X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną Macierzyństwo- Kraków
Odpowiedz

Macierzyństwo- Kraków

Oceń ten wątek:
  • MalaGosia Ekspertka
    Postów: 130 67

    Wysłany: 31 grudnia 2020, 10:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Julka1825 wrote:
    A kiedy się umawiałaś? Pytam, bo sama mam plan dzwonić tam po nowym roku. Podejrzewam, że do dr P. Nie będzie terminów, więc myśleliśmy o dr Knafel.
    Ja dzwonilam początkiem grudnia i mam termin na początek czerwca. Także teraz będę pewnie terminy gdzies na wakacje.

    Starania od 10.2018, lat 32
    AMH-2.68
    ANA-ujemna
    Nasienie-morfologia 3%
    1) 2019.12-Histeroskopia
    2)2020.09-Laparoskopia(jajowody drożne, ognisko endo i cysta wycięta)
    14.11 1 IUI 🍷😒
    14.12 2 IUI 🍷😒
    .
    .
    .
    Naturalna
    01.02 beta 1052
    03.02 beta 2085 prog 26
    Chwilo trwaj 🙏


    *Niedoczynność
    *Hiperprolaktynemia
    *bakteria Chlamydia-wyleczona
  • Jestemza Autorytet
    Postów: 293 176

    Wysłany: 31 grudnia 2020, 16:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Podobno w CMm jest już jakiś nowy gin zamiast M.

    ✓Starania od 2015 (cb)
    💊💉1 procedura-czerwiec-Lipiec 2020 Punkcja->transfer 3.1.1 , nieudany.
    08.2020 badania:
    🔍MTHFR 677C>T homozygota
    🔍 pai-1 4g heterozygota
    🔍Hashimoto-Euthyrox
    🔍Kariotypy prawidłowy
    🔍 Przeciwciała ok
    🔍Prolaktyna po obciążeniu podwyższona

    ✓10.2020
    Zmiana lekarza ->💪diagnostyka immuno:
    ✓Allo mlr 0%
    ✓Kiry bx( brak m.in 3 implantacyjnych)
    ✓ Hla c 05,07
    ✓Hla partnera c 07
    💉💊01/02.2021-> 2 procedura
    Mamy zamrożone dwa( 1 przebadany,zdrowy
    )💙💙💪
    04.2021 naturalny cud😍💪
  • Bazylia86 Przyjaciółka
    Postów: 61 50

    Wysłany: 31 grudnia 2020, 19:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jestemza wrote:
    Podobno w CMm jest już jakiś nowy gin zamiast M.

    Mnie zaproponowali na recepcji, żebym związku z odejściem dr Mirockiego zapisała się na kontrolę po nieudanym transferze do dr Bazańskiego, ale udało mi się dostać się do dr Przybycienia. Z moich obserwacji wynika, że dr Mirocki miał chyba najwięcej pacjentek. Będą musieli je jakoś zagospodarować.

    Jestemza lubi tę wiadomość

  • Jestemza Autorytet
    Postów: 293 176

    Wysłany: 1 stycznia 2021, 01:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bazylia86 wrote:
    Mnie zaproponowali na recepcji, żebym związku z odejściem dr Mirockiego zapisała się na kontrolę po nieudanym transferze do dr Bazańskiego, ale udało mi się dostać się do dr Przybycienia. Z moich obserwacji wynika, że dr Mirocki miał chyba najwięcej pacjentek. Będą musieli je jakoś zagospodarować.
    Ciesz się że trafiłaś do Przybycienia.Mirocki do pięt mu nie dorasta.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 1 stycznia 2021, 01:58

    Bazylia86, Hercia35 lubią tę wiadomość

    ✓Starania od 2015 (cb)
    💊💉1 procedura-czerwiec-Lipiec 2020 Punkcja->transfer 3.1.1 , nieudany.
    08.2020 badania:
    🔍MTHFR 677C>T homozygota
    🔍 pai-1 4g heterozygota
    🔍Hashimoto-Euthyrox
    🔍Kariotypy prawidłowy
    🔍 Przeciwciała ok
    🔍Prolaktyna po obciążeniu podwyższona

    ✓10.2020
    Zmiana lekarza ->💪diagnostyka immuno:
    ✓Allo mlr 0%
    ✓Kiry bx( brak m.in 3 implantacyjnych)
    ✓ Hla c 05,07
    ✓Hla partnera c 07
    💉💊01/02.2021-> 2 procedura
    Mamy zamrożone dwa( 1 przebadany,zdrowy
    )💙💙💪
    04.2021 naturalny cud😍💪
  • Mearedith Nowa
    Postów: 3 0

    Wysłany: 2 stycznia 2021, 00:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    MalaGosia wrote:
    Ja dzwonilam początkiem grudnia i mam termin na początek czerwca. Także teraz będę pewnie terminy gdzies na wakacje.

    Też jakoś w grudniu dzwoniłam. W listopadzie powiedzieli nam żeby dzwonić w grudniu bo jeszcze nie mieli otwartych zapisów na przyszły rok:)

    Dzięki wszystkim za odpowiedzi!

  • Bazylia86 Przyjaciółka
    Postów: 61 50

    Wysłany: 8 stycznia 2021, 19:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny, jestem po pierwszej wizycie u dr P. Tak jak się spodziewałam zlecił badania w kierunku trombofilii i badania immunologiczne (termin w Gyncentrum w Krakowie wyznaczyli mi na 15 kwietnia by the way , ostatecznie zapisałam się na 1 kwietnia do Katowic😪). Odniosłam wrażenie, że on jednak najbardziej polega na badaniu genetycznym zarodków, ale u nas go nie rekomenduje, bo trzeba by rozmrażać zarodki, pobierać materiał genetyczny, zamrażać i potem znów rozmrażać do ewentualnego transferu, a tego zarodki mogą nie przetrwać. Pokazywał nam przykłady, że ładne embriologicznie blastocysty były wadliwe genetycznie i nie nadawały się do transferów. No i jestem w kropce, bo w sumie nie możemy już a bardzo zrobić tego, co lekarz uważa za najważniejsze do powodzenia transferu. Poprzedni lekarz w ogóle nam nawet nie wspominał o takich badaniach, ja co prawda coś o nich słyszałam, ale byłam przekonana, że żeby takie badania robić, to trzeba mieć jakieś przypadki chorób genetycznych w rodzinie. A teraz okazuje się, że to takie ważne. Co Wy myślicie o badaniach zarodków, zwłaszcza w takim przypadku jak nasz? Wiem, że niektóre z Was je robiły, tylko pewnie materiał genetyczny był pobierany zaraz po zakończeniu hodowli.

    Jestemza lubi tę wiadomość

  • blueberry_7 Koleżanka
    Postów: 34 37

    Wysłany: 9 stycznia 2021, 13:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bazylia86 wrote:
    Cześć dziewczyny, jestem po pierwszej wizycie u dr P. Tak jak się spodziewałam zlecił badania w kierunku trombofilii i badania immunologiczne (termin w Gyncentrum w Krakowie wyznaczyli mi na 15 kwietnia by the way , ostatecznie zapisałam się na 1 kwietnia do Katowic😪). Odniosłam wrażenie, że on jednak najbardziej polega na badaniu genetycznym zarodków, ale u nas go nie rekomenduje, bo trzeba by rozmrażać zarodki, pobierać materiał genetyczny, zamrażać i potem znów rozmrażać do ewentualnego transferu, a tego zarodki mogą nie przetrwać. Pokazywał nam przykłady, że ładne embriologicznie blastocysty były wadliwe genetycznie i nie nadawały się do transferów. No i jestem w kropce, bo w sumie nie możemy już a bardzo zrobić tego, co lekarz uważa za najważniejsze do powodzenia transferu. Poprzedni lekarz w ogóle nam nawet nie wspominał o takich badaniach, ja co prawda coś o nich słyszałam, ale byłam przekonana, że żeby takie badania robić, to trzeba mieć jakieś przypadki chorób genetycznych w rodzinie. A teraz okazuje się, że to takie ważne. Co Wy myślicie o badaniach zarodków, zwłaszcza w takim przypadku jak nasz? Wiem, że niektóre z Was je robiły, tylko pewnie materiał genetyczny był pobierany zaraz po zakończeniu hodowli.
    Hej 🙂
    U nas były też badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego. Na badania immunologiczne też czekaliśmy długo, ale nie aż tak. 😱 Problem w tym, że w Gyncentrum oni je robią tylko w czwartki i to jeszcze wysyłają do Prokocimia (przynajmniej Allo i Cross-match). Choć zauważyłam, że wynik badania próbek z 10.12 ma datę 21.12, a ja dostałam je dopiero 7.01... nie wiem czemu taki kiepski ten przepływ informacji. 🤷
    Co do badania zarodków to u nas w pierwszej procedurze też nikt się o tym nie zająknął, chociaż z forum i z umowy z kliniką wiedziałam, że jest taka opcja. Niestety koszty odstraszają i nawet o tym nie pomyślałam przy pierwszym podejściu. Nam doktor też pokazywał różne wyniki badań zarodków i - nie powiem - trochę nastraszył... widzę, że działa podobnie z nowymi pacjentami. 🙃
    W drugim podejściu zbadaliśmy już 3 zarodki, a z 3 pobraliśmy tylko materiał do badania (koszt 200 zł od jednego zarodka), gdyby okazało się, że żaden z tych pierwszych trzech (najlepszych) nie jest poprawny genetycznie, bo faktycznie to rozmrażanie do biopsji i ponowne zamrażanie nie jest rekomendowane. Przynajmniej tak nam to przedstawił lekarz.
    Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że wszystkie 3 zarodki są zdrowe. 🙂 Ciekawostką jest, że nie z każdego zarodka da się bezpiecznie pobrać materiał do badania (u nas w przypadku "gorszych" morfologicznie nie było to możliwe).
    W Waszej sytuacji pozostaje chyba tylko przebadanie wszystkich pozostałych aspektów, które mogą wpłynąć na ewentualny brak implantacji itp. i liczyć, że traficie na "ten" zarodek jak najszybciej. 🤔

    Bazylia86 lubi tę wiadomość

  • Jestemza Autorytet
    Postów: 293 176

    Wysłany: 9 stycznia 2021, 15:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Doktor każdemu proponuje badanie zarodków, my się nie decydujemy raczej.I on to musi poprostu zaakceptować 🤷

    Bazylia86, blueberry_7, natalia_nyk lubią tę wiadomość

    ✓Starania od 2015 (cb)
    💊💉1 procedura-czerwiec-Lipiec 2020 Punkcja->transfer 3.1.1 , nieudany.
    08.2020 badania:
    🔍MTHFR 677C>T homozygota
    🔍 pai-1 4g heterozygota
    🔍Hashimoto-Euthyrox
    🔍Kariotypy prawidłowy
    🔍 Przeciwciała ok
    🔍Prolaktyna po obciążeniu podwyższona

    ✓10.2020
    Zmiana lekarza ->💪diagnostyka immuno:
    ✓Allo mlr 0%
    ✓Kiry bx( brak m.in 3 implantacyjnych)
    ✓ Hla c 05,07
    ✓Hla partnera c 07
    💉💊01/02.2021-> 2 procedura
    Mamy zamrożone dwa( 1 przebadany,zdrowy
    )💙💙💪
    04.2021 naturalny cud😍💪
  • Bazylia86 Przyjaciółka
    Postów: 61 50

    Wysłany: 9 stycznia 2021, 17:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nas mocno przestraszyła prezentacja dr P. Na tyle, że teraz na pewno bym rozważyła takie badania, gdybym miała możliwość. Szkoda, że nie wiedziałam o możliwości pobrania materiału do przyszłego badania, wydaje mi się, że to świetna sprawa jeżeli uzyskano dużo zarodków.

  • natic Koleżanka
    Postów: 38 17

    Wysłany: 9 stycznia 2021, 20:24

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witam serdecznie, jestem nowa w temacie in vitro.... zdecydowaliśmy się na ta procedurę poniewaz nie mogę zajść w druga ciąże. W Macierzyństwie poszliśmy do dr Bazanskiego bo ma najkrótsze terminy. Czy któraś z was miała lub ma z nim odczynienia ? Czy można mu zaufać ?

    km5smg7y9y9w2o3n.png
    34bws65grbp5kc9o.png

    Po 3 poronieniach
    2021- 1 procedura IVF
    -30.30 Punkcja- uzyskano 20 komórek z czego 14❄️
    -Transfer odroczony z powodu ryzyka hiperstymulacji
    -zapłodnionych 5 komórek ❤️❤️❤️❤️❤️ PGS-zdrowe -5❄️❄️❄️❄️❄️
    - 01.06 kriotransfer❤️
    -11.06 beta 415
    -14.06 beta 1656
    -29.06 -28dpt- mamy serduszko ❤️
  • Asia8818 Ekspertka
    Postów: 154 101

    Wysłany: 9 stycznia 2021, 20:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bazylia86 wrote:
    Cześć dziewczyny, jestem po pierwszej wizycie u dr P. Tak jak się spodziewałam zlecił badania w kierunku trombofilii i badania immunologiczne (termin w Gyncentrum w Krakowie wyznaczyli mi na 15 kwietnia by the way , ostatecznie zapisałam się na 1 kwietnia do Katowic😪). Odniosłam wrażenie, że on jednak najbardziej polega na badaniu genetycznym zarodków, ale u nas go nie rekomenduje, bo trzeba by rozmrażać zarodki, pobierać materiał genetyczny, zamrażać i potem znów rozmrażać do ewentualnego transferu, a tego zarodki mogą nie przetrwać. Pokazywał nam przykłady, że ładne embriologicznie blastocysty były wadliwe genetycznie i nie nadawały się do transferów. No i jestem w kropce, bo w sumie nie możemy już a bardzo zrobić tego, co lekarz uważa za najważniejsze do powodzenia transferu. Poprzedni lekarz w ogóle nam nawet nie wspominał o takich badaniach, ja co prawda coś o nich słyszałam, ale byłam przekonana, że żeby takie badania robić, to trzeba mieć jakieś przypadki chorób genetycznych w rodzinie. A teraz okazuje się, że to takie ważne. Co Wy myślicie o badaniach zarodków, zwłaszcza w takim przypadku jak nasz? Wiem, że niektóre z Was je robiły, tylko pewnie materiał genetyczny był pobierany zaraz po zakończeniu hodowli.

    Hej ja robilam 16 grudnia i jeszcze nie mam wynikow dostalam tylko Kir i All.

    Bazylia86 lubi tę wiadomość

  • Gusia1985 Autorytet
    Postów: 655 481

    Wysłany: 9 stycznia 2021, 22:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 sierpnia 2023, 16:36

  • Bazylia86 Przyjaciółka
    Postów: 61 50

    Wysłany: 9 stycznia 2021, 22:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    natic wrote:
    Witam serdecznie, jestem nowa w temacie in vitro.... zdecydowaliśmy się na ta procedurę poniewaz nie mogę zajść w druga ciąże. W Macierzyństwie poszliśmy do dr Bazanskiego bo ma najkrótsze terminy. Czy któraś z was miała lub ma z nim odczynienia ? Czy można mu zaufać ?

    Ja nie chodziłam do dr Bazańskiego, ale też zapisałam się swego czasu do lekarza, który miał najkrótsze terminy ( już nie pracuje w CM Macierzyństwo) i mogę powiedzieć z perspektywy czasu, że teraz na pewno zrobiłabym na własną rękę badanie kariotypów przed podejściem do procedury ( o ile jeszcze nie macie) i rozważyłabym badanie genetyczne zarodków, chociaż lekarz nam w ogóle o tym nie mówił. Dopytałabym też o badania w kierunku trombofilii, zespołu antylipidowego i badania immunologiczne. Po czasie uważam, że lepiej zrobić jak najwięcej badań wcześniej i dopytywać o nie lekarza niż przeżywać rozczarowanie po nieudanym transferze. Przykro mi, że nie mogę się podzielić osobistą opinią o lekarzu, o którego pytasz.

  • blueberry_7 Koleżanka
    Postów: 34 37

    Wysłany: 10 stycznia 2021, 00:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Gusia1985 wrote:
    blueberry super że zarodki zdrowe, kiedy masz wizytę i planujesz transfer?
    Czy możesz napisać ile Was wyniosła procedura i badanie zarodków?
    Podczytuje Was i widzę że dr. P. bardzo podobnie postępuje z pacjentkami. Nam też pokazał wyniki badań bardzo dobrych zarodków, które miały poważne wady genetyczne. Nieźle nas przestraszył. Ja odebrałam wyniki badań i czekam na wizyte.
    Właśnie planuję wybrać się do doktora na monitoring w Tarnowie i ustalić plan działania. Miejmy nadzieję, że cykl się nie wydłuży i wystartujemy jeszcze w styczniu z przygotowaniem do transferu. O ile moje wyniki będą ok - bo według dr Google nie ma chyba tragedii, ale kto to wie... 🙂
    Jeśli chodzi o koszty to począwszy od stymulacji przez punkcję, hodowlę, badanie zarodków i badania (trzeba było powtarzać wirusologię i wymazy, no i ten słynny covid zrobić) to będzie około 19-20 tysięcy niestety. 😱 Samo badanie 3 zarodków to 7500 zł, a jeszcze do każdego zarodka trzeba doliczyć mrożenie (pierwszy 700 zł, a każdy kolejny 400 zł) i kurczę robi się niezła sumka przy większej liczbie zarodków.

    Pewnie doktor też pokazał wyniki badań zarodków 25-latki, gdzie piękne blastocysty miały aberracje? :> Ja oczywiście przez to spodziewałam się, że nasze będą do bani, a tu niespodzianka. 😉

    Btw. słyszałyście o podwyżkach cen za wizytę w CMM?

    Gusia1985, Bazylia86, Bazylia86 lubią tę wiadomość

  • blueberry_7 Koleżanka
    Postów: 34 37

    Wysłany: 10 stycznia 2021, 00:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bazylia86 wrote:
    Nas mocno przestraszyła prezentacja dr P. Na tyle, że teraz na pewno bym rozważyła takie badania, gdybym miała możliwość. Szkoda, że nie wiedziałam o możliwości pobrania materiału do przyszłego badania, wydaje mi się, że to świetna sprawa jeżeli uzyskano dużo zarodków.
    Dokładnie, bo jednak badanie większej liczby zarodków to spora kasa, a przynajmniej jest jakaś furtka, gdyby się okazało, że pierwsza pula nie dała żadnego zdrowego zarodka.
    Ja oczywiście nie wiedziałabym o takiej opcji pobrania materiału bez wysyłki, gdyby nie powiedział o tym doktor zaraz po punkcji, a wcześniej się głowiliśmy z mężem ile właściwie zarodków zbadamy, jeśli będzie ich dużo.

    Bazylia86 lubi tę wiadomość

  • natalia_nyk Autorytet
    Postów: 321 116

    Wysłany: 10 stycznia 2021, 09:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Gusia1985 wrote:
    blueberry super że zarodki zdrowe, kiedy masz wizytę i planujesz transfer?
    Czy możesz napisać ile Was wyniosła procedura i badanie zarodków?
    Podczytuje Was i widzę że dr. P. bardzo podobnie postępuje z pacjentkami. Nam też pokazał wyniki badań bardzo dobrych zarodków, które miały poważne wady genetyczne. Nieźle nas przestraszył. Ja odebrałam wyniki badań i czekam na wizyte.
    No cóż, nie od dziś wiadomo że dr lubi straszyć pacjentki, ciekawe tylko po co

  • Bazylia86 Przyjaciółka
    Postów: 61 50

    Wysłany: 10 stycznia 2021, 09:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    blueberry_7 wrote:
    Właśnie planuję wybrać się do doktora na monitoring w Tarnowie i ustalić plan działania. Miejmy nadzieję, że cykl się nie wydłuży i wystartujemy jeszcze w styczniu z przygotowaniem do transferu. O ile moje wyniki będą ok - bo według dr Google nie ma chyba tragedii, ale kto to wie... 🙂
    Jeśli chodzi o koszty to począwszy od stymulacji przez punkcję, hodowlę, badanie zarodków i badania (trzeba było powtarzać wirusologię i wymazy, no i ten słynny covid zrobić) to będzie około 19-20 tysięcy niestety. 😱 Samo badanie 3 zarodków to 7500 zł, a jeszcze do każdego zarodka trzeba doliczyć mrożenie (pierwszy 700 zł, a każdy kolejny 400 zł) i kurczę robi się niezła sumka przy większej liczbie zarodków.

    Pewnie doktor też pokazał wyniki badań zarodków 25-latki, gdzie piękne blastocysty miały aberracje? :> Ja oczywiście przez to spodziewałam się, że nasze będą do bani, a tu niespodzianka. 😉

    Btw. słyszałyście o podwyżkach cen za wizytę w CMM?

    Nam dr akurat pokazywał wyniki badań zarodków pary mniej więcej w naszym wieku, kobieta miała bodajże 36 lat, więc pomyślałam, że u nas statystycznie szanse na zdrowy zarodek wyglądają podobnie😪Blueberry_7 - super, że u Was wyniki wyszły takie dobre, przełamaliście statystyki dr P.😀 Ja już doświadczyłam na własnej skórze podwyżki cen w CMM- 250 zł za 20 minut konsultacji🙉

    blueberry_7 lubi tę wiadomość

  • Gusia1985 Autorytet
    Postów: 655 481

    Wysłany: 10 stycznia 2021, 10:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 sierpnia 2023, 16:37

  • Gusia1985 Autorytet
    Postów: 655 481

    Wysłany: 10 stycznia 2021, 10:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 sierpnia 2023, 16:37

    Bazylia86, natalia_nyk, Jestemza lubią tę wiadomość

  • Gusia1985 Autorytet
    Postów: 655 481

    Wysłany: 10 stycznia 2021, 10:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    .

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 sierpnia 2023, 16:37

‹‹ 42 43 44 45 46 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Objawy ciąży i testy ciążowe – co powinnaś wiedzieć?

Czy to nietypowe zachcianki, czy zmiany nastroju zwiastują nowy etap w Twoim życiu? Poznaj kluczowe objawy ciąży oraz najpopularniejsze testy ciążowe, które rozwieją Twoje wątpliwości i pozwolą odkryć, czy naprawdę zostaniesz mamą. Podajemy ważne informacje! Sprawdź!

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak szybko zajść  w ciążę? Unikaj tych 7 rzeczy!

Na pierwszy rzut oka poczęcie dziecka wydaje się proste – wystarczy kochać się i potem tylko czekać na brak miesiączki. Dla potwierdzenia zrobić test ciążowy i załatwione! W rzeczywistości często wygląda to nieco inaczej. Dla wielu par podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i pojawienie się pozytywnego testu ciążowego nie następuje w tym samym miesiącu, kwartale bądź roku. Dlaczego? Przeczytaj, co może utrudniać zajście w ciążę i czego unikać, aby szybko zajść w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Płodność i zdrowie w posiłkach - co jeść w okresie przesilenia zimowego?

Wiadomo nie od dziś, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i płodność. Co jednak zrobić, kiedy dostępność świeżych i sezonowych produktów jest ograniczona? Po jakie produkty sięgać zimą, aby dostarczać organizmowi kluczowych składników dla zdrowia i płodności? 

CZYTAJ WIĘCEJ