X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Męskie sprawy Teratozoospermia
Odpowiedz

Teratozoospermia

Oceń ten wątek:
  • Ewela2016 Debiutantka
    Postów: 7 9

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 17:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    witam się dziewczyny, chce dołączyć do was, mam nadzieje, że mnie przyjmiecie ?
    jestem na początku drogi bo dopiero od tygodnia mamy wynik nasienia, w uwagach napisane jest teratozoospermia.. Badanie nasienia zrobiliśmy na zlecenie mojego ginekologa i myśleliśmy, że to będzie tylko proforma, że na pewno będzie wszystko w porządku..a jednak wyszło inaczej, morfologia na poziomie 0% przybiła mnie i męża.. gdybyście były takie uprzejme i zerknęły na te wyniki.. proszę powiedzcie o co chodzi z tą fragmentacją DNA bo bardzo boję się tego badania.. bo wiem, że tu już nie będzie ratunku jeśli wyjdzie coś nie tak.. z tego co zdążyłam się zorientować to złą morfologię mogą powodować: żylaki, bakterie, bądź genetyka.. Chcę ustalić jakiś plan działania. Z ust ginekologa padło słowo in vitro ale u nas z powodu przekonań to odpada na pewno. Mój ginekolog kazał mi odstawić bromergon i kazał przyjść za trzy miesiące jak będzie poprawa nasienia. Generalnie powiedział, że zajście w ciążę przy takich wynikach nasienia to byłby cud. Proszę o pomoc :(

    334bfa7066680fdbmed.jpg
    b097e61ec49f9464med.jpg


    Teratozoospermia: morfologia 0%
  • domiszka Autorytet
    Postów: 1152 545

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 18:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ewela2016 wrote:
    witam się dziewczyny, chce dołączyć do was, mam nadzieje, że mnie przyjmiecie ?
    jestem na początku drogi bo dopiero od tygodnia mamy wynik nasienia, w uwagach napisane jest teratozoospermia.. Badanie nasienia zrobiliśmy na zlecenie mojego ginekologa i myśleliśmy, że to będzie tylko proforma, że na pewno będzie wszystko w porządku..a jednak wyszło inaczej, morfologia na poziomie 0% przybiła mnie i męża.. gdybyście były takie uprzejme i zerknęły na te wyniki.. proszę powiedzcie o co chodzi z tą fragmentacją DNA bo bardzo boję się tego badania.. bo wiem, że tu już nie będzie ratunku jeśli wyjdzie coś nie tak.. z tego co zdążyłam się zorientować to złą morfologię mogą powodować: żylaki, bakterie, bądź genetyka.. Chcę ustalić jakiś plan działania. Z ust ginekologa padło słowo in vitro ale u nas z powodu przekonań to odpada na pewno. Mój ginekolog kazał mi odstawić bromergon i kazał przyjść za trzy miesiące jak będzie poprawa nasienia. Generalnie powiedział, że zajście w ciążę przy takich wynikach nasienia to byłby cud. Proszę o pomoc :(

    334bfa7066680fdbmed.jpg
    b097e61ec49f9464med.jpg


    zdjęcia sa niestety kiepskiej jakosci wiec ciezko cos odczytac.
    podaj linki do zdjec bedzie lepiej.

    jesli chodzi o morfo 0%, Wolski nam powiedziałze z taka wartoscia jedynie in vitro. Jesli przegladnełas forum to pewnie znalazłas przypadki gdzie udawało sie nawet z takim wynikiem ;)

    PCO, IO, Endometrioza, teratozoogspermia, kiepski HBA
    Angelius Provita dr P.
    1 IUI :(
    1 IMSI :(
    2 pICSI <3

    24.05.2018 o 2:50 na ziemi pojawil się cud ! <3
  • Ewela2016 Debiutantka
    Postów: 7 9

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 18:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    tak czytałam o tych cudach ;)

    Wyniki:
    Objętość (ml) 2,50
    upłynnienie: całkowite
    lepkość: prawidłowa
    wygląd: prawidłowy
    pH: 7,50
    dni abstynencji: 4
    agregacje: w normie
    aglutynacje: 1A
    elementy komórkowe: prawidłowe

    koncentracja: 86,76 Miliony/ml
    216,90 M/Próba
    Ruchome suma 44,

    WHO 5:
    ruch postępowy PR suma 18
    ruch niepostępowy NP suma 26
    Nieruchome IM suma 43

    Szybkość:
    szybki: 4
    średni: 28
    wolny: 12
    nieruchome (IM) 43

    WHO 4:
    ruch postępowy szybki typ A suma 0 !!!!!!!
    ruch postępowy wolny typ B suma 18
    ruch postępowy typ C 26
    plemniki nieruchome typ D 43

    hyperactive 0

    morfologia 0!!!
    TeratozoospermiaIII

    Teratozoospermia: morfologia 0%
  • antonna Autorytet
    Postów: 3739 2159

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 18:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 marca 2017, 09:48

    👧 2017 ❤ 👶 2021
    3jgxflw10w63fzkn.png
  • domiszka Autorytet
    Postów: 1152 545

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 18:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    domiszka wrote:
    Ewela do poprawy ruch i morfologia, nie sugeruj sie rozbiciem ruchu na A i B, pytałam Wolskiego i pytałam w mojej kliniice - nie rozbija sie go już poniewaz ocena szybkosci jest ocena subiektywna :) tak jak napisała antonna jedno badanie o niczym nie świadczy wiec jesli nie robiliscie posiewu zrobcie koniecznie - moze jest jakies paskudztwo. Fragmentacje DNa zrób również, to sporo mówi.


    dodatkowo nie zgadza mi się cos ten ruch u Was:


    WHO 5:
    ruch postępowy PR suma 18
    ruch niepostępowy NP suma 26
    Nieruchome IM suma 43

    a gdzie brakujące 13 % ?
    Skąd jestes ?

    PCO, IO, Endometrioza, teratozoogspermia, kiepski HBA
    Angelius Provita dr P.
    1 IUI :(
    1 IMSI :(
    2 pICSI <3

    24.05.2018 o 2:50 na ziemi pojawil się cud ! <3
  • antonna Autorytet
    Postów: 3739 2159

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 18:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 marca 2017, 09:48

    domiszka lubi tę wiadomość

    👧 2017 ❤ 👶 2021
    3jgxflw10w63fzkn.png
  • Ewela2016 Debiutantka
    Postów: 7 9

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 19:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wyk 5
    Ruch postepowy PR 20,69%
    Ruch niepostepowy NP 29,89%
    Nieruchome 49,43%

    Dokładnie też tak myślę, ze jedno badanie to jeszcze nie wyrok:) ale już mi dało dużo do myślenia.. mąż bierze póki co proferil z zalecenia gin. Powinnam jeszcze coś dokupić? Ile kosztuje ten posiew?
    Jestem z Głogowa woj. Dolnośląskie

    Z tego co zaczęłam się orientować w temacie to płodność męska nie jest tak do końca poznają o zgrozo. Kobiete można wzdłuż i wszerz zbadać a potem dość skutecznie leczyć a mężczyzn ? To jest jakaś porażka. Nawet nie wiem gdzie tu jest najbliższy androlog..chyba Wrocław.

    Teratozoospermia: morfologia 0%
  • Pikselka Ekspertka
    Postów: 180 130

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 21:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    O rany... widzę, że przy naszej morfologii 3% powinnam skakać z radości albo co najmniej nie zamartwiać aż tak. No, ale generalnie szału też niestety nie ma choć zdaję sobie sprawę, że pierwsze badanie jeszcze niczego nie przesądza, a po drugie udaje się czasem i przy gorszej morfo plus z problemem kobiecym.
    Zaraz przepiszę wyniki i poproszę Was o zerknięcie wprawnymi oczami :)

    Ewela, my też bez posiewu, badanie zalecił mój gin w pakiecie z moimi- skoro nie udało się przez te 5 cykli. Gdybym miałą więcej rozumu i założyła, że jednak może mieć, niestety, trafne przeczucia to pewnie zrobilibyśmy i posiew. Teraz suplementacja i czkanie kwartał z zaciśnięty, że coś się jednak ruszy w DOBRĄ stronę, kciukami :/

    p19uugpjlk06t2es.png

    wrzesień 2017, teratozoospermia, lewy jajowód niedrożny, pierwsza IUI. -> SYN! 06.2018r.
  • Pikselka Ekspertka
    Postów: 180 130

    Wysłany: 2 grudnia 2016, 22:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wyniki:
    Objętość (ml) 5,00
    upłynnienie: 10 min
    lepkość: +
    wygląd: prawidłowy
    pH: 7,50
    dni abstynencji: 4
    agregacje: -
    aglutynacje: -
    inne komórki: -

    koncentracja: 25,40 Miliony/ml
    127,00 Mln/Próba
    żywe 50%,
    wynik HOS testu: 51%


    plemniki ruchliwe 114 46,72%
    ruch postępowy 80 32,79%
    ruch niepostępowy 34 13,93%
    plemniki nieruchliwe 130 53,28%



    plemniki nieprawidłowe 96,67%
    plemniki prawidłowe 3,33
    wady głowki 92,50% wady wstawki 39,17%

    obniżony odsetek żywych plemników, HOS-test poniżej normy, teratozoospermia z indeksem 1,36

    badanie było komputerowe.

    domiszka lubi tę wiadomość

    p19uugpjlk06t2es.png

    wrzesień 2017, teratozoospermia, lewy jajowód niedrożny, pierwsza IUI. -> SYN! 06.2018r.
  • domiszka Autorytet
    Postów: 1152 545

    Wysłany: 3 grudnia 2016, 22:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Pikselka wrote:
    Wyniki:
    Objętość (ml) 5,00
    upłynnienie: 10 min
    lepkość: +
    wygląd: prawidłowy
    pH: 7,50
    dni abstynencji: 4
    agregacje: -
    aglutynacje: -
    inne komórki: -

    koncentracja: 25,40 Miliony/ml
    127,00 Mln/Próba
    żywe 50%,
    wynik HOS testu: 51%


    plemniki ruchliwe 114 46,72%
    ruch postępowy 80 32,79%
    ruch niepostępowy 34 13,93%
    plemniki nieruchliwe 130 53,28%



    plemniki nieprawidłowe 96,67%
    plemniki prawidłowe 3,33
    wady głowki 92,50% wady wstawki 39,17%

    obniżony odsetek żywych plemników, HOS-test poniżej normy, teratozoospermia z indeksem 1,36

    badanie było komputerowe.

    Jak mam byc szczera to bardziej skupilabym sie na HOS bo chyba powinno byc wyzsze i na zywotnosci bo jednak dosc nisko. Wyniki nie sa zle serio staracie sie dopiero 6 cykli wiec jeszcze bym sie nie spinala:)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 3 grudnia 2016, 22:47

    PCO, IO, Endometrioza, teratozoogspermia, kiepski HBA
    Angelius Provita dr P.
    1 IUI :(
    1 IMSI :(
    2 pICSI <3

    24.05.2018 o 2:50 na ziemi pojawil się cud ! <3
  • domiszka Autorytet
    Postów: 1152 545

    Wysłany: 3 grudnia 2016, 22:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ok widze ze w uwagach masz to juz wspisane :)

    PCO, IO, Endometrioza, teratozoogspermia, kiepski HBA
    Angelius Provita dr P.
    1 IUI :(
    1 IMSI :(
    2 pICSI <3

    24.05.2018 o 2:50 na ziemi pojawil się cud ! <3
  • antonna Autorytet
    Postów: 3739 2159

    Wysłany: 4 grudnia 2016, 10:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 marca 2017, 09:48

    👧 2017 ❤ 👶 2021
    3jgxflw10w63fzkn.png
  • domiszka Autorytet
    Postów: 1152 545

    Wysłany: 4 grudnia 2016, 15:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    antonna wrote:
    Mi się też wydaje, że ta morfologia nie jest zła, szczególnie, że plemników macie ponad normę. Natomiast nie wiem co z tą żywotnością.

    domiszka przygotowana na jutro? Ile dni w sumie spędzisz w szpitalu? Mówiłaś rodzicom, że idziesz do szpitala?

    Ja wczoraj dostałam @ :( Przez to miałam wczoraj gorszy dzień (nawet nie o to chodzi, że tym razem znowu się nie udało, tylko taka ogólna złość na cały świat i na mężczyzn, że nie mają okresu). Dowiedziałam się za to, że stymulację do in vitro raczej zaczyna się od 1 dc, więc jak ja pójdę do niej w poniedziałek, to i tak mam miesiąc w dupę :( Przy moim wczorajszym nastroju wizja czekania jeszcze miesiąca przybiła mnie i wkurzyła. Liczę, że chociaż kurczę inseminację mi zrobi w takim wypadku w tym grudniu. Ogólnie to nienawidzę tego roku 2016 i nie mogę się doczekać, aż się w końcu skończy :/


    jak wszystko będzie OK to już jutro koło 21 mnie wypuszcza ;) to jest prywatna klinika i oni się nie bawia w jakies trzymanie pacjentki na siłe zeby NFZ się cieszył ;)
    rodzice wiedza, mama jest oddziałową gin-poł i ma znajomą w tej klinice wiec powiedziałam jej bo tak czy siak by się dowiedziała od niej a dwa że dodatkowo może szybciej niż na wypisie dowiem się jak mają się u mnie sprawy ;)
    stresa mam jak jasny sku*****n... byłam u kosmetyczki, kupiłam sobie 'wyjściową' piżamę i chyba dziś szybko nie zasne.. ale co ma być to będzie, wierze że będzie dobrze więc ten stres przyjmuje na klate...

    A Ty sie nie martw !, zmolestuja ją o to iui jesli Ci zalezy w tym cyklu i uszy do góry ;)
    a grubsze sprawy zostaw sobie na nowy rok :) może obie zaczniemy w tym samym czasie ?:)


    aaa i zeby było smiesznie - owulke bede miała we wtorek bo mimo braku stymulacji pęcherzyk mi urósł, sluz płodny jak ta lala a tu starać absolutnie się nie wolno ;-)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 grudnia 2016, 15:11

    PCO, IO, Endometrioza, teratozoogspermia, kiepski HBA
    Angelius Provita dr P.
    1 IUI :(
    1 IMSI :(
    2 pICSI <3

    24.05.2018 o 2:50 na ziemi pojawil się cud ! <3
  • ZalamanaBabka Debiutantka
    Postów: 8 4

    Wysłany: 4 grudnia 2016, 16:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    antonna wrote:
    strasznie podziwiam Waszą determinację w dążeniu do poprawienia wyników! Mega !!! My od pół roku wiemy o złych wynikach i już in vitro rozważamy. A gdzie by tu czekać rok, żeby się wyniki poprawiły. A co dopiero 2.5 roku!!!! Na jakie zabiegi jeździł mąż? A co z pozostałymi parametrami nasienia? In vitro niekoniecznie musi się udać niezależnie od przyczyny niepłodności. Nie wiem jakie są statystyki, kiedy facet ma 0% prawidłowych plemników (nam też tak w pierwszym badaniu wyszło). Natomiast wtedy czytałam, że zła morfologia wcale nie oznacza uszkodzonego DNA w plemniku. Jeśli macie morfologię 0%, bo np. plemnik nie ma akrosomu, no to uniemożliwia to zapłodenienie naturalne, ale takie IMSI może zadziałać. Badaliście fragmentację DNA? Czy Ty masz coś zdiagnozowane? Czy jesteś "czysta"? ;) Co do faszerowania się hormonami. Też mnie to przeraża, ale tłumaczę sobie to tak, że kurcze, nasze organizmy są silne, a taka terapia jest krótkoterminowa. Niektóre laski przez lata faszerują się tabletkami antykoncepcyjnymi i żyją. Ludzie chorzy na raka przyjmują chemię, która ich niszczy, ale z biegiem czasu organizm odzyskuje siły. Chyba nie ma co tego demonizować aż tak. To jest miesiąc brania wstrętnych leków (a przy tym w chu.. drogich), ale no kurcze, to tylko miesiąc. Dopóki nie rozwali nam to jakichś narządów no to chyba będziemy żyć, co nie?
    A te badania nasienia, które robiliście to były komputerowe, czy manualne?


    szkoda słów co z nas zostało po takim długim czasie. Jeśli chodzi o pozostałe wyniki nasienia to bardzo skaczą, raz jest 50 ml w ejakulacie kolo 7mln/ml a raz po 5 mln w calosci... :( raz ruch jest super, a kolejnym razem masakra, a ta morfologia ciągle 0%. Miał badana fragmentacje DNA i wszystkie możliwe badania zlecone przez dr Kurpisza - nic nie wyszło, nikt nie wie co jest przyczyną. Mąż jeździł na akupunkturę - bo miało to go rozluźnić, poprawić krążenie itd.. NIC.. był u babki która leczy medycyną naturalną, dostał jakieś urządzenie do masowania stóp żeby pobudzać wszystkie narządy w organizmie..NIC. Oczywiście wizyty w kilku klinikach, pełno leków zastosowanych, NIC. tak jak piszę, odpuścilibyśmy gdyby nie to że raz udało się 2%.. eh że też nikt wtedy nas nie pokierował żeby zamrozić nasienie.. :( mielismy nadzieje ze idzie na lepsze i kolejne badania będą lepsza..a tu dupa :( jeśli o mnie chodzi to miałam robione wszystkie możliwe badania łącznie z drożnością jajowodów, wszystko niby dobrze. Trochę mam tsh wysokie bo w granicy 2,5 ale na tym etapie się nie przejmuje, bo gdyby nasienie się poprawiło to wzięłabym hormony. Naprawdę mam dziurę w głowie, nie wiem już czego się chwytać ;((( widziałam że kilku dziewczynom się udało z beznadziejną morfologią, ale nie wiem czy udało się dzięki inseminacji albo invitro, czy nagle cos się odblokowało - jeśli tak, to dzięki czemu?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 grudnia 2016, 16:15

    ponad 40 miesięcy starań
    morfologia 0%
  • antonna Autorytet
    Postów: 3739 2159

    Wysłany: 4 grudnia 2016, 17:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 marca 2017, 09:48

    👧 2017 ❤ 👶 2021
    3jgxflw10w63fzkn.png
  • Pikselka Ekspertka
    Postów: 180 130

    Wysłany: 4 grudnia 2016, 18:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dołączam się do życzeń powodzenia na jutro domiszko! Super, że na wieczór będziesz już w domu.

    p19uugpjlk06t2es.png

    wrzesień 2017, teratozoospermia, lewy jajowód niedrożny, pierwsza IUI. -> SYN! 06.2018r.
  • Miśkowa Autorytet
    Postów: 1739 629

    Wysłany: 5 grudnia 2016, 12:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Domiszka ja też trzymam mocno kciuki żeby wszystko było dobrze!!!

    4 cs o drugiego bobasa - II 03.01; <3 20.01
    Starania o pierwsze dziecko 2 lata (2015-2017)
    Ona: PCOS, AMH 24, niedoczynność tarczycy,
    czerwiec 2017 - laparoskopia, HSG, histeroskopia, usunięcie ognisk endometriozy
    On: oligoasthenoteratozoospermia (01.2017 koncentracja 1,7 mln/ml; morfologia 1%; ruch 10%)
  • marina9985 Debiutantka
    Postów: 14 28

    Wysłany: 5 grudnia 2016, 15:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    My też staramy sie kilka ms.Czytałam Was od dobrych kilku godzin, gdyż w pracy skupić sie nie moge.
    Dziś odebrałam wyniki męża. Jestem załamana.
    OCENA MAKROSKOPOWA
    Upłynnienie 35 min
    Objetosc 4,5 ml
    PH 7,6 >= 7,2
    Zabarwienie biało-szare
    Lepkosc prawidłowa

    OCENA MIKROSKOPOWA
    Aglutynacja -
    Koncentracja ¯ 7,2 mln/ml
    Całkowita ilosc plemników w ejakulacie ¯ 32,4 mln
    OCENA RUCHLIWOSCI
    Ruch postepowy 35 % >= 32
    Ruch w miejscu 12 %
    Ruch całkowity 47 % >= 40
    Brak ruchu 53 %

    OCENA MIKROSKOPOWA BARWIONEGO ROZMAZU
    Plemniki o budowie prawidłowej ¯ 2,0 %
    Nieprawidłowe główki 75,0 %
    Nieprawidłowe wstawki 20,0 %
    Nieprawidłowe witki 2,0 %
    Krople cytoplazmatyczne 1,0 %
    Koncentracja komórek okragłych 0,1 mln/ml
    Koncentracja leukocytów 0,1 mln/m

    czy jest jakaś szansa?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 5 grudnia 2016, 15:32

    marina9985
  • antonna Autorytet
    Postów: 3739 2159

    Wysłany: 5 grudnia 2016, 21:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 marca 2017, 09:48

    👧 2017 ❤ 👶 2021
    3jgxflw10w63fzkn.png
  • domiszka Autorytet
    Postów: 1152 545

    Wysłany: 6 grudnia 2016, 10:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczynki ;)

    ja już w domu, leże w łóżku i dochodze do siebie :)
    tak jak moja mądra Pani doktor mi obiecała - masakry nie było, w zatoce douglasa małe ognisko endomendy, reszta głownie na jajnikach.
    Niby endomenda 2 stopnia ( czyli lekka ) ale powiedziała ze ta 2 to tak troche na wyrost bo to jest tak na pograniczu ;)

    Zrobili mi laparoskopie, histeroskopie, HSG i elektrokauteryzjacje jajników i endomendy
    kazdy jajnik nakłuli po 4 razy wiec pewnie nieco mi to AMH obnizyli ( alleluja !! :P:P:P )
    za 8 dni na kontrole i wtedy bedziemy ustalać dalszy plan działan ;)

    ciesze sie ze mam madrego lekarza, bo umiejetne czytanie usg to podstawa a tu wszystko sie sprawdzilo, wiec czuje sie maksymalnie zaopiekowana i w fachowych rekach ;)

    PCO, IO, Endometrioza, teratozoogspermia, kiepski HBA
    Angelius Provita dr P.
    1 IUI :(
    1 IMSI :(
    2 pICSI <3

    24.05.2018 o 2:50 na ziemi pojawil się cud ! <3
‹‹ 104 105 106 107 108 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

8 rzeczy, które warto wiedzieć o diagnostyce endometriozy

Diagnoza endometriozy niekiedy trwa latami... Wszystko za sprawą niespecyficznych objawów, które daje to schorzenie. A jak wiadomo - im szybsza diagnoza, tym większa szansa na podjęcie efektywnego leczenia. Przeczytaj najważniejsze i najbardziej kluczowe rzeczy o diagnostyce endometriozy. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak radzić sobie z trudnymi pytaniami, gdy cierpisz na niepłodność i masz problemy z zajściem w ciążę?

Tylko osoby, które doświadczyły przedłużających się starań o dziecko, wiedzą jak trudne mogą być pytania ze strony innych... "A Wy kiedy będziecie mieli dziecko?" jest jednym z najczęstszych. Jak odpowiadać na trudne pytania? Jak radzić sobie z emocjami podczas przedłużających się starań o dziecko? I dlaczego problemy z płodnością są tak trudnym emocjonalnie doświadczeniem? Przeczytaj artykuł doświadczonego psychologa - Justyny Kuczmierowskiej, która na codzień pracuje z parami borykającymi się z niepłodnością! 

CZYTAJ WIĘCEJ

"Nie mogę zajść w ciążę" - moja historia starania o dziecko

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko". Opowieść o kobiecie, która nie traci nadziei... "Nie mogę zajść w ciążę, ale nie tracimy nadziei..." - nieplodna_optymistka opowiada o swoich staraniach, drodze do macierzyństwa, leczeniu niepłodności i niegasnącej wierze w to, że się uda! 

CZYTAJ WIĘCEJ