X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną Gyncentrum i nie tylko...
Odpowiedz

Gyncentrum i nie tylko...

Oceń ten wątek:
  • Kasiurek86 Autorytet
    Postów: 257 100

    Wysłany: 22 czerwca 2019, 16:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie wiem dlaczego, ale wydaje mi się, że Invimed to bardzo podobna klinika do GC. Przynajmniej ta w Kato....ja do Wawy mam 450km i też myślałam ze będzie to uciążliwe, ale na prawdę da się to ogarnąć, a jeżeli jest to najlepsza klinika w Europie, bo tak słyszałam, to biorąc pod uwagę ile czasu już straciłam w GC, to postanowiliśmy, że jak się 5 lat patrzyło na wygodę, bo blisko, to teraz będziemy się kierować ważniejszymi względami.


    iness00 wrote:
    Dziękuję Wam za odpowiedzi, czyli do gc nie ma co wybierać się.W takim razie do Invimedu pewnie uderzymy, choć i tam mam prawie 300 km a do Novum chcialabym, ale niestety jeszcze dalej i logistycznie nie ogarniemy tego niestety.
    Kuszący ten program 2+1 ale jeśli takie podejście tam to i 5 podejść mogłoby być za mało.
    Kasiurek gratulacje i dużo zdrówka życzę ❤
    Szapiro też do gc chodzilas czy innej kliniki? Udało się Wam? Mam taką nadzieję ❤

    4.11.2017 testuje :) to będzie 4-ty raz, oby ostatni :)
    Jak zwykle beta mnie niż 0,1- pasuje na jakiś czas.
    06.2018r. zmiana kliniki i stymulacja długim protokołem, 4 blastki.
    07.03.2019. crio blastocysty, czekam na betę
    11dpt- beta hcg 1140, 13dpt - beta hcg 2540
  • iness00 Autorytet
    Postów: 577 404

    Wysłany: 22 czerwca 2019, 21:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kasiurek86 ale do invimedu w Katowicach nie jeździłaś? Kurcze wiem, że Novum jest naj, ale pisałam na forum invimedu i dziewczyny chwalą, a gc też odradzają. Wiem, że klinika a klinika to róznica. Do Novum pewnie też dośc odległe terminy bo pacjentek sporo, a nie chciałabym czekać np. miesiąc (albo i dłużej), bo ja wtedy popadam w jakąś deprechę jak nic nie dzieje się, nie działamy, nie mamy planu, tak mi się porobiło, jak mam plan na dany cykl to jeszcze spoko, jakoś się trzymam, także damy tu sobie szansę póki co.

    m3sxnafao0xnjr4b.png
  • Szapiro Autorytet
    Postów: 799 365

    Wysłany: 22 czerwca 2019, 22:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Udało ale w angelius ie.. W gc to była porażka

    Szs
  • Kasiurek86 Autorytet
    Postów: 257 100

    Wysłany: 23 czerwca 2019, 14:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    iness00 wrote:
    Kasiurek86 ale do invimedu w Katowicach nie jeździłaś? Kurcze wiem, że Novum jest naj, ale pisałam na forum invimedu i dziewczyny chwalą, a gc też odradzają. Wiem, że klinika a klinika to róznica. Do Novum pewnie też dośc odległe terminy bo pacjentek sporo, a nie chciałabym czekać np. miesiąc (albo i dłużej), bo ja wtedy popadam w jakąś deprechę jak nic nie dzieje się, nie działamy, nie mamy planu, tak mi się porobiło, jak mam plan na dany cykl to jeszcze spoko, jakoś się trzymam, także damy tu sobie szansę póki co.


    Zrób tak, jak czujesz :) kieruj się intuicją.
    Terminy do novum są dość krótkie. Ja chyba czekałam 2 tygodnie do dr L, a do innych lekarzy są krótsze terminy. Wiem co czujesz, ja jak nic nie robiłam w tym kierunku, to tez złe się z tym czułam. Novum to była ostatnia szansa bo już byłam na takim etapie ze miałam odpuścić posiadanie dziecka, wiec było mi łatwiej czekać. Do invimedu nigdy nie jeździłam.

    4.11.2017 testuje :) to będzie 4-ty raz, oby ostatni :)
    Jak zwykle beta mnie niż 0,1- pasuje na jakiś czas.
    06.2018r. zmiana kliniki i stymulacja długim protokołem, 4 blastki.
    07.03.2019. crio blastocysty, czekam na betę
    11dpt- beta hcg 1140, 13dpt - beta hcg 2540
  • iness00 Autorytet
    Postów: 577 404

    Wysłany: 23 czerwca 2019, 15:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Szapiro gratulacje ☺
    Mam nadzieję, ze tu uda się i nie będę za jakiś czas znowu zmieniać kliniki. Zaskoczona jestem,ze takie terminy przyzwoite w novum.

    m3sxnafao0xnjr4b.png
  • Sil Autorytet
    Postów: 1167 464

    Wysłany: 23 czerwca 2019, 21:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    iness00 wrote:
    Witajcie dziewczyny :) Chciałam Was podpytać o Gyncentrum, jak oceniacie klinikę, lekarzy, jakie macie doświadczenia? Chcemy sprobować ivf i rozważamy GC lub Invimed w Katowicach? A może jakąś inną klinikę polecacie, a któreś z tych odradzacie?
    Czy któraś z Was chodziła do dr Gajewskiej Kucharek?
    Nie jestem w stanie nadrobić prawie 500 stron, trochę poczytałam Was to gyncentrum tak średnio wypada chyba jednak? a i tam mam daleko ale ten program 2+1 jest kuszący. Bo już myślę, że jak raz nie udałoby się to jeszcze 2 szanse zostają, a tak, nie byłoby nas stać na kolejne całkowite koszty pojedynczego podejscia do ivf.

    Ile mniej więcej trwa przygotowanie do ivf, ile jest wizyt przed kwalifikacją?
    Czy lekarze wypisują recepty na refundowane leki do stymulacji? Jakie to mniej więcej koszty?
    Nie jestem z tych okolic, więc nie znam opinii na temat tych klinik, dlatego Was proszę bardzo o podpowiedź ;)
    Zależy nam na czasie, żeby szybko podjąc decyzję bo czas tak szybko leci...
    Ja u G-K byłam raz. Miała mi prowadzić ciążę. Po tej wizycie wylądowałam w szpitalu, gdzie ordynatorem jest jej mąż a ona pracuje. Zlała mnie totalnie, poinformowała że jest na urlopie i sory, zajmuj się sobą sama. Stanowczo odradzam kobietę. GC działa ok, jak tak naprawdę nie ma wielkiego problemu z zajściem w ciążę...
    W Invimedzie w Kato byliśmy, mam jeszcze gorsze wrażenia jak z GynC. Ogólnie z Katowic to najlepiej Provitę wspominam.

    3 IMSI GynC 1 ISCI Arte
    9-117,9 11-269,6 13-523,6 15-1196 19-4722 23-13129
    16.06.2017 nasz świat odmieniła Aurora :)
  • Kasiurek86 Autorytet
    Postów: 257 100

    Wysłany: 24 czerwca 2019, 20:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    iness00 wrote:
    Szapiro gratulacje ☺
    Mam nadzieję, ze tu uda się i nie będę za jakiś czas znowu zmieniać kliniki. Zaskoczona jestem,ze takie terminy przyzwoite w novum.

    W okresie wakacyjnym różnie bywa z terminami, ale ja pamietam że umawiałam się jakoś w połowie cyklu i na początku kolejnego cyklu miałam wizytę. Wcześniej już mi kazali zrobić na miejscu jakieś badania krwi. Również byłam zdziwiona ze wszystko tak szybciutko idzie. Chyba początkiem maja miałam wizytę a w czerwcu końcówką punkcją.

