X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną MTHFR - mutacje
Odpowiedz

MTHFR - mutacje

Oceń ten wątek:
  • Maugo Przyjaciółka
    Postów: 341 48

    Wysłany: 13 listopada 2017, 15:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, a jakie witaminy i metylofoliany łykać jeśli się już zajdzie w ciążę? Ja mam Dr's Best - B Complex, ale napisane jest na pudełku, że w ciąży są niewskazane.

    Endometrioza
    02.2018 - laparoskopia, usunięcie ognisk endometriozy, jajowody drożne,
    Cykl z laparoskopią szczęśliwy - 2 kreski
    Mam synka :)
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 listopada 2017, 18:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    mona87 wrote:
    Hej Dziewczyny chciałabym się Was poradzić :)
    Dziś dostałam paczkę z suplementami, które zamówiłam - B-Right firmy Jarrow oraz Methyl Folate firmy Jarrow. W każdym z nich jest po 400 mcg 5-kwasu metylotetrawodorofolianowego. Tak myślę, aby brać na zmianę jeden dzień B-Right, a na drugi dzień Methyl. Nie chciałabym przedawkować z tymi witaminami, bo wszystkie wyniki z krwi miałam w normie. Mam dwie mutacje MTHFR hetero. Czy będzie to rozsądne dawkowanie?
    To zależy. Ja z początku brałam tylko B-RIGHT, bo miałam kwas za wysoki w badaniu, ale ostatnio ginka mi powiedziała że 0,4mcg to za mało j mam brać 0,8 i dlatego biorę B-Right jednocześnie z methyl folate, w tym drugim masz tylko kwas foliowy, raczej nie przesadzisz. B-RIGHT też nie ma ogromnych dawek tych witamin :)
    Uważaj tylko by nie brać go na pusty żołądek tylko z posiłkiem, żeby nie wystąpił efekt niacin flush-mozesz poczytać o tym w necie więcej

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 listopada 2017, 18:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Maugo wrote:
    Dziewczyny, a jakie witaminy i metylofoliany łykać jeśli się już zajdzie w ciążę? Ja mam Dr's Best - B Complex, ale napisane jest na pudełku, że w ciąży są niewskazane.
    Są witaminy metylowane dla kobiet w ciąży, chyba z seeking health, ale nie tylko :) Pregna plus się chyba któryś nazwa

  • Izabelle Autorytet
    Postów: 1619 1278

    Wysłany: 13 listopada 2017, 18:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Maugo wrote:
    Dziewczyny, a jakie witaminy i metylofoliany łykać jeśli się już zajdzie w ciążę? Ja mam Dr's Best - B Complex, ale napisane jest na pudełku, że w ciąży są niewskazane.
    Też od jakiegoś czasu się nad tym zastanawiam ;) Hematolog radzi żeby raczej brać metyle niż zestawy witamin dla ciężarnych, plus to co niezbędne dodatkowo. Ja mam suplement firmy Medverita, ale też nie wiem czy dobry w ciąży. Selina, czy Ty cały czas bierzesz betainie, czy brałas tylko do czasu osiągnięcia odpowiedniego poziomu homocysteiny?

    l22ne6yd1cgn4wml.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 listopada 2017, 19:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Izabelle wrote:
    Też od jakiegoś czasu się nad tym zastanawiam ;) Hematolog radzi żeby raczej brać metyle niż zestawy witamin dla ciężarnych, plus to co niezbędne dodatkowo. Ja mam suplement firmy Medverita, ale też nie wiem czy dobry w ciąży. Selina, czy Ty cały czas bierzesz betainie, czy brałas tylko do czasu osiągnięcia odpowiedniego poziomu homocysteiny?
    Biorę cały czas, bo nie badałam ponownie homocysteiny jeszcze, zbadam niebawem

  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 13 listopada 2017, 19:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć! Jestem dumną posiadaczką MTHFR1298A-C i PAI-1. Od dwóch miesięcy biorę Folian Solgaru i Femibion Natal 1 (zalecił mi to immunolog, potem zatwierdziła genetyk oraz hematolog; ginekolodzy tylko kiwają głowami, że skoro tam jest ta dobra forma kwasu, to ok).

