X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Krakowianki starające się o dziecko.
Odpowiedz

Krakowianki starające się o dziecko.

Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 4 lipca 2023, 23:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tolala wrote:
    U mnie też heparyna ma być włączona od pozytywnego testu (wg Pani Doktor ginekolog). Też mam metformine (glucophage). Dzięki Dziewczyny za Wasze odpowiedzi :)

    Selina, w takim razie pilnuj metforminy, może akurat pomoże :)

    Trzymam za Was kciuki :)
    Jutro się wybieram się USG w kierunku endoteriozy, zobaczymy co tam wyjdzie 😏
    Metki pilnowałam od marca, ostatnio tak średnio, bo nie mam bezpośrednich wskazań (endo przepisał mi bardziej profilaktycznie i że mam kilka objawów IO), no ale trzeba będzie się przypilnować

  • Tolala Znajoma
    Postów: 23 3

    Wysłany: 5 lipca 2023, 16:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    Jutro się wybieram się USG w kierunku endoteriozy, zobaczymy co tam wyjdzie 😏
    Metki pilnowałam od marca, ostatnio tak średnio, bo nie mam bezpośrednich wskazań (endo przepisał mi bardziej profilaktycznie i że mam kilka objawów IO), no ale trzeba będzie się przypilnować

    U mnie na zwykłym USG nie było widać ogniska endometriozy :( ani żadnych zrostów :(

    Daj znać po tym USG czy coś znaleźli :)

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 5 lipca 2023, 23:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tolala wrote:
    U mnie na zwykłym USG nie było widać ogniska endometriozy :( ani żadnych zrostów :(

    Daj znać po tym USG czy coś znaleźli :)
    Owszem. Znalazł doktor ogniska endometriozie i adenomioze... Oprócz tego 2 mięśniaki (nie groźne ponoć). Tak więc tak 🥴 wskazanie do in vitro mam większe teraz niż sam wiek (za chwilę kończę 37 lat). Narazie nie podjęliśmy żadnej decyzji

  • Tolala Znajoma
    Postów: 23 3

    Wysłany: 6 lipca 2023, 17:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    Owszem. Znalazł doktor ogniska endometriozie i adenomioze... Oprócz tego 2 mięśniaki (nie groźne ponoć). Tak więc tak 🥴 wskazanie do in vitro mam większe teraz niż sam wiek (za chwilę kończę 37 lat). Narazie nie podjęliśmy żadnej decyzji

    Ojej... ☹️

    Czy zaproponowano Ci histeroskopie i laparoskopie, żeby to wszystko usunąć w cholerę? ☹️

    U mnie też ta adenomioza na przedniej ścianie macicy - tu mi powiedziano że ona bardzo nie przeszkadza, jak tam się zagnieździ zarodek to trzeba dać większe dawki progesteronu i tyle.

  • Allende Autorytet
    Postów: 1106 562

    Wysłany: 8 lipca 2023, 21:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    Owszem. Znalazł doktor ogniska endometriozie i adenomioze... Oprócz tego 2 mięśniaki (nie groźne ponoć). Tak więc tak 🥴 wskazanie do in vitro mam większe teraz niż sam wiek (za chwilę kończę 37 lat). Narazie nie podjęliśmy żadnej decyzji

    Nie wahajcie się Selina, naprawdę to in vitro to nic takiego. Nawet nie odczujesz różnicy. Nie wiesz jak bardzo żałuję że nie poszłam w to wcześniej, tyle lat straconych. A każdy rok na wagę złota, zaufaj.
    I zobacz, diagnozę masz, ale nie z programu 😉 Gdybyś na własną rękę nie poszła na to USG to jeszcze trochę czasu by ci uciekło na niczym....

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 8 lipca 2023, 23:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Allende wrote:
    Nie wahajcie się Selina, naprawdę to in vitro to nic takiego. Nawet nie odczujesz różnicy. Nie wiesz jak bardzo żałuję że nie poszłam w to wcześniej, tyle lat straconych. A każdy rok na wagę złota, zaufaj.
    I zobacz, diagnozę masz, ale nie z programu 😉 Gdybyś na własną rękę nie poszła na to USG to jeszcze trochę czasu by ci uciekło na niczym....
    Myślę, że to poważna decyzja a nie nic takiego... 😉 Nie odczuję różnicy między czym? Między naturalnymi staraniami?
    Staram się długo i wiem, że to ostatni dzwonek może być, ale wiem też jak wyglądają procedury przygotowania do ivf. U jednych to pyk stymulacja, ładnie rosną pęcherzyki, punkcja i transfer a u innych przebieg jest cięższy i muszę brać pod uwagę wszystko. Więc nie, to nie jest łatwa decyzja, ale jest na tapecie .
    Edit: to prawda, że diagnoza tylko dzięki mojej dociekliwości, bo nie dawały mi spokoju pewne bóle... więc przeczucie mnie nie myliło. To co mam z programu to inne badania za które normalnie też musiałabym zabulic i to nie mało no i cała wirusologia, która jeśli byśmy podchodzili do ivf to mamy już gotową

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 8 lipca 2023, 23:58

  • Allende Autorytet
    Postów: 1106 562

    Wysłany: 9 lipca 2023, 21:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    Myślę, że to poważna decyzja a nie nic takiego... 😉 Nie odczuję różnicy między czym? Między naturalnymi staraniami?
    Staram się długo i wiem, że to ostatni dzwonek może być, ale wiem też jak wyglądają procedury przygotowania do ivf. U jednych to pyk stymulacja, ładnie rosną pęcherzyki, punkcja i transfer a u innych przebieg jest cięższy i muszę brać pod uwagę wszystko. Więc nie, to nie jest łatwa decyzja, ale jest na tapecie .
    Edit: to prawda, że diagnoza tylko dzięki mojej dociekliwości, bo nie dawały mi spokoju pewne bóle... więc przeczucie mnie nie myliło. To co mam z programu to inne badania za które normalnie też musiałabym zabulic i to nie mało no i cała wirusologia, która jeśli byśmy podchodzili do ivf to mamy już gotową

    Decyzja może i jest poważna, ale cały przebieg procedury...ja się czułam jak w trakcie dalszych badań. Punkcja jak histeroskopia a transfer jak biopsja endometrium. W międzyczasie jakieś przytulanki z partnerem i naprawdę ciężko odczuć wielką różnicę. Równie dobrze mogło pyknąć naturalnie pomiędzy wspomnianymi wyżej badaniami 😉 Oczywiście tak jak piszesz, może być różnie ze stymulacją itd ale równie dobrze może być nadal pod górkę przy próbach naturalnych, więc stresu chyba ciężko uniknąć.
    A co do programu...zanim się zdecydujecie na ivf to wszystkie badania będą potrzebne świeże. Ja wirusologię i inne musiałam powtarzać między stymulacją/punkcją a transferem, więc terminy ważności nie są długie.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 9 lipca 2023, 22:06

    Selina lubi tę wiadomość

  • Tolala Znajoma
    Postów: 23 3

    Wysłany: 11 lipca 2023, 19:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Krakus wrote:
    Hej Dziewczyny, czy któraś z Was ma informację, czy IUI w Programie robią tylko od poniedziałku do piątku, czy w weekendy też?
    Monitoring przed IUI mam w piątek, jestem ciekawa, co tam się dzieje i czy coś wyrosło na 1 tabletce letrozolu 🙌, wcześniej 2 cykle brałam po 2 tabletki.

    Hej :)

    Z tego co mi mówił lekarz z tego szpitala to tylko od poniedziałku do piątku niestety :(

    Krakus lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 11 lipca 2023, 19:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Krakus wrote:
    Hej Dziewczyny, czy któraś z Was ma informację, czy IUI w Programie robią tylko od poniedziałku do piątku, czy w weekendy też?
    Monitoring przed IUI mam w piątek, jestem ciekawa, co tam się dzieje i czy coś wyrosło na 1 tabletce letrozolu 🙌, wcześniej 2 cykle brałam po 2 tabletki.
    Oczywiście że tylko w tygodniu.
    Czemu teraz zmienili Ci dawkowanie na mniejsze?

    Krakus lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 15 lipca 2023, 14:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Krakus wrote:
    Hej, dla dziewczyn przygotowujących się do inseminacji w SU na NFZ. U mnie wyglądało to tak, że miałam stymulację 3-7 dc letrozolem, w 10 dc monitoring, dostałam receptę na Ovitrelle, a w 13 dc mam planowaną inseminację. Mam przyjść najpierw na monitoring z zastrzykiem Ovitrelle i jeśli pęcherzyk nadal będzie, to podadzą zastrzyk, a mąż pójdzie oddać nasienie. Od monitoringu do inseminacji ma to trwać 2.5-3h. Mogą na ten dzień wystawić zwolnienie lekarskie.
    Na minus na pewno jest fakt, że nie chcą drukować wyników badań z krwi, nie dają zdjęć USG, ani żadnych dokumentów. Ja będę się starała o dostęp do mojej dokumentacji na Jakubowskiego.
    Omg jakto nie chcą dać wyników badań krwi? 😳 Mówisz o tej wirusologii? Przecież to Twoje wyniki
    Myślisz że na Jakubowskiego je wydadzą?

    Kalya lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 16 lipca 2023, 15:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Krakus wrote:
    Hej, tak, chodzi o cały pakiet wirusologii do inseminacji. Rezydentka po prostu odmówiła wydruku, zasłaniając się jakimś regulaminem. Sprawdziłam, że na Jakubowskiego można kupić wydruk całej swojej dokumentacji i badań. Po inseminacji na pewno będę to załatwiać, bo to są w końcu moje wyniki, za które zapłaciłam w ramach składek na NFZ. Pomijam to, że z wizyt nie dostaję nigdy żadnego wydruku, karty wizyty, czy zdjęcia. Czy Wy też tak macie na swoich wizytach?
    Ja poprosilam raz o swoje wyniki i dostałam wszystkie wyniki męża i swoje z krwi też. Ostatnio robiłam wirusologie i dr mi tylko odczytał, że wszystkie wyniki dobre są, ale nie prosiłam wtedy o wydruk.
    Poza tym co to znaczy że na Jakubowskiego można KUPIĆ wydruki swoich badań? 😆 Czy ich do reszty powaliło? 🙈
    A kojarzysz może u kogo byłaś teraz że Ci odmówiła wydania wydruków?

  • MajkaKon Nowa
    Postów: 2 0

    Wysłany: 16 lipca 2023, 19:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    kuzmoni1 wrote:
    Ja Histero wprawdzie miałam robione w sierpniu poprzedniego roku, ale na termin czekałam pół roku, mimo że tez miałam skierowania od Zmaczka.

    Cześc dziewczyny!

    Apropo cen, mnie też to przeraża, zwsłaszcza że przy staranikach o drugie Zmaczek powiedział że juz nic nie wymysli :D Bo tam nie robia tez monitoringu , bo temrinu mu nie pozwalaja, dlatego planuje iśc do Procreactive na czystą, mam akurat tę placówkę z Allianz w pakiecie z pracy .
    I w sumie mam do was pytanie, do kogo byście polecały?
    Pracuje tam Bartłomiej Golański, Marcin Mika, Zofia Wasiniewska , Jerzy Jakubowski i Magdalena Szoblik.
    Jakies polecajki?
    Anuśla wrote:
    Kuzmoni ja chodziłam kiedyś do dr Golanskiego, jeszcze długo przed tym jak starałam się o dziecko. Lubiłam go,interesuje się pacjentką,do tego elegancki facet. Mika pracuje w Artvimed więc może znać się na niepłodności najlepiej z nich,choć na grupie Artvimedu ma średnie opinie.


    Ja chodziłam w Medicoverze do dr Golanskiego i potwierdzam to co mowila Anusla - bardzo elegancki i uprzejmy. W Medicoverze niestety nie bylo duzo czasu na wizyte wiec postanowilam umowic sie w Pro Creative, niestety dr Golanski byl na urlopie i Pani w sekretariacie polecila mi dr Szoblik. Na poczatku bylam w szoku bo Pani dr wydawala sie bardzo mloda, ale jak mnie delikatnie przebadala i wytlumaczyla mi wszystkie wyniki oraz omowila podobne przypadki pacjentek i ich ciaze w szpitalu Ujastek w ktorym dr pracuje to watpliwosci zniknely. Ogolnie to bardzo kompetentna i caly czas skupiona na merytorce - zadnych wzmianek o zyciu prywatnym itd. Potem na stronie Pro Creative dowiedzialam sie ze matka 3 dzieci wiec chyba dr crazy mama :)

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 16 lipca 2023, 23:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Krakus wrote:
    Selina, byłam u Massalskiej-Wolskiej na monitoringu. Też przynajmniej odczytala mi wyniki.
    Tak, na stronie szpitala jest cennik, ile za stronę, ile za jaki wydruk z dokumentacji medycznej :D
    A może jej chodziło o to, że w tych papierach wszystkich które się podpisywało przed przystąpieniem do programu jest gdzieś napisane, że nie wydają wyników 🧐 Bo mówiłaś coś o regulaminie. Może tak być, że sobie zastrzegli że tych wyników nie wydają a my to bez czytania podpisaliśmy 🤐 i teraz to nawet na Jakubowskiego mogą nie wydać

  • Anuśla Autorytet
    Postów: 4854 2636

    Wysłany: 17 lipca 2023, 15:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny chodzicie gdzieś w KRK na akupunkture do kogoś kto zna się na płodności?

    ojxe8ribfhgxs7lm.png

    3,5 roku starań. Niepłodność idiopatyczna.
    4 x IUI :-(
    Podwyższone antyTG i prolaktyna. Wysokie NK z krwi: 29.5%. Mutacje PAI-1 4G homo,MTHFR_1298A-C i 677C-T hetero, zaniżone bialko s 60%. Kir BX - brak 3 najważniejszych kirow implantacyjnych.
    Styczeń 2020 - ivf w Artvimed. Uzyskano 3 Blastocysty.
    ET Blastki 5.1.1. (z wlewem z accofilu): 😞
    28.02 - histeroskopia. Nie ma ecoli, nk maciczne w normie.
    27.03 -FET Blastki 4.1.1.(atosiban+embrioglue)
    7dpt beta 39.46 😄
    9dpt beta 164
    11dpt beta 484
    14dpt beta 2566
    24dpt - mamy Serduszko!
    Czekamy na Córeczkę😄
    09.12.2020 - nasza Miłość jest na świecie😍
    "Nie bój się, tylko wierz."
  • OvuFriend

    Wysłany: 18 lipca 2023, 13:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witajcie :)

    Mamy dla Was darmowe vouchery na badania hormonalne. Pakiet obejmuje badania z krwi: DHEA, SHBG, TESTOSTERON, ANDROSTENDION. Badania można wykonać w wybranym punkcie Diagnostyki w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

    Zgłoś się, jeśli:
    - występują u Ciebie bezowulacyjne cykle i/lub zaburzenia miesiączkowania na przykład zbyt częste lub rzadkie miesiączki - w odstępach większych niż 35 dni lub mniejszych niż 21,
    - obserwujesz u siebie nadmierne owłosienie okolic twarzy (tak zwany “męski zarost”), brodawek sutkowych, pachwin czy pleców,
    - zauważyłaś pogorszenie się stanu cery - trądzik (szczególnie w okolicach żuchwy), przetłuszczanie się skóry i włosów, wypadanie włosów i łysienie typu męskiego (w postaci “zakoli"),
    - korzystasz z aplikacji OvuFriend lub jesteś chętna, żeby zacząć. ;)
    - nie stosujesz antykoncepcji / nie jesteś w ciąży / nie karmisz piersią.

    Jeśli doświadczasz któregoś z wyżej wymienionych objawów, napisz wiadomość na [email protected] w tytule wpisując “Badania hormonalne1”.

    Pula voucherów jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. :)

    P.S. Masz zdiagnozowane PCOS? A może wykonywałaś już badania w kierunku diagnozy, ale nie potwierdziła się? Jeśli posiadasz wyniki badań, zgłoś się do nas i otrzymaj darmowy abonament Premium do aplikacji OvuFriend. Napisz do nas na: [email protected] w tytule wpisując “PCOS”.

    Jeśli już się do nas zgłosiłaś i wykonywałaś / przesyłałaś powyższe badania, zignoruj ten post.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 18 lipca 2023, 17:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Krakus wrote:
    Selina, byłam u Massalskiej-Wolskiej na monitoringu. Też przynajmniej odczytala mi wyniki.
    Tak, na stronie szpitala jest cennik, ile za stronę, ile za jaki wydruk z dokumentacji medycznej :D
    Daj znać czy udało Ci się uzyskać te wydruki wyników 😉

  • Joanna_k Nowa
    Postów: 3 1

    Wysłany: 27 lipca 2023, 19:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeśli chodzi o wydawanie wyników w programie prokreacyjnym, zostały jedynie przeczytane przez lekarza (Rajtar -Ciosek). Gdy zapytałam o wydruki badań dostałam informację, że tak można ale to z głównego archiwum i szczegóły w rejestracji. Tam powiedziano, że aby dostać jakiekolwiek wyniki badań należy złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji lekarskiej. Za wydanie należy zapłacić zgodnie z cennikiem (obecny obowiązuje do końca sierpnia), najlepiej na wniosku znajdującym się na stronie szpitala składając na Jakubowskiego 2. Ale na stronie szpitala jest taka informacja, cyt.: "Udostępnienie dokumentacji do wglądu na miejscu następuje po uprzednim uzgodnieniu terminu i jest bezpłatne." Więc być może można zrobić sobie zdjęcie wyników nieodpłatnie. Pani na recepcji powiedziała również, że najlepiej badania odebrać gdy będziemy chcieli zrezygnować lub będzie to koniec naszych badań, bo szpital może odmówić jeśli ktoś każdorazowo po jakimś badaniu składa wnioski o wydanie dokumentacji.

    Selina lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 27 lipca 2023, 19:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Joanna_k wrote:
    Jeśli chodzi o wydawanie wyników w programie prokreacyjnym, zostały jedynie przeczytane przez lekarza (Rajtar -Ciosek). Gdy zapytałam o wydruki badań dostałam informację, że tak można ale to z głównego archiwum i szczegóły w rejestracji. Tam powiedziano, że aby dostać jakiekolwiek wyniki badań należy złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji lekarskiej. Za wydanie należy zapłacić zgodnie z cennikiem (obecny obowiązuje do końca sierpnia), najlepiej na wniosku znajdującym się na stronie szpitala składając na Jakubowskiego 2. Ale na stronie szpitala jest taka informacja, cyt.: "Udostępnienie dokumentacji do wglądu na miejscu następuje po uprzednim uzgodnieniu terminu i jest bezpłatne." Więc być może można zrobić sobie zdjęcie wyników nieodpłatnie. Pani na recepcji powiedziała również, że najlepiej badania odebrać gdy będziemy chcieli zrezygnować lub będzie to koniec naszych badań, bo szpital może odmówić jeśli ktoś każdorazowo po jakimś badaniu składa wnioski o wydanie dokumentacji.
    Dzięki wielkie za info :) No ja będę tam kończyć już swoją przygodę z nimi, więc umówię się w takim razie na wizytę zamykająca.
    Sęk w tym, że zdjęcie wyników mnie nie urządza, muszę mieć wydruk. Będę próbować

  • Tolala Znajoma
    Postów: 23 3

    Wysłany: 6 sierpnia 2023, 17:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Dziewczyny :)

    W końcu mam wynik badania histopatologicznego endometrium 🙈

    "Podścielisko nieco obrzękłe, lokalnie z cechami wrzecionowatego przekształcenia, z obecnością nieregularnie rozproszonych plazmocytów CD138+ (do 2 plazmocytów na mm2)".

    Idę we wtorek do mojej pani doktor, ale wysłałam jej tylko zdjęcie tego i napisała mi,że ten wynik jest ok.

    Z tego co wyczytałam w Internecie, to CD138 to jakiś marker związany ze stanem zapalnym. Czy któraś z Was miała może też robione badanie endometrium i wyszedł jej podobny wynik?

    Po prostu zastanawiam się czy skoro w ogóle to CD138 jest obecne to czy nie powinno się jednak tego jakoś leczyć..

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 6 sierpnia 2023, 18:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Tolala wrote:
    Hej Dziewczyny :)

    W końcu mam wynik badania histopatologicznego endometrium 🙈

    "Podścielisko nieco obrzękłe, lokalnie z cechami wrzecionowatego przekształcenia, z obecnością nieregularnie rozproszonych plazmocytów CD138+ (do 2 plazmocytów na mm2)".

    Idę we wtorek do mojej pani doktor, ale wysłałam jej tylko zdjęcie tego i napisała mi,że ten wynik jest ok.

    Z tego co wyczytałam w Internecie, to CD138 to jakiś marker związany ze stanem zapalnym. Czy któraś z Was miała może też robione badanie endometrium i wyszedł jej podobny wynik?

    Po prostu zastanawiam się czy skoro w ogóle to CD138 jest obecne to czy nie powinno się jednak tego jakoś leczyć..
    Masz dobry wynik, słuchaj lekarza ;) Cd138 leczy się od ilości 5 a Ty masz 2, jest ok

    Tolala lubi tę wiadomość

‹‹ 406 407 408 409 410 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Bolesne miesiączki - skąd się biorą bóle miesiączkowe? Przyczyny, objawy, leczenie.

Bolesne miesiączki mogą występować nawet u 75% kobiet w wieku rozrodczym! Jakie są najczęstsze przyczyny bólu miesiączkowego? Czym jest bolesne miesiączkowanie pierwotne, a czym wtórne? Kiedy bolesne miesiączkowanie wymaga konsultacji z lekarzem? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Starania o dziecko i ciąża po poronieniu - prawdziwe historie ♡

"Prawdziwe historie kobiet starających się o dziecko" - opowieść o Karolinie, która doświadczyła bolesnej straty w 21. tygodniu ciąży... Jak sama mówi: wszystko układało się idealnie, nic nie wskazywało na to, że coś może być nie tak. "Starania o dziecko i ciąża po poronieniu" -  o bólu, bezsilności, traumie, ale również o pięknym odrodzeniu, niegasnącej nadziei i szczęśliwym zakończeniu. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Gadżety elektroniczne dla kobiet część 1 - opaski fitnessowe wesprą Twoje zdrowie, ale też płodność

To pierwszy artykuł z serii gadżetów elektronicznych dla kobiet. Dziś przyjrzymy się opaskom fitnessowym - w czym mogą nam pomóc, na co warto zwrócić uwagę wybierając opaskę i co ciekawe w jaki sposób opaski fitnessowe mogą dodatkowo wesprzeć naszą płodność i polepszyć analizę cykli miesiączkowych. Podpowiemy również dlaczego warto skonfigurować opaskę z aplikacją miesiączkową i czy zawsze jest to możliwe.

CZYTAJ WIĘCEJ