Forum Starając się z pomocą medyczną Inseminacja 2019
Odpowiedz

Inseminacja 2019

Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

Wysłany: 2 listopada 2019, 23:03

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mam do Was pewne pytanie, czy badqlyscie sobie kiedyś same szyjke? Po iui aplikuje sobie palcem luteine, ponieważ nie lubię tego aplikatora. Od dwóch dni na głębokości palca odczuwam zgrubienie, coś jakby odstawalo;) zostawiam się co to jest. Pomyślałam że może to właśnie szyjka, która się zmienia. Prawdosbnie jestem przed @, raczej iui nie udała się.

• Ewelina26 Autorytet

Wysłany: 3 listopada 2019, 12:03

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lencia wrote:
    U nas kolejny kop w tyłek... Małż zrobił spermiogram i ogólne wyniki w porównaniu z czerwcem się polepszyły, ale morfologia dalej 2%. Lekarz widząc czerwcowe wyniki mówił, że nie jest źle, wręcz nie ma się czym martwić, a teraz po 1,5 miesiąca suplementacji jest nawet lepiej (ilość całkowita: prawie 62 mln - było 39 mln, w 1 ml - 30,7 mln - było 20, ruch całkowity 67% - było 47%, postępowy 60% - było 32, żywotność 82% - było 72) ale niestety fragmentacja DNA wyszła 31% i lekko mnie to podłamało. Ciekawi mnie teraz reakcja lekarza na te wyniki i czy zamiast IUI nie skieruje nas od razu na IVF, skoro powyżej 30% jest już źle... Także oprócz w miarę ogarniętej i nierozwijającej się na ten moment endometriozy IV st. i wrogiego śluzu walczymy jeszcze z tym. Idzie się załamać.

Rozumiem Cię bardzo dobrze u nas trochę podobna sytuacja .Parametry po suplementacji ładnie wzrosły. Na tyle ładnie że we wrześniu zaszłam w ciaze(po HSG przed zaplanowaną inseminacja) a teraz czekam na 2 poronienie :/ .Nie wiem w czym tym razem jest problem :( może patologia , defragmentacja, moje dodatnie ANA czy może MTHFR (brałam tym razem heparyne i encorton, acard od 5tc i tak to nie pomogło.Mam już do tego coraz mniej sil i nie wiem czy iść znowu do kliniki czy może naprotechnologa, ręce opadają .

BAD. ZE STYCZNIA 2018 / TERAZ
    Patologia: 98% /97%
    Liczba całkowita : 165mln / 308mln
    Koncentracja w ml :62mln/96mln
    Ruch całkowity 27%/73%
    Ruch postepowy 22%/57%
    Ruch szybki 12%/8%

Defragmentacja: 20 %
    Mioxsys:0.699 mV/mln

Starania od 07.07.2018
    Aniołek 25.11.18 [*]5/9tc
    Aniołek 13.11.19[*]6/10tc
    ON: 2% ,3%,9% prawidłowego nasieniaDFI:20%
    ONA: mutacja genu MTHFR heterozygota 1298 AC , 677 CT, dodatnie ANA 1 miano 1:160
    Kariotypy : ok
    Histeroskopia - wycięty mały zrost .Wszystko ok
    **Problemy immunologiczne :(
    *Szczepienia limfocytami męża

Okolice Lublina
  • Lencia Ekspertka

Wysłany: 3 listopada 2019, 12:30

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ewelina26 wrote:
    Rozumiem Cię bardzo dobrze u nas trochę podobna sytuacja .Parametry po suplementacji ładnie wzrosły. Na tyle ładnie że we wrześniu zaszłam w ciaze(po HSG przed zaplanowaną inseminacja) a teraz czekam na 2 poronienie :/ .Nie wiem w czym tym razem jest problem :( może patologia , defragmentacja, moje dodatnie ANA czy może MTHFR (brałam tym razem heparyne i encorton, acard od 5tc i tak to nie pomogło.Mam już do tego coraz mniej sil i nie wiem czy iść znowu do kliniki czy może naprotechnologa, ręce opadają .

BAD. ZE STYCZNIA 2018 / TERAZ
    Patologia: 98% /97%
    Liczba całkowita : 165mln / 308mln
    Koncentracja w ml :62mln/96mln
    Ruch całkowity 27%/73%
    Ruch postepowy 22%/57%
    Ruch szybki 12%/8%

Defragmentacja: 20 %
    Mioxsys:0.699 mV/mln

Bardzo mi przykro :( Ta niewiedza i niepewność jest zawsze najgorsza... Nam lekarz powiedział, że on zawsze jest zadowolony, gdy szybko pojawia się jakaś diagnoza, bo wtedy można konkretnie działać. Tylko, że teraz tych potencjalnych przyczyn niepowodzenia to ja widzę u nas już za dużo :(

PS Wyniki piękne. Nawet te ze stycznia dużo lepsze niż nasze teraz. U nas to tylko 1,5 miesiąca suplementacji, więc liczę, że jeszcze trochę podskoczą.

Starania od 10.2018. Od 10.2019 Ovum Lublin.
    Ja: '91. Endometrioza IV st.:
    marzec 2017 - pierwsza laparoskopia - torbiel i zrosty usunięte,
    kwiecień 2019 - druga laparoskopia - drożność ok, torbieli i zrostów brak.
    Owulacja ok, hormony ok, AMH: 2,80., ANA dodatnie, początki Hashimoto (Euthyrox 25).
    On: '90.
    Morfologia 2%, fragmentacja DNA 31%, ogólna ilość i ruchliwość ok.
    11.19.,12.19.,01.20. - 3xIUI nieudane.
    02.20. - IVF start., 03.20. - mamy ❄️❄️ blastki.
    15.06.2020 - FET 2BB ☹️
    15.07.2020 - FET 1BA ☹️
  • Nadzieja27 Autorytet

Wysłany: 4 listopada 2019, 09:51

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny 🙂 dawno nie pisałam ale próbowałam po prostu o tym wszystkim nie myśleć co mi się dobrze w tym cyklu udało 🙂 brałam zastrzyki tak poprostu , jakbym brała witaminę C 🙈🤪 w ogóle o tym nie myślałam, zdarzyło mi się brać robić sobie zastrzyk nawet w różnych godzinach 🤭 ale dzisiaj byłam na monitoringu , wszystko pięknie ładnie , dzisiaj mam zrobić sobie zastrzyk i w środę inseminacja 🙈 pechowa ta środa bo ostatnim razem wypadło również w środę i nic z tego nie było 🤪
    Teraz w sumie wszystko w rękach żołnierzyków mojego męża , bo jeżeli wyjdzie totalna klapa z jego strony to i tak nic z tego . To już nasza druga inseminacja, podejdziemy do jeszcze jednej i później in vitro 🙂 spontanicznie z lekarka będziemy decydować czy zrobimy trzecia pod rząd czy z 2 miesięczna przerwa. Bo akurat jeden miesiąc przerwy a później wypadają święta.. wiec tez odpada.
    Któraś z Was tez na dniach ma inseminacje ?

Monia1990tiger lubi tę wiadomość

dhi4s65guq5b7go5.png
    • ona 27 lat , on 34 lata
    • Starania od stycznia 2018
    • 08.2019 - laparoskopia (Jajowody drożne , usunięcie zrostów )
    • Problem z nasieniem (ruchliwość i morfologia )
    I iui - 10.2019 ☹️
    II iui - 11.2019 ☹️
    III iui - 12.2019 ☹️
    20.01.2020 - zaczynamy stymulację - ICSI.
    03.02.2020 - punkcja 🍀
    08.02.2020 - transfer
    7 dpt. druga kreska ❤️ beta :61
    13 dpt. - beta : 1100
    03.03.2020 - 24 dpt mamy ❤️
    Został 1❄️ 5 dniowy
  • niezapominajka12345 Autorytet

Wysłany: 4 listopada 2019, 10:03

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja dzisiaj robiłam badania hormonów w 3dc mam nadzieję że wyjda ok to wieczorem pójdę na usg i zaczniemy stymulację do pierwszej IUI🙈
    Nadzieja27 wrote:
    Hej dziewczyny 🙂 dawno nie pisałam ale próbowałam po prostu o tym wszystkim nie myśleć co mi się dobrze w tym cyklu udało 🙂 brałam zastrzyki tak poprostu , jakbym brała witaminę C 🙈🤪 w ogóle o tym nie myślałam, zdarzyło mi się brać robić sobie zastrzyk nawet w różnych godzinach 🤭 ale dzisiaj byłam na monitoringu , wszystko pięknie ładnie , dzisiaj mam zrobić sobie zastrzyk i w środę inseminacja 🙈 pechowa ta środa bo ostatnim razem wypadło również w środę i nic z tego nie było 🤪
    Teraz w sumie wszystko w rękach żołnierzyków mojego męża , bo jeżeli wyjdzie totalna klapa z jego strony to i tak nic z tego . To już nasza druga inseminacja, podejdziemy do jeszcze jednej i później in vitro 🙂 spontanicznie z lekarka będziemy decydować czy zrobimy trzecia pod rząd czy z 2 miesięczna przerwa. Bo akurat jeden miesiąc przerwy a później wypadają święta.. wiec tez odpada.

Nadzieja27 lubi tę wiadomość

starania od maja 2018 r.
    niedoczynność tarczycy
    nietolerancja glutenu
    Mutacja genu MTHFR_677C-T, MTHFR_1298A-C, PAI-1 4G w układach heterozygotycznych
    AMH 2,19
    Badanie nasienia-ok
    obydwa jajowody drożne
    Niepłodność idiopatyczna?:/
    07.12.2019 r. -1 IUI 👎😞
    03.02.2020 r. - 2 IUI - udana :) jest serduszko❤️✊😊
    nzjdskjos9e2yu1z.png
  • nick nieaktualny

Wysłany: 4 listopada 2019, 11:25

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja właśnie byłam na becie, wyniki wieczorem...

Monia1990tiger, Nadzieja27, niezapominajka12345 lubią tę wiadomość

• Monia1990tiger Przyjaciółka

Wysłany: 4 listopada 2019, 11:25

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nadzieja27 wrote:

Hej kochana cieszę się że dajesz sobie jeszcze szansę z inseminacją 😊 trzymam za Ciebie mocno kciuki żeby się udało.🤞 Nawet miałam pisać do Ciebie i się pytać kiedy będzie iui. Pierwsza iui zawsze jest taka że się dużo myśli i przeżywa, też teraz to przechodzę ale jestem pozytywnie nastawiona 😁. Co będzie to będzie i dalej będziemy próbować. Póki co to dziś jest 9 dni po iui i mam od wczoraj ciągnięcia z jajnika z którego była owulka i tak jak by ktoś szczypał mnie w macice😁 Powiedz mi ile dni od iui miałaś okres? Ja mam cykle 30 -31 dni. Ja naturalnym cyklu mam 17-19 dnia owulacje a teraz miałam po stymulacji inseminacje w 16 dniu cyklu. Czy jest może ktoś kto teraz będzie testował??? Wiem że może to też zwiastować okres ale fajnie mieć nadzieję 😊 chyba zbliżające się święta tak na mnie działają. Cały weekend byłam wściekła i robiłam awantury a dziś jestem przeszczęśliwa😁

Monia1990tiger
  • Monia1990tiger Przyjaciółka

Wysłany: 4 listopada 2019, 11:28

Cytuj  /     /  Zgłoś
    KaroLina wrote:
    Ja właśnie byłam na becie, wyniki wieczorem...

Trzymam kciuki🤞 🙂
    Który dzień po iui??? Jakieś objawy...???
    Która iui???

Monia1990tiger
  • Nadzieja27 Autorytet

Wysłany: 4 listopada 2019, 11:30

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Monia1990tiger wrote:
    Hej kochana cieszę się że dajesz sobie jeszcze szansę z inseminacją 😊 trzymam za Ciebie mocno kciuki żeby się udało.🤞 Nawet miałam pisać do Ciebie i się pytać kiedy będzie iui. Pierwsza iui zawsze jest taka że się dużo myśli i przeżywa, też teraz to przechodzę ale jestem pozytywnie nastawiona 😁. Co będzie to będzie i dalej będziemy próbować. Póki co to dziś jest 9 dni po iui i mam od wczoraj ciągnięcia z jajnika z którego była owulka i tak jak by ktoś szczypał mnie w macice😁 Powiedz mi ile dni od iui miałaś okres? Ja mam cykle 30 -31 dni. Ja naturalnym cyklu mam 17-19 dnia owulacje a teraz miałam po stymulacji inseminacje w 16 dniu cyklu. Czy jest może ktoś kto teraz będzie testował??? Wiem że może to też zwiastować okres ale fajnie mieć nadzieję 😊 chyba zbliżające się święta tak na mnie działają. Cały weekend byłam wściekła i robiłam awantury a dziś jestem przeszczęśliwa😁
    Kochana trzymam kciuki za Was , aby Wam się udało 😘 równo po 14 dniach dostałam miesiączkę. To mamy w sumie jednakowo długie cykle 🙈 hihi

dhi4s65guq5b7go5.png
    I iui - 10.2019 ☹️
    II iui - 11.2019 ☹️
    III iui - 12.2019 ☹️
    03.02.2020 - punkcja 🍀
    08.02.2020 - transfer
    Został 1❄️ 5 dniowy
  • nick nieaktualny

Wysłany: 4 listopada 2019, 11:36

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Monia1990tiger wrote:
    Trzymam kciuki🤞 🙂
    Który dzień po iui??? Jakieś objawy...???
    Która iui???

1 iui, 14 dzien po, czasem kłuje mnie podbrzusze, czasem cycek coś zaswędzi albo zakłuje ale kładę to na karb Duphastonu, który lekarz kazał mi przyjmować po iui.

• nick nieaktualny

Wysłany: 4 listopada 2019, 16:11

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzisiaj zrobiłam betę, niestety 0,1 (( To była moja druga iui, wydawało się że wszystko dobrze szło no ale nie udało się. Nie wiem nadal co jest powodem oprócz moich pecherzykow które słabo rosną. Zastanawiamy się czy robić 3 iui czy od razu zrobić ivf. Trochę zależy nam na czasie by już nie czekać tyle i myślę że może ivf będzie skuteczniejsze. Jak to jest u Was??

• MegiMal Autorytet

Wysłany: 4 listopada 2019, 16:53

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja dziś rozpoczynam stymulację do 3 iui. Tylko u mnie przy 2 zaskoczyło (na chwile), wiec wierze w ta metodę i liczę na to,ze za kolejnymi razami się uda. Ja bym chyba spróbowała jeszcze 3 iui na Twoim miejscu. To jednak mniejsze obciazenie dla organizmu. Przy ivf jednak stymulacja jest nieporównywalnie większa. A masz pewność,ze wszystko przebiegło ok? Miałaś na pękniętych czy nie? Sprawdzałas czy pękły później? Bo ja np. pierwsza iui, na naturalnym cyklu, miałam totalnie przestrzelona (za szybko).

Nadzieja27, niezapominajka12345 lubią tę wiadomość

Starania od 09.18
    Angelius Provita od 02.19
    Hashi (Euthyrox)
    miesniak macicy 4cm
    Hsg ok
    Amh 3,12
    Hormony ok
    Przeciwciała przeciwplemnikowe i ANA brak
    M - morfologia 3%, brak upłynnienia, hormony ok
    07.19 pierwsza iui na naturalnym :(
    09.19 2 iui z clo - cb :(
    11.19 3 iui z clo :(
    12.19 naturalna cb :( + wykryte bakterie e-coli w nasieniu
    KIR AA-brak wszystkich kirów implantacyjnych
    02.20 - naturalny cud, accofil włączony po pozytywnej becie, 23 dc beta 40, 26 dc beta 229, 29 dc beta 929,50, 35 dc beta 14572, ❤️ - modlę się żeby ze mną został

gann3e3k4qkoit7y.png
  • Adz Koleżanka

Wysłany: 4 listopada 2019, 17:11

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej tez nie pisałam dawno....w środę zaczynam stymulacje do 2 iui planuje w sumie 3-4 podejścia i tez rozważam in vitro. Orientujecie się jak z refundacja na 2020 r w warszawie?
    Mam wrażenie ze z każdym miesiącem mam coraz mniej siły i marze o tym żeby ten czas oczekiwania starań i rozczarowań w końcu się zakończył 😓😓😓😓

niezapominajka12345, Nadzieja27 lubią tę wiadomość

08.2018 rozpoczęcie starań
    Mąż -ok,
    07.2019 HSG prawdopodobna niedrożność lewego jajowodu
    08.2019 klinila leczenia niepłodności
    24.09.2019 1 IUI -😓
    16.11.2019 2 IUI -😓
    03.2020 planowana laparoskopia
    Brak odnalezionej przyczyny niepłodności
  • Nadzieja27 Autorytet

Wysłany: 4 listopada 2019, 17:29

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hiacynta48 wrote:
    Dzisiaj zrobiłam betę, niestety 0,1 (( To była moja druga iui, wydawało się że wszystko dobrze szło no ale nie udało się. Nie wiem nadal co jest powodem oprócz moich pecherzykow które słabo rosną. Zastanawiamy się czy robić 3 iui czy od razu zrobić ivf. Trochę zależy nam na czasie by już nie czekać tyle i myślę że może ivf będzie skuteczniejsze. Jak to jest u Was??

Tez się zastanawiałam cały czas , a wręcz byłam przekonana ,ze podchodzimy już do in vitro.. ale „zeszłam na ziemie „ po tym jak moja lekarka mi trochę nagadała 🙈 i robimy łącznie 3 próby i dopiero później in vitro. Przy in vitro tez nie jest powiedziane ,ze zaskoczy za pierwszym razem 😢

dhi4s65guq5b7go5.png
    I iui - 10.2019 ☹️
    II iui - 11.2019 ☹️
    III iui - 12.2019 ☹️
    03.02.2020 - punkcja 🍀
    08.02.2020 - transfer
    Został 1❄️ 5 dniowy
  • nick nieaktualny

Wysłany: 4 listopada 2019, 17:48

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Beta <0,2. Masakryczne te statystyki ostanio, żadnej się nie udaje...

• nimsi Autorytet

Wysłany: 4 listopada 2019, 18:36

Cytuj  /     /  Zgłoś
    KaroLina wrote:
    Beta <0,2. Masakryczne te statystyki ostanio, żadnej się nie udaje...
    Przykro mi KaroLina.

Ona: 30 lat
    On: 31 lat
    Starania od marca 2018
    2017: laparoskopia torbieli dermoidalnej
    Plamienia międzycykliczne, niedoczynność tarczycy
    Czynnik męski: żpn, słabe nasienie
    Artvimed Kraków
    08.19 IUI😔
    10.19 IUI😔
    07.20 histeroskopia - ok
  • nimsi Autorytet

Wysłany: 4 listopada 2019, 18:37

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hiacynta48 wrote:
    Dzisiaj zrobiłam betę, niestety 0,1 (( To była moja druga iui, wydawało się że wszystko dobrze szło no ale nie udało się. Nie wiem nadal co jest powodem oprócz moich pecherzykow które słabo rosną. Zastanawiamy się czy robić 3 iui czy od razu zrobić ivf. Trochę zależy nam na czasie by już nie czekać tyle i myślę że może ivf będzie skuteczniejsze. Jak to jest u Was??[/QUOT
    Trzymaj się Hiacynta. Też jestem w takiej samej sytuacji, po drugiej nieudanej inseminacji. I też myślę co dalej robić ...czy podchodzić do 3 czy odpuścić całkowicie czy myśleć o in vitro...

Ona: 30 lat
    On: 31 lat
    Starania od marca 2018
    2017: laparoskopia torbieli dermoidalnej
    Plamienia międzycykliczne, niedoczynność tarczycy
    Czynnik męski: żpn, słabe nasienie
    Artvimed Kraków
    08.19 IUI😔
    10.19 IUI😔
    07.20 histeroskopia - ok
  • bunny1989 Debiutantka

Wysłany: 4 listopada 2019, 19:41

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć jestem tu nowa:) W środę mam pierwszą IUI i jutro rano mam sobie zrobić zastrzyk. Najlepiej zrobić go 24 godziny przed zabiegiem czy trochę wcześniej?

• nick nieaktualny

Wysłany: 4 listopada 2019, 20:00

Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nadzieja27 wrote:
    Tez się zastanawiałam cały czas , a wręcz byłam przekonana ,ze podchodzimy już do in vitro.. ale „zeszłam na ziemie „ po tym jak moja lekarka mi trochę nagadała 🙈 i robimy łącznie 3 próby i dopiero później in vitro. Przy in vitro tez nie jest powiedziane ,ze zaskoczy za pierwszym razem 😢
    A mogłabyś napisać co Twoja doktor miała na myśli?

• nick nieaktualny

Wysłany: 4 listopada 2019, 20:04

Cytuj  /     /  Zgłoś
    MegiMal wrote:
    Ja dziś rozpoczynam stymulację do 3 iui. Tylko u mnie przy 2 zaskoczyło (na chwile), wiec wierze w ta metodę i liczę na to,ze za kolejnymi razami się uda. Ja bym chyba spróbowała jeszcze 3 iui na Twoim miejscu. To jednak mniejsze obciazenie dla organizmu. Przy ivf jednak stymulacja jest nieporównywalnie większa. A masz pewność,ze wszystko przebiegło ok? Miałaś na pękniętych czy nie? Sprawdzałas czy pękły później? Bo ja np. pierwsza iui, na naturalnym cyklu, miałam totalnie przestrzelona (za szybko).
    Lekarz powiedział że perły, prawdopodobnie o 9 rano a iui miałam około 11stej. Robił to lekarz zastępujący mojego, nawet po iui nie leżała tylko wstałam od razu, ale nie wydaje mi się żeby to miało aż takie znaczenie. U nas nasienie jest okej,fakt pęcherzyki nie rosną same ale były stymulowanie dobrze. Lekarz twierdzi że mogą dobrze rosnąć, ale komórka jest kiepskiej jakości. Nie wiemy tego. Pytanie jak to sprawdzić i czy można jakoś poprawić jakość komórek jajowyxh? K też mam gen zmutowany i nie mogę jeść glutenu. Podobnie z laktozy.

‹‹ 539 540 541 542 543 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zainteresują Cię również:

Inseminacja (IUI) koszt i wskazania. Jaka jest skuteczność inseminacji?

Inseminacja domaciczna jest zabiegiem mającym na celu, ułatwienie zapłodnienia, poprzez skrócenie drogi, jaką mają do pokonania plemniki do komórki jajowej. Czy warto ją wykonać, jaki jest koszt i przy jakich schorzeniach odnotowuje się najlepsze rezultaty? Przeczytaj również jakie badania należy wykonać przed inseminacją i jak się do niej przygotować. 

CZYTAJ WIĘCEJ

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to ogólne określenie na objawy i dolegliwości, które odczuwają kobiety przed miesiączką. A jakie są najczęstsze objawy PMS? Co jest ich przyczyną? Czy i kiedy napięcie przedmiesiączkowe wymaga leczenia? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Torbiel na jajniku - przyczyny, objawy i leczenie

Torbiel na jajniku od czasu do czasu pojawia się u większości kobiet. Są to cysty lub pęcherzyki, które zazwyczaj wypełnione są płynem i które najczęściej samoistnie znikają. Dowiedz się jakie są objawy torbieli i czy mogą być przeszkodą w zajściu w ciążę? Kiedy należy je leczyć i z jakimi chorobami mogą współwystępować. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt OvuFriend: "Opracowanie nowych w skali światowej rozwiązań w obszarze uczenia maszynowego wspierających w planowaniu rodziny i pokonywaniu problemu niepłodności" współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Inteligentny Rozwój 2014-2020.