X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Starania o maluszka w 2020 roku ❤️
Odpowiedz

Starania o maluszka w 2020 roku ❤️

Oceń ten wątek:
  • ZielonaHerbata Autorytet
    Postów: 6217 2782

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 19:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Vera- ogarnij się i panuj nad prolaktyna !🤣🤣🤣

    klz9df9hix7ly771.png
  • SolAngelica Autorytet
    Postów: 764 776

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 19:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    NikaVera wrote:
    Cały dzień sikania na testy i ja nic nie rozumiem... Ten 2 jaśniejszy to moja wina bo miedziy 1 a 2 testem piłam wodę więc logiczne, że jasniejszy.

    Normalnie już zła jestem niech przyjdzie ta @ albo niech się jutro chociaż cień na ciazowym pokarze bo zwariować można. Normalnie aż mi prolaktyna skoczyła! ;-D

    1c3a26e9b6f5.jpg
    Może owulację drugą masz;)

    7.05.2020 ⏸
    8.05 12 dpo beta 105
    11.05 15 dpo beta 410
    Progesteron 27.6
    14.05 beta 1694
    Progesteron 21
    22.05 USG pęcherzyk ciążowy 10 mm z widocznym pęcherzykiem żółtkowym

    26.05 USG z widocznym serduszkiem ;)


    Starania o 2 dziecko od styczeń 2024.
  • Ona34 Autorytet
    Postów: 1206 516

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 19:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ZielonaHerbata wrote:
    Vera- ogarnij się i panuj nad prolaktyna !🤣🤣🤣
    Buhahaha dobre 🤣🤣🤣

  • NikaVera Autorytet
    Postów: 587 329

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 19:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ZielonaHerbata wrote:
    Vera- ogarnij się i panuj nad prolaktyna !🤣🤣🤣

    Spoko, przyjdzie menda to zbadamy na jakim jest poziomie :p

    Oooo a powiedz mi moja droga, myślałaś o suplementacji witaminy B? Głównie B12? Bo na Q10 się chyba skuszę i od wczoraj zastanawiam się też nad B12 albo nad kompleksem B tylko w tych kompleksowych to ciężko zaleźć coś bez kwasu foliowego, a ten chyba wolę łykać oddzielnie.

    SoAngelica - to chyba już trzecia :P bo w normalnym trybie powinna być w 21 dni, niby temp. podskoczyła, test owu był pozytywny ale nie tak wyraźny jak te z dzisiaj i apka mi nie zaznaczyła tego owu.... teraz od piątku podwyższona temp. i przez 2 dni lekkie plamienie....

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 27 kwietnia 2020, 19:54

    Starania wstrzymane do odwołania - rozstałam się z partnerem :( półtora tygodnia przed naszą rocznicą :( Dbam teraz tylko o swoje zdrowie.

    Suple: 💊wit. D, A+E, Magnez B6, wit. z grupy B, len (ziarno i olej), Wiesiołek, MACA, Q10, Inofem
    Piję: Sok z granata i kiszonego buraka (nie każdego dnia ale w miarę regularnie)
    Fanka zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia (gupi wirus!)

    Progestoron:
    (kwi) - 0,342 ng/ml 😭
    (lip 2020 - po kuracju Duphastonem) - 25,80 ng/ml Dzięki Ci Boże! 😇🥳
    TSH - (kwi 2020) 1,731 μIU/ml (lip 2020) - 1,260
    FT3 - (kwi 2020) 3,32 pg/ml (lip 2020) 2,63
    FT4 - (kwi 2020)1,29 ng/dl (lip 2020) 1,06
    Estradiol - 281,40 pg/ml
    FSH - 3,23 mIU/ml
    LH - 11,23 mIU/ml
    Prolaktyna - 9,2 ng/ml
    Testosteron - 50 ng/dl

    30-07-2020
    Sód - 140
    Potas - 4,42
    Żelazo - 89,1
  • Dastiny Autorytet
    Postów: 791 444

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 19:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wiecie co myślę, jak Prolaktyna skacze od stresu to moja pewnie już normę przebiła. Daje szansę małpie do rana jak nie przyjdzie jadę na betę! Będę przynajmniej pewna że nic tam nie ma a nie takie cuda na kiju!
    Plamienie znowu znikło ból jak ręką odjął. Albo wywiozą mnie do wariatkowa albo mąż się ze mną rozwiedzie bo chodzę jak burza gradowa 😡

    ZielonaHerbata, Enigvaa, Ona34 lubią tę wiadomość

  • suzi1994 Autorytet
    Postów: 1179 934

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny właśnie wrocilam od ginekologa i jestem trochę w szoku zamiast CLO dostałam nowy lek Letrozol jakoś tak ( jest to lek na raka stutka czy coś takiego ) a ja mam brać na wywołanie owulacji.. hm.. i dwa zastrzyki z pregnylu około 10 dc jeżeli będzie na co je podać

    DZIĘKI CI BOŻE ZA TE CUDA ❤️❤️
  • SolAngelica Autorytet
    Postów: 764 776

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    suzi1994 wrote:
    Dziewczyny właśnie wrocilam od ginekologa i jestem trochę w szoku zamiast CLO dostałam nowy lek Letrozol jakoś tak ( jest to lek na raka stutka czy coś takiego ) a ja mam brać na wywołanie owulacji.. hm.. i dwa zastrzyki z pregnylu około 10 dc jeżeli będzie na co je podać
    To dość często spotykane. Ponoć w przeciwieństwie do clo nie zmniejsza endometrium

    7.05.2020 ⏸
    8.05 12 dpo beta 105
    11.05 15 dpo beta 410
    Progesteron 27.6
    14.05 beta 1694
    Progesteron 21
    22.05 USG pęcherzyk ciążowy 10 mm z widocznym pęcherzykiem żółtkowym

    26.05 USG z widocznym serduszkiem ;)


    Starania o 2 dziecko od styczeń 2024.
  • Tortie Autorytet
    Postów: 419 281

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    suzi1994 wrote:
    Dziewczyny właśnie wrocilam od ginekologa i jestem trochę w szoku zamiast CLO dostałam nowy lek Letrozol jakoś tak ( jest to lek na raka stutka czy coś takiego ) a ja mam brać na wywołanie owulacji.. hm.. i dwa zastrzyki z pregnylu około 10 dc jeżeli będzie na co je podać

    Moja druga gin tez mi zapisala Letrozol (Lametta), jak zobaczyła że po Clo przepisanym przez innego lekarza mam torbiele. Powiedziała, że ma o wiele lepsze doświadczenia z tym lekiem i wiele jej pacjentek zaszło w ciąże w pierwszym cyklu stymulacji letrozolem. Podobno nie upośledza endometrium, więc jak dojdzie do owu i zapłodnienia to jest większa szansa na zagnieżdżenie.

    Jeśli chodzi o moje doświadczenia to nie mam porównania Lametty z Clo, bo nie zdążyłam nawet otworzyć opakowania.

    f2w390bvk02v4xta.png
    Ponad dwa lata starań
  • suzi1994 Autorytet
    Postów: 1179 934

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Eh Dzięki dziewczyny za odpowiedz i teraz kolejna zagwozdka wiem już od Was ze nie zmniejsza endometrium ale moje endometrium zawsze to Ok 5mm wiec to i tak za mało.. przy clo brałam tez estrofem na endometrium wiec urosło tak do 6-7 mm a do tego latrazolu lekarz kazał nie brać nic innego.. i boje się ze będzie za cienkie wraz

    DZIĘKI CI BOŻE ZA TE CUDA ❤️❤️
  • ZielonaHerbata Autorytet
    Postów: 6217 2782

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    NikaVera wrote:
    Spoko, przyjdzie menda to zbadamy na jakim jest poziomie :p

    Oooo a powiedz mi moja droga, myślałaś o suplementacji witaminy B? Głównie B12? Bo na Q10 się chyba skuszę i od wczoraj zastanawiam się też nad B12 albo nad kompleksem B tylko w tych kompleksowych to ciężko zaleźć coś bez kwasu foliowego, a ten chyba wolę łykać oddzielnie.

    SoAngelica - to chyba już trzecia :P bo w normalnym trybie powinna być w 21 dni, niby temp. podskoczyła, test owu był pozytywny ale nie tak wyraźny jak te z dzisiaj i apka mi nie zaznaczyła tego owu.... teraz od piątku podwyższona temp. i przez 2 dni lekkie plamienie....


    Wiesz co, ja chyba teraz w środę podpytam lekarza o te wszytskie witaminy, jak to się ma faktycznie do wspomagania płodności.

    Swoją drogą to trochę się zastwiniam ,czy jest sens iść teraz na tą wizytę zostawię 250zl a pewnie się dowiem,że pierwsze do to trzeba zrobić nasienie i tyle.

    klz9df9hix7ly771.png
  • Tortie Autorytet
    Postów: 419 281

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Enigvaa wrote:
    Bardzo wysoka :) zazwyczaj jak ktos podaje wyniki bety to jest ponizej 1000 🙈 moze sa 💚💚 :) nudnych kolejnych miesiecy! 😍

    Nie wiem, czy bym z 2 dała radę 😂 ale oczywiście bym się cieszyła.
    Właśnie się zdziwiłam widząc taki wynik, bo czytając forum często spotykałam się z wynikami jedno, dwu czy trzyfrowymi. W tym cyklu się nie spodziewałam zupełnie ciąży, więc jakoś późno się zabrałam za testowanie.

    Enigvaa lubi tę wiadomość

    f2w390bvk02v4xta.png
    Ponad dwa lata starań
  • Tortie Autorytet
    Postów: 419 281

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    suzi1994 wrote:
    Eh Dzięki dziewczyny za odpowiedz i teraz kolejna zagwozdka wiem już od Was ze nie zmniejsza endometrium ale moje endometrium zawsze to Ok 5mm wiec to i tak za mało.. przy clo brałam tez estrofem na endometrium wiec urosło tak do 6-7 mm a do tego latrazolu lekarz kazał nie brać nic innego.. i boje się ze będzie za cienkie wraz

    Myślę, że lekarz będzie chciał zobaczyć jak reagujesz na sam ten lek. Jeśli by w pierwszym cyklu faktycznie było cienkie endo to bym sama zaproponowała estrofem.

    f2w390bvk02v4xta.png
    Ponad dwa lata starań
  • NikaVera Autorytet
    Postów: 587 329

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ZielonaHerbata wrote:
    Wiesz co, ja chyba teraz w środę podpytam lekarza o te wszytskie witaminy, jak to się ma faktycznie do wspomagania płodności.

    Swoją drogą to trochę się zastwiniam ,czy jest sens iść teraz na tą wizytę zostawię 250zl a pewnie się dowiem,że pierwsze do to trzeba zrobić nasienie i tyle.

    Mnie to jeszcze zastanawia co z czym można łykać. Bo nie wszystkie suple (witaminy) można ze sobą łączyć bo się wykluczają i zmniejszona jest ich przyswajalność. np. jak brałam magnez b6 to nie mogłam go łączyć z Artresanem (dużo biegałam), farmaceutka mówiła, żeby zrobić między łykaniem ze 2h przerwy. Szukam i szukam informacji w Internecie i nie mogę trafić na nic ciekawego, najlepiej w tabelce co z czym łykać bo raczej tak ciężko pilnować i łykać coś co godzinę czy dwie :p

    A z tym wspomaganiem to pewnie zależy co komu, kto ma jakieś niedobory czy coś. Gdyby tak było to ja powinnam zajść przy pierwszym podejściu, przecież ja mam świra na punkcie zdrowego odżywiania, wszystko gotuję sama, nie używam półproduktów no poza majonezem, musztardą i Ketchupem. Żrem prawie wszystkie ziarenka i nawet staram się myśleć co z czym łączę i jak często coś jadam np. zwracam teraz uwagę na ryby, ziarenka (słonecznik, dynia), dużo orzechów, soczewica, komosa..... surowe warzywa... no co jak co ale witamin to mi chyba nie powinno brakować... ale kto to wie, podobno zdrowe odżywianie wpływa pozytywne na gospodarkę hormonalną..... no właśnie widzę :p

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 27 kwietnia 2020, 20:28

    Starania wstrzymane do odwołania - rozstałam się z partnerem :( półtora tygodnia przed naszą rocznicą :( Dbam teraz tylko o swoje zdrowie.

    Suple: 💊wit. D, A+E, Magnez B6, wit. z grupy B, len (ziarno i olej), Wiesiołek, MACA, Q10, Inofem
    Piję: Sok z granata i kiszonego buraka (nie każdego dnia ale w miarę regularnie)
    Fanka zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia (gupi wirus!)

    Progestoron:
    (kwi) - 0,342 ng/ml 😭
    (lip 2020 - po kuracju Duphastonem) - 25,80 ng/ml Dzięki Ci Boże! 😇🥳
    TSH - (kwi 2020) 1,731 μIU/ml (lip 2020) - 1,260
    FT3 - (kwi 2020) 3,32 pg/ml (lip 2020) 2,63
    FT4 - (kwi 2020)1,29 ng/dl (lip 2020) 1,06
    Estradiol - 281,40 pg/ml
    FSH - 3,23 mIU/ml
    LH - 11,23 mIU/ml
    Prolaktyna - 9,2 ng/ml
    Testosteron - 50 ng/dl

    30-07-2020
    Sód - 140
    Potas - 4,42
    Żelazo - 89,1
  • ZielonaHerbata Autorytet
    Postów: 6217 2782

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    NikaVera wrote:
    Mnie to jeszcze zastanawia co z czym można łykać. Bo nie wszystkie suple (witaminy) można ze sobą łączyć bo się wykluczają i zmniejszona jest ich przyswajalność. np. jak brałam magnez b6 to nie mogłam go łączyć z Artresanem (dużo biegałam), farmaceutka mówiła, żeby zrobić między łykaniem ze 2h przerwy. Szukam i szukam informacji w Internecie i nie mogę trafić na nic ciekawego, najlepiej w tabelce co z czym łykać bo raczej tak ciężko pilnować i łykać coś co godzinę czy dwie :p

    A z tym wspomaganiem to pewnie zależy co komu, kto ma jakieś niedobory czy coś. Gdyby tak było to ja powinnam zajść przy pierwszym podejściu, przecież ja mam świra na punkcie zdrowego odżywiania, wszystko gotuję sama, nie używam półproduktów no poza majonezem, musztardą i Ketchupem. Żrem prawie wszystkie ziarenka i nawet staram się myśleć co z czym łączę i jak często coś jadam np. zwracam teraz uwagę na ryby, ziarenka (słonecznik, dynia), dużo orzechów, soczewica, komosa..... surowe warzywa... no co jak co ale witamin to mi chyba nie powinno brakować... ale kto to wie, podobno zdrowe odżywianie wpływa pozytywne na gospodarkę hormonalną..... no właśnie widzę :p

    A Twój facet badał nasienie ? Bo to zawsze my szukamy winy w sobie a uważam,że jak ciąża nie wychodzi to od razu powinien facet zrobić nasienie i wtedy jest jaśniejszy obraz sytuacji.

    klz9df9hix7ly771.png
  • NikaVera Autorytet
    Postów: 587 329

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ZielonaHerbata wrote:
    A Twój facet badał nasienie ? Bo to zawsze my szukamy winy w sobie a uważam,że jak ciąża nie wychodzi to od razu powinien facet zrobić nasienie i wtedy jest jaśniejszy obraz sytuacji.

    Jak na razie o tym nie myślałam bo to pierwszy cykl w zasadzie starań bez starań. I tak muszę zrobić wszystkie badania nawet ze względu na samo staranie i swoje zdrowie więc chwilowo o tym nie myślę, a i ma dziecko z poprzedniego związku więc liczę, że nie jest tak źle :p

    Starania wstrzymane do odwołania - rozstałam się z partnerem :( półtora tygodnia przed naszą rocznicą :( Dbam teraz tylko o swoje zdrowie.

    Suple: 💊wit. D, A+E, Magnez B6, wit. z grupy B, len (ziarno i olej), Wiesiołek, MACA, Q10, Inofem
    Piję: Sok z granata i kiszonego buraka (nie każdego dnia ale w miarę regularnie)
    Fanka zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia (gupi wirus!)

    Progestoron:
    (kwi) - 0,342 ng/ml 😭
    (lip 2020 - po kuracju Duphastonem) - 25,80 ng/ml Dzięki Ci Boże! 😇🥳
    TSH - (kwi 2020) 1,731 μIU/ml (lip 2020) - 1,260
    FT3 - (kwi 2020) 3,32 pg/ml (lip 2020) 2,63
    FT4 - (kwi 2020)1,29 ng/dl (lip 2020) 1,06
    Estradiol - 281,40 pg/ml
    FSH - 3,23 mIU/ml
    LH - 11,23 mIU/ml
    Prolaktyna - 9,2 ng/ml
    Testosteron - 50 ng/dl

    30-07-2020
    Sód - 140
    Potas - 4,42
    Żelazo - 89,1
  • Ona34 Autorytet
    Postów: 1206 516

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi gin wysłała męża na badanie po ok 8miesiacach bez owocnych starań...

  • Ona34 Autorytet
    Postów: 1206 516

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Powiem Wam, że kuzyn podrzucił mi dzisiaj mojego chrześniaka - lat 3, pierwszy raz został z nami sam... Ja już zapomniałam jak to jest mieć takie dziecko 🤣🤣🤣 i zaczęłam się zastanawiać czy jestem pewna że chce powrotu do takiego etapu 🤣🤣🤣🤣 wiem, że ze swoim dzieckiem jest inaczej... Ale ogólnoe było ciekawie 😁

    ZielonaHerbata lubi tę wiadomość

  • ZielonaHerbata Autorytet
    Postów: 6217 2782

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 20:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    NikaVera wrote:
    Jak na razie o tym nie myślałam bo to pierwszy cykl w zasadzie starań bez starań. I tak muszę zrobić wszystkie badania nawet ze względu na samo staranie i swoje zdrowie więc chwilowo o tym nie myślę, a i ma dziecko z poprzedniego związku więc liczę, że nie jest tak źle :p

    O proszę to nie wiedziałam 🙃mogę zapytać z ciekawości jak Twoje relacje z dzieckiem? Bardziej jak druga mama,czy raczej na luzaka jako ciotka klotka?😁

    klz9df9hix7ly771.png
  • Olla95 Autorytet
    Postów: 393 526

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 21:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Napewno cynk z żelazem się źle wchłania i powinno się przyjmować w odstępach :(

    Ja słyszałam od pewnej doktor że jeśli się je zbilansowana produkty ( A już tym bardziej zdrowe jak Ty- NikaVera) to nie ma bata by jakiś problem był z witaminami.

    Ja suplementuje się już kupę czasu z przerwami bo po każdym miesiącu powinno się robić zawsze przerwę z tego co słyszałam i pozytywnie jakoś nie wpłynęło 😁 no chyba że liczyć że cykl mi się ładnie wyregulował jeśli to witamin była zasługa.

    Ale każdy ma napewno taki przykład osób co jadł co popadlo witamin nie brał a normalnie w ciążę"wpadł". Mnie to cały czas powtarzają " nie myśl o tym to wtedy samo przyjdzie" ale jak tu nie myśleć? :(

    💌 czekając na cud 💌
    💌11cs
    23.07 - Beta-hcg: 485.39 mIU/ml, Progesteron: 24.600 ng/ml
    8.08 - 6+2 💓
    18.09 - 12+1 krwawienie - hospitalizacja 😭
    28.09 - 13+4 prenatalne spóźnione (według badania 14+1)- rozwastwienie
    5.10 - 14+4 badanie kontrolne - prawdopodobnie dziewczynka 💗 (krwiak 6x2 cm)
    5.12 - 23+2 - 700 g ( brak krwiaka ❤)
    11.01 - 28+4 - 1800g kruszynki 🤣
    03.02 - 31+6 - 2500g
    22.02 - 34+ - 2900~3060 g
    09.03 - 36+6 - 3500 g
    16.03.21 -37+6 - narodziny córeczki o 10:45 ❤ 55 cm i 3470 gram szczęścia ❤

    iv09df9hck6kpq6k.png
  • martuśka737 Autorytet
    Postów: 697 508

    Wysłany: 27 kwietnia 2020, 21:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Enigvaa wrote:
    W 9dc? Niedomoga jest w drugiej fazie cyklu. Jestes juz po owu?

    Przy niedomodze miałabyś plamienia przed @ a nie po 🤔

    Tym razem nie wiem czy jestem przed ovu czy po bo w tym cyklu odpuściłam mierzenie jak na złość. Ale w tamtym cyklu miałam 10 dnia więc ciężko mi powiedzieć.
    SylwiaG wrote:
    Miałam podobnie. Tyle że u mnie 3dni przed @ plamienia później @ się rozkrecala na 4- 5 dni później 1-2 dni ciszy i znowu koło 1-2 dni plamień. Jak dostałam dupka to się skończyło. Zbadaj proga 7dni po owu albo w 21dc.

    Masz na myśli oczywiście progesteron?

    13.03.2018 córeczka
    27.08.2021 syneczek
‹‹ 432 433 434 435 436 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Bolesne miesiączki - skąd się biorą bóle miesiączkowe? Przyczyny, objawy, leczenie.

Bolesne miesiączki mogą występować nawet u 75% kobiet w wieku rozrodczym! Jakie są najczęstsze przyczyny bólu miesiączkowego? Czym jest bolesne miesiączkowanie pierwotne, a czym wtórne? Kiedy bolesne miesiączkowanie wymaga konsultacji z lekarzem? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Zrozumieć swoje ciało w każdym momencie cyklu menstruacyjnego. Poznaj nieoczywiste objawy przed okresem!

Większość kobiet doświadcza różnego rodzaju objawów fizycznych i emocjonalnych podczas ostatniej fazy cyklu menstruacyjnego. Warto wiedzieć, że nie tylko nietypowe bóle głowy, uczucie zmęczenia czy wzmożona podatność na infekcje mogą mieć związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

CZYTAJ WIĘCEJ

Smog - czy smog w Polsce może obniżać płodność?

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów na świecie. To niestety przykry fakt. Jesteśmy świadomi, że smog negatywnie wpływa na nasz organizm - płuca, serce. Ale czy może również upośledzać naszą płodność? Czy może dodatkowo obniżać parametry nasienia? Czy możemy mądrze się przed tym zabezpieczać, czy to już histeria? Zadaliśmy to pytanie ekspertom, przeczytaj co usłyszeliśmy!  

CZYTAJ WIĘCEJ