X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]

Masturbacja - 9 najczęstszych pytań o samozaspokojenie!

Masturbacja jest jednym z największych tematów tabu. Osoby, które masturbują się, często ten fakt skrzętnie ukrywają. Samozaspokojenie jest uznawane za coś nieprzyzwoitego, o czym nie powinno się rozmawiać i do czego nie powinno się przyznawać. Niekiedy brakuje również rzetelnych informacji i to sprawia, że masturbacja przez lata zdążyła obrosnąć w wiele mitów. Jakie są najczęstsze mity o masturbacji? Czy kobiety się masturbują? Kiedy masturbacja może być niebezpieczna, a kiedy może przynosić korzyści? Oto odpowiedzi na najczęstsze i najbardziej wstydliwe pytania o masturbację.
 

Masturbacja - czym jest? 

 
Masturbacja to wszystko to, co prowadzi do samozaspokojenia seksualnego. To samodzielne (bez udziału innych osób) pobudzanie narządów intymnych w celu osiągnięcia orgazmu, zaspokojenia potrzeb seksualnych, rozładowania pobudzenia i napięcia seksualnego. 

 

Masturbacja - 9 najczęstszych pytań

 

1. Czy kobiety się masturbują? 

 
Tak, kobiety się masturbują! Istnieje błędne przekonanie, że zaspokajają się tylko mężczyźni. Co prawda wg oficjalnych danych z raportu Zbigniewa Izdebskiego na temat seksualności, do masturbacji przyznaje się tylko 23% polskich kobiet. Jednak nieoficjalna liczba jest znacznie wyższa. Masturbacja jest tematem tabu, dlatego ciężko o rzetelne i wiarygodne badania w tym zakresie (niestety kobiety nawet w ankiecie boją się do tego przyznać). Wg danych szacunkowych - 3 na 4 kobiety zaspokajają się regularnie. Wg danych z USA i Wielkiej Brytanii, niespełna 80% kobiet masturbuje się, a różnice między liczbą masturbujących się mężczyzn i kobiet są nieznaczne. 
 

2. Czy każda kobieta masturbuje się tak samo?

 
Nie! Ile kobiet, tyle metod na masturbację. Każda kobieta ma swoje sposoby na osiągnięcie orgazmu. Masturbacja może obejmować dotykanie, pocieranie, czy masowanie okolic intymnych, wkładanie palców lub przedmiotów erotycznych do pochwy, stymulowanie łechtaczki za pomocą wibratora lub masażera. Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ każdemu, co innego sprawia przyjemność. Masturbacja może obejmować stymulację również innych części ciała, niekoniecznie pochwy. Wiele kobiet ogromną przyjemność czerpie z dotykania piersi, czy okolic odbytu. 
 

3. Masturbacja w związku - czy to normalne? 

 
Tak, to normalne. Bycie w związku i uprawianie seksu z partnerem, nie wyklucza masturbacji. W drugą stronę też to działa - jeśli kobieta jest w związku i nie ma ochoty na samodzielne zaspokajanie swoich potrzeb seksualnych, to również jest to jak najbardziej normalne. Wszystko jest sprawą bardzo indywidualną, zależy tylko i wyłącznie od osoby i jej potrzeb. 
 
Wiele kobiet masturbację traktuje jako jeden z elementów seksualności i jest to niezależne od tego, czy aktualnie są w związku, czy nie. Wg badań nie ma różnic w liczbie masturbujących się kobiet, które pozostają w związkach oraz tych, które są singielkami. Co warte podkreślenia, u kobiet, które są w związku i masturbują się, nie ma zależności, że są one niezadowolone ze swojego życia erotycznego z partnerem. Wręcz przeciwnie, masturbacja jest u nich traktowana jako równorzędny składnik ich seksualności, który zwiększa świadomość ich ciała i potrzeb. 
 

4. Czy masturbacja może wzbogacać życie erotyczne? 

 
Zdecydowanie tak! Masturbacja to możliwość poznania własnego ciała, odkrycia, co sprawia największą przyjemność, jak kobieta lubi i chciałaby być dotykana. Masturbacja pozwala odkryć, które techniki, czy sposoby pozwalają kobiecie na osiągnięcie orgazmu. Wszystko, czego kobieta nauczy się o sobie, swoim ciele i strefach erogennych (tych najbardziej wrażliwych), może później przenieść na seks partnerski. 
 
Dzięki takiej świadomości, kobieta może pokazać swojemu partnerowi, co lubi, co sprawia jej przyjemność, które pozycje są dla niej najbardziej satysfakcjonujące i w których czuje się komfortowo. Może również pokazać partnerowi, jak lubi być dotykana. Masturbacja może stać się elementem gry wstępnej. 
 
Masturbacja to nie tylko możliwość poznania ciała, ale również szansa na nauczenie się sygnałów, jakie to ciało wysyła. Otwarta komunikacja w związku, umiejętność rozmowy o seksie, a także udane i satysfakcjonujące życie erotyczne to bardzo ważne składniki udanej relacji. Co więcej, badania pokazują, że kobiety, które się masturbują, mają bardziej udane życie erotyczne. 
 

5. Kiedy masturbacja może być niebezpieczna? 

 
Masturbacja może być przede wszystkim niebezpieczna, gdy kobieta nie zachowuje środków higieny osobistej. Przed masturbacją zawsze trzeba umyć ręce, aby nie wprowadzić zanieczyszczeń i bakterii do pochwy. Jeśli podczas masturbacji kobieta korzysta z innych przedmiotów lub zabawek erotycznych, również należy je umyć lub odpowiednio zdezynfekować przed użyciem. 
 
Bakterie przeniesione na rękach lub zabawkach erotycznych, po kontakcie z błoną śluzową w pochwie, mogą prowadzić do rozwoju infekcji intymnych (czytaj więcej: grzybica pochwy). 
 
Masturbacja może stać się również niebezpieczna, gdy zastępuje wszystkie inne aktywności seksualne. Gdy kobieta przestaje mieć ochotę na zbliżenia z partnerem i za każdym razem wybiera samozaspokojenie. Taka sytuacja może występować z wielu powodów i przyczyn, może być również ciężka do rozwiązania w warunkach domowych. Warto wówczas zgłosić się do specjalisty. 
 

6. Czy podczas masturbacji można zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową? 

 
Podczas masturbacji nie ma możliwości zarażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową, o ile są zachowane zasady higieny (czyste ręce, zdezynfekowane przedmioty). Jeśli natomiast masturbacja jest elementem gry wstępnej i kobieta dotyka również części intymnych mężczyzny, który jest potencjalnym nosicielem choroby wenerycznej, istnieje ryzyko, że kobieta poprzez kontakt wprowadzi bakterie do swojej błony śluzowej.
 
Jeśli natomiast jest to “standardowa” masturbacja, dłonie i ewentualne przedmioty zostały wcześniej umyte, nie ma ryzyka zakażenia się chorobą przenoszoną drogą płciową. 
 
 

7. Jakie są najczęstsze mity o masturbacji? 

 
Dla niektórych mogą wydawać się one śmieszne, ale jest sporo osób, które nadal w nie wierzy. Najczęstsze są te, które mówią, że masturbacja prowadzi do niepłodności (a nawet bezpłodności!), wywołuje trądzik, sprawia, że włosy rosną na rękach lub pojawia się zarost u kobiet. Wśród innych mitów pokutuje ten, że masturbacja może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Oczywiście to wszystko bzdury, które nie mają żadnego uzasadnienia, ani potwierdzenia. Wynikają one często ze strachu, niewiedzy i wstydu. 
 
Faktem jest, że masturbacja wręcz przeciwnie: może przynosić korzyści i ma wiele zalet. 
 

8. Jakie mogą być inne zalety masturbacji? 

 
Oprócz wspomnianych już pozytywnych wpływów masturbacji na życie erotyczne, poznanie swojego ciała, nauczenie się osiągania orgazmów, odkrycie swoich potrzeb, masturbacja ma szereg innych zalet:
 
  • rozładowuje pobudzenie i napięcie seksualne,  
  • pomaga w redukcji stresu, obniża poziom lęku,
  • ułatwia zasypianie, 
  • łagodzi bóle np. migrenowe lub bóle menstruacyjne, może być więc pomocna przy bolesnych miesiączkach
  • pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie, 
  • poprawia ciśnienie krwi.
 

9. Jak sprawić, aby masturbacja była jeszcze przyjemniejsza? 

 
Przede wszystkim kobieta powinna pamiętać o dobrym nawilżeniu. Jeśli ciało nie produkuje wystarczającej ilości śluzu szyjkowego w trakcie podniecenia lub kobieta jest trakcie w drugiej fazie cyklu, kiedy naturalnie wydzieliny z pochwy jest mniej, warto sięgnąć po lubrykanty. Muszą być to jednak środki nawilżające przeznaczone do stref intymnych, zwykłe balsamy, czy wazelina mogą zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy i sprzyjać infekcjom intymnym. 
 
Aby masturbacja była jeszcze bardziej przyjemna, warto eksperymentować. Jeśli kobieta masturbuje się zawsze w jeden i ten sposób, warto odkryć inne możliwości np. dotykać się w inny sposób, wypróbować masturbację podczas kąpieli albo z użyciem zabawek erotycznych. Współczesna technologia ma do zaoferowania bardzo dużo np. stworzono wibratory, które są sterowane przez aplikację mobilną. 
 

Masturbacja nie jest zła, ani niebezpieczna. Jest elementem życia, składnikiem seksualności. To często dzięki masturbacji, kobiety osiągają swój pierwszy orgazm, poznają swoje ciało i potrzeby. Zdecydowana większość osób się masturbuje, ale jeśli Ty nie czujesz potrzeby, aby to robić - nie ma w tym nic złego. Warto jednak śledzić poziom libido, czyli popęd seksualny na przestrzeni cyklu miesiączkowego (czytaj więcej: dlaczego warto zapisywać libido w aplikacji OvuFriend?). 

 
Jeśli Twoje libido jest na niskim poziomie, niezależnie, czy chodzi o masturbację, czy zbliżenia z partnerem, warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Dowiedz się więcej: o przyczynach niskiego libido u kobiet.
Oceń ten artykuł:
(15)

AUTOR:

Redakcja OvuFriend, konsultacja medyczna - dr hab. med. Iwona Szymusik - specjalista położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR), Europejskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (ESHRE) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (ASRM). Specjalizuje się w leczeniu niepłodności, endokrynologii ginekologicznej, zachowaniu zdolności prokreacyjnych (oncofertility), w metodach wspomaganej prokreacji oraz w prowadzeniu ciąży.

Zainteresują Cię również:

Wybór dawczyni komórki jajowej – o czym warto pamiętać?

Odkryj kluczowe aspekty wyboru dawczyni komórki jajowej i dowiedz się wszystkiego o procedurze in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni lub nasienia dawcy. Jak to dokładnie działa? Gdzie i w jaki sposób można znaleźć odpowiednią dawczynię? Rozmawiamy z lek. med. Włodzimierz Sieg z Kliniki INVICTA, który opowiedział nam również o innowacyjnym narzędziu wykorzystującym algorytm machine learning (AI) do doboru fenotypowego pomiędzy biorcami a dawcą komórek. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Kwas foliowy podczas starania o dziecko, kwas foliowy w ciąży - dlaczego tak ważny?

Kwas foliowy to witamina z grupy B, o której żadna starająca się o ciążę kobieta, nie powinna zapominać! Kwas foliowy ma ogromny wpływ na rozwój płodu, prawidłowy przebieg ciąży, ale i również płodność kobiety! Dodatkowo przeczytaj dlaczego suplementacja kwasu foliowego zalecana jest czasem również dla mężczyzn.   

CZYTAJ WIĘCEJ

Zespół Policystycznych Jajników (PCOS) – dieta dla płodności

Zespół policystycznych jajników (PCOS, Policystyczne Jajniki) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet. Dotyczy 5-10% kobiet w wieku rozrodczym i jest najczęstszą przyczyną zaburzeń owulacji i problemów z zajściem w ciążę. Przeczytaj jakie są objawy PCOS, jak wpływa ono na starania o dziecko oraz w jaki sposób możesz pomóc sobie dietą.   

CZYTAJ WIĘCEJ