    Robiłam dziś B12, homocysteinę, kwas foliowy i ferrytynę. Kwasu foliowego jeszcze nie mam (co chwila odświeżam stronę!), a reszta wyszła tak:

    Homocysteina 10,8 (norma do 15, optymalnie <8 )
    B12 590 (197-771)
    Ferrytyna 32,5 (13-150)

    Hematolog powiedział mi, że jeśli ferrytyna wyjdzie poniżej 30, mam to suplementować. Jest w okolicach 30, więc pewnie i tak będę powoli suplementować i kontrolować co jakiś czas.

    Na pewno dorzucę sobie do mojego zestawu leków betainę Swansona - homocysteina mogłaby być niższa.

    To moje B12 mnie zastanawia. Niby jest wysokie i w normie - pytanie, czy wysoki wynik przy polimorfizmach to dobrze, czy źle? Analogiczny problem będę miała ze zinterpretowaniem poziomu kwasu foliowego, jak już dostanę wynik.

    Selina pisała, że Folian Solgaru u niektórych źle działa. Mam jeszcze prawie całe opakowanie tabletek w zapasie. Do tego mam 1,5 opakowania Femibionu, co do którego też nie jestem pewna, czy jest OK - bo te dawki tam są malutkie, a dodatkowo zawiera również zwykły kwas foliowy.

    Zastanawiam się nad B-Right z firmy Jarrow i Dr's Best B Complex, aby zbić tę homocysteinę. Ta druga ma dużo większe ilości witamin, za to jest sporo droższa.
    I trochę nie rozumiem, jak to jest z zażywaniem tych witamin w ciąży - w składzie nie ma żadnej witaminy zakazanej w ciąży. Porównałam to z Femibionem Natal i mamy tam właściwie takie same witaminy, za to w zupełnie innych dawkach (w Femibionie są malutkie). Może więc o tę dawkę chodzi...
    Patrzyłam na Optimal Prenatal z Seeking Health i tam jest z kolei K2, którą odradza mi hematolog (i jeszcze sama nie wiem, czy go słuchać, czy nie - ale chciałabym słuchać, bo zrobił na mnie świetne wrażenie). Pregna Plus ma zwykły kwas foliowy, więc też średnio.

    Trochę mam zamieszania w głowie i sama nie wiem, co brać - i co w przypadku ciąży. Mam ten Femibion i Folian i też nie chcę wyrzucać ich do kosza...

    Ale chyba zrobię tak -
    teraz kupię Betainę Swansona oraz Methafolin 400mcg z firmy Jarrow i B-Right z Jarrow (bo tańsza, no i Selina bierze, więc musi być dobra :D).
    Jeśli bym jakimś cudem zaszła w ciążę, to zbadam jeszcze raz homocysteinę, B12 i kwas foliowy i jeśli będą OK, to przeskoczę z powrotem na Femibion, jednocześnie suplementując Methafolin 400mcg. W dalszych miesiącach ciąży, kiedy ten kwas foliowy nie jest już taki krytyczny, wrócę do Folianu Solgaru. W ten sposób nie wyrzucę do kosza witamin, które mogę brać, ale i teraz będę miała poczucie, że "działam" i zbijam tę homocysteinę większymi dawkami B :)
    Jak myślicie?

    Strasznie, strasznie mnie męczy, że muszę się nad takimi rzeczami sama głowić i nie mam lekarza, któremu mogę zaufać w kwestii polimorfizmów i suplementowania przy nich. Mój mąż z kolei w pełni ufa lekarzom i jak mu zaczynam marudzić, że znowu czeka mnie kilkugodzinne przeglądanie Internetu w poszukiwaniu leków, tylko strzela focha, że sama się leczę, zamiast pójść do lekarza.
    A same wiecie, jak ciężko jest z lekarzami, szczególnie w kwestii polimorfizmów i mutacji...

    O, doszedł mi wynik kwasu foliowego - >40, to chyba znaczy, że powyżej 40 nie oznaczają dokładniej wartości i może być jeszcze więcej? Ale tu już chyba i tak nic więcej nie pomogę, poza braniem zmetylowanego kwasu foliowego...

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 13 listopada 2017, 20:07

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 13 listopada 2017, 21:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Zdecydowanie za duży ten kwas tym bardziej ze nie wiesz ile dokładnie, przejdziesz na metylowany tylko plus jedna filiżanka zielonej herbaty dziennie i powinnno być Ok.

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 13 listopada 2017, 21:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    sylwia80 wrote:
    Zdecydowanie za duży ten kwas tym bardziej ze nie wiesz ile dokładnie, przejdziesz na metylowany tylko plus jedna filiżanka zielonej herbaty dziennie i powinnno być Ok.
    Ale ja już od dwóch miesięcy jestem na zmetylowanym :) Wyrzucę całkiem ten Femibion, bo pytałam się kilkorga lekarzy o niego i mówili, żeby zostawić - ale nie chcę dodatkowo dorzucać zwykłego kwasu foliowego.

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 13 listopada 2017, 22:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wiecie co dziewczyny...
    Tak naprawde nie wiadomo kogo juz słuchać. Byłam u immunologa-hematologa (ten najlepszy zaraz k.Paśnika) i mowi, ze te mutacje to jest nic a te badania na nie to wymysł internetu i placowek ktore to badaja. Te wyniki podobno nic nie wnoszą do staran o dziecko, mam braz zwykly kwas foliowy i zadnych metyli ;) nie sa mi potrzebne, yhmmm. Nawet Pai nie jest zadnym wskazaniem do heparyny w ciazy, dopiero trzeba zrobic cały panel krzepliwosci i na trombofilie by okreslic czy sie potrzebuje heparyny w ciazy.
    Na moja homocysteine ponad 11 powiedział, ze jest w normie i nie trzeba zbijac.
    Dodam, ze od ginki uslyszalam zupelnie inne rzeczy. Kazała zbic wlasnie homocysteine do 8 i brac metyle, wiec siedzialam na tej wizycie i mialam wrazenie że śnię :P Paranoja! Jak srodowisko lekarzy moze miec zupelnie 2 rozne zdania odnosnie jakichs wynikow i badan?! To jakies nieporozumienie.
    Tak czy inaczej dostałam liste badan, ale to z immunologii akurat, które dobrze byśmy zrobili z mężem i dopiero wtedy mozna sprawdzac czy jakies leczenie/szczepienia sa potrzebne i jaki dalszy plan działania.
    Tak naprawdę to nie dowiedziałam sie nic nowego poza tym co wiem od dziewczyn z forum (no poza tymi badaniami na krzepliwosc, ktorych nie znałam) a wiedza od Was jest za darmo a tu zabuliłam sporo :P wiadomo.
    Nie mowie, ze lekarz calkiem glupoty opowiadał, ale nie zamierzam wracac do zwyklego kwasu i homocysteine nadal bede zbijac - tzn to sie okaze, bo zaplanowałam ze w srode pojde ja zbadac.
    Achh powiedzial tez, ze mam znow zbadac wit.D3, bo jak biorę tak duze dawki, to mozna przeholowac w druga strone, wiec i to zbadam.

  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2974 2033

    Wysłany: 14 listopada 2017, 07:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi88 ja też miałam kwas foliowy bardzo wysoki, ponad 38. Odstawiłam całkiem zwykłą formę i po 3 miesiącach wynik był już 24. Dziś będę miała kolejne wyniki.
    Na zbicie homocysteiny biorę B complex Doctor's BEST i u mnie ładnie działa bo z 9,90 zeszło na 6,40.

    Selina tak z ciekawości możesz napisać jakie badania z immunologi Wam zlecił.

    mi88 lubi tę wiadomość

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 14 listopada 2017, 07:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi88, trzeba trochę odczekać jak pisze Lipcowka, kwas szybko nie spada. Sama jestem takim przypadkiem ze już długo brałam metylowany i nadal był ponad normę. Może dawkę masz za dużo ? Musisz pokombinować.

    mi88 lubi tę wiadomość

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • mokka Autorytet
    Postów: 1021 438

    Wysłany: 14 listopada 2017, 08:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    Wiecie co dziewczyny...
    Tak naprawde nie wiadomo kogo juz słuchać. Byłam u immunologa-hematologa (ten najlepszy zaraz k.Paśnika) i mowi, ze te mutacje to jest nic a te badania na nie to wymysł internetu i placowek ktore to badaja. Te wyniki podobno nic nie wnoszą do staran o dziecko, mam braz zwykly kwas foliowy i zadnych metyli ;) nie sa mi potrzebne, yhmmm. Nawet Pai nie jest zadnym wskazaniem do heparyny w ciazy, dopiero trzeba zrobic cały panel krzepliwosci i na trombofilie by okreslic czy sie potrzebuje heparyny w ciazy.
    Na moja homocysteine ponad 11 powiedział, ze jest w normie i nie trzeba zbijac.
    Dodam, ze od ginki uslyszalam zupelnie inne rzeczy. Kazała zbic wlasnie homocysteine do 8 i brac metyle, wiec siedzialam na tej wizycie i mialam wrazenie że śnię :P Paranoja! Jak srodowisko lekarzy moze miec zupelnie 2 rozne zdania odnosnie jakichs wynikow i badan?! To jakies nieporozumienie.
    Tak czy inaczej dostałam liste badan, ale to z immunologii akurat, które dobrze byśmy zrobili z mężem i dopiero wtedy mozna sprawdzac czy jakies leczenie/szczepienia sa potrzebne i jaki dalszy plan działania.
    Tak naprawdę to nie dowiedziałam sie nic nowego poza tym co wiem od dziewczyn z forum (no poza tymi badaniami na krzepliwosc, ktorych nie znałam) a wiedza od Was jest za darmo a tu zabuliłam sporo :P wiadomo.
    Nie mowie, ze lekarz calkiem glupoty opowiadał, ale nie zamierzam wracac do zwyklego kwasu i homocysteine nadal bede zbijac - tzn to sie okaze, bo zaplanowałam ze w srode pojde ja zbadac.
    Achh powiedzial tez, ze mam znow zbadac wit.D3, bo jak biorę tak duze dawki, to mozna przeholowac w druga strone, wiec i to zbadam.

    Selina, dokładnie to samo usłyszałam po konsultacjach u prof.gin w Gdańsku. Sama nie wiem w co wierzyć:(

    mthfr 677 hetero, 1298 hetero, PAI hetero, brzydkie cytokiny 5 x IUI
    3 lata starań, 2x biochemiczna - maj 2017, styczeń 2018 :(
    atdcjw4zirwf79qi.png
  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 14 listopada 2017, 08:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To jest chore ze lekarz nie dają nam jednakowych wytycznych tylko tak skrajne zdanie maja na ten temat. I jeszcze się dziwią ze leczymy się przez internet.

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • Izabelle Autorytet
    Postów: 1619 1278

    Wysłany: 14 listopada 2017, 08:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny to jest tak, że jak lekarz nie zna się na czymś, to udaje, że się zna i gada głupoty. Wiem, że tak jest, bo z nimi pracuję.... paranoja. Najgorsza jest sytuacja, gdy niby mówią, że trzeba brać metyle, ale jak wynik np. kwasu i B12 jest w górnej granicy normy, to już nie wiedzą co dalej, a my błądzimy w internetach....

    l22ne6yd1cgn4wml.png
  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 14 listopada 2017, 11:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ech, Selina, masakra... Podasz z ciekawości nazwisko? Żebym w razie czego nie traciła czasu. Nie wiem, czy czytałaś moją relację z wizyty u hematologa (Szymon Fornagiel), ale byłam zachwycona - w życiu nie spotkałam lepszego lekarza.
               
    To jest to, co mnie najbardziej boli w tych głupich mutacjach - trzeba się najpierw naszukać lekarza, który będzie w ogóle wiedział, co to. A wśród tych lekarzy, którzy się znają, są różne stanowiska. Jeden mówi, że to w ogóle nic, drugi, że wystarczą metyle i dla świętego spokoju można dodać Acard, a trzeci przepisze heparynę z podwójną dawką Acardu.

    I potem, jak się idzie do zwykłego ginekologa, to trzeba mu tłumaczyć, co się bierze, dlaczego, i kto to przepisał. I on tylko to przyjmuje na wiarę.
    Czasem się czuję jak jakiś hipochondryk w ich oczach, który robi sobie badania z internetu, znajduje sobie leki w internecie - ale przymykają na to oko, bo to tylko witaminki.

    Zamówiłam sobie betainę, kompleks B i ten kwas foliowy, o którym Selina mówi, że lepszy niż Solgaru - pewnie dojdzie za kilka dni, to się przerzucę na to. Brałam zwykły kwas foliowy od ponad roku, więc może faktycznie dwa miesiące to za mało, żeby to zbić. Zbadam za miesiąc, ciekawe, czy wtedy dadzą radę przynajmniej oznaczyć jego wartość…

    Mam tylko nadzieję, że jego poziom nie wpływa jakoś na ewentualną ciążę - jest trochę artykułów o autyzmie, ale to tylko jedno badanie i to takie jakieś dziwne. 
    Zbadali niecałe dwa tysiące matek pod kątem podwyższonego kwasu foliowego i w przypadku grupy z podwyższonym było dwukrotnie wyższe ryzyko autyzmu. No ale dwukrotnie wyższe, to przecież mógł równie dobrze być przypadek, biorąc pod uwagę, że autyzm nie występuje aż tak często - szczególnie w tak małej grupie, bo co to jest 2000?. I w ogóle nie ma nic o mutacjach w tym badaniu - może to były właśnie kobiety z MTHFR, które nie brały metyli, i stąd ten związek?
    Dlatego jakoś nie jestem przekonana do tego badania i chyba po prostu nie będę się przejmować ☺

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 14 listopada 2017, 12:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Izabelle o tym doktorze ciężko powiedzieć, że się nie zna, bo jest jednym z najlepszych specjalistów w Polsce w tej specjalizacji :) to dr Sacha. On i Paśnik robią szczepienia jeśli chodzi o problemy z immuno podczas starań.

    Mi88 bierz spokojnie to co zamówiłaś i zbadaj za miesiąc :) Ja jadę jutro badać homocysteine, prolaktynę, Wit.D3 i kwas foliowy.
    Myślicie że jest sens badać też proga? Jakoś na dniach (może jutro) mam dostać @

    Lipcówka zlecił nam test mlr, test mikrocytotoksyczny i kir. Oprócz tego dla mnie panel krzepliwości j na trombofilie, nazw nie pamiętam, ale ponoć czeka się 6tyg.na wyniki :O i najlepiej to robić na Skawińskiej

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 14 listopada 2017, 12:46

    mi88 lubi tę wiadomość

  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 14 listopada 2017, 12:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:
    Oprócz tego dla mnie panel krzepliwości j na trombofilie, nazw nie pamiętam, ale ponoć seks się 6tyg.na wyniki :O
    Jak gadam ze znajomymi, google podpowiada mi słowa, których najczęściej używam. Dlatego często piszę sobie z kolegą, a słowa zmieniają mi się na ciąża, poronienie, dzidziuś - nawet 'biochemiczna' mi ostatnio podpowiedział :D Muszę strasznie uważać na słownik. Ale że Tobie podpowiedział 'seks', to tylko pogratulować :D

    Progesteron chyba bez sensu. Co najwyżej wcześniej dowiesz się, że nie jesteś w ciąży... a i to chyba nie na 100%.

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
  • Izabelle Autorytet
    Postów: 1619 1278

    Wysłany: 14 listopada 2017, 13:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny, ja zdołałam zbić homocysteinę z poziomu prawie 10 (dokładnie nie pamiętam) na poziom 7,4 specyfikiem Medverita. Nie myślcie sobie czasem, że jestem jakimś przedstawicielem czy jak ;) ale uważam, że takimi informacjami należy się dzielić. Do tego lekarz dołożył mi kwas metylowany Solgar 400, piłam soki z buraków i jadłam buraki i ładnie zeszło. Homo w dół, ale kwas i B12 w górnych granicach. Teraz biorę ten suplement co drugi dzień, naprzemiennie z kwasem Solgar. Podchodzę do ivf i pod koniec stymulacji jeszcze kontrolnie sprawdzę jak poziomy witamin.
    Selina, fajnie wyszło z tym sexem ;)

    l22ne6yd1cgn4wml.png
  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2974 2033

    Wysłany: 14 listopada 2017, 13:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Selina wrote:

    Lipcówka zlecił nam test mlr, test mikrocytotoksyczny i kir. Oprócz tego dla mnie panel krzepliwości j na trombofilie, nazw nie pamiętam, ale ponoć czeka się 6tyg.na wyniki :O i najlepiej to robić na Skawińskiej

    Dla mnie jest bardzo dziwne, że zlecił Ci ALLO-MLR skoro nigdy nie byłaś w ciąży nawet biochemicznej, ale może ma jakiś pomysł na Was :)

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • mi88 Autorytet
    Postów: 1826 2128

    Wysłany: 14 listopada 2017, 13:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipcowka86 wrote:
    Dla mnie jest bardzo dziwne, że zlecił Ci ALLO-MLR skoro nigdy nie byłaś w ciąży nawet biochemicznej, ale może ma jakiś pomysł na Was :)
    Wiesz, nigdy nie da się stwierdzić, że ktoś na pewno nie był w biochemicznej :) Może to dlatego.

    qb3c2n0a4q2qbkcb.png
    Dziewczynka <3 Dwie kreski 23.11.17 (19.08 cb)
    MTHFR 1298A-C homo, PAI-1 4G homo
‹‹ 113 114 115 116 117 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Jak szybko zajść  w ciążę? Unikaj tych 7 rzeczy!

Na pierwszy rzut oka poczęcie dziecka wydaje się proste – wystarczy kochać się i potem tylko czekać na brak miesiączki. Dla potwierdzenia zrobić test ciążowy i załatwione! W rzeczywistości często wygląda to nieco inaczej. Dla wielu par podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny i pojawienie się pozytywnego testu ciążowego nie następuje w tym samym miesiącu, kwartale bądź roku. Dlaczego? Przeczytaj, co może utrudniać zajście w ciążę i czego unikać, aby szybko zajść w ciążę. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Suchość pochwy - jakie mogę być jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Problem z odpowiednim nawilżeniem pochwy dotyczy bardzo dużej liczby kobiet. Najczęściej problemy występują w okresie okołomenopauzalnym, ale z różnych przyczyn mogą pojawiać się na każdym etapie życia kobiety. Suchość pochwy może znacząco obniżać jakość życia seksualnego, z powodu bólu i dyskomfortu odczuwanego podczas zbliżeń... Skąd się bierze suchość pochwy? Jak sobie z nią radzić? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Zaburzenia hormonalne - 8 najczęstszych objawów

Zaburzenia hormonalne - jakie są ich najczęstsze objawy? Które objawy powinny Cię skłonić do wizyty u lekarza i diagnostyki w kierunku zaburzeń hormonalnych? Jakie są najczęstsze przyczyny braku równowagi hormonalnej i jak wygląda leczenie? 

CZYTAJ WIĘCEJ