X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Poronienie Ciąża pozamaciczna ( ektopowa)
Odpowiedz

Ciąża pozamaciczna ( ektopowa)

Oceń ten wątek:
  • Anetaaa7 Przyjaciółka
    Postów: 161 37

    Wysłany: 2 czerwca 2022, 10:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Asia11 wrote:
    A z ciekawości zapytam dlaczego się nie zaleca drożności? Jak wyjdą niedrożne, można wnioskować zrosty, które właśnie najczęściej są spowodowane wymienionymi wyżej patogenami.
    Tak jak koleżanka pisze, ciężko o lekarza dobrego w tym temacie.
    Osoba która w ciążę zaszła musiała mieć jajowod drożny. Przepuszcznie kontrastu może upośledzić działanie rzęsek robi się to pod ciśnieniem. Jeśli ciąży nie będzie to podstawa do badania.

  • Malinkaaa Autorytet
    Postów: 849 470

    Wysłany: 3 czerwca 2022, 19:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej,

    Dziewczyny nie przeczytałam całego wątku, jest bardzo obszerny. Tylko kilka stron ze środka. Właśnie została postawiona mi diagnoza, że jestem w cp. Od prawie 2 tyg plamiłam na brązowo, od soboty krwawienie było już duże. Do ciąży na szczęście nie zdążyłam się przyzwyczaić, od razu po zrobieniu testu było plamienie. Beta w 6 tyg 180 rozwiała moje wątpliwości. Do szpitala zgłosiłam się tylko po immunoglobulinę.

    Dzisiaj po którymś z kolei usg, po 5 dniach pobytu w szpitalu jest ostateczna diagnoza cp. Mam do wyboru laparoskopię lub przeniesienie do innego szpitala I metatreksyt. Zupełnie nie wiem co będzie dla mnie lepsze. Jestem pogodzona z przerwą w staraniach, ale chciałabym zrobić coś, co będzie lepsze dla mnie i mojej przyszłej płodności...

    Poprzednie 2 ciąże również poroniłam. Nie mam dzieci. Ostatnio walczyłam kilka dni na tabletkach, aby uniknąć łyżeczkowania, nie udało się. Boję się, że nawet jeśli wybiorę metatreksyt skończy się laparoskopią. Mam analogiczne doświadczenia. Pomóżcie proszę 😢

    Starania od kwietnia 2020
    👩‍❤️‍👨 Ona 32 lata, on 34 lata

    😢2021 rok 6 tydzień
    😢2022 rok 9 tydzień (krwiak, wywołanie farmakologiczne, łyżeczkowanie)
    😞 2022 rok 7 tydzień, ciąża pozamaciczna, leczenie metotreksatem
    🤞⏸️ nowa nadzieja 5 tydzień ciąży beta 4900 mUI/ml 🌈
    🌈 7/1 hbd, jest ❤️!!! CRL 8,8 mm, FHR 142/min.
    🌈 13/1 hbd, 7,44 cm ryzyka niskie ❤️
    🌈 17/1 hbd, wszystko dobrze, wstydzioch 🩷🩵
    🌈 21/1 hbd, połówkowe w porządku, 370 gramów chłopca 🩵
    🌈 29/1 hbd, 1630 g 🩵
    🌈 37/2 hbd, 2900 g - do kontroli przyrostu po tygodniu
    preg.png
  • Asia11 Autorytet
    Postów: 925 1117

    Wysłany: 4 czerwca 2022, 18:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To musi być Twoja decyzja. Ja metotreksatu nie miałam podawanego ze względu na kosmiczne bety, mialam 2 razy laparo. Mega szybko dochodziłam do siebie i w sumie po cyklu już mogłam się dalej starać.
    Przy metotreksacie tak jak wspomniałaś i tak może skończyć się laparo, ale jednak omijasz zabieg. No i dłuższa przerwa w staraniach.

    Malinkaaa lubi tę wiadomość

  • Anula91 Nowa
    Postów: 4 0

    Wysłany: 4 czerwca 2022, 19:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny,
    Jestem w 3 ciąży
    Pierwsza książkowa, druga niestety pozamaciczna i 28 sierpnia zeszłego roku miałam ja usuwana laparoskopowo. Jajowod uratowany.
    Strasznie się boję że sytuacja się powtórzy, robiłam dwa razy betę:
    1. 38.46 a po 48h 2-gi wynik 129.30 czy daje mi to gwarancję, że jest ok?
    Boli mnie w miejscu po ciazy pozamacicznej, co prawda nie cały czas i nie jest to bol bardzo mocny, jednak mimo wszystko panikuje :(

  • TyŚ Autorytet
    Postów: 1007 886

    Wysłany: 4 czerwca 2022, 20:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A to nie jest tak, ze uposledzona czynność rzęsek czy niedrożność jajowodu na jakimś poziomie może powodować zwiększone ryzyko cp?
    Zainteresowałam mnie bo ja zostałam z jednym jajowodem i mój ginekolog kazał się wstrzymać ze staraniami 3 miesiące do momentu zagojenia wszystkiego i przed rozpoczęciem kolejnych zrobić badania plus drożność…A teraz to mam wątpliwości…
    Anetaaa7 wrote:
    Osoba która w ciążę zaszła musiała mieć jajowod drożny. Przepuszcznie kontrastu może upośledzić działanie rzęsek robi się to pod ciśnieniem. Jeśli ciąży nie będzie to podstawa do badania.

    ————————-
    Ona 35, cykle OK, hiperprolaktynemia czynnościowa
    On 38, słabe parametry. Czynnik męski, jako przyczyna niepowodzeń.

    preg.png

    Chłopiec 💙 termin 7.04.2024

    20 dpt 8833 prog 50.80
    17 dpt 3412 prog 59.60
    12 dpt 408.8 progr 53.07
    10 dpt bhcg 136.9 prog 30.46
    8dpt bhcg 58.1 prog 46.28

    VII transfer mrozaczka. Cykl naturalny.
    VI 2023 stymulacja Gameta, pobieranie jajeczek. 17 pobrano, 10 zaplodniono. IMSI-MSOME. Tylko jedna ❄️ 4BA. Transfer odroczony. Hiperka 🥲
    V 2022 CP, usunięcie jajowodu
    2016 naturalnie 👶🏼
  • Meggi110818 Autorytet
    Postów: 4390 3537

    Wysłany: 4 czerwca 2022, 21:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anula91 wrote:
    Hej dziewczyny,
    Jestem w 3 ciąży
    Pierwsza książkowa, druga niestety pozamaciczna i 28 sierpnia zeszłego roku miałam ja usuwana laparoskopowo. Jajowod uratowany.
    Strasznie się boję że sytuacja się powtórzy, robiłam dwa razy betę:
    1. 38.46 a po 48h 2-gi wynik 129.30 czy daje mi to gwarancję, że jest ok?
    Boli mnie w miejscu po ciazy pozamacicznej, co prawda nie cały czas i nie jest to bol bardzo mocny, jednak mimo wszystko panikuje :(

    Ja miałam przyrosty książkowe, aż do bety 900 i niestety wyszła cp😩
    Oby u Ciebie było inaczej ✊

    preg.png
  • Meggi110818 Autorytet
    Postów: 4390 3537

    Wysłany: 4 czerwca 2022, 21:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TyŚ wrote:
    A to nie jest tak, ze uposledzona czynność rzęsek czy niedrożność jajowodu na jakimś poziomie może powodować zwiększone ryzyko cp?
    Zainteresowałam mnie bo ja zostałam z jednym jajowodem i mój ginekolog kazał się wstrzymać ze staraniami 3 miesiące do momentu zagojenia wszystkiego i przed rozpoczęciem kolejnych zrobić badania plus drożność…A teraz to mam wątpliwości…

    Ja po cp też mam zleconą drożność przed kolejnymi staraniami. W pierwszą ciążę prawidłową zaszłam zaraz po udrożnieniu jajowodu. Żałuję że przed kolejnymi staraniami nie zrobiłam drożności, pewnie bym uniknęła cp

    preg.png
  • TyŚ Autorytet
    Postów: 1007 886

    Wysłany: 4 czerwca 2022, 22:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Meggi110818 wrote:
    Ja po cp też mam zleconą drożność przed kolejnymi staraniami. W pierwszą ciążę prawidłową zaszłam zaraz po udrożnieniu jajowodu. Żałuję że przed kolejnymi staraniami nie zrobiłam drożności, pewnie bym uniknęła cp

    No właśnie ja tez mam zaleconą, bo ponoć proces zapalny który może powodować np zrosty czy niedrożność często dotyczy obydwu jajowodów… Mi ginekolog nic nie mówił ze pianka używana w sono hsg miałaby powodować jakiekolwiek uszkodzenia…

    Czyli ty Meggi miałaś zaleconą i lekarz mówił ze warto/trzeba..?

    ————————-
    Ona 35, cykle OK, hiperprolaktynemia czynnościowa
    On 38, słabe parametry. Czynnik męski, jako przyczyna niepowodzeń.

    preg.png

    Chłopiec 💙 termin 7.04.2024

    20 dpt 8833 prog 50.80
    17 dpt 3412 prog 59.60
    12 dpt 408.8 progr 53.07
    10 dpt bhcg 136.9 prog 30.46
    8dpt bhcg 58.1 prog 46.28

    VII transfer mrozaczka. Cykl naturalny.
    VI 2023 stymulacja Gameta, pobieranie jajeczek. 17 pobrano, 10 zaplodniono. IMSI-MSOME. Tylko jedna ❄️ 4BA. Transfer odroczony. Hiperka 🥲
    V 2022 CP, usunięcie jajowodu
    2016 naturalnie 👶🏼
  • Meggi110818 Autorytet
    Postów: 4390 3537

    Wysłany: 4 czerwca 2022, 22:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TyŚ wrote:
    No właśnie ja tez mam zaleconą, bo ponoć proces zapalny który może powodować np zrosty czy niedrożność często dotyczy obydwu jajowodów… Mi ginekolog nic nie mówił ze pianka używana w sono hsg miałaby powodować jakiekolwiek uszkodzenia…

    Czyli ty Meggi miałaś zaleconą i lekarz mówił ze warto/trzeba..?

    Mi powiedział że bez tego nie zaczynamy starań. I nie sono tylko kontrastem, bo sono jest mniej dokładne. Zresztą sama się o tym przekonałam, przed Piwrsza ciąża miałam sono, nic nie pokazała, że super jajowdy, 2 miesiące później miałam pod kontrastem. Dwa niedrożne. Jeden udroznil się pod wpływem kontrastu,drugiego 2z kontrast nie ruszył. Udrażniali mi mikronarzedziem. Zrost był od dawna, 15 lat temu miałam wycinany wyrostek
    .. Więc dla mnie sono to pomyłka

    Oliwka91 lubi tę wiadomość

    preg.png
  • TyŚ Autorytet
    Postów: 1007 886

    Wysłany: 5 czerwca 2022, 09:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Meggi110818 wrote:
    Mi powiedział że bez tego nie zaczynamy starań. I nie sono tylko kontrastem, bo sono jest mniej dokładne. Zresztą sama się o tym przekonałam, przed Piwrsza ciąża miałam sono, nic nie pokazała, że super jajowdy, 2 miesiące później miałam pod kontrastem. Dwa niedrożne. Jeden udroznil się pod wpływem kontrastu,drugiego 2z kontrast nie ruszył. Udrażniali mi mikronarzedziem. Zrost był od dawna, 15 lat temu miałam wycinany wyrostek
    .. Więc dla mnie sono to pomyłka

    A po tych dwóch miesiącach skąd decyzja ze kolejne badanie drożności?

    I zastanawia mnie jeszcze jak długo od usunięcia cp i jajowodu trzeba odczekać przed badaniami drożności ? Jak długo Ty czekałaś? U mnie ginekolog zaleciła 3 miesiące …

    Oliwka91 lubi tę wiadomość

    ————————-
    Ona 35, cykle OK, hiperprolaktynemia czynnościowa
    On 38, słabe parametry. Czynnik męski, jako przyczyna niepowodzeń.

    preg.png

    Chłopiec 💙 termin 7.04.2024

    20 dpt 8833 prog 50.80
    17 dpt 3412 prog 59.60
    12 dpt 408.8 progr 53.07
    10 dpt bhcg 136.9 prog 30.46
    8dpt bhcg 58.1 prog 46.28

    VII transfer mrozaczka. Cykl naturalny.
    VI 2023 stymulacja Gameta, pobieranie jajeczek. 17 pobrano, 10 zaplodniono. IMSI-MSOME. Tylko jedna ❄️ 4BA. Transfer odroczony. Hiperka 🥲
    V 2022 CP, usunięcie jajowodu
    2016 naturalnie 👶🏼
  • Asia11 Autorytet
    Postów: 925 1117

    Wysłany: 5 czerwca 2022, 18:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anula91 wrote:
    Hej dziewczyny,
    Jestem w 3 ciąży
    Pierwsza książkowa, druga niestety pozamaciczna i 28 sierpnia zeszłego roku miałam ja usuwana laparoskopowo. Jajowod uratowany.
    Strasznie się boję że sytuacja się powtórzy, robiłam dwa razy betę:
    1. 38.46 a po 48h 2-gi wynik 129.30 czy daje mi to gwarancję, że jest ok?
    Boli mnie w miejscu po ciazy pozamacicznej, co prawda nie cały czas i nie jest to bol bardzo mocny, jednak mimo wszystko panikuje :(

    Ja przy pozamacicznych miałam dobre przyrosty.

  • Anetaaa7 Przyjaciółka
    Postów: 161 37

    Wysłany: 6 czerwca 2022, 01:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TyŚ wrote:
    A to nie jest tak, ze uposledzona czynność rzęsek czy niedrożność jajowodu na jakimś poziomie może powodować zwiększone ryzyko cp?
    Zainteresowałam mnie bo ja zostałam z jednym jajowodem i mój ginekolog kazał się wstrzymać ze staraniami 3 miesiące do momentu zagojenia wszystkiego i przed rozpoczęciem kolejnych zrobić badania plus drożność…A teraz to mam wątpliwości…
    Niestety badaniem sonoHSG można stwierdzić jedynie czy kontrast przez jajowód przejdzie. No chyba, że mamy na myśli zwykle hsg.

  • Anetaaa7 Przyjaciółka
    Postów: 161 37

    Wysłany: 6 czerwca 2022, 01:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TyŚ wrote:
    No właśnie ja tez mam zaleconą, bo ponoć proces zapalny który może powodować np zrosty czy niedrożność często dotyczy obydwu jajowodów… Mi ginekolog nic nie mówił ze pianka używana w sono hsg miałaby powodować jakiekolwiek uszkodzenia…

    Czyli ty Meggi miałaś zaleconą i lekarz mówił ze warto/trzeba..?
    Proces zapalny leczy się antybiotykami nie pianką! Przed ew badaniem drożności należy się przebadać żeby nie przenosić bakterii na drugi jajowód. W razie choroby leczy się też partner. Hsg sono to jedynie badanie diagnostyczne!

  • TyŚ Autorytet
    Postów: 1007 886

    Wysłany: 6 czerwca 2022, 09:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anetaaa7 wrote:
    Proces zapalny leczy się antybiotykami nie pianką! Przed ew badaniem drożności należy się przebadać żeby nie przenosić bakterii na drugi jajowód. W razie choroby leczy się też partner. Hsg sono to jedynie badanie diagnostyczne!

    Hej ale ja nigdzie nie napisałam że sono HSG służy do leczenia procesu zapalnego zastanawiałam się po prostu dlaczego maggie miała ponowne badanie wykonywany po sono HSG skoro ono nie wykazało żadnych nieprawidłowości :)

    Ja mam tylko jeden Jajowód i po prostu wolałabym żeby nie został uszkodzony w trakcie procesu diagnostycznego i tylko o to mi chodzi :)

    ————————-
    Ona 35, cykle OK, hiperprolaktynemia czynnościowa
    On 38, słabe parametry. Czynnik męski, jako przyczyna niepowodzeń.

    preg.png

    Chłopiec 💙 termin 7.04.2024

    20 dpt 8833 prog 50.80
    17 dpt 3412 prog 59.60
    12 dpt 408.8 progr 53.07
    10 dpt bhcg 136.9 prog 30.46
    8dpt bhcg 58.1 prog 46.28

    VII transfer mrozaczka. Cykl naturalny.
    VI 2023 stymulacja Gameta, pobieranie jajeczek. 17 pobrano, 10 zaplodniono. IMSI-MSOME. Tylko jedna ❄️ 4BA. Transfer odroczony. Hiperka 🥲
    V 2022 CP, usunięcie jajowodu
    2016 naturalnie 👶🏼
  • Anetaaa7 Przyjaciółka
    Postów: 161 37

    Wysłany: 6 czerwca 2022, 15:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TyŚ wrote:
    Hej ale ja nigdzie nie napisałam że sono HSG służy do leczenia procesu zapalnego zastanawiałam się po prostu dlaczego maggie miała ponowne badanie wykonywany po sono HSG skoro ono nie wykazało żadnych nieprawidłowości :)

    Ja mam tylko jeden Jajowód i po prostu wolałabym żeby nie został uszkodzony w trakcie procesu diagnostycznego i tylko o to mi chodzi :)
    Nie wiem dlaczego. Skoro Pani w ciążę zachodzi jest podstawą żeby twierdzić, że problem nie leży w drożności jajowodów. A co stwierdził lekarz wykonujacy laparoskopię?

  • TyŚ Autorytet
    Postów: 1007 886

    Wysłany: 6 czerwca 2022, 20:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Anetaaa7 wrote:
    Nie wiem dlaczego. Skoro Pani w ciążę zachodzi jest podstawą żeby twierdzić, że problem nie leży w drożności jajowodów. A co stwierdził lekarz wykonujacy laparoskopię?

    Lekarz wykonujący laparoskopię nic nie powiedział.
    Ale mój ginekolog (podobnie jak u maggie z forum) powiedział ze przed staraniami kolejnymi muszę zrobić drożność jajowodu który mi został - dwie laparoskopie mogły zaburzyć jego funkcje, moze być tez nie drożny.
    Jajowod (tak mi się wydaje) może być tez niedrożny w jakiejś konkretnej części wiec to chyba nie wyklucza zajścia w ciąże, a raczej utrudnia… tak mi się wydaje 🤔 aczkolwiek przekonuje mnie do badania drożności fakt ze jakoś proces zapalny po operacji mógł go np. „Zatkać”.

    ————————-
    Ona 35, cykle OK, hiperprolaktynemia czynnościowa
    On 38, słabe parametry. Czynnik męski, jako przyczyna niepowodzeń.

    preg.png

    Chłopiec 💙 termin 7.04.2024

    20 dpt 8833 prog 50.80
    17 dpt 3412 prog 59.60
    12 dpt 408.8 progr 53.07
    10 dpt bhcg 136.9 prog 30.46
    8dpt bhcg 58.1 prog 46.28

    VII transfer mrozaczka. Cykl naturalny.
    VI 2023 stymulacja Gameta, pobieranie jajeczek. 17 pobrano, 10 zaplodniono. IMSI-MSOME. Tylko jedna ❄️ 4BA. Transfer odroczony. Hiperka 🥲
    V 2022 CP, usunięcie jajowodu
    2016 naturalnie 👶🏼
  • Anetaaa7 Przyjaciółka
    Postów: 161 37

    Wysłany: 8 czerwca 2022, 20:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TyŚ wrote:
    Lekarz wykonujący laparoskopię nic nie powiedział.
    Ale mój ginekolog (podobnie jak u maggie z forum) powiedział ze przed staraniami kolejnymi muszę zrobić drożność jajowodu który mi został - dwie laparoskopie mogły zaburzyć jego funkcje, moze być tez nie drożny.
    Jajowod (tak mi się wydaje) może być tez niedrożny w jakiejś konkretnej części wiec to chyba nie wyklucza zajścia w ciąże, a raczej utrudnia… tak mi się wydaje 🤔 aczkolwiek przekonuje mnie do badania drożności fakt ze jakoś proces zapalny po operacji mógł go np. „Zatkać”.
    Być może wszystko wyglądało prawidłowo i nie ma podstaw by sadzić ze ten 2gi jajowód będzie niedrożny może warto podejsc i zapytać moze cos jest w protokole operacyjnym. Na ultrasonografię widać jedynie czy kontrast się przelewa przez jajowód żadnych zwężeń nie widać ani procesów zapalnych jest jeszcze zwykle hsg ale to proces bardziej inwazyjny.

  • Meggi110818 Autorytet
    Postów: 4390 3537

    Wysłany: 10 czerwca 2022, 18:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TyŚ wrote:
    A po tych dwóch miesiącach skąd decyzja ze kolejne badanie drożności?

    I zastanawia mnie jeszcze jak długo od usunięcia cp i jajowodu trzeba odczekać przed badaniami drożności ? Jak długo Ty czekałaś? U mnie ginekolog zaleciła 3 miesiące …

    Wiesz co, przeczucie, coś mi się dawało spokoju, miałam iui między nimi, oczywiście nic nie wyszło.
    Przez przypadek koleżanka powiedziała mi o tej drugiej metodzie i tak siedziało mi w głowie
    Poszłam do gina co robi drożność kontrastem i się zdecydowałam ma nią. Bolało niemiłosiernie. Zdziwiony był że przy sono, nic nie czułam, w sumie to nie wyskoczyła z w czasie przerwy w pracy 🤦🙈. Przy kontraście sama na monitorze widziałam, że za nic nie idzie.. I kolejny cykl i w ciąży byłam.
    Albo sono nie zadziało u mnie w ogóle, albo lekarz który robił był do du..y😅
    Ja miałam mtx, jajowody mam, ciąży nie namierzono nawet przy becie 1000. Więc ja 6 miechów muszę czekać, drożność będę miała w piątym

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 10 czerwca 2022, 18:55

    preg.png
  • Milan Przyjaciółka
    Postów: 62 32

    Wysłany: 11 czerwca 2022, 19:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jakie miałyście objawy cp?

  • Janinka Autorytet
    Postów: 605 264

    Wysłany: 11 czerwca 2022, 20:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Milan wrote:
    Jakie miałyście objawy cp?
    U mnie plamienie kilka dni po pozytywnym teście, do tego „jednorazowy” ból jakby okresowy jak rozpoczęło się plamienie. Poza tym nic. Nawet beta rosła w porządku (początkowo).

    14cs CP, ostał się 1 jajowód
    2cs po operacji
‹‹ 406 407 408 409 410 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Zagnieżdżenie zarodka - ile dni po stosunku? Jakie mogą być objawy zagnieżdżenia?

Czym jest i kiedy następuje zagnieżdżenie zarodka w macicy, ile dni po stosunku dochodzi do implantacji? Czy zagnieżdżenie zarodka można zaobserwować? Jakie objawy mogą towarzyszyć implantacji? 

CZYTAJ WIĘCEJ

8 rzeczy, które warto wiedzieć o diagnostyce endometriozy

Diagnoza endometriozy niekiedy trwa latami... Wszystko za sprawą niespecyficznych objawów, które daje to schorzenie. A jak wiadomo - im szybsza diagnoza, tym większa szansa na podjęcie efektywnego leczenia. Przeczytaj najważniejsze i najbardziej kluczowe rzeczy o diagnostyce endometriozy. 

CZYTAJ WIĘCEJ

14 najczęstszych pytań o Zespół Policystycznych Jajników (PCOS)

Na PCOS, czyli Zespół Policystycznych Jajników może cierpieć nawet 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Czy PCOS jest groźną chorobą? Jakie są najczęstsze przyczny PCOS? Czy Zespół Policystycznych Jajników jest uleczalny? Poznaj odpowiedzi na 14 najczęstszych pytań o PCOS.  

CZYTAJ WIĘCEJ