj policzka po tej stronie, gdzie jest ósemka. Trzeba spać na drugim boku to opuchlizna będzie mniejsza :)

    przedszkolanka:) lubi tę wiadomość

  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Oleczka94 wrote:
    Planuje wlasnie mniej wiecej obczaic sobie jakie ja badania powinnam zrobic. Mozesz mi cos wiecej napusac o tym badaniu.?

    MTHFR to gen reduktazy tetrahydroksymetylofolianu czyli taki enzym (białko), który odpowiada za przenoszenie grup metylowych. W niektórych wariantach tego genu (które niekiedy nazywane są błędnie "mutacjami") dochodzi do obniżenia aktywności tego enzymu- to znaczy, że przenoszenie grup metylowych jest upośledzone/mniej efektywne i dlatego właśnie należy przyjmować np. kw foliowy już zmetylowany, bo taki zwykły jest slabo przyswajalny (w sensie nie spełnia swojej funkcji, nie jest wykorzystywany i objawem tego jest wysoki poziom kwasu foliowego we krwi i homocysteiny). W przypadku PAI,efekt polimorfizmu jest podobny- powstaje białko różniące się nieco aktywnością od formy podstawowej- w tym przypadku skutkuje to wzrostem tendencji prozakrzepowej). Każdy z nas posiada dwie kopie każdego genu (jeden od mamy i jeden od taty). Wiec każdy z nas ma dwie kopie zarowno genu MTHFR jak i PAI. I teraz w przypadku gdy mamy w obu kopiach polimorfizmy np MTHFR (czyli te tzw "mutacje") wtedy mamy najbardziej obniżoną aktywnosc tego genu co przenosi grupy metylowe (tzw.układ homozygotyczny). Najczęsciej wtedy wymagamy wlaśnie suplementacji formami zmetylowanymi.Ale zdarza się tak, że jadna kopie mamy prawidłową (np od mamy) a tylko ta druga (dajmy na to od taty) ma polimorfizm- wtedy aktywność tego czynnika jest trochę, najczęściej nieznacznie obniżona (bo ten prawidłowy wariant od taty kompensujeten wariant polimorficzny o obniżonej aktywności od mamy)- to jest układ heterozygotyczny. Najczęściej wtedy nie trzeba brać żadnych leków.

    A samo badanie polega na pobraniu krwi, wyizolowaniu DNA z limfocytów i sprawdzenie technikami biologii molekularnej wariantów genów.

    Wik89 lubi tę wiadomość

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Izaw wrote:
    Przedszkolanka trzymam mocno kciuki żeby obyło się bez antybiotyku! Jak już dziewczyny radziły, szałwia ma moc :)

    Anhydra gratuluję 9 tygodnia!

    I gratuluję II kresek, ale nie pamiętam nickow! Nadrabiałam was po całym dniu dzisiaj :)

    Nona w klinice niepłodności zalecali żeby nie korzystać z sauny, gorących kąpieli w 2 fazie cyklu, no i dla facetów też nie polecają na czas starań :) drink na tym etapie nie zaszkodzi.


    Dziękuję Kochana! Niebawem do mnie dołączysz ;) bo że tak powiem depczecie nam po piętach :)

    Izaw lubi tę wiadomość

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nikodemka wrote:
    Dziewczyny, ja juz nie ogarniam... 10 dc test owu pozytywny, ale krecha nie najmocniejsza z mozliwych, pozniej zbladla. Wczoraj, czyli 14 dc prawie pozytywny, dzis kreska jest, ale blada. Czy to mozliwe, ze tak mi skacze poziom LH?
    Gdyby nie to, ze chce zbadac progesteron, to walilabym te testy, bo mam juz dosc tego zastanawiania sie...


    Nikodemka ja mam podobnie z tymi testami pozytywnymi czasami mylnie ciemniejąa dlugo przed owulacją. Czy Ty masz PCOS? Bo ja mam teorię, że u mnie to może być przyczyną. Warto wtedy kierować się jeszcze np. śluzem jako dodatkowym parametrem potwierdzajacym

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
  • Lena85 Autorytet
    Postów: 737 368

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny napiszcie proszę co to moze znaczyc....
    Dzisiaj zbadalam progesteron i prolaktyne 21 dc przy cyklach 26d.
    Wynik progesteronu to 20.39 przy normie lab. do 15.9
    Czy nie jest za wysoki? Co to moze oznaczac?

    02.2016 całkowite usunięcie tarczycy (Letrox 150)
    08.2018 rozpoczynamy starania

    AMH: 08.2021 - 2.26;
    04.2022 - 2.70
    3 x IUI nieudane
    nasienie - w normie
    stres oksydacyjny - ok
    SCD - 23%
    Kariotypy - prawidłowe
    "wrogi śluz"
    J.prawy niedrożny
    Mutacje MTHFR hetero i PAI 1 homo
    KIR AA
    komórki NK 25%
    cytokiny - ok

    I procedura in vitro
    10.2021- stymulacja przerwana ☹️
    11.2021 - druga stymulacja
    12 pobranych, 7 zapłodnionych
    2❄️ 3BB
    12.2021 transfer ❄️, beta <1.10 ☹️
    02.2022 transfer ❄️, beta (+) 😁
    7tc 😢 (-)

    II procedura in vitro 07.2022 stymulacja
  • Oleczka94 Autorytet
    Postów: 2272 441

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anhydra wrote:
    MTHFR to gen reduktazy tetrahydroksymetylofolianu czyli taki enzym (białko), który odpowiada za przenoszenie grup metylowych. W niektórych wariantach tego genu (które niekiedy nazywane są błędnie "mutacjami") dochodzi do obniżenia aktywności tego enzymu- to znaczy, że przenoszenie grup metylowych jest upośledzone/mniej efektywne i dlatego właśnie należy przyjmować np. kw foliowy już zmetylowany, bo taki zwykły jest slabo przyswajalny (w sensie nie spełnia swojej funkcji, nie jest wykorzystywany i objawem tego jest wysoki poziom kwasu foliowego we krwi i homocysteiny). W przypadku PAI,efekt polimorfizmu jest podobny- powstaje białko różniące się nieco aktywnością od formy podstawowej- w tym przypadku skutkuje to wzrostem tendencji prozakrzepowej). Każdy z nas posiada dwie kopie każdego genu (jeden od mamy i jeden od taty). Wiec każdy z nas ma dwie kopie zarowno genu MTHFR jak i PAI. I teraz w przypadku gdy mamy w obu kopiach polimorfizmy np MTHFR (czyli te tzw "mutacje") wtedy mamy najbardziej obniżoną aktywnosc tego genu co przenosi grupy metylowe (tzw.układ homozygotyczny). Najczęsciej wtedy wymagamy wlaśnie suplementacji formami zmetylowanymi.Ale zdarza się tak, że jadna kopie mamy prawidłową (np od mamy) a tylko ta druga (dajmy na to od taty) ma polimorfizm- wtedy aktywność tego czynnika jest trochę, najczęściej nieznacznie obniżona (bo ten prawidłowy wariant od taty kompensujeten wariant polimorficzny o obniżonej aktywności od mamy)- to jest układ heterozygotyczny. Najczęściej wtedy nie trzeba brać żadnych leków.

    A samo badanie polega na pobraniu krwi, wyizolowaniu DNA z limfocytów i sprawdzenie technikami biologii molekularnej wariantów genów.
    Czyli musze znalezc laba gdzie roboa badanie PAI i MTHFR?:-) no i ta trombofilia? Jak kolezanka wyzej napisala. :-)
    Pytanie czy takie badanie po poronieniu od razu mozna robic? No i jak to jest z podstawowymi hormonami typu prolaktyna? Mozna od razu po robic?

    10.09.2019 Marcel
  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Oleczka94 wrote:
    Czyli musze znalezc laba gdzie roboa badanie PAI i MTHFR?:-) no i ta trombofilia? Jak kolezanka wyzej napisala. :-)
    Pytanie czy takie badanie po poronieniu od razu mozna robic? No i jak to jest z podstawowymi hormonami typu prolaktyna? Mozna od razu po robic?


    Jeżeli robisz prywatnie to możesz robić co chcesz i kiedy chcesz. Żeby dostać skierowanie na nfz na badania genetyczne na trombofilie plus MTHFR to trzeba być po 2 lub 3 stratach (absurd jakiś)... wtedy dostaje się skierowanie do genetyka. W przypadku badań na trombofilie (wchodzą w nie badanie właśnie tego PAI plus inne ważna w procesie krzepnięcia białka np. V Leidena, protrombina itp) możesz zrobić w każdym momencie. Co do hormonów (ptolaktyna) to bada się w konkretnym dniu cyklu (zazwyczaj na poczatku). Dobrze znaleźć dobrego lekarza, będącego na bieżąco z nowymi badaniami, który Cię mądrze poprowadzi.

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lena85 wrote:
    Dziewczyny napiszcie proszę co to moze znaczyc....
    Dzisiaj zbadalam progesteron i prolaktyne 21 dc przy cyklach 26d.
    Wynik progesteronu to 20.39 przy normie lab. do 15.9
    Czy nie jest za wysoki? Co to moze oznaczac?


    Wysoki progesteron nie jest parametrem potwierdzajacym ciążę, jeżeli o to Ci chodzi. Możliwe, że pękły Ci dwa pecherzyki, wytworzyły się dwa ciałka żolte i oba produkują proga. Stąd ten wysoki progesteron

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
  • rzepakowepole Autorytet
    Postów: 1716 1901

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 22:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tracę nadzieję na ten cykl. Testy owu pozytywne w 13 i 14 DC, ale prawie bez płodnego śluzu. W 16 dc nagle płodny śluz bez jakichkolwiek objawów innych. Dziś, w 18 dc ból brzucha jak na @ i okropne mdłości (te w zasadzie już od dłuższego czasu). Choroba wszystko mi rozregulowała :(

    ex2bvcqgjnvonbri.png
  • przedszkolanka:) Autorytet
    Postów: 16063 11970

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 23:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    IzaW dziękuję,płuczę twardo.
    Sinshine właśnie lezę z zimnym ketchupem :p o tych okładach i nie rozgrzewaniu mówiła dr.
    Co do spania to głupia dzisiaj lezałam na nim w nocy bo myślałam ze lepiej :/ no i wzięlam dzisiaj 2 apapy. Zobaczymy rano,póki co zelżała opuchlizna,śliwki prawie w środku nie ma (mam nadzieję że ropa wycieka czy co tam jest) ..

    Moje szczęścia <3
    74di2n0ak6fycgla.png

    relg20mmmizyz3er.png
  • przedszkolanka:) Autorytet
    Postów: 16063 11970

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 23:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lena85 wrote:
    Dziewczyny napiszcie proszę co to moze znaczyc....
    Dzisiaj zbadalam progesteron i prolaktyne 21 dc przy cyklach 26d.
    Wynik progesteronu to 20.39 przy normie lab. do 15.9
    Czy nie jest za wysoki? Co to moze oznaczac?
    Miałam podobnie,nie znaczyło to nic.

    Moje szczęścia <3
    74di2n0ak6fycgla.png

    relg20mmmizyz3er.png
  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 23:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    przedszkolanka:) wrote:
    IzaW dziękuję,płuczę twardo.
    Sinshine właśnie lezę z zimnym ketchupem :p o tych okładach i nie rozgrzewaniu mówiła dr.
    Co do spania to głupia dzisiaj lezałam na nim w nocy bo myślałam ze lepiej :/ no i wzięlam dzisiaj 2 apapy. Zobaczymy rano,póki co zelżała opuchlizna,śliwki prawie w środku nie ma (mam nadzieję że ropa wycieka czy co tam jest) ..

    A miałaś ten ząb zatruwany?

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
  • przedszkolanka:) Autorytet
    Postów: 16063 11970

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 23:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anhydra wrote:
    A miałaś ten ząb zatruwany?
    Tylko mi coś ruszyła by ropa wyszła ale się nie dało. On mi wychodzi dalej ..

    Moje szczęścia <3
    74di2n0ak6fycgla.png

    relg20mmmizyz3er.png
  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 23:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    przedszkolanka:) wrote:
    Tylko mi coś ruszyła by ropa wyszła ale się nie dało. On mi wychodzi dalej ..

    Kurcze...może faktycznie potrzebny antybiotyk...mogłaś uprzedzić, że jesteś w okresie starań to by przepisala taki bezpieczny

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
  • przedszkolanka:) Autorytet
    Postów: 16063 11970

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 23:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anhydra wrote:
    Kurcze...może faktycznie potrzebny antybiotyk...mogłaś uprzedzić, że jesteś w okresie starań to by przepisala taki bezpieczny
    Mówiłam,dostałam duomox..

    Moje szczęścia <3
    74di2n0ak6fycgla.png

    relg20mmmizyz3er.png
  • Anhydra Autorytet
    Postów: 1801 2336

    Wysłany: 14 grudnia 2018, 23:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    przedszkolanka:) wrote:
    Mówiłam,dostałam duomox..

    Ok, przepraszam umknęło mi gdzieś.
    To trzymam kciuki, żeby stan zapalny ustąpił i przestało boleć!

    zem3wn15hyz14zz5.png
    17u920mm7tk8vrsw.png

    PAI-1 4G/5G homo, MTHFR 677C>T/wt hetero, kariotypy OK
‹‹ 113 114 115 116 117 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Foliany - niezbędny składnik dla kobiet starających się o dziecko i kobiet w ciąży

Niewątpliwie kwas foliowy jest jednym z najważniejszych składników dla przyszłej Mamy. Dlaczego suplementacja kwasem foliowym, a właściwie jego aktywnymi formami (folianami) jest tak istotna? Jaką rolę odgrywa kwas foliowy? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Poronienie - stres, obniżony nastrój i depresja po poronieniu.

Poronienie - bolesna strata, często przeżywana w ukryciu, samotności, niezaopiekowana i nienazwana. Dlaczego jest taka trudna? Czy kobieta, która straciła swoje dziecko jeszcze przed przyjściem jego na świat, ma prawo do żałoby? W jaki sposób sobie z nią poradzić? Jak przetrwać? Co zrobić, kiedy pojawi się depresja po poronieniu? Dowiedz się dlaczego warto pozwolić sobie na przeżycie żałoby i gdzie szukać pomocy. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Niepłodność a nietolerancja pokarmowa - czy istnieje związek?

Dlaczego coraz częściej przyszli rodzice nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa? Czy nieodpowiedni styl odżywiania może przyczyniać się do powstawania zaburzeń płodności? Czy nietolerancja pokarmowa może wpływać na obniżenie płodności, a nawet powodować niepłodność? Jakie testy na nietolerancje pokarmowe warto wówczas wykonać?  

CZYTAJ WIĘCEJ