X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Poronienie Mutacja MTHFR 677C-T i PAI-1 4G
Odpowiedz

Mutacja MTHFR 677C-T i PAI-1 4G

Oceń ten wątek:
  • Ola1988 Autorytet
    Postów: 540 497

    Wysłany: 8 listopada 2021, 21:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Różova wrote:
    Hej, a możesz polecić tą lekarkę anioła? :)

    Oczywiscie calym sercem polecam dr Marzene Zaboklicka - Kurowska.
    Przyjmuje na Zelaznej, po prostu cudowna. Powiem szczerze, ze wizyta u niej dala mi nowe tchnienie.
    Dodatkowo szanuje zalecenia innych lekarzy, nie kloci sie z nimi, ma po prostu taki takt i spokoj, ktory chyba zaraża :)

    1 IUI - kwiecień 2022 ❌
    2 IUI - maj 2022 ✅

    21.05 - beta 31,6, progesteron 29,5
    27.05 - pierwsza wizyta ✊
    13.06 - jest ❤️

    Ja 👩 34
    PCOS, Hypoglikemia reaktywna
    Rozjechane cytokiny
    Czynnik V (R2) - homozygotyczny
    MTHFR C677T, A1298C, PAI - 1 4G/5G - heterozygotyczny
    KIR BX, brak 2DS3, 3DS1

    On 🧔31
    Wyniki nasienia - w granicach normy
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 listopada 2021, 21:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ola1988 wrote:
    Oczywiscie calym sercem polecam dr Marzene Zaboklicka - Kurowska.
    Przyjmuje na Zelaznej, po prostu cudowna. Powiem szczerze, ze wizyta u niej dala mi nowe tchnienie.
    Dodatkowo szanuje zalecenia innych lekarzy, nie kloci sie z nimi, ma po prostu taki takt i spokoj, ktory chyba zaraża :)
    Dlugo juz sie u niej leczysz, czy to byla tylko konsultacja jednorazowa?

  • Agni Koleżanka
    Postów: 42 0

    Wysłany: 8 listopada 2021, 22:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    czarneniebo wrote:
    Hej dziewczyny, jestem niecały miesiac po poronieinu chybionym( z tabletkami i zabiegiem).
    Zaszłam w ciąże bez problemu, brałam 2 miesiace przed folik.
    Lekarze oczywiscie nie kazali robić żadnych badań po poronieniu ale zrobiłam na trombofilie i oczywiście wyszła mi mutacja
    MTHFR_1298A>C Układ heterozygotyczny i PAI-1 4G Układ heterozygotyczny.

    W tym tygodniu zrobię jeszcze badania zespół antyfosfolipidowy, homocysteine, b12, białko s, białko c, badanie ana, toxoplasmoza,
    dziewczyny jakies wskazówki,porady..........mam metlik w głowie , co robić.?

    Hej, przykro mi z powodu Twojej straty... Ja sama przeszłam przez poronienie w tym roku i robiłam podobny zestaw badań co Ty. Wyszły mi te same mutacje co Tobie. Wydaje mi się, że lista badań jest ok, ale dziewczyny na głównym kanale 'Starając się ogólnie' zawsze na miesięcznych wątkach piszą na początku listę badań. Może sobie tam zerknij, żeby skontrolować :)
    Pewnie musiałabyś skonsultować swoje wyniki z jakimś lekarzem i opracować plan działania w przypadku kolejnej ciąży :) trzymaj się dzielnie.

  • Agni Koleżanka
    Postów: 42 0

    Wysłany: 8 listopada 2021, 22:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A sory, źle przeczytałam. Ja mam mthfr c667t, ale też hetero.

  • Ola1988 Autorytet
    Postów: 540 497

    Wysłany: 8 listopada 2021, 22:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Różova wrote:
    Dlugo juz sie u niej leczysz, czy to byla tylko konsultacja jednorazowa?

    Byla to pierwsza wizyta, ale zdecydowalam sie na jej dalsza opieke. Generalnie ona jest tez endokrynologiem, wiec dla niej ciaza zaczyna sie troche wcześniej niz bijące serce na usg.
    Wczesniej bylam pacjentka dosyc slawnej na tym forum profesor. W moim przypadku niestety bezskutecznie. Plus taki, ze leczenie profesor naprowadzila na dobrą sciezke.

    1 IUI - kwiecień 2022 ❌
    2 IUI - maj 2022 ✅

    21.05 - beta 31,6, progesteron 29,5
    27.05 - pierwsza wizyta ✊
    13.06 - jest ❤️

    Ja 👩 34
    PCOS, Hypoglikemia reaktywna
    Rozjechane cytokiny
    Czynnik V (R2) - homozygotyczny
    MTHFR C677T, A1298C, PAI - 1 4G/5G - heterozygotyczny
    KIR BX, brak 2DS3, 3DS1

    On 🧔31
    Wyniki nasienia - w granicach normy
  • czarneniebo Autorytet
    Postów: 1414 1584

    Wysłany: 8 listopada 2021, 23:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Agni wrote:
    Hej, przykro mi z powodu Twojej straty... Ja sama przeszłam przez poronienie w tym roku i robiłam podobny zestaw badań co Ty. Wyszły mi te same mutacje co Tobie. Wydaje mi się, że lista badań jest ok, ale dziewczyny na głównym kanale 'Starając się ogólnie' zawsze na miesięcznych wątkach piszą na początku listę badań. Może sobie tam zerknij, żeby skontrolować :)
    Pewnie musiałabyś skonsultować swoje wyniki z jakimś lekarzem i opracować plan działania w przypadku kolejnej ciąży :) trzymaj się dzielnie.




    Dziękuje i również Ci współczuję. Ja nie wiem dlaczego lekarze nie powiedza, może pani zrobić to czy tamto badanie....podpowiedziec coś.. Tylko, że tak się zdarza i tylw 🙄, nie wyobrażam sobie drugi raz tego przeżywać..a dla nich to nic..Zrobię te badania i pójdę do dobrego ginekologa. Jak byłam w ciąży poszłam prywatnie do gin i nie czułam się jakoś zaopiekowana..pozniej się wkurzylam, bo był strasznie chamski i nie widział serduszka. Poszłam na nfz wypytał mi się więcej niż ten za kasę, stwierdził, że poronienie zatrzymanie i dziwił się, że brałam folik i takie coś się stało. Byłam u niego na kontroli 3 dni temu i mówię, że głowa w ciąży mnie bardzo bolała i teraz też mnie boli i czy mam jakieś badania robić. A on, że nie, że z jego strony to wszystko a jak mnie boli głowa to mam iść do rodzinnego.🙄

    Można wiedzieć jaki Ty masz plan działania?

    ♀️96

    💔10.2021 poronienie zatrzymane 7/9 tc 💔

    ❌MTHFR 1298A>C hetero
    ❌PAI-1 4G hetero
    ❌Zespół antyfosfolipidowy
    ❌ANA 3 dodatnie

    💊 Pueria Duo, Acard 150
    💉 Neoparin 0,4

    eve
  • Limosa Autorytet
    Postów: 1345 553

    Wysłany: 9 listopada 2021, 12:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Limosa wrote:
    Cześć dziewczyny! No e znam się na mutacjach za bardzo, dlatego wpadłam tutaj.
    Mam mutacje MTHFR (ten A)-hetero oraz PAI-hetero. Jestem w 7 tc, pytałam lekarzy w dwóch klinikach niepłodności i nie mam brać heparyny.
    Dla spokoju zrobiłam na własną rękę badania i oto wyniki:

    Wyniki Wartości referencyjne
    Kwas foliowy M41 ↑ 18,43 ng/ml norma 3 — 17
    Witamina B12 O83 309,0 pg/ml norma 220,0 — 925,0 *
    Homocysteina 7,9 umol/l Wartości oczekiwane : Ciąża <10 dzieci poniżej 15 lat <10 dorośli 15-65 lat < 15 dorosli powyżej 65 lat < 20

    Czy jest ok?
    Biorę Pregnę Start na zmianę z Prenatal Uno, oba mają kombinację kwasu metylowanego i zwykłego. Rok-dwa lata temu robiłam badanie kwasu foliowego, brałam tylko folik, i norma też była delikatnie przekroczona.
    Czy coś jeszcze powinnam przebadać? Bardzo boję się poronienia.
    Dziewczyny, dorobiłam do tych badań antykoagulant toczniowy (jest ujemny) oraz białka.
    Białko C aktywność jest chyba ok: 109 przy normie 70-149.
    Białko S wolne mam 31,74 przy normie 64,20-125,80.
    Co mam zrobić w tej sytuacji? Czy jest ryzyko poronienia?
    Hematolog nie ma terminów do grudnia co najmniej, a moja ginekolog z kliniki niepłodności nie chciała nic dać na mutacje... Jeszcze teraz mam krwiaka i stosuję dopochwowo progesteron, nie wiem czy coś mogę w ogóle brać...

    3jgx90bvoj1fla1b.png
  • Ivanka93 Autorytet
    Postów: 5151 4760

    Wysłany: 9 listopada 2021, 14:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Limosa wrote:
    Dziewczyny, dorobiłam do tych badań antykoagulant toczniowy (jest ujemny) oraz białka.
    Białko C aktywność jest chyba ok: 109 przy normie 70-149.
    Białko S wolne mam 31,74 przy normie 64,20-125,80.
    Co mam zrobić w tej sytuacji? Czy jest ryzyko poronienia?
    Hematolog nie ma terminów do grudnia co najmniej, a moja ginekolog z kliniki niepłodności nie chciała nic dać na mutacje... Jeszcze teraz mam krwiaka i stosuję dopochwowo progesteron, nie wiem czy coś mogę w ogóle brać...

    Limosa na pai 1 faktycznie nie chcą dawać heparyny ale już niedobór białka s jest wskazaniem do jej brania widzialam że dziś masz wizytę koniecznie powiedz o tym lekarzowi a jak nie da Ci recepty to szukaj hematologa prywatnie chociażby online zeby dał zalecenia.

    🙋‍♀️31 & 🙋‍♂️33

    07.2020💔
    07.2021💔
    11.2021💔

    🩷 01.01.2023 🌈

    age.png
  • Limosa Autorytet
    Postów: 1345 553

    Wysłany: 9 listopada 2021, 14:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ivanka93 wrote:
    Limosa na pai 1 faktycznie nie chcą dawać heparyny ale już niedobór białka s jest wskazaniem do jej brania widzialam że dziś masz wizytę koniecznie powiedz o tym lekarzowi a jak nie da Ci recepty to szukaj hematologa prywatnie chociażby online zeby dał zalecenia.
    Dziś mam tylko USG na pakiet medyczny, więc nic ponad USG raczej się nie uda (raz byłam na USG i pytałam o zalecenia po, to lekarka odesłała mnie do lekarza prowadzącego, a ja takiego nawet nie miałam).

    3jgx90bvoj1fla1b.png
  • Agni Koleżanka
    Postów: 42 0

    Wysłany: 9 listopada 2021, 20:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    czarneniebo wrote:
    Dziękuje i również Ci współczuję. Ja nie wiem dlaczego lekarze nie powiedza, może pani zrobić to czy tamto badanie....podpowiedziec coś.. Tylko, że tak się zdarza i tylw 🙄, nie wyobrażam sobie drugi raz tego przeżywać..a dla nich to nic..Zrobię te badania i pójdę do dobrego ginekologa. Jak byłam w ciąży poszłam prywatnie do gin i nie czułam się jakoś zaopiekowana..pozniej się wkurzylam, bo był strasznie chamski i nie widział serduszka. Poszłam na nfz wypytał mi się więcej niż ten za kasę, stwierdził, że poronienie zatrzymanie i dziwił się, że brałam folik i takie coś się stało. Byłam u niego na kontroli 3 dni temu i mówię, że głowa w ciąży mnie bardzo bolała i teraz też mnie boli i czy mam jakieś badania robić. A on, że nie, że z jego strony to wszystko a jak mnie boli głowa to mam iść do rodzinnego.🙄

    Można wiedzieć jaki Ty masz plan działania?

    Pewnie, że można! :) chcę skonsultować moje wyniki krzepliwości z hematologiem, ponieważ mimo, że są w normie to niektóre, jak na przykład INR albo białko S są przy dolnej granicy. Chcę się też umówić z genetykiem, aby przegadać moje mutacje. Zaczęłam brać acard 150 mimo, że minęło już kilka dobrych dni od owulacji. Kupuję testy owulacyjne i zaczynam działania od przyszłego cyklu pełna nadziei :)

  • Agni Koleżanka
    Postów: 42 0

    Wysłany: 9 listopada 2021, 20:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Szukam też dobrego ginekologa w Krakowie, ale niestety do tej pory mi się nie udało. Trafiałam bardzo słabo, od takich którym zwyczajnie nie zależało, po takich, którzy byli niekompetentni niestety... Więc tutaj mój plan działania zakłada, że wkrótce trafię na takiego, który mnie dobrze pokieruje ;)

  • czarneniebo Autorytet
    Postów: 1414 1584

    Wysłany: 9 listopada 2021, 21:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Agni wrote:
    Szukam też dobrego ginekologa w Krakowie, ale niestety do tej pory mi się nie udało. Trafiałam bardzo słabo, od takich którym zwyczajnie nie zależało, po takich, którzy byli niekompetentni niestety... Więc tutaj mój plan działania zakłada, że wkrótce trafię na takiego, który mnie dobrze pokieruje ;)




    Super, mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć rzetelnego gin i wszystko dobrze się ułoży..😊🍀
    Zatem też się zapisze do hematologa i genetyka.

    ♀️96

    💔10.2021 poronienie zatrzymane 7/9 tc 💔

    ❌MTHFR 1298A>C hetero
    ❌PAI-1 4G hetero
    ❌Zespół antyfosfolipidowy
    ❌ANA 3 dodatnie

    💊 Pueria Duo, Acard 150
    💉 Neoparin 0,4

    eve
  • Agni Koleżanka
    Postów: 42 0

    Wysłany: 9 listopada 2021, 22:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    czarneniebo wrote:
    Super, mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć rzetelnego gin i wszystko dobrze się ułoży..😊🍀
    Zatem też się zapisze do hematologa i genetyka.
    Powodzenia! :))

  • Nowa12345 Debiutantka
    Postów: 8 3

    Wysłany: 9 listopada 2021, 22:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ivanka93 wrote:
    Limosa na pai 1 faktycznie nie chcą dawać heparyny ale już niedobór białka s jest wskazaniem do jej brania widzialam że dziś masz wizytę koniecznie powiedz o tym lekarzowi a jak nie da Ci recepty to szukaj hematologa prywatnie chociażby online zeby dał zalecenia.

    Dokładnie. Niedobór białka S to juz jedna z trombofilii. Przy ciąży heparyna refundowana 100%. Tylko chyba obowiązkowo trzeba powtórzyć to badanie na bialko za 3 miesiące (od pierwszego badania) zeby mieć refundacje.
    Mi tak powiedziało dwóch lekarzy. Powtórzyłam i wynik wyszedł taki sam jak za pierwszym. Od razu heparyna od pozytywnego testu.

  • jo_ana Autorytet
    Postów: 3658 3390

    Wysłany: 11 listopada 2021, 19:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny

    Zamówiłam sobie pakiet po poronieniu z testdna, ale mieszkam za granica wiec trochę to potrwa zanim wszystko dojdzie i otrzymam wyniki. Chciałam się dowiedzieć czy jeśli nie mam tych mutacji MTHFR i PAI to jest sens przyjmować metylowane formy witamin ? Chciałabym już zacząć je brać ale nie wiem czy jeśli nie mam tych mutacji to wtedy będą sie u mnie przyswajac ? Ktoś podpowie jak to wyglada ??

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 listopada 2021, 19:48

    🌱Rozpoczęcie starań 01/2021
    👼🏻 Poronienie 9/12 tc 11/2021

    ♀ 90’
    ✖️ AMH 9,89 | PAI 1 homo | MTHFR hetero | niedobór białka S wolnego 62% | podwyższony czynnik krzepnięcia VIII 169% | cienkie endometrium
    ✔️histeroskopia | CD138 poniżej 1/10 HPF

    ♂87’
    ✖️ Teratozoospermia morfo 0%
    ✔️ Ilość, ruch, fragmentacja DNA 11% , USG prawidłowe

    Moje ♡ 𝑊𝑒𝑟𝑜𝑛𝑖𝑘𝑎 04.2011
    ———————————————————
    Od 2023 KLINIKA W NL
    🔸 5 x stymulacja
    🔸 3 x IUI
    🍀 03/2024 IVF protokół krótki
    pobrano 31 🥚 zapłodniono 24, mamy 18 ❄️
  • czarneniebo Autorytet
    Postów: 1414 1584

    Wysłany: 11 listopada 2021, 20:21

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    jo_ana według mnie bez sensu brać zmetylowane witaminy skoro nie wiadomo czy masz te mutacje.

    Ja mam potwierdzone i jeszcze nie zaczęłam brać zrobię badania krwi kwas foliowy, białko S, białko c, zespół antyfosfolipidowy, homocysteina, B12, B6, badanie ANA żebym mogła jak najwięcej pokazać ginekologowi/hematologowi/genetykowi i obgadać jakiś plan działania..

    ♀️96

    💔10.2021 poronienie zatrzymane 7/9 tc 💔

    ❌MTHFR 1298A>C hetero
    ❌PAI-1 4G hetero
    ❌Zespół antyfosfolipidowy
    ❌ANA 3 dodatnie

    💊 Pueria Duo, Acard 150
    💉 Neoparin 0,4

    eve
  • Magda_Z Autorytet
    Postów: 311 170

    Wysłany: 12 listopada 2021, 06:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    jo_ana wrote:
    Cześć dziewczyny

    Zamówiłam sobie pakiet po poronieniu z testdna, ale mieszkam za granica wiec trochę to potrwa zanim wszystko dojdzie i otrzymam wyniki. Chciałam się dowiedzieć czy jeśli nie mam tych mutacji MTHFR i PAI to jest sens przyjmować metylowane formy witamin ? Chciałabym już zacząć je brać ale nie wiem czy jeśli nie mam tych mutacji to wtedy będą sie u mnie przyswajac ? Ktoś podpowie jak to wyglada ??

    Nawet jeśli masz mutacje ale wyniki homocysteiny, kwasu foliowego i witamin B są na dobrych poziomach to nie ma konieczności brania metylowanych witamin, bo Twój organizm może sobie dobrze radzić z metylacją i może przyswajać witaminy w "normalnej" formie. Z drugiej strony wiele preparatów ma metylowane witaminy i biorą je kobiety bez mutacji i też jest ok.
    Ja bym przed zmianą witamin zrobiła badania żeby sprawdzić czy przyswajasz niemetylowane.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 12 listopada 2021, 14:32

    starania o 👶 od 1.2020 🍀

    08.2021 - 16 tc 💔 Marysia 👼

    MTHFR C677T (homo)
    PAI-1 4G/5G (hetero)

    W końcu będzie dobrze 💚 jeśli jeszcze nie jest dobrze to znaczy, że to jeszcze nie koniec 💪
  • jo_ana Autorytet
    Postów: 3658 3390

    Wysłany: 12 listopada 2021, 08:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki dziewczyny, wyniki z krwi zrobię, ale dopiero jak będę w Polsce a nie wiem dokładnie kiedy. Mimo to nie chciałbym zatrzymywać się ze staraniami na ten czas i chcielibyśmy dalej próbować, stad moje pytanie o te witaminy czy to będzie przeszkadzać.

    🌱Rozpoczęcie starań 01/2021
    👼🏻 Poronienie 9/12 tc 11/2021

    ♀ 90’
    ✖️ AMH 9,89 | PAI 1 homo | MTHFR hetero | niedobór białka S wolnego 62% | podwyższony czynnik krzepnięcia VIII 169% | cienkie endometrium
    ✔️histeroskopia | CD138 poniżej 1/10 HPF

    ♂87’
    ✖️ Teratozoospermia morfo 0%
    ✔️ Ilość, ruch, fragmentacja DNA 11% , USG prawidłowe

    Moje ♡ 𝑊𝑒𝑟𝑜𝑛𝑖𝑘𝑎 04.2011
    ———————————————————
    Od 2023 KLINIKA W NL
    🔸 5 x stymulacja
    🔸 3 x IUI
    🍀 03/2024 IVF protokół krótki
    pobrano 31 🥚 zapłodniono 24, mamy 18 ❄️
  • Agni Koleżanka
    Postów: 42 0

    Wysłany: 12 listopada 2021, 18:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    jo_ana wrote:
    Dzięki dziewczyny, wyniki z krwi zrobię, ale dopiero jak będę w Polsce a nie wiem dokładnie kiedy. Mimo to nie chciałbym zatrzymywać się ze staraniami na ten czas i chcielibyśmy dalej próbować, stad moje pytanie o te witaminy czy to będzie przeszkadzać.

    Dzisiaj akurat czytałam artykuł na ten temat. Trochę jest tu to wytłumaczone: https://pantabletka.pl/metylowany-kwas-foliowy-i-mutacja-mthfr/

  • jo_ana Autorytet
    Postów: 3658 3390

    Wysłany: 12 listopada 2021, 20:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Agni też dzisiaj akurat trafiłam na ten artykuł.

    🌱Rozpoczęcie starań 01/2021
    👼🏻 Poronienie 9/12 tc 11/2021

    ♀ 90’
    ✖️ AMH 9,89 | PAI 1 homo | MTHFR hetero | niedobór białka S wolnego 62% | podwyższony czynnik krzepnięcia VIII 169% | cienkie endometrium
    ✔️histeroskopia | CD138 poniżej 1/10 HPF

    ♂87’
    ✖️ Teratozoospermia morfo 0%
    ✔️ Ilość, ruch, fragmentacja DNA 11% , USG prawidłowe

    Moje ♡ 𝑊𝑒𝑟𝑜𝑛𝑖𝑘𝑎 04.2011
    ———————————————————
    Od 2023 KLINIKA W NL
    🔸 5 x stymulacja
    🔸 3 x IUI
    🍀 03/2024 IVF protokół krótki
    pobrano 31 🥚 zapłodniono 24, mamy 18 ❄️
‹‹ 48 49 50 51 52 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Koronawirus a starania o dziecko i ciąża

Czy kobiety w ciąży mają większe ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy są w grupie ryzyka? Z jakim zagrożeniem wiąże się dla matki i dla rozwijającego się dziecka, zakażenie koronawirusem? Czy matka może przekazać swojemu nienarodzonemu dziecku wirusa? Czy dziecko może być zagrożone wadami rozwojowymi?

CZYTAJ WIĘCEJ

Metody leczenia endometriozy - techniki leczenia, skuteczność, koszty

Endometrioza jest w dalszym ciągu bardzo tajemniczą chorobą. Nic dziwnego, że zarówno diagnostyka, jak i leczenie nie należą do łatwych. Jakie metody stosuje się w zależności od postaci endometriozy? Na czym polegają? Czy są one skuteczne? Jakie czynniki zwiększają szanse na powodzenie leczenia operacyjnego? Czy leczenie endometriozy jest drogie? 

CZYTAJ WIĘCEJ

3 kluczowe płaszczyzny wsparcia męskiej płodności

Za problemy z płodnością w równym stopniu odpowiadają czynniki żeńskie, jak męskie. Jednak problemy z płodnością u mężczyzn w dalszym ciągu są większym tabu. Czas to zmienić! Jakie są najważniejsze i kluczowe płaszczyzny wsparcia męskiej płodności? Co w sytuacji, gdy wyniki nasienia nie napawają optymizmem? Które składniki są istotne w kontekście męskiej płodności? Wszystko wyjaśnia diagnosta laboratoryjny, seminolog - mgr anal. med. Piotr Nazarek. 

CZYTAJ WIĘCEJ