    4.11.2017 testuje :) to będzie 4-ty raz, oby ostatni :)
    Jak zwykle beta mnie niż 0,1- pasuje na jakiś czas.
    06.2018r. zmiana kliniki i stymulacja długim protokołem, 4 blastki.
    07.03.2019. crio blastocysty, czekam na betę
    11dpt- beta hcg 1140, 13dpt - beta hcg 2540
  • iness00 Autorytet
    Postów: 577 404

    Wysłany: 24 czerwca 2019, 21:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sil współczuję ale miałaś sytuację z gc, masakra jakaś, pseudo lekarze... Kurcze, a co było nie tak konkretnie w Invimedzie? Bo dziewczyny raczej pozytywnie piszą o invimedzie.

    Kasiurek86 skoro w czerwcu zeszłego roku miałaś punkcję to czemu dopiero ivf w marcu? stało coś na przeszkodzie? czy nie udalo się za pierwszym razem? Dobrze, że sprawnie wszystko i najważniejsze, że skutecznie ;)

    m3sxnafao0xnjr4b.png
  • Kasiurek86 Autorytet
    Postów: 257 100

    Wysłany: 25 czerwca 2019, 23:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Miałam zbyt wysokie hormony i bali się ze jeżeli zajdę w ciąże, to no. dostanę hipersyymulscji i może być niebezpiecznie. Dlatego zasugerowali kolejny cykl. Mnie tak rozwaliło to ze nie mogę mieć świeżego transferu, że uświadomiłam sobie ze muszę chwile odsapnąć bo znowu zaczynam świrować :) potem było tysiąc innych powodów żeby przełożyć transfer no i dopiero w lutym jak trochę się zrobiło luźniej zawodowo zdecydowaliśmy o crio. A w tym czasie wróciłam do normy psychicznej i mysle, ze wyszło to tylko na dobre :)
    iness00 wrote:
    Sil współczuję ale miałaś sytuację z gc, masakra jakaś, pseudo lekarze... Kurcze, a co było nie tak konkretnie w Invimedzie? Bo dziewczyny raczej pozytywnie piszą o invimedzie.

    Kasiurek86 skoro w czerwcu zeszłego roku miałaś punkcję to czemu dopiero ivf w marcu? stało coś na przeszkodzie? czy nie udalo się za pierwszym razem? Dobrze, że sprawnie wszystko i najważniejsze, że skutecznie ;)

    4.11.2017 testuje :) to będzie 4-ty raz, oby ostatni :)
    Jak zwykle beta mnie niż 0,1- pasuje na jakiś czas.
    06.2018r. zmiana kliniki i stymulacja długim protokołem, 4 blastki.
    07.03.2019. crio blastocysty, czekam na betę
    11dpt- beta hcg 1140, 13dpt - beta hcg 2540
  • Sil Autorytet
    Postów: 1167 464

    Wysłany: 4 lipca 2019, 22:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    iness00 wrote:
    Sil współczuję ale miałaś sytuację z gc, masakra jakaś, pseudo lekarze... Kurcze, a co było nie tak konkretnie w Invimedzie? Bo dziewczyny raczej pozytywnie piszą o invimedzie.

    Kasiurek86 skoro w czerwcu zeszłego roku miałaś punkcję to czemu dopiero ivf w marcu? stało coś na przeszkodzie? czy nie udalo się za pierwszym razem? Dobrze, że sprawnie wszystko i najważniejsze, że skutecznie ;)
    U mnie już wstępna wizyta poszła straszie. To było jeszcze w okresie dofinansowania rządowego. Invimed umawiał wizyty, zbierał zobowiązania, blokował ciebie dla siebie ale do procedur nie dopuszczał bo kasy nie miał, a kłamali że gdzie indziej to samo. Tymczasem inne kliniki normalnie przeprowadzały procedury, tu na Śląsku. Nawet nie wspomnę jak u nich wizyta kwalifikacyjna wyglądąła. Żenujące spotkanie z położną, niemiłą, oschłą, o niczym nie informującą. Dla mnie skreśleni na początku. A wiele par ciągali za nos.

    3 IMSI GynC 1 ISCI Arte
    9-117,9 11-269,6 13-523,6 15-1196 19-4722 23-13129
    16.06.2017 nasz świat odmieniła Aurora :)
  • Kasiurek86 Autorytet
    Postów: 257 100

    Wysłany: 7 lipca 2019, 10:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witajcie w ten piękny dzień :) jeszcze mam trochę czasu do porodu, ale powoli zaczynają się pojawiać w mojej głowie pytania- gdzie i jak rodzic :)

    Wczoraj się dowiedziałam ze w szpitalu w BB, w którym myślałam ze chce rodzic jest wspólna sala porodowa oddzielona parawanami(4 rodzące) ???? Czy to jest standard w innych szpitalach? Prawdę mówiąc byłam pewna ze przy samym porodzie kobieta ma trochę prywatności...

    Na wspólnej sali porodowej jest tylko jedna wanna do porodu, która jest przy jednym „boxie” i chodzą do niej w miarę potrzeb wszystkie 4 pacjentki w trakcie porodu....

    Myślałam że zostawię spotkanie z położną na oddziale na późniejszy czas, ale widzę, że chyba muszę zacząć już jeździć po szpitalach...

    Oczywiście o znieczuleniu można zapomnieć... poród w wannie, o którym myślałam w takich okolicznościach, to zapewne również fikcja....

    To już bym wolała rodzic w domu ze swoją położną... ciekawe czy ciąża po invitro to przeciwwskazanie do domowego porodu, nawet jeżeli wszystko przebiega w 100% prawidłowo?

    W których szpitalach na Śląsku rodzilyscie i które polecacie, a których lepiej unikać??

    Od razu mówię, że mam bardzo pozytywne nastawienie do porodu i na ten moment się go nie boje, ale mam również pewne wyobrażenia nt. Porodu i powyższe informacje wprawiły mnie w osłupienie.

    Nie muszę rodzic jak w amerykańskich filmach, ale trochę prywatności i jednoosobowa sala porodowa z wanną to chyba nie jest jakiś szczyt wymagań???

    4.11.2017 testuje :) to będzie 4-ty raz, oby ostatni :)
    Jak zwykle beta mnie niż 0,1- pasuje na jakiś czas.
    06.2018r. zmiana kliniki i stymulacja długim protokołem, 4 blastki.
    07.03.2019. crio blastocysty, czekam na betę
    11dpt- beta hcg 1140, 13dpt - beta hcg 2540
  • Wesołek :-) Autorytet
    Postów: 459 210

    Wysłany: 8 lipca 2019, 12:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kasiurek...ja rodziłam w Bytomiu (3 stopień referencyjnosci) na starym oddziale. Warunki nie były najlepsze, za to opieka bardzo dobra a to najważniejsze. Polecają jeszcze Rude Śląską, ale tam też ciężko się dostać. Jak masz czas to podjedz na różne oddziały. To, że w szpitalu mówią, że jest znieczulenie nie zawsze tak jest bo może nie być anestezjologa i znieczulenia nie będzie.

    Co do porodu w domu za dużo się nasłuchałam o komplikacjach nawet przy zdrowych ciążach więc ja bym nie ryzykowała.

    Transfer 29.03.2016r., 3 doba 2x8A
    Beta: 9dpt 90, 11dpt 274, 16dpt 1685, 23dpt 29998 :-)
    Poród 35tc 3dzień syn i córcia :-)
  • Sil Autorytet
    Postów: 1167 464

    Wysłany: 23 lipca 2019, 09:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kasiurek86 wrote:
    Witajcie w ten piękny dzień :) jeszcze mam trochę czasu do porodu, ale powoli zaczynają się pojawiać w mojej głowie pytania- gdzie i jak rodzic :)

    Wczoraj się dowiedziałam ze w szpitalu w BB, w którym myślałam ze chce rodzic jest wspólna sala porodowa oddzielona parawanami(4 rodzące) ???? Czy to jest standard w innych szpitalach? Prawdę mówiąc byłam pewna ze przy samym porodzie kobieta ma trochę prywatności...

    Na wspólnej sali porodowej jest tylko jedna wanna do porodu, która jest przy jednym „boxie” i chodzą do niej w miarę potrzeb wszystkie 4 pacjentki w trakcie porodu....

    Myślałam że zostawię spotkanie z położną na oddziale na późniejszy czas, ale widzę, że chyba muszę zacząć już jeździć po szpitalach...

    Oczywiście o znieczuleniu można zapomnieć... poród w wannie, o którym myślałam w takich okolicznościach, to zapewne również fikcja....

    To już bym wolała rodzic w domu ze swoją położną... ciekawe czy ciąża po invitro to przeciwwskazanie do domowego porodu, nawet jeżeli wszystko przebiega w 100% prawidłowo?

    W których szpitalach na Śląsku rodzilyscie i które polecacie, a których lepiej unikać??

    Od razu mówię, że mam bardzo pozytywne nastawienie do porodu i na ten moment się go nie boje, ale mam również pewne wyobrażenia nt. Porodu i powyższe informacje wprawiły mnie w osłupienie.

    Nie muszę rodzic jak w amerykańskich filmach, ale trochę prywatności i jednoosobowa sala porodowa z wanną to chyba nie jest jakiś szczyt wymagań???
    Ja rodziłam naturalnie w szpitalu w Bytomiu. Szpital ma teraz porodówkę w nowym budynku, sale do porodu pojedyncze, komfortowe. Nie ma możliwości rodzenia w wannie (chyba tylkow Zabrzu tu w okolicach to proponują) bo nie było chętnych, a nawet jak były to ostatecznie wcale z tego nie korzystały. Z doświadczenia powiem, że ja miałam w pokoju prysznic, mogłam do niego chodzić co 5 minut, ale nie miałam na to czasu i siły, poród poszedł dość szybko. Bratowa rodziła w tym samym szpitalu i z prysznica wiem że korzystała.
    Za to nie wyobrażam sobie rodzenia w domu. Ja dajmy na to zaliczyłam pęknięcie krocza i musiałam być szyta przez lekarza, bratowa po porodzie naturalnym dostała krwotoku i w ogóle musiała mieć tłum specjalistów wokół siebie

    3 IMSI GynC 1 ISCI Arte
    9-117,9 11-269,6 13-523,6 15-1196 19-4722 23-13129
    16.06.2017 nasz świat odmieniła Aurora :)
  • Sil Autorytet
    Postów: 1167 464

    Wysłany: 23 lipca 2019, 09:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A, w Bytomiu nie ma znieczulenia, jest tylko gaz. Ja z niego nie skorzystałam, nawet nie wiedziałam że mogę, albo że potrzebuję :D Położne najpierw mi mówiły że wcale nie rodzę, a jak już mi uwierzyły to niewiele do końca zostało :D Ale ja miałam specyficzne skurcze, nie widoczne na ktg.

    3 IMSI GynC 1 ISCI Arte
    9-117,9 11-269,6 13-523,6 15-1196 19-4722 23-13129
    16.06.2017 nasz świat odmieniła Aurora :)
  • Tabolek Autorytet
    Postów: 781 1047

    Wysłany: 9 sierpnia 2019, 07:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kasiurek 86 moja przyjaciółka rodziła nie razy w Mysłowicach, jest nowa sala, jest wanna, z opieki też była bardzo zadowolona za każdym razem

    zem3mg7ythr95x2e.png
  • Kasia00809 Znajoma
    Postów: 22 3

    Wysłany: 2 listopada 2019, 08:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    kayama wrote:
    Witajcie, nie znalazłam w postach ale nie czytałam wszystkich oczywiście, czy ktoś się może leczy w Gyncentrum w Czechach w Ostravie? Czy ta klinika to jest jedna sieć? Będę wdzięczna za info. Chciała bym połączyć wizyty i stymulację w Polsce z transferem w Czechach i nie wiem czy się da. Czytałam też, że w Ostravie pracują też polscy lekarze i można się dogadać po polsku. Ta klinika jest chyba strasznie mała, na stronie jest 2 lekarzy.... Jaka tam jest jakość zabiegów?

  • Sil Autorytet
    Postów: 1167 464

    Wysłany: 2 listopada 2019, 22:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kasia00809 wrote:
    To nie jest klinika z sieci GynC w PL. Ale z tego co pisała kiedyś jedna forumowiczka można prowadzić stymulacje w PL, a tylko jechać do Czech. Mają jakiegoś lekarza, który to robi. Ale tylko tyle wiem.

    3 IMSI GynC 1 ISCI Arte
    9-117,9 11-269,6 13-523,6 15-1196 19-4722 23-13129
    16.06.2017 nasz świat odmieniła Aurora :)
  • Aguuula;2525 Autorytet
    Postów: 1157 1239

    Wysłany: 3 listopada 2019, 18:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny. We wrzesniu urodziłam pięknego Kamila ❤ w koncu i nam sie udało aczkolwiek w to wątpiłam.
    Sil. Widze ze jeszcze czasem tu zagladasz. Jestescie gdzies "starą ekipą" na innym forum?

    Sil, Yoselyn82, Sunshine_111 lubią tę wiadomość

    Wrzesień 2019, urodził się synuś 💙
    Czerwiec 2022, urodziła się córcia❤
    4xIUI :( ,3x transfer :( ,1x crio :( ,1x transfer -biochemiczna :( , 1x crio :), drugi crio :)
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 3 listopada 2019, 20:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aguuula wielkie gratulacje. Powodzenia. Maly niech zdrowo rośnie . Buziaczki od nas trzech 😚

  • Sil Autorytet
    Postów: 1167 464

    Wysłany: 4 listopada 2019, 22:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aguuula;2525 wrote:
    Dziewczyny. We wrzesniu urodziłam pięknego Kamila ❤ w koncu i nam sie udało aczkolwiek w to wątpiłam.
    Sil. Widze ze jeszcze czasem tu zagladasz. Jestescie gdzies "starą ekipą" na innym forum?
    Baaardzo, bardzo starą ekipą już w ogóle nie zajmującą się staraniami na FB. Tak poza tym to nie.
    My właśnie po raz kolejny staramy się o dzidzię naturalne, cyklem stymulowanym. Nie wiem czy coś z tego będzie...

    Aguuula oczywiście gratuluję narodzin synka :D

    3 IMSI GynC 1 ISCI Arte
    9-117,9 11-269,6 13-523,6 15-1196 19-4722 23-13129
    16.06.2017 nasz świat odmieniła Aurora :)
‹‹ 542 543 544 545 546 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

3 kluczowe płaszczyzny wsparcia męskiej płodności

Za problemy z płodnością w równym stopniu odpowiadają czynniki żeńskie, jak męskie. Jednak problemy z płodnością u mężczyzn w dalszym ciągu są większym tabu. Czas to zmienić! Jakie są najważniejsze i kluczowe płaszczyzny wsparcia męskiej płodności? Co w sytuacji, gdy wyniki nasienia nie napawają optymizmem? Które składniki są istotne w kontekście męskiej płodności? Wszystko wyjaśnia diagnosta laboratoryjny, seminolog - mgr anal. med. Piotr Nazarek. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Ciąża bliźniacza – wszystko co musimy o niej wiedzieć

Ciąża bliźniacza to rodzaj ciąży wielopłodowej, podczas której w macicy kobiety rozwijają się jednocześnie dwa płody. Ciąże bliźniacze stanowią około 1,25% wszystkich ciąż, czyli średnio jeden na sto porodów kończy się przyjściem na świat nie jednego, a dwójki dzieci. Współcześnie coraz więcej ciąż to właśnie ciąże bliźniacze. Przeczytaj i dowiedz się m.in. jak powstaje ciąża bliźniacza, jakie są jej rodzaje i jakie może powodować ryzyka. 

CZYTAJ WIĘCEJ

6 składników, które mogą wesprzeć Twoją płodność i zwiększyć szanse na zajście w ciążę!

Dowiedz się, które składniki są ważne i istotne w kontekście płodności. Jakie produkty mogą zwiększać szanse na zajście w ciążę i tym samym przyśpieszać starania o dziecko? Poznaj proste i sprawdzone przepisy na zastosowanie 6 składników wspierających płodność!

CZYTAJ WIĘCEJ