Forum Męskie sprawy Bezplemnikowcy - TESE/mTESE
Odpowiedz

Bezplemnikowcy - TESE/mTESE

Oceń ten wątek:
 • Sesil Autorytet
  Postów: 777 473

  Wysłany: 16 stycznia 2019, 16:37

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  mt30 wrote:
  My mieliśmy pierwszą wizytę u dr. właśnie kiedy w między czasie odbierał takie telefony lub inne. Byliśmy średnio zadowoleni z wizyty bo przez to lekarz średnio się nami interesował.


  Przecież jeszcze nie zaczynacie terapii przed biopsją, to po co 2 miesiące przed pytać o wyjazd jak lekarz jeszcze pewnie nie wie jakie leki zleci?

  Ponieważ:
  1. To wyspa tropikalna gdzie panują różne choroby, szczepienia są tylko zalecane a nie wymagane. Chce zapytać doktora czy w naszym przypadku sugeruje jakieś szczepienia czy lepiej odpuścić (w naszej rodzinie jest przypadek ze dziewczynce zanikly mięśnie po szczepieniu dlatego jestem zwolennikiem przyjmowania szczepionek które są naprawdę niezbędne dla zdrowia). Szczepienia przyjmuje się w odpowiednim czasie przed wyjazdem wiec wole zapytać niż się denerwować ze się niedoinformowalam.
  2. Wizytę mieliśmy mieć z końcem lutego, jeżeli doktor powie ze nie widzi przeciwwskazań by mąż przyjmował leki na wyjeździe to pojedziemy na wizytę od razu na koniec lutego a jeżeli powie żeby lepiej odpuścił to pojedziemy dopiero przed wylotem za jedna podróżą do stolicy. Naprawdę nie chce już nic przeciągać i dla mnie ten miesiąc odłożenia kuracji jest bardzo istotny.

  Nie wiem dlaczego odbierał telefony na Waszej wizycie, w recepcji powiedziano mi ze ma na taki dyżur wyznaczone pół godziny i nie sadze ze umawiają w tym czasie jeszcze wizytę.

  03.18 - wyrok azoospermia
  04.18 - wyniki hormonów w normie
  05.18 - inhibina B 283,65 ( 11,5-368 )
  06.18 - mutacja CFTR
  07.18 - zabieg ZPN - bez poprawy
  11.08 - biopsja TESE - kilka plemników znalezionych po odwirowaniu, sprawdzane tylko prawe jądro
  01.19 - zmiana kliniki na nOvum
  03.19 - kuracja przed biopsją
  07.19 Biopsja igłowa, multum plemników dobrej jakości!! :)
  16.07 transfer trzydniowego zarodka 😍
  26.07 beta 92,01 prog 163,70 - 10dpt 😍
  12.08 mamy 💓😍 - 27 dpt
  Mamy ⛄⛄
  Mój wniosek: Nie traćcie czasu na pseudoandrologów!
  Sesil,suwaczek.png
 • Asik89 Koleżanka
  Postów: 44 4

  Wysłany: 16 stycznia 2019, 19:20

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Marti. wrote:
  Witam wszystkich. Zapewne jestem jednym z nielicznych mężczyzn czytających a od dzisiaj również piszących na tym forum. Śledzę ten wątek już od dłuższego czasu i chyba przyszedł czas bym również opowiedział o swojej historii. Nie ukrywam, że skłonił mnie do tego post Sesil na temat dr Wolskiego. Jak zaraz przeczytacie - również w moim przypadku okazał się on bardzo ważną postacią która odmieniła cały proces leczenia. Postanowiłem napisać w kilku zdaniach o swoich doświadczeniach żeby pokazać Wam, że nie można się poddawać i wszystko jest możliwe, trzeba "tylko" znaleźć się w odpowiednim czasie u odpowiednich ludzi...

  W skrócie historia mojej azoospermii wygląda tak. Choruję na hipogonadyzm hipo., który został zdiagnozowany dość późno bo w 20 roku życia. Kolejne 10 lat to leczenie zachowawcze testosteronem (Omnadren) które pozwoliło mi zupełnie normalnie funkcjonować. Wiedziałem jednak, że przy braniu przez tak długi czas testosteronu posiadanie dziec może nie być możliwe.

  Postanowiłem to sprawdzić w 2017 roku trafiając do jednego z cenionych warszawskich andrologów (celowo nie napisze nazwiska, gdyż jak się za chwilę okaże lekarze nie stanął na wysokości zadania). Pierwsze badanie nasienia i wyniki hormonów potwierdziły moje przewidywania - azospermia i prawdopodobnie zahamowana spermatogeneza. Razem ze swoim lekarzem postanowiliśmy powalczyć. Brałem najpierw tamoxifen - bez rezultatu a następnie ovitrelle. To co udało się wywalczyć to wrost testosteronu. Plemniki natomiast się nie pojawiły. Podjęliśmy decyzję o biopsji, która miała dać odpowiedź czy w jądrach zachowana jest spermatogeneza.
  Biopsja została wykonana w kwietniu 2018 roku w jednym z warszawskich szpitali. Była to biopsja otwarta jednego jądra. W badaniu doraźnym nie znaleziono plemników. W badaniu histopatologicznym również nie. Zbadano 24 kanaliki z których najlepszy osiągnął wynik 5 (w skali Johnsena) czyli zawierał liczne spermatocyty. Lekarz poinformował mnie, że taki wynik ostatecznie przekreśla moje szanse na posiadanie własnego potomstwa i zaczął przygotowywać mnie i moją żonę do skorzystania z nasienia dawcy. Dawca został nawet wybrany z banku Cryos. Procedura miała odbyć się niebawem.
  Wtedy "coś" mnie jednak tchnęło, żeby potwierdzić diagnozę u jeszcze jednego lekarza. Od wielu lat znałem dr Wolskiego, wiedziałem też że jest on specem nr 1 w Polsce jeśli chodzi o męską niepłodność.
  W czerwcu 2018 roku poszedłem na wizytę do Novum. To co się wówczas stało przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Pan Doktor kulturalnie ale wprost powiedział o niewłaściwym leczeniu. Ono nie mogło się udac gdyż nie otrzymałem Fostimonu (czyli fsh) które w przypadku osób z zahamowaną spermatogenezą jest niezbędny by myśleć o plemnikach. Co więcej również biopsja została wykonana niewłaściwie. Zdaniem doktora zawsze należy otwierać oba jądra gdyż mogą się znacząco od siebie różnić. Ja miałem tylko biopsję prawego jądra.Mój wynik 5 w skali Johnsena został uznany za bardzo obiecujący. Konkluzja: zapominamy o dawcy i walczymy o własne plemniki.

  Przez następne 4 miesiące przyjmowałem Ovitrelle, Fostimon i Androtop w żelu ( krótko Pregnyl zamiast Ovitrelle ale nie działał zbyt dobrze), kontrolowałem hormony które zaczeły się stabilizować. W między czasie wykonałem wszelkie niezbędne badania (usg, genetyka - wszystko Ok). Pod koniec terapii moje FSH wynosiło około 3, testosteron 500, lh - 0 (ale przy mojej chorobie tak musi być).

  W listopadzie 2018 roku podszedłem do biopsji m-tese którą osobiście wykonał dr Wolski. Plemniki znaleziono już w badaniu doraźnym i to w obu jądrach. Badanie histopatologiczne potwierdziło wynik - w obu jądrach były plemniki. Co więcej spermatogeneza w ciagu 4 miesięcy ruszyła na tyle, że wiele kanalików osiągnęło 8, 9 a jeden nawet 10 punktów w skali Johnsena. Doktor Wolski uznał, że wynik biopsji jest bardzo dobry, plemników jest relatywnie dużo (oczywiście jak na kompletną azoospermię przez ostatnie kilkanaście lat) i że ich jakość jest zadawalająca. Zdaniem doktora powinny nadawać się do procedury ICSi według protokołu m-tese.

  Obecnie jesteśmy po wizycie startowej, w tym tygodniu zaczynamy stymulację według krótkiego protokołu z antagonistą.


  Jak widzicie dwóch lekarzy miało zupełnie inne zdanie na temat wyniku biopsji i możliwości dalszego leczenia. Podobnie jak Sesil i inne osoby z tego forum zachęcam wszystkich by w przypadku zmagania się z powaznymi problemami z azospermią nie tracili czasu tylko od razu kierowali się do doktora Wolskiego. Bez wątpienia jest to jeden z najlepszych jak nie najlepszy specjalista w Polsce. Tylko on może Wam zaoferować biopsję m-tese, która mimo iż jest bardzo droga to jednak stwarza szansę na pozyskanie plemników nawet u beznadziejnych przypadków (takich jak ja). Co więcej pan doktor jest bardzo ciepłym (a jednocześnie konkretnym) człowiekiem, co też w przypadku długotrwałego leczenia nie jest bez znaczenia.

  Jeżeli macie jakiekolwiek pytania na temat azospermii, hipogonadyzmu czy biopsji m-tese to o ile będę potrafił to z chęcią odpowiem.

  Życzę wszystkim cierpliwości, wytrwałości i dużo wiary.

  Hej :) nie wiem od czego zacząć ... Podejrzewam u męża (jest powyżej 30-stki) hypogonadyzm hypogonadotropowy. Na dniach wybiera się na rezonans magnetyczny przysadki i mam nadzieję, że w końcu dowiemy się o co chodzi. A problem polega na:
  -bardzo mała objętość ejakulatu i co za tym idzie mała liczba plemników.
  -niski testosteron, wręcz bardzo niski - 0,28 (2,41-8,27)
  -prolaktyna w normie - 9,0 (4,0-15,2)
  -FSH - 1,8 (1,5-12,4)
  -LH - 1,4 (1,7-8,6)
  -TSH - raz było w normie, raz podwyższone
  -estradiol - <5 (7,63-42,60)
  -jak się okazało - ma małe jądra.
  Odnośnie badania nasienia:
  - czas upłynnienia - 30min
  - objętość - 0,6 ml
  - Ph - 8,8
  - agregacja - obecna
  - ocena koncentracji plemników: miliony w ml -51,21 (>15mln/ml)
  całkowita liczba w ejakulacie - 30,73 (>39mln/ejakulat)
  - morfologia 0%.
  Czy mógłbyś porównać wyniki ze swoimi przed leczeniem? androlog rozłożył ręce, endokrynolog dał skierowanie własnie na ten rezonans. Prawdopodobnie będzie chciał podnieść FSH i LH (jeśli czegoś nie pomyliłam) a testosteron dopiero jak uda się zajść w ciążę. Nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć...
  Dodam jeszcze, że miał robione:
  - przeciwciała przeciwplemnikowe IgG w nasieniu - koncentracja:106,05mln/m,- procent ruchliwych plemników - 36,1% - wynik ujemny
  - test wiązania z hialuronianem HBA - wynik dodatni
  - analiza fragmentacji DNA plemników - 81 (wartości referencyjne - powyżej 70%).

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 16 stycznia 2019, 19:25

  Staramy się od maja 2017 r.
  Mąż - baaardzo mała ilość ejakulatu, baaardzo mała liczba plemników - nie wiadomo czemu ... :( w planach wizyta u endo.(hipogonadyzm?)
  Ja - niedoczynność tarczycy - Letrox
  Hsg - ok
  Podwyższona prolaktyna po obciążeniu - Norprolac
  Aromek na owulkę
 • mwm Autorytet
  Postów: 1508 834

  Wysłany: 16 stycznia 2019, 19:52

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  mt30 wrote:
  My mieliśmy pierwszą wizytę u dr. właśnie kiedy w między czasie odbierał takie telefony lub inne. Byliśmy średnio zadowoleni z wizyty bo przez to lekarz średnio się nami interesował.


  Przecież jeszcze nie zaczynacie terapii przed biopsją, to po co 2 miesiące przed pytać o wyjazd jak lekarz jeszcze pewnie nie wie jakie leki zleci?
  Mt30 a co u Was? Widzę ze interesujesz się dalej ta inhibina, czekacie na decyzje co do biopsji iglowej?

  Kwiecień 2020 👶🏻
 • mt30 Autorytet
  Postów: 1292 206

  Wysłany: 16 stycznia 2019, 20:39

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  mwm wrote:
  Mt30 a co u Was? Widzę ze interesujesz się dalej ta inhibina, czekacie na decyzje co do biopsji iglowej?

  Mamy kolejny kwartał łykania CLO. U nas jeżeli będzie biopsja to od razu mikrochirurgiczna. Dr. nie wypowiedział co do skuteczności i sensu robienia biopsji w naszym przypadku. Inhibinę mamy praktycznie zerową...

  2017 - 2019 - mąż , leczenie 2 operacje, 2 biopsje...
  ja - 38,AMH 3,55
  2019.04 - IUI, beta 2.7
  2019.05 - IV - krótki protokół (3aa, 1bb, 1bb) - 3 transfery, beta w dwóch pierwszych przypadkach max 8, 3 transfer beta 0
  2019.10 IV - długi protokół (1aa, 1aa, 2xmorule)
  2019.12.28 - transfer 3aa, beta 0

  2programy 4transfery ciąży nie ma

  2020.01 - badam immunologię, ... no i wyszło: CBA: IL-2 wysoko 570, IL-10 2240, PAI-1, MTHR hetero, NK-9% w normie, KIR Bx, brak: 2DL5 (grupa 1), 2DS4norm, 2DS5
  2020.02 - wizyta u dr. i zlecenie szczepień, po 3 szczepieniach allo 27%
  2020.06 - transfer: 1aa po odmrożeniu umarł
  2020.06 - piąty transfer 2xmorule: beta 8dpt: 6.5, beta 10dpt: 3:(2020.07 -brak * :(
  2020.07 - IV długi protokół start
  2020.09 - punkcja 14(9 zarodków, w II dobie 6 zarodków, 5 doba: 2 zarodki 1aa, 3bc)
  2020.09 - transfer świeży, 5dpt -0.9, 7dpt-3.1, 9dpt - 9, 11dpt - 27, 14dpt - 77, 18dpt - 73💔
  -brak zarodków----
 • mwm Autorytet
  Postów: 1508 834

  Wysłany: 16 stycznia 2019, 20:57

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Nie załamujcie się, na to nie ma reguły. U nas były bardzo duże szanse a się nie udało, a mężczyźni z FSH około 60 mieli plemniki :)

  Kwiecień 2020 👶🏻
 • Sesil Autorytet
  Postów: 777 473

  Wysłany: 16 stycznia 2019, 21:18

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  mwm wrote:
  Nie załamujcie się, na to nie ma reguły. U nas były bardzo duże szanse a się nie udało, a mężczyźni z FSH około 60 mieli plemniki :)

  Mieliście zwykla biopsje czy mtese?

  03.18 - wyrok azoospermia
  04.18 - wyniki hormonów w normie
  05.18 - inhibina B 283,65 ( 11,5-368 )
  06.18 - mutacja CFTR
  07.18 - zabieg ZPN - bez poprawy
  11.08 - biopsja TESE - kilka plemników znalezionych po odwirowaniu, sprawdzane tylko prawe jądro
  01.19 - zmiana kliniki na nOvum
  03.19 - kuracja przed biopsją
  07.19 Biopsja igłowa, multum plemników dobrej jakości!! :)
  16.07 transfer trzydniowego zarodka 😍
  26.07 beta 92,01 prog 163,70 - 10dpt 😍
  12.08 mamy 💓😍 - 27 dpt
  Mamy ⛄⛄
  Mój wniosek: Nie traćcie czasu na pseudoandrologów!
  Sesil,suwaczek.png
 • mwm Autorytet
  Postów: 1508 834

  Wysłany: 16 stycznia 2019, 21:20

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Zwykła, u dr Wolskiego.

  Kwiecień 2020 👶🏻
 • Sesil Autorytet
  Postów: 777 473

  Wysłany: 17 stycznia 2019, 20:51

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Jak to jest z kuracja przed mtese? Najpierw lekarstwa na 6 tygodni, potem kontrola czy wszystko w porządku i gdy wszystko gra to od razu kolejne 6 tygodni i zabieg czy w między czasie są jakieś przerwy?
  Pamiętam że kiedyś czytałam posty Ania84 że doktor kontrolował wyniki i przepisywal recepty przez internet/telefon by nie trzeba było jeździć. Tylko nie wiem czy to było podczas kuracji? Robił też tak ktoś z Was?

  03.18 - wyrok azoospermia
  04.18 - wyniki hormonów w normie
  05.18 - inhibina B 283,65 ( 11,5-368 )
  06.18 - mutacja CFTR
  07.18 - zabieg ZPN - bez poprawy
  11.08 - biopsja TESE - kilka plemników znalezionych po odwirowaniu, sprawdzane tylko prawe jądro
  01.19 - zmiana kliniki na nOvum
  03.19 - kuracja przed biopsją
  07.19 Biopsja igłowa, multum plemników dobrej jakości!! :)
  16.07 transfer trzydniowego zarodka 😍
  26.07 beta 92,01 prog 163,70 - 10dpt 😍
  12.08 mamy 💓😍 - 27 dpt
  Mamy ⛄⛄
  Mój wniosek: Nie traćcie czasu na pseudoandrologów!
  Sesil,suwaczek.png
 • angelwings Koleżanka
  Postów: 154 19

  Wysłany: 17 stycznia 2019, 22:01

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Sesil wrote:
  Jak to jest z kuracja przed mtese? Najpierw lekarstwa na 6 tygodni, potem kontrola czy wszystko w porządku i gdy wszystko gra to od razu kolejne 6 tygodni i zabieg czy w między czasie są jakieś przerwy?
  Pamiętam że kiedyś czytałam posty Ania84 że doktor kontrolował wyniki i przepisywal recepty przez internet/telefon by nie trzeba było jeździć. Tylko nie wiem czy to było podczas kuracji? Robił też tak ktoś z Was?
  U nas dokładnie tak było, że 6 tygodni kuracji - kontrola, kolejne 6 tygodni - kontrola i potem jeszcze dodatkowe 4 tygodnie zastrzyków- kontrola i od razu zabieg

 • Ania_84 Autorytet
  Postów: 39244 31307

  Wysłany: 17 stycznia 2019, 22:06

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Sesil wrote:
  Jak to jest z kuracja przed mtese? Najpierw lekarstwa na 6 tygodni, potem kontrola czy wszystko w porządku i gdy wszystko gra to od razu kolejne 6 tygodni i zabieg czy w między czasie są jakieś przerwy?
  Pamiętam że kiedyś czytałam posty Ania84 że doktor kontrolował wyniki i przepisywal recepty przez internet/telefon by nie trzeba było jeździć. Tylko nie wiem czy to było podczas kuracji? Robił też tak ktoś z Was?
  Tak kochana to było podczas kuracji przed mTESE ;) z racji tego ze u nas po 3 miesiacach mało się ruszyło ..a z wadą genetyczna meża trzeba było sporo doptrowadzić do łądu te hormony to dr nam szedł na rękę ja podwałam mu wyniki FSH , LH i testosteronu oraz dodatko mielism drobione markery i ona na podstawe tych danych korygował leczenia e wystawiał receptę i albo do Nas wysyłali albo odbieralismy przy okazji jak bylismy w Wawie :) dla nas to było duze udogodnienie bo jednak w 2 strony paliwo plus wizyta to szarpało nas to po kieszeni ;)

  co do cyklów u nas było 6 tygodni, kontrola, 6 tyg kontrola, 6 tyg kontrola... 4 tygodnie na odstawienie testosteronu i reszty i po 4 tyg miał byc zabieg takk aby troche testosteron opadł ..bo mąz miał powyzej 1000 i dr nie chxiał ryzykować zwiekszonego krwawienia ..

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 17 stycznia 2019, 22:09

  Bezplemnikowcy też mają dzieci ;) 35odc.
  1 podejście (31.12.15) - cb
  2 Podejście (24.05.16) :) 13dpo beta 66,72/ 15dpo 183,22 19dpo 1432,94
  74dii09kx3vbi21s.png
  Novum Wawa
 • mt30 Autorytet
  Postów: 1292 206

  Wysłany: 17 stycznia 2019, 22:28

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Czytając te forum i bociana to okres kuracji jest różny, chyba zależy od pacjenta jakie ma hormony, rokowania. Kojarzę chłopaka, który pisał, że była decyzja o biopsji a za 1,5 miesiąca miał zabieg i też kojarzę, że w tej biopsji nic nie znaleziono. Najpierw miał robioną zwykłą biopsję a mtese po 3miesiącach.

  Czytałam też o cudzie, który wydarzył się niedawno dziewczyna z formum ale na wątku Novum pisała, że robili zwykłą biopsję nic nie było, a przed mtese mąż poszedł oddać nasienie i plemniki same się pojawiły. Obyło się bez biopsji.

  2017 - 2019 - mąż , leczenie 2 operacje, 2 biopsje...
  ja - 38,AMH 3,55
  2019.04 - IUI, beta 2.7
  2019.05 - IV - krótki protokół (3aa, 1bb, 1bb) - 3 transfery, beta w dwóch pierwszych przypadkach max 8, 3 transfer beta 0
  2019.10 IV - długi protokół (1aa, 1aa, 2xmorule)
  2019.12.28 - transfer 3aa, beta 0

  2programy 4transfery ciąży nie ma

  2020.01 - badam immunologię, ... no i wyszło: CBA: IL-2 wysoko 570, IL-10 2240, PAI-1, MTHR hetero, NK-9% w normie, KIR Bx, brak: 2DL5 (grupa 1), 2DS4norm, 2DS5
  2020.02 - wizyta u dr. i zlecenie szczepień, po 3 szczepieniach allo 27%
  2020.06 - transfer: 1aa po odmrożeniu umarł
  2020.06 - piąty transfer 2xmorule: beta 8dpt: 6.5, beta 10dpt: 3:(2020.07 -brak * :(
  2020.07 - IV długi protokół start
  2020.09 - punkcja 14(9 zarodków, w II dobie 6 zarodków, 5 doba: 2 zarodki 1aa, 3bc)
  2020.09 - transfer świeży, 5dpt -0.9, 7dpt-3.1, 9dpt - 9, 11dpt - 27, 14dpt - 77, 18dpt - 73💔
  -brak zarodków----
 • Marti. Przyjaciółka
  Postów: 125 23

  Wysłany: 17 stycznia 2019, 22:40

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Asik89 wrote:
  Hej :) nie wiem od czego zacząć ... Podejrzewam u męża (jest powyżej 30-stki) hypogonadyzm hypogonadotropowy. Na dniach wybiera się na rezonans magnetyczny przysadki i mam nadzieję, że w końcu dowiemy się o co chodzi. A problem polega na:
  -bardzo mała objętość ejakulatu i co za tym idzie mała liczba plemników.
  -niski testosteron, wręcz bardzo niski - 0,28 (2,41-8,27)
  -prolaktyna w normie - 9,0 (4,0-15,2)
  -FSH - 1,8 (1,5-12,4)
  -LH - 1,4 (1,7-8,6)
  -TSH - raz było w normie, raz podwyższone
  -estradiol - <5 (7,63-42,60)
  -jak się okazało - ma małe jądra.
  Odnośnie badania nasienia:
  - czas upłynnienia - 30min
  - objętość - 0,6 ml
  - Ph - 8,8
  - agregacja - obecna
  - ocena koncentracji plemników: miliony w ml -51,21 (>15mln/ml)
  całkowita liczba w ejakulacie - 30,73 (>39mln/ejakulat)
  - morfologia 0%.
  Czy mógłbyś porównać wyniki ze swoimi przed leczeniem? androlog rozłożył ręce, endokrynolog dał skierowanie własnie na ten rezonans. Prawdopodobnie będzie chciał podnieść FSH i LH (jeśli czegoś nie pomyliłam) a testosteron dopiero jak uda się zajść w ciążę. Nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć...
  Dodam jeszcze, że miał robione:
  - przeciwciała przeciwplemnikowe IgG w nasieniu - koncentracja:106,05mln/m,- procent ruchliwych plemników - 36,1% - wynik ujemny
  - test wiązania z hialuronianem HBA - wynik dodatni
  - analiza fragmentacji DNA plemników - 81 (wartości referencyjne - powyżej 70%).

  Cześć, jakoś nie do końca pasuje mi to do hipogonadyzmu a jeżeli już to do jego bardzo delikatnej formy. Na TAK przemawiają małe jądra oraz niski testosteron. Na NIE całkiem niezłe LH i FSh. Nie są zbyt wielkie ale na pewno też nie bardzo małe. Ja wyjściowo miałem i FSH i LH 0. Do tradycyjnego obrazu nie pasuje też ilość plemników w nasieniu. Jak na osoby z hipogonadyzmem to jest ich baaaaaaardzo dużo. U mnie wyjściowo 0, po leczeniu i biopsji mikroskopowej kilkaset/kilka tysięcy.

  Myślę, że z tymi wynikami macie ogromne szanse na szczęśliwy finał :) tak jak w poprzednich postach radzę jedynie trafić od razu do dobrego specjalisty i powinno pójść gładko. Powodzenia!

 • Marti. Przyjaciółka
  Postów: 125 23

  Wysłany: 17 stycznia 2019, 22:45

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Sesil wrote:
  Jak to jest z kuracja przed mtese? Najpierw lekarstwa na 6 tygodni, potem kontrola czy wszystko w porządku i gdy wszystko gra to od razu kolejne 6 tygodni i zabieg czy w między czasie są jakieś przerwy?
  Pamiętam że kiedyś czytałam posty Ania84 że doktor kontrolował wyniki i przepisywal recepty przez internet/telefon by nie trzeba było jeździć. Tylko nie wiem czy to było podczas kuracji? Robił też tak ktoś z Was?


  Zwykle kuracja przed m-tese wygląda następująco - leki na 6 tygodni, kontrola hormonów (LH, FSH, Testosteron). Jeżeli wszystko idzie w dobrą stronę to kolejne 6 tygodni to samo. Następnie kontrola i albo umawiacie biopsję albo lekarz decyduje się na jeszcze dodatkowe 3-6 tygodni (lub tyle ile potrzeba).

  Idealne wyniki do biopsji to niskie FSH i LH (co znaczy niskie? dobre pytanie ale ja miałem 3 i lekarz mówił, że bardzo dobre) i wysoki (ale nie przesadnie - gdzieś w środku normy) testosteron.

  Na 7-14 dni przed samą biopsją przestajecie brać jakiekolwiek leki tak żeby jądra mogły odpocząć oraz przestały być silnie ukrwione.

  No i potem już wszystko w rękach dr Wolskiego, nie ma się czego bać!

 • Zizu87 Autorytet
  Postów: 1934 1357

  Wysłany: 17 stycznia 2019, 23:26

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Ja akurat przedstawię mniej optymistyczną wersję przygotowania do m-tese. U nas to trwało jakieś 9-10 m-cy... Mąż miał wysokie FSH i niski testosteron. Początowo mąż dostał Pregnyl i testosteron wzrósł więc kontynuował leczenie. Niestety w kolejnej kontroli znowu spadek. Stąd decyzja o zmianie leczenia. Mąż dostał testosteron i brał go kolejne kilka m-cy. Nie piszę żeby kogoś zniechęcać ale niestety nie zawsze tak szybko to wszystko się udaje.
  Co do kontroli to kilka razy omawialiśmy wyniki telefonicznie, co było ważne bo wizyta w nOvum to dla nas wyprawa na cały dzień. Ale recept nam nigdy doktor nie wysyłał, musieliśmy to ogarniać u siebie.

 • Sesil Autorytet
  Postów: 777 473

  Wysłany: 18 stycznia 2019, 06:48

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  U nas wyniki hormonów w normie także mam nadzieję że szybko pójdzie :)

  Jak nazywa się wątek na bocianów gdzie można pogadać o azoospermi/biopsjach?

  03.18 - wyrok azoospermia
  04.18 - wyniki hormonów w normie
  05.18 - inhibina B 283,65 ( 11,5-368 )
  06.18 - mutacja CFTR
  07.18 - zabieg ZPN - bez poprawy
  11.08 - biopsja TESE - kilka plemników znalezionych po odwirowaniu, sprawdzane tylko prawe jądro
  01.19 - zmiana kliniki na nOvum
  03.19 - kuracja przed biopsją
  07.19 Biopsja igłowa, multum plemników dobrej jakości!! :)
  16.07 transfer trzydniowego zarodka 😍
  26.07 beta 92,01 prog 163,70 - 10dpt 😍
  12.08 mamy 💓😍 - 27 dpt
  Mamy ⛄⛄
  Mój wniosek: Nie traćcie czasu na pseudoandrologów!
  Sesil,suwaczek.png
 • mwm Autorytet
  Postów: 1508 834

  Wysłany: 18 stycznia 2019, 09:08

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Sesil wrote:
  U nas wyniki hormonów w normie także mam nadzieję że szybko pójdzie :)

  Jak nazywa się wątek na bocianów gdzie można pogadać o azoospermi/biopsjach?

  Właśnie kiedyś słyszałam, ze ciężej poprawić hormony gdy są one w normie bo to oznacza ze produkcja powinna być zachowana, a gdy są zaniżone bądź zawyzone łatwiej pobudzić spermatogenezę.. pewnie każdy przypadek jest inny, ale my tez mamy względnie w normie i ciekawa jestem jaka będzie reakcja organizmu.

  Kwiecień 2020 👶🏻
 • Sesil Autorytet
  Postów: 777 473

  Wysłany: 18 stycznia 2019, 09:29

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  mwm wrote:
  Właśnie kiedyś słyszałam, ze ciężej poprawić hormony gdy są one w normie bo to oznacza ze produkcja powinna być zachowana, a gdy są zaniżone bądź zawyzone łatwiej pobudzić spermatogenezę.. pewnie każdy przypadek jest inny, ale my tez mamy względnie w normie i ciekawa jestem jaka będzie reakcja organizmu.

  U nas spermatogeneza jest zachowana ponieważ w zwykłej biopsji coś tam znaleźli.. U nas wspominał o kuracji by podczas mtese znaleźć ich więcej i jak najlepszej jakości. U nas główna (jak narazie jedyna) przeszkodą jest mutacja cftr, więc dr. W mówił że w takich przypadkach w 80% plemniki się znajdują.

  Wy już jesteście w trakcie kuracji?

  03.18 - wyrok azoospermia
  04.18 - wyniki hormonów w normie
  05.18 - inhibina B 283,65 ( 11,5-368 )
  06.18 - mutacja CFTR
  07.18 - zabieg ZPN - bez poprawy
  11.08 - biopsja TESE - kilka plemników znalezionych po odwirowaniu, sprawdzane tylko prawe jądro
  01.19 - zmiana kliniki na nOvum
  03.19 - kuracja przed biopsją
  07.19 Biopsja igłowa, multum plemników dobrej jakości!! :)
  16.07 transfer trzydniowego zarodka 😍
  26.07 beta 92,01 prog 163,70 - 10dpt 😍
  12.08 mamy 💓😍 - 27 dpt
  Mamy ⛄⛄
  Mój wniosek: Nie traćcie czasu na pseudoandrologów!
  Sesil,suwaczek.png
 • mwm Autorytet
  Postów: 1508 834

  Wysłany: 18 stycznia 2019, 11:50

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  Sesil wrote:
  U nas spermatogeneza jest zachowana ponieważ w zwykłej biopsji coś tam znaleźli.. U nas wspominał o kuracji by podczas mtese znaleźć ich więcej i jak najlepszej jakości. U nas główna (jak narazie jedyna) przeszkodą jest mutacja cftr, więc dr. W mówił że w takich przypadkach w 80% plemniki się znajdują.

  Wy już jesteście w trakcie kuracji?

  U nas podawano ten sam procent, bo przyczyna jest wnętrostwo :/ Tak, zaczynamy 5 tydzień, za dwa tygodnie kontrola u Wolskiego, u męża FSH jest trochę za wysokie, ale po zrobieniu biopsji i jej wyniku nie robi teraz wielkiej różnicy. Ostatnio mąż był sam na badaniu i Wolski mówił, ze mamy troszkę podwyższyć testosteron, pod górna granice i zbić FSH, ale nie dał konkretnych przedziałów. Podobno plemniki pojawiają się tez w nasieniu, ale to rzadkie przypadki. Najważniejsze żeby w ogóle były :)
  Czy ktoś z Was umie czytać ta tabelkę JOhnsona z wynikiem histopatologicznym? Wiem które poziomy to spermatocyty spermatydy i plemniki, ale zastanawia mnie ilość przebadanych kanalików w stosunku do ilości komórek z zachowana spermatogeneza...

  Kwiecień 2020 👶🏻
 • Marti. Przyjaciółka
  Postów: 125 23

  Wysłany: 18 stycznia 2019, 13:07

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  mwm wrote:
  Właśnie kiedyś słyszałam, ze ciężej poprawić hormony gdy są one w normie bo to oznacza ze produkcja powinna być zachowana, a gdy są zaniżone bądź zawyzone łatwiej pobudzić spermatogenezę.. pewnie każdy przypadek jest inny, ale my tez mamy względnie w normie i ciekawa jestem jaka będzie reakcja organizmu.

  Tak, o ile można tak powiedzieć to najłatwiejsza sytuacja jest u tych pacjentów, którzy mają niskie albo nawet zerowe poziomy hormonów. Działa tu prosty mechanizm - dostaje się stymulant, którego naturalnie organizm z jakichś powodów nie ma (fsh, lh, testosteron) i liczy na to, że proces ruszy.

  Z kolei tam gdzie jest czegoś za dużo głównym zadaniem jest obniżenie poziomu.

  W przypadku osób z idealnymi wynikami trudno o jakikolwiek ruch w jedną lub drugą stronę.

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 18 stycznia 2019, 13:12

 • Marti. Przyjaciółka
  Postów: 125 23

  Wysłany: 18 stycznia 2019, 13:08

  Cytuj  /     /  Zgłoś
  mwm wrote:
  U nas podawano ten sam procent, bo przyczyna jest wnętrostwo :/ Tak, zaczynamy 5 tydzień, za dwa tygodnie kontrola u Wolskiego, u męża FSH jest trochę za wysokie, ale po zrobieniu biopsji i jej wyniku nie robi teraz wielkiej różnicy. Ostatnio mąż był sam na badaniu i Wolski mówił, ze mamy troszkę podwyższyć testosteron, pod górna granice i zbić FSH, ale nie dał konkretnych przedziałów. Podobno plemniki pojawiają się tez w nasieniu, ale to rzadkie przypadki. Najważniejsze żeby w ogóle były :)
  Czy ktoś z Was umie czytać ta tabelkę JOhnsona z wynikiem histopatologicznym? Wiem które poziomy to spermatocyty spermatydy i plemniki, ale zastanawia mnie ilość przebadanych kanalików w stosunku do ilości komórek z zachowana spermatogeneza...

  Ja powinienem Ci pomóc ze skalą Johnesena. Pierwszym poziomem skali od którego mówimy o plemnikach (pojedynczych) jest poziom 8. Natomiast sama spermatogeneza zaczyna się już znacznie wcześniej bo powiedzmy od poziomu 3-4 (czyli spermatocytów). Ile mieliście przebadnych kanalików?

  Wiadomość wyedytowana przez autora: 18 stycznia 2019, 13:11

‹‹ 271 272 273 274 275 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zainteresują Cię również:

Histeroskopia skuteczna metoda diagnostyki i leczenia niepłodności

Histeroskopia to metoda, która pozwala wykryć i wyleczyć niektóre przyczyny niepłodności: polipy macicy, zrosty, mięśniaki. Histeroskopia diagnostyczna czy histeroskopia zabiegowa - kiedy warto zdecydować się na zabieg?  Jak wygląda histeroskopia? W którym momencie cyklu wykonuje się zabieg? Jakie mogą być skutki uboczne? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Poronienie - stres, obniżony nastrój i depresja po poronieniu.

Poronienie - bolesna strata, często przeżywana w ukryciu, samotności, niezaopiekowana i nienazwana. Dlaczego jest taka trudna? Czy kobieta, która straciła swoje dziecko jeszcze przed przyjściem jego na świat, ma prawo do żałoby? W jaki sposób sobie z nią poradzić? Jak przetrwać? Co zrobić, kiedy pojawi się depresja po poronieniu? Dowiedz się dlaczego warto pozwolić sobie na przeżycie żałoby i gdzie szukać pomocy. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Śluz płodny a owulacja i dni płodne - jak prowadzić obserwacje?

Na rynku dostępnych jest wiele pomocy w wyznaczaniu dni płodnych. Większość z nich działa na podobnej zasadzie – rozpoznaje zmianę hormonów w ciele kobiety i na tej podstawie wskazuje dni płodne. Czy wiesz, że jedno z takich „narzędzi” masz już w sobie? Twój śluz płodny, który pojawia się w czasie dni płodnych, czyli przed wystąpieniem owulacji!

CZYTAJ WIĘCEJ
Fundusze Europejskie: Inteligentny Rozwój Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego