X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Odpowiedz

endometrioza

Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 marca 2018, 12:41

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję Ci bardzo za tak szczegółową odpowiedź. Ja byłam u lekarza, torbiel ma 20 mm gorzej ze mam 7dc a na prawym jajniku jest teoretycznie pęcherzyk, który ma 20 mm (!), więc lekarz tez podejrzewa, że może to być piękny początek kolejnej torbieli :( Laparoskopie mi odradzał, bo powiedział, że jeśli trzeba będzie wycinać to jednak zawsze z zapasem jajnika sie to robi, co obniży płodność. Powiedzial, że tu liczy się czas i jego sygestia jest taka, żeby podchodzić do invitro. Idę dziś jeszcze do jakiegoś turbospecjalisty od USG, ciekawa jestem co on powie na moje jajniki.

    Trochę się martwię, bo z Twojego opisu ta laparoskopia nie brzmi aż tak źle, ale cięzko mi neowac opinie lekarza.

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 marca 2018, 13:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    inka1985 wrote:
    Dziękuję Ci bardzo za tak szczegółową odpowiedź. Ja byłam u lekarza, torbiel ma 20 mm gorzej ze mam 7dc a na prawym jajniku jest teoretycznie pęcherzyk, który ma 20 mm (!), więc lekarz tez podejrzewa, że może to być piękny początek kolejnej torbieli :( Laparoskopie mi odradzał, bo powiedział, że jeśli trzeba będzie wycinać to jednak zawsze z zapasem jajnika sie to robi, co obniży płodność. Powiedzial, że tu liczy się czas i jego sygestia jest taka, żeby podchodzić do invitro. Idę dziś jeszcze do jakiegoś turbospecjalisty od USG, ciekawa jestem co on powie na moje jajniki.

    Trochę się martwię, bo z Twojego opisu ta laparoskopia nie brzmi aż tak źle, ale cięzko mi neowac opinie lekarza.

    Ja pytałam się lekarza na kontrolnym usg już po zabiegu, czy właśnie coś wycięli, powiedział, że absolutnie nie, aktualnie jajnik wyglądał na trochę "zmaltretowanego", ale jest cały, a owulacja nastąpiła z drugiego jajnika.
    Zlecił jedynie AMH, co prawda nie mam dla porównania wyniku przed laparo, ale po jest 2,63 więc tragedii nie ma (a ponoć ten właśnie czynnik spada po "grzebaniu" przy jajnikach).

    Ja osobiście nie zdecydowałabym się na INF bez konkretnej diagnozy...zwyczajnie bałabym się, że i tak się nie uda :(

    Przed INF i tak czeka Cię mnóstwo badań, ja postanowiłam je powoli kompletować, dajemy sobie jakieś 3 cykle, powtarzamy badania nasienia i jeśli nasienie się nie poprawi, to też zostanie nam INF...

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 marca 2018, 16:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Byłam na konsultacji u drugiego lekarza, ma jakiś super sprzęt do USG, dużo lepsze powiększenie i powiedzial, ze faktycznie torbiel jest endometrialna, na 100%. ma 24x18 mm. On zaleca laparoskopie, ale jest specjalistą od USG, a nie od niepłodności, wiec tez powiedział, że nie ma pełnego obrazu tematu, bo najzwyczajniej nie na wszystkim się zna. W sumie uczciwie. Ja się właśnie boję o AMH, bo w grudniu mialam 1,36, więc niskie. Ciekawa jestem jak się zmienia po laparoskopii. Tyle dobrego, ze powiedział, ze jest tylko ta torbiel, żadnych innych ognisk nie widział. Będe robić u niego uzg w środę, zeby sprawdzić co się stanie z pęcherzykiem z prawego jajnika, bo dziś ma 22 mm, wzięłam ovitrelle i cóż, chyba spróbujemy naturalnie, bo co nam zostało ;)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 3 marca 2018, 07:48

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 marca 2018, 18:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 kwietnia 2018, 23:52

    inka1985 lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 marca 2018, 19:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Meera wrote:
    Inka, endometrioza zazwyczaj nie ogranicza się tylko do torbieli endometrialnej, choć i takie przypadki się zdarzają. Laparoskopię robi się m.in. po to, żeby usunąć ogniska np. z zatoki Douglasa, zrosty jeśli są itd. Masz jakieś objawy, które mogą wskazywać na endometriozę? Niestety usuwanie endometriozy z jajnika wiąże się z obniżeniem rezerwy jajnikowej, choć o ile wiem, pojawiły się niedawno metody, które tę rezerwę mają za zadanie oszczędzić - nóż plazmowy, laser np. podczas TVL (chyba tylko prywatnie, a nie na NFZ). Jeśli masz endo również poza jajnikiem, to usunięcie takich ognisk może zwiększyć Twoje szanse na ciążę. Tylko żel przeciw zrostom w takiej sytuacji jest konieczny!
    Meera, lekarz potwierdził mi dziś, że nic poza ta torbielą nie widzi, że jest czysto. Jajowody są drożne, bo robiłam HSG wczoraj. Ja nie mam żadnych objawów endometriozy, poza niepłodnościa. Miesiączki średniobolesne, zazwyczaj biorę zwykły ibuprom jedną tabletkę i to też tylko pierwszego dnia i dalej nic, nie ma potrzeby. Cykle też bardzo regularne. Jedyne co moge powiązać, to faktycznie mam problemy z jelitami, ale mam potwierdzoną nietolerancję pokarmową na wiele rzeczy, więc to też raczej odrębny temat, nie związany z endometriozą.

    Zakładam, że jeśli zdecyduję się na laparo to prywatnie, pytanie tylko czy się decydować czy iść od razu w invitro? Ciekawe jest to co piszesz o metodach nieinwazyjnych, które ozczędzają jajniki, bo mi dziś lekarz powiedział, że niestety usuwając torbiel jajnik zawsze ucierpi i zawsze istnieje ryzyko, że będzie np tylko jeden. Parametry mojego NM nie są zbyt dobre, wiec zastanawiam się jaką obrac drogę w tym wszystkim.

  • Furiatka Autorytet
    Postów: 257 227

    Wysłany: 2 marca 2018, 20:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    inka1985 wrote:
    Byłam na konsultacji u drugiego lekarza, ma jakiś super sprzęt do USG, dużo lepsze powiększenie i powiedzial, ze faktycznie torbiel jest endometrialna, na 100%. ma 24x18 mm. On zaleca laparoskopie, ale jest specjalistom od USG, a nie od niepłodności, wiec tez powiedział, że nie ma pełnego obrazu tematu, bo najzwyczajniej nie na wszystkim się zna. W sumie uczciwie. Ja się właśnie boję o AMH, bo w grudniu mialam 1,36, więc niskie. Ciekawa jestem jak się zmienia po laparoskopii. Tyle dobrego, ze powiedział, ze jest tylko ta torbiel, żadnych innych ognisk nie widział. Będe robić u niego uzg w środę, zeby sprawdzić co się stanie z pęcherzykiem z prawego jajnika, bo dziś ma 22 mm, wzięłam ovitrelle i cóż, chyba spróbujemy naturalnie, bo co nam zostało ;)

    Przy laparo w moim przypadku rezerwa zmniejszyla sie z 7 do 1,9. Mialam torbiele na obydwu jajnikach. Przy niskim AMH zaleca sie najpierw pobranie komorek jajowych i zamrożenie. Gdybym musiała isc na drugie laparo, na pewno najpierw zrobilabym zapas.

    l22ng7rfko4ysjsr.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 marca 2018, 22:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 kwietnia 2018, 23:52

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 3 marca 2018, 07:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Furiatka wrote:
    Przy laparo w moim przypadku rezerwa zmniejszyla sie z 7 do 1,9. Mialam torbiele na obydwu jajnikach. Przy niskim AMH zaleca sie najpierw pobranie komorek jajowych i zamrożenie. Gdybym musiała isc na drugie laparo, na pewno najpierw zrobilabym zapas.
    Furiatka bardzo dziękuję Ci za odpowiedź! To mi bardzo dużo mówi. Widac faktycznie AMH może drastycznie spaść :(

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 3 marca 2018, 07:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Meera wrote:
    Gdzie byłaś na USG? Lekarze zawsze mi mówili, że na USG można zobaczyć tylko torbiel, a endometriozę można wykluczyć tylko w trakcie laparoskopii. Reszta to wróżenie z fusów.

    Jeśli masz tylko torbiel i to na jednym jajniku, to chyba faktycznie lepiej iść w IVF. Pytanie tylko jak duże jest ryzyko powiększenia torbieli w trakcie stymulacji.

    Z perspektywy czasu trochę żałuję, że zrobiono mi laparo, a raczej tego, że nie zastrzegłam, że nie zgadzam się na dotykanie jajników, bo w USG żadnej torbieli nie było i nie pomyślałam o tym. Okazało się, że endometriozę mam właśnie na janikach, ale małe ogniska. Niestety lekarz je koagulował i AMH z 5 spadło do 3,5... Mam ochotę go rozszarpać.
    Robilam USG u dr Makowskiego, ponoć takie sprzęty jak on ma do usg są tylko dwa w PL, są mega dokładne. Moja koleżanka leczyla endometrioze IV stopnia u lekarza, który dla potwierdzenia swoich opini zawsze kierował ją na USG właśnie tam. Ja poszlam, bo nie chciałam polegac tylko na intuicji mojego lekarza prowadzącego, bo "jemu wygląda to na torbiel endometrialną", potrzebowałam opinii drugiej osoby i dr podczas USG stwierdził, ze na 100% jest to taka torbiel i że innych zmian nie widzi. Faktycznie obraz na monitorze był nie z tej ziemi, bardzo ostry i dokladny. Pewnie gdybym chodziła tam wcześniej, to wykryłabym tą torbiel jak byla mniejsza, bo USG mam 2-3 razy w miesiącu, ale widać, że sprzęt rob wyraźną różnicę...

    Z tym AMH to bardzo Ci współczuję, właśnie tego sie obawiam, bo przy moim startowym 1,37 to wygląda na to, że laparo wykluczyłaby mnie z zawodów... :(

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 3 marca 2018, 07:56

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 3 marca 2018, 10:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeszcze jedna kwestia, torbiele nadają się do laparoskopii powyżej 4cm, No ale tak jak dziewczyny piszą, endometriozę można definitywnie zdiagnozować tylko podczas laparoskopii. Możesz mieć ogniska w otrzewnej lub nawet ma jelitach (u mnie tak jest), a tego na żadnym usg lekarz nie zobaczy...jeśli rzeczywiście myślisz o INF, to może rzeczywiście pobranie jajek przed zabiegiem...

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 3 marca 2018, 11:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 kwietnia 2018, 23:52

  • basiunia174 Koleżanka
    Postów: 67 4

    Wysłany: 3 marca 2018, 13:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cabrera wrote:
    Jeszcze jedna kwestia, torbiele nadają się do laparoskopii powyżej 4cm, No ale tak jak dziewczyny piszą, endometriozę można definitywnie zdiagnozować tylko podczas laparoskopii. Możesz mieć ogniska w otrzewnej lub nawet ma jelitach (u mnie tak jest), a tego na żadnym usg lekarz nie zobaczy...jeśli rzeczywiście myślisz o INF, to może rzeczywiście pobranie jajek przed zabiegiem...

    Skąd wiesz ze masz ogniska na jelitach? Jakieś badanie Ci to potwierdziło?

    endometrioza
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 3 marca 2018, 15:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    basiunia174 wrote:
    Skąd wiesz ze masz ogniska na jelitach? Jakieś badanie Ci to potwierdziło?

    Lekarz, który wykonywał zabieg mnie poinformował. Zarekomendował w najbliższym czasie kolonoskopię.

  • szatynkowato Autorytet
    Postów: 621 152

    Wysłany: 3 marca 2018, 16:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cabrera wrote:
    Lekarz, który wykonywał zabieg mnie poinformował. Zarekomendował w najbliższym czasie kolonoskopię.

    U mnie kolonoskopia nic nie wykazała dopiero rezonans z kontrastem dozylnym, dopochwowym i doodbytowem. To dlatego, że endo było na jelitach, a nie w środku.
    U mnie niby zaczęło się na jajniku i tych jelitach i przestrzeni pochwowo-odbytowej, a podczas laparo znaleźli jeszcze na pęcherzu, otrzewnej i koło przepony.

    Starania od 2016. Endometrioza IVst., niedoczynność tarczycy, IO, APS.
    2017 operacja pochwowo-laparoskopowa
    2018 laparoskopia
    2021 start Angelius Provita
    2021 histerolaparoskopia - odcięcie jajowodów
    26.07.21 IVF/8komórek/5dojrzałych/3zaplodnione-> 5A z 2doby, 4BB z 6 doby
    Transfer 15.10.21 dwudniowiec 5A :(
    Transfer 23.02.22 4BB :(
    03.,07.,10.2023 histeroskopia
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 3 marca 2018, 16:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    szatynkowato wrote:
    U mnie kolonoskopia nic nie wykazała dopiero rezonans z kontrastem dozylnym, dopochwowym i doodbytowem. To dlatego, że endo było na jelitach, a nie w środku.
    U mnie niby zaczęło się na jajniku i tych jelitach i przestrzeni pochwowo-odbytowej, a podczas laparo znaleźli jeszcze na pęcherzu, otrzewnej i koło przepony.

    Będę w takim razie musiała zorientować się w tych badaniach...na razie muszę się pogodzić z diagnoza :(

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 3 marca 2018, 16:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    szatynkowato wrote:
    U mnie kolonoskopia nic nie wykazała dopiero rezonans z kontrastem dozylnym, dopochwowym i doodbytowem. To dlatego, że endo było na jelitach, a nie w środku.
    U mnie niby zaczęło się na jajniku i tych jelitach i przestrzeni pochwowo-odbytowej, a podczas laparo znaleźli jeszcze na pęcherzu, otrzewnej i koło przepony.

    A jedli mogę zapytać, jak zaplanowane jest leczenie??

  • srebrzysta Autorytet
    Postów: 1965 1080

    Wysłany: 3 marca 2018, 18:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny ja też niestety należę do grona osób z endometrioza , 4iui nie udane i lekarz wprost powiedział że szkoda czasu i lepiej wziasc się za info vitro bo ono dużo wyjaśni tzn. czy komórki są złej jakości czy coś innego. Jestem po laparo w 2016 ale szybko pojawił się nowy torbiel 2 cm i na szczęście nie rośnie narazie. Chciałam was zapytać jak to jest ze skutecznością inne vitro?

    hchypc0zgq8syrex.png
  • srebrzysta Autorytet
    Postów: 1965 1080

    Wysłany: 3 marca 2018, 18:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Inka nie wiedziałam że też masz Endometrioze ?!! Byłyśmy razem na wątku o inseminacji, decydujesz się na in vitro ? Ja byłam przeciwną ale teraz myślę że chyba trzeba szybko działać póki nie jest za późno

    hchypc0zgq8syrex.png
  • Furiatka Autorytet
    Postów: 257 227

    Wysłany: 3 marca 2018, 18:53

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    srebrzysta wrote:
    Hej dziewczyny ja też niestety należę do grona osób z endometrioza , 4iui nie udane i lekarz wprost powiedział że szkoda czasu i lepiej wziasc się za info vitro bo ono dużo wyjaśni tzn. czy komórki są złej jakości czy coś innego. Jestem po laparo w 2016 ale szybko pojawił się nowy torbiel 2 cm i na szczęście nie rośnie narazie. Chciałam was zapytać jak to jest ze skutecznością inne vitro?

    Niby mówi się, że 40% pacjentek z endometrioza zachodzi w ciążę po ivf. Taka skuteczność jest przy średnio trzech procedurach. Ja już czytałam o różnych przypadkach, jednym udaje się za pierwszym razem, innym nigdy, więc trudno wyrokowac.

    l22ng7rfko4ysjsr.png
  • srebrzysta Autorytet
    Postów: 1965 1080

    Wysłany: 3 marca 2018, 19:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Furiatka a ty też masz edno ?

    hchypc0zgq8syrex.png
‹‹ 142 143 144 145 146 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy mogą występować nawet u 3 na 4 kobiety, w dowolnym momencie życia. U kogo jednak występują najczęściej? Czy znane są przyczyny powstawania mięśniaków macicy? Jakie są najczęstsze objawy i co powinno skłonić do wizyty u lekarza?

CZYTAJ WIĘCEJ

Masturbacja - 9 najczęstszych pytań o samozaspokojenie!

Masturbacja to jeden z największych tematów tabu - dlaczego tak się dzieje? Czy kobiety się masturbują? Czy masturbacja w związku jest normalna? Kiedy masturbacja może być niebezpieczna, a kiedy może przynosić korzyści? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Niechęć do seksu - czy to możliwe? Co zrobić, by staranie się o maluszka znów było przyjemnością?

Znasz ten stan, kiedy od miesięcy lub lat staracie się o wymarzonego potomka? Wasze życie biegnie tak naprawdę od pierwszego dnia cyklu do owulacji, od owulacji do testu ciążowego, od wizyty w laboratorium do wizyty u lekarza - często kolejnego z kolei? Czas biegnie nieubłaganie, a starania nie przynoszą skutku. Mimo chęci coraz częściej pojawia się blokada i niechęć do współżycia. Skąd się to bierze i jak temu zaradzić? Co zrobić, by seks cieszył jak dawniej?

CZYTAJ WIĘCEJ