Pusurek wrote:
To ja nie widze, dziurka za mala. Stresowac sie juz?
Napletek jest fałdem skórno-śluzówkowym pokrywającym żołądź prącia. U dorosłego mężczyzny napletek jest wolny, z szerokim pierścieniem ujścia, co pozwala zsunąć go (odprowadzić) całkowicie odsłaniając żołądź. Po urodzeniu napletek i żołądź mają wspólną blaszkę nabłonka, co powoduje, że są zrośnięte (sklejone). Z tego powodu napletka nie można odprowadzić. U niektórych chłopców możliwe jest częściowe odprowadzenie pozwalające uwidocznić ujście zewnętrzne cewki moczowej. W miarę upływu czasu stopniowo dochodzi do uwolnienia napletka i po 3. roku życia u ok. 90% chłopców napletek można częściowo lub całkowicie odprowadzić. W 17. roku życia u ok. 1% chłopców napletek jest nieodprowadzalny i wtedy rozpoznaje się różnego stopnia stulejkę.
Tak więc, niemożność zsunięcia napletka u niemowlaków i małych chłopców jest stanem normalnym. Próby odprowadzania go z użyciem siły są bolesne i prowadzą do jego odrywania od żołędzi. Odsłonięte, niepokryte nabłonkiem, tkanki są narażone na zakażenia oraz goją się z wytworzeniem nieprawidłowych blizn i zrostów, co może być przyczyną stulejki w przyszłości.
Pielęgnacja napletka w tym okresie polega na zsuwaniu go do pierwszego oporu, bardzo delikatnie, tak aby nie wywoływać jakiegokolwiek bólu. Najlepiej robić to w trakcie kąpieli. Odsłonięte części napletka i żołędzi myje się wodą i środkiem stosowanym do kąpieli. Celem mycia jest usunięcie wydzieliny gromadzącej się pod napletkiem. W wyniku dojrzewania chłopca oraz regularnych prób zsuwania napletka będzie się on stopniowo odklejał, umożliwiając odprowadzenie w coraz większym zakresie, aż do całkowitego, poza krawędź żołędzi.