X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne WRZEŚNIOWE TESTOWANIE 2017
Odpowiedz

WRZEŚNIOWE TESTOWANIE 2017

Oceń ten wątek:
  • Ha Autorytet
    Postów: 871 725

    Wysłany: 21 września 2017, 07:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ScarlettKate wrote:
    A mnie wczoraj cmilo w podbrzuszu a dzis już się ból rozkręcil... I jajniki tez bolą. A to dopiero 5 dpo. Jeszcze 9 dni do testowania :-)
    Ja w tym cyklu miałam objawy ze coś zaczyna się dziać od 3dpo. Trzymam kciuki i życzę cierpliwości. Chociaż wiem jak to trudno ;)

    klaudiaaa93 lubi tę wiadomość

    19.01.2007 córka
    09.06.2014 córka
    ex2bkrhm336va282.png
  • Ineczka Autorytet
    Postów: 2954 1174

    Wysłany: 21 września 2017, 08:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pati88 wrote:
    własnie wiem ale jak przekonać M do badania nasienia. Już widzę jak sie obraża
    Mój tez stwierdził, ze jeszcze czas, ze dopiero niedawno wyregulowalam hormony wiem mniej więcej kiedy owulka i dopiero teraz świadomie możemy celować faceci powiedział ze w przyszłym roku pójdzie jak mu ostatnio po hsg powiedziałam ze ich spust do pudełka to pikus w porównaniu z bólem przy hsg wiec niech mnie lepiej nie denerwuje :) Zmierzyłam sobie dzisiaj temp mimo, ze nic z tego cyklu nie będzie i mogę dodać kolejne wnioski do swoich obserwacji mapka przyjdzie za tydzień a u mnie temp 37,04 chyba należę do tych osób, które temp maja wysokie nawet przed @ miłego dnia podczytuje sobie was tutaj i na październiku czekam cały czas na datę kiedy będę mogła testować w paź :)

    v5abi09kg49ph79h.png
    30 lat Euthyrox 25,Mama aktiv premium,jodid
    https://bellybestfriend.pl/pamiętnik/zielona-staraczka-pozniej-ciezarowka-przez-9-miesiecy,2959.html
    beta 25.10/229, 27.10/488, 30.10/1615
  • Pati88 Autorytet
    Postów: 890 318

    Wysłany: 21 września 2017, 08:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ineczka dokładnie to samo stwierdził mój że jeszcze nie i że próbujemy dalej:) Co się dziwić jak 12 lat człowiek starał się nie zajść a teraz nagle chce już teraz natychmiast hihi. Organizm świruje

    07.2018 i 10.2018 laparaskopowe usunięcie zrostow otrzewnej i uwolnieniu jajników i jajowodów.
    hiperprolaktynemia oraz zaburzenia glikemii, zespół FAP, MTHFR 677C-T heterozygota, PAI-1 4G heterozygota, fibrynogen 489 mg/dl (norma 200-450)
  • Ineczka Autorytet
    Postów: 2954 1174

    Wysłany: 21 września 2017, 08:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pati88 wrote:
    Ineczka dokładnie to samo stwierdził mój że jeszcze nie i że próbujemy dalej:) Co się dziwić jak 12 lat człowiek starał się nie zajść a teraz nagle chce już teraz natychmiast hihi. Organizm świruje
    Myśle, ze musimy dac im czas w przypadku mojego męża wiem, ze im bardziej naciskam tym nic z tego nie wyjdzie.A jak już sam doszedł ostatnio do wniosku, ze nie będzie dodatkowo płacił za jakieś jałowe prezerwatywy, żeby w domu to ogarnąć tylko woli na miejscu to znak, ze jednak o tym myśli :)

    v5abi09kg49ph79h.png
    30 lat Euthyrox 25,Mama aktiv premium,jodid
    https://bellybestfriend.pl/pamiętnik/zielona-staraczka-pozniej-ciezarowka-przez-9-miesiecy,2959.html
    beta 25.10/229, 27.10/488, 30.10/1615
  • MałaMi90 Autorytet
    Postów: 4107 1739

    Wysłany: 21 września 2017, 08:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mój M natomiast stwierdził ze on zrobi "jak trzeba to trzeba " ale od tej deklaracji minęło 2 miesiące i nic się nie dzieje w tym kierunku ;)

    Pokrótce:

    Ona: niedoczynność tarczycy, endometrioza II stopnia, trombofilia wrodzona, brak KIR z DS

    On: leukocyty w nasieniu, MSOME- 1% klasa II,

    I Procedura
    II Transfer
    9w1d 💔 CRL 24,1 Aniołku Kochamy Cię
    II Procedura
    Zaczynamy
    ❄️❄️❄️❄️❄️ 4x4AA/4BA
    2 przebadane i zdrowe
    Pozostało
    ❄️ 4BA
    brak przebadanych
  • ScarlettKate Autorytet
    Postów: 477 375

    Wysłany: 21 września 2017, 08:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mała Mi z Facetami tak jest. Mój sie bada (krew podstawowa morfologia) juz od 4 lat :) hahha

    atdcx1hp55hplvo0.png
    3i49df9hqdu1yhfq.png
    jbt1dcim19fwryq1.png






  • MałaMi90 Autorytet
    Postów: 4107 1739

    Wysłany: 21 września 2017, 08:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    My jak stwierdzimy że się przebadamy to na drugi dzień na badania i już ;) a oni ehhh ;)

    Pokrótce:

    Ona: niedoczynność tarczycy, endometrioza II stopnia, trombofilia wrodzona, brak KIR z DS

    On: leukocyty w nasieniu, MSOME- 1% klasa II,

    I Procedura
    II Transfer
    9w1d 💔 CRL 24,1 Aniołku Kochamy Cię
    II Procedura
    Zaczynamy
    ❄️❄️❄️❄️❄️ 4x4AA/4BA
    2 przebadane i zdrowe
    Pozostało
    ❄️ 4BA
    brak przebadanych
  • edwarda20 Autorytet
    Postów: 6951 2654

    Wysłany: 21 września 2017, 08:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ineczka wrote:
    Myśle, ze musimy dac im czas w przypadku mojego męża wiem, ze im bardziej naciskam tym nic z tego nie wyjdzie.A jak już sam doszedł ostatnio do wniosku, ze nie będzie dodatkowo płacił za jakieś jałowe prezerwatywy, żeby w domu to ogarnąć tylko woli na miejscu to znak, ze jednak o tym myśli :)

    Dziewczyny jak słyszę takie cos to aż mnie boli. Same sobie tego dziecka nie robicie. Ty i partner wiec dlaczego ma się obrazić i fochac? My możemy cierpieć a oni nie mogą zrobic sobie przyjemnie do pojemnika? Uważam ze należy sprawdzić nasienie bo jesli okaże sie ze jest slabo to jego ewentualna regeneracja zajmuje min. 3 mce. Wy sie teraz stresujecie martwicie badanie avto moze być ich wina. Ja ryzykowałam - zaczelam starania w wieku 31 lat. Ja byłam przebadana i układ byl taki ze po 2 nieudanych próbach mąż idzie sie zbadać. Nie ma żadnego nie żadnych fochów. Albo nam obojgu zalezy albo nie. Tskze jesli mnie by chlop powiedzial nie lub strzelił focha to jak boga kocham byloby z nim cienko ;p na szczęście u mnie udalo się w 2 cs. Ale kolejna kwestia- gdybym wczesniej trafila na to forum i zobaczyla ile kobiet i mężczyzn ma problemy... Pewnie zaczelabym wczesniej. Nie zdawałam sobie z tego sprawy...

    Magda - mbc lubi tę wiadomość

    dqprqps6kaqxmc83.png
  • MałaMi90 Autorytet
    Postów: 4107 1739

    Wysłany: 21 września 2017, 09:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    edwarda20 wrote:
    Dziewczyny jak słyszę takie cos to aż mnie boli. Same sobie tego dziecka nie robicie. Ty i partner wiec dlaczego ma się obrazić i fochac? My możemy cierpieć a oni nie mogą zrobic sobie przyjemnie do pojemnika? Uważam ze należy sprawdzić nasienie bo jesli okaże sie ze jest slabo to jego ewentualna regeneracja zajmuje min. 3 mce. Wy sie teraz stresujecie martwicie badanie avto moze być ich wina. Ja ryzykowałam - zaczelam starania w wieku 31 lat. Ja byłam przebadana i układ byl taki ze po 2 nieudanych próbach mąż idzie sie zbadać. Nie ma żadnego nie żadnych fochów. Albo nam obojgu zalezy albo nie. Tskze jesli mnie by chlop powiedzial nie lub strzelił focha to jak boga kocham byloby z nim cienko ;p na szczęście u mnie udalo się w 2 cs. Ale kolejna kwestia- gdybym wczesniej trafila na to forum i zobaczyla ile kobiet i mężczyzn ma problemy... Pewnie zaczelabym wczesniej. Nie zdawałam sobie z tego sprawy...


    Masz w zupełności rację. u mnie było podobnie -też nie zdawałam sobie sprawy jakie mogą być problemy.

    Pokrótce:

    Ona: niedoczynność tarczycy, endometrioza II stopnia, trombofilia wrodzona, brak KIR z DS

    On: leukocyty w nasieniu, MSOME- 1% klasa II,

    I Procedura
    II Transfer
    9w1d 💔 CRL 24,1 Aniołku Kochamy Cię
    II Procedura
    Zaczynamy
    ❄️❄️❄️❄️❄️ 4x4AA/4BA
    2 przebadane i zdrowe
    Pozostało
    ❄️ 4BA
    brak przebadanych
  • Aneta90 Przyjaciółka
    Postów: 104 53

    Wysłany: 21 września 2017, 09:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ha wrote:
    Aneta90 zapowiada się obiecująco :) Trzymam kciuki za II kreski.
    Dzieki :)

    Aneta90
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 21 września 2017, 09:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ha wrote:
    Ja w tym cyklu miałam objawy ze coś zaczyna się dziać od 3dpo. Trzymam kciuki i życzę cierpliwości. Chociaż wiem jak to trudno ;)
    Ha - co Ci się działo od 3dpo?

  • welonka Autorytet
    Postów: 4262 1885

    Wysłany: 21 września 2017, 09:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej
    u mnie 26dc czuje sie ok żadnych nowych objawów jedynie w 24dc miałam kilkugodzinne plamienie które daje nadzieję i nawet jakos temperatura utrzymuje się,czekam do soboty.
    Powodzenia . I gońcie partnerów na badania

    age.png
  • Ellka Autorytet
    Postów: 2387 768

    Wysłany: 21 września 2017, 09:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Co do badań, mój robił bez narzekania. Z tym że ja się dowiedziałam gdzie i kiedy można zrobić, dałam mu na kartce numer telefonu i niech się umawiać Kiedy pasuje

    Lista Staraczek
    https://robotkiszydelkoweivuli.blogspot.com/
    c55fyx8d0vs14fe0.png
  • Paulinaaa Autorytet
    Postów: 1901 812

    Wysłany: 21 września 2017, 09:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja teraz czekam grzecznie na @, chociaż oczywiście mam nadzieję, że nie przyjdzie.
    U nas starania były w 12,14,15,16 i 18 dniu cyklu i powiem Wam szczerze, że ani ja ani mój mąż nie mamy ochoty na kolejne stosunki :p W tygodniu, pracując po 10 i więcej godzin jesteśmy na maksa zmęczeni, ten 14-16 dzień cyklu to weekend. Weekend są siły i chęci, ale w tygodniu lipa, i wiemy, że pewnie powinno się częściej i tak jak dziewczyny pisały co 2 dni przez ok 2 tygodnie, ale jak na moje...to ( mówie o swoim odczuciu ) żadna przyjemność, tylko kolejna ciężka robota :p
    Chyba, że my dziwni jesteśmy, ale przyzwyczajeni jestesmy do stosunków w weekend, bo wtedy sprawia nam to przyjemność. w tygodniu zmęczenie zbyt duże... także ja nie wiem jak te nasze starania będą wyglądały :p :p

    Magda - mbc lubi tę wiadomość

    f2w3yx8d4t3m5xdt.png

    wrzesień 2018 - córcia <3 6cs

    listopad 2021 - corcia 10 cs <3
  • Ineczka Autorytet
    Postów: 2954 1174

    Wysłany: 21 września 2017, 10:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    edwarda20 wrote:
    Dziewczyny jak słyszę takie cos to aż mnie boli. Same sobie tego dziecka nie robicie. Ty i partner wiec dlaczego ma się obrazić i fochac? My możemy cierpieć a oni nie mogą zrobic sobie przyjemnie do pojemnika? Uważam ze należy sprawdzić nasienie bo jesli okaże sie ze jest slabo to jego ewentualna regeneracja zajmuje min. 3 mce. Wy sie teraz stresujecie martwicie badanie avto moze być ich wina. Ja ryzykowałam - zaczelam starania w wieku 31 lat. Ja byłam przebadana i układ byl taki ze po 2 nieudanych próbach mąż idzie sie zbadać. Nie ma żadnego nie żadnych fochów. Albo nam obojgu zalezy albo nie. Tskze jesli mnie by chlop powiedzial nie lub strzelił focha to jak boga kocham byloby z nim cienko ;p na szczęście u mnie udalo się w 2 cs. Ale kolejna kwestia- gdybym wczesniej trafila na to forum i zobaczyla ile kobiet i mężczyzn ma problemy... Pewnie zaczelabym wczesniej. Nie zdawałam sobie z tego sprawy...
    Zgadzam się z Tobą w 100 procentach.Mysle, ze on na to badanie niedługo pójdzie i nie będzie problemu. Ważne jest tez to co się ustala między sobą a my po ślubie ustaliliśmy, ze chcemy się trochę nacieszyć sobą jako małżeństwo ogarnąć nowe role a pod koniec roku zaczniemy się starac. Wiec tak naprawdę dopiero teraz powinnismy zacząć :) Zaczelismy wcześniej dopiero niedawno wyregulowalam hormony i nauczyłam się swojego organizmu.Wiem, ze tyle trwa proces regeneracji plemników, ale uważam, ze jak facet ma opory akurat może nie do końca chodzi o mojego bo rozmawiamy o tym i pewnie pójdzie ale w innych przypadkach jak facet nie jest gotowy na badanie to na dziecko tez nie:)

    v5abi09kg49ph79h.png
    30 lat Euthyrox 25,Mama aktiv premium,jodid
    https://bellybestfriend.pl/pamiętnik/zielona-staraczka-pozniej-ciezarowka-przez-9-miesiecy,2959.html
    beta 25.10/229, 27.10/488, 30.10/1615
  • Ineczka Autorytet
    Postów: 2954 1174

    Wysłany: 21 września 2017, 10:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paulinaaa wrote:
    Ja teraz czekam grzecznie na @, chociaż oczywiście mam nadzieję, że nie przyjdzie.
    U nas starania były w 12,14,15,16 i 18 dniu cyklu i powiem Wam szczerze, że ani ja ani mój mąż nie mamy ochoty na kolejne stosunki :p W tygodniu, pracując po 10 i więcej godzin jesteśmy na maksa zmęczeni, ten 14-16 dzień cyklu to weekend. Weekend są siły i chęci, ale w tygodniu lipa, i wiemy, że pewnie powinno się częściej i tak jak dziewczyny pisały co 2 dni przez ok 2 tygodnie, ale jak na moje...to ( mówie o swoim odczuciu ) żadna przyjemność, tylko kolejna ciężka robota :p
    Chyba, że my dziwni jesteśmy, ale przyzwyczajeni jestesmy do stosunków w weekend, bo wtedy sprawia nam to przyjemność. w tygodniu zmęczenie zbyt duże... także ja nie wiem jak te nasze starania będą wyglądały :p :p
    U nas było podobnie teraz jest inaczej bo ja jestem w domu a mąż wraca zmęczony.Ja mam siły a on nie czasami były o to kłótnie, ale sama pamietam jak wracałam w pracy padnięta i teraz staram się być bardziej wyrozumiała.Miwrze temp robię testy chodzę na monitoring wiec mniej więcej wiemy co i jak i nie trzeba cały miesiąc ;)

    v5abi09kg49ph79h.png
    30 lat Euthyrox 25,Mama aktiv premium,jodid
    https://bellybestfriend.pl/pamiętnik/zielona-staraczka-pozniej-ciezarowka-przez-9-miesiecy,2959.html
    beta 25.10/229, 27.10/488, 30.10/1615
  • Ha Autorytet
    Postów: 871 725

    Wysłany: 21 września 2017, 10:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lamka wrote:
    Ha - co Ci się działo od 3dpo?
    3dpo zaczęłam odczuwać delikatny ból piersi. Zazwyczaj moje piersi w ogóle nie były aktywowane przez cały cykl. A nawet jeśli zdarzył się wyjątek to tym razem zaczęły pobolewac zupełnie inaczej - od strony sutków.

    lamka lubi tę wiadomość

    19.01.2007 córka
    09.06.2014 córka
    ex2bkrhm336va282.png
  • ScarlettKate Autorytet
    Postów: 477 375

    Wysłany: 21 września 2017, 11:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ha wrote:
    Ja w tym cyklu miałam objawy ze coś zaczyna się dziać od 3dpo. Trzymam kciuki i życzę cierpliwości. Chociaż wiem jak to trudno ;)

    Oj ciężko czekać grunt to znaleźć sobie zajecie przy 10 miseczniaku to nie problem ale o 20 jak już pójdzie spać to wtedy się zaczyna myślenie i niecierpliwość :P

    A jak dziewczęta samopoczucie??
    U mnie typowo jesiennie za oknem. OD dzisiaj zaczęłam brać luteinę jak w pierwszej ciąży . Powiedzcie jak ona szybko zaczyna działać? Jutro objawy już mogą być po niej jutro objawy i wyższa temp też??

    atdcx1hp55hplvo0.png
    3i49df9hqdu1yhfq.png
    jbt1dcim19fwryq1.png






  • Magda - mbc Autorytet
    Postów: 7056 5334

    Wysłany: 21 września 2017, 11:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Paulinaaa wrote:
    Ja teraz czekam grzecznie na @, chociaż oczywiście mam nadzieję, że nie przyjdzie.
    U nas starania były w 12,14,15,16 i 18 dniu cyklu i powiem Wam szczerze, że ani ja ani mój mąż nie mamy ochoty na kolejne stosunki :p W tygodniu, pracując po 10 i więcej godzin jesteśmy na maksa zmęczeni, ten 14-16 dzień cyklu to weekend. Weekend są siły i chęci, ale w tygodniu lipa, i wiemy, że pewnie powinno się częściej i tak jak dziewczyny pisały co 2 dni przez ok 2 tygodnie, ale jak na moje...to ( mówie o swoim odczuciu ) żadna przyjemność, tylko kolejna ciężka robota :p
    Chyba, że my dziwni jesteśmy, ale przyzwyczajeni jestesmy do stosunków w weekend, bo wtedy sprawia nam to przyjemność. w tygodniu zmęczenie zbyt duże... także ja nie wiem jak te nasze starania będą wyglądały :p :p

    Dokładnie jest jak mówisz, oboje wracamy z pracy, mąż jeszcze często pracuje w domu. Pies, obowiązki, jakieś zakupy, coś wyskoczy i nagle jest 22 a my wiemy, że jest jeszcze jeden obowiązek do spełnienia i serduszkujemy nie dla fanu i ochoty, ale dlatego, że wiemy, że chcemy mieć dziecko i dziś wypada dzień serduszka. Oczywiście w trakcie jest fajnie, ale potem padamy jak muchy :D W weekendy albo luźniejsze dni, inna sprawa, czasem nawet parę razy dziennie ;)

    Dziś dzień przerwy, jutro piątek, może będzie fajnie. Potem jeszcze niedziela i odliczanie do testu, haha :D Super plan :P

    MałaMi90, Paulinaaa, Pati88 lubią tę wiadomość

    💙11.06.2019
    💙 05.08.2021
  • Pati88 Autorytet
    Postów: 890 318

    Wysłany: 21 września 2017, 11:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Magda - mbc wrote:
    Dokładnie jest jak mówisz, oboje wracamy z pracy, mąż jeszcze często pracuje w domu. Pies, obowiązki, jakieś zakupy, coś wyskoczy i nagle jest 22 a my wiemy, że jest jeszcze jeden obowiązek do spełnienia i serduszkujemy nie dla fanu i ochoty, ale dlatego, że wiemy, że chcemy mieć dziecko i dziś wypada dzień serduszka. Oczywiście w trakcie jest fajnie, ale potem padamy jak muchy :D W weekendy albo luźniejsze dni, inna sprawa, czasem nawet parę razy dziennie ;)

    Dziś dzień przerwy, jutro piątek, może będzie fajnie. Potem jeszcze niedziela i odliczanie do testu, haha :D Super plan :P

    a myślałam że tylko my mamy takie odczucie. no bonjak się serduszkować co drugi dzień i nie myśleć o tym że tak wypada i tak trzeba. Uważam że i tak podświadomie się wie że to jest schemat. Oczywiście kest genialnie jak zawsze bo sie staramy raczej o nastrój zero kłotni i wzmacnianie relacji. Jednak ostatnio moj M powiedział ze kurcze czuje sie jakby miał w grafiku wbite ze co drugi dzień jest ta chwila mimo zmęczenia. A czasem tygodnie w pracy są wyczerpujące niestety:)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 21 września 2017, 11:46

    07.2018 i 10.2018 laparaskopowe usunięcie zrostow otrzewnej i uwolnieniu jajników i jajowodów.
    hiperprolaktynemia oraz zaburzenia glikemii, zespół FAP, MTHFR 677C-T heterozygota, PAI-1 4G heterozygota, fibrynogen 489 mg/dl (norma 200-450)
‹‹ 89 90 91 92 93 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Starania o dziecko i ciąża po poronieniu - prawdziwe historie ♡

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko" - opowieść o Karolinie, która doświadczyła bolesnej straty w 21. tygodniu ciąży... Jak sama mówi: wszystko układało się idealnie, nic nie wskazywało na to, że coś może być nie tak. "Starania o dziecko i ciąża po poronieniu" -  o bólu, bezsilności, traumie, ale również o pięknym odrodzeniu, niegasnącej nadziei i szczęśliwym zakończeniu. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Brak okresu a negatywny test ciążowy, czyli o przyczynach spóźniającej się miesiączki

Każda kobieta doświadczyła lub doświadczy spóźniającej się miesiączki, nie będąc w ciąży. Z jakich przyczyn miesiączka może się spóźniać? Co robić, kiedy krwawienie miesiączkowe nie wystąpiło, a testy ciążowe wychodzą negatywnie? Po ilu dniach warto zgłosić się do lekarza? 

CZYTAJ WIĘCEJ

O tym jak kalendarz dni płodnych zjednoczył kobiety podczas starania o dziecko - relacja ze spotkania Ovu dzieci!

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się co sprawia, że kobiety, matki są tak silne i wytrzymałe, to musisz to przeczytać! My znamy już odpowiedź – nasza moc leży w relacjach jakie potrafimy tworzyć z innymi kobietami. Wsparcie jakie sobie dajemy i energię do działania jaką sobie nawzajem przekazujemy jest wartością o której należy mówić głośno! Dowodem na to jest ta relacja z wyjątkowego zdarzenia – zlotu użytkowniczek OvuFriend i BellyBestFriend, wspaniałych kobiet, cudownych Mam! Przeczytaj, jak kalendarz dni płodnych zjednoczył kobiety podczas starania o dziecko  

CZYTAJ WIĘCEJ