X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Problemy i komplikacje Hipotrofia- za małe dziecko
Odpowiedz

Hipotrofia- za małe dziecko

Oceń ten wątek:
  • Pysia89 Autorytet
    Postów: 504 301

    Wysłany: 5 stycznia 2018, 18:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej

    Jestem po USG,Mala ma 548 gram.
    Brzuszek 2 tyg mniejszy,glowka jakos tydzien a kosc udowa tylko 4dni.
    Mial ktos podobnie?
    A przeplywy dzis byly ok.
    Tylko czemu mam znowu skierowanie za 2 tyg na USG? Skoro gin nie kazala sie martwic...
    Za to slyszalam babke w recepcji jak mnie obgadywala ze mam bardzo drobne dziecko i nie tyje...
    Dolujace.

  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 5 stycznia 2018, 19:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    u mojej córci zaczęło sie od kości udowej- w 28 tyg kość odpowiadała 27 tyg. Od tamtej pory miałam w każdym tyg usg na przepływy a co 2 tyg usg pomiarowe. Główka zawsze była w normie, za to co raz do tylu był brzuszek i kość udowa.

    Ania-nowa lubi tę wiadomość

  • Justa87 Autorytet
    Postów: 1537 1074

    Wysłany: 6 stycznia 2018, 21:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mama88 moja urwina 2180g dl 50cm.początek 18tz 5750g 62cm dluga. Waga 10centyl,wzrost 25centyl.patrz na siatki(dobra apka moje dziecko niebieska ikonka)jesli nadrabia to jest ok ,do 2rz ma czas.wzrost jest wazniejszy niz waga u hipciow. Mozesz tez policzuc ile dziennie przybiera,do 3miesiecy ok 26-31g/dzien,pozniej zwalnia 18-21g na dzien.

    Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności jakie panują w naszych sercach...3 aniołki.
    CORCIA 06.09.17r.
  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 6 stycznia 2018, 22:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Justa87, na siatce centylowej w książeczce zdrowia moja córka oscyluje między 10 a 25 centylem z waga i wzrostem. Nie mam porównania jeśli chodzi o wzrost ile urosła bo nie wiem ile miała cm. Ściągnę ta aplikacje! A co do wagi to wydaje mi sie ze całkiem sporo przytyła a właściwie tego po niej nie widać jest taka drobna :/

  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 6 stycznia 2018, 23:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeśli chodzi o wzrost - czy hipcie raczej zostają na tych samych centylach czy nadrabiają na wyższe centyle?

  • Justa87 Autorytet
    Postów: 1537 1074

    Wysłany: 7 stycznia 2018, 09:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    U hipciow jest problem z wzrostemze, sporadycznie ale jednak....zapraszam na grupe na fb o hipotrofii, nie panietam dokladnej nazwy...jestem tam i duzo informacji mozna wyczytac:)

    Ania-nowa lubi tę wiadomość

    Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności jakie panują w naszych sercach...3 aniołki.
    CORCIA 06.09.17r.
  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 7 stycznia 2018, 16:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny a czy hipotrofii symetryczna oznacza ze waga, wzrost i rozmiar głowy sa proporcjonalnie na tym samym centyle? Pytam bo wszystko czego sie dowiedziałam wiem tylko z internetu nie od lekarzy. U mojej córki główka jest na 50 centyle a waga i wzrost powyżej 10 centyla.

  • Ania-nowa Autorytet
    Postów: 1246 511

    Wysłany: 7 stycznia 2018, 19:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Justa87 wrote:
    U hipciow jest problem z wzrostemze, sporadycznie ale jednak....zapraszam na grupe na fb o hipotrofii, nie panietam dokladnej nazwy...jestem tam i duzo informacji mozna wyczytac:)
    Hej też tam jestem:) jedna nazywa się HIPOTROFIA a druga NieWIELCY hipotrofia grupa dla dzieci poniżej 3 centyla (IUGR i SGA)

    ayka lubi tę wiadomość

  • Justa87 Autorytet
    Postów: 1537 1074

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 07:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ania wiem:)jakos przypadkowo wiem:)

    Ania-nowa lubi tę wiadomość

    Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności jakie panują w naszych sercach...3 aniołki.
    CORCIA 06.09.17r.
  • Sidney Autorytet
    Postów: 592 163

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 11:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mama88 wrote:
    Cześć Dziewczyny! Chce zapytać czy wasze hipcie nadrabiają wzrost i wagę? Urodziłam córeczkę waga 2680 nie wiem ile cm bo tu nie mierzą (UK)- poród wywołany ze względu na mała wagę, na ostatnim usg w 38 tyg prognozowali 2380g. W 7 tyg mierzona przez pielęgniarkę 54 cm 4200 waga. Martwię sie strasznie taka malutka dalej mi sie wydaje :/

    Dzieci urodzone jako donoszone z wagą powyżej 2500 g nie są hipotrofikami. Twoja córka hipciem nie jest. W 7 tyg z waga 4200 jest na 15 centylu. To jeszcze ok. Ona teraz zacznie szybko Ci przybierać. Urodziłam w 37 +5 z waga 2660 g. Dzień przed cc prognoza była na 2200 g. Odstąpiono od hipotrofi właśnie przez to, że waga była powyżej 2500 g. Teraz moja córka ma 20 miesięcy jest drobną dziewczynką. Waży 10 kg.

    Ania-nowa lubi tę wiadomość

  • Ania-nowa Autorytet
    Postów: 1246 511

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 11:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Justa87 wrote:
    Ania wiem:)jakos przypadkowo wiem:)
    Skąd jeśli mogę wiedzieć?:)

  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 15:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sidney - w papierach ze szpitala mam wpisana hipotrofie centyl 5.9

  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 15:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Martwię sie bo mój mąż jest wysoki 182 a ja 167 czy ona ma szanse nadgonić

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 20:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sidney wrote:
    Dzieci urodzone jako donoszone z wagą powyżej 2500 g nie są hipotrofikami. Twoja córka hipciem nie jest.
    Sidney, z definicji dziecko z hipotrofią to dziecko, którego masa ciała jest poniżej 10-tego percentyla standardowej krzywej masy ciała w zależności od wieku ciąży. W języku medycznym używa się jednak pojęć IUGR i SGA. Nawet dziecko, które waży ponad 2500g może być dotknięte IUGR, czyli zahamowaniem wzrostu, ogólnie określanym hipotrofią. Zahamowanie może bowiem wystąpić dopiero pod koniec ciąży, gdy dziecko ma już ponad 2500g, czyli dziecko, które docelowo mogło mieć 4kg, a rodzi się z wagą 2900g, bo przykładowo łożysko było niewydolne, także jest dzieckiem z IUGR, czyli w powszechnym rozumieniu dzieckiem z cechami hipotrofii. Terminem IUGR określa się także dziecko, którego tempo wzrostu z jakiegoś powodu nagle spowolniło z nieznanych przyczyn. Córka Mamy88 urodziła się z wagą na 5,9 centylu, czyli jest hipotrofikiem i tak też ma wpisane w wypisie ze szpitala.

    Ania-nowa lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 21:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mama88 wrote:
    Dziewczyny a czy hipotrofii symetryczna oznacza ze waga, wzrost i rozmiar głowy sa proporcjonalnie na tym samym centyle? Pytam bo wszystko czego sie dowiedziałam wiem tylko z internetu nie od lekarzy. U mojej córki główka jest na 50 centyle a waga i wzrost powyżej 10 centyla.
    Witaj Mamo88, hipotrofia symetryczna oznacza, że mniejsza masa dotyczy wszystkich części ciała płodu i dodatkowo temu wszystkiemu towarzyszy niedobór wzrostu, czyli całe dziecko jest symetrycznie mniejsze, wagowo i wzrostowo, widoczne jest to na USG przed 20-tym tygodniem. Czy symetrycznie każda część ciała, wzrost i rozmiar główki na tym samym centylu? Nie mam pojęcia :-) Częściej występuje hipotrofia asymetryczna, czyli mniejszy obwód brzuszka dziecka, podczas gdy kończyny, główka i reszta tułowia rozwijają się prawidłowo. Twój opis wskazuje, że u Twojej córeczki wystąpiła hipotrofia asymetryczna. Martwisz się o wzrost córki, musisz córkę regularnie mierzyć. U hipotrofików sprawdzanie wzrostu jest ważniejsze niż kontrola wagi. W 85% przypadków dzieci z hipotrofią nadrabiają wzrost do 4 roku życia, w 15% przypadków hipotrofia idzie w parze z niskorosłością. Leczy się je wtedy hormonem wzrostu. Podobnie jak Ania i Justa polecam obie grupy na Fb o hipotrofii. Jest tam masę pomocnych materiałów. Życzę zdrowia dla Ciebie i córeczki.

    Ania-nowa lubi tę wiadomość

  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 21:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    W szpitalu nic mi nie powiedzieli jakiego typu jest hipotrofia - jak już pisałam zaczęło sie od kości udowej a pózniej obwodu brzuszka natomiast głowa odpowiadała tygodniowi ciazy ( głowa cały czas na 50 centyle a brzuch i kość na koniec około 5 centyla) Jestem załamana najgorsze myśli przychodzą mi do głowy cały internet przeszukałam o ilu chorobach sie naczytałam... W szpitalu po porodzie powiedzieli ze dziecko jest zdrowe. Nie wiem już co mam o tym wszystkim myśleć.

  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 8 stycznia 2018, 22:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ayka - we wcześniejszych wpisach wyczytałam ze twoje dIecko tez urodziło sie z mała długością? Czy nadrobilo i w jakim czasie?

  • Sidney Autorytet
    Postów: 592 163

    Wysłany: 9 stycznia 2018, 08:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wg WHO waga dziecka po pierwszym tygoniu wynoszaca 2700 (czyli zakładamy ze dziecko jest donoszone nawet w 40 tyg) jest na 10 centylu. Czyli w szpitalu przypisali jej zły centyl. Była zdecydowanie powyżej 10 centyla, dlatego o hipotrofi nie można mówić.

    Mama 88 najważniejsze, że głowa jest na 50 cenytylu reszta może wynikać z błędu pomiaru.

  • Mama88 Przyjaciółka
    Postów: 69 27

    Wysłany: 9 stycznia 2018, 09:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie wydaje mi sie żeby złe ja zmierzyli dlaczego ze te odstępstwa utrzymywały sie cały czas na każdym usg. Fakt przy porodzie okazało sie ze waga wynosi 2680 a nie 2380 jak prognozowali, ale mimo wszystko była maleńka. I niepokoi mnie jej długość mam nadzieje ze nadrobi :(

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 9 stycznia 2018, 21:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mama88 wrote:
    Ayka - we wcześniejszych wpisach wyczytałam ze twoje dIecko tez urodziło sie z mała długością? Czy nadrobilo i w jakim czasie?
    Mamo88, tak, moja córeczka miała 46 cm, wagę 2280g, ponieważ sama mieszkam na wyspach (Irlandia, nie UK, ale system ten sam) wiesz jak tu jest z mierzeniem :-/ Ważą za każdym razem i robią to prawidłowo (nie sądzę, by zważyli Twoją córkę nieprawidłowo i nadali jej nieprawidłowy centyl), ale mierzyć już nie bardzo. Nie pamiętam kiedy córka wskoczyła na 50-ty centyl, ale jest na nim od dłuższego czasu, myślę, że miała poniżej roku. Wtedy też chodziła, więc łatwiej ją było zmierzyć na stojąco. Córka ma teraz 2 lata i 3 miesiące, wzrostu ma 89 cm (50 centyl) i wagę 11,3 kg (coś pomiędzy 10-tym a 25-tym centylem), główkę ma maleńką na 0.2 centylu. W Polsce 0.2 centyl nie istnieje, na Wyspach a i owszem. Wydaje mi się, że my mamy mimo wszystko inne standardy (pomimo WHO) i stąd Twoja córeczka została określona hipotrofikiem. Dodatkowo z tego co przeczytałam, już od 28 tygodnia regularnie były odstępstwa w pomiarach względem wieku ciąży i nie ma znaczenia waga końcowa, hipotrofik to również dziecko, którego tempo wzrostu z jakiegoś powodu nagle spowolniło w ostatnich tygodniach ciąży. I przypuszczam, że z tego powodu Twoja córka ma wpisaną hipotrofię. Nie doczytałam, ale w jakim wieku jest Twoja córeczka?

    inessa lubi tę wiadomość

‹‹ 52 53 54 55 56 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Planowanie ciąży, czyli o tym jakie badania przed ciążą warto wykonać

Planowanie ciąży to ważny moment w życiu każdej kobiety. Zastanawiasz się jakie badania przed ciążą warto wykonać? A może warto pomyśleć o dodatkowych szczepieniach? Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zdrową, szczęśliwą ciążę? Przeczytaj, które szczepienia musisz zrobić jeszcze przed rozpoczęciem starań, a które spokojnie możesz zrobić nawet będąc już w ciąży. 

CZYTAJ WIĘCEJ

TOP 10 nowinek technologicznych w dziedzinie wspierania płodności, których nie możesz przegapić

Czy sztuczna inteligencja może wspierać płodność i zwiększać szanse na zajście w ciążę? Czy wirtualna rzeczywistość może być antidotum na problemy emocjonalne w trakcie przedłużających się starań o dziecko? Jak nowoczesne rozwiązania, aplikacje, gadżety mogą pomagać parom, które marzą o rodzicielstwie? Zebraliśmy dla Was 10 nowinek technologicznych, które mogą w znaczący sposób przybliżyć Was do spełnienia marzenia...

CZYTAJ WIĘCEJ

7 sposobów jak przetrwać przesilenie wiosenne i jak szybko zajść w ciążę!

Przesilenie wiosenne dla wielu kobiet jest trudnym okresem przejściowym, kiedy mogą pojawiać się problemy ze snem, nadmiernym zmęczeniem, brakiem energii, czy obniżoną koncentracją. Wszystko to może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną i kobiecą płodność. Jak w tym czasie przygotować się do ciąży? Jakie są skuteczne sposoby na poprawę płodności? Jak szybko zajść w ciążę, wprowadzając proste nawyki do codziennego stylu życia?

CZYTAJ WIĘCEJ