Słaba jakość komórek jajowych? To nie wyrok.

Poznaj autorski program poprawy jakości komórek dla pacjentek przed leczeniem in vitro, z niską rezerwą jajnikową i słabą odpowiedzią na stymulację hormonalną.
X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne 🍼🌺 Lipiec 2026 🌺🍼
Odpowiedz

🍼🌺 Lipiec 2026 🌺🍼

Oceń ten wątek:
  • aannddzzia Autorytet
    Postów: 951 1123

    Wysłany: 10 kwietnia, 20:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Domcia90 wrote:
    A Ty gdzie rodzisz? 😊
    Jeszcze nie podjęłam decyzji dlatego jeżdżę i oglądam i się dowiaduję 😊 jeszcze 3 mi zostały do zobaczenia i wtedy podejmę decyzję

    Gonia90 lubi tę wiadomość

    👱🏼‍♀️27 👱🏼‍♂️34

    🧍🏼‍♂️Obniżone parametry nasienia : prawidłowa budowa 1% , plemniki żywe 48% , ruch całkowity 37% , fragmentacja 35%
    🧍🏼‍♀️PCO , reszta wyników dobra , jajowody drożne

    29.04 1 IUI ❌
    24.05 2 IUI ❌
    18.06 3 IUI ❌
    In vitro :
    30.08 start stymulacji
    12.09 punkcja ❄️❄️❄️❄️❄️❄️ - 3x 4AA , 3x 4AB
    25.10 transfer
    • beta 6 dpt - 18,3 , 10 dpt - 229 , 12 dpt - 505 , 14 dpt - 1258 , 16 dpt - 2459 , 18 dpt - 4483
    21.11 - CRL 8,1mm + serduszko ❤️
    23.12 - prenatalne niskie ryzyka , chłopczyk 🩵

    preg.png
  • GosAga123 Autorytet
    Postów: 251 285

    Wysłany: 10 kwietnia, 20:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ceci wrote:
    Na pewno tak, na wszystko co mozliwe.
    Ja dokładnie tak samo :)

    Ona 35
    On 34

    05.2021 👶w 1cs

    Ponowne starania od 01.2024
    08.2024 - ciąża pozamaciczna i usunięty jajowód - ureaplasma i mycoplasma - wyleczone

    05.2025 usunięcie niszy w bliźnie u prof Ludwina

    Walczymy od nowa od 09.2025 (+Ovitrelle)

    10.2025 - Udalo sie w 2 cs <3

    11.2025 - Ponowna walka z Ureaplasma.. - wyleczona

    preg.png
  • aannddzzia Autorytet
    Postów: 951 1123

    Wysłany: 10 kwietnia, 20:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A co do szczepienia nie wolicie odroczyć szczepienia na gruźlicę na wynik badania ? 🤔
    Ja wolę poczekać tymbardziej że to kwestia tygodnia maks dwóch od porodu a nie ma ryzyka 😊

    👱🏼‍♀️27 👱🏼‍♂️34

    🧍🏼‍♂️Obniżone parametry nasienia : prawidłowa budowa 1% , plemniki żywe 48% , ruch całkowity 37% , fragmentacja 35%
    🧍🏼‍♀️PCO , reszta wyników dobra , jajowody drożne

    29.04 1 IUI ❌
    24.05 2 IUI ❌
    18.06 3 IUI ❌
    In vitro :
    30.08 start stymulacji
    12.09 punkcja ❄️❄️❄️❄️❄️❄️ - 3x 4AA , 3x 4AB
    25.10 transfer
    • beta 6 dpt - 18,3 , 10 dpt - 229 , 12 dpt - 505 , 14 dpt - 1258 , 16 dpt - 2459 , 18 dpt - 4483
    21.11 - CRL 8,1mm + serduszko ❤️
    23.12 - prenatalne niskie ryzyka , chłopczyk 🩵

    preg.png
  • Eliora Autorytet
    Postów: 2047 2107

    Wysłany: 10 kwietnia, 20:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aannddzzia wrote:
    Pszczyny się boję przez tą aferę z 2021 w tym roku zostali skazani Ci lekarze ale jednak niesmak pozostał 😞

    W Pszczynie się wszystko zmieniło, patrząc tak to w każdym szpitalu coś było. A naprawdę babki z bielska jeżdżą do pszczyny rodzic.
    Druga sprawa, nie warto słuchać co mówią media.

    👩 31 (PCOS, IO) 👨 37 🌼 Córka – 4
    💊 Leczenie: Lametta + Ovitrelle

    🧪 Beta-hCG:
    • 12 dpo (16.10) – 63.65
    • 14 dpo (18.10) – 208.56

    18.11: 8+2 – zarodek 1,59 cm
    01.12: 10+1 - CRL 3,5 cm, FHR 175
    17.12 prenatalne: 12+3 6,5 cm, 67 g
    05.01: 15+1 130g
    26.01: 18+1 250g chłopaka
    11.02 prenatalne: 20+1 - 420g
    23.02: 22+1 490g dzieciaczka
    23.03: 26+1 980g
    08.04 prenatalne: 28+3 1450g
    20.04: 30+1 1650g
    20.05: 34+3 2700
    02.06: 36+2 3300
    15.06: 38+1 CC 3800/50 cm 10/10

    age.png
  • Kofii Autorytet
    Postów: 1513 2689

    Wysłany: 10 kwietnia, 20:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aannddzzia wrote:
    A co do szczepienia nie wolicie odroczyć szczepienia na gruźlicę na wynik badania ? 🤔
    Ja wolę poczekać tymbardziej że to kwestia tygodnia maks dwóch od porodu a nie ma ryzyka 😊
    Nie, nie widzę powodu aby czekać, a nawet rozmawiałam dziś o tym z położną i mówiła, że tak naprawdę nie ma ryzyka przy szczepieniu od razu. A aktualnie ma taką sytuację, że ma 1 dziecko, które miało robione to badanie i teraz przyszedł ten wynik i rodzice chcą zaszczepić i przychodnia nie wie co zrobić, bo muszą zamówić 10 dawek szczepionki (nie da się podobno mniej) i mając 1 takie dziecko 9 wyrzucą do kosza, bo więcej chętnych nie ma i albo będą musieli robię takie szczepienia np. co 3 miesiące jak się nazbiera dzieci (przychodnia na wsi - nie wiem jak to by wyglądało w mieście 😄) 🤔 tak mi opowiadała

    nofajniefajnie, wandapanda, Pani Bocianowa lubią tę wiadomość

    🙋🏻‍♀️29🙋🏻33

    2023 💙👶🏻

    23.11 ⏸️ 💖
    24.11 beta 2148
    26.11 beta 5693
    preg.png
  • Domi93 Autorytet
    Postów: 1382 519

    Wysłany: 10 kwietnia, 20:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aannddzzia wrote:
    A co do szczepienia nie wolicie odroczyć szczepienia na gruźlicę na wynik badania ? 🤔
    Ja wolę poczekać tymbardziej że to kwestia tygodnia maks dwóch od porodu a nie ma ryzyka 😊


    Ja nie odraczam 😉

    Synek 2014 ❤️❤️
    Sierpień 2020 💔
    Synek 2022 ❤️❤️
  • nofajniefajnie Ekspertka
    Postów: 243 240

    Wysłany: 10 kwietnia, 20:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aannddzzia wrote:
    A co do szczepienia nie wolicie odroczyć szczepienia na gruźlicę na wynik badania ? 🤔
    Ja wolę poczekać tymbardziej że to kwestia tygodnia maks dwóch od porodu a nie ma ryzyka 😊

    To nie jest kwestia tylko czekania na wynik, ale też na to, żeby nadrobić szczepienie. Są miejsca, gdzie przez trzy miesiące grupy nie uzbierają na gruźlicę.
    Statystycznie ryzyko tego niedoboru odporności jest drastycznie mniejsze, niż ryzyko złapania którejś z chorób na które się szczepi.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 10 kwietnia, 20:47

    wandapanda lubi tę wiadomość

  • aannddzzia Autorytet
    Postów: 951 1123

    Wysłany: 10 kwietnia, 20:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie wiem jak w poszczególnych miejscach ale akurat znam dziewczyny które bez problemu po dwóch tygodniach zaszczepiły maluszki 😊

    👱🏼‍♀️27 👱🏼‍♂️34

    🧍🏼‍♂️Obniżone parametry nasienia : prawidłowa budowa 1% , plemniki żywe 48% , ruch całkowity 37% , fragmentacja 35%
    🧍🏼‍♀️PCO , reszta wyników dobra , jajowody drożne

    29.04 1 IUI ❌
    24.05 2 IUI ❌
    18.06 3 IUI ❌
    In vitro :
    30.08 start stymulacji
    12.09 punkcja ❄️❄️❄️❄️❄️❄️ - 3x 4AA , 3x 4AB
    25.10 transfer
    • beta 6 dpt - 18,3 , 10 dpt - 229 , 12 dpt - 505 , 14 dpt - 1258 , 16 dpt - 2459 , 18 dpt - 4483
    21.11 - CRL 8,1mm + serduszko ❤️
    23.12 - prenatalne niskie ryzyka , chłopczyk 🩵

    preg.png
  • aannddzzia Autorytet
    Postów: 951 1123

    Wysłany: 10 kwietnia, 21:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Eliora wrote:
    W Pszczynie się wszystko zmieniło, patrząc tak to w każdym szpitalu coś było. A naprawdę babki z bielska jeżdżą do pszczyny rodzic.
    Druga sprawa, nie warto słuchać co mówią media.
    No tak ale mając wybór ja osobiście będę z spokojniejszą głową w miejscu w których nie znam takich histori to bardziej chodzi o własny komfort psychiczny 😊

    👱🏼‍♀️27 👱🏼‍♂️34

    🧍🏼‍♂️Obniżone parametry nasienia : prawidłowa budowa 1% , plemniki żywe 48% , ruch całkowity 37% , fragmentacja 35%
    🧍🏼‍♀️PCO , reszta wyników dobra , jajowody drożne

    29.04 1 IUI ❌
    24.05 2 IUI ❌
    18.06 3 IUI ❌
    In vitro :
    30.08 start stymulacji
    12.09 punkcja ❄️❄️❄️❄️❄️❄️ - 3x 4AA , 3x 4AB
    25.10 transfer
    • beta 6 dpt - 18,3 , 10 dpt - 229 , 12 dpt - 505 , 14 dpt - 1258 , 16 dpt - 2459 , 18 dpt - 4483
    21.11 - CRL 8,1mm + serduszko ❤️
    23.12 - prenatalne niskie ryzyka , chłopczyk 🩵

    preg.png
  • wandapanda Autorytet
    Postów: 493 465

    Wysłany: 10 kwietnia, 21:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kofii wrote:
    Nie, nie widzę powodu aby czekać, a nawet rozmawiałam dziś o tym z położną i mówiła, że tak naprawdę nie ma ryzyka przy szczepieniu od razu. A aktualnie ma taką sytuację, że ma 1 dziecko, które miało robione to badanie i teraz przyszedł ten wynik i rodzice chcą zaszczepić i przychodnia nie wie co zrobić, bo muszą zamówić 10 dawek szczepionki (nie da się podobno mniej) i mając 1 takie dziecko 9 wyrzucą do kosza, bo więcej chętnych nie ma i albo będą musieli robię takie szczepienia np. co 3 miesiące jak się nazbiera dzieci (przychodnia na wsi - nie wiem jak to by wyglądało w mieście 😄) 🤔 tak mi opowiadała

    Dokładnie + trzeba wziąć pod uwagę to, że nie każdy potrafi podać to szczepienie i nie każdy chce się tego podjąć. BCG podaje się śródskórnie i najwięcej doświadczenia w tym mają jednak pielęgniarki na oddziałach noworodkowych. Przychodnie często nie chcą tego robić, a bujać się potem po szpitalach zakaźnych z niemowlakiem to średnio mi się widzi.

    Kofii lubi tę wiadomość

    preg.png
  • nofajniefajnie Ekspertka
    Postów: 243 240

    Wysłany: 10 kwietnia, 21:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aannddzzia wrote:
    Nie wiem jak w poszczególnych miejscach ale akurat znam dziewczyny które bez problemu po dwóch tygodniach zaszczepiły maluszki 😊

    Ale zaszczepiły na co? Po dwóch tygodniach jest normalne szczepienie w poz z kalendarza szczepień, te szczepionki zwykle są na miejscu albo są łatwe dostępne.
    Natomiast szczepienia które wykonuje szpital, głównie chodzi o gruźlicę, są dystrybuowane w inny sposób. Z tego co pamiętam tam z jednej ampułki leci 10 szczepień, żeby wykonać szczepienie taka grupa zwykle sie musi uzbierać, nie w każdej przychodni je wykonują. Dla Katowic czas oczekiwania to zwykle miesiac, przynajmniej tak było jeszcze jakis czas temu.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 10 kwietnia, 21:31

  • aannddzzia Autorytet
    Postów: 951 1123

    Wysłany: 10 kwietnia, 21:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    nofajniefajnie wrote:
    Ale zaszczepiły na co? Po dwóch tygodniach jest normalne szczepienie w poz z kalendarza szczepień, te szczepionki zwykle są na miejscu albo są łatwe dostępne.
    Natomiast szczepienia które wykonuje szpital, głównie chodzi o gruźlicę, są dystrybuowane w inny sposób. Z tego co pamiętam tam z jednej ampułki leci 10 szczepień, żeby wykonać szczepienie taka grupa zwykle sie musi uzbierać, nie w każdej przychodni je wykonują. Dla Katowic czas oczekiwania to zwykle miesiac, przynajmniej tak było jeszcze jakis czas temu.
    Zaszczepiły na gruźlicę , nawet w szpitalu w Rudzie położne na dniach otwartych mówiły żeby się wstrzymać z szczepieniem do czasu wyniku 😊 wiadomo każdy podejmuje sam tą decyzję zgodnie z sobą .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 10 kwietnia, 21:40

    👱🏼‍♀️27 👱🏼‍♂️34

    🧍🏼‍♂️Obniżone parametry nasienia : prawidłowa budowa 1% , plemniki żywe 48% , ruch całkowity 37% , fragmentacja 35%
    🧍🏼‍♀️PCO , reszta wyników dobra , jajowody drożne

    29.04 1 IUI ❌
    24.05 2 IUI ❌
    18.06 3 IUI ❌
    In vitro :
    30.08 start stymulacji
    12.09 punkcja ❄️❄️❄️❄️❄️❄️ - 3x 4AA , 3x 4AB
    25.10 transfer
    • beta 6 dpt - 18,3 , 10 dpt - 229 , 12 dpt - 505 , 14 dpt - 1258 , 16 dpt - 2459 , 18 dpt - 4483
    21.11 - CRL 8,1mm + serduszko ❤️
    23.12 - prenatalne niskie ryzyka , chłopczyk 🩵

    preg.png
  • Pani Bocianowa Autorytet
    Postów: 536 773

    Wysłany: 10 kwietnia, 22:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Też się nie wstrzymuję. Od lat dzieci są szczepione w szpitalu od razu, nie widzę powodów dla których miałabym nie zaszczepić dziecka zaraz po narodzinach 💁‍♀️

    GosAga123, nofajniefajnie lubią tę wiadomość

    preg.png
  • 94Lena Koleżanka
    Postów: 31 63

    Wysłany: 10 kwietnia, 22:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    My też będziemy szczepić na wszystko co możliwe, nie wiem tylko na który schemat szczepień się zdecydować…

  • fantaghiro Autorytet
    Postów: 380 401

    Wysłany: 10 kwietnia, 22:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja też szczepię na gruźlicę od razu w szpitalu. I potem szczepionki 6w1, pneumokoki płatne Prevenar 20 i na meninkokoki jak najszybciej jak się da.

    nofajniefajnie lubi tę wiadomość

    07.2022 👶 synek

    03.2025 -rozpoczęcie starań

    25.06 ⏸️
    11.07 indukcja poronienia w 9 tc (puste jajo płodowe)

    05.11 ⏸️
  • MayMasza Autorytet
    Postów: 2361 1662

    Wysłany: 11 kwietnia, 04:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    aannddzzia wrote:
    A co do szczepienia nie wolicie odroczyć szczepienia na gruźlicę na wynik badania ? 🤔
    Ja wolę poczekać tymbardziej że to kwestia tygodnia maks dwóch od porodu a nie ma ryzyka 😊
    Ja prawdopodobnie odczekam. Porozmawiam z położna zeby wiedzieć gdzie kiedy moge zaszczepić po wyniku i wtedy zacznę schemat.

    8USFp2.png
    Witamina D -> 78
    HSG 2019 -> drożne
    AMH 1,91

    badanie nasienia 2019 vs 2021
    morfologia 4% -> 3% ❌
    Koncentracja 46,05 mln/ml (norma >15) ->111,50 Miliony / ml mln/ml ✅
    Całkowita liczba 115,13 mln (norma >39M/Próba) -> 490,60 M/Próba ✅
    Ruch postępowy 55% (norma >32%) -> 50,23 % ✅(zmalało ❌)
    Ruchome 58,14 %(2021) ✅
  • Eliora Autorytet
    Postów: 2047 2107

    Wysłany: 11 kwietnia, 07:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja też będę szczepić normalnie w szpitalu, tak jak się powinno. A potem tymi z sanepidu, córkę też tak szczepiłam.

    👩 31 (PCOS, IO) 👨 37 🌼 Córka – 4
    💊 Leczenie: Lametta + Ovitrelle

    🧪 Beta-hCG:
    • 12 dpo (16.10) – 63.65
    • 14 dpo (18.10) – 208.56

    18.11: 8+2 – zarodek 1,59 cm
    01.12: 10+1 - CRL 3,5 cm, FHR 175
    17.12 prenatalne: 12+3 6,5 cm, 67 g
    05.01: 15+1 130g
    26.01: 18+1 250g chłopaka
    11.02 prenatalne: 20+1 - 420g
    23.02: 22+1 490g dzieciaczka
    23.03: 26+1 980g
    08.04 prenatalne: 28+3 1450g
    20.04: 30+1 1650g
    20.05: 34+3 2700
    02.06: 36+2 3300
    15.06: 38+1 CC 3800/50 cm 10/10

    age.png
  • Missi Autorytet
    Postów: 1321 1717

    Wysłany: 11 kwietnia, 08:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja co do tematu szczepień dopiero zaczynam się orientować i na chwilę obecną w szpitalu szczepimy a potem tymi z sanepidu. Tych mixów raczej robić nie będziemy. Natomiast nie bardzo orientuję się w temacie tych badań dotyczących gruźlicy? Ktoś może mi rozjaśnić?

    Wczoraj przyszła nam wanienka i kosz na brudne pampersy. Zaczęło do mnie docierać że to już niedługo🫣
    Wczoraj nasza doktor mnie uświadomiła że tak naprawdę 10tyg. i możemy rodzić ☺️
    Czuję że to minie bardzoo szybko.
    Śmiać mi się chce bo ostatnio wszyscy pytają czy się boję porodu. Gdy mówię że nie to odpowiadają niemożliwe, tylko tak gadasz 😄

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 kwietnia, 08:14

    ♀️ 32l. ♂️ 43l.
    🍀 27.10.2025- II kreseczki
    🍀 14.11.2025- piękne serduszko
    🍀05.12.2025- 3cm misia 🥹 według USG +3dni
    🍀29.12- prenatalne: niskie ryzyka, zdrowy chłopczyk, 7,5cm szczęścia. Według USG 13+3
    🍀15.01- 160g misia, potwierdzona płeć 🩵
    🍀12.02- 360g syneczka 🩵
    🍀18.02- prenatalne II trymestru 🍀
    🍀12.03- 700g malucha
    🍀10.04- 1160g dżentelmena
    🍀29.04- prenatalne III trymestru, 1700g synka

    preg.png
  • Missi Autorytet
    Postów: 1321 1717

    Wysłany: 11 kwietnia, 08:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moja Pani doktor wczoraj na wizycie wspomniała też o moich szczepieniach na krztusiec i rsv. Jakie macie do tego podejście ?

    ♀️ 32l. ♂️ 43l.
    🍀 27.10.2025- II kreseczki
    🍀 14.11.2025- piękne serduszko
    🍀05.12.2025- 3cm misia 🥹 według USG +3dni
    🍀29.12- prenatalne: niskie ryzyka, zdrowy chłopczyk, 7,5cm szczęścia. Według USG 13+3
    🍀15.01- 160g misia, potwierdzona płeć 🩵
    🍀12.02- 360g syneczka 🩵
    🍀18.02- prenatalne II trymestru 🍀
    🍀12.03- 700g malucha
    🍀10.04- 1160g dżentelmena
    🍀29.04- prenatalne III trymestru, 1700g synka

    preg.png
  • nofajniefajnie Ekspertka
    Postów: 243 240

    Wysłany: 11 kwietnia, 09:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Missi wrote:
    Ja co do tematu szczepień dopiero zaczynam się orientować i na chwilę obecną w szpitalu szczepimy a potem tymi z sanepidu. Tych mixów raczej robić nie będziemy. Natomiast nie bardzo orientuję się w temacie tych badań dotyczących gruźlicy? Ktoś może mi rozjaśnić?

    Wczoraj przyszła nam wanienka i kosz na brudne pampersy. Zaczęło do mnie docierać że to już niedługo🫣
    Wczoraj nasza doktor mnie uświadomiła że tak naprawdę 10tyg. i możemy rodzić ☺️
    Czuję że to minie bardzoo szybko.
    Śmiać mi się chce bo ostatnio wszyscy pytają czy się boję porodu. Gdy mówię że nie to odpowiadają niemożliwe, tylko tak gadasz 😄

    To nie są badania na gruźlicę, tylko przesiewowe wyłapujące min wrodzony niedobór odporności - rzadka
    chorobę, ale będącą przeciwwskazaniem do szczepień.
    Problem polega tym, że jest luka w systemie - na wyniki czeka się dwa tygodnie, a ze szpitala wychodzi zwykle w 3 dobie - w tym czasie wykonywane są wszystkie szczepienia.

‹‹ 319 320 321 322 323 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Obrotowy fotelik tyłem - bezpieczeństwo i funkcjonalność

Fotelik obrotowy to wygoda i bezpieczeństwo w jednym – dzięki funkcji obracania ułatwia wkładanie i wyjmowanie dziecka z samochodu, a także pozwala na łatwe ustawienie tyłem do kierunku jazdy, co jest najbezpieczniejszą pozycją dla najmłodszych pasażerów. Jakie ma jeszcze korzyści?

CZYTAJ WIĘCEJ

10 fascynujących faktów o ciąży, które poznasz dzięki aplikacji OvuFriend!

Jesteś ciekawa co czeka Cię w kolejnym tygodniu ciąży? Jak rozwija się Twój maluszek? A może chciałabyś na bieżąco śledzić objawy swojej ciąży i przyrost wagi na siatkach centylowych dopasowanych indywidualnie dla Ciebie? Sprawdź, co jeszcze fascynującego odkryjesz w trybie ciążowym w aplikacji OvuFriend! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Dieta w ciąży - po trymestrach

Odpowiednia dieta w ciąży wpływa nie tylko na przebieg samej ciąży, ale również na zdrowie Twojego dziecka w przyszłości (np. słaby układ odpornościowy dziecka lub problemy z otyłością). Przeczytaj dlaczego dieta w ciąży jest tak istotna, czy kompleks witamin jest w stanie ją zastąpić oraz na co powinnaś zwrócić uwagę w każdym trymestrze ciąży.   

CZYTAJ WIĘCEJ