X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną MTHFR - mutacje
Odpowiedz

MTHFR - mutacje

Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 listopada 2017, 17:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipcowka86 wrote:
    Sylwia 198808 co do Twojego planu włączyłabym na początek sam B complex bo on ma w też składzie folian i najwcześniej po miesiącu powtórzyłabym badanie homocysteiny i kwasu foliowego. Dobrze by było gdybyś oznaczyła kwas foliowy np w diagnostyce bo tam zawsze na wyniku jest podana norma.

    Dzięki za pomoc :*
    Czyli na początek delikatnie, żeby nie przesadzić z kwasem, tak?
    Myślisz, że ten mój wynik kwasu jest póki co ok?
    W przyszłym miesiącu mieliśmy ruszać z drugą procedurą IVF i zastanawiam się czy nie wstrzymać tego na 3m-ce - żeby organizm przyjął zmetylowany kwas i wit. B12, żeby uniknąć ewentualnych wad cewy u dzieciątka..
    Najlepiej chyba zaczekać na dobry wynik homocysteiny..

    Lipcówka, B complex brałabyś codziennie czy co 2 dzień?? Zacząć łykać od razu czy odczekać chwilkę na diecie?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 19 listopada 2017, 17:36

  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 19 listopada 2017, 17:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    sylwia198808 wrote:
    Dzięki za pomoc :*
    Czyli na początek delikatnie, żeby nie przesadzić z kwasem, tak?
    Myślisz, że ten mój wynik kwasu jest póki co ok?
    W przyszłym miesiącu mieliśmy ruszać z drugą procedurą IVF i zastanawiam się czy nie wstrzymać tego na 3m-ce - żeby organizm przyjął zmetylowany kwas i wit. B12, żeby uniknąć ewentualnych wad cewy u dzieciątka..
    Najlepiej chyba zaczekać na dobry wynik homocysteiny..

    Lipcówka, B complex brałabyś codziennie czy co 2 dzień?? Zacząć łykać od razu czy odczekać chwilkę na diecie?

    W Alabie i w Diagnostyce norma kwasu foliowego jest 18,7. Nie wiem gdzie Ty robiłaś ?

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 listopada 2017, 18:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    sylwia80 wrote:
    W Alabie i w Diagnostyce norma kwasu foliowego jest 18,7. Nie wiem gdzie Ty robiłaś ?

    Robiłam w Alabie. Czyli mam przekroczoną normę, co oznacza, że nie wydalam z organizmu syntetycznego kwasu foliowego, tak?

  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 19 listopada 2017, 19:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sylwia, masz MTHFR, więc nie przyswajasz syntetycznego kwasu foliowego. Nie masz górnej normy na wynikach, ale skoro jednostki są te same, co wszędzie, to mniej-więcej można stwierdzić, że jest u Ciebie przekroczony.
    Ale niezależnie od tego, jaki jest wynik kwasu, to to MTHFR jest u Ciebie stwierdzone.
    Mi po informacji o MTHFR lekarz zalecił wstrzymać się miesiąc-dwa ze staraniami i przyjmować 800ug zmetylowanego kwasu foliowego.
    Potem genetyk powiedziała, że przy 1298a-c to przyswajanie nie jest jeszcze takie złe, więc nie muszę czekać. Ty masz tą trudniejszą wersję, więc osobiście z ivf na pewno bym zaczekała te 2miesiące.
    Wiem, że to trudne, ale to ivf. Po co masz się stresować :)
    I oczywiście koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem z kliniki :) Powinien Ci dobrać dawki, bo nie jestem pewna, co wolno, a czego nie przed in vitro :)

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
  • AlicjaJ Ekspertka
    Postów: 142 77

    Wysłany: 19 listopada 2017, 19:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi, dzięki, mam nadzieję, że na mnie też tak fajnie zadziała jak na Ciebie :)

    mi88 lubi tę wiadomość

    cb7w90bv95yvg0mo.png
    5 c.s. o pierwsze maleństwo - szczęśliwy <3
    7 lutego - jest serduszko! <3
    MTHFR 677C-T homo, PAI-1 4G homo -> Clexane, Acard
  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 19 listopada 2017, 19:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeszcze odnośnie tego kwasu foliowego we krwi - przy MTHFR to badanie nie do końca pomaga. Niektórzy mają bardzo wysoki wynik właśnie przez to, że tego kwasu sobie dostarczają w zwykłej formie, ale że go nie przyswajają, to sobie krąży we krwi, zanim zostanie wydalony. Tak naprawdę więc ten wynik jest bardzo ciężki do interpretacji.

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 19 listopada 2017, 19:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    AlicjaJ wrote:
    Mi, dzięki, mam nadzieję, że na mnie też tak fajnie zadziała jak na Ciebie :)
    Mam nadzieję, że na mnie faktycznie zadziałał :D W końcu to było tylko jedno badanie, a ta prolaktyna taka wrażliwa. Za jakiś czas sprawdzę znowu, ale póki co skupiam się na upewnieniu się, że progesteron jest cały czas ok :)

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
  • migotka_83 Ekspertka
    Postów: 311 76

    Wysłany: 19 listopada 2017, 22:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina jak tam po badaniach homocysteiny ?

    Selina lubi tę wiadomość

    3i49zbmhg4kfjp76.png

    5 lat walki...
    3 x IUI, 1 x IMSI, 6 x FET
    Aniołek [*] 8tc 02.2017 - córeczka (T22)
    Aniołek [*] 5tc 08.2017 cb, 04.2018 cb, 05.2018 cb
    Ciąża pozamaciczna 05.2018
    NK 9,9%, KIR BX, ALLO-MLR 38%
    05.2019 Naturalsik ❤
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 listopada 2017, 23:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    migotka_83 wrote:
    Selina jak tam po badaniach homocysteiny ?
    hej :)
    kurczę myślałam, że już tu pisałam ale widocznie nie :P
    Otóż homo wyszła 8,60 więc już całkiem nieźle ;) Biorę dalej metyle i TMG
    Martwi mnie bardziej prolaktyna, bo wciąż jest ciut ponad normę no a branie Bromka 1tabl.jest dla mnie wykańczające :( tzn rano z 2-3h muszę dochodzić do siebie, bo mnie strasznie głowa boli. Pani doktor chyba ma mi zmienić ten lek na inny, całe szczęście, może będzie miał mniej skutków ubocznych

    migotka_83, mi88 lubią tę wiadomość

  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 19 listopada 2017, 23:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    I dlatego osoby z mthfr nie powinny brać syntetycznego kwasu. A Polsce nie ma badania które pokaże ile go jest na poziomie komórkowym, bo b12 na poziomie komorkowym można już zbadać nazywa się kwas metylomalonowy.

    mi88 lubi tę wiadomość

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2974 2033

    Wysłany: 20 listopada 2017, 05:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    sylwia198808 wrote:
    Dzięki za pomoc :*
    Czyli na początek delikatnie, żeby nie przesadzić z kwasem, tak?
    Myślisz, że ten mój wynik kwasu jest póki co ok?
    W przyszłym miesiącu mieliśmy ruszać z drugą procedurą IVF i zastanawiam się czy nie wstrzymać tego na 3m-ce - żeby organizm przyjął zmetylowany kwas i wit. B12, żeby uniknąć ewentualnych wad cewy u dzieciątka..
    Najlepiej chyba zaczekać na dobry wynik homocysteiny..

    Lipcówka, B complex brałabyś codziennie czy co 2 dzień?? Zacząć łykać od razu czy odczekać chwilkę na diecie?

    B complex biorę codziennie. Końcem sierpnia badałam homocysteine i była 9.40 a Kwas 25, włączyłam b complex i folian z solgara. Brałam codziennie w zeszłym tygodniu powtórzyłam badania i niestety kwas powyżej 40, ale homocysteina już 7.70. Więc na moim przykładzie widać że nadmiar kwasu nawet metylowego odkłada się w organizmie. Teraz będę brała tylko b complex i po miesiącu znów powtórzę wyniki żeby zobaczyć co się dzieje ;)

    Ja zaczęła bym suplementacje odrazu, chyba że z lekarzem ustalicie że odkładajcie strat procedury na nowy rok to wtedy zrobiłabym miesiąc przerwy z kwasem foliowym, możesz brać wtedy samą witaminę B2, B6, B12 które powinny obniżyć homocysteine a Kwas się wtedy wypłukania.

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • migotka_83 Ekspertka
    Postów: 311 76

    Wysłany: 20 listopada 2017, 07:19

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    hej :)
    Martwi mnie bardziej prolaktyna, bo wciąż jest ciut ponad normę no a branie Bromka 1tabl.jest dla mnie wykańczające :( tzn rano z 2-3h muszę dochodzić do siebie, bo mnie strasznie głowa boli. Pani doktor chyba ma mi zmienić ten lek na inny, całe szczęście, może będzie miał mniej skutków ubocznych
    Koniecznie zamień bromka na dostinex - ja biorę 1/4 tbl na tydzień, ZERO skutków ubocznych ;)

    3i49zbmhg4kfjp76.png

    5 lat walki...
    3 x IUI, 1 x IMSI, 6 x FET
    Aniołek [*] 8tc 02.2017 - córeczka (T22)
    Aniołek [*] 5tc 08.2017 cb, 04.2018 cb, 05.2018 cb
    Ciąża pozamaciczna 05.2018
    NK 9,9%, KIR BX, ALLO-MLR 38%
    05.2019 Naturalsik ❤
  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 20 listopada 2017, 08:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipcowka86 wrote:
    B complex biorę codziennie. Końcem sierpnia badałam homocysteine i była 9.40 a Kwas 25, włączyłam b complex i folian z solgara. Brałam codziennie w zeszłym tygodniu powtórzyłam badania i niestety kwas powyżej 40, ale homocysteina już 7.70. Więc na moim przykładzie widać że nadmiar kwasu nawet metylowego odkłada się w organizmie. Teraz będę brała tylko b complex i po miesiącu znów powtórzę wyniki żeby zobaczyć co się dzieje ;)

    Ja zaczęła bym suplementacje odrazu, chyba że z lekarzem ustalicie że odkładajcie strat procedury na nowy rok to wtedy zrobiłabym miesiąc przerwy z kwasem foliowym, możesz brać wtedy samą witaminę B2, B6, B12 które powinny obniżyć homocysteine a Kwas się wtedy wypłukania.

    A ja jak mam kwas w normie lub blisko normy to mi się Homocysteina mi się podnosi.

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 20 listopada 2017, 08:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    migotka_83 wrote:
    Koniecznie zamień bromka na dostinex - ja biorę 1/4 tbl na tydzień, ZERO skutków ubocznych ;)
    Mnie ginka wspominała o norprolacu. O dostinex słyszałam, że nie koniecznie jest dobry dla staraczek

  • mokka Autorytet
    Postów: 1021 438

    Wysłany: 20 listopada 2017, 08:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny biorące sterydy, mające podwyższone NK. Jakie leki na to bierzecie ?

    mthfr 677 hetero, 1298 hetero, PAI hetero, brzydkie cytokiny 5 x IUI
    3 lata starań, 2x biochemiczna - maj 2017, styczeń 2018 :(
    atdcjw4zirwf79qi.png
  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2974 2033

    Wysłany: 20 listopada 2017, 11:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    sylwia80 wrote:
    A ja jak mam kwas w normie lub blisko normy to mi się Homocysteina mi się podnosi.

    Wychodzi na to, że każda z Nas inaczej reaguje na suplementacje.
    Nie pozostaje nic innego jak testować dawki i suplementy i sprawdzać jak organizm na to reaguje ;)

    sylwia80 lubi tę wiadomość

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • Monika0089 Debiutantka
    Postów: 8 0

    Wysłany: 20 listopada 2017, 17:12

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    witam.Zrobiłam badanie genetyczne i otrzymałam następujący wynik MTHFR_1298A-C i MTHFR_677C-T w układach
    heterozygotycznych oraz PAI-1 4G w układzie homozygotycznym. Obecnie jestem w 8 tygodniu ciąży. Jakie suplementy powinnam stosować? Czy są możliwe wady genetyczne dziecka ? Biorę acard, kwas foliowy, luttagen, magnez, glucophage i femibion.

    Monika0089
  • StaraczkaNika Autorytet
    Postów: 6968 12673

    Wysłany: 20 listopada 2017, 18:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Monika0089 wrote:
    witam.Zrobiłam badanie genetyczne i otrzymałam następujący wynik MTHFR_1298A-C i MTHFR_677C-T w układach
    heterozygotycznych oraz PAI-1 4G w układzie homozygotycznym. Obecnie jestem w 8 tygodniu ciąży. Jakie suplementy powinnam stosować? Czy są możliwe wady genetyczne dziecka ? Biorę acard, kwas foliowy, luttagen, magnez, glucophage i femibion.
    Wyrzuć kwas, loguj się na allegro i zamawiaj kwas foliowy metylowany i b-complex np. Dr's Best, Jarrow albo Solgar. Akurat teraz jest na allegro darmowa przesyłka. W aptece ciężko te specyfiki kupić. To tak dla świętego spokoju - mutacje mthfr ma połowa ludzi i jakoś rodzą zdrowe dzieci. Ryzyko wad jest zawsze i wpływa na nie jakiś sryliard czynników - nie ma co się martwić na zapas, ale jak się już o mutacjach wie, to czemu nie przestawić się na lepsze witaminki, nie? Z PAI gorzej. Powinno się przy tym raczej brać w ciąży leki rozrzedające krew - najlepiej heparynę w zastrzykach, a już koniecznie zwykły acard (ale to już bierzesz, więc super) także wizyta u gina albo immunologa też Cię nie minie - niech Ci dadzą recepty na coś mocniejszego, a co. Może też steryd dorzucą, ale różnie bywa. Ale Ty już najgorsze pierwsze tygodnie przetrwałaś w nieświadomości, teraz będzie oki, spokój to podstawa ;)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 listopada 2017, 18:57

    mi88 lubi tę wiadomość

    4 lata starań (PCOS, IO, mutacje - lekka trombofilia, hiperprolaktynemia, ANA++, leniwy mąż);
    [*] 01.2018 - córeczka
    uM80p1.png
  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 20 listopada 2017, 19:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A ja z PAI homo odwiedziłam kilku lekarzy - ginekologów, genetyka, hematologa i immunologa i żaden nie zalecił nic więcej, niż acard (tak naprawdę to tylko jeden powiedział, że mogę brać acard, jeśli chcę - reszta powiedzia, że nie potrzeba).
    A to nie byli pierwsi z brzegu lekarze :)

    Podobno PAI jest słabo zbadany, jedne badania mówią jedno, inne drugie. Ale że obecnie odchodzi się od heparyn na rzecz samego acardu, i że PAI i MTHFR to te lagodniejsze mutacje w kontekście poronień. Gorzej np. z Leiden.

    Też sporo się naczytałam na forach i różne są zdania. Część dziewczyn cieszy się, że nie bierze heparyn, część martwi.

    Póki co zakładam, że skoro wszyscy lekarze mówią mi to samo, to jakiś sens to musi mieć i przyjmuję to z pokorą ;)

    Jestem też ciekawa, ile dziewczyn zrobiło ten pakiet i nie wyszła im żadna mutacja - bo co patrzę, to ktoś zawsze coś ma...

    Tak więc Monika, nie martw się, bierz B i kwas metylowany, jak radzi Staraczka i będzie dobrze :) - mi tak hematolog, jak i genetyk powiedzieli, że mam szczęście mając tylko mthfr i pai :)

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
  • Monika0089 Debiutantka
    Postów: 8 0

    Wysłany: 20 listopada 2017, 23:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dzięki. Jutro wybieram się do mojego gina i zobaczymyi co powie na te wyniki.

    Monika0089
‹‹ 116 117 118 119 120 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Choroba Hashimoto a ciąża - co musisz wiedzieć?

Hashimoto co to za choroba i jak się objawia? Przede wszystkim charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym tarczycy (tzw. limfocytowym zapaleniem tarczycy). Jak ją rozpoznać i jak leczyć? Hashimoto a ciąża - jaki wpływ może mieć choroba Hashimoto na płodność kobiet oraz przebieg ciąży?

CZYTAJ WIĘCEJ

Hiperprolaktynemia: nieoczywista przypadłość mająca wpływ na płodność kobiet

Hiperprolaktynemia to stan charakteryzujący się podwyższonym poziomem prolaktyny we krwi. W niniejszym artykule przyjrzymy się hiperprolaktynemii, jej przyczynom, objawom i możliwościom leczenia.  

CZYTAJ WIĘCEJ

12 najnowszych rekomendacji dla kobiet cierpiących na endometriozę - łagodzenie bólu i wspieranie płodności poprzez dietę

Endometrioza jest jedną z tych chorób, do której należy podchodzić holistycznie. Jednym ze sposobów, który może pomóc w walce z chorobą i przede wszystkim z łagodzeniem objawów choroby jest odpowiednia dieta. Poznaj 12 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania dla kobiet, które cierpią na endometriozę.

CZYTAJ WIĘCEJ