X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną MTHFR - mutacje
Odpowiedz

MTHFR - mutacje

Oceń ten wątek:
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 14 listopada 2017, 18:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipcowka86 wrote:
    Dla mnie jest bardzo dziwne, że zlecił Ci ALLO-MLR skoro nigdy nie byłaś w ciąży nawet biochemicznej, ale może ma jakiś pomysł na Was :)
    Nie allo mlr tylko test mlr powiedział, że to inaczej cross match, bo wspominałam mu że siostra to miała robione

  • Maugo Przyjaciółka
    Postów: 341 48

    Wysłany: 15 listopada 2017, 13:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mam świeże wyniki z dzisiaj:
    kwas foliowy = 18,1 (norma do 18,7 - wreszcie w normie!)
    homocysteina - 5,47 czyli nadal za nisko.
    Biorę już Dr's Best co 2 dzień i kwas w normie, a ta homocysteina nadal za nisko. Może powinnam zmienić witaminy na inne? Zaczynałam od kwasy na poziomie 34, a homocysteina 10. Po miesiącu brania Dr's Best codziennie zbiłam kwas do 21 i homocysteine do 5,6. Teraz właśnie po kolejnym miesiącu brania co drugi dzie wynik taki jak na górze. Chyba dalej za dużo tej B12 w takim razie... Co radzicie? Może od razu przeskoczyłabym właśnie na jakieś metyle dla kobiet w ciąży, żeby sobie brać spokojnie w razie cudu.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 listopada 2017, 13:42

    Endometrioza
    02.2018 - laparoskopia, usunięcie ognisk endometriozy, jajowody drożne,
    Cykl z laparoskopią szczęśliwy - 2 kreski
    Mam synka :)
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 15 listopada 2017, 14:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Maugo to moze bierz tego Besta co 3ci dzien? nie wiem :/ ja w B-Right mam spooro mniej B12 w porownaniu do Dr's Best. A tak w ogole to badasz homocysteine rano na czczo i w miejscu gdzie mają laboratorium na miejscu? czy wysylaja krew do badan?
    Bo słyszałam że homo trzeba badać tam gdzie labo jest na miejscu, bo ponoc to wrazliwe badanie i po przewiezieniu i zbadaniu moga byc inne wyniki niz na miejscu

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 listopada 2017, 14:42

    sylwia80 lubi tę wiadomość

  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 15 listopada 2017, 14:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To samo chciałam zaproponować co Selina napisała.

    Selina lubi tę wiadomość

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • Maugo Przyjaciółka
    Postów: 341 48

    Wysłany: 15 listopada 2017, 14:51

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina, Sylwia80, to lepiej co trzeci dzień, tak? Badałam na czczo. Wyniki miałam po kilku godzinach, ale nie wiem czy na miejscu robią, były już po kilku godzinach, więc może i tak.

    Endometrioza
    02.2018 - laparoskopia, usunięcie ognisk endometriozy, jajowody drożne,
    Cykl z laparoskopią szczęśliwy - 2 kreski
    Mam synka :)
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 15 listopada 2017, 15:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Maugo wrote:
    Selina, Sylwia80, to lepiej co trzeci dzień, tak? Badałam na czczo. Wyniki miałam po kilku godzinach, ale nie wiem czy na miejscu robią, były już po kilku godzinach, więc może i tak.
    Tak, sprobuj co 3 dzien. Tylko foliany zazywasz na codzien osobno?
    wiesz co u mne tez sa migiem, ale wiem, ze wysyłają do labo niedaleko (robie w Diagnostyce) i jutro mam zamiar jechac tam gdzie mają laboratorium na miejscu. Mozesz zawsze dryndnąć i dopytać :)
    Odczekaj miesiąc i zrób ponownie tam gdzie Ci zbadają na miejscu

  • Maugo Przyjaciółka
    Postów: 341 48

    Wysłany: 15 listopada 2017, 15:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    Tak, sprobuj co 3 dzien. Tylko foliany zazywasz na codzien osobno?
    wiesz co u mne tez sa migiem, ale wiem, ze wysyłają do labo niedaleko (robie w Diagnostyce) i jutro mam zamiar jechac tam gdzie mają laboratorium na miejscu. Mozesz zawsze dryndnąć i dopytać :)
    Odczekaj miesiąc i zrób ponownie tam gdzie Ci zbadają na miejscu

    No właśnie nie zażywam dodatkowo folianów. Biorę tylko i wyłącznie ten Dr's Best teraz co 2 dzień.

    Ja też robię w Diagnistyce we Wrocławiu. Zapytam w takim razie czy wysyłają.

    Endometrioza
    02.2018 - laparoskopia, usunięcie ognisk endometriozy, jajowody drożne,
    Cykl z laparoskopią szczęśliwy - 2 kreski
    Mam synka :)
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 15 listopada 2017, 17:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć Dziewczyny!
    Na wstępie wybaczcie, że tak wcinam się w wątek z buciorami, ale potrzebuję pomocy :(
    Staramy się z mężem o dziecko od kwietnia 2016r. Najpierw podejrzewano zaburzenia owulacji, później okazało się, że jajowody są całkowicie niedrożne i jedyną nadzieją dla nas było IVF. W trakcie badań otrzymaliśmy kolejną bombę - bardzo niskie AMH i słaba odpowiedź na stymulację. Pobrano 4 komórki jajowe, niestety żaden z zarodków nie dotrwał do 5 doby - przestały się rozwijać.
    Dostaliśmy zalecenie wykonania kariotypów, a ja dodatkowo zrobiłam pakiet na trombofilię i mutację..


    Dostałam dziś wyniki pakietu..
    Nie wiem jak to ugryźć, od czytania w necie robi mi się coraz gorzej :(
    Może Wy coś podpowiecie? Będę wdzięczna!

    Czynnik V R2 H1299R - FV R2_4070A - układ heterozygotyczny - nieprawidłowy
    MTHFR C6677T - układ homozygotyczny - nieprawidłowy
    PAI-1 4G układ heterozygotyczny - nieprawidłowy

    czynnik V Leiden prawidłowy
    MTHFR A1298C prawidłowy
    Protrombina Czynnik II prawidłowy


    Dla mnie czarna magia :(
    Pomoże któraś?
    Nie mamy jeszcze wyniku kariotypów, ale chyba nie mam złudzeń, że będzie ok :(


    Powiedzcie co jeszcze powinnam zbadać? DO jakiego lekarza w ogóle się udać? Czy zwykły gin to ogarnie? ( chodzę aktualnie do dr. Cz. Gameta Gdynia - w związku z IVF).. Czy muszę się wybrać do genetyka, hematologa, immunologa?? Jestem pogubiona i totalnie pomieszane mam w głowie, błądzę jak dziecko we mgle :/

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 listopada 2017, 17:56

  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2966 2025

    Wysłany: 15 listopada 2017, 18:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sylwia tak jak Ci już Bella napisała te mutacje, które masz to nic strasznego :)

    Sama obecność mutacji jeszcze nie świadczy o chorobie, tylko o zaburzeniach jakie występują w organizmie.

    Czynnik VR2 i PAI-1 są związane z możliwością wystąpienia zaburzeń krzepliwości, generalnie "powinno" się przyjmować acard i clexane, ale ilu lekarze tyle opinii. Jedni mówią, żeby acard brać cały czas odstawiać tylko na czas miesiączki, inni mówią, że dopiero od owulacji, to samo tyczy się heparyny i tego jak zalecają ją przyjmować. W wielu klinikach clexane przepisują w "standardzie" po transferach a w innych dopiero od pozytywnego testu ciążowego.
    Żeby mieć pewność co do zaawansowania Twoich "problemów" z krzepnięciem możesz poszerzyć diagnostykę o inne parametry ( gdzieś wcześniej dziewczyny pisały jakie nie pamiętam dokładnie ale napewno: białko c,s, i jeszcze jakieś inne)

    Mutacja MTHFR jest odpowiedzialna za przyswajanie kwasu foliowego.
    Tutaj zalecam zbadanie poziomu witaminy b12, kwasu foliowego i homocysteiny.
    Ja mam obie wersje MHTFR i całkowicie zrezygnowałam, ze zwykłej postaci kwasu foliowego, gdyż nasze organizmy mają problem z przyswajaniem go. W takim przypadku należy przyjmować aktywną postać kwasu foliowego.
    Jak homocysteina wyjdzie wysoka ( >8 ) trzeba wprowadzić suplementację witaminami z grupy B w aktywnej formie.

    Układ heterozygotyczny oznacza, że nieprawidłowe zmiany są na jednym allelu, a homozygotyczny, że na obu.

    Mam nadzieję, że trochę Ci rozjaśniłam co i jak, ale w zasadzie całe streszczenie dostałaś od Belli w wątku IVF :)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 listopada 2017, 18:58

    Bella93, never_lose_hope, mi88 lubią tę wiadomość

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • bonnie1234 Autorytet
    Postów: 528 153

    Wysłany: 15 listopada 2017, 19:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, możecie mi wyjaśnić jakie są zależności między homocysteiną, kwasem foliowym, a witaminą B12?

    Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa witamina B12? Lekarz mi ją zapisał (1,25 ug na dzień)

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 15 listopada 2017, 19:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Bardzo Ci dziękuję Lipcówka :* :*
    Jak dobrze, że istnieje to forum!!

    Flowwer lubi tę wiadomość

  • Ajka Autorytet
    Postów: 5552 2283

    Wysłany: 15 listopada 2017, 19:45

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sylwia ja tez mam mthfr 677 tt. Czyli oba geny zmutowane. To znaczy ze enzym potrzebny do przeksztacenia kwasu foliowego do formy aktywnej mam tylko 30% skuteczny. Co wplywa na caly cykl metylacji i usuwania homocysteiny z organizmu. Foliany jemy w warzywach i w tabletkach jako kwas foliowy(nie aktywny). Dodatkowo nasz organizm ma zdolnosc recyklingu folianow juz raz wykorzystanych produktem ubocznym calego cyklu jest wlasnie forma nieaktywna kwasu foliowego (ta ktora przerabiamy tylko w 30 %). Wiec nasz organizm jest na 2 sposoby uposledzony. Jedyna rada na to jest dodawac do pieca. Najlepiej formy aktywne czyli metafolin albo quatrefolic. Chociaz badania kliniczne udowodnily ze duze dawki kwasu foliowego sa skuteczne ( czytaj formy aktywne sa conajmniej tak samo skuteczne). Trzeba tez lykac witaminy z grupy B - nalepiej rowniez zmetylowane (bo to inne substraty procesu metylavji)

    Ja na samym Femibionie mialam homocysteine 9,2. Moze nie jakis super wynik, ale bez tragedii. Potem juz nie sprawdzalam, vhoviaz teraz wcinam b complex z douglas lab i swanson quatrefolic 0.8- 3 tabletki. Wlasnie sie wybieram zeby spr homocysteine. Dam znac jak wyszlo.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 15 listopada 2017, 19:45

    mi88 lubi tę wiadomość

    2020 :)
    2023 :)
  • Maugo Przyjaciółka
    Postów: 341 48

    Wysłany: 15 listopada 2017, 22:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    bonnie1234 wrote:
    Dziewczyny, możecie mi wyjaśnić jakie są zależności między homocysteiną, kwasem foliowym, a witaminą B12?

    Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa witamina B12? Lekarz mi ją zapisał (1,25 ug na dzień)

    Poziom kwasu foliowego wiąże się z poziomem homocysteiny, zazwyczaj jak się ma nieprawidłowy poziom kwasu to homocysteina też jest za wysoka. Witamina B12 powoduje obniżenie poziomu homocysteiny. Żeby obniżyć poziom kwasu trzeba przyjmować jego metylowaną formę, bo być może organizm go nie rozkłada. To z kolei może oznaczać mutacje w genie MTHFR, która powoduje nieprzyswajanie zwykłej postaci kwasu. Nie wiem czy dość dobrze to napisałam, ale u mnie akurat wszystko się unormowało bo rozpoczęciu kuracji metylami i B12. No i mutacje też wyszły.
    Trzeba to kontrolować, najlepiej co miesiąc na początku, żeby dobrać odpowiednie dawki, bo raz spada za słabo a raz za bardzo :)
    Poziom homocysteiny przy staraniach powinien wynosić 6 - 8.

    bonnie1234 lubi tę wiadomość

    Endometrioza
    02.2018 - laparoskopia, usunięcie ognisk endometriozy, jajowody drożne,
    Cykl z laparoskopią szczęśliwy - 2 kreski
    Mam synka :)
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 15 listopada 2017, 22:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Maugo wrote:
    No właśnie nie zażywam dodatkowo folianów. Biorę tylko i wyłącznie ten Dr's Best teraz co 2 dzień.

    Ja też robię w Diagnistyce we Wrocławiu. Zapytam w takim razie czy wysyłają.
    Musisz brac osobno folian, bankowo. Mozesz sobie zakupić z Jarrow Methyl Folate 0,4 albo 0,8mcg nie są drogie ok.30zł. Ja dopkupiłam 0,4 bo w B-Right mam już 0,4 a ginka kazała mi brać 0,8

  • Ajka Autorytet
    Postów: 5552 2283

    Wysłany: 16 listopada 2017, 08:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A w ogole dziewczyny nie przejmojcie sie tak bardzo jesli jestescie heterozygotami mthfr c677t. Moja mama ewidentnie jest co najmniej heteozygota (skoro ja jestem homozygota). Ma 3 zdrowych dzieci, zadnych poronien i tylko w ciazy ze mna brala zwykly kwas foliowy. Takze ten... bez paniki.

    Selina lubi tę wiadomość

    2020 :)
    2023 :)
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 16 listopada 2017, 10:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję za wszystkie podpowiedzi..
    Jutro biegnę zbadać kwas foliowy, wit. B12 i homocysteinę ( nie ma tu chyba znaczenia dzień cyklu? ). Czy powinnam odstawić femibion przed badaniami, czy raczej iść tak z marszu?

    Widzę po Waszych wpisach, że homocysteina przy staraniach najlepiej gdyby była poniżej 8.. A jak z pozostałymi,tj.kwasem foliowym i wit. B12, jaki wynik powinien zaniepokoić? Bliżej górnej normy albo powyżej normy??

    Czy jest jeszcze coś co poleciłybyście zbadać oprócz wit. B12, kwasu foliowego i homocysteiny??

  • Ajka Autorytet
    Postów: 5552 2283

    Wysłany: 16 listopada 2017, 10:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie ma cos az tak przejmowac poziomem kwasu foliowego... grunt to niska homocysteina... bo to marker tego ile jest w organizmie aktywnego kwasu folioego.

    Poziom kwasu foliowego u podwojnych mutatntow jest czesto przekroczony. Nawet jak ktos zjada metylowany tylko to i tak przeklada sie na wzrost zwyklego kwasu foliowego (powstaje podczas usuwania homocysteiny z formy metylowanej). Na badanie mozesz isc z marszu.

    2020 :)
    2023 :)
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 16 listopada 2017, 11:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ajka wrote:
    Nie ma cos az tak przejmowac poziomem kwasu foliowego... grunt to niska homocysteina... bo to marker tego ile jest w organizmie aktywnego kwasu folioego.

    Poziom kwasu foliowego u podwojnych mutatntow jest czesto przekroczony. Nawet jak ktos zjada metylowany tylko to i tak przeklada sie na wzrost zwyklego kwasu foliowego (powstaje podczas usuwania homocysteiny z formy metylowanej). Na badanie mozesz isc z marszu.

    W sierpniu homocysteinę miałam 8.18, czyli troszkę ponad tą staraniową normę, ale chyba bez tragedii??. Ciekawe co będzie jutro..

    Wybaczcie, że tak Was zamęczam pytaniami, być może podstawowymi, banalnymi i wkurzającymi.. Ale w necie jest tyle sprzecznych informacji, a Wy tutaj jesteście na bieżąco.. I dziękuję Wam za każdą pomoc...

    Ps. Ajka, co oznacza określenie podwójny mutant?? :D

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 16 listopada 2017, 11:03

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 16 listopada 2017, 11:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sylwia podwójny mutant czyli jak masz obydwie mutacje MTHFR :P 8 z małym hakiem to dobry wynik, nic nie zbijak, bo będzie za nisko

    Ja właśnie wracam z badań, popołudniu może będą już wyniki. Na homocysteine najbardziej czekam i prolaktynę

    never_lose_hope lubi tę wiadomość

  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2966 2025

    Wysłany: 16 listopada 2017, 11:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny a czy któraś z Was próbowała albo wie coś więcej o tych witaminach:
    Doctor's Best Multi-Vitamin??
    Skład całkiem niezły no i najważniejsze, że to jedna kapsułka a nie milion różnych :)

    qdkk6iye60nsfj4p.png
‹‹ 114 115 116 117 118 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Prolaktyna a zajście w ciążę. Jak regulować poziom tego hormonu?

Prolaktyna to bardzo ważny hormon zarówno na etapie starań o dziecko, w ciąży, jak i po porodzie. Jakie są normy stężenia prolaktyny? Kiedy jej poziom może utrudniać zajście w ciążę i co robić w takiej sytuacji? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Diagnostyka problemów z płodnością - krok po kroku

Niepłodności nikt się nie spodziewa, a jednak dotyka ona około 1,5 miliona polskich par rocznie. To bardzo dużo! Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności? Kiedy warto rozpocząć diagnostykę i jakie badania zrobić na początek?

CZYTAJ WIĘCEJ

Ciąża po 40 - jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę

Czy starania o ciążę po 40 roku życia różnią się? Na co zwrócić uwagę i jak zwiększyć swoje szanse? Przeczytaj 5 sprawdzonych sposobów na zwiększenie szans na zajście w ciążę po 40 roku życia. 

CZYTAJ WIĘCEJ