X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Dziewczyny z rocznika '86 starające się o pierwsze dziecko :)
Odpowiedz

Dziewczyny z rocznika '86 starające się o pierwsze dziecko :)

Oceń ten wątek:
  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 19:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wow, Eklerko - bardzo dziękuję za informacje!!! :)

    Nie wiedziałam o tych wszystkich objawach. Nie mam może znacznego odchyłu, ale zważyłam u siebie większe zmęczenie, senność i szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego. Do tego opuchnięcie palców. Może to dlatego, bo nie zawsze tak miałam. Zbadam TSH ponownie i się wszystkiego dowiem.

    Tyle że ta dobra endokrynolog ma terminy na...wrzesień. I to prywatnie!!!
    Eklerka wrote:
    Dzięki, to teraz muszę znaleźć lekarza, którego naciągnę na skierowanie :D

    Ewik, odwrotnie :)
    Nadczynność - utrata wagi
    Niedoczynność - przyrost wagi :)

    Niedoczynność tarczycy może być wywołana chorobami samej tarczycy - wtedy mówimy o niedoczynności pierwotnej oraz chorobami przysadki i podwzgórza- wtedy jest to odpowiednio niedoczynność wtórna i trzeciorzędowa. Najczęstsze przyczyny niedoczynności tarczycy to zapalenia tarczycy (bardzo często w przebiegu zapalenia autoimmunologicznego Hashimoto), niedobór jodu, stosowanie niektórych leków, stan po operacji tarczycy i jej całkowitym lub częściowym wycięciu, hipoplazja tarczycy. Niedoczynność tarczycy może być też wrodzona. Poza tym może pojawić się ona w zespole niedoczynności przysadki oraz chorobach podwzgórza.

    Jakie są zatem poziomy hormonów? Zmniejszony jest poziom tyroksyny, poziom trójjodotyroniny może być prawidłowy lub zmniejszony. Poziom TSH w niedoczynności pierwotnej jest wysoki, zaś we wtórnej i trzeciorzędowej- niski. Inne badania, które w połączeniu z obrazem klinicznym, mogą skłaniać lekarza do postawienia rozpoznania niedoczynności tarczycy, to podwyższony poziom cholesterolu, USG oraz ekg. Typowe objawy niedoczynności to senność, spowolnienie i zmniejszenie tolerancji wysiłku. Skóra chorych jest sucha, szorstka, zimna, włosy mają skłonność do wypadania, a paznokcie do łamania się. Pacjenci skarżą się na uczucie chłodu, zaparcia, przyrost masy ciała. Lekarz w badaniu często stwierdza tzw. obrzęk podskórny (obrzęk śluzowaty) - dochodzi do pogrubienia rysów twarzy, obrzęku powiek, dłoni. Poza tym zwolniona jest czynność serca, spłycone są oddechy, głos jest matowy, ochrypły.

    Nadczynność tarczycy jest to stan, w którym zazwyczaj poziom hormonów tarczycy jest wysoki, zaś poziom TSH jest niski. U pacjenta obserwowane są bardzo charakterystyczne objawy. Człowiek z nadczynnością tarczycy jest zwykle bardzo drażliwy, nerwowy, niespokojny. Ma problem ze skupieniem uwagi, co często uniemożliwia mu normalną pracę czy naukę.. Poza tym chory skarży się na bezsenność, osłabienie i męczliwość mięśni. Skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona, wilgotna, ciepła, pacjent bardzo się poci. Charakterystyczna jest także biegunka, utrata masy ciała oraz kołatania serca.

    Ja już w swoim życiu przerabiałam TSH na poziomie 4,7. Dostałam wówczas Letrox 50, po roku dawkę zmniejszyłam do 1/4 tabletki i w końcu endokrynolog kazał mi odstawić leki, a TSH wahało się w granicach 1-2 :) Zanim rozpoczęłam leczenie miałam wszystkie objawy niedoczynności, niestety :( Włosy wyłaziły mi garściami i mogłam spać całymi dniami, a i tak czułam się jakbym tonę węgla przerzuciła. Po zbiciu TSH, wszystkie objawy ustąpiły :) Minął 3 rok od odstawienia leków i TSH nadal mam po środku normy, choć jak na staraczkę, nieco za wysoki.
    Więc Ida spokojnie, trafisz do endokrynologa i szybko się z tym upora :)

    Ewik lubi tę wiadomość

  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 19:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Szpilko wyniki całkiem dobre :) Gratulacje :)

    A dlaczego rodzinny może mi dać skierowanie tylko na TSH? A te wszystkie ft3 itd nie??

  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 19:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ida spróbuj się do niej wbić coś pościemniej i myślę,że Cię przyjmie no przecież nie będziesz czekać do września. Albo udaj się do Twojego ginekologa być może on by coś zaradził polecił kogoś.

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 20:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ida wrote:
    Szpilko wyniki całkiem dobre :) Gratulacje :)

    A dlaczego rodzinny może mi dać skierowanie tylko na TSH? A te wszystkie ft3 itd nie??

    Rodzinny mało kiedy daje skierowanie na badania hormonów kobiecych, sama się kiedyś nad tym zastanawiałam, moja rodzinna mi nie chciała dać skierowania do Endokrynologa bo powiedziała,że jak chodzę prywatnie do Ginekologa to ona może mi wypisać. A badania to mi wprost powiedziała,że muszę prywatnie zrobić.

    Może dlatego dają na TSH bo to jest tak jakby główny hormon a FT3,FT4 i przeciwciała to już takie rozszerzenie.

    Jakby Ci się udało zdobyć skierowanie to poproś jeszcze od razu na Prolaktynę :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 kwietnia 2014, 20:05

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 20:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Oho, no to widzę, że będą problemy... Postaram się u rodzinnego o te badania, ale jak nie da to zrobię prywatnie.

    A co do tej lekarki to nie da do niej wciasnąć, bo rejestracja tylko telefonicznie.. Tak więc odpada. No nie będę czekała do września. Mój gin ma takie poejście, że jeszcze za wcześnie na jakieś badania, więc pewnie będzie się mnie śmiał, że panikę sieję. Znajdę innego endo, który będzie miał lepsze terminy. Przecież to są lekarze i na czym jak na czym, ale na zwykłym TSH powinni się wszyscy znać, no nie :)
    Ewik wrote:
    Rodzinny mało kiedy daje skierowanie na badania hormonów kobiecych, sama się kiedyś nad tym zastanawiałam, moja rodzinna mi nie chciała dać skierowania do Endokrynologa bo powiedziała,że jak chodzę prywatnie do Ginekologa to ona może mi wypisać. A badania to mi wprost powiedziała,że muszę prywatnie zrobić.

    Może dlatego dają na TSH bo to jest tak jakby główny hormon a FT3,FT4 i przeciwciała to już takie rozszerzenie.

    Jakby Ci się udało zdobyć skierowanie to poproś jeszcze od razu na Prolaktynę :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 kwietnia 2014, 20:14

  • szpilka Autorytet
    Postów: 3844 2653

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 20:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TSH jest w koszyku świadczeń na nfz, które może zlecić rodzinny a te ft3/ft4 i inne już nie, na te badania skierowanie może dać endo, ale tylko jeśli wizyta jest na nfz

    co do wizyty we wrzesniu to ja poszłam najpierw do endo który miał szybko terin, żeby dostać leki na tarczycę bo na wizyte prywtanie u babki, która jest podobno dobra czekam 3 miesiące

    Ida lubi tę wiadomość

    17u9i09kee501cvj.png
    relgzbmhgbzxq515.png
    Aniołek listopad 2013
  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 20:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    szpilka wrote:
    TSH jest w koszyku świadczeń na nfz, które może zlecić rodzinny a te ft3/ft4 i inne już nie, na te badania skierowanie może dać endo, ale tylko jeśli wizyta jest na nfz

    co do wizyty we wrzesniu to ja poszłam najpierw do endo który miał szybko terin, żeby dostać leki na tarczycę bo na wizyte prywtanie u babki, która jest podobno dobra czekam 3 miesiące
    A, no to już rozumiem. Tak więc i tak czeka mnie badanie prywatnie. No ok, spoko, zrobię je.
    Teraz tylko muszę znaleźć jakiegoś endo prywatnie, bo na nfz mogę zapomnieć, terminy za kilka miesięcy... A ja chyba potrzebuję tylko tego leku i dawkowania...

  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 20:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ida dokładnie teraz najważniejsze jest dostac leki i odpowiednie dawkowanie a wszystko po malu wroci do normy. Pewnie dostaniesz Euthyrox albo Letrox to sa tanie leki wiec nie bedziesz placic kosmicznych kwot. I sie nie stresuj bo bedzie dobrze Kochana nie jedna z Nas ma problemy z tarczyca ale jest to do przejscia.

    Ida lubi tę wiadomość

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 20:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja na wizyte na NFZ czekalam 9 miesiecy mialam zamiar isc profilaktycznie ale miedzy czasie wyszla moja wizyta u Gina wzgledem bardzo zlego samopoczucia itp.objawow i tarczyca wyszla juz w pazdzierniku i ona mi zapisala leki bo zrobila specjalizacje z endokrynologi ale na ta wizyte na NFZ poszlam bo ma bardzo dobre opinie i chcialam skonsultowac czy dobrze jestem prowadzona i zawsze stowa w portfelu zostaje.

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 20:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ewik Dziękuję Ci :) To prawda, nie ma powodów do paniki, bo nie mam jakiegoś kosmicznego wyniku. Jutro (albo nie bo nie będę miała czasu) bądź w piątek znajdę jakiegoś endo, który ma bliższe teminy, a wcześniej zrobię te badania. No trudno, dam te 120 zł (i tak myślę, że to nie jest aż tak dużo) i pewnie wszystko się wyjaśni.

    Boję się jednak trochę, że lekarz może nic mi nie dać na tą tarczycę (o ile potwierdzi się ten wynik) bo niby jest w normie... No ale zobaczymy.

    Raz jeszcze dziękuję dziewczyny za informacje i wsparcie <3
    Jesteście kochane :)

  • Eklerka Autorytet
    Postów: 1330 1252

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 20:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dokładnie, tabletki Ci to szybko zbiją :) Ja trafiłam z wynikiem TSH 4,7 i dostałam zalecenie 1 tabletka Letrox 50. Po miesiącu TSH spadło do 4, a po 3 miesiącach endokrynolog kazała mi zmniejszyć dawkę do 1/2 tabletki, bo TSH za bardzo spadło. Po pół roku TSH miałam po środku normy i łykałam 1/4 początkowej dawki. Teraz bez leków mam TSH na takim samym poziomie jak przy Letroxie, ale u mnie stwierdzono niedoczynność wywołaną przez niedobór jodu :) Naczytałam się informacji, że sól podnosi ciśnienie i najlepiej ją ograniczyć, więc głupia odstawiłam ją zupełnie na 5 miesięcy :D Pojawiły się objawy niedoczynności, no ale czekałam na wizytę u endo przez 3 miesiące (prywatnie :D), więc niedobór się pogłębiał :D
    A za Letrox płaciłam coś ok. 5zł, teraz pewnie są ciut droższe :)
    Ida, powiedz lekarzowi, że starasz się o dziecko :) Dla staraczek nie powinno przekraczać 2 :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 kwietnia 2014, 20:59

    Ida lubi tę wiadomość

    5fjzaeq.png
    6d4a1fa03ada290f9163e68d0b61b673.png
  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję Eklerko :)

    Oj, co to za terminy u lekarzy?! Ja rozumiem, że na nfz trzeba czekać. Ale prywatnie kilka miesięcy??? Masakra...
    Eklerka wrote:
    Dokładnie, tabletki Ci to szybko zbiją :) Ja trafiłam z wynikiem TSH 4,7 i dostałam zalecenie 1 tabletka Letrox 50. Po miesiącu TSH spadło do 4, a po 3 miesiącach endokrynolog kazała mi zmniejszyć dawkę do 1/2 tabletki, bo TSH za bardzo spadło. Po pół roku TSH miałam po środku normy i łykałam 1/4 początkowej dawki. Teraz bez leków mam TSH na takim samym poziomie jak przy Letroxie, ale u mnie stwierdzono niedoczynność wywołaną przez niedobór jodu :) Naczytałam się informacji, że sól podnosi ciśnienie i najlepiej ją ograniczyć, więc głupia odstawiłam ją zupełnie na 5 miesięcy :D Pojawiły się objawy niedoczynności, no ale czekałam na wizytę u endo przez 3 miesiące (prywatnie :D), więc niedobór się pogłębiał :D
    A za Letrox płaciłam coś ok. 5zł, teraz pewnie są ciut droższe :)
    Ida, powiedz lekarzowi, że starasz się o dziecko :) Dla staraczek nie powinno przekraczać 2 :)

  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nic sie nie boj Iduś bo ja miałam w pazdzierniku TSH 4,49 przy normie w moim lab.4,30 i odrazu dostalm leki bo byla za duza zdecydowanie przy staraniach i musielismy 2 cykle odpuscic zeby dobrac leki i zeby wykonac tez szereg innych badan ale wszystko sie ladnie prostuje wiec mysle,ze spokojnie Ci zapisze mimo wszystko.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 kwietnia 2014, 21:08

    Ida lubi tę wiadomość

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Eklerka Autorytet
    Postów: 1330 1252

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ano... Polska to dziki kraj...
    Mój ojciec miał zleconą operację oka - tracił wzrok i wymagał PILNEJ operacji. W klinice termin operacji wyznaczono mu za 2 lata z hakiem ;) To co tu dopiero mówić o wizytach u specjalistów :D

    5fjzaeq.png
    6d4a1fa03ada290f9163e68d0b61b673.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Eklerka w tym momencie Letrox kosztuje 6,50 do 7 zl za opakowanie :)

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Eklerka wrote:
    Ano... Polska to dziki kraj...
    Mój ojciec miał zleconą operację oka - tracił wzrok i wymagał PILNEJ operacji. W klinice termin operacji wyznaczono mu za 2 lata z hakiem ;) To co tu dopiero mówić o wizytach u specjalistów :D
    O matko... Bez komentarza...

  • Ida Autorytet
    Postów: 5781 5906

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ewik wrote:
    Nic sie nie boj Iduś bo ja miałam w pazdzierniku TSH 4,49 przy normie w moim lab.4,30 i odrazu dostalm leki bo byla za duza zdecydowanie przy staraniach i musielismy 2 cykle odpuscic zeby dobrac leki i zeby wykonac tez szereg innych badan ale wszystko sie ladnie prostuje wiec mysle,ze spokojnie Ci zapisze mimo wszystko.
    Mam nadzieję, że będzie dobrze :) Tak jak mówisz lek jest tani więc nie szarpnie. Gorzej z regularnym monitorowaniem poziomu TSH. No ale to trzeba przełknąć.

  • Eklerka Autorytet
    Postów: 1330 1252

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    TSH nie jest drogie, a ft3 i ft4 można robić raz na jakiś czas :)
    Ja już zmykam, bo TVN na mnie czeka :D Spokojnej nocki dziewczynki :)

    Ida lubi tę wiadomość

    5fjzaeq.png
    6d4a1fa03ada290f9163e68d0b61b673.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja tez nie bylam zachwycona regularnoscia badan ale dla dobra sprawy wszystko sie przelknie nawet pobieranie krwi bardzo czesto :)

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
  • Ewik Autorytet
    Postów: 2293 1385

    Wysłany: 2 kwietnia 2014, 21:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dobranoc Eklerka :) kolorowych snow

    mhsv2n0ahsxqjiji.png
‹‹ 131 132 133 134 135 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

7 zaskakujących rzeczy, o których możesz się dowiedzieć prowadząc kalendarz owulacji OvuFriend

Wydaje Ci się, że działanie kalendarza owulacji sprowadza się tylko do wyznaczania dni płodnych i terminu owulacji? Nic bardziej mylnego! Podczas prowadzenia obserwacji w kalendarzu OvuFriend możesz dowiedzieć się o rzeczach, które wspomogą Twoje starania o dziecko. Poznaj 7 zaskakujących rzeczy, o których możesz się dowiedzieć prowadząc kalendarz dni płodnych! 

CZYTAJ WIĘCEJ

Zespół Policystycznych Jajników – objawy PCOS, leczenie podczas starania o dziecko

Zespół Policystycznych Jajników również znane jako PCOS lub Policystyczne Jajniki, to jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet. Jakie są objawy PCOS? Jak wygląda proces diagnozy i leczenia? I najważniejsze jak PCOS wpływa na płodność i starania o dziecko. 

CZYTAJ WIĘCEJ

100% nauki, czyli badania i rozwój w OvuFriend!

OvuFriend to jedna z nielicznych aplikacji na rynku, których działanie opiera się na wieloletnich pracach badawczo-rozwojowych, a jej skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi. Od 10 lat najlepszej klasy naukowcy i lekarze pracują nad tym, aby OvuFriend z najwyższą wiarygodnością analizowało cykl miesiączkowy, wyznaczało dni płodne, owulację i miesiączkę. W rezultacie wielu badań naukowych system OvuFriend uczy się płodności każdej kobiety, jej indywidualnych cech, trendów i zależności w cyklu. 

CZYTAJ WIĘCEJ