X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Na Temat i NIE na temat, dla staraczek i dla zafasokowanych
Odpowiedz

Na Temat i NIE na temat, dla staraczek i dla zafasokowanych

Oceń ten wątek:
  • Melula Autorytet
    Postów: 2598 2847

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja skończyłam kryminalistykę we Wro... (podyplomówkę)

    sara_nar lubi tę wiadomość

    dqprio4pygfv875f.png zrz6anlieenmishw.png
  • Malinowa Panienka Autorytet
    Postów: 2255 1502

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a czym się zajmujesz na co dzień?

    [*] Jagoda 18.03.2014
    [*] Antosia 13.01.2019

    Mutacja V Leiden hetero (acard 150mg.,heparyna 0,6ml.)
    MTHFR 1298A>C hetero
    Niedoczynność tarczycy Euthyrox N 150
  • Laura Autorytet
    Postów: 3396 6618

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    kochane wrociłam na chwilke:)

    Synuś mamusi i tatusia :)
    Dominiś 2890, 52cm <3
    89c50790be.png

  • Laura Autorytet
    Postów: 3396 6618

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kiedy najlepszy czas na zapłodnienie?

    Wykształcone jajeczko wychwytywane jest natychmiast przez strzępki jajowodów. U kobiety z niedorozwojem czy brakiem jednego jajowodu, podobnie jak w przypadku jajników, całą aktywność przejmuje ten zdrowy. Możliwe jest wychwycenie jajeczka przez przeciwny jajowód, co do jajnika, z którego zostało uwolnione. Zapłodnienie może się dokonać w tzw. bańce jajowodu, jak też w każdym innym odcinku jajowodu. Są teorie, że komórka jajowa wydziela pewne substancje chemiczne, które powodują, że plemniki nie mają problemu z jej znalezieniem. Jajeczko zwykle żyje 12-24 godzin, choć podejrzewa się, że do zapłodnienia zdolne jest tylko przez 6.
    Badania wykazały, że stosunek tuż po owulacji bardzo ogranicza szanse na zajście w ciążę. Plemniki zwykle docierają do jajowodów w ciągu kilkunastu minut, ale nie są zdolne do zapłodnienia. Potrzebują około 6 godzin pobytu w szyjce macicy i przejścia przez proces tzw. kapacytacji, aby osiągnąć ostateczną dojrzałość. Dlatego najlepszy czas na stosunek to dzień przed lub dzień po jajeczkowaniu. Plemniki zdolne są do zapłodnienia średnio 24-48 godzin. W przyjaznych warunkach, w obecności śluzu płodnego w drogach rodnych kobiety, potrafią przeżyć nawet 5 dni. Płodnym okresem jest więc czas dwa dni przed owulacją i jeden dzień po. Ma to znaczenia w momencie, kiedy nie znamy dokładnego czasu uwolnienia jajeczka (owulacja nie jest u kobiety łatwo rozpoznawalna).
    Dzięki pewnym mechanizmom molekularnym związanym z błonami komórkowymi, plemnik przylega do komórki jajowej. To tak zwane zaplemnienie. Główka plemnika przebija osłony chroniące jajo przy pomocy wydzielanych przez niego enzymów. Dodatkowo oocyt ułatwia plemnikowi wniknięcie do wnętrza cytoplazmy przez powstanie wyniosłości tzw. wzgórka przyjęcia i jednocześnie wytwarza mechanizm uniemożliwiający wnikanie kolejnych plemników. Jedną komórkę jajową zapładnia jeden plemnik. Następuje zbliżenie jąder obu komórek i ostatecznie zapłodnienie - połączenie materiału genetycznego rodziców.
    Powstaje jednokomórkowa zygota (zapłodniona komórka).

    Wędrówka i zagnieżdżenie zapłodnionego jaja

    Zapłodniona komórka (zygota) to jeszcze nie początek nowego życia. Teraz przez parę dni wędruje przez jajowód, nieustannie dzieląc się, przy czym jednocześnie nie zwiększa swojego rozmiaru. To etap bruzdkowania, którego efektem jest wielokomórkowy zarodek. Przesuwany jest ruchami rzęsek pokrywających nabłonek jajowodów i skurczami mięśniówki jajowodów.
    Wydzielina produkowana przez nabłonek ułatwia poślizg komórki. W ostatnim stadium bruzdkowania powstaje blastocysta, czyli jajo płodowe - pęcherzyk składający się z dwóch warstw. Trofoblast pełni funkcje ochronne i odżywcze, z embrioblastu powstaje ciało zarodka. Przez kilka dni pobytu w macicy zarodek odżywia się tzw. mleczkiem macicznym - substancją wydzielaną przez śluzówkę. Jednocześnie enzymy wydzielane przez jajo powodują nadtrawienie błony śluzowej macicy. Zarodek zagnieżdża się w wytrawionym zagłębieniu, endometrium je obrasta. Proces ten zwany implantacją lub zagnieżdżeniem rozpoczyna się mniej więcej po 6 dniach od owulacji, ale w zależności od tego, jak długo zarodek znajdował się w jajowodach, rozpocząć się może od 4 do nawet 12 dni od jajeczkowania. Jajo płodowe usadawia się zazwyczaj w ścianie macicy niedaleko od ujścia jajowodów.
    Endometrium jest przygotowane do implantacji w ściśle określonym przedziale czasowym tzw. oknie implantacyjnym, w cyklach naturalnych oznacza to 16-22 dzień cyklu, w stymulowanym egzogennymi gonadotropinami - dzień 16-19.
    Uwarunkowane jest to działaniem progesteronu i wpływem tego hormonu na strukturę, funkcjonowanie błony śluzowej macicy. Jednocześnie to endometrium odpowiada za wysyłanie sygnałów kontrolujących rozwój trofoblastu.
    Ciałko żółte i produkcja hormonu utrzymującego ciążę Z resztek pęcherzyka, z którego zostało uwolnione jajeczko, powstaje tzw. ciałko żółte (corpus luteum) - gruczoł wewnętrznego wydzielania. Następuje to ok. 28-32 godziny po owulacji. Ciałko żółte produkuje hormon potrzebny do utrzymania ewentualnej ciąży - progesteron - i w mniejszych ilościach estrogeny.
    Progesteron wstrzymuje dojrzewanie kolejnych pęcherzyków w cyklu, dlatego też niemożliwa jest podwójna owulacja, chyba że w tzw. 24-godzinnym oknie, kiedy występowały pęcherzyki o podobnej wielkości. Nawet jeśli pierwszy pękł, nie zostało nagromadzone wystarczająco dużo progesteronu, aby zablokować uwolnienie kolejnej komórki.
    Progesteron działa na tkanki narządu rodnego (szczególnie na macicę), które uprzednio były pod wpływem estrogenów. Faza ta, z racji wpływu, jaki ma na endometrium, nazywana jest sekrecyjną (lutealną) lub wydzielniczą. Śluzówka macicy grubieje, ulega rozpulchnieniu, gruczoły i naczynia krwionośne powiększają się i rozszerzają, co jest konieczne dla odżywiania się rozwijającego zarodka. Następuje nagromadzenie w komórkach glikogenu, lipidów, polisacharydów oraz białek. Gruczoły uzyskują spiralny przebieg. Wzrasta dopływ krwi do śluzówki, tętniczki kręte wzrastają na długość, osiągając powierzchnię błony śluzowej; zwijają się też i skręcają, tworząc
    tętniczki spiralne. Mięśniówka macicy ulega przekrwieniu i rozpulchnieniu.
    Na obrazie USG endometrium staje się trójlinijne.
    Faza lutealna trwa średnio 12 do 16 dni, jej długość jest stała u każdej kobiety. Maksymalna sekrecja progesteronu wypada na 7 dni po owulacji.
    Wzrost produkcji tego hormonu działa hamująco na wydzielanie LH i FSH, stąd pozostają one na niskim poziomie. 18 dni fazy lutealnej to już wysokie prawdopodobieństwo ciąży. Zarodek po implantacji zaczyna produkować hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG). Powoduje ona, że nie dochodzi do degeneracji ciałka żółtego, stymulując je do niesłabnącej produkcji estrogenów i progesteronu.

    Prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka

    Zapłodniona komórka jajowa musi się zagnieździć w macicy. Jeśli faza lutealna trwa mniej niż 10 dni (niektórzy lekarze uważają, że poniżej 12), mamy do czynienia z tzw. niedomogą ciałka żółtego. Może stanowić to problem z powodu mniejszej szansy na prawidłowe zagnieżdżenie zarodka. Słabej jakości ciałko żółte będzie produkować niewłaściwą ilość progesteronu, powodując, że śluzówka macicy będzie niedostatecznie przygotowana na implantację. Na szczęście, fazę tą można skutecznie przedłużyć przez podanie kobiecie odpowiednich leków. Jeżeli niski poziom progesteronu spowodowany jest słabą pracą ciałka żółtego (przy dobrym rozwoju pęcherzyka), to właściwym rozwiązaniem jest podawanie gestagenów- progesteronu. Jeśli natomiast niski poziom progesteronu związany jest ze złym rozwojem pęcherzyka przed owulacją, to lepszym rozwiązaniem jest stymulacja jego rozwoju odpowiednimi lekami. Ogólnie: dobry rozwój pęcherzyka (ustala się to poprzez pomiary jego wielkości i poziom estrogenów) to dobra owulacja, a to także dobra praca ciałka żółtego.
    Zdarza się, że błąd leży po stronie endometrium, które nie odpowiada właściwie za normalny poziom progesteronu we krwi. Implantacja prawdopodobnie nie powiedzie się, bo śluzówka nie będzie odpowiednio przygotowana. Niedomoga ciałka żółtego może pojawić się nawet, jeśli jakość pęcherzyka/ciałka jest dobra, a endometrium reaguje prawidłowo.
    Z powodów do dziś niezrozumiałych faza lutealna czasem nie trwa tak długo jak powinna. Poziom progesteronu na 7 dni po owulacji może być niski, a nawet jeśli jest odpowiedni, spada nagle, prowadząc do zbyt wczesnego nadejścia menstruacji.

    Ciąża biochemiczna i... kolejny cykl

    Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, ciałko żółte powoli zaczyna zanikać (luteoza), przekształca się w ciałko białawe (corpus albicans). Produkcja progesteronu spada. Endometrium degeneruje się, nie jest już pobudzane do wzrostu. Tętniczki spiralne zamykają się, zatrzymuje się dopływ krwi do powierzchni śluzówki. Rozpoczyna się faza niedokrwienna. Dochodzi do zmian martwiczych i mechanicznego oddzielania warstwy czynnościowej śluzówki.
    Spadek hormonów doprowadza ostatecznie do menstruacji, czyli wydalenia narosłego endometrium w około 14 dni po jajeczkowaniu.
    Gwałtowny spadek ich poziomów stanowi z kolei sygnał dla przysadki mózgowej do rozpoczęcia produkcji FSH, co tym samym zapoczątkowuje kolejny cykl hormonalny.
    Czasem, mimo iż w organizmie kobiety nastąpiła implantacja, pojawia się okres (zła gospodarka hormonalna, nieprawidłowy rozwój zarodka, wady anatomiczne macicy itd.). O tym, że kobieta była w ciąży dowiaduje się dzięki testom na hormon HCG z krwi lub moczu. To tzw. ciąża biochemiczna, bo badanie ginekologiczne nie było w stanie jeszcze jej potwierdzić.
    W rzadkich przypadkach może dojść do częściowego złuszczania endometrium, mimo ciąży. Obserwuje się wówczas w czasie spodziewanych miesiączek plamienia czy krwawienia, lżejsze i krótsze jednak niż normalne menstruacje.
    Taki stan może trwać nawet przez kilka pierwszych miesięcy ciąży.

    Przydatne testy domowe

    Test płodności - dostępny w aptece bez recepty. Dzięki niemu można ustalić czas owulacji. Określa bowiem stężenie hormonu luteinizującego LH (produkowanego przez przedni płat przysadki mózgowej) w moczu kobiety, które w przybliżeniu odpowiada jego stężeniu w surowicy krwi, a którego poziom jest najwyższy tuż przed jajeczkowaniem. Wykonujemy najczęściej dwa razy w ciągu dnia ( z moczu- pierwszą porcję moczu należy wylać z kolejnej zrobić test ).
    Test ciążowy - pozwala na wykrycie w moczu hormonu białkowego HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Stężenie tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy. Bardziej dokładniejsze są badania z krwi HCG.

    źródło: http://www.sonomedico.pl/nieplodnosc/zaplodnienie.html

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 kwietnia 2014, 00:15

    Synuś mamusi i tatusia :)
    Dominiś 2890, 52cm <3
    89c50790be.png

  • Melula Autorytet
    Postów: 2598 2847

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Malinowa Panienka wrote:
    a czym się zajmujesz na co dzień?
    sprzątam, gotuję, wykańczam wnętrza (ostatnio swoje)... siedzę w domu i szukam pracy...

    dqprio4pygfv875f.png zrz6anlieenmishw.png
  • Malinowa Panienka Autorytet
    Postów: 2255 1502

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    czytałam czytałam :D ale sami nie wiedzą kiedy więc myślę, że powtórzymy jutro ;)

    [*] Jagoda 18.03.2014
    [*] Antosia 13.01.2019

    Mutacja V Leiden hetero (acard 150mg.,heparyna 0,6ml.)
    MTHFR 1298A>C hetero
    Niedoczynność tarczycy Euthyrox N 150
  • Melula Autorytet
    Postów: 2598 2847

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a mówiłam, że słyszałam, że najlepszy jest dzień przed i po... ech, te legendy!

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 kwietnia 2014, 00:20

    dqprio4pygfv875f.png zrz6anlieenmishw.png
  • Malinowa Panienka Autorytet
    Postów: 2255 1502

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Laura spać nie możesz z emocji?

    Melula a pracowałaś w zawodzie?

    Laura lubi tę wiadomość

    [*] Jagoda 18.03.2014
    [*] Antosia 13.01.2019

    Mutacja V Leiden hetero (acard 150mg.,heparyna 0,6ml.)
    MTHFR 1298A>C hetero
    Niedoczynność tarczycy Euthyrox N 150
  • Laura Autorytet
    Postów: 3396 6618

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Uciekam właśnie do łóżeczka :)
    Życzę Wam kolorowych snów <3
    aaaa bym zapomniała Aniu pisior z awatarka widać że skutkuje heh i oby tak dalej ;)
    PS. Musiałam zaznaczyć serduszkowanie na jutro rano bo nie mogłam inaczej bo inseminacja juz jest.....ale było wieczorem hehe <3
    Dobranoc :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 kwietnia 2014, 00:25

    Macierzanka:), Ania07 lubią tę wiadomość

    Synuś mamusi i tatusia :)
    Dominiś 2890, 52cm <3
    89c50790be.png

  • Melula Autorytet
    Postów: 2598 2847

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Malinowa Panienka wrote:
    Melula a pracowałaś w zawodzie?
    Z zawodu jestem dziennikarzem - pracowałam akurat niedługo w tym.
    Z kryminalistyką nie miałam w praktyce zawodowej do czynienia, tylko teoria i praktyka na zajęciach

    dqprio4pygfv875f.png zrz6anlieenmishw.png
  • Melula Autorytet
    Postów: 2598 2847

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pa, Laura - niech się tam pływaczki szybko zbierają do jajeczka

    Laura lubi tę wiadomość

    dqprio4pygfv875f.png zrz6anlieenmishw.png
  • Malinowa Panienka Autorytet
    Postów: 2255 1502

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Melula wrote:
    Z zawodu jestem dziennikarzem - pracowałam akurat niedługo w tym.
    Z kryminalistyką nie miałam w praktyce zawodowej do czynienia, tylko teoria i praktyka na zajęciach
    kurczę ja to kiedyś chciałam być lekarzem i albo neurochirurgiem albo patologiem :D

    uciekam spać bo padam na pyszczydło a jutro popołudnie pod znakiem zakupów z mamą - muszę dobrze widzieć na wieszakach co jest :D

    branoc <3

    [*] Jagoda 18.03.2014
    [*] Antosia 13.01.2019

    Mutacja V Leiden hetero (acard 150mg.,heparyna 0,6ml.)
    MTHFR 1298A>C hetero
    Niedoczynność tarczycy Euthyrox N 150
  • Malinowa Panienka Autorytet
    Postów: 2255 1502

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Laura wrote:
    Uciekam właśnie do łóżeczka :)
    Życzę Wam kolorowych snów <3
    aaaa bym zapomniała Aniu pisior z awatarka widać że skutkuje heh i oby tak dalej ;)
    PS. Musiałam zaznaczyć serduszkowanie na jutro rano bo nie mogłam inaczej bo inseminacja juz jest.....ale było wieczorem hehe <3
    Dobranoc :)
    nie masz nic :(

    [*] Jagoda 18.03.2014
    [*] Antosia 13.01.2019

    Mutacja V Leiden hetero (acard 150mg.,heparyna 0,6ml.)
    MTHFR 1298A>C hetero
    Niedoczynność tarczycy Euthyrox N 150
  • Melula Autorytet
    Postów: 2598 2847

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Spokojnej nocy - pięknych snów :) i udanych zakupów jutro!

    dqprio4pygfv875f.png zrz6anlieenmishw.png
  • Malinowa Panienka Autorytet
    Postów: 2255 1502

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Melula wrote:
    Spokojnej nocy - pięknych snów :) i udanych zakupów jutro!
    będę jeszcze rano ;)

    [*] Jagoda 18.03.2014
    [*] Antosia 13.01.2019

    Mutacja V Leiden hetero (acard 150mg.,heparyna 0,6ml.)
    MTHFR 1298A>C hetero
    Niedoczynność tarczycy Euthyrox N 150
  • Melula Autorytet
    Postów: 2598 2847

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 00:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ale nie wiem, o której ja wejdę...
    i zostałam sama... Twardzielka w wygraną - trójaczkami!

    Macierzanka:) lubi tę wiadomość

    dqprio4pygfv875f.png zrz6anlieenmishw.png
  • Macierzanka:) Autorytet
    Postów: 2952 4048

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 02:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sen jest dla mięczaków :D

    Melula, gratki! ;)

    Laura lubi tę wiadomość

    "Niepłodność to nie kara, uzdrowienie to nie czary"
    1237397y6kr97ild4.gif
  • sara_nar Autorytet
    Postów: 1527 2097

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 07:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witam z rana.
    Hehe Laura napisała, że tutaj tak przyjemnie i rodzinnie, a ja dzisiaj rano szykując siędo pracy tak myślałam, że wy bardziej dla mnie takie `ciotki` niż `siostry` bo mam siostrę i niestety w życiu bym z nią nie mogła pogadać o takich rzeczach o jakich tu piszemy :)
    Już od godziny jestem w pracy.
    Hehe ja nie wiem muszę ograniczyć spożycie słodyczy bo brzuch mi rośnie, zawsze z rana taki płaski miałam, a dzisiaj patrzę balon :/
    Ale co się dziwić wczoraj zjadłam przed 22 sporo frytek z keczupem pikantnym do tego szpinak w sosie śmietanowo-serowym i półł białej czekolady.
    Anutka super wyniki męża. A ja wczoraj z M. się poprztykałam. On i powiedział, że go zaniedbuję, bo jak już jestem w domu to tylko komputer, a ja powiedziałam, że to ciekawe, bo on w stosunku do mnie też jakiś wylewny nie jest, już mnie tak nie przytula i nie całuje jak na początku. I odwróciłam się tyłkiem i poszłam spać. ... spodziewałam się, że powie, że wcale tak nie jest, że mnie zaniedbuje, ale często jest zmęczony itp. że postara się to zmienić i przytuli mnie, a tu nic. To ja częściej mówię , że go kocham, że tęsknie gdy go nie ma, przytulam.... heh no nic, dość żalu mego, bo się rozkleję.
    Miłego dnia. Dzisiaj PIĄTKOWY PIĄTEK :)

    dżona, Macierzanka:), Laura, Ania07 lubią tę wiadomość

    relgh371g4so40bs.png
    klz9krhmiwshxnlc.png
  • Malinowa Panienka Autorytet
    Postów: 2255 1502

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 07:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    hejki dziewczyny :) nie rozumiem swojego wykresu, swojej temperatury - spadła po owulce... chciałabym nauczyć się organizmu swojego a tu dupa - nie da się, no po prostu się nie da :( dobrze chociaż, że wiemy kiedy owulacja wypada :D

    miłego dzionka :)

    [*] Jagoda 18.03.2014
    [*] Antosia 13.01.2019

    Mutacja V Leiden hetero (acard 150mg.,heparyna 0,6ml.)
    MTHFR 1298A>C hetero
    Niedoczynność tarczycy Euthyrox N 150
  • sara_nar Autorytet
    Postów: 1527 2097

    Wysłany: 4 kwietnia 2014, 07:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Malinowa niestety, co oznacza spadek nie wiem.Ale owulację masz wyznaczoną nawet prze ovu, testy potwierdziły, więc nie ma co się martwić :)

    relgh371g4so40bs.png
    klz9krhmiwshxnlc.png
‹‹ 300 301 302 303 304 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Foliany - niezbędny składnik dla kobiet starających się o dziecko i kobiet w ciąży

Niewątpliwie kwas foliowy jest jednym z najważniejszych składników dla przyszłej Mamy. Dlaczego suplementacja kwasem foliowym, a właściwie jego aktywnymi formami (folianami) jest tak istotna? Jaką rolę odgrywa kwas foliowy? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Płodność i zdrowie w posiłkach - co jeść w okresie przesilenia zimowego?

Wiadomo nie od dziś, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i płodność. Co jednak zrobić, kiedy dostępność świeżych i sezonowych produktów jest ograniczona? Po jakie produkty sięgać zimą, aby dostarczać organizmowi kluczowych składników dla zdrowia i płodności? 

CZYTAJ WIĘCEJ

4 Problemy z zajściem w ciążę, które możesz wykryć z pomocą aplikacji OvuFriend!

Kalendarz owulacji kojarzy Ci się tylko z wyznaczaniem dni płodnych i terminu owulacji? Jego możliwości są dużo większe! Aplikacja może być pomocna w wykrywaniu problemów związanych z płodnością na bardzo wczesnym etapie. O jakich problemach mowa? Co możesz wykryć z pomocą kalendarza? Kliknij i przeczytaj!   

CZYTAJ WIĘCEJ