Jak obliczyć dni płodne?

Czy starając się zajść w ciążę powinnaś wiedzieć kiedy występuje owulacja i kiedy są dni płodne? Czy nie wystarczy zadbać o to, żeby kochać się regularnie przez cały cykl i prędzej czy później i tak zajdziesz w ciążę? Nie zawsze. Każdego cyklu masz zaledwie 20% szans na zajście w ciążę, a pary z obniżoną płodnością mają ich dużo mniej. Warto wiedzieć jak obliczyć dni płodne i kiedy występuje owulacja - poznać wady i zalety każdej z metod.  

Dni płodne to okres bezpośrednio poprzedzający owulację 

Owulacja, czyli moment, w którym dojrzały pęcherzyk uwalnia do jajowodu komórkę jajową, dla wielu kobiet jest trudna do określenia - sprawdź, kiedy owulacja występuje u Ciebie. Wbrew powszechnej opinii owulacja nie zawsze występuje około czternastego dnia cyklu, ani nie zawsze dochodzi do niej w połowie cyklu miesiączkowego. Do owulacji może dojść już tak wcześnie jak w dziesiątym, jak i również tak późno, jak w dwudziestym pierwszym dniu cyklu lub czasami nawet i później. Niewiedza kiedy owulacja występuje, powoduje że wiele par bezskutecznie próbuje zajść w ciążę kochając się w niewłaściwe dni, nie trafiając w dni płodne, robiąc to za rzadko lub paradoksalnie zbyt często (zbyt częste współżycie jest niekorzystne na przykład dla par u których występuje czynnik męski tj. obniżone parametry nasienia). 

Warto poświęcić kilka chwil i dowiedzieć się kiedy są dni płodne, czyli kiedy w cyklu szanse na ciążę są najwyższe. Na szczęście jest na to wiele sposobów różniących się od siebie stopniem skomplikowania, wiarygodnością i kosztem.

 

Obserwacja śluzu i szyjki macicy - kalendarz dni płodnych

Metoda polega na obserwacji śluzu szyjkowego (wydzieliny z pochwy) oraz/lub pozycji szyjki macicy, które za sprawą hormonów, działających w ciele kobiety, zmieniają się na przestrzeni cyklu. W dni niepłodne śluzu jest mało, jest on lepki, białawy, występuje uczucie suchości w pochwie. W miarę zbliżania się do owulacji śluzu przybywa, staje się rozciągliwy, przeźroczysty, towarzyszy mu ogólne uczucie wilgotności i poślizgu w pochwie (oznaki jajeczkowania). Pojawienie się śluzu płodnego świadczy o zbliżającej się owulacji - jak obserwować śluz?
Podobnie za sprawą hormonów zmienia się pozycja, twardość i stopień otwarcia szyjki macicy - jak obserwować szyjkę macicy? Obserwację śluzu i szyjki macicy możesz stosować jednocześnie lub jeśli nie czujesz się komfortowo z obserwacją któregoś z nich skup się na obserwacji tylko jednego np. śluzu szyjkowego. Przy obserwacji ciała najlepiej skorzystać z inteligentnego kalendarza dni płodnych (kalendarza owulacji). Kalendarz dni płodnych zinterpretuje śluz i szyjkę za ciebie i dokładnie poinformuje cię kiedy rozpocząć współżycie, aby zwiększać swoje szanse na ciążę. 

Zalety:

 • prosta metoda, do samodzielnego stosowania w domu;
 • metoda ta nic nie kosztuje;
 • metoda szybka - zajmuje niewiele czasu;
 • wiarygodna - przy poprawnej interpretacji daje bardzo dobre rezultaty w szacowaniu kiedy są dni płodne w cyklu. 

Wady:

 • śluz płodny może zostać pomylony ze śluzem występującym w trakcie podniecenia lub ze spermą;
 • niektóre lekarstwa mogą zaburzyć produkcje śluzu;
 • metoda ta nie potwierdza wystąpienia owulacji, informuje jedynie, kiedy są dni płodne (owulacja się zbliża);
 • niektóre kobiety mają niewielką ilość śluzu, co może utrudniać obserwację;

 

Rada: Jeśli połączysz obserwacje śluzu z pomiarem temperatury (patrz poniżej), dowiesz się nie tylko kiedy występują dni płodne ale również będzisz w stanie potwierdzić wystąpienie i termin owulacji. W celu poprawnej interpretacji śluzu szyjkowego i pozycji szyjki macicy skorzystaj z Kalendarza dni płodnych OvuFriend - wystarczy wpisać zaobserwowany śluz i (lub) szyjkę, a system sam poinformuje Cię kiedy wystąpią twoje dni płodne. Rozpocznij regularne współżycie w momencie, gdy zaobserwujesz śluz przejrzysty, rozciągliwy czyli taki który zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeśli prowadzisz kalendarz dni płodnych OvuFriend rozpocznij współżycie, gdy przy twoim wykresie cyklu zapali się światło zielone. 

Kalkulator dni płodnych

Jest to kalkulacja terminu owulacji na podstawie średniej długości cyklu. Jest to najszybszy sposób na obliczenie dni płodnych. Za pomocą kalkulatora dni płodnych możesz określić bardzo przybliżony czas występowania dni płodnych, pod warunkiem że Twoje cykle miesiączkowe są regularne. Najlepiej skorzystać z gotowych kalkulatorów dni płodnych. Możesz również zrobić to samodzielnie. Aby obliczyć dni płodne, potrzebujesz znać średnią długość swoich cykli z kilku miesięcy. Długość cyklu liczymy od pierwszej do ostatniej daty przed kolejną miesiączką. Znając średnią długość trwania cyklu policz kiedy rozpocznie się kolejna miesiączka (zaznacz to w kalendarzu) i odejmij od tego 12 dni, a następnie kolejne 4. Twoja owulacja może wystąpić w trakcie tych pięciu dób (przykład jak obliczyć owulacje jeśli Twoje cykle średnio trwają 31 dni, to od 31 odejmij 12 = 19 oraz następnie jeszcze 4 = 15. Zatem twoja owulacja może wystąpić pomiędzy piętnastym a dziewiętnastym dniem cyklu). 

Zalety:

 • obliczanie najlepszego czasu do zajścia w ciążę za pomocą tej metody jest mało skomplikowane
 • jej stosowanie nic nie kosztuje.

Wady:

 • metoda ta jest nieskomplikowana, ale i również mało wiarygodna. Nie zakłada ona bowiem faktu, że organizm każdej kobiety jest inny, a cykl miesiączkowy dynamiczny i zmienny.
 • nie wykrywa cykli bezowulacyjnych i w ogóle faktu wystąpienia owulacji.
 • metoda ta nie sprawdza się przy cyklach nieregularnych, ponieważ trudno jest określić w obliczeniach ile średnio trwają cykle (rozpiętość pomiędzy długościami trwania cyklu jest zbyt duża).

Rada: Jeśli na chwilę obecną to jedyny sposób, który chcesz stosować, jest on z pewnością lepszy niż żaden. Jednak jeśli szukasz bardziej dokładnych i wiarygodnych sposobów planowanie współżycia w celu zajścia w ciążę, porzuć kalkulator dni płodnych i wypróbuj Kalendarza dni płodnych, które szybko nauczy się Twojej płodności i będzie w stanie wskazać dni płodne biorąc pod uwagę Twoje indywidualne charakterystyki. 

 

Testy owulacyjne i monitory owulacji

Metoda polegająca na wykonywaniu na kilka dni przed spodziewanym terminem owulacji testów owulacyjnych, które rozpoznają w moczu kobiety wyższy poziom hormonu LH (luteizacyjnego), świadczącego o nadchodzącej owulacji. Na rynku dostępne są również monitory owulacji, które oprócz hormonu LH badają również poziom estrogenu. W momencie, gdy otrzymasz pozytywny wynik testu (dokładnie czytaj ulotkę, aby dowiedzieć się  w jaki sposób rozpoznać wynik pozytywny) istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wkrótce dojdzie do owulacji. Należy jednak pamiętać, że testy owulacyjne nie informują, że owulacja wystąpiła. Może się bowiem zdarzyć, że ciało przygotowuje się do owulacji, hormon LH i estrogen wzrosną, a do owulacji nie dojdzie (np. z powodu choroby lub stresu). 

Zalety:

 • testy wykonuje się tylko kilkakrotnie w trakcie trwania, a nie przez cały cykl;
 • nie trzeba długo czekać na rezultaty - już w pierwszym cyklu stosowania wskazują potencjalne dni płodne. 

Wady:

 • testy nie potwierdzają momentu wystąpienia owulacji, informują jedynie że owulacja się zbliża;
 • wysoki koszt zakupu testów (waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za opakowanie zawierające około 5 testów). Przy długich lub nieregularnych cyklach koszt może być dużo wyższy, ponieważ testów trzeba wykonać odpowiednio więcej i jedno opakowanie może nie wystarczyć;
 • jeśli wartość szczytowa hormonu LH (wartość rozpoznawana przez testy owulacyjne) w twoim ciele trwa krócej niż 10 godzin, test może pokazać wynik negatywny, a pomimo tego owulacja może wystąpić.  

Rada: Przede wszystkim uważnie czytaj ulotkę producenta testu, którego używasz. Pamiętaj również, że jeśli masz nietypową długość fazy lutealnej - co to jest faza lutealna, powinnaś rozpocząć robienie testów owulacyjnych wcześniej lub później niż napisane na ulotce (producent wskazuje termin rozpoczęcia wykonywania testów bazując na średniej długości fazy lutealnej). Jeśli prowadzisz kalendarz dni płodnych OvuFriend najlepiej rozpocznij stosowanie testów owulacyjnych w momencie, gdy na wykresie zbliżysz się do przewidywanego terminu wystąpienia owulacji (pod wykresem zaznaczony zielonym polem). Testy owulacyjne najlepiej łączyć z mierzeniem temperatury i obserwacją ciała, ponieważ tylko wtedy będziesz mieć pewność, że do owulacji faktycznie doszło.

 

 

Mierzenie temperatury (metoda termiczna) podczas starań o dziecko

Metoda termiczna (pomiar temperatury ciała) to metoda, która na podstawie codziennych pomiarów temperatury ciała, wskaże Ci nie tylko dni płodne, ale również owulację. Jest to jedyny domowy sposób (wbrew powszechnej opinii bardzo prosty!) na upewnienie się że owulujesz i wiarygodne wyznaczenie terminu owulacji. Zastanawiasz się jak to możliwe? Zasada jest bardzo prosta. Pomimo, że tego nie odczuwasz, krótko po wystąpieniu owulacji twoja temperatura ciała wzrasta i pozostaje na wyższym poziomie do końca cyklu (do kolejnej miesiączki). Dzieje się tak za sprawą uwalnianego po owulacji hormonu - progesteronu - który podwyższa temperaturę ciała, sprawdź, dlaczego warto mierzyć temperaturę?. Jeśli w danym cyklu do owulacji nie dojdzie, twoja temperatura ciała nie wzrośnie, a ty łatwo zauważysz, że dany cykl jest cyklem bezowulacyjnym. Co ważne, nie musisz sama interpretować wahań temperatury i samodzielnie wykrywać owulacji, zrobi to za Ciebie OvuFriend. Wystarczy, że codziennie rano podasz swoją poranną temperaturę ciała a OvuFriend przeanalizuje pomiary i powiadomi Cię o owulacji.
Warto zauważyć, że ani testy owulacyjne ani obserwacja śluzu nie wykryją braku owulacji, ponieważ bazują one na hormonie który występuje przed owulacją (estrogenie lub LH), a nie po owulacji (progesteronie). Temperaturę mierz zawsze o tej samej porze (w ustach, pod pachą lub pochwie), z samego rana zaraz po obudzeniu się i przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności - sprawdź zasady pomiaru temperatury

Zalety:

 • jako jedna z niewielu metod faktycznie potwierdza wystąpienie owulacji (większość metod zapowiada jedynie jej nadejście);
 • w większości przypadków przy prawidłowym stosowaniu (zarówno prawidłowym pomiarze jak i właściwej interpretacji cyklu) jest bardzo wiarygodną metodą określenie terminu owulacji;
 • bardzo niski lub zerowy koszt stosowania tej metody;
 • przekazuje wiele dodatkowych informacji o cyklu kobiety i w ten sposób pomaga wcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości;
 • może być również stosowana przez kobiety posiadające nieregularne cykle, dla których inne metody nie sprawdzają się;
 • metoda, pomagająca ci wyznaczyć najlepszy czas w cyklu, maksymalizujący Twoje szanse na poczęcie.

Wady:

 • wymaga regularności i codziennego stosowania;
 • przy samodzielniej interpretacji może być dość skomplikowana;
 • może wymagać kilku miesięcy stosowania, aby poznać specyfikę cykli.

Rada: Skuteczność tej metody w dużym stopniu zależy od prawidłowej interpretacji temperatury, dlatego warto sięgnąć po pomoc aplikacji dni płodnych OvuFriend, który zinterpretuje wprowadzone dane za ciebie, wyznaczy najbardziej prawdopodobny termin owulacji, poinformuje Cię o najlepszym czasie na zajście w ciążę  dodatkowo wykona analizę cyklu zwracając uwagę na jego odchylenia i nieprawidłowości.

Metodę termiczną warto łączyć z innymi metodami np. obserwacją śluzu lub testami owulacyjnymi, wówczas może stanowić bardzo kompleksową metodę poznania własnej płodności oraz analizy najlepszego czasu do zajścia w ciążę i doskonale odpowie na pytanie jak obliczyć dni płodne.

 

Owulacja tuż tuż... czyli subiektywne objawy owulacji

Ostatnim sposobem, a raczej uzupełnieniem powyższych metod wyznaczania dni płodnych, jest obserwacja subiektywnych odczuć nadchodzącej owulacji. Około 20% kobiet odczuwa powtarzające się z cyklu na cykl objawy owulacji. Do najczęściej występujących objawów zwiastujących owulację należą:

 • ból lub kłucie w jajnikach,
 • plamienia,
 • zwiększone libido,
 • wrażliwe piersi,
 • uczucie wypełnienia w dolnej części podbrzusza.

Niektóre kobiety rozpoznają swoje własne objawy owulacji, typowe tylko dla nich, które regularnie powtarzają się w czasie okołoowwuacyjnym. Warto zatem wsłuchiwać się w swoje ciało, a najlepiej notować wyraźne sygnały wysyłane nam przez nasze ciało, które sygnalizuje, że zbliża się jajeczkowanie. Mogą one być dodatkową wskazówką przy obliczaniu najpłodniejszego okresu w cyklu, który zwiększa szansę zajścia w ciążę. Jeśli prowadzisz Kalendarz dni płodnych OvuFriend koniecznie zapisuj wszystkie odczuwalne objawy w czasie cyklu miesiączkowego (masz na to specjalną zakładkę: Objawy), a OvuFriend wkrótce nauczy się twojej płodności i jeszcze lepiej podpowie Ci kiedy występują twoje dni płodne, owulacja i jakie są twoje szanse na zajście w ciążę w danym cyklu. 

 

Monitoring cyklu u lekarza

Polega to na tym, że lekarz ginekolog robiąc badanie USG przez kilka kolejnych dni w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, obserwuje zmiany zachodzące w twoim ciele (tj. ilość i tempo wzrostu pęcherzyków Graafa, zmianę grubości endometrium) oraz sprawdza czy faktycznie dochodzi do owulacji. Zazwyczaj potrzebnych jest około trzech, czasami czterech wizyt u lekarza, odbywających się w odstępie dwóch, trzech dób.

Zalety:

 • najbardziej wiarygodny sposób na określenie terminu owulacji; 
 • można w ten sposób uzyskać wiele dodatkowych informacji o funkcjonowaniu organizmu kobiety i od razu wyłapać ewentualne nieprawidłowości;
 • w momencie wykrycia nieprawidłowości lekarz od razu podejmuje odpowiednie kroki.

Wady: 

 • wysoki koszt (jedna prywatna wizyta kosztuje od około 50 zł do 100 zł, a nawet więcej jeśli wizyta odbywa się w klinice niepłodności);
 • wymaga kilku wizyt u lekarza.

Rada: Ze względu na dość wysoki koszt i duże zaangażowanie większość kobiet na początku starań o dziecko próbuje najpierw samodzielnie wyznaczyć owulację. Jeśli jednak starasz się o dziecko od około roku (lub od około 6 miesięcy jeśli masz powyżej 35 lat) i nie udaje Ci się zajść w ciążę, umów się do lekarza na sprawdzenie czy wszystko jest w porządku. Na monitoring cyklu umów się najlepiej od razu do lekarza specjalizującego się w sprawach płodności. Taki lekarz będzie w stanie najlepiej pomóc Ci w sytuacji jeśli odkryłby u Ciebie nieprawidłowości. 
 

Oceń ten artykuł:
(25)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

oliwka 3.03.2016, 20:31
u mnie udało się dzięki metodzie termicznej. dla początkujących może byc problematyczna, ale trzeba sie przelamac. Potem dochodzi się już do takiej wprawy, że sie człowiek nie zastanawia - jak z myciem zębów :D
dorka11 4.04.2016, 19:06
ja chyba po miesiącach bezowocnych starań zaczęłam mierzyc tempkę i prowadzic kalendarz. Też na początku wydawało mi się to dziwne, ale teraz... Masz rację oliwka - jak mycie zebów hehe
my.heart. 16.03.2020, 13:32
a jaki termometr polecacie?
Kormik 14.08.2020, 12:29
my.heart., najlepiej taki z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Wpisz w wyszukiwarce "termometr owulacyjny", z pewnością znajdziesz coś dla siebie :)

Zainteresują Cię również:

4 składniki diety wspierające owulację!

Problemy z owulacją są bardzo częstą przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Dowiedz się, jak za pomocą diety możesz wesprzeć jajeczkowanie! Poznaj, które składniki diety mogą pozytywnie wpływać na owulację, a które mogą przyczyniać się do niepłodności owulacyjnej. Poznaj propozycje propłodnościowych posiłków od Ani i Zosi z Akademii Płodności! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Klinika niepłodności - 50 pytań, na które warto znać odpowiedź przy pierwszej wizycie.

Chciałabyś mieć pewność, że dobrze przygotowałaś się do swojej pierwszej wizyty u lekarza, dotyczącej problemów z zajściem w ciążę? Skorzystaj z naszego formularza płodności  – są to pytania, które dobry specjalista prawdopodobnie zada Ci podczas pierwszej wizyty , która pomoże zdiagnozować niepłodność. W ten sposób o niczym nie zapomnisz i będziesz mieć pod ręką wszystkie szczegóły dotyczące Twojego zdrowia, płodności lub historii chorób w Twojej rodzinie!       

CZYTAJ WIĘCEJ

Brak ochoty na seks... - najczęstsze przyczyny niskiego libido u kobiet

Czym jest libido i jakie czynniki mają największy wpływ na popęd seksualny? Co robić, kiedy brak ochoty na seks? Przeczytaj o najczęstszych przyczynach niskiego libido u kobiet oraz dowiedz się, jak możesz poradzić sobie z tym problemem. 

CZYTAJ WIĘCEJ
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego