X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną badania genetyczne zarodków
Odpowiedz

badania genetyczne zarodków

Oceń ten wątek:
  • Izunia37 Koleżanka
    Postów: 37 25

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bea77 , ja tez nie widziała innej opcji jak badac zarodki, bo może coś znajdą. Dziś każdemu z tych zarodków dałabym szanse w 3 dniu zaraz po pick upie. Człowiek mądry po szkodzie:(. Dobrze że poruszyłaś ten temat kiedys bo ja dalej bym trwała w przekonaniu że to trzeba zrobić.

    Bea77_2, brenya77 lubią tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2019, 20:20

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    brenya77 wrote:
    To, ze nie oferuja to wiem, ale kiedys mieli napisane, ze to oni opracowali metody tego badania w skali "hurtowej" w ivf, a teraz tego nigdy nie widze. Moze teraz stosuje sie jeszcze inne metody?
    W kazdym razie chyba wolalabym wycofac jednak to twierdzenie, ze to oni pierwsi itp. ;-)

    Spoko;) dlatego napisałam ponoć :)
    w sumie dla mnie istotne jest to, że szpitale na świecie wcale tak "hurtowo" tego badania nie wykonują. U nas w Polsce to taka nowość, można powiedzieć jeszcze, może chcą poeksperymentować ;)

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bea77_2 wrote:
    Miałam badanie w sumie na 6 blastocystach. W większości był tylko jeden błąd. Monosomie i trisomie. Całkowicie przypadkowe. Za każdym razem inne.

    No to chyba dobrze, ze Ci ich nie podali nie?

  • brenya77 Autorytet
    Postów: 981 505

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Berbeć wrote:
    Spoko;) dlatego napisałam ponoć :)
    w sumie dla mnie istotne jest to, że szpitale na świecie wcale tak "hurtowo" tego badania nie wykonują. U nas w Polsce to taka nowość, można powiedzieć jeszcze, może chcą poeksperymentować ;)


    W Anglii tez kilka klinik to robi hurtowo. To sa duze kliniki w okolicach Regent Park'u, prywatne i drogie, no i sobie moga eksperymentowac. Jedna z nich to nawet kiedys zamkneli, bo przeginali z ciazami mnogimi, transferowali po kilka zarodkow itp. Kasa, kasa, kasa. Bylam w jednak z tych klinik, proponowali PGS, bez zenady pani powiedziala, ze pewnie nie dziala, ale co innego moga mi zaoferowac? Nie chciala pokazac tez statystyk. Takze w Anglii tez takie rzeczy sie dzieja. Tyle, ze tu sie o tym mowi (byl swego czasu nawet program BBC Panorama), a osrodki akademickie po prostu maja obowiazek stosowac medycyne oparta na dowodach, dlatego tego nie robia.

    W Polsce nie ma szpitali klinicznych (z tego co wiem) ktore sie tym zajmuja. Sa tylko prywatne kliniki - stad moze skala zjawiska. Zrobic biznes - stad mozna zrobic te wszystkie testy w Polsce, na bog wie co, zrobic PGS, miec dodatkowe cuda wianki pt. nadzor nad implantacja (WTF???) itp. A to jest specyfika prywatne kliniki vs kliniczne szpitale.

    5 x ICSI + 7 x FET = 19 zarodkow, 2 x poronienie @10tyg & @8tyg (T22), 1 x cb
    1 x naturalna cb
    Szczęśliwy finał - Emilia 19/7/2019
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2019, 20:20

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2019, 20:20

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2019, 20:20

  • brenya77 Autorytet
    Postów: 981 505

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bea77_2 wrote:
    W Czechach natomiast prawie każda klinika ma PGS w ofercie. W skali światowej to wcale nie aż taka nowość.

    W Czechach lekarz powiedział że jeśli zrobię PGS i wszystkie zarodki wyjdą nieprawidłowe to na moje życzenie i po konsuktacji z embriologiem jest możliwość podania najlepszego, mimo wyniku PGS. A w Polsce nie miałam nic do gadania, zniszczyli i cześć.

    Ciekawa jestem co by na to prawnik powiedział, gdyby teoretycznie taka sprawa trafiła do sądu. Zniszczyli chociaz istniało prawdopodobieństwo pomyłki, o którym nie do końca informowali... Hmmm.

    5 x ICSI + 7 x FET = 19 zarodkow, 2 x poronienie @10tyg & @8tyg (T22), 1 x cb
    1 x naturalna cb
    Szczęśliwy finał - Emilia 19/7/2019
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 14:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2019, 20:20

  • brenya77 Autorytet
    Postów: 981 505

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 15:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bea77_2 wrote:
    Zabezpieczyli się w umowie. Napisali jakie są ryzyka i że jak przyjdą nieprawidłowe wyniki PGS to zarodki będą zniszczone bez dalszego informowania pacjentki. I podpisałam że się zgadzam. Także od strony prawnej kryci.


    Istnieja wszakże klauzule niedozwolone i tu moim zdaniem jest przykład typowy. Umowa powinna opiewac jedynie na zbadanie zarodkow. Decyzję o zniszczeniu wg mnie wypadają poza cel umowy i nie mogłaś się ot tak zrzec prawa dysponowania własnymi zarodkami, nawet jeśli były nieprawidłowe. De facto pozbawiono cię tego prawa kazac podpisać niekorzystna umowe. Wg mnie to klauza niedozwolona.

    Ale tak sobie gdybam. Ciekawy problem prawny po prostu.

    5 x ICSI + 7 x FET = 19 zarodkow, 2 x poronienie @10tyg & @8tyg (T22), 1 x cb
    1 x naturalna cb
    Szczęśliwy finał - Emilia 19/7/2019
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 16:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2019, 20:21

  • brenya77 Autorytet
    Postów: 981 505

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 16:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bea77_2 wrote:
    Możliwe, że masz rację. I możliwe, że w tych umowach jest więcej takich klauzul niedozwolonych, ale już nie chcę do tego wracać. Zniszczonych zarodków już i tak nie odzyskam.

    Dokladnie. Takie gdybanie...

    5 x ICSI + 7 x FET = 19 zarodkow, 2 x poronienie @10tyg & @8tyg (T22), 1 x cb
    1 x naturalna cb
    Szczęśliwy finał - Emilia 19/7/2019
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 22:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2019, 20:21

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 23:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyna z mojej.kliniki przepadała i ma wszystkie 3 dobre.szczesciara.

  • brenya77 Autorytet
    Postów: 981 505

    Wysłany: 10 sierpnia 2018, 23:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wow, mam nadzieję że jej się uda.

    5 x ICSI + 7 x FET = 19 zarodkow, 2 x poronienie @10tyg & @8tyg (T22), 1 x cb
    1 x naturalna cb
    Szczęśliwy finał - Emilia 19/7/2019
  • evkill Autorytet
    Postów: 6139 4218

    Wysłany: 11 sierpnia 2018, 11:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Na forum pacjentek mojego Dr. udało mi się uzyskać odpowiedź na moje pytania, bez zbędnych komentarzy i opinii oraz podważania kompetencji mojego lekarza. Wklejam odpowiedzi.moze się komuś przyda:

    "Evkill Jestem Biotechnologiem, dr nauk biologicznyc, cos tam kumam z racji wyksztalcenia i zawodi. Zapyyraj dr ale wg mnie:



    Czy PGS może uszkodzić zarodki?- zawsze istnueje ryzyko, ze w trakcie biipsji cos sie stanie z zarodkiem, choc podobno to mega rzadkie.

    Czy wynik może być błędny?- nie. Wynik nie moze byc bledny To badania w oparciu o DNA Bardzo wiarygodne metody Nie do podwazenia

    Czy to prawda, że zarodki mogą się samouleczyć"- tu nie pomoge, ale nie slyszalam o tym. Pytanie czy dana wada wystepuje we wszystkich komórkach, to podaja gdy dzwonia z wynikami pgs. U mnie np u jednego zarodka byla trisomia we wszystkich badanych komorkach...wiec o zadnym wyleczeniu nie ma mowy

    Czy mrożone zarodki można badać? czy tylko świeżaki?- mozna badac mrozone zarodki. U mnie np biopsja nie dala wyniku i robiono re iopsje. Embriolog z Macierzynstwa powiedziala mi, ze wszystkie blastocystt, ktore mroza musza kwalifikowac sie do rebiopsji, wiec sama rebiopsja czyli rozmrozenie, pobranie materialu i zamrozenie podobno nie wplywaja na samego zarodka. Z tego co wiem badac mozna kazdy z ktorego da sie pobrac material bez uszczerbku dla samego zarodka- czyli z 5 dniowych zarodkow. Wczesniej nie mozna pobierac z zarodka komorek bo i tak jest ich bardzo malo i mozna tym uszkodzic zarodek.

    Czy nie lepsze i tańsze bedzie zbadanie komórki jajowej?- badanie samej komorki nic Ci jeszcze nie da. Po polaczeniu komorki jajowej z plemnikiem powstala zygota sie dzieli. Przy podzialach komorek dochodzi do rozchodzenia chromosomow do przeciwleglych birgunow komorki...i jesli tu cos nie dziala to chromosomy rozchodza sie nieprawidlowo i stad np. Trisomie. Poza tym z tego co mowila embriolog DNA komorki jajowej ma wplyw na podzial zarodka do 3 doby. Od 3 doby dochodzi do glosu DNA plemnika....dlatego czesc zarodkow zatrzymuje sie po 3 dobie i dalej juz w 4 degeneruja...i nie dozywa do etapu blastocysty. Nawet jesli by podac takiego zarodka w 3 dobie to i tak zdegeneruje tyle ze w macicy, nie w labie. Wiec badanie samej kom jajowej nie da Ci wszystkich odpowiedzi.

    Do której doby trzymane są zarodki?- hodowane w labie sa max do 5-6. Dalej sa albo mrozone albo podawane do macicy. Embriolodzy nie potrafia jeszcze hodowac zarodkow dluzej niz 6 dob, moze dlatego, ze wlasnie w 5-6 dobie zarodek zagniezdza sie w macicy i poza organizmem matki nie jest w stsnie dalej sie rozwijac. Nie wszystkie laboratoria potrafia hodowac zarodki do 5-6 doby. Podobno warunki hodowlane w labie sa dla zarodkow idealne, nie wplywaja na zahamowanie ich rozwoju w dniach wczesniejszych, zarodki maja tam podobno lepiej niz w macicy.

    Mam nadzieje, ze cos pomoglam :)"

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 sierpnia 2018, 11:04

    Berbeć, Niki345 lubią tę wiadomość

    moja historia

    "Gdy nie mamy w sobie gniewu, nie mamy też wrogów, gdy pożera nas nienawiść, widzimy wrogów wszędzie"
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 sierpnia 2018, 11:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2019, 20:21

  • brenya77 Autorytet
    Postów: 981 505

    Wysłany: 11 sierpnia 2018, 12:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    evkill wrote:

    Mam nadzieje, ze cos pomoglam :)"

    No nie bardzo. Nie dyskutuje się w wątku, samemu nie bardzo znając temat, cytując osoby, których kompetencji nie umie się zweryfikować.


    Metody badania NIE są idealne i chyba wszyscy już obecnie o tym mówią. Służę jakby co publikacjami.
    Włączenie genomu plemnika w 3 dobie? W 3 dobie włącza się genom ZARODKA (matki i ojca), do 3 doby rozwojem zarodka kierują maternal factors znajdujące się w cytoplazmie komórki jajowej.
    O samonaprawie autorka najwidoczniej niewiele wie, wiec nie ma tu co komentować.
    O idealnych warunkach laboratoryjnych dla zarodków, wybacz już nawet nie będę nic pisać bo mi w tym miejscu witki opadły.
    To tyle. Mam nadzieję że pomogłam.

    PS. Uwierz mi, z ręką na sercu, nikt ci tutaj nie chce zrobić krzywdy. Ba, zachęcam cię do zrobienia tego badania, bo wierzę że być może u ciebie pomoże a każda kobieta ma prawo zrobić co tylko uważa że jej pomoze. Naprawdę nikt tu nie pisze oceniająco i przeciwko tobie. Staramy się przekazywać tu RZETELNA wiedzę medyczną, nie prywatne opinie lekarzy, nawet jakby najładniej się uśmiechali.
    Tylko tyle.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 sierpnia 2018, 12:44

    Berbeć, Niki345 lubią tę wiadomość

    5 x ICSI + 7 x FET = 19 zarodkow, 2 x poronienie @10tyg & @8tyg (T22), 1 x cb
    1 x naturalna cb
    Szczęśliwy finał - Emilia 19/7/2019
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 sierpnia 2018, 13:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Evkilku "cos tam kuma" to trochę slabo.przekonujące, nie sadzisz?

    Mnie zastanawia ten moment , kiedy piszesz w którym to dniu bada sie zarodek, czyli zobacz hoduje sie go do badania a nie do implantacji? A przecież czasem.podaje sie.wcześniej zarodek niz 5 doba, bo sa ku temu wskazania , no chyba, ze się myle...(?)

‹‹ 6 7 8 9 10
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Objawy ciąży i testy ciążowe – co powinnaś wiedzieć?

Czy to nietypowe zachcianki, czy zmiany nastroju zwiastują nowy etap w Twoim życiu? Poznaj kluczowe objawy ciąży oraz najpopularniejsze testy ciążowe, które rozwieją Twoje wątpliwości i pozwolą odkryć, czy naprawdę zostaniesz mamą. Podajemy ważne informacje! Sprawdź!

CZYTAJ WIĘCEJ

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a zajście w ciążę

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne i czujesz, że przyszedł czas na odstawienie tabeletek, bo chciałabyś już zajść w ciążę? Podobnie jak w przypadku przyjmowania tabletek, odstawienie ich także musi być świadomym działaniem. Zanim podejmiesz taką decyzję, warto dowiedzieć się, jakie mogą być ewentualne objawy odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Jak cały proces wpływa na organizm kobiety? Czy przyczynia się ona do komplikacji związanych z zajściem w ciążę? Odpowiadamy!  

CZYTAJ WIĘCEJ

Choroby endometrium - jakie są najczęstsze?

Czym jest endometrium, a czym endometrioza? Jakie mogą być inne choroby endometrium i jak się objawiają? Jaka grubość endometrium jest optymalna podczas starań o dziecko? 

CZYTAJ WIĘCEJ