plemniczka, staraczka i tyśka
-
WIADOMOŚĆ
-
Magnez
W wielu reakcjach metabolicznych wzajemnie uzupełniają się cynk, magnez i żelazo. W okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na magnez do około 450 mg dziennie. Magnez odgrywa m.in. kluczową rolę w przewodnictwie nerwowo - mięśniowym, stąd też jego niedobór często jest związany z poronieniami i przedwczesnymi porodami. Niezwykle interesującą hipotezę przedstawili w 1993 roku uczeni australijscy, kojarząc niedobór magnezu z nadciśnieniem wywołanym ciążą czyli tzw. zatruciem ciążowym. Twierdzą oni, że prawidłowa suplementacja magnezu w okresie przed poczęciem i w czasie ciąży może przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności na te poważne schorzenia, które prowadzą niekiedy do tragicznych powikłań. Przyswajaniu magnezu sprzyja równoczesne przyjmowanie witaminy B6 (np. polski preparat Laktomag B6). Dzieci matek z niedoborem magnezu często rodzą się jako wcześniaki, mają osłabione łaknienie, są nerwowe i nadpobudliwe.
Objawami niedoboru magnezu u matki mogą być stany tzw. neurastenii (to jest m.in. trudności z koncentracją, zmęczenie psychiczne i fizyczne - stan ciągłego zmęczenia - poczucie zagrożenia, stany lękowe zaburzenia snu, płaczliwość), a także wrażliwość na zmiany pogody, naprzemienne biegunki i zaparcia. Do zaburzeń gospodarki magnezem w naszym organizmie przyczyniają się m.in.: antybiotyki, leki przeczyszczające i odwadniające, uspokajające, tabletki antykoncepcyjne, środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także stres, alkohol, kuracje odchudzające.
Kwas foliowy
Polski Narodowy Program Ochrony Zdrowia (na lata 1996 - 2005) opracowany przez zespół ekspertów zaleca w celu zapobiegania wadom wrodzonym układu nerwowego spożywanie ok. 0,4 - 1 mg kwasu foliowego dziennie przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w okresie trzech miesięcy poprzedzających planowane poczęcie i w pierwszych 12 tygodniach po poczęciu. Zaburzenia zamykania się tzw. cewy nerwowej w okresie płodowym mogą prowadzić do tzw. bezmózgowia i przepuklin oponowo - rdzeniowych. Polska należy do krajów o największym współczynniku zgonów z powodu rozszczep kręgosłupa i wodogłowia. Stwierdzono, że oprócz uwarunkowań genetycznych ważną rolę odgrywają tu również czynniki środowiskowe, a więc m.in. dieta uboga w kwas foliowy. Dlatego też warto podkreślić konieczność spożywania większej ilości warzyw i owoców, roślin kalafiorowych, drożdży, pomarańczy, bananów. Konieczne jest również dodatkowe przyjmowanie kwasu foliowego w tabletkach (w aptekach można go kupić bez recepty) - wystarczy zażywać jedną tabletkę (5 mg) co cztery dni.
Uczeni amerykańscy wskazali także na znaczenie kwasu foliowego w profilaktyce zespołu Downa. Interesujące może być również to, że dzieciom z zespołem Downa zaleca się dietę bogatą w tzw. antyoksydanty, tj. witaminę C i E oraz beta karoten. Stwierdzono bowiem, iż występowanie defektu metabolicznego u tych dzieci w postaci nadprodukcji tzw. wolnych rodników może prowadzić do szeregu nieprawidłowości, z chorobą nowotworową jako efektem włącznie.
Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 listopada 2012, 19:21
Beata lubi tę wiadomość
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny
-
ja biore kwas foliowy, magnez i od tego cyklu jeszcze cynk
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny
-
kiedyś nie łykało się tyle chemii i ulepszaczy w jedzeniu..
dzieci małe latały z gilem do pasa i było ok, były odporne i niekt się nie przyczepiał. a teraz? z byle katarkiem matki lecą po antybiotyk. a po kilku latach dzieci coraz gorzej się leczy.gocha04 lubi tę wiadomość
